Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 5 6 7 
(Read 32118 times)
bp
Ex Member




Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #90 - 03.04.2007 at 13:57:46
 
titud wrote on 03.04.2007 at 12:53:08:
Narcizem jest vidim v iskanju osebnih koristi na račun splošne koristnosti oz. v pojmovanju, da je maksimilizacija osebne koristi tkorekoč naravno stanje, predpogoj in gonilo družbene blaginje. To, da se iskanje osebnega globljega razumevanja, znanja in česarkoli že ne reflektira v odnosu do okolice je posledica naše nesposobnosti, da bi  reflektirali  ideologijo, ki nas s tem, da se ji prostovljno  podrejamo, sili v to, da svoj neetični narcizem z naknadno racionalizacijo opravičujemo in s tem sprejemamo  kot splošno veljavno vrednoto. To tezo bom skušal pojasnit v  topiku milgramov eksperiment...  

Sem zgoraj popravil ta odnos do drugih pri narcisizmu v odnos do bližnjih.  Zna bit, da imaš prav, da ima to kaj z ideologijo, čeprav nekateri trdijo, da ima opravit tudi s zavrtim psihološkim razvojem (morda tudi iz razloga, ki ga omenjaš, ampak sam še nisem čisto prepričan).

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #91 - 03.04.2007 at 16:05:38
 
Quote:
titud wrote on 03.04.2007 at 12:53:08:
Narcizem jest vidim v iskanju osebnih koristi na račun splošne koristnosti oz. v pojmovanju, da je maksimilizacija osebne koristi tkorekoč naravno stanje, predpogoj in gonilo družbene blaginje. To, da se iskanje osebnega globljega razumevanja, znanja in česarkoli že ne reflektira v odnosu do okolice je posledica naše nesposobnosti, da bi  reflektirali  ideologijo, ki nas s tem, da se ji prostovljno  podrejamo, sili v to, da svoj neetični narcizem z naknadno racionalizacijo opravičujemo in s tem sprejemamo  kot splošno veljavno vrednoto. To tezo bom skušal pojasnit v  topiku milgramov eksperiment...  

Sem zgoraj popravil ta odnos do drugih pri narcisizmu v odnos do bližnjih.  Zna bit, da imaš prav, da ima to kaj z ideologijo, čeprav nekateri trdijo, da ima opravit tudi s zavrtim psihološkim razvojem (morda tudi iz razloga, ki ga omenjaš, ampak sam še nisem čisto prepričan).

bp


Idelogije 'zamrznejo' psihološki razvoj na določeni stopnji s tem, da ga prikažejo kot osebno in družbeno najbolj koristen. Pri tem uporabljajo pestro paleto sredstev za podrejanje, s katerim prikažajo to zaželjeno razvojno stopnjo kot najvišjo možno...  
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #92 - 05.04.2007 at 12:08:01
 
Mateja B. wrote on 02.04.2007 at 12:58:05:
Čas je samo zaustavljanje stalnega toka, razločevanje nečesa, kar je kontinuirano in enotno, na dele. Glede na prostor, ki se mi zdi primaren (kljub poenotenju obeh v prostor-čas na univerzalni ravni) ga tudi čutim kot sekundarnega. Občutek, ko izgine čas, sem doživela že velikokrat, nikoli pa ni izginil prostor, čeprav je bil zelo abstrahiran glede na tegale, ki ga vidim z odprtimi očmi.
Čas je izvorno samo upor (raz)uma proti neskončnosti vsega, kar obstaja, ker s svojimi omejenimi sposobnostmi vsega ne more neposredno zapopasti.
Še z drugega stališča: čas je občutek, ki nastaja zaradi trenja med centrifugalno silo duha (nezgoščene energije) in centripetalno silo materije (zgoščene energije).



Ko se dogodki ne odvijajo več v kontiniumu časa, to po moje nujno vpliva tudi  na spremembo dojemanja prostora, saj  objekti v diskontiumu časa ne zmorejo več ohraniti stalnih oblik. Njihovo spreminjanje namreč ni več  podložno vzročno-posledičnemu učinkovanju (ker ni več prej in potem), njihovo gibanje pa ni več  omejeno s fizikalnimi zakoni (npr. gravitacijo), saj ti ne omogočajo hkratnosti pojavljanja na različnih mestih.  Izguba časa skratka ne povzroči izginotje prostora, pač pa spremembo oblik in gibanja.  Občutje izgube prostora lahko razumem le kot izginotje oblik in gibanja, to pa je lahko le obliki občutenja praznine, ki pa je vsaj zahodnjaki nismo vešči, ker občutje praznine enačimo z izgubo občutja sploh, to je ne-bivanjem.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
Donna
3
***
Offline

I love Angel
Posts: 219
slo
Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #93 - 05.04.2007 at 14:13:45
 
Titud. Ma, pa ti si tko pameten...
kako ti vsak komentar rata? Grin Btw. Bravo!
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #94 - 10.04.2007 at 15:55:20
 
ixtlan wrote on 02.04.2007 at 12:45:13:

Drži. Ne moreš pa zanikat, da bi bil čustveni naboj do lastne tradicije večji kot do ostalih svetovnih tradicij, o katerih prebereš, se poučiš in vendar jih potem ne živiš, ne postanejo del tvojega sveta, ne vsakdanjega, ne sanjskega. Poleg tega so čustva najmočnejši triger za sanje.
Človek je v svojem razmišljanju omejen z besedno in simbolno abecedo, ki jo poseduje. V sanjah je simbolni besedni zaklad še toliko pomembnejši, saj se sanje razodevajo pretežno skoz simbole, manj skoz besede. Poleg tega simbol pove več kot tisoč besed. Če simbola ne poseduješ v svoji psihi, ti manjka njegova specifična sporočilnost in si tako na nek način hendikepiran - za zadovoljiv izraz lastne podzavesti, nadzavesti ali za komunikacijo z drugimi.


Ja, simbol pove več kot tisoč besed. Sanje imajo fantastično sporočilno vrednost. Se zelo strinjam, da je simbolna predstavnost zelo pomembna, v sanjah še toliko bolj.

To, kar praviš glede našega dostopa do simbolov, me pa malo bega. Zdi se mi samoumevno, da imamo v sanjah vsi dostop do simbolov kolektivnega nezavednega. Obstaja ogromno simbolov, ki imajo izjemno sporočilno moč in se pojavljajo v vseh kulturah, v vseh religijah, v vseh človeških skupnostih. Iz njih črpamo že s tem, ker smo del človeške družbe. Nisem čisto prepričana, da je zasidranost v določeni tradiciji pomembna za bogastvo sanjskih simbolov. Razlikujejo se samo simboli, značilni za določene vrste tradicij, ki pa po mojem mnenju niso ključni za sporočilnost v sanjah.

Pravzaprav se mi zdi problem že vprašanje, kaj pomeni zasidranost v določeni tradiciji? Kaj pomeni imeti močne korenine? Ni to mogoče bolj vprašanje individualne odprtosti do različnih vplivov kot pa pripadnosti nečemu?

Ta predstava, da naj bi bil sanjski svet sodobnega človeka drugačen od sanjskega sveta nekoga, ki živi v stiku s svojo tradicijo (če je sploh možna ta delitev), je morda tudi posledica dejstva, da določene tradicije pripisujejo sanjanju velik pomen in se z njim veliko ukvarjajo, medtem ko naša kultura ta vidik izkustva bolj zanemarja.   Cheesy Cool zanimiva vprašanja si postavil, a se komu kaj več sanja o tem Cool?
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #95 - 10.04.2007 at 16:31:31
 
Quote:
Quote:
Ali morda lahko natančneje razložiš, kaj si imel v mislih? Jaz imam namreč občutek, da ves čas sicer uporabljamo iste pojme, ampak govorimo o povsem različnih stvareh.
Kako ti razumeš iskanje globin in kako odgovornost?

Po eni strani sem imel v mislih danes menda precej razširjen narcisizem, kjer se lahko takšna oseba obnaša precej neodgovorno v odnosu do bližnjih.
Vendar nisem prepričan, da je nek manjko, izpraznjenost vedno tudi simptom narcisizma, si predstavljam da okopavanje vrta ali recimo fotografija in podobne vsakdanje dejavnosti niso nujno izpolnjujoče za vsakogar.
Skrb za nekoga ali nekaj je lahko po drugi strani do neke mere izpolnjujoča ali pa po tretji obremenjujoča, da zapolni čas in misli. Zahtevna naloga ravno tako.
Iskanje globin je zame iskanje globjega razumevanja, znanja, česarkoli že, ki se ne reflektira v dejanjih in odnosu do okolice.
bp


Mislim, da je potrošniška družba oziroma družba, kjer vlada kapital, sama na sebi vzvod, ki nas vodi stran od odgovornosti do bližnjih oziroma do okolice. Beg od odgovornosti se meni ne zdi še tako kritičen. Hujše je zlorabljanje odgovornosti. New age (če naj bi bile to te globine) sam po sebi zame nima neke vrednostne oznake. Večinoma ga ne povezujem z zlorabljanjem okolice (če pustim ob strani nekatere zaslužkarske samooklicane guruje in praktike), pa tudi ne nujno s pomanjkanjem odgovornosti do bližnjih. New age je lahko v določenih primerih tudi poskus (uspešen ali pa ne) popravljanja škode, ki jo povzroča neodgovorna logika kapitala. Vsako iskanje je lahko tudi iskanje poti k večji avtonomiji ali k boljšemu razumevanju sebe ali pač preprosto bogatenje lastnega sveta, ki je pozitivno tudi za okolico.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #96 - 10.04.2007 at 23:18:18
 
Kapitalizem je od vseh ureditev še najbližji naravni danosti tega sveta - mislim na Darvina oziroma boj za preživetje.
Je pa seveda zlo daleč od lepe plati človeka oziroma njegovih idealov. Da bi se temu približali si izmišljamo vse vrste duhovnosti, ki pa so vse po vrsti daleč prešibke, da bi kapitalizem ukrotile.
Morda če bi iznašli neko religijo, ki bi jo povzela velika večina ljudi in bi se ukvarjala z našo duševnostjo in družbo. Demokracija kot ideologija zahodnega sveta je daleč od tega.
Tako pa imamo kup enih novih ideologij in teh par ža davno neuporabnih velikih religij, vse kot en sam beg pred realnostjo, družbeno in svojo osebno.

PS: Po dolgem času en post, ki se ga ne "sramujem", zadnje čase mi nič ne rata napisat.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #97 - 12.04.2007 at 07:56:59
 
Oldio wrote on 10.04.2007 at 23:18:18:
Kapitalizem je od vseh ureditev še najbližji naravni danosti tega sveta - mislim na Darvina oziroma boj za preživetje.
Je pa seveda zlo daleč od lepe plati človeka oziroma njegovih idealov. Da bi se temu približali si izmišljamo vse vrste duhovnosti, ki pa so vse po vrsti daleč prešibke, da bi kapitalizem ukrotile.
Morda če bi iznašli neko religijo, ki bi jo povzela velika večina ljudi in bi se ukvarjala z našo duševnostjo in družbo. Demokracija kot ideologija zahodnega sveta je daleč od tega.
Tako pa imamo kup enih novih ideologij in teh par ža davno neuporabnih velikih religij, vse kot en sam beg pred realnostjo, družbeno in svojo osebno.

PS: Po dolgem času en post, ki se ga ne "sramujem", zadnje čase mi nič ne rata napisat.


tud angleški predsednik Churcill je nekoč dejal, da se sicer zaveda da je demokracija slab sistem, a jo imamo pač zato ker do sedaj kaj boljšga še nihče ni pogruntal  Cool



Back to top
 
 
IP Logged
 
Boštyxz
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 5859
Slovenija
Gender: male
Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #98 - 12.04.2007 at 10:50:44
 
Kaj pa potem recimo ; beg pred samim sabo v " OLD AGE "  Cheesy??? No, to bi bilo isto potrebno še za razčistiti, a ne ?  Exclaim
Pa lep, Sončen pozdrav iz duhovnih nižav, čaaw ... Smiley
by Boštjan Zupančič
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #99 - 18.04.2007 at 15:06:17
 
Oldio wrote on 10.04.2007 at 23:18:18:
Kapitalizem je od vseh ureditev še najbližji naravni danosti tega sveta - mislim na Darvina oziroma boj za preživetje.
Je pa seveda zlo daleč od lepe plati človeka oziroma njegovih idealov. Da bi se temu približali si izmišljamo vse vrste duhovnosti, ki pa so vse po vrsti daleč prešibke, da bi kapitalizem ukrotile.
Morda če bi iznašli neko religijo, ki bi jo povzela velika večina ljudi in bi se ukvarjala z našo duševnostjo in družbo. Demokracija kot ideologija zahodnega sveta je daleč od tega.
Tako pa imamo kup enih novih ideologij in teh par ža davno neuporabnih velikih religij, vse kot en sam beg pred realnostjo, družbeno in svojo osebno.

PS: Po dolgem času en post, ki se ga ne "sramujem", zadnje čase mi nič ne rata napisat.


Jest ne bi (več) tolk pljuval po demokraciji kot sistemu politične oblasti kot rajš po njenima zaveznicama, to je kapitalističnemu gospodarstvu in po liberlani ideologiji. Če tle pustimo ob strani kapitaliistično gospodarstvo in se osredotočimo na povezvao med demokracijo kot načinom izvajanja oblasti  in liberalizmom kot ideologijo, potem lahko skupaj z beavoisom ugotovim, da je liberalizem okužil demokratične sisteme z novo obliko prostovoljne sužnosti. Kako? Ker demokracija pod vplivom ameriškega liberno demokratičnega modela (poudarek na liberlano) današnjemu državljanu pomeni predvsem individulano svobobodo (in ne zgolj vladavino državljanskih svoboščin),  ta državljan zlahka pozabi, da zdajšnji koncept posmeznika ni atribut demoktracije kot sistema oblasti ampak liberalizma kot ideologije. Zaradi te  pozabljivosti/ignorance se imamo za posameznike, ki takorekoč po naravni  danosti svobodno delujemo/mislimo in da kot taki sploh ne moremo zait v navskrižje z našo avtentično individualno naravo. Univerzalna (duhovna) predpostvaka, da se kot  svobodna bitja (če zaradi svoje čustvene ali egocentrične obrambe ne ravnamo pristransko)  lahko dokopljemo do spoznanja o tem, kakšne so stvari, kakšne so okoliščine in kakšni smo/so ljudje v svojem bistvu, torej v liberalnem  ideloškem  konceptu svobodnega posameznika ne drži več, saj je takšno liberalno/svobodno bitje prazaprav le prostovoljen suženj.  

In kje se new age oddalji od te univerzalne predpostavke, da se kot svobodna bitja  lahko dokopljemo do spoznanja o tem, kakšne so stvari, kakšen so okoloiščine in kakšni smo/so ljudje v svojem bistvu? Po moje takoj, ko se 'okuži' z liberano ideloškim koceptom svobodnega posameznika, ki je v bistvu  prostovoljen suženj in ki ne samo, da  svoje sužnosti ne zaveda, celo nasprotno,  za takšno  svoj občutje  svobode se mora celo močno osebno angažirat ter takšno osebno svobodo sebi in drugim prikazovat  kot najvišjo vrednoto...  
Back to top
« Last Edit: 18.04.2007 at 17:44:37 by titud »  
 
IP Logged
 
Boštyxz
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 5859
Slovenija
Gender: male
Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #100 - 26.04.2007 at 23:13:06
 
Je Old-Age beg pred sabo ?  Exclaim
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #101 - 18.06.2007 at 22:24:19
 
Quote:
Mogoče se motim, toda zdi se mi, da je Cerkev kot institucija v preteklosti prevzela monopol nad 'duhovnim' izkustvom človeka. Kar pomeni, da je definirala in institucionalizirala dovoljene religijske prakse in verovanja. Vse, kar ni spadalo v ta koncept, je postalo simbolno zlo, demonsko, hudičevo delo. Tisti, ki niso znali ali hoteli svojega izkustva kanalizirati skozi okvir, ki naj bi bil krščanski, so tvegali inkvizicijsko 'posredovanje'. Tudi nekatere sicer ugledne in cenjene mističarke so se premikale po tanki liniji med nevarnostjo obtožbe čarovništva in družbeno sprejetostjo.

Moje razmišljanje o preganjanju se navezuje na duhovno atmosfero preteklih stoletij. Ki pa je po mojem mnenju vplivala na to, kar se nam dogaja danes.

Tole sem pred časom spregledal, pa mi je razmišljanje všeč. Tovrstne stroge prepovedi in njihovo širjenjem po svetu res zanimivo sovpadajo s pojavi verskega fundamentalizma, še posebej krščanskega.

Do sedaj sem prepoved omamljanja vedno razumel kot kršitev delovne etike, v kateri bi moral biti ves čas produktivno vključen v družbo. Vendar bi prepovedi iz tega naslova v vse bolj v prosti čas usmerjeni družbi morale izgubljati svojo ostrino in pomen, dogaja pa se ravno nasprotno, prepovedi se širijo in radikalizirajo na eni strani in ignorirajo na drugi. Kar kaže na razcep v družbi, ki pa je zunaj javnega diskurza. Razveselilo bi me, če bi se o tem razpravljalo v kateri do akademskih disciplin in zaskrbelo, če se ne.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #102 - 19.06.2007 at 11:11:15
 
Mislim, da je tisto, kar mi razumemo kot omamljanje v staroselskih skupnostih, nekoč predstavljalo integralni del ritualov ali pa vsakdanjega življenja in je imelo funkcijo povezovanja s skupnostjo, ni delovalo razdiralno. Omamljanje v večjem delu danes nima iste funkcije kot nekoč. Niti pri staroselcih na drugih kontinentih ne, ki vse bolj izgubljajo svojo nekdanjo identiteto in uporabljajo omamo le še za utapljanje svojega gorja. Jaz ne vidim toliko problema v odnosu do opojnih sredstev kot v načinu in vzroku za  njihovo uporabo. Z izginjanjem nekdanjih kultur izginjanjo tudi nerazdiralni načini uporabe droge. Zahodna kultura se mogoče res odpira, ampak v njej ni tistih povezovalnih elementov skupnosti, ki so značilni za staroselske družbe, zato tudi uporaba drog ne deluje na isti način. Oziroma deluje večinoma v smislu odtujevanja od skupnosti in v kombinaciji z odrinjenostjo na rob družbe.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #103 - 19.06.2007 at 22:53:39
 
Razen alkota in to tudi zato, ker ni prepovedan, ko bo, ga bodo žingali le še doma.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 5 6 7