Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 
(Read 32256 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #75 - 30.03.2007 at 14:26:56
 
Quote:
Quote:
Niti ni samo po sebi nujno preganjano.
bp


Mogoče se motim, toda zdi se mi, da je Cerkev kot institucija v preteklosti prevzela monopol nad 'duhovnim' izkustvom človeka. Kar pomeni, da je definirala in institucionalizirala dovoljene religijske prakse in verovanja. Vse, kar ni spadalo v ta koncept, je postalo simbolno zlo, demonsko, hudičevo delo. Tisti, ki niso znali ali hoteli svojega izkustva kanalizirati skozi okvir, ki naj bi bil krščanski, so tvegali inkvizicijsko 'posredovanje'. Tudi nekatere sicer ugledne in cenjene mističarke so se premikale po tanki liniji med nevarnostjo obtožbe čarovništva in družbeno sprejetostjo.

Moje razmišljanje o preganjanju se navezuje na duhovno atmosfero preteklih stoletij. Ki pa je po mojem mnenju vplivala na to, kar se nam dogaja danes.


Ni tolk problem v tem, da je cerkev demonizirala vse, kar ni uspela spravit pod svojo konfesijo. Po moje moje je bolj problem v tem, da se je ta konfesija profanizirala in s tem sma izgubila stik/dostop do svetov, do katerih si je izborila eksluzivo. Jung o tem pravi:
"Ko so protestanti podrli obrambni zid Cerkve proti svobodnemu ravnanju arhetipičnih moči, so izgubili svete podobe kot izraz pomembnih nezavednih dejavnikov, skupno z obredom, ki je bil že v sivi davnini gotova pot, kako razložiti neizračunljive moči nezavednega. Velika količina energije se je sprostila in istočasno izlila v stare kanale radovednosti in želje po osvajanju. Tako je postala Evropa mati zmajev, ki so požrli večji del zemeljske oble. Od tistega dne je protestantizem postal poganjek shizem, istočasno pa je soudeležen pri hitrem razvoju znanosti in tehnike, ki je vpregla človeško zavest tako, da je le-ta pozabila na neizračunljive moči nezavednega. ... Ta celoten razvoj je usoden.... Moderni človek, protestant ali ne, je daljnosežno izgubil zavetje cerkvenih zidov in zaradi te izgube se je približal območju svetovno razdirajočega in svetovno uničujočega ognja. Življenje je postalo hitrejše in intenzivnejše. Naš svet je pretresen in presunjen od valov nemira in strahu."
http://www.pozitivke.net/article.php?story=20050405230741125&query=titud    
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #76 - 30.03.2007 at 17:20:35
 
titud wrote on 30.03.2007 at 14:26:56:
Ni tolk problem v tem, da je cerkev demonizirala vse, kar ni uspela spravit pod svojo konfesijo. Po moje moje je bolj problem v tem, da se je ta konfesija profanizirala in s tem sma izgubila stik/dostop do svetov, do katerih si je izborila eksluzivo.

Jest se sicer na to ne spoznam kaj preveč, ampak se mi zdi, da so stvari, ki jih v nezavednem nahaja Žižek, kar se le da profane. Tam menda lahko recimo spoštovanje različnih avtoritet, kot tudi vse ideologije, ki se s tem pojavijo. Namesto mitičnih zmajev torej prej kakšen podivjan trop psov.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #77 - 30.03.2007 at 17:59:40
 
titud wrote on 30.03.2007 at 14:26:56:
 
Ni tolk problem v tem, da je cerkev demonizirala vse, kar ni uspela spravit pod svojo konfesijo. Po moje moje je bolj problem v tem, da se je ta konfesija profanizirala in s tem sma izgubila stik/dostop do svetov, do katerih si je izborila eksluzivo. Jung o tem pravi:
"Ko so protestanti podrli obrambni zid Cerkve proti svobodnemu ravnanju arhetipičnih moči, so izgubili svete podobe kot izraz pomembnih nezavednih dejavnikov, skupno z obredom, ki je bil že v sivi davnini gotova pot, kako razložiti neizračunljive moči nezavednega. Velika količina energije se je sprostila in istočasno izlila v stare kanale radovednosti in želje po osvajanju. Tako je postala Evropa mati zmajev, ki so požrli večji del zemeljske oble. Od tistega dne je protestantizem postal poganjek shizem, istočasno pa je soudeležen pri hitrem razvoju znanosti in tehnike, ki je vpregla človeško zavest tako, da je le-ta pozabila na neizračunljive moči nezavednega. ... Ta celoten razvoj je usoden.... Moderni človek, protestant ali ne, je daljnosežno izgubil zavetje cerkvenih zidov in zaradi te izgube se je približal območju svetovno razdirajočega in svetovno uničujočega ognja. Življenje je postalo hitrejše in intenzivnejše. Naš svet je pretresen in presunjen od valov nemira in strahu."
http://www.pozitivke.net/article.php?story=20050405230741125&query=titud    


Se strinjam, da je protestantska etika temeljito pretresla svet. Se mi pa vendarle zdi, da je katolicizem imel pri tem tudi kakšno, čeprav drugačno vlogo. Ne vem točno, zakaj Jung (če sem prav razumela), povezuje željo po osvajanju izključno s protestantizmom: prvi sta začeli z osvajanjem Novega sveta Španija in Portugalska, izrazito katoliški deželi. Res pa je, da so staroselci južne in srednje Amerike uspešneje vgradili svoje kulte in verovanja v krščanske institucionalne okvire kot ljudstva Severne Amerike.

Vprašanje je, ali je krščanstvo z zavzetim uničevanjem tujih religij, kultov in praks (naj bo pod zastavo protestantizma ali katolicizma) in vzpostavitvijo monopola na trgu 'duhovnosti', ponudilo zadovoljivo alternativo.  Zdi se mi, da je vsaj katolicizem v določeni meri ohranil stik s tistimi 'drugimi' svetovi, vendar cenzuriran in monopoliziran stik, ki ga marsikdo lahko občuti kot omejitev.

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #78 - 31.03.2007 at 11:52:59
 
Quote:
titud wrote on 30.03.2007 at 14:26:56:
Ni tolk problem v tem, da je cerkev demonizirala vse, kar ni uspela spravit pod svojo konfesijo. Po moje moje je bolj problem v tem, da se je ta konfesija profanizirala in s tem sma izgubila stik/dostop do svetov, do katerih si je izborila eksluzivo.

Jest se sicer na to ne spoznam kaj preveč, ampak se mi zdi, da so stvari, ki jih v nezavednem nahaja Žižek, kar se le da profane. Tam menda lahko recimo spoštovanje različnih avtoritet, kot tudi vse ideologije, ki se s tem pojavijo. Namesto mitičnih zmajev torej prej kakšen podivjan trop psov.
bp

Mam eno teorijo, da  ima ekskluzivnost dostopa do  'onostranskih' svetov za nujno posledico izgubo dostopa do teh svetov. Če se namreč  dostopi do teh svetov ne induvidalizirajo in na tak način ne inovarjo, je edino z ekskluzivo mogoče  zakrit  dejstvo, da je cerku zgubila  kjuč  do 'onstranstva'.

Eksluzivnost nujno vodi v profanizacijo, tko kot se je po moje zgodl tud s frojdovsko psihoanalizo: ko  se je iz mistične inovativno/provakativne teorije postala dominatna praksa in je nezavedno naredila za profano ropotoranco potisnjennih doživetij, po kateri subereno šari in s tem zakriva, da je izgubila stik z 'onostranstvom', dejasnkim nezavednim. Žižek  te ropotarnice vsaj   ne mistificira in  se obnaša  kot otroček, ki na podrešju daje starim pojmom nove pomene in jih spravlja med sabo  paradoksne  situacije. Če se ne motim, je vsaj za žižka oz. lacanovce nezavedno dejansko nespoznatno, če ni to seveda samo finta, da bi sprofanirani psihonalizi vrnili nekadnjo misterioznost, tkorekoč svetost. V tem smilsu je podoben vinku ošlaku, ki  je cerkveno obredje in kompletno kateheto sposoben razgalsit za  larifari ne da bi se hkrati odreku prepričanju, da ima  kršćanstvo kot  vera tkorekoč ekskluzivo za odrešenje.      
Back to top
« Last Edit: 31.03.2007 at 12:53:58 by titud »  
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #79 - 31.03.2007 at 17:15:35
 
V vsakem primeru, ko ljudstvo pozabi del svoje tradicije, zgubi s tem tudi dostop do kolektivnega nezavednega, pa najsi bodo to pokristjanjeni Indijanci ali newagerski / protikrščansko nastrojeni Evropejec. Po Jungu namreč ravno arhetipska simbolika zgodovine, tradicije, kulture, mitologije odklepa vrata nezavednega. Danes smo od svojih korenin, katere imamo Slovenci že tako borne, malodane odrezani že ob rojstvu, če izvzamemo arhetip Cankarja, Prešerna in podobnih nesrečnežev, s katerimi nas asociira naš izobraževalni sistem, kasneje pa postanemo od njih skor da izolirani skoz novodobni način življenja, dela, plačevanja položnic in kopičenja raznoraznih dobrin, ki so precenjene ali pa samo mislimo, da jih potrebujemo. O čem pravzaprav sanjamo danes? Bi bilo zanimivo naredit raziskavo. Podobe viteštva, trubadurjev, častnega boja in častnih plemenskih voditeljov so passe, se mi zdi, podobe prerokov, učiteljev in častnih dejanj tudi bolj ali manj; iz kakšnih podob so danes stkane sanje povprečnega človeka? S kakšnimi podobami/simboli dostopamo danes prek sanj do treh temeljnih instinktov?
Nad svojimi sem velikokrat kar malo razočaran... Nabor simbolov je boren, da ne rečem beden, večinoma jih tvorijo podobe iz vsakdanjega izumetničenega življenja in hollywoodskih filmov... Pol pa razumi kaj ti podzavest hoče sporočit s tako šibkimi simboli...
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #80 - 31.03.2007 at 23:49:10
 
Jest imam zadnje čase en tak čuden občutek, da iskanje globin precej sovpada s pomanjkanjem odgovornosti.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #81 - 02.04.2007 at 10:15:41
 
ixtlan wrote on 31.03.2007 at 17:15:35:
V vsakem primeru, ko ljudstvo pozabi del svoje tradicije, zgubi s tem tudi dostop do kolektivnega nezavednega, pa najsi bodo to pokristjanjeni Indijanci ali newagerski / protikrščansko nastrojeni Evropejec. Po Jungu namreč ravno arhetipska simbolika zgodovine, tradicije, kulture, mitologije odklepa vrata nezavednega. Danes smo od svojih korenin, katere imamo Slovenci že tako borne, malodane odrezani že ob rojstvu, če izvzamemo arhetip Cankarja, Prešerna in podobnih nesrečnežev, s katerimi nas asociira naš izobraževalni sistem, kasneje pa postanemo od njih skor da izolirani skoz novodobni način življenja, dela, plačevanja položnic in kopičenja raznoraznih dobrin, ki so precenjene ali pa samo mislimo, da jih potrebujemo. O čem pravzaprav sanjamo danes? Bi bilo zanimivo naredit raziskavo. Podobe viteštva, trubadurjev, častnega boja in častnih plemenskih voditeljov so passe, se mi zdi, podobe prerokov, učiteljev in častnih dejanj tudi bolj ali manj; iz kakšnih podob so danes stkane sanje povprečnega človeka? S kakšnimi podobami/simboli dostopamo danes prek sanj do treh temeljnih instinktov?
Nad svojimi sem velikokrat kar malo razočaran... Nabor simbolov je boren, da ne rečem beden, večinoma jih tvorijo podobe iz vsakdanjega izumetničenega življenja in hollywoodskih filmov... Pol pa razumi kaj ti podzavest hoče sporočit s tako šibkimi simboli...


Ali ne bi morda po drugi strani veljalo, da nam postaja arhetipska simbolika vse bolj dostopna z vse večjim pretokom znanj iz različnih kultur? Problem je samo v tem, če to simboliko zbanaliziramo in skomercializiramo. Ali ni bolj odvisno od posameznika, koliko se odpre tem možnostim? Ali ni to po svoje izziv naše dobe: da je tradicija izginila, da nam ni nič več dano samoumevno, da se moramo sami potruditi, da najdemo tisto, kar rabimo.

Kar se sanjanja tiče, se mi zdi, da sanje sporočajo tisto, kar rabiš. Po moje je keč v tem, da sprejmeš njihovo sporočilnost s tistimi simboli, ki ti jih ponujajo. Če jih prinašajo sanje, bi morali imeti zate nek pomen. Morda se tudi v odporu do takšnih simbolov nahajajo odgovori.
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #82 - 02.04.2007 at 10:19:52
 
Quote:
Jest imam zadnje čase en tak čuden občutek, da iskanje globin precej sovpada s pomanjkanjem odgovornosti.

bp


Ali morda lahko natančneje razložiš, kaj si imel v mislih? Jaz imam namreč občutek, da ves čas sicer uporabljamo iste pojme, ampak govorimo o povsem različnih stvareh.

Kako ti razumeš iskanje globin in kako odgovornost?
Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #83 - 02.04.2007 at 12:45:13
 
Quote:
Ali ne bi morda po drugi strani veljalo, da nam postaja arhetipska simbolika vse bolj dostopna z vse večjim pretokom znanj iz različnih kultur? Problem je samo v tem, če to simboliko zbanaliziramo in skomercializiramo. Ali ni bolj odvisno od posameznika, koliko se odpre tem možnostim? Ali ni to po svoje izziv naše dobe: da je tradicija izginila, da nam ni nič več dano samoumevno, da se moramo sami potruditi, da najdemo tisto, kar rabimo.  


Drži. Ne moreš pa zanikat, da bi bil čustveni naboj do lastne tradicije večji kot do ostalih svetovnih tradicij, o katerih prebereš, se poučiš in vendar jih potem ne živiš, ne postanejo del tvojega sveta, ne vsakdanjega, ne sanjskega. Poleg tega so čustva najmočnejši triger za sanje.

Quote:
Kar se sanjanja tiče, se mi zdi, da sanje sporočajo tisto, kar rabiš. Po moje je keč v tem, da sprejmeš njihovo sporočilnost s tistimi simboli, ki ti jih ponujajo. Če jih prinašajo sanje, bi morali imeti zate nek pomen. Morda se tudi v odporu do takšnih simbolov nahajajo odgovori.


Človek je v svojem razmišljanju omejen z besedno in simbolno abecedo, ki jo poseduje. V sanjah je simbolni besedni zaklad še toliko pomembnejši, saj se sanje razodevajo pretežno skoz simbole, manj skoz besede. Poleg tega simbol pove več kot tisoč besed. Če simbola ne poseduješ v svoji psihi, ti manjka njegova specifična sporočilnost in si tako na nek način hendikepiran - za zadovoljiv izraz lastne podzavesti, nadzavesti ali za komunikacijo z drugimi.
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Mateja B.
4
p
****
Offline


Posts: 441

Gender: female
Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #84 - 02.04.2007 at 12:58:05
 
Ne morem zdajle brat vsega, kar pišete, je preveč, glede naslova topica pa ...

Vsaka stvar je lahko beg pred sabo, tud njuejdž – če si nagnjen k bežanju pred sabo. To pomeni, če nisi sposoben bit iskren do sebe. Bistvo je v odločitvi, da se hočeš zares spoznat, ne pa da se še naprej slepiš.
Njuejdž, študij ezoterike, rastline moči, druženje ... karkoli – vse je samo pripomoček. Če en način postane edini, je to že napaka. Treba se je ves čas prilagajat. Spreminjat, opuščat in sprejemat, uvajat novosti ...
Samo v gibanju, v napredovanju, v širjenju je lajf (oboje, v smislu živosti in žura).

Odločitev za spoznati sebe ter potem in zato delat svoje delo – no matter what, tud če bo treba zamenjat vsa načela in vse načine delovanja – to je prelom, korak iz nemoči v moč, iz biti marioneta v biti svoje bitje. Ostržek in to ...

Ne vem več, kje točno sem videla povezavo, ampak ko sem pisala zgornje, sem se spomnila na tole:
Ravno včeraj se mi je na nov način pokazalo, kaj in zakaj je čas ... Bom kar sem napisala, da slučajno ne pozabim. In ker me zanima, če je to še komu smiselno. A je?

Čas je samo zaustavljanje stalnega toka, razločevanje nečesa, kar je kontinuirano in enotno, na dele. Glede na prostor, ki se mi zdi primaren (kljub poenotenju obeh v prostor-čas na univerzalni ravni) ga tudi čutim kot sekundarnega. Občutek, ko izgine čas, sem doživela že velikokrat, nikoli pa ni izginil prostor, čeprav je bil zelo abstrahiran glede na tegale, ki ga vidim z odprtimi očmi.
Čas je izvorno samo upor (raz)uma proti neskončnosti vsega, kar obstaja, ker s svojimi omejenimi sposobnostmi vsega ne more neposredno zapopasti.
Še z drugega stališča: čas je občutek, ki nastaja zaradi trenja med centrifugalno silo duha (nezgoščene energije) in centripetalno silo materije (zgoščene energije).

Aha, zdaj vem, zakaj sem se spomnila na čas. Ker sem govorila o odločitvi za ... za celost, recimo. Čas pa je posledica odločitve proti ... Al pa še raje posledica neodločitve za ...

No, to.   Huh
Back to top
 

I love to live and I live to love.
WWW WWW  
IP Logged
 
Eva
5
p
*****
Offline


Posts: 2679
Kranj
Gender: female
Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #85 - 02.04.2007 at 20:12:55
 
Mateja
Enga izmed večjih vtisov je name naredil nedolgo nazaj kvalitetno prebran stavek (al pa jih je blo malo več), v smislu
Mi smo popolni. Ker smo mislili, da lahko še nekaj izboljšamo, smo pa moral ustvarit čas zato, da bi lahko imeli primerjavo pred in po "izboljšavi". In to se mi je zdel najbolj predstavljiv opis časa, kar sem jih kdaj prebrala/slišala.
Ko sem tvoje brala, sem se točno tega spomnila.
Če se prav spomnim, je blo v Doreen Virtue: Boginje in Angeli (luštna knjiga)
Back to top
 
 
IP Logged
 
alter_ego
2
**
Offline


Posts: 73

Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #86 - 02.04.2007 at 21:25:45
 
Quote:
Jest imam zadnje čase en tak čuden občutek, da iskanje globin precej sovpada s pomanjkanjem odgovornosti.

bp



aveš da jest tut Smiley
Back to top
 

Anything good in life is either illegal, immoral, or fattening.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #87 - 02.04.2007 at 22:47:54
 
Quote:
Ali morda lahko natančneje razložiš, kaj si imel v mislih? Jaz imam namreč občutek, da ves čas sicer uporabljamo iste pojme, ampak govorimo o povsem različnih stvareh.

Kako ti razumeš iskanje globin in kako odgovornost?

Po eni strani sem imel v mislih danes menda precej razširjen narcisizem, kjer se lahko takšna oseba obnaša precej neodgovorno v odnosu do bližnjih.

Vendar nisem prepričan, da je nek manjko, izpraznjenost vedno tudi simptom narcisizma, si predstavljam da okopavanje vrta ali recimo fotografija in podobne vsakdanje dejavnosti niso nujno izpolnjujoče za vsakogar.

Skrb za nekoga ali nekaj je lahko po drugi strani do neke mere izpolnjujoča ali pa po tretji obremenjujoča, da zapolni čas in misli. Zahtevna naloga ravno tako.

Iskanje globin je zame iskanje globjega razumevanja, znanja, česarkoli že, ki se ne reflektira v dejanjih in odnosu do okolice.

bp
Back to top
« Last Edit: 03.04.2007 at 13:52:01 by bp »  
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #88 - 03.04.2007 at 12:33:48
 
Quote:
Jest imam zadnje čase en tak čuden občutek, da iskanje globin precej sovpada s pomanjkanjem odgovornosti.

bp


Po moje te ta občutek ne vara, ker  se sicer individulani dostop do globin  reflektira v induvidualni zavesti le skozi prevladujoča idelogijo kot aktualno obliko kolektivne zavesti.  Dogaja se paradoks, da moderna liberalna idelogija prav s tem, ko zahteva od posameznika  individualno angažiranost in odgovornost, z njo kamuflira svojo ideološkost.
Back to top
« Last Edit: 03.04.2007 at 13:54:15 by titud »  
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Je NewAge beg pred sabo
Reply #89 - 03.04.2007 at 12:53:08
 
Quote:
Po eni strani sem imel v mislih danes menda precej razširjen narcisizem, kjer se lahko takšna oseba obnaša precej neodgovorno v odnosu do drugih.

Vendar nisem prepričan, da je nek manjko, izpraznjenost vedno tudi simptom narcisizma, si predstavljam da okopavanje vrta ali recimo fotografija in podobne vsakdanje dejavnosti niso nujno izpolnjujoče za vsakogar.

Skrb za nekoga ali nekaj je lahko po drugi strani do neke mere izpolnjujoča ali pa po tretji obremenjujoča, da zapolni čas in misli. Zahtevna naloga ravno tako.

Iskanje globin je zame iskanje globjega razumevanja, znanja, česarkoli že, ki se ne reflektira v dejanjih in odnosu do okolice.

bp


Narcizem jest vidim v iskanju osebnih koristi na račun splošne koristnosti oz. v pojmovanju, da je maksimilizacija osebne koristi tkorekoč naravno stanje, predpogoj in gonilo družbene blaginje. To, da se iskanje osebnega globljega razumevanja, znanja in česarkoli že ne reflektira v odnosu do okolice je posledica naše nesposobnosti, da bi  reflektirali  ideologijo, ki nas s tem, da se ji prostovljno  podrejamo, sili v to, da svoj neetični narcizem z naknadno racionalizacijo opravičujemo in s tem sprejemamo  kot splošno veljavno vrednoto. To tezo bom skušal pojasnit v  topiku milgramov eksperiment...  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7