Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 14
(Read 49518 times)
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: manjšine v demokraciji - rom-i
Reply #45 - 13.11.2006 at 11:54:15
 

Ich bin Zigeuner
(J. F. Kennedy, Ambrus 2006)

Žive naj vsi narodi - razen Romov!

Quote:
Nikakor ne mislim, da je lahko živeti z nekom, ki ti dela vse tisto, kar so romski družini očitali. Toda če se voziš z neregistriranim avtomobilom, če kališ red in mir, če kradeš in požigaš, je za to tukaj policija. Ni je bilo, torej je kriva država. Če ogrožaš vodna zajetja, je tukaj ministrstvo za okolje, ni ga bilo, torej je kriva država. Če gradiš na črno, so tukaj inšpekcije in zakonski ukrepi. Ni jih bilo, torej je kriva država. Žrtve so oboji - Romi, ker so jih okoličani zaradi vseh teh prekrškov izgnali, in žrtve so prebivalci Ambrusa, ker so morali popravljati neuspešnost države na tak neciviliziran in odvraten način. Ponižani in razžaljeni so šli nad druge ponižane in razžaljene. Ne prvič in ne zadnjič v zgodovini.

Quote:
Ampak zdaj se zdi, da je glavni problem, ker je varuh človekovih pravic užalil vlado. Zdaj imamo vlado s povešenim nosom. In ta zahteva, da smo z njo vred vsi užaljeni. Dva milijona užaljenih Slovencev - to je velika moč! Hanžek se bo moral zateči po nasvet k Francetu Bučarju. Tudi on je bil obtožen veleizdaje, ker je v Evropi govoril, kaj je doma narobe. Žalim te ja, žališ me ti … Vlada na primer žali policijo. Niso bili sposobni opraviti najbolj preprostih nalog s področja prometnih in siceršnjih prekrškov in niso bili sposobni zagotoviti slovenskim državljanom, da varno živijo na svojih domovih. In zdaj jim je ukazala varovati tiste prazne barake in goske in kure. Na kmetih je bilo to opravilo rezervirano za bosopeto mladež. Mar to ni žalitev, mar to ne pomeni, da je naša policija dobra samo za kure past?

Quote:
Ko smo bili sprejeti v Evropsko skupnost, so nas kot prvi Evropejci organizirano obiskali Romi. Slovenci so bili malo zbegani, pri poročilih se je slišalo kot v času vojnega stanja: Romi so prešli mejo, kolona z Romi se je utaborila na parkirišču pri Dolgem mostu, Romi nadaljujejo pot proti Postojni, prve romske prikolice že na Obali … in tako dalje. Oblasti so bile prijetno zbegane in previdne, kajti to so bili državljani Belgije, Nemčije, Francije, ne pa neki potepuhi iz Dolenjske. In zlasti novinarke si niso mogle kaj, da ne bi poškilile v prikolice, in niso se mogle načuditi, kako so luksuzno urejene. Vodja odprave je takrat povedal, da so pač prišli pogledat novo članico, da vidijo, če so to za njih zanimivi trgi. Videti je, da jim nismo bili preveč zanimivi, kajti ni jih bilo več nazaj.

Zdaj nas čaka še poslednja sramota. Da se bodo izselili tudi naši Romi, ker ne bodo hoteli živeti s Slovenci. In takrat bo beseda "cigan" dobila nov pomen.

Celoten clanek: http://www.mladina.si/tednik/200645/clanek/slo-poltergajst--marko_zorko/
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: manjšine v demokraciji - rom-i
Reply #46 - 13.11.2006 at 11:58:56
 

"Ubit"

Kako so Romi v matični državi "po svoji volji" postali begunci

Quote:
Nekaj minut čez šesto sta na obeh straneh ceste med bučnim aplavzom okrog petsto protestnikov zagorela dva kresa. Čeprav so debele iskre letele daleč okrog in je na ramena varuhov reda kot snežinke padal pepel, policisti niso kazali znakov vznemirjenja. Na vprašanje, zakaj nihče ne pokliče gasilcev, je bilo iz policijskih vrst slišati, da bodo že pogasili z gasilnimi aparati.

Neki mladec je v gozdu zamahnil z motorno žago. Mladoletniki pa so veje odnašali k ognjiščem, pri katerih so se greli protestniki. "Dej, nabrusi jo!" je bilo slišati iz množice. "Kaj so oni, če smo civili?" je jezno vprašal vaščan, katerega obraz je skril mrak. "Župan je zbežal," se je zasmejal drugi, "tako kot dobrega soseda spoznaš v stiski, tako je tudi z oblastjo." "Da ima eden, da ne bom rekel, kaj, več pravic kot navadni državljan!?!" je v nekakšnem odločnem obupu rekel drug možakar. "Socialne delavke so tiste, ki zase ne znajo poskrbeti," je bila še ena pripomba iz vrst vse odločnejših krajanov, "pol pa pridejo k nam. Še čaja zase ne zna skuhati …" Ob 18.26 je množica za hip obmolknila: na strani protestnikov je nekaj počilo, slišati je bilo kot strel.

Quote:
Novomeški režiser Filip Robar Dorin, ki zadnjih 25 let spremlja Rome na Dolenjskem, je pripomnil, da bi bil v tej situaciji več kot dobrodošel dež, ki bi po naravni poti umiril strasti. Na predstavnike KS Ambrus, ki so se zadrževali izven množice, pa je naslovil vprašanje: "Ali so vsi vaščani pometli pred svojim pragom, preden so se glede zajetja vode spravili na Rome? Videl sem, da imate veliko neurejenih gnojnic." Član KS Ambrus Branko Hočevar mu je odgovoril, da se ne borijo proti Romom, ampak proti kriminalu. Filip je takoj podvomil: "To je linč, dragi moj. To je linč …"

Celoten clanek: http://www.mladina.si/tednik/200645/clanek/slo---ksenija_hahonina/
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: manjšine v demokraciji - rom-i
Reply #47 - 13.11.2006 at 12:10:25
 

Humano preseljevanje

Ali bo dogodek iz Ambrusa postal model za dokončno rešitev romskega vprašanja?

Quote:
Romska družina Strojan je v nedeljo zapustila svoj dom. Odšli so v Postojno, ker so tako zahtevali njihovi sosedi. Za to družino v okolici Ambrusa ni več prostora, Romov domačini ne marajo več. Tisto soboto se je v Sloveniji zamajala pravna država, zamajali so se njeni temelji. Proti njeni volji so preselili družino, ki ni bila všeč sosedom.

Quote:
Ne kaže, da bi kdo odstopil in sprejel odgovornost za deportacijo družine. Družine, ki je morala oditi zaradi pritiska krajanov, ki sicer zase pravijo, da ne sovražijo vsevprek vseh Romov, da pa ne morejo "več tolerirati vztrajne ignorance in ponavljajočih se kršitev skoraj slehernih pravnih in civilizacijskih norm ter pravil". Ljudje so vzeli oblast v svoje roke in množično, z motorno žago in bojnimi pesmimi, razburjenimi klici in grožnjami prisilili družino, da je odšla s posestva, ki si ga je kupila sama in kjer so živeli že vrsto let.

Quote:
Ves zgrožen se je oglasil tudi Matjaž Hanžek. V prvi izjavi za javnost je dejal, preselitev pomeni konec pravne države, "saj lahko masa, ki grozi s smrtjo, odloča, kje bo kdo živel".

Quote:
Mednarodne ustanove

A Svet Evrope ne bo imel veliko dela. Mednarodne ustanove položaj romske skupnosti v Sloveniji že zelo dobro poznajo. V poročilu o spoštovanju človekovih pravic, ki ga vsako leto pripravljajo v Washingtonu, je recimo zapisano, da sta v Sloveniji opazna diskriminacija in nasilje nad Romi, govorijo pa še o nenavadnem ločevanju na avtohtone in neavtohtone Rome. Tudi Komisija OZN za človekove pravice zaskrbljeno ugotavlja, da "romska skupnost še vedno trpi zaradi predsodkov in diskriminacije, še posebno ko gre za dostop do zdravstvenih storitev, izobraževanja in možnosti zaposlovanja". Slovenski Romi so omenjeni tudi v letnem poročilu Amnesty International, o njih pa je pisala tudi Evropska komisija za boj proti rasizmu in nestrpnosti.

Še največ časa je Sloveniji namenil nekdanji sekretar za človekove pravice pri Svetu Evrope Alvaro Gil-Robles. Sam je obiskal romske vasi, v Slovenijo pa je poslal tudi svojo delegacijo. Že leta 2003 je v posebnem poročilu o Sloveniji med drugim zapisal, da se vlada sicer trudi, da pa "Romi pogosto ostajajo v slabšem položaju na mnogih področjih življenja, vključno z zaposlovanjem, izobraževanjem in nastanitvijo, še posebej v določenih delih države". Ko so potem dve leti pozneje pri Svetu Evrope ocenjevali napredek Slovenije, v novem poročilu še zmeraj niso bili povsem zadovoljni. V diplomatskem jeziku se jim je zapisalo, da komisar pozdravlja nove strategije vzgoje in izobraževanja Romov, da pa ga skrbi model iz OŠ Bršljin, zapisali so tudi, da so Romi v Slovenji še vedno deležni diskriminacije in izključevanja, da so bivanjske razmere številnih Romov neprimerne in da je "potrebno več truda in posebnih programov za najbolj marginalizirane skupine, da bi jim zagotovili njihovo pravico do primerne nastanitve". Romi so seveda ena najbolj deprivilegiranih skupin v državi.

Quote:
Še enkrat. Pravna država ni umrla samo zato, ker je razburjena množica preselila družino, pač pa tudi zato, ker se je ta razburjena množica sploh pojavila. Niso krivi ne prvi, malo več drugi, še najbolj pa država, ki s svojo nedejavnostjo ali celo namerno apatijo dopušča, da se pogromi proti drugačnim sploh pojavijo.

Quote:
Ko so v soboto v gozdu potekala "pogajanja", je množica pred policijskim kordonom pela domovinske pesmi. Med drugim so zapeli tudi Zdravljico, peli so tem, kako "ne vrag, le sosed bo mejak". Morda so peli ubrano, a besedila niso poslušali.

Quote:
"Ambrušani niso bili tako nedolžni"

Pavle Čelik, poveljnik slovenske policije v času osamosvojitvene vojne, o ravnanju policije ob zapletu v ambruškem okolišu

Ali je zaplet v Ambrusu opozoril na šibke točke obstoječega sistema?

Pokazalo se je, da od Grosupljega do Trebnjega ni nobene prave policijske postaje. Če bi na tem območju deloval dober vodja policijskega okoliša, bi spremljal problematiko in pravočasno ukrepal, obveščal policijsko upravo v Ljubljani ter s pogovori vplival na romskega poglavarja in predsednika krajevne skupnosti. Z jasnimi opozorili, da tovrstna izsiljevanja nikamor ne peljejo, bi lahko preprečil celoten zaplet. Vidi se, da na tem območju manjka stalni policist, ki bi živel z Romi in Ambrušani in ki bi jasno rekel: Dragi moji farani, ne boste grozili z umorom in požigom. Če pa boste prekoračili mejo zakonitega, bo prišla policija in ukrepala.

... Ali se vam zdi odziv notranjega ministra pravočasen?

To, da je konflikt med Romi in njihovimi sosedi prišel reševat sam minister za notranje zadeve, je mogoče le v Sloveniji in se mi ne zdi potrebno. Kdo bo prišel mirit resne izgrede v Ljubljani, če minister hiti že na konflikt vaških razsežnosti? Generalni sekretar OZN? Da so protestniki izsilili prihod ministra, je popuščanje pred razgrajajočo množico, kar kaže na spolitiziranost celotne zadeve ter odsotnost koncepta, kako reševati romsko problematiko. Izseljevanja pa se bodo na Dolenjskem zagotovo ponovila, saj je lahko tovrstni primer vzor drugim izsiljevalcem.

Celoten clanek: http://www.mladina.si/tednik/200645/clanek/slo-tema--jure_trampus/
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: manjšine v demokraciji - rom-i
Reply #48 - 13.11.2006 at 13:00:30
 

Slovenija v New York Times zaradi Romov

http://www.dnevnik.si/novice/svet/211732/

Quote:
Ugledni časopis New York Times je v svoji današnji izdaji objavil članek, ki govori o problematiki Romov v Ambrusu. Članek je dostopen tudi na spletu, v njem pa avtor opisuje konflikt in se čudi Sloveniji.

"Konflikt z Romi se tepe s podobo Slovenije kot najbolj pripravljene nove članice Evropske unije," piše Nicholas Wood, "saj se je ravno Slovenija najbolj hvalila, da v njej ni rasne nestrpnosti oziroma etničnihi napetosti."

Nicholas tudi ni pričakoval, "da bi se kaj takega zgodilo prav v Ambrusu, ki s svojimi prenovljenimi hišami in zelenimi polji deluje zelo moderno."

Članek povzema tudi dogajanje z varuhom človekovih pravic, Matjažem Hanžkom in premierom Slovenije, Janez Janšo, ter omenja zgodovino napadov na Rome.

Članek Hounding of Gypsies Contradicts Slovenia’s Image ("Gonja proti Romom kvari podobo Slovenije") je dostopen na spletni strani

New York Times: http://www.nytimes.com/2006/11/13/world/europe/13slovenia.html?_r=3&oref=slogin&...
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: manjšine v demokraciji - rom-i
Reply #49 - 13.11.2006 at 13:12:35
 

Hounding of Gypsies Contradicts Slovenia’s Image


By NICHOLAS WOOD
Published: November 13, 2006

Quote:
While untended geese stroll about, the police guard the house and property, just outside Ambrus in Slovenia, of the Strojan family.
The extended family of 31 Gypsies, 14 of them children, was forced to flee by a mob that demanded the eviction of the family members and threatened to kill them.

AMBRUS, Slovenia, Nov. 6 — Half a mile short of this picturesque village in central Slovenia, two brick houses and a cluster of sheds lie empty. A baby’s stroller sits abandoned outside, and chickens and geese race about, apparently unfed, all evidence of a rapid departure by the family that lived here until just over a week ago.

The Strojans, an extended family of 31 Gypsies, 14 of them children, fled the property on Oct. 28, after it was surrounded by a mob from Ambrus and nearby villages, threatening to kill them and demanding their eviction. While the police kept the crowd back, Slovenian government officials negotiated the family’s removal to a former army barracks about 30 miles away.

The scene is at odds with an image of Slovenia as the most advanced and wealthiest of the 10 Eastern European states that joined the European Union two years ago. Slovenia prides itself as being free of the ethnic tensions that dominate the rest of Yugoslavia, from which Slovenia broke free in 1991 after a 10-day conflict. Since then Gypsies, also known as Roma, have been the victims of sporadic assaults, including a grenade attack last year in which two women, a mother and her 21-year-old daughter, were killed.

While none of the Strojans were seriously hurt in the incident here, rights groups say the government’s role in the forced removal of the family makes it one of the most serious such incidents in Europe in a decade. And now other municipalities are calling for the removal of Gypsies.

Ambrus seems an unlikely place for such discord. Renovated houses are surrounded by lush fields and well-kept woodland. New cars are parked in driveways, symbols of wealth that make Slovenia the envy of the rest of the Balkans.

But a dispute over an illegal occupation of land by some members of the family two years ago began to sour relations, said Alojz Sinkovec, the village president, and then villagers suspected the family of dumping trash in a nearby stream. The police eventually exonerated the family. Matters worsened in mid-October when a man living with the Strojans fought with a villager, who fell into a coma.

Soon afterward police officers advised the Strojans to leave, the family said. “They told us people are gathering and that we should get in our cars and leave,” said Mirko Strojan, sitting in the former army barracks that has become his temporary home. For five days, the family sought refuge in the woods, living under tarpaulins and receiving food from a Romany community. Then they tried to go home. The police told them that a crowd was gathering in Ambrus, Mr. Strojan said. This time, riot police officers surrounded the houses, and several hundred villagers gathered, local journalists said.

“People were coming on foot through the woods, they were shouting, ‘Kill the Gypsies, kill the Gypsies!’ ” said Miha Strojan, Mr. Strojan’s brother. He said he remembered someone shouting, “We’ll string you up on a cross!” Photographs that Borut Peterlin, a local photographer, took of the crowd show both menace and boisterous spirits, with people laughing.

At 6 p.m., Interior Minister Dragutin Mate arrived to mediate. Mr. Mate said he proposed that the Strojans leave and that the government find them new houses within three weeks. “I gave them the proposal; both sides agreed with it,” he said in an interview.

He said the Strojans would not be allowed to return because their houses had been built without permission, although the family has lived in them since the 1960s.

Witnesses said the family had no choice but to leave. “There was no negotiation, the minister had taken his decision before he arrived,” said Zarko Grm, a representative of the Romany community in Novo Mesto, east of Ambrus, who took part in the talks.

When Mr. Mate told the people in the crowd of the agreement, they cheered, television images showed.

“They were singing the national anthem and other songs,” Mr. Peterlin said. “There were also shouts of, ‘Gypsies raus!’ ” he said, echoing a taunt used by the Nazi’s during the deportation of Jews and Gypsies during the Holocaust.

The European Roma Rights Center criticized the government for setting a dangerous precedent. “Were it to become permanent, this is an extremely worrying event,” said Claude Cahn, the group’s program director, who called the move a serious breach of basic civil rights.

But the government has defended the move. “I think the standard of living is far better in Postojna,” said Milan Zver, Slovenia’s education minister, who is also in charge of a government committee responsible for the Gypsies. “They are probably better off than they would be in Ambrus,” he said an interview on Pop TV, a private station.

And now, an initiative has been started to remove the community of more than 600 Gypsies from the outskirts of Novo Mesto.

According to Slovenia’s ombudsman for human rights, Matjaz Hanzek, the government and public reaction illustrate a deep-rooted prejudice that permeates Slovenian society. “They really don’t understand they are using discriminatory speech,” he said in an interview. “Our neighbors are watching this very closely. If this can happen here in the European Union, then nationalist groups in countries like Serbia and Croatia will know they can get away with the same.”

Mr. Hanzek has in turn been accused by Janez Jansa, Slovenia’s prime minister, of “denigrating Slovenia’s name” by raising the issue with the Council of Europe’s human rights commissioner.
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: manjšine v demokraciji - rom-i
Reply #50 - 13.11.2006 at 17:18:44
 
NICHOLAS WOOD - tipičen ameriški nerazgledanec.

Za takšnega bi bilo bolje, da je kar tiho.

Sicer pa tam ne vedo, kaj se v Sloveniji, kar zadeva Cigane, pravzaprav dogaja. Wink
Zato so mu tašno žurnalistično scalnico sploh objavili.

Pač pojma nimajo o pravi podobi dolenjskega Cigana.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: manjšine v demokraciji - rom-i
Reply #51 - 14.11.2006 at 11:00:49
 
ARS wrote on 13.11.2006 at 11:14:45:
Zakaj je uniformirani policist pred vaško gostilno zbirajočim se protestnikom vnaprej razlagal, da jim policisti neprijavljenega shoda ne bodo omejili, da bodo lahko odšli do hiše Strojanovih, da pa jim bodo preprečili fizični stik z romsko družino? Zakaj policisti, ki so bili v vasi že zgodaj popoldan, niso ustavili domnevno samoporajajočega se shoda? Zakaj so dovolili združitev različnih skupin iz različnih vasi v eno, petstoglavo množico? Od kdaj policisti mirno gledajo, ko skupina ljudi pripravlja kres na robu zasebnega zemljišča, in ne opozorijo zbranih, da tega ne smejo? Zakaj, navsezadnje, policisti niso popisali udeležencev nezakonitega shoda?

Policija namreč tako lahko ravna le, če ima takšna navodila. Ni je policijske postaje, posebne enote policije ali pa policijske uprave, ki bi tako ravnala na svojo pobudo.  


Kršila je (državna oblast) temeljne pravice neke družine, ji omejila svobodo, predvsem pa je ni zavarovala, ko je ta varstvo države najbolj potrebovala.

Deklaracija Združenih narodov o človekovih pravicah tudi poudarja, da ima vsak pravico do varstva pred nadlegovanjem in vmešavanjem v njegovo zasebno življenje, v njegovo družino, v njegovo stanovanje.  


Grega Repovž

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: manjšine v demokraciji - rom-i
Reply #52 - 14.11.2006 at 16:02:27
 

Romi iz Ambrusa napovedujejo konkretne tožbe

http://www.mladina.si/dnevnik/90249/


Novomeški romski svetnik Zoran Grm je danes za STA izjavil, da so romski družini Strojan iz Ambrusa, ki je začasno preseljena v Postojno, danes v občini Ivančna Gorica predstavili tri možne lokacije za njihovo preselitev.

Predstavnik družine Mirko Strojan pa je dejal, da so bili zadovoljni z eno izmed lokacij, obenem pa je napovedal tožbe proti krajevni skupnosti Ambrus, posebej proti njenemu predsedniku Alojzu Šinkovcu, ter proti krajevni skupnosti Krka v občini Ivančna Gorica.

Odvetnica Tatjana Markelj iz odvetniške pisarne Čebular in Markelj je za STA izjavila, da upajo na dogovor glede primerne lokacije za preselitev teh Romov. Kot je dodala, bodo kot njihovi pravni zastopniki zaščitili interese Romov ter bodo na njihovo željo omenjene tožbe tudi vložili. Kot pa je dodala, se glede vložitve konkretnih tožb s Strojanovimi še niso dogovorili.

'Sramota je, da moramo pod pritiskom krajanov zapustiti lastno zemljišče, sram pa naj bo tudi Šinkovca, da je zbral krajevno drhal ter nas izgnal iz naše zemlje', je še poudaril predstavnik ambruških Romov. Kot je še dejal, tudi sedaj še vedno ni jasno, kdaj naj bi se naselili na zanje sprejemljivo lokacijo v občini Ivančna Gorica, ki naj bi bila od samega mesta oddaljena okrog dva kilometra.

Strojan je še dejal, da tožbe ne nameravajo vložiti proti krajevni skupnosti Zagradec, saj so bili v nedeljo tam na volitvah ter ugotovili, da tamkajšnji krajani nimajo nič proti njim. (STA)
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: manjšine v demokraciji - rom-i
Reply #53 - 14.11.2006 at 16:03:13
 


Z zaporami proti naselitvi družine Strojan


Celoten clanek: http://www.delo.si/index.php?sv_path=41,35,171090


Quote:
Pisatelji za vrnitev Strojanovih v Ambrus

Slovenski PEN v celoti podpira stališče Društva slovenskih pisateljev, da naj državni organi Strojanovim takoj omogočijo vrnitev domov, jih tam zaščitijo in uveljavijo pravni red med prebivalci Ambrusa, je danes sporočil predsednik Slovenskega PEN Tone Peršak.

Člani Društva slovenskih pisateljev so v ponedeljek pozvali vse državne organe, da Strojanovim takoj omogočijo vrnitev domov, jih tam tudi zaščitijo, uveljavijo pravni red med prebivalci Ambrusa in okolice ter se humano in dolgoročno angažirajo pri reševanju problemov, ki so nastali med tamkajšnjim prebivalstvom.

V DSP so ocenili, da je deportacija družine Strojan z njenega lastnega ozemlja in vsiljeno iskanje novih lokacij, kjer naj bi se nastanila, "skrajno brutalno, cinično in rasistično ravnanje, s katerim vlada legitimira kršitev ustave, kar ima lahko v slovenskem prostoru nepredvidljive posledice tudi za druge skupine državljanov".



Krajani v naselju Malo Hudo s protestom proti priselitvi Romov

http://www.mladina.si/dnevnik/90274/
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: manjšine v demokraciji - rom-i
Reply #54 - 14.11.2006 at 16:07:25
 

Samson wrote on 13.11.2006 at 17:18:44:
NICHOLAS WOOD - tipičen ameriški nerazgledanec.

Za takšnega bi bilo bolje, da je kar tiho.

Sicer pa tam ne vedo, kaj se v Sloveniji, kar zadeva Cigane, pravzaprav dogaja. Wink
Zato so mu tašno žurnalistično scalnico sploh objavili.

Pač pojma nimajo o pravi podobi dolenjskega Cigana.

In kaksna je tvoja prava podoba dolenjskega Roma?
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: manjšine v demokraciji - rom-i
Reply #55 - 14.11.2006 at 16:08:05
 

V Slovenijo prihaja komisar SE za človekove pravice


14. november 2006, http://www.mladina.si/dnevnik/90269/


V Slovenijo bo danes na povabilo ministrov za šolstvo in za notranje zadeve Milana Zvera
in Dragutina Mateja prispel komisar Sveta Evrope (SE) za človekove pravice Thomas Hammarberg.



V sredo se bo sestal z ministroma in se srečal z romsko družino Strojan, ki je začasno nastanjena v Postojni. Komisar se bo najprej srečal z Matejem, nato pa še z šolskim ministrom in predsednikom vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti Zverom.

Sledilo bo srečanje z romsko družino Strojan v nastanitvenem centru v Postojni, na katerem bosta navzoča tudi Zver in direktor urada za narodnosti Stanko Baluh.

V Ljubljani bo v sredo popoldne novinarska konferenca, na kateri bosta poleg komisarja sodelovala še oba ministra in Baluh.

Zver je minuli teden dejal, da se bo komisar lahko na kraju samem seznanil z reševanjem romskega vprašanja. Predstavili mu bodo situacijo takšno, kot je, ki ni idealna, vendar veliko boljša kot marsikje v Evropi, je menil.

Družina Strojan je sicer v ponedeljek z vladnimi predstavniki dosegla dogovor, v skladu s katerim naj bi na izbranem zemljišču v državni lasti v občini Ivančna Gorica začasno postavili bivalne zabojnike, hkrati pa bi tekle priprave na gradnjo hiš zanje. V Postojno so se začasno preselili konec oktobra, potem ko je spor med njimi in krajani Ambrusa pri Ivančni Gorici dosegel vrhunec.

Tako Zver kot Mate sta v sredo pisala komisarju. Zver je pojasnil potek dogodkov v zvezi z družino Strojan in opisal prizadevanja države na področju zaščite romske skupnosti v Sloveniji. Mate pa je pojasnil okoliščine in dogodke, glede katerih je komisar v svojem pismu ministru izrazil dvom o enakopravnem obravnavanju družine Strojan. Mate je zapisal, da so ga predstavniki Romov zaprosili, da se jim omogoči začasna preselitev na drugo lokacijo.

Pismo Hammarbergu o razmerah v Ambrusu je najprej poslal varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek, ki je preselitev ambruških Romov označil za konec pravne države. Pristojne institucije Sveta Evrope je o dogajanju obvestil 30. oktobra.

Hammarberg je za Radio Slovenija minuli teden izrazil zaskrbljenost v zvezi z romsko problematiko, vendar pa je dodal, da bo lahko razmere podrobneje komentiral, ko bo od vlade prejel pismo z odgovorom, za katerega jo je prosil po prejetju Hanžkovega pisma.

Izrazil je še upanje, da bodo oblasti problem rešile v skladu s standardi Evropske konvencije o človekovih pravicah oziroma na način, ki bo ščitil pravice Romov. Zaskrbljenost je izrazil tudi zaradi polemik med vlado in varuhom, saj je po vsej Evropi vloga ombudsmanov, da ravnajo neodvisno: 'Vlade morajo sprejeti, da varuhi včasih morajo biti kritični, saj branijo interese ljudi in določena temeljna načela.'

Hammarbergov predhodnik Alvaro Gil-Robles je v poročilu o Sloveniji, ki ga je marca predstavil Odboru ministrov v Strasbourgu, ugotovil, da je Slovenija pri spoštovanju človekovih pravic na nekaterih področjih sicer napredovala, še vedno pa jo pesti več problemov.

Med temi je izpostavil zaščito manjšin, položaj Romov, problematiko izbrisanih in homofobijo. Napredek pa je opazil glede nediskriminacije, reforme policije, boja proti trgovini z belim blagom in zagotavljanja enakopravnega dostopa do zaposlitve.

Kot problematičnega je ocenil predvsem koncept ločevanja manjšin na avtohtone in neavtohtone, kar po njegovem mnenju postavlja v neenak položaj predvsem pripadnike narodov z območja nekdanje Jugoslavije, ki živijo v Sloveniji, problematičen pa je tudi za romsko skupnost.

Romski problematiki v Sloveniji je namenil velik del poročila. Posebej pa je omenil primer ločevanja Romov v posebne šolske oddelke na osnovni šoli Bršljin, kar je bil po njegovem mnenju zgrešen poskus integracije romskih otrok v večinsko skupnost in odmik od evropskih standardov ter pravice do enakopravnega šolanja.

Takšen model šolanja po njegovem mnenju s sabo nosi nevarnost, da bi bili romski otroci deležni manj kakovostnega pouka, kar bi negativno vplivalo na njihove možnosti v prihodnosti. Zato je oblastem predlagal, naj znova preučijo uvajanje modela na OŠ Bršljin in omogočijo polno integracijo romskih otrok v običajne razrede in k vsem predmetom.

Gil-Robles je sicer pozdravil prizadevanja oblasti pri zaposlovanju Romov, izrazil pa je obžalovanje zaradi zgolj delnega napredka pri reševanju stanovanjskih problemov pripadnikov romske skupnosti. Sloveniji je še priporočil, da bi morali programi za reševanje romske problematike imeti največjo prednost pri dodeljevanju sredstev, saj Romi ostajajo ena najbolj deprivilegiranih skupnosti v državi.

Poročilo Gil-Roblesa je dokument o tem, koliko slovenske oblasti izpolnjujejo priporočila, zapisana v njegovem poročilu o spoštovanju človekovih pravic iz leta 2003. Gil-Robles ga je napisal na podlagi obiska članov njegovega urada v Sloveniji maja lani. Poročilo za Slovenijo, tako kot za ostale države, ni zavezujoče, je pa nespoštovanje priporočil oziroma človekovih pravic vedno zelo slabo za ugled države. (STA)
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: manjšine v demokraciji - rom-i
Reply #56 - 14.11.2006 at 16:08:38
 


PETICIJA PROTI PRESELJEVANJU

na spletni strani Mladine: http://romi.mladina.si/


Besedilo peticije

Odločitev vlade, da zaradi zahtev in protesta krajanov Ambrusa preseli romsko družino Strojan in s tem poseže v njihove temeljne človekove pravice, je globoko neprimerna. Namesto da bi vlada v skladu s pravnimi normami zaščitila romsko družino, je prevladala populistična radikalnost, ki jo je s svojim ravnanjem spodbudila prav država. Kar se je zgodilo, ima lahko hude in daljnosežne posledice.

Odgovorni predstavniki države bi morali romsko problematiko reševati drugače. Z radikalno avtoritativnostjo države ne bomo uredili ničesar. Nasprotno, tokratni primer je lahko zgled za reševanje še mnogim notranjim konfliktom. Vsaka družba ima notranje konflikte, dolžnost državnih organov pa je, da jih rešujejo na civiliziran, človeški in pravno nesporen način.

Nujno je treba znova ustvariti neko raven strpnosti, tako med vaščani Ambrusa in Romi kot tudi v družbi sploh. Država pa naj v tem primeru prevzame vlogo posrednika, da bi vzpostavili strpnost med njimi. V tem sporu ne more zmagati nobena stran, sporazumeti se morata za skupno življenje. Če se bo radikalna nestrpnost ob podpori državnih institucij nadaljevala, bomo kmalu obveljali za najbolj nacionalistično državo v Evropi. Tega pa si najbrž ne želi nihče.
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: manjšine v demokraciji - rom-i
Reply #57 - 14.11.2006 at 20:44:32
 
Romi napadli zdravstveno osebje:

Rom z neregistriranim avtomobilom sesul drug avto in nato s še enim romom pretepel voznika in njegovega kolega.

http://24ur.com/naslovnica/novice/slovenija/20061114_3084123_16146936.php?ar=2


Hanžek, kje si? Boš kaj storil za zaščito zdravstvenega osebja, da bodo lahko nemoteno opravljali svoje delo?
Vsaj kakšno protestno pismo napisal?




Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: manjšine v demokraciji - rom-i
Reply #58 - 15.11.2006 at 07:50:19
 
Bardo_Thodol wrote on 14.11.2006 at 20:44:32:
Romi napadli zdravstveno osebje:

Rom z neregistriranim avtomobilom sesul drug avto in nato s še enim romom pretepel voznika in njegovega kolega.

http://24ur.com/naslovnica/novice/slovenija/20061114_3084123_16146936.php?ar=2


Hanžek, kje si? Boš kaj storil za zaščito zdravstvenega osebja, da bodo lahko nemoteno opravljali svoje delo?
Vsaj kakšno protestno pismo napisal?



Cigoti so vendar samo delovali v skladu z njihovim posebnim odnosom do lastnine in soljudi.  Grin

In spet je seveda za vse kriva nestrpna večina, ki se ne umika gospodom ciganom, da bi lahko počeli, kar se jim zahoče.


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: manjšine v demokraciji - rom-i
Reply #59 - 15.11.2006 at 09:25:44
 

In še nekaj; včeraj je bilo na shodu opaziti tudi nekaj LDS politikov: ljudi, ki tedaj, ko so bili na oblasti vsekakor niso naredili ničesar za reševanje te ciganske problematike: za celotno to problematiko so vsekakor bolj krivi kot trenutna oblast, saj bi ta problem morali rešiti že oni, ko so veselo rušili črne gradnje navadnih državljanom, medtem ko so ciganom dajali podporo, da so lahko na črno gradili...

Še bolj pa je zanimivo, da so ravno ti ljudje, ki se zdaj borijo za cigansko pravico, da lahko serjejo kjerkoli, sprejeli zakon, ki stanovalcem bloka omogoča, da izselijo tiste, kateri jim niso po godu (najbrž morajo biti ti stanovalci vsaj Slovenci?)...



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 14