Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 
(Read 26473 times)
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Strah
Reply #30 - 21.12.2005 at 21:23:45
 
gape:
Quote:
(če ('zloba') je v enem človeku je tud v bogu?)


ja, tud Bog je lahko zloben....iz ljubezni.  Smiley

Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Strah
Reply #31 - 21.12.2005 at 21:41:36
 
tudi strah Ga je lahko...iz ljubezni...

lahko je jezen...iz ljubezni..

lahko je sramezljiv....iz ljubezni...

lahko ubija....iz ljubezni....

lahko celo krade (npr. nase materialne zelje)....iz ljubezni...

On se ti lahko prikaze pred ocmi....iz ljubezni...

On se lahko sam ali preko svojih intimnih spremljevalcev pojavi v nam vidni obliki.....iz ljubezni....

On hoce da se predamu Njemu ali Njegovemu predstavniku...iz ljubezni

.....skratka On je oseba, ce hoce pa je lahko seveda tudi neoseben  Smiley






Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Strah
Reply #32 - 22.12.2005 at 08:17:26
 
gape wrote on 21.12.2005 at 19:52:26:
se reče ... je bog (tudi) 'evil'?
(če ('zloba') je v enem človeku je tud v bogu?)
po tvoje?

Ja, ampak Njegova "zloba" ima v koncni fazi Vse-dober namen.
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Strah
Reply #33 - 22.12.2005 at 11:24:57
 
Madan Gopal Das wrote on 21.12.2005 at 10:55:06:
Se opravicujem, ampak nism ciz razumel kaj si hotu s to svojo objavo povedat.

Bog je Vse-milosten ja. Ce se mu iskreno predas, te iz svoje Vse-mogocnosti popolnoma zascit in ves strah izpuhti. Kje je tuki problem?


problem je v tem, da dokler te je strah se ne moreš iskreno predat.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Strah
Reply #34 - 22.12.2005 at 11:33:59
 
vida wrote on 22.12.2005 at 11:24:57:
problem je v tem, da dokler te je strah se ne moreš iskreno predat.

Smiley

Dokler te ni zadost strah, se ne mors iskreno predat Bogu. To je negativni stimulant za predajo Bogu. Obstaja pa tud pozitivni, tj. ko si v družbi oseb predanih Bogu in si notranje inspiriran, da se iskreno predas Bogu, ker cutis, da bi bilo to dobro tud zate. Vcasih pa se Bog pojav tud od znotri tebe in si inspiriran, da bi se Mu predal, ker cutis/zaupas, da je to dobro zate.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mateja B.
4
p
****
Offline


Posts: 441

Gender: female
Re: Strah
Reply #35 - 22.12.2005 at 11:49:23
 
Bog – s tem mislim tisto najvišje, kar zaobsega vse in v čemer vse je – je onkraj dobrega in zlega. Onkraj opredelitev. In ni oseba, ampak je nekaj abstraktnega. Raje rečem Duh, se mi zdi primerneje. Lahko pa se najbrž prikaže tudi skozi osebo, če je tistemu, kateremu se prikaže, tak način dojemanja bližji. (Moj brat, ko je bil kaka dva dni v komi, ga je na primer doživel kot vseobsegajočo brezosebno in brezoblično prisotnost, pa je bil vzgojen po krščansko, kjer je bog razumljen kot oseba, ne pa kot brezoseben absolut.)

Sem napisala že kup stvari, pa sem jih zbrisala. Spet sem namreč videla, kako o bogu res ni smiselno pisati. Kar koli zapišem ali izrečem, je na nekem nivoju res, ne nekem drugem pa tudi ne. In potem bi lahko sledile neskončne debate, kar se mi zdi precej brezplodno. (Še posebej, če vpleteni v debato nimajo dovolj kompatibilnih svojih definicij besed.) Boga je mogoče spoznati tako, da ga doživiš, ne pa da razumeš nek opis, koncept boga. Lahko pa ga najbrž doživiš tudi na podlagi koncepta, ki resnično ga dojameš šele, ko dobiš tudi izkušnjo. V kakšni pojavni obliki si ga predstavljaš (mogoče tudi to, kako ga doživiš), pa je odvisno od prikaza in predpostavk posamezne religije in posameznika.

Po moje ljudje potrebujejo predstavo o bogu kot osebi zato, da imajo model, kateremu se poskušajo približat. (Krščanskemu bogu na primer pripisujejo vse dobre, lepe lastnosti, ki veljajo za ljudi, le da so pri njem potencirane do najvišje mere, celo do neskončnosti.) Z nekakšno neopredeljivo vseobsegajočnostjo si najbrž v življenju večina ljudi težko kakor koli konkretno pomaga.

Še najbolje zame opiše ta najvišji princip taoizem (po novi transkripciji daoizem). Če koga zanima pregled daoizma, Knjige premen (tudi praktičen preizkus tega oraklja) in primerjava daoističnih nazorov s Heraklitovim – o tem sem pred leti pisala v diplomi z naslovom Premene v daoizmu: http://www.gape.org/mateja/files/Premene_v_daoizmu_dipl.doc

Naj bo bog v vas in vi v bogu.  Wink
Back to top
 

I love to live and I live to love.
WWW WWW  
IP Logged
 
sungod
1
*
Offline

Zabavi nikad kraja. :)

Posts: 14

Re: Strah
Reply #36 - 22.12.2005 at 13:05:25
 
Mateja B. wrote on 22.12.2005 at 11:49:23:
Sem napisala že kup stvari, pa sem jih zbrisala. Spet sem namreč videla, kako o bogu res ni smiselno pisati. Kar koli zapišem ali izrečem, je na nekem nivoju res, ne nekem drugem pa tudi ne. In potem bi lahko sledile neskončne debate, kar se mi zdi precej brezplodno. (Še posebej, če vpleteni v debato nimajo dovolj kompatibilnih svojih definicij besed.) Boga je mogoče spoznati tako, da ga doživiš, ne pa da razumeš nek opis, koncept boga. Lahko pa ga najbrž doživiš tudi na podlagi koncepta, ki resnično ga dojameš šele, ko dobiš tudi izkušnjo. V kakšni pojavni obliki si ga predstavljaš (mogoče tudi to, kako ga doživiš), pa je odvisno od prikaza in predpostavk posamezne religije in posameznika.


Glej, najbolje da si preprosto priznaš, da Boga ni in da si boš res morala sama pomagat in da ne bo nihče namesto tebe sprejel odgovornosti za tvoja dejanja in da po smrti ni življenja, da si je življenje morda res lažje razlagati z instant odgovori, ki jih prinašajo svetovne religije, ampak da to še ne pomeni, da so ti odgovori kaj manj zavajajoči od mitologije starega sveta izpred tisočev let  in tako naprej. Ne bo lahko, ampak če hočeš res bolje spoznati svet in sebe, bo treba ugrizniti tudi v to kislo jabolko.
Back to top
 

Ne se sekirat. Na koncu bo vse OK.
 
IP Logged
 
Redkvica
Guest




Re: Strah
Reply #37 - 22.12.2005 at 13:15:11
 
Shocked BOG JE POVSOD OKOLI NAS!!!! PREKLETI ATEISTI!!!!  Cry
Back to top
 
 
IP Logged
 
DaBi
Ex Member




Re: Strah
Reply #38 - 22.12.2005 at 13:20:27
 
relax  Kiss
Back to top
 
 
IP Logged
 
sungod
1
*
Offline

Zabavi nikad kraja. :)

Posts: 14

Re: Strah
Reply #39 - 22.12.2005 at 13:39:37
 
Arwen wrote on 16.12.2005 at 08:40:25:
Cry Znašla sem se v začaranem krogu - strah me čedalje bolj duši. Pred čim? pred vsem - življenjem, prihodnostjo, ... - pred vsem; bila sem v situaciji, ko se mi je vse skupaj zazdelo b.z., ko sem resno razmišljala o smislu življenja in čemu, na vsem svetu, sem sploh na tem planetu, v tej koži ipd... Skozi življenje sem se prebijala večinoma sama in kar naenkrat sem se naveličala vsega. Ko sem prišla do točke, kaj sedaj, sem se odločila za pomoč, nasvete, branje knjig, za to, da se spremenim. Pred pol leta sem spoznala še sedanjega prijatelja, imam občutek, da vse OK, misli so lepše ...  a STRAH ostaja. Zakaj? Kaj dogaja z mano? Kaj je narobe z mano? Strah - težko opišem kaj točno se dogaja v meni - nek tesnoben občutek, strah pred zapustitvijo, bolečino, pred neznanim (ta je sploh najbolj prisoten)... Karkšen koli nasvet je več kot dobrodošel.

Hvala!

Pozdrav vsem in lep sončen dan želim.


Stvar, ki se ti dogaja, ni nič nenavadnega. Skozi takšna obdobja gremo pravzaprav skoraj vsi ljudje, eni lažje, drugi težje, nekateri nesrečniki se celo zaciklajo v njih. Vendar pa tvoj strah ni nepremagljiv. Toda preden  začneš iskati odgovore v religiozni literaturi, ti priporočam, da si izpopolniš vedenje z nekaterimi znanstvenimi spoznanji. Kako deluješ, kako zaznavaš, kaj se dogaja v tebi, kako se socializiraš, komuniciraš? Predlagam ti, da si prebereš eno zelo zanimivo in po moje tudi koristno knjigo avorice Mirjane Ule, Socialna psihologija. Gre za temeljna znanja o človeški naravi v odnosu do družbe in sveta, ki bi jih moral imeti vsak razmišljajoč in radoveden človek, še posebej, če je toliko senzibilen, da mu to že povzroča težave.

Prelistaj si to knjigo in morda boš lahko odkrila kakšne sledi, ki ti bodo nakazale, kje poiskati odgovore na tvoja vprašanja. Kot veš sama, nikdar ne obstaja  ena sama univerzalna knjiga, ki bi vsebovala vso modrost, je pa dobro začeti pri nekem dovolj široko zastavljenem viru znanja. Kot sem že dejal: daj priložnost znanosti preden začneš iskati odgovore v mitologiji in praznoverju. Če te ne bo zadovoljila, lahko še vedno poskusiš na vse možne ostale načine, kajne.

Glede spreminjanja samega sebe pa ti lahko rečem le, da ne obupaj in delaj tisto, kar misliš da je prav. Je pa res, da načrtne in temeljite spremembe osebnosti ne moreš narediti čez noč ali v enem letu, saj gre za dolgotrajen proces. Za sam subjekt je zadeva še tolio bolj mučna, ker sprememb sam niti ne more opaziti in se mu potemtakem zdi, da ves čas stopiclja na mestu, čeprav temu nemara ni tako. Skratka, ne obupaj.
Back to top
 

Ne se sekirat. Na koncu bo vse OK.
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Strah
Reply #40 - 23.12.2005 at 08:49:27
 
Mateja B. wrote on 22.12.2005 at 11:49:23:
Bog – s tem mislim tisto najvišje, kar zaobsega vse in v čemer vse je – je onkraj dobrega in zlega.

Če Bog zaobsega vse in v cemer je vse, pol je tud dobro in slabo v Njem.

Quote:
Onkraj opredelitev. In ni oseba, ampak je nekaj abstraktnega. Raje rečem Duh, se mi zdi primerneje.

Če je Bog onkraj opredelitev, zakaj ga pol opredeljujes z zanikanjem, da je oseba?

Quote:
Lahko pa se najbrž prikaže tudi skozi osebo, če je tistemu, kateremu se prikaže, tak način dojemanja bližji. (Moj brat, ko je bil kaka dva dni v komi, ga je na primer doživel kot vseobsegajočo brezosebno in brezoblično prisotnost, pa je bil vzgojen po krščansko, kjer je bog razumljen kot oseba, ne pa kot brezoseben absolut.)

Ta izkusnja, ki jo je imel tvoj brat je le en aspekt Boga, Absolutne resnice. Taka izkusnja je sama po sebi popolna, a je le delno doživetje Boga.

Quote:
Boga je mogoče spoznati tako, da ga doživiš, ne pa da razumeš nek opis, koncept boga. Lahko pa ga najbrž doživiš tudi na podlagi koncepta, ki resnično ga dojameš šele, ko dobiš tudi izkušnjo.

Se strinjam.

Quote:
V kakšni pojavni obliki si ga predstavljaš (mogoče tudi to, kako ga doživiš), pa je odvisno od prikaza in predpostavk posamezne religije in posameznika.

Če si nekdo Boga predstavlja na podlagi sklepanja iz znanja in izkusenj, pridobljenih skozi materialna čutila, ki so seveda omejena, je taka predstava oz. koncept le umska spekulacija.

Boga se da doživet le z razodetjem, tj. po Njegovi milosti. Dozivimo ga skozi nas pravi-jaz (atmo), ki je tako kot Bog transcedentalen, spiritualen, zavesten. Z materialnimi cutili, materialnim umom ter materialno inteligenco (mrtvo materijo) se ne da spoznat niti Boga niti nasega pravega-sebe.

Tolk kokr se je nekdo iz pravega-sebe predal Bogu, tolk se mu Bog po svoji milosti razodene.

Quote:
Po moje ljudje potrebujejo predstavo o bogu kot osebi zato, da imajo model, kateremu se poskušajo približat. (Krščanskemu bogu na primer pripisujejo vse dobre, lepe lastnosti, ki veljajo za ljudi, le da so pri njem potencirane do najvišje mere, celo do neskončnosti.) Z nekakšno neopredeljivo vseobsegajočnostjo si najbrž v življenju večina ljudi težko kakor koli konkretno pomaga.

Bog je tako večna Vrhovna osebnost (en aspekt) kot tudi vseprežemajoča večna esenca vsega kar je in ni. Je vseprisoten, a hkrati ima obliko. Je Vsemogočen.    

Quote:
Še najbolje zame opiše ta najvišji princip taoizem (po novi transkripciji daoizem). Če koga zanima pregled daoizma, Knjige premen (tudi praktičen preizkus tega oraklja) in primerjava daoističnih nazorov s Heraklitovim – o tem sem pred leti pisala v diplomi z naslovom Premene v daoizmu: http://www.gape.org/mateja/files/Premene_v_daoizmu_dipl.doc

Zame pa Boga najbolj opise Vedska literatura (še posebej Bhagavad Gita in Šrimad Bhagavatam) skupaj z razlago pravih slug Boga, ki so Boga v Njegovi popolnosti po Njegovi milosti spoznali.

Quote:
Naj bo bog v vas in vi v bogu.  Wink

To je ze itak. Ampak če hočmo odstrant ves strah (probleme) in dobit popolno zadovoljstvo, mormo postat popolnoma zavestni Boga in s tem tudi pravega-sebe v odnosu do Boga in Njegove energije v razlicnih aspektih.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mateja B.
4
p
****
Offline


Posts: 441

Gender: female
Re: Strah
Reply #41 - 23.12.2005 at 11:52:12
 
sungod wrote on 22.12.2005 at 13:05:25:
Glej, najbolje da si preprosto priznaš, da Boga ni in da si boš res morala sama pomagat in da ne bo nihče namesto tebe sprejel odgovornosti za tvoja dejanja in da po smrti ni življenja, da si je življenje morda res lažje razlagati z instant odgovori, ki jih prinašajo svetovne religije, ampak da to še ne pomeni, da so ti odgovori kaj manj zavajajoči od mitologije starega sveta izpred tisočev let  in tako naprej. Ne bo lahko, ampak če hočeš res bolje spoznati svet in sebe, bo treba ugrizniti tudi v to kislo jabolko.

Saj nisem nikjer govorila o tem, da bi moral bog (raje rečem duh) kakor koli pomagat. Pomagat si moraš itak sam. Vprašanje je le, a deluješ v skladu z duhom ali ne.

Drugače pa – grizem v jabolko že kar nekaj časa, pa se mi sploh ne zdi tako kislo.  Wink

Quote:
Shocked BOG JE POVSOD OKOLI NAS!!!! PREKLETI ATEISTI!!!!  Cry

Grin

Quote:
relax  Kiss

To, ja, to!  Cheesy

Madan Gopal Das wrote on 23.12.2005 at 08:49:27:
Če Bog zaobsega vse in v cemer je vse, pol je tud dobro in slabo v Njem.

Dobro in slabo je nekaj samo s stališča človeškega pogleda, ločevanja, nepopolnega razumevanja, zaradi pričakovanj in želja. Gledano od tod je torej oboje v njem, ja. Ampak pomembneje se mi zdi zavedati se tega, da sta dobro in slabo človeški opredelitvi, ki s samim bogom/duhom, ki v sebi ni razločen, nimata nič.

Quote:
Če je Bog onkraj opredelitev, zakaj ga pol opredeljujes z zanikanjem, da je oseba?

Ker niti ni oseba niti je oseba. Grin

Po moje se itak razumeva in v zelo veliki meri strinjava. Samo meni se ne da toliko razgrajevat in analizirat. Mi večinoma ni tolk zabavno, kaj čem. Undecided  Grin
Back to top
 

I love to live and I live to love.
WWW WWW  
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Strah
Reply #42 - 23.12.2005 at 12:07:45
 
Mateja B. wrote on 23.12.2005 at 11:52:12:
Dobro in slabo je nekaj samo s stališča človeškega pogleda, ločevanja, nepopolnega razumevanja, zaradi pričakovanj in želja. Gledano od tod je torej oboje v njem, ja. Ampak pomembneje se mi zdi zavedati se tega, da sta dobro in slabo človeški opredelitvi, ki s samim bogom/duhom, ki v sebi ni razločen, nimata nič.

Če Bog oz. Duh kot ti praviš v sebi ni razločen, kako potem človek nima nič z Njim? Isto velja za dobro in slabo.  

Quote:
Ker niti ni oseba niti je oseba. Grin

Po moje se itak razumeva in v zelo veliki meri strinjava. Samo meni se ne da toliko razgrajevat in analizirat. Mi večinoma ni tolk zabavno, kaj čem. Undecided  Grin

To izhaja iz tvojega strahu. Tistega, ki je strah ne more bit zadovoljen. Zadovoljen pa bi bil rad vsak. Zato pa pravim, da se je dobro predat Bogu.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Strah
Reply #43 - 23.12.2005 at 13:46:33
 
Quote:
Svetlobne niti in bitja, ki potujejo po njih ustvarja vir neizrekljive velikosti in moči, ki ga poznamo pod imenom Bog, Indijanci pa so ga poimenovali Orel. Orel ustvarja bitja, ki se "vozijo" po njegovih nitih in si s tem nabirajo zavest. Na koncu se vse vrne k Orlu, ki se hrani s to zavestjo in s tem spoznava samega sebe. Vse, razen tistih bitij, ki spoznajo sebe do potankosti in si s tem zaslužijo absolutno svobodo - grejo mimo Orla. Od njega dobijo največje možno darilo - svobodo.

...

Te izkušnje se s časom samo poglabljajo in človek postane žrtev svoje usode ali oblike, lahko pa rečemo tudi, da postane omejen s strahovi, ki jih je pridobil s pomočjo negativnih izkušenj in razočaranj.

...

http://www.pozitivke.net/article.php/DrobtiniceModrosti1
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Strah
Reply #44 - 23.12.2005 at 14:06:16
 
Ja, to so le drobtinice modrosti. Žal premal za odstrant strah. Bog je Absolutno znanje. Če se mu predamo lohk popolnoma odstranmo strah.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5