Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 11 12 13 14 15 ... 33
(Read 102458 times)
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #180 - 02.09.2005 at 18:45:45
 
Lilith wrote on 02.09.2005 at 17:43:12:
Puščavnik je ves čas resničen. Ni pa podložen lovcu, da bi mu ta določal, o čem naj govori.

Kdorkoli misli tu drugače, izvaja za moje pojme nad puščavnikom hudo nasilje, ki bi ga jaz še najlažje poimenovala "manipulativno naprtiti puščavniku lastnost, ki ni njegova".

Zakaj tako vztrajno vpletaš "druge", ki da ga ogrožajo in komandirajo, nad njim izvajajo nasilje in ne vem kaj še vse, čeprav to sploh ni sestavni del zgodbe. Saj puščavnika ni nihče silil, kako mora odgovoriti in lovec je v tej zgodbi povsem obrobna figura. Namesto lovca si lahko predstavljaš tudi 4 letnega zvedavega mulca, ki po gozdu šiba za srno.

V tej zgodbi je ključnega pomena preizkus pred samim seboj, pred svojo vestjo.
Edini ki mu tu komandira in ki mu bo nenazadnje tudi sodil, je on sam.
Ali bo zmogel zdržati v moralni drži, ki si jo je zastavil?

Ali je preizkušnjo (pred svojo vestjo) res opravil ali ne, si lahko vsak razlaga malo po svoje.
Odgovor je v veliki meri odvisen tudi od kulturnega ozadja.
Ponekod je cenjena vrlina, če znaš koga dobro naplahtati in hkrati ostati zvest nekim občim pravilom, kje drugje se pa bolj ceni pokončna drža in odkritosrčnost.

(V arabskem svetu te imajo naprimer za nevljudnega in trgovec smatra, da ga podcenjuješ, če z njim nočeš barantati za ceno, pri nas bi pa verjetno kmalu poklicali varnostnika, če bi se v trgovini začel z blagajničarko pogajati za ceno.  8) )


Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #181 - 02.09.2005 at 19:08:47
 
Lilith wrote on 02.09.2005 at 17:43:12:
Govoriti resnico ne pomeni, da nam lahko drugi ukazujejo, kdaj bomo govorili. Govoriti resnico ne pomeni biti neumen.
Karkoli je že puščavnik povedal, je bilo zanj gotovo
resnično.


Govoriti resnico je določen način govorjenja ali sporazumevanja.

Sporazumevanje pomeni, da se moramo držati določenih konvencij (da recimo iste besede uporabljamo za poimenovanje istih stvari). Šele če se držimo teh (splošnih) konvencij lahko govorimo o uspeli komunikaciji in samo znotraj te uspele komunikacije lahko govorimo o resnici. Tu sploh ne gre za neko posameznikovo resnico, temveč za obče preverljivo resnico znotraj določenega konteksta.



Lilith wrote on 02.09.2005 at 17:43:12:
t, kaj če bi tako pogledal:
1. lovec vpraša
2. puščavnik se odloči ne povedati (menda si priznal molk kot legalno stvar oz. ga nisi označil za laž)
3. puščavnik začne govoriti resnične stvari, ki nimajo nujno zveze z puščavnikovim vprašanjem

Puščavnik je ves čas resničen. Ni pa podložen lovcu, da bi mu ta določal, o čem naj govori.

Kdorkoli misli tu drugače, izvaja za moje pojme nad puščavnikom hudo nasilje, ki bi ga jaz še najlažje poimenovala "manipulativno naprtiti puščavniku lastnost, ki ni njegova".



To da upoštevamo jezikovno logične konvencije ni nikakršno nasilje, temveč osnovni predpogoj za uspeh neke komunikacije.

Propozicionalna resnica je resnica stavka ali izjave znotraj določene konvencije, ne pa neka misel ali splošnoveljavni vesolni zakon.
Mogoče je bil puščavnik res resničen in notranje konsistenten, ni pa bil resničen odgovor, s katerim je odgovarjal lovcu, saj ni odgovarjal lovcu na konkretno vprašanje znotraj konkretne situacije, temveč je blebetal mimo vprašanja, na katerega pa je vedel tudi pravilen in resničen odgovor in če bi se to dogajalo na sodišču bi bil puščavnik zagotovo obsojen laganja pod prisego.



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #182 - 02.09.2005 at 19:15:00
 
t wrote on 02.09.2005 at 19:08:47:
Mogoče je bil puščavnik res resničen in notranje konsistenten, ni pa bil resničen odgovor, s katerim je odgovarjal lovcu, saj ni odgovarjal lovcu na konkretno vprašanje znotraj konkretne situacije, temveč je blebetal mimo vprašanja, na katerega pa je vedel tudi pravilen in resničen odgovor in če bi se to dogajalo na sodišču bi bil puščavnik zagotovo obsojen laganja pod prisego.

uživajte!


Ja pa kaj ti sploh vidiš, kaj že spet počneš. Že spet predpostavljaš, da govoriti resnico pomeni, da če boš kaj vprašan, boš tudi odgovoril. Ni res.
Zato sem ti pa rekla, da poskusi videti puščavnika kot nekoga, ki se je odločil ne odgovoriti.
Nekoga, ki je malo zatem spet povedal nekaj resničnega, ampak to ni bil odgovor na lovčevo vprašanje.

Bi te še razumela, če bi to poimenoval izmikanje. (Pa še tu je vprašljivo, če je notranji vzvod pri vseh, ki ne odgovarjajo, res izmikanje. No , recimo, da to predpostavimo za puščavnika.)
Ampak ne razumem, zakaj temu praviš laž, če pa ni.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #183 - 02.09.2005 at 19:34:32
 
Lilith wrote on 02.09.2005 at 19:15:00:
Ja pa kaj ti sploh vidiš, kaj že spet počneš. Že spet predpostavljaš, da govoriti resnico pomeni, da če boš kaj vprašan, boš tudi odgovoril. Ni res.



Kako da ne, s svojim odgovarjanjem na neko vprašanje smo že pristali na konvencije neke komunikaceje, ki se dogaja znotraj določenega konteksta - znotraj tega konteksta potem ugotavljamo ali je nek stavek resničen ali ne.

Če gre za odgovarjanje na vprašanje ni pomembno samo to, da je nek stavek resničen sam po sebi, ampak tudi to, da na to vprašanje odgovarja pravilno.


Lilith wrote on 02.09.2005 at 19:15:00:
Zato sem ti pa rekla, da poskusi videti puščavnika kot nekoga, ki se je odločil ne odgovoriti.
Nekoga, ki je malo zatem spet povedal nekaj resničnega, ampak to ni bil odgovor na lovčevo vprašanje.

Bi te še razumela, če bi to poimenoval izmikanje. (Pa še tu je vprašljivo, če je notranji vzvod pri vseh, ki ne odgovarjajo, res izmikanje. No , recimo, da to predpostavimo za puščavnika.)
Ampak ne razumem, zakaj temu praviš laž, če pa ni.



Tu ne gre za neko hipotetično situacijo, temveč za konkretno, kjer je puščavnik vedel za resnični in pravilni odgovor na vprašanje pa se je odločil za drugačen (za katerega bi se težko strinjali, da je resničen, vsekakor pa se lahko strinjamo, da ne odgovarja na vprašanje). Zame je to laž, saj se je s svojim odgovorom, izmaknil resničnemu odgovoru, katerega je poznal.

Če imaš kakšno drugačno pojmovanje laži, me zanima ampak mislim da je moja zelo blizu temu, kar naj bi laž bila.


(me resnično zanima, kaj bi mu naredila sodnica sinjeoka, če bi puščavnik tako odgovarjal na njenem sodišču)


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #184 - 03.09.2005 at 00:00:13
 
Quote:
»O, lovec, kdor vidi, ne more govoriti, kdor govori, ne more videti.«

po moje mu je pa rekel: jaz vem, pa ti ne morem povedat, ker jo boš pol ubil, ti pa preveč časa zapravljaš s spraševanjem, zato je še dolg ne boš našel Grin
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #185 - 03.09.2005 at 10:12:35
 
Quote:
»O, lovec, kdor vidi, ne more govoriti, kdor govori, ne more videti.«


Lahko da mu je s tem rekel: "Če hočeš srno, si jo sam poišči"

Sicer pa, kot je rekla Lilith, kdo pa je ta lovec, da mu je treba odgovorit, razen da ima puško. Starec je še najbolj resničen, če se ga ne ustraši in ga odslovi.

Če bi se šli resnico po t-jevo, potem vsi vedno in povsod samo lažemo.
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #186 - 03.09.2005 at 10:31:18
 
Valentinaa wrote on 03.09.2005 at 10:12:35:
Lahko da mu je s tem rekel: "Če hočeš srno, si jo sam poišči"


Starec mu res ni dolžan povedati, kje je srna, niti lovec nima puške usmerjene vanj, torej ni pod kakršnimkoli pritiskom. Zato bi mu lahko mirne duše povedal, naj si srno sam najde, če jo hoče. Tak odgovor bi bil prav tako resnica in v kontekstu dialoga celo resničen in ne laž, starec bi ostal zvest vsem svojim moralnim normam, lovec pa bi vedel, pri čem je. Ne vidim razloga, zakaj mu je v odgovor podal neka newageovska sranja - verjetno je hotel izpasti kul al kaj.
Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #187 - 03.09.2005 at 13:15:09
 
X wrote on 03.09.2005 at 10:31:18:
Ne vidim razloga, zakaj mu je v odgovor podal neka newageovska sranja - verjetno je hotel izpasti kul al kaj.

Predvidevam, da gre tukaj za daljnovzhodno zgodbico, kjer gre za drugačen kulturni in komunikacijski kontekst  in čisto mogoče bi to kakšen Kitajc razumel kot sicer relativno prijazno pošiljanje v 3 krasne ali pa čisti ekvivalent Valentininemu stavku. Navezavo na kakšen filozofski ali religiozni sistem pa morda šele kasneje (podobno kot velja za vice, lahko gre za odgovor tipa: če moraš vprašat, potem ne boš nikoli vedel).
Njuejđersko sranje pa se v tem primeru lahko pojavi šele v našem (zahodnjaškem) prevodu in interpretaciji tega odgovora.

bp (ki meditira o hotdogih in sicer ne vidi smisla v tej debati, zato pa velike zastavke na več straneh)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #188 - 03.09.2005 at 15:04:20
 
O tem puščavniku se toliko debatira, da sem šel nazaj poiskati tisto zgodbico in na hitro, zares zelo hitro preletel vse kar je bilo pozneje napisano. Moje mnenje.

Zakaj se ne vprašate, zakaj t to pot ni citiral SSKJ kar tako rad počne

Lagati:

Vidik s strani definicije v SSKJ:

SSKJ:
lagati lažem tudi lagati se lažem se nedov. (a
a)
1. zavestno izjavljati, govoriti kaj neresničnega z
namenom zavajati v zmoto


Torej po zgornji definiciji je jasno, da kdor govori resnico, ki se ne nanaša na predmet vprašanja NE LAŽE. Torej tudi, če bi puščavnik odgovoril: “Ne želim odgovoriti na vprašanje” ne bi lagal saj bi povedal resnico (resnično ne želi odgovoriti) ne pa seveda odgovoril na vprašanje. Končno nas nima nihče pravice siliti, da odgovorimo na vprašanje razen, če  smo predhodno postavili kakšno trditev napram spraševalcu. (v tem primeru smo dolžni zagovora oz. argumentacije ali pa priznati, da naša trditev ne drži – to se na tem forumu redko dogaja, ker se sploh ne zagovarja (lažnih) trditev ampak se vztraja pri manipulacijah). Ravno t je lep primer za tako ravnanje. Glej npr. topic “Oktobrska revolucija”


Vidik “relativnih” resnic (bolje neresnic):

V bistvu skoraj karkoli rečemo se vsaj malo zlažemo, ker so naše trditve v nasprotju z dejanskim stanjem. Ker pa to ne počnemo zavestno to ni okvalificirano kot laganje. Da mi ne bo potrebno preveč pisati bom to ponazoril s kopiranjem neke svoje predhodne izjave (o izvirnem grehu) na tem forumu:

‘******

Človeško telo jaz pač razumem samo kot vmesnik (“interfejs”) med materialnim (moje telo, drugi ljudje, narava oz. vesolje) in nematerialnim (duša – popolno stanje zavesti). Izvirni greh tudi zato, ker v tem materialnem svetu ta človek ne more najti popolnosti pa naj si ustvari o tem kaj je to popolnost kakršnokoli idejo hoče. Npr, če meni, da lahko razdeli neko palico na dva popolnoma enako dolga ali težka dela mu to zanesljivo ne bo uspelo. Na koncu bo moral šteti atome pa še takrat bo spoznal, da se dolžina (teža) stalno spreminja, ker nič materialnega na tem svetu ne miruje. Njegova “popolnost” bo odvisna samo od natančnosti merilne naprave.V materialnem svetu lahko išče bilo kakšno popolnost samo v okviru toleranc in nikakor ne v tem kar si je on zamislil pa naj je njegova ideja popolnosti še tako “popolna” in logična vedno bo “obvisel” v okviru nekih odstopanj. Zato se mi zdi npr. tudi iskanje nekega “popolnega” in “pravičnega” družbenega sistema jalovo početje. Izguba energije, ki povzroča, da se ne naredi tisto kar je možno narediti ampak se raje poskuša narediti nekaj kar je nemogoče oz. utopično. Tako imamo npr. vedno večje število zakonov in regulativ, red pa se kljub vsemu ne izboljšuje toliko kot bi želeli. Človek oz. družba se v tem primeru usmerja navzven v materialno (zakoni, regulative) in pri tem pozablja kje iskati red in popolnost (to je v sebi). Popolnost v materialnem svetu je subjektivna ocena in ne objektivna, ker je človek tisti ki določa kaj naj bi bilo popolno in kaj ne. To ni narava. Kdo pa naj bi določal kaj neki je popolno, če ne bi bilo človeškega bitja. Narava sama zase nima o tem nikakršnega “mnenja”, človek je tisti ki o tem kar naprej nekaj fantazira in pri tem pozablja kje je njegova popolnost in kje jo iskati. Skratka tu vidim ta izvirni greh, ki ni nikakršna moralna “komponenta” niti ni vezan na spol. Ni kriv niti Adam niti Eva in tudi bog ne, saj je tudi krivda subjektivna ocena, ki jo lahko poda samo človek.

‘******

Še en primer. V vsakdanjem pogovoru vedno rečemo, da je planet Zemlja okrogle oblike, vendar ta trditev ne ustreza dejanskemu stanju.. Ekvatorski premer je za cca 43 km većji od polarnega.  Vendar smo v okviru te tolerance (omejitve materialnega) zadovoljni., tako zadovoljni, da se nam ta neresnična trditev ne zdi lažniva. V naši ZAVESTI je pravilna. Torej, če laž ne bi bila tako definirana kot je v SSKJ bi lahko rekli, da se kar naprej lažemo (”zavestno govorimo neresnico”).  Laž je torej v bistvu stvar ZAVESTI in ne tega ali je neka izjava v skladu z dejanskim stanjem. In ker je to stran, ki se imenuje Svet duhovnosti. Prav lahko si zamislimo kroglo vendar narediti jo npr. iz nekega materiala je nismo sposobni. Popolna okroglost “živi” samo v nas v materialnem svetu ni mogoča. Lahko rečem: Popolnosti ne bomo našli zunaj nas ampak samo v sebi.


'****
“Nato si je Ešvara nadel svoje pravo obličje in dejal: »Takšna obzirnost (jukti), ki je v tvojo korist in v korist drugih, je resnična”
'****

V zgornjem primeru je tudi videti, da je bil bog zadovoljen z odgovorom puščavnika, ga ni smatral za laž. Ker je bil bog je prav dobro vedel kje je srna, njegov namen ni bil loviti srno ampak preiskusiti puščavnika.


Puščavnik ni lagal!
Back to top
« Last Edit: 03.09.2005 at 20:40:06 by Bamby »  

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #189 - 03.09.2005 at 22:13:24
 
Bamby wrote on 03.09.2005 at 15:04:20:
Zakaj se ne vprašate, zakaj t to pot ni citiral SSKJ kar tako rad počne


Grin

Bamby wrote on 03.09.2005 at 15:04:20:
Torej po zgornji definiciji je jasno, da kdor govori resnico,
ki se ne nanaša na predmet vprašanja NE LAŽE.


Itak.  Smiley

Ampak manipulativen folk si pač pojem laži drugače predstavlja - na način, da lahko druge nadleguje in guši z dvojno moralo ali s čim že, vkolikor se jim drugi ne pokorijo oz. ne plešejo tako, kot oni žvižgajo.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
miha--
Guest




Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #190 - 04.09.2005 at 01:04:45
 
se strinjam da ma vsak pravico ne odgovarjat..
ker v nasprotnem primeru, lah človeka vprašaš kej intimnega, takoj zatem, pa da laže (če ne bi želel povedat, pa da ne bi to explicitno izrazil)

tko da puščavnik bi glih tko "sledil bogu" če ne bi odgovarjal IMO(oz odgovoril nekaj v smislu "ti si lovec, ne jaz") bolš, kot če rečeš enmu neki nerazumljivga. Ker lah se zgodi da un pol odreagira "kaj se ti z mene norca delaš a?"
Tko da..


sicer se mi pa o te stvari razpravlat dost neumnost, kako reagirati v izmišljenih situacijah, v katerih prideš v neke (moralne?) dileme. Ker izmišljene sitauacije nikoli niso resničnost, in zato ne obstajajo.
Lah tut razpravlate kaj bi Dalaj lama naredu, če bi ga en hotu ubit.. al pa ne, da bi ga en muču z najhujšimi mučilnimi napravami, on bi pa meu pištolo v roki in možnost končati to. Mučil bi ga pa recmo z električnimi impulzi na živce v zobeh in podobno..
No kaj bi on naredu, ali bi ohranil svoje "sledenje" veri?
invalid question

ker to se ne bo nikol zgodil, zato to ne obstaja, in ne morš o tem govort, in karkoli potegneš ven iz tega, je prej iluzija kor pa karkoli druzga.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #191 - 04.09.2005 at 03:39:34
 
Quote:
... tko da puščavnik bi glih tko "sledil bogu" če ne bi odgovarjal IMO(oz odgovoril nekaj v smislu "ti si lovec, ne jaz") bolš, kot če rečeš enmu neki nerazumljivga. Ker lah se zgodi da un pol odreagira "kaj se ti z mene norca delaš a?"
Tko da..

sicer se mi pa o te stvari razpravlat dost neumnost, ...



A želiš povedati, da rad počneš neumnosti?
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #192 - 04.09.2005 at 11:02:54
 
Bamby wrote on 03.09.2005 at 15:04:20:
Torej po zgornji definiciji je jasno, da kdor govori resnico, ki se ne nanaša na predmet vprašanja NE LAŽE. Torej tudi, če bi puščavnik odgovoril: “Ne želim odgovoriti na vprašanje” ne bi lagal saj bi povedal resnico (resnično ne želi odgovoriti) ne pa seveda odgovoril na vprašanje. Končno nas nima nihče pravice siliti, da odgovorimo na vprašanje razen, če  smo predhodno postavili kakšno trditev napram spraševalcu. (v tem primeru smo dolžni zagovora oz. argumentacije ali pa priznati, da naša trditev ne drži – to se na tem forumu redko dogaja, ker se sploh ne zagovarja (lažnih) trditev ampak se vztraja pri manipulacijah). Ravno t je lep primer za tako ravnanje. Glej npr. topic “Oktobrska revolucija”


In tvoj zgornji post je zopet čista manipulacija. Zate je t manipulator, za nekoga drugega to ni.

kakor sta zame manipulatorja ti in Sinjeoka, za nekoga drugega le to nista.

Svet se vrti, pa čeprav je 43 km manj okrogel.  Grin
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #193 - 04.09.2005 at 11:15:35
 
Bamby wrote on 03.09.2005 at 15:04:20:
O tem puščavniku se toliko debatira, da sem šel nazaj poiskati tisto zgodbico in na hitro, zares zelo hitro preletel vse kar je bilo pozneje napisano. Moje mnenje.

Zakaj se ne vprašate, zakaj t to pot ni citiral SSKJ kar tako rad počne

Lagati:

Vidik s strani definicije v SSKJ:

SSKJ:
lagati lažem tudi lagati se lažem se nedov. (a
a)
1. zavestno izjavljati, govoriti kaj neresničnega z
namenom zavajati v zmoto


Torej po zgornji definiciji je jasno, da kdor govori resnico, ki se ne nanaša na predmet vprašanja NE LAŽE. Torej tudi, če bi puščavnik odgovoril: “Ne želim odgovoriti na vprašanje” ne bi lagal saj bi povedal resnico (resnično ne želi odgovoriti) ne pa seveda odgovoril na vprašanje. Končno nas nima nihče pravice siliti, da odgovorimo na vprašanje razen, če  smo predhodno postavili kakšno trditev napram spraševalcu. (v tem primeru smo dolžni zagovora oz. argumentacije ali pa priznati, da naša trditev ne drži – to se na tem forumu redko dogaja, ker se sploh ne zagovarja (lažnih) trditev ampak se vztraja pri manipulacijah). Ravno t je lep primer za tako ravnanje. Glej npr. topic “Oktobrska revolucija”


Zgornje velja samo, če popolnoma zanemarimo kontekst - kar bamby s svojo polpismenostjo počne že ves čas.

Vsaka posamezna izjava ali izrečen stavek je resničen znotraj svojega konteksta, v katerem je bil izrečen. Zato puščavnikov odgovor ni resničen (čeprav je mogoče resničen kot neka njegova osebna resnica, ali mogoče kot stavek neke teorije).

Glede na to, da je puščavnik vedel za pravilni in resnični odgovor pa je njegov odgovor tudi zavajanje in laž.


Bamby wrote on 03.09.2005 at 15:04:20:
Še en primer. V vsakdanjem pogovoru vedno rečemo, da je planet Zemlja okrogle oblike, vendar ta trditev ne ustreza dejanskemu stanju.. Ekvatorski premer je za cca 43 km većji od polarnega.  Vendar smo v okviru te tolerance (omejitve materialnega) zadovoljni., tako zadovoljni, da se nam ta neresnična trditev ne zdi lažniva. V naši ZAVESTI je pravilna. Torej, če laž ne bi bila tako definirana kot je v SSKJ bi lahko rekli, da se kar naprej lažemo (”zavestno govorimo neresnico”).  Laž je torej v bistvu stvar ZAVESTI in ne tega ali je neka izjava v skladu z dejanskim stanjem. In ker je to stran, ki se imenuje Svet duhovnosti. Prav lahko si zamislimo kroglo vendar narediti jo npr. iz nekega materiala je nismo sposobni. Popolna okroglost “živi” samo v nas v materialnem svetu ni mogoča. Lahko rečem: Popolnosti ne bomo našli zunaj nas ampak samo v sebi.


Zemlja je okrogle oblike - to je njeno dejansko stanje, s temi besedami opisujemo njeno obliko, tako kot lahko za jabolko rečemo, da je okroglo. V svoji polpismenosti si spregledal, da lastnost "biti okrogle oblike" ne pomeni isto kot "biti krogla", če rečmo, da je nekaj okroglo ni isto, kot če rečemo, da je nekaj geometrijsko telo "krogla" ali geometrijaki lik "krog".


Bamby wrote on 03.09.2005 at 15:04:20:
'****
“Nato si je Ešvara nadel svoje pravo obličje in dejal: »Takšna obzirnost (jukti), ki je v tvojo korist in v korist drugih, je resnična”
'****
V zgornjem primeru je tudi videti, da je bil bog zadovoljen z odgovorom puščavnika, ga ni smatral za laž. Ker je bil bog je prav dobro vedel kje je srna, njegov namen ni bil loviti srno ampak preiskusiti puščavnika.

Puščavnik ni lagal!



Seveda je lagal s pomočjo boga v njemu, mu je uspelo celo nategniti boga izven njega. U bistvu mu je uspelo to, da je lagal tudi samemu sebi.



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #194 - 04.09.2005 at 11:58:13
 
t, jaz mislim, da ti ne ločiš naslednjih dveh pojmov: laž in zavajanje.

Če govorimo resnico, z namenom, da bi drugega zavajali, to ni laž, ampak je preprosto - zavajanje.

Če govorimo neresnico, z namenom, da bi koga zavajali, pa je to laž.

Hočem ti povedati, da resnica/ laž ni stvar bolj ali manj "moralnih" motivacijskih vzgibov, pač pa vsebine povedanega.

Ti pa svojo tezo razvijaš iz predpostavke, da človek ni svoboden oz. avtonomen - še posebej pa se to potrdi, ko uporabiš prispodobo sodišča.

In kot je miha povedal - manipulativni folk lahko potem dreza po tvojem intimnem življenju - in ker se skušaš tej temi izmikat, si lažnivec. No ja, saj pri takšnih se res ne splača biti vljuden, raje se jih skensla oz. pošlje, kamor spadajo.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 11 12 13 14 15 ... 33