Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4
(Read 17424 times)
lavit
Guest




Hmm, depresija? soc. fobija?
16.05.2005 at 14:41:23
 
full vesel da sm odkril tale forum. Bom probal pisat kar se da jedrnato, sam sploh nevem kje zacet.

Ze leta se spopadam s samim sabo (cca 7 let). Tezko mi je z ljudmi.  Imel sm obdobja ko sem sel komaj ven in imel vseskozi obcutek da me gledajo in sodijo. Take paranoje nimam  vec, ampak ob samem kontaktu z nepoznanimi ljudmi naredim slab prvi vtis.ce se ze pogovarjam, se pogovarjam  v krcu in strahu in tesnoba, pa nej bo to nakup cigumijev. Sam sebi se zdim neumen, k cesa zaboga se bojim?? Govorim si da najslabse kr se mi lahk zgodi je da te odpravijo, oz. da bom nezazelen(kar se tudi zgodi), vendar ne pomaga. krc, strah, vedno. Ukvarjam se s sportom in v ekipi za katero igram nisem dober zapisan. velam za individualca in konfliktno osebo, katero se je boljse izogibat. Trpijo me samo zaradi mojih dobrih predstav. Veliko mi ukazujejo in me ne spostujejo kar me spravi ob zivce in obcasno znorim. bi zamenal klub, pa mi je tezko spoznavat nove ljudi, oz. je vedno isto. Imam novo sluzbo en mesec in ze sm se sporekel z enim. z ostalimi komaj spregovorim. uf. pa glih tega nocem in zato sem vecino tih, sam pol pride izkoriscanje, nespostovanje,..in to ze 7 let.

sm ze cisto brez idej kaj bi se lahko, da bi se popravilo. Vem da se moram vzljubiti, misliti pozitivno,...pa kr ne gre. razmisljam o psihiatru, pa ni denarja. ce mi lahko kako pomagate prosim

lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Hmm, depresija? soc. fobija?
Reply #1 - 17.05.2005 at 00:11:29
 
mogoče bi ti blo boljše, če bi se nehal upirat temu, kakršen si, pa našel v tem tudi kaj kar ti dobrega prinaša. eni mehanizmi, ki nas motijo, nam obenem tudi pomagajo določene stvari v življenju premagovat in kontrolirat, zato so po svoje vredni spoštovanja. preuči jih in jih dojemi. po moje jih boš dosti lažje spremenil, če jih boš najprej sprejel pa razumel.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Hmm, depresija? soc. fobija?
Reply #2 - 17.05.2005 at 00:22:08
 


Premalo tekočine najbrž?




uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
tai
3
***
Offline

I am grateful to be ME

Posts: 233

Gender: female
Re: Hmm, depresija? soc. fobija?
Reply #3 - 17.05.2005 at 20:53:00
 
ej, v tem nisi sam. tud jst sem imela podoben, mogoce se bolj potenciran problem...
bistvo je, da mors nujno zacet delat na tem... nenehen stres te lah pripelje do bolezni in verjemi, da tega res noces, ker potem bos pa mel celo stalo...

cesa se bojis? bojis se sebe.
ne upas se izrazit. nenehno ocenjujes sebe skozi mnenja drugih... in itak pri tem pozabljas nase.... kaj pa ti mislis o sebi? igras v sportu zato, ker te veseli, ali zaradi drugih?

vglavnem... mors zacet delat na seb, sej to ze ves. kot je ze devi napisal, se moras nehat upirat temu. sprejmi to, kar si.
ko te bo naslednjic strah, si ne rect "ne, saj nic ni, vse je v redu"...
ne! v mislih si reci "strah me je, ful me je strah, jebiga, me je pac strah"... slisi se bedno, ampak men pomaga:) poskusaj piti vodo po pozirkih, pobozaj se po roki... te zadevce ful pomagajo... kdaj pomisli, kako vredu si, da se imas rad... ze vidm da zavijas z ocmi, ampak te stvari so pomembne!Smiley

poskusi izraziti samega sebe, svoje mnenje, ne glede na posledice... magari pisi mal na pozitivke, pokomentiraj kaksno mnenje drugih etc.

pomemben je tud zunanji izgled. ce ti kaj na sebi ni vsec, popravi... obleci se tako, da bos zgledal dobro, da si bos sam sebi vsec...

glede odnosov z ostalimi pa... ko se bos zacel nehat ukvarjat z drugimi, in ko bos to nekaj casa pocel, takrat bodo ostali avtomatsko zaceli funkcionirati drugace...

ne rini se med povprecje, ker ves, da ne spadas tja! zakaj se bojis biti individualec?! zakaj je to kaj slabega... mislis, da ce bi bil v eni druzbi, ce bi te sprejeli, da bi bilo lazje... pa ne bi bilo, saj sam to ves. dokler sam sebe ne sprejemas, te tudi drugi ne bodo. zato se ne teraj za njihovimi priznanji. teraj se za tem, da bos dal priznanje sam sebi. pocni stvari, v katerih sam uzivas... pomisli, kaj tebe veseli, ne v katerih stvareh si dober v oceh drugih. in ce si dober v sportu, kaj je boljsega od tega, da si nase ponosen, da si das vrednost, da se nasmejes sam pri sebi... kaj te briga, kaj mislijo drugi, ce sam ves, da si ti pri tem dober. zato se tudi obnasaj tako!

pocasi poskusi vzpostaviti tiste na videz nepomembne medsebojne odnose...  ce kadis npr. vprasas mimoidocega za vzigalnik, vprasas koga, koliko je ura... ce ti npr kdo stoji na poti, odlocno reces "oprostite, ampak a se lahko umaknete, prosim"... poklici v zdravstveni dom in vprasaj, kdaj dela tvoja zdravnica... pa ceprav ves, da ne bos sel k njej...pojdi kdaj v trgovino po zvecilne, pa ceprav jih ne rabis nujno... pojdi samo zato, da se navadis malo okolja...

jst sem s kolegom hodila vsake par dni v trgovino samo zato, da sem se navadila... sla sva skupaj, v stacuni sva sla vsak po svoje, potem sva se pa spet "nasla" in sla skupi ven... smeh:) ampak je pomagalo. ce imas koga, ki te stvari razume, mu / ji zaupaj, pa naj ti pomaga...

in ce ljudje govorijo da si nevem - kaksen, se ne pomeni, da je to res... ti si to, kar si.... ce bos se naprej iskal potrditev pri drugih, potem ti lahko zagarantiram, da bos se 7 let v isti moreci situaciji... ne glej naokoli s pogledom, ki samo isce, kdaj te bo kdo cudno pogledal ali se ti posmehoval... v zivljenju si na prvem mestu ti, ti in samo in izkljucno ti!  
ne obremenjuj se torej z mnenji drugih, ampak raje pazi, da se ne bos spreminjal zaradi njih in da bos ostal zvest samemu sebi... dojami, da si super oseba, najdi svoje kvalitete in bodi ponosen na njih.

mogoce se ti bo zdel vse skupi banalno, ampak mors se zavedat, da si se v tole stanje pripeljal sam, kot sem jst tudi samo sebe. tko da si samo ti tisti, ki si lahko resnicno pomagas in se mors res odlocit za to, da bos neki naredu.
Back to top
 

Be the change you wish to see in the world.
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Hmm, depresija? soc. fobija?
Reply #4 - 17.05.2005 at 22:25:38
 
tai wrote on 17.05.2005 at 20:53:00:
cesa se bojis? bojis se sebe.
ne upas se izrazit. nenehno ocenjujes sebe skozi mnenja drugih... in itak pri tem pozabljas nase.... kaj pa ti mislis o sebi?

vglavnem... mors zacet delat na seb, sej to ze ves. . sprejmi to, kar si.


To me spomnilo na vedeževalko Vilmo in delno tudi na Darinko, ker deluje tak nasvet na principu nekako na splošnem oziroma poenotenem razmišljanju na tem forumu, ki je pod izrazitim vplivom novodobne ideologije. Skratka nekdo pove, da boleha za fobijo, potem pa dobi taka malce dvoumne, nekoliko zavajajoče in sugestivne, če že ne manipulativne odgovore na vprašanja, za čemer toži človek. Človek pove, da boleha za socialno fobijo. Potem pa mu nekdo sugerira, da se boji samega sebe, da je poln strahov, da se ne ceni, blabla... Potem pa sledi neki skop odgovor brez jedra in vsebine, ki ničesar ne pove in je povsem brezpredmeten, npr. "delaj na sebi". Tongue

Da povzamem - vsa verstva, religije, filozofije ali kakorkoli že lahko rečemu temu imajo skupen imenovalec - vse to so ideologije. Vse izhajajo iz tega, da poznajo zdravilo za vse tegobe človeštva. Vernik bi npr. rekel, da je za prisotno zlo kriv greh ali morebiti satan, komunist, da je zlo zakrivil kapitalist, new-ager, da še človek ni prišel dovolj faz očiščevanja skozi posamezna življenja in za sabo vleče zgodovinsko zapuščino karme. Kaj je bisto, da prav nobena ideologija ni pristojna, da razsoja, obljublja in daje vehementne napotke za duševno zdravje, kvečjemu lahko obljublja posmrtno zveličanje ali novačenje članov za svojo ideologijo - ampak za te zadevne, ki zadevajo duš. zdravja, je pristojna zgolj stroka - psihiatrija.  

Po moje ni nič narobe, če človek vpraša za nasvete raznomisleče ljudi, ampak, ko gre za resno duševno obolenje, pa lahko laiki naredijo več škode kot koristi. Tu se meje našega svetovanja končajo ali naj bi se....

lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
tai
3
***
Offline

I am grateful to be ME

Posts: 233

Gender: female
Re: Hmm, depresija? soc. fobija?
Reply #5 - 17.05.2005 at 23:15:20
 
exodus, sem hotla napisat post, v katerem verjamem, da bi se ful razkurla...Smiley

pa se ne bom...

oprosti, ampak me zanima, ce si sam kdaj dozivel socofobijo, oziroma to, kar lavit opisuje?

jaz sem v tem zivela 5 let in s tem se vedno zivim, ampak sem si pac s svojimi nacini pomagala, da lazje funkcioniram... ce bi bilo to par let nazaj, bi jaz tudi raje polemizirala o tem, kdo ima prav in kdo ne, kaj je rekel oni pisatelj v oni knjigi bla  bla, kar opazam, da je ocitno en tak trend v tem svetu pogovorov... zato, ker bi v tem lahko iskala izgovore, da ostanem pasivna, namesto, da bi dejansko nekaj naredila zase.

jaz ne rabim tega... ko sem v shitu ne rabim razglablanja, ampak rabim konkretne podatke v smislu "popij pozirek vode", "vsedi se", "ponavljaj si te in te misli", ker se more clovek zavedat, da lahko obvlada celo teorijo, ampak ce ne zacne delat na seb in ce teorije ne spravi v prakso ni naredil skoraj nic...

mogoce se motim, ampak je razlika med nama v tem, da sem jst vse to sranje s socofobijo dozivela, jo se vedno dozivljam in se zavedam, kako zelo zajebano je s tem zivet... ti pa ne... in glede na to, da imam tudi fizicne posledice od tega (pa verjami ali ne, me en drek briga), pac ne bom cloveka filala z enim polemiziranjem, ampak se pocutim "dolzno", da mu ponudim vsaj svoje "pripomocke"...

ce se zdijo uporabni ali ne, pa naj presodi tisti, ki mu je to namenjeno.
Back to top
 

Be the change you wish to see in the world.
 
IP Logged
 
Lance
Guest




Re: Hmm, depresija? soc. fobija?
Reply #6 - 17.05.2005 at 23:19:28
 
tai wrote on 17.05.2005 at 23:15:20:
exodus, sem hotla napisat post, v katerem verjamem, da bi se ful razkurla...Smiley

pa se ne bom...



Ne sekiraj se. Exota je bil že od nekdaj sam gobec z zelo malo vsebine.
Back to top
 
 
IP Logged
 
tai
3
***
Offline

I am grateful to be ME

Posts: 233

Gender: female
Re: Hmm, depresija? soc. fobija?
Reply #7 - 17.05.2005 at 23:45:42
 
smeh:)

hvala ti!
Back to top
 

Be the change you wish to see in the world.
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Hmm, depresija? soc. fobija?
Reply #8 - 18.05.2005 at 00:04:38
 
tai je napisala:

Quote:
exodus, sem hotla napisat post, v katerem verjamem, da bi se ful razkurla...Smiley

pa se ne bom...


No, tukaj se zopet sprašujem in sem v precepu - ker po novodobni ideologiji, vsaj takole je pretežno tukaj na forumu, je jeziti se neke vrste prekršek ali greh, ker to enačijo s slabim, da agresijo, ki je vzniknila raje prikrivajo in zakrivajo in sami sebe slepijo. Ker se za njih tisti človek, ki se jezi, avtomatično oddalji od težnje za idealom pasiviziranega "peace-makerja"(guruja/mojsta), ki naj bi za njih utelešal ljubezen, kar je zame zopet verski ektrem, ker ljudje nismo neki bogovi, niti ni to v skladu s posameznikom, ker vsakega človeka skozi življenje oblikujejo različne izkušnje in doživetja in v skladu s temi tudi večinoma odreagira, pa to ne razumsko, ampak podzavesto, tako da se niti tega ponavadi ne zaveda.

Torej v tem primeru ti poslušaš same sebe in delaš v skladu s svojimi čustvi in potrebami, kot si svetovala Lavitu?  Verjetno ne, ker si jezo potlačila ali "dol požrla", ali kako? Kam pa se usmeri tale agresija - morda pasivizirano podtalno obliko agresije, ker človek, ki deluje nazven zelo hladnokrven in umirjen je lahko zelo agresiven, vendar ne v tej prvotni obliki kot si laiki prestavljamo, kaj naj bi bila agresija, da nekoga vpiješ, razgrajaš, se razburjaš... (tukaj sem te nameroma provociral, da ti pokažem, da ni vse tako iz škatlice narejeno in enostavno, da se ne da soditi posebi in potem svoja dognanja aplicirati na druge ljudi, ker smo si preveč različni)


tai je napisala:

Quote:
delat na seb in ce teorije ne spravi v prakso ni naredil skoraj nic


Duševne bolezni ne moremo obravnavati, kot da gre za neko kratkotrajno motnjo, ki bo izginila čez noč, tako kot recimo prebolevamo gripo, ampak gre za kompleksnejšo zadevo, kjer je večini primerov edina rešitev obisk strokovnjaka (psiholog, psihoterapevt, psihiater), ker skoraj vsaka duševna bolezen je potrebna zdravljenja, saj se še nihče ni sam od sebe ozdravil, in se je ne da zdraviti s prazno frazo - "delaj na sebi", saj ne vemo, v čem je pravi vzrok za nastanek bolezni, niti nismo pristojni, da bi presojali in dajali ocene, ko pa tega človeka niti ne poznamo. Če gre za zmes depresije in socialne fobije, potem iz tega sklepam, da je najbolje, da se tak človek obrne po pomoč na pravi naslov (psihologu, psihiatru), ki mu bo znal več povedati, kako naj obvlada svojo bolezen, eč bo potrebno uživati medikamente in podobno. Če imaš pljučnico ali morda bromhitis, boš tudi stopil do zdravnika, ne pa do duhovnika, vrača, vedeževalca, guruja, ker ti se ukvarjajo z metafiziko (duhovnostjo) in imata dva različna si cilja: cilj psihatrije je človeka duševno ozdraviti, cilj religije pa je, da bi se človek zveličal... In na tem forumu se mi zdi še kako škodljivo, ko ljudje gledajo na duševne bolezni skozi ideološko pogojene filtre, ki prepuščajo le določene aspekte verovanj in prepričanj.




PS: Ne vzeti mojih odgovorov preveč resno, sem napisal zgolj svoje razmišljanje, ker se mi zdi, da je tale forum preveč  podlegel novodobnemu duhu in odletel v oblake, ki se mi zdi zelo nestanoviten ali želatinast, ko se brezhrbtenično prepuščamo nekim vzhodnjaškim ideologijam in brodemo po nekih versko/ideoloških konstruktih, tako da se mišljenjsko fiksiramo in ne vidimi predse niti 1m, še manj pa levo in desno, tako kot fiujakarski konj - in s tem zanemrjamo tuživljenskost, stvarnost.
Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
tai
3
***
Offline

I am grateful to be ME

Posts: 233

Gender: female
Re: Hmm, depresija? soc. fobija?
Reply #9 - 18.05.2005 at 00:16:05
 
oprosti, obracas se na napacno osebo. mene to pac ne zabava prevec, ampak stvari jemljem resno.
Back to top
 

Be the change you wish to see in the world.
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Hmm, depresija? soc. fobija?
Reply #10 - 18.05.2005 at 00:16:41
 
dobro si tole o razkoraku med mišljenjskimi konstrukti in stvarnostjo...
tai je par dobrih konkretnih napotkov dala človeku
tebe pa sem dvakrat prebrala pa še kr ne razumem, o čem govoriš in kaj točno bi rad povedal Grin
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Hmm, depresija? soc. fobija?
Reply #11 - 18.05.2005 at 00:24:08
 
Devi wrote on 18.05.2005 at 00:16:41:
dobro si tole o razkoraku med mišljenjskimi konstrukti in stvarnostjo...
tai je par dobrih konkretnih napotkov dala človeku
tebe pa sem dvakrat prebrala pa še kr ne razumem, o čem govoriš in kaj točno bi rad povedal Grin



Grin hehe. Baje korenje blagodejno vpliva na sive celice...  Sorry, morda sem res malo zabluzil.... Tisti stavek "delaj na sebi" mi je bil tako znan, pa sem mislil, da tudi Tai cilja bolj v to new-age sfero.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Hmm, depresija? soc. fobija?
Reply #12 - 18.05.2005 at 00:46:58
 
exodus wrote on 18.05.2005 at 00:24:08:
Tisti stavek "delaj na sebi" mi je bil tako znan, pa sem mislil, da tudi Tai cilja bolj v to new-age sfero.

pa sej gre samo obračanje besed, ki jih povsod najdeš
kristjani so 'poklicani na pravo pot', muslimani imajo 'notranje boje za pošteno življenje', new agerji pač 'delajo na sebi'... niso nič novega odkrili, kar ne bi ljudje že od pamtiveka počeli tud brez njih Grin
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Hmm, depresija? soc. fobija?
Reply #13 - 18.05.2005 at 01:05:47
 
lavit

tai ti je dala nekaj odličnih napotkov, če pa čutiš, da ti situacija, katero si opisal dobesedno visi nad teboj, boš moral poseči po "strokovni pomoči".


Vseeno mislim, da ti ni panike. Samo ne se pustiti.




uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Hmm, depresija? soc. fobija?
Reply #14 - 18.05.2005 at 02:22:41
 
Effugere non potest necessitates, potes vincere.


(stiskam se ne da ubežati, lahko pa jih premagaš)





uživajte!

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4