Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 
(Read 27126 times)
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #75 - 19.05.2005 at 10:23:08
 
Lilith wrote on 19.05.2005 at 10:16:12:
A mi razložiš povezavo ekonomije napr. s shizofrenijo?


Nakup jedrskega orožja.
Grin

p.s. Lilith in Bardo morata pokaditi pipo miru, pa čeprav minister za zdravje tega ne priporoča.
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #76 - 19.05.2005 at 10:27:02
 
Lilith wrote on 19.05.2005 at 10:16:12:
Aha.
A mi razložiš povezavo ekonomije napr. s shizofrenijo?

Mnogi naprimer nočejo niti pomisliti da bi živeli s shizofrenikom, ker se jim to tudi ekonomsko ne bo izplačalo in bodo s težavnim partnerjem imeli same stroške ter nobenih ekonomskih koristi.

Zgleda kruto, ampak si upam staviti,  da je v podobnem ekonomskem kontekstu o teh vprašanjih razmišljal že vsakdo.

Kadar tehtaš, kaj se ti bolj splača, razmišljaš v ekonomskih kategorijah.




Back to top
 
 
IP Logged
 
Sn0wBall
Ex Member




Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #77 - 19.05.2005 at 10:29:17
 
Miki007 wrote on 16.05.2005 at 09:33:22:
Vem, da je bilo že veliko rečenega na temo shizofrenija pa vendarle želim, da mi dovolite, da povem svojo zgodbo. Pred kakšnim letom sem spoznal dekle, ki je postala moja prva resna simpatija in obadva sva bila srečna. Verjela sva, da sva si usojena in da naju nič ne more ločiti. Pa vendar je prišlo vmes do tega, da mi je zaupala, da je imela izventelesne izkušnje in podobno. Seveda sem ji prisluhnil in poskušal zadeve razumet. Sam namreč teh stvari nisem nikoli doživljal niti slišal o njih in vse je bilo zame to nekaj novega. Opazil sem, da je njeno izražanje čustev postalo sila drugačno. Kar naenkrat so bili trenutki jeze, spet enkrat trenutki izkazovanja pretirane ljubezni. Spoznala je preko interneta tudi nekaj oseb, ki se ukvarjajo z biokibernetiko in tam našla svojo drugo, če ne včasih kar prvo ljubezen. Veliko si je dopisovala, preizkušala nekatere stvari, postajala včasih zelo živčna, raztresena. Ena izmed teh oseb je bila shizofrenik in z njo se je, tako kot je sama rekla ujela na področjih kar zadeve njene izkušnje izventelesnih potovanj. Sprva sem bil malce sumničav, če ne že kar prestrašen, negotov vendar je prevladalo moje zaupanje v njo. Obiskala sva tudi društvo, ki se ukvarja z okultnimi dejavnostmi vendar je bila tudi to napaka. Tam ni našla odgovora na svoja doživetja in občutke, dobila pa je diagnozo shizofrenije.
Pri meni je prišlo do tega, da sem se začel zapirat pred njo ampak ne namerno in nevede, kar sem spoznal šele v času tik preden sem odkril, da je našla novo ljubezen. Želel sem se pogovorit z njo vendar je prišla njena nerazumljiva nejevolja na plan, tako da sma kar zaključila. Nisem hotel verjeti, da je sedaj shizofrena oz. "nora". Zame je bila nekaj posebnega, predvsem pa dekle katero sem zelo ljubil. Svoje tegobe je prenašala k najinemu prijatelju, kateremu se je tudi odprla in on njej zakar pa jaz nisem vedel saj sem zaupal obema. Ponovila se je ista zgodba kot pri nama ko sva začela. Sedaj je on tisti, za katerega pravi, da ji je usojen in da jo razume in da sta se našla. Ne vem... očitam si svojo krivdo, da ji nisem stal dovolj ob strani.
Mislim, da je ona zgolj popotnik, ki bo zmeraj iskala sorodno dušo. Tudi sama verjame, da je njena naloga na tem svetu, da najde partnerja s katerim bo lahko srečna živela. Polega tega pravi, da vse ve, da so ji dani odgovori  katere pozna le malokdo. Ni mi zaupala te odgovore, vem pa, da ni (s)poznala kaj je spoštovanje saj sem imel včasih občutek , da sem njen koš za smeti v katerega mora vreči vse kar ima slabega v sebi. Opisala mi je tudi izkušnjo, da je ustavila čas, in obtičala v njem.
Se opravičujem, ker sem malce bolj dolgovezno spisal tole, ampak upam, da ste dobili eno okvirno sliko, izsek iz mojega obdobja. Kar želim je, da mi nekdo pove, če je že imel izkušnje biti partner z nekom, ki živi s tem bremenom.   Dobrodošla je tudi vsaka misel, bilokaj.

Lep dan vsem in lep pozdrav.


hehe, nekdo odpre debato z pričakovanjem da bo dobil kakšno fajn besedo ali nasvet, vi pa zabluzite po svoje Grin

Miki007, jst ti iz lastnih izkušenj povem da je življenje v njeni koži izredno razburljivo, shizofrenično jo pa dela samo njen odnos do družbe, ker so tudi ljudje ki doživljajo enake ali podobne stvari, pa čisto normalno "delujejo".

A lahko bolje opišeš to, da je ustavila čas in obtičala v njem? Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #78 - 19.05.2005 at 10:33:20
 
Quote:
A lahko bolje opišeš to, da je ustavila čas in obtičala v njem? Smiley

Ti si šele zabluzil  Grin
To "kako je ustavila čas" bi ti lahko opisala kvečjemu ona, ki je to doživela, če bi si lahko potem s tem sploh kaj pomagal
Back to top
 
 
IP Logged
 
Sn0wBall
Ex Member




Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #79 - 19.05.2005 at 10:36:42
 
Bardo_Thodol wrote on 19.05.2005 at 10:33:20:
Ti si šele zabluzil  Grin
To "kako je ustavila čas" bi ti lahko opisala kvečjemu ona, ki je to doživela, če bi si lahko potem s tem sploh kaj pomagal


to ima vsaj veze s topicom Grin

ja sej je napisal da mu je pripovedovala to izkušnjo, pa nej jo napiše v daljši verziji Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #80 - 19.05.2005 at 10:43:57
 
Quote:
to ima vsaj veze s topicom Grin

ja sej je napisal da mu je pripovedovala to izkušnjo, pa nej jo napiše v daljši verziji Wink

Take izkušnje je najbolje slišati iz prve roke, posredniki že podajajo zraven, tudi nevede,  svoje lastne interpretacije, poleg tega posredniku malo težko zastavljaš dodatna vprašanja, ker se mora prej konzultirati s tistim, ki je doživetje dejansko imel...

Kogar zanimajo take zadeve, kot je naprimer ustavljanje časa, pa verjamem, da bo resno razmišljal tudi o tej možnosti, da bi znalo biti življenje s shizofrenikom tudi razburljivo in zanimivo.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Sn0wBall
Ex Member




Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #81 - 19.05.2005 at 10:59:03
 
Bardo_Thodol wrote on 19.05.2005 at 10:43:57:
Kogar zanimajo take zadeve, kot je naprimer ustavljanje časa, pa verjamem, da bo resno razmišljal tudi o tej možnosti, da bi znalo biti življenje s shizofrenikom tudi razburljivo in zanimivo.


sej ne rečem, s takim ki pri vsem tem konstantno vzdržuje zdravo pamet in zavestno ter kontrolirano živi tako na zemlji, kot v svojih "dimenzijah"

ne bi si pa želel z nekom, ki je nepredvidljiv v svojih dejanjih, ga razmetava sem ter tja in ki se mu je zabrisala meja med fizično realnostjo in drugimi realnostmi
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miki007
1
*
Offline

Te quiero, quienquiera
y dondequiera usted es..

Posts: 12

Gender: male
Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #82 - 19.05.2005 at 11:01:31
 
Quote:
Miki007, jst ti iz lastnih izkušenj povem da je življenje v njeni koži izredno razburljivo, shizofrenično jo pa dela samo njen odnos do družbe, ker so tudi ljudje ki doživljajo enake ali podobne stvari, pa čisto normalno "delujejo".

A lahko bolje opišeš to, da je ustavila čas in obtičala v njem? Smiley


S tem kar si povedal se čisto strinjam. Te pa prosim, da mi malce bolj podrobno opišeš na kakšen način in kot kaj si bogatejši za to izkušnjo?

Kar se tiče obtičanja v času, ti ne morem veliko povedat. Ker to mi je zaupala kar tako mimogrede, imel sem občutek, da se hoče pohvalit pred mano, da je tega sposobna in mi dala vedet, kako neverjetno različna sva si, da bi najina zveza sploh lahko preživela. Gledala je Matrico in mislim, da je tam notri ena scena, ko so osebe, predmeti na miru, akter pa se edini premika, sprehaja. Ne vem, priznam, da tega ne morem razumet, kar lahko razume, če sploh razume ona. Sploh pa, kakšna je lahko korist od tega?

Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #83 - 19.05.2005 at 11:07:20
 
Quote:
ne bi si pa želel z nekom, ki je nepredvidljiv v svojih dejanjih, ga razmetava sem ter tja in ki se mu je zabrisala meja med fizično realnostjo in drugimi realnostmi

Če pustim literaturo in teorije za trenutek ob strani in če se omejim zgolj na izkušnje, ki sem jih imel sam s shizofreniki, ti lahko zagotovim, da gre za dokaj racionalne, celo pretirano razumarske osebe (in pikolovske, kot sem tudi sam, zato jih mogoče tudi bolje razumem  Smiley ), ki so pa tudi zelo predvidljive, po mojih izkušnjah celo bolj predvidljive, kot so to zdravi ljudje. V trenutkih krize je namreč mogoče za vsakega zelo natančno predvideti, kako se bo obnašal, čeprav čisto točno ravno ne moreš vedeti, kaj bo ušpičil.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Sn0wBall
Ex Member




Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #84 - 19.05.2005 at 11:08:06
 
Quote:
S tem kar si povedal se čisto strinjam. Te pa prosim, da mi malce bolj podrobno opišeš na kakšen način in kot kaj si bogatejši za to izkušnjo?  


privat sporočila Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miki007
1
*
Offline

Te quiero, quienquiera
y dondequiera usted es..

Posts: 12

Gender: male
Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #85 - 19.05.2005 at 11:15:38
 
Bardo_Thodol wrote on 19.05.2005 at 11:07:20:
Če pustim literaturo in teorije za trenutek ob strani in če se omejim zgolj na izkušnje, ki sem jih imel sam s shizofreniki, ti lahko zagotovim, da gre za dokaj racionalne, celo pretirano razumarske osebe (in pikolovske, kot sem tudi sam, zato jih mogoče tudi bolje razumem  Smiley ), ki so pa tudi zelo predvidljive, po mojih izkušnjah celo bolj predvidljive, kot so to zdravi ljudje. V trenutkih krize je namreč mogoče za vsakega zelo natančno predvideti, kako se bo obnašal, čeprav čisto točno ravno ne moreš vedeti, kaj bo ušpičil.





Oprosti, ampak  če je temu tako, kar si zapisal, da je možno predvidet takšnega človeka bolj kot zdravega, potem gre najbrž za več "tipov" takšnih ljudi. Res je, da so takšni ljudje umsko zelo močni, že to, po domače povedano, da si lahko takšne stvari predstavljajo, doživljajo. Ampak po mojem mnjenju in izkušnjah, je ravno tista njihova nepredvidljivost, kar jih lahko dela predvidljive.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Sn0wBall
Ex Member




Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #86 - 19.05.2005 at 11:17:24
 
Bardo_Thodol wrote on 19.05.2005 at 11:07:20:
Če pustim literaturo in teorije za trenutek ob strani in če se omejim zgolj na izkušnje, ki sem jih imel sam s shizofreniki, ti lahko zagotovim, da gre za dokaj racionalne, celo pretirano razumarske osebe (in pikolovske, kot sem tudi sam, zato jih mogoče tudi bolje razumem  Smiley ), ki so pa tudi zelo predvidljive, po mojih izkušnjah celo bolj predvidljive, kot so to zdravi ljudje. V trenutkih krize je namreč mogoče za vsakega zelo natančno predvideti, kako se bo obnašal, čeprav čisto točno ravno ne moreš vedeti, kaj bo ušpičil.


vseeno so to osebe ki svoje "norosti" ne morejo kontrolirati oz. se niti ne potrudijo da bi jo kontrolirali

hotel sem rečt da so nepredvidljivi zaradi svojih izpadov...izpadi ko enkrat pride do njih, verjamem da so predvidljivi

Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #87 - 19.05.2005 at 11:19:31
 
Miki007 wrote on 19.05.2005 at 11:15:38:
Oprosti, ampak  če je temu tako, kar si zapisal, da je možno predvidet takšnega človeka bolj kot zdravega, potem gre najbrž za več "tipov" takšnih ljudi. Res je, da so takšni ljudje umsko zelo močni, že to, po domače povedano, da si lahko takšne stvari predstavljajo, doživljajo. Ampak po mojem mnjenju in izkušnjah, je ravno tista njihova nepredvidljivost, kar jih lahko dela predvidljive.

Nepredvidljive in zate nenavadne ter povsem nepredstavljive so njihove izkušnje.
Tu znajo take povedat, da te dobesedno vrže na zadnjo plat.
Govorim o načinu njihovega življenja, ki je pa dokaj monoton in lahko predvidljiv, ko enkrat za posameznika spoznaš po kakšnem vzorcu funkcionira.  Res pa je da se ti vzorci od posameznika do posameznika razlikujejo.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #88 - 19.05.2005 at 11:23:59
 
Miki007 wrote on 19.05.2005 at 11:15:38:
Res je, da so takšni ljudje umsko zelo močni, že to, po domače povedano, da si lahko takšne stvari predstavljajo, doživljajo.



Aleluja. Lilith vsak dan zve kaj novega. Shocked

Saj se samo hecaš, a ne da? to - o umski moči.


Pri čemer pa moram povedat, da so shizofreniki lahko oz. v večini celo dejansko visoko kotirajo na podtestu splošne razgledanosti. Poučeni so torej, kar nekaj jih je tudi nadpovprečno inteligentnih. O kakšni umski moči na račun njihovih halucinacij pa res ne bi govorila.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #89 - 19.05.2005 at 11:25:50
 
Quote:
vseeno so to osebe ki svoje "norosti" ne morejo kontrolirati oz. se niti ne potrudijo da bi jo kontrolirali

hotel sem rečt da so nepredvidljivi zaradi svojih izpadov...izpadi ko enkrat pride do njih, verjamem da so predvidljivi


Kontrolirati je res ne morejo, saj zaradi tega se pa shizofrenija obravnava kot bolezen.

Lahko bi se pa morda (to sem pa videl v filmu in nisem slišal še od nobenega shizofrenika) naučili izpade ignorirati. Da so prividi pač tam, pregnati jih itak ne morejo, lahko jih pa ignorirajo in se  pač ne menijo več za njih, v kolikor niso preveč moteči. Ne znam si pa predstavljati, kako bi bil ta preskok za  konkretnega bolnika težaven.
Nekaterim to očitno uspeva, da lažje živijo bolj normalno življenje.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8