Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 15900 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Iskrenost- sranje?
Reply #45 - 23.05.2005 at 14:29:42
 
Kam bi lahko dali naslednjo  mnenje o nezmožnosti prepoznavanja   'pranja  možgan'  s preprostim opazovanjem iz prve roke (empirijo), ampak le z interpretacijo v obliki teorije, pluralizem teorij pa  da je predpogoj objektivnosti znanja?

Quote:
Lesjak pregled hipotez o pranju možganov zaključuje z mnenjem, da pranje možganov ni empiričen pojem, ki bi ga lahko prepoznali s preprostim opazovanjem iz prve roke, ampak da sodi v domeno interpretacije oz. teorije. V tem primeru se lahko odločimo pač za boljšo teorijo, kar pa še ne pomeni, da je pluralizem teorij v znanosti zgolj začasen pojav, ki bo nadomeščen z eno pravo teorijo. Zanj je pluralizem teorij bistvena poteza vsega znanja, ki hoče biti objektivno. Pri tem niso nobene teorije apriori izključene, celo takšne ne, kot so astrologija ali mitologija Hopi indijancev.


http://www.pozitivke.net/article.php?story=20041110145422637&query=pranje%2Bmo%2...
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Iskrenost- sranje?
Reply #46 - 24.05.2005 at 10:30:16
 
tole si napisala, sinjeoka:

"...verjetno bo tudi kakšna prodajalka odpuščena, toda greš lahko stavit, da jo bodo zamenjali s študentom ... kake 2 meseca nazaj so pri "preverjeno" kazali kako zgleda povprečno delo študenta v megacentrih (jutranja izmena se začne ob 6h, večerna pa se konča ob 1h zjutraj)

ker pač poznam eno trgovko iz Mercator centa v Logatcu ti lahko povem, da ima od lani 100 ur nadur (neplačanih in nekoriščenih kot dopust), ter ves dopust od lanskega leta ... kar pomeni, da dela več kot poln čas in da je očitno delovne sile premalo za to, da bi se vse postorilo v predpisanih 8/urah na dan..."

in se seveda strinjam, tko je

pri čemer si ne predstavljam, da bo kaj bolje, če bodo ob nedeljah in praznikih trgovine zaprte

scene takšne, kot so, se bojo nadaljevale ... delovna sila največji strošek in dela se na tem, da ga je čim manj

po moje je dela v mariskaterem podjetju precej več, kot imajo ljudi zaposlenih, tisti, ki so, so pač toliko bolj obremenjeni

zdej a se bo "potrošniška mrzlica" zajezila s tem, tud ne vem, ne verjamem

nedelje so res en poseben dan, dan dolgčasa za mnoge ljudi in ko grejo "po kruh" v nedeljo v štacuno in po "skret papir", kupijo še en kup nepotrebnih stvari in tuki se dela biznis


"...
Grin  Grin  GrinPridne punce pridejo v nebesa, poredne pa povsod ... pa Resnica boli ... sta moji priljubleni načeli ... ..."  


tole je res tvoj film z naslovom Resnica, ne bi ga mogla bolj opisat, danes izgleda čist simpatičen v mojem filmu  Wink
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Iskrenost- sranje?
Reply #47 - 24.05.2005 at 11:28:48
 
siaj wrote on 24.05.2005 at 10:30:16:
pri čemer si ne predstavljam, da bo kaj bolje, če bodo ob nedeljah in praznikih trgovine zaprte


glede na to, da sem do napovedanega odpuščanja skeptična, ker pač imajo itak premalo ljudi, bom rekla takole 99% prodajalk bo imelo 1 dan v tednu fraj in jim tega dneva ne bo požrlo "nujno delo"

siaj wrote on 24.05.2005 at 10:30:16:
scene takšne, kot so, se bojo nadaljevale ... delovna sila največji strošek in dela se na tem, da ga je čim manj

čim manj ja, toda popolnoma brez dela kapital ne more in naloga družbe je da zagotovi eno sorazmeje med njima

siaj wrote on 24.05.2005 at 10:30:16:
po moje je dela v mariskaterem podjetju precej več, kot imajo ljudi zaposlenih, tisti, ki so, so pač toliko bolj obremenjeni

dejstvo je, da ga ni podjetja, ki bi imelo delo razporejeno enakomerno čez vse leto, so amplitude. Toda dobro podjetje se od slabega loči po tem, da

a) takrat ko je dela več, ljudje delajo čez 8 ur na dan za to, da je delo opravljeno roku

b) ko je dela manj kot za 8 ur na dan, šefi ljudem dovolijo domov predčasno

(obojestranska zrelost in pripravljenost za delo in popuščanje)


siaj wrote on 24.05.2005 at 10:30:16:
zdej a se bo "potrošniška mrzlica" zajezila s tem, tud ne vem, ne verjamem



nedeljsko nedelo definitivno potrošniške mrzlice ne bo pozdravilo - niti ni to namen; ampak bo zgolj preprečilo eksesivno (ne nujno) izčrpavanje enega segmenta ljudi (izkoriščanje človeka po človeku)


siaj wrote on 24.05.2005 at 10:30:16:
nedelje so res en poseben dan, dan dolgčasa za mnoge ljudi in ko grejo "po kruh" v nedeljo v štacuno in po "skret papir", kupijo še en kup nepotrebnih stvari in tuki se dela biznis



hja, ama če mene vprašaš ljudje kupujejo oslarije tudi na kako ponedeljkovo dopoldne ...


drugače pa, načeloma ne bi imela nič proti nedeljskemu odprtju trgovin, če oziroma ko bodo nadzorni mehanizmi v smislu delovne inšpekcije in sodišč delovali tako kot v kakšni VB, Irski, Nizozemski, ko se ne bo dogajalo, da se bo 7 dan v tednu 52 tednov na leto kurilo za "nujno delo", ko bo nedeljsko delo dejansko tudi več plačano ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Iskrenost- sranje?
Reply #48 - 25.05.2005 at 10:27:34
 
titud wrote on 23.05.2005 at 14:29:42:
Kam bi lahko dali naslednjo  mnenje o nezmožnosti prepoznavanja   'pranja  možgan'  s preprostim opazovanjem iz prve roke (empirijo), ampak le z interpretacijo v obliki teorije, pluralizem teorij pa  da je predpogoj objektivnosti znanja?


http://www.pozitivke.net/article.php?story=20041110145422637&query=pranje%2Bmo%2...


jaz mislim, da se nekaj takega kot "pluralizem teorij" zelo lepo sliši

in tudi lahko funkcionira

a le pod pogojem, da se teorije medsebojno prepoznajo, se pravi, da si priznajo neko pozitivno vrednost

po domače: recimo, da nekdo plasira svojo teorijo tako, da pljuva po ostalih; se pravi, gre se zato, da premnogokrat beremo kakšno knjigo, teoretsko razpravo, priročnik itd. in najprej avtor spljuva vse kar je možno, potem, oziroma pri tem, pa svoj miselni konstrukt plasira kot najboljši možen

in tako je tudi z religijami in ideologijami, takšnimi, ki so pravzaprav zame popačene, ... se pravi najprej neko "sovraštvo" do ostalih, potem pa "mi smo najboljši"

kaj ima to opraviti s pranjem možgan ... kar veliko, po moje

če pomislimo še  na kakšne politične govore...

kako se to ljudi "prime" je še vedno vprašanje, tudi Freud je v Množični psihologiji jaza podal eno izmed možnih razlag tega pojava

zdej, a se z interpretacijo v obliki teorije lahko "braniš" pred pranjem možgan ... nekako to mogoče celo drži, ker če ima človek neka izdelana merila ... potem je verjetno manj možnosti, da bi mu oprali možgane

a kaj kot ti jih lahko operejo že tako zgodaj  Tongue Roll Eyes
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Iskrenost- sranje?
Reply #49 - 25.05.2005 at 10:30:35
 
sinjeoka wrote on 24.05.2005 at 11:28:48:
(obojestranska zrelost in pripravljenost za delo in popuščanje)

********************************************

drugače pa, načeloma ne bi imela nič proti nedeljskemu odprtju trgovin, če oziroma ko bodo nadzorni mehanizmi v smislu delovne inšpekcije in sodišč delovali tako kot v kakšni VB, Irski, Nizozemski, ko se ne bo dogajalo, da se bo 7 dan v tednu 52 tednov na leto kurilo za "nujno delo", ko bo nedeljsko delo dejansko tudi več plačano ...


se strinjam  Smiley
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Iskrenost- sranje?
Reply #50 - 25.05.2005 at 10:38:46
 
siaj wrote on 25.05.2005 at 10:27:34:
po domače: recimo, da nekdo plasira svojo teorijo tako, da pljuva po ostalih; se pravi, gre se zato, da premnogokrat beremo kakšno knjigo, teoretsko razpravo, priročnik itd. in najprej avtor spljuva vse kar je možno, potem, oziroma pri tem, pa svoj miselni konstrukt plasira kot najboljši možen



Meni je to povsem razumljivo. Nekaj, za kar imaš pri sebi izkušnjo, da najboljše deluje, seveda plasiraš kot najboljše možno. Problem nastane, če nimaš uvida oz razumevanja, za koga vse bi to (poleg tebe) tudi bilo najboljše možno. Problem nastane tudi, ko nekdo - za katerega misliš, da bi to bilo dobro - zaradi lastnih odporov in nezrelosti tega ne prepozna/ ne sme prepoznati. Takrat hitro izpadeš omnipotentni pametnjakovič.

omnipotentna Lilith
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Iskrenost- sranje?
Reply #51 - 25.05.2005 at 13:59:23
 
siaj wrote on 25.05.2005 at 10:27:34:
jaz mislim, da se nekaj takega kot "pluralizem teorij" zelo lepo sliši

in tudi lahko funkcionira

a le pod pogojem, da se teorije medsebojno prepoznajo, se pravi, da si priznajo neko pozitivno vrednost

po domače: recimo, da nekdo plasira svojo teorijo tako, da pljuva po ostalih; se pravi, gre se zato, da premnogokrat beremo kakšno knjigo, teoretsko razpravo, priročnik itd. in najprej avtor spljuva vse kar je možno, potem, oziroma pri tem, pa svoj miselni konstrukt plasira kot najboljši možen

in tako je tudi z religijami in ideologijami, takšnimi, ki so pravzaprav zame popačene, ... se pravi najprej neko "sovraštvo" do ostalih, potem pa "mi smo najboljši"

kaj ima to opraviti s pranjem možgan ... kar veliko, po moje

če pomislimo še  na kakšne politične govore...

kako se to ljudi "prime" je še vedno vprašanje, tudi Freud je v Množični psihologiji jaza podal eno izmed možnih razlag tega pojava

zdej, a se z interpretacijo v obliki teorije lahko "braniš" pred pranjem možgan ... nekako to mogoče celo drži, ker če ima človek neka izdelana merila ... potem je verjetno manj možnosti, da bi mu oprali možgane

a kaj kot ti jih lahko operejo že tako zgodaj  Tongue Roll Eyes


Siaj, avtor prispevka  se sprašuje, če je 'pranje možganov' emprično dokazljiv pojem.   Avtor zakjučuje, da 'pranju možganov' ni mogoče izkustveno  dokazat resničnosti in da pojem spada v kategorijo pojmov, ki jih je mogoče obravnavat  samo interpretativno, interpretaitvnost pa nujno predpostavlja trajno pluralnost teorij.

Resničnost izkušnje sama po seb torej niti ni  vprašljiva, resničnost pa se 'izgublja' v vsaki   interperetacije te izkušnje, zato se vsa resničnost lahko 'ohrani' le s  pluralnostjo interpretacij te izkušnje...  

 

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Iskrenost- sranje?
Reply #52 - 25.05.2005 at 14:17:25
 
Drgač pa, na zadnji strani včerjšnjega dela so predstavili pravkar umrlega francoskega filozofa, ki je postavu v svojem času dokaj nepopularno tezo, da je  razsvetljensko  pojmovanje, po katerem je objektivno   resnico mogoče spoznati individualno,  preseženo. Objektivne resnice po njegovem indiviualno ni  mogoče spoznatii,  zaradi te nezmožnosti pa se tudi toleranca med individualnimi resnicami  izkaže  kot neustrezna oz. presežena oblika sobivanja, ki bi jo morali nadomestiti (ali tako nekako, prosim če me kdo popravi).
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Iskrenost- sranje?
Reply #53 - 25.05.2005 at 14:37:05
 
Lilith wrote on 25.05.2005 at 10:38:46:
Meni je to povsem razumljivo. Nekaj, za kar imaš pri sebi izkušnjo, da najboljše deluje, seveda plasiraš kot najboljše možno. Problem nastane, če nimaš uvida oz razumevanja, za koga vse bi to (poleg tebe) tudi bilo najboljše možno. Problem nastane tudi, ko nekdo - za katerega misliš, da bi to bilo dobro - zaradi lastnih odporov in nezrelosti tega ne prepozna/ ne sme prepoznati. Takrat hitro izpadeš omnipotentni pametnjakovič.

omnipotentna Lilith


Po moje se problem  začne takoj z razumevnjem lastne izkušnje, ker  vsako razumevanje je le oblika interpretacije, to je zrenja na to izkušnjo. Zen ta problem razrešuje z odsotnostjo vsake  interpretacije/razumevanja oz. z izenačevanjem  izkušanj  in  zrenja, izkušnje in izkuševalca...
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Iskrenost- sranje?
Reply #54 - 25.05.2005 at 19:50:29
 
titud wrote on 25.05.2005 at 13:59:23:
Siaj, avtor prispevka  se sprašuje, če je 'pranje možganov' emprično dokazljiv pojem.   Avtor zakjučuje, da 'pranju možganov' ni mogoče izkustveno  dokazat resničnosti in da pojem spada v kategorijo pojmov, ki jih je mogoče obravnavat  samo interpretativno, interpretaitvnost pa nujno predpostavlja trajno pluralnost teorij.

Resničnost izkušnje sama po seb torej niti ni  vprašljiva, resničnost pa se 'izgublja' v vsaki   interperetacije te izkušnje, zato se vsa resničnost lahko 'ohrani' le s  pluralnostjo interpretacij te izkušnje...  

 



titud, najprej ... sem prebrala tisto, kar je objavljeno na Pozitivkah, tko da celega članka nisem, vendar to mi je jasno, da nekaj takega kot je "pranje možgan" ni možno empirično dokazat (pa tud če ne bi tega članka brala, mi je že to bilo jasno, ma to je blo že Freudu jasno)

interpretacije -- itak

moje pisanje pod tisti članek - povzetek je bilo bolj razmišljanje na temo "pranja možgan" , (oziroma vnos "koncepta" na druga "polja") ... pa naj se to dogaja v sektah ali  po Tv-ju ali kot politični govor

zdej če ne bi nekaj takega kot je "brainwash" obstajalo, potem ne bi avtor o tem razpravljal (če se ne motim je podal tudi svojo interpretacijo tega pojava - itak)

meni je zanimivo, ko postavim termin "brainwash" v nasprotje s terminom "brainstorm"

in pomislim na vse producente reklam, ki uporabljajo tehniko "brainstorm" za namen "brainwash"

toliko o moji interpretaciji

v nekaj takega, kot je resničnost posamezne izkušnje, niti ne dvomim - ampak ta resničnost - to je verjetno že del tvoje interpretacije

in se zdej lahko sprašujeva o resničnosti izkustva tvojega branja tega članka, pa mojega  Tongue Tongue
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Iskrenost- sranje?
Reply #55 - 25.05.2005 at 20:19:58
 
Lilith wrote on 25.05.2005 at 10:38:46:
Meni je to povsem razumljivo. Nekaj, za kar imaš pri sebi izkušnjo, da najboljše deluje, seveda plasiraš kot najboljše možno. Problem nastane, če nimaš uvida oz razumevanja, za koga vse bi to (poleg tebe) tudi bilo najboljše možno. Problem nastane tudi, ko nekdo - za katerega misliš, da bi to bilo dobro - zaradi lastnih odporov in nezrelosti tega ne prepozna/ ne sme prepoznati. Takrat hitro izpadeš omnipotentni pametnjakovič.

omnipotentna Lilith


Lilith, vsi marsikdaj izpademo kot omnipotentni pametnjakoviči

evo, ena se ti sedaj oglaša  8)

za svojimi osebnimi izkušnjami "stojimo" in iz tega zornega kota tudi lahko kaj doprinesemo k teoriji, s tem mislim k teoriji v smislu teorije v znanstvenem diskurzu

da svojo izkušnjo in svoja spoznanja (ki jih pridobivaš tudi preko prebiranja teorije) ne moreš na najboljši možni način prenest, je po moje stvar transferja, predvsem tistega v psihoanalitskem smislu, kot med terapevtom in pacientom, ko se mora, da je terapija uspešna, razviti razmerje simpatije, al celo kot odnos med staršem in otrokom, skratka, nekaj takega

in seveda bi naj tisti, za katerega bi bili nasveti dobri, nekako prej tudi svoj problem prepoznal, mogoče celo prosil za pomoč, nasvet in hkrati prepoznal tebe kot tisto izkušenješo, se pravi tisto, ki lahko da dober nasvet

ko sem pisala na titudov post sem imela bolj v mislih drugačne situacije, ne toliko prav osebne odnose, kot to, kako se določene ideologije konstruirajo, pa sekte ipd.

sam pojem nezrelosti (nedoletnosti) mi je prišel tudi že prej na misel, ampak bolj iz druge strani, to vidim bolj kot tisto nedoletnost, ki nekritično sprejme vse, kar ji določena avtoriteta plasira (najbolj skrajen primer so Hitlerjevi govori, ker kako naj si razlagamo situacijo njegovega uspeha, kot po eni strani z njegovo avtoritativno osebnostjo in po drugi strani z nedoletnostjo množic)

seveda se lahko motim in tole vse skupaj nima veze
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4