Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 8
(Read 26911 times)
Miki007
1
*
Offline

Te quiero, quienquiera
y dondequiera usted es..

Posts: 12

Gender: male
Živeti z shizofrenikom
16.05.2005 at 09:33:22
 
Vem, da je bilo že veliko rečenega na temo shizofrenija pa vendarle želim, da mi dovolite, da povem svojo zgodbo. Pred kakšnim letom sem spoznal dekle, ki je postala moja prva resna simpatija in obadva sva bila srečna. Verjela sva, da sva si usojena in da naju nič ne more ločiti. Pa vendar je prišlo vmes do tega, da mi je zaupala, da je imela izventelesne izkušnje in podobno. Seveda sem ji prisluhnil in poskušal zadeve razumet. Sam namreč teh stvari nisem nikoli doživljal niti slišal o njih in vse je bilo zame to nekaj novega. Opazil sem, da je njeno izražanje čustev postalo sila drugačno. Kar naenkrat so bili trenutki jeze, spet enkrat trenutki izkazovanja pretirane ljubezni. Spoznala je preko interneta tudi nekaj oseb, ki se ukvarjajo z biokibernetiko in tam našla svojo drugo, če ne včasih kar prvo ljubezen. Veliko si je dopisovala, preizkušala nekatere stvari, postajala včasih zelo živčna, raztresena. Ena izmed teh oseb je bila shizofrenik in z njo se je, tako kot je sama rekla ujela na področjih kar zadeve njene izkušnje izventelesnih potovanj. Sprva sem bil malce sumničav, če ne že kar prestrašen, negotov vendar je prevladalo moje zaupanje v njo. Obiskala sva tudi društvo, ki se ukvarja z okultnimi dejavnostmi vendar je bila tudi to napaka. Tam ni našla odgovora na svoja doživetja in občutke, dobila pa je diagnozo shizofrenije.
Pri meni je prišlo do tega, da sem se začel zapirat pred njo ampak ne namerno in nevede, kar sem spoznal šele v času tik preden sem odkril, da je našla novo ljubezen. Želel sem se pogovorit z njo vendar je prišla njena nerazumljiva nejevolja na plan, tako da sma kar zaključila. Nisem hotel verjeti, da je sedaj shizofrena oz. "nora". Zame je bila nekaj posebnega, predvsem pa dekle katero sem zelo ljubil. Svoje tegobe je prenašala k najinemu prijatelju, kateremu se je tudi odprla in on njej zakar pa jaz nisem vedel saj sem zaupal obema. Ponovila se je ista zgodba kot pri nama ko sva začela. Sedaj je on tisti, za katerega pravi, da ji je usojen in da jo razume in da sta se našla. Ne vem... očitam si svojo krivdo, da ji nisem stal dovolj ob strani.
Mislim, da je ona zgolj popotnik, ki bo zmeraj iskala sorodno dušo. Tudi sama verjame, da je njena naloga na tem svetu, da najde partnerja s katerim bo lahko srečna živela. Polega tega pravi, da vse ve, da so ji dani odgovori  katere pozna le malokdo. Ni mi zaupala te odgovore, vem pa, da ni (s)poznala kaj je spoštovanje saj sem imel včasih občutek , da sem njen koš za smeti v katerega mora vreči vse kar ima slabega v sebi. Opisala mi je tudi izkušnjo, da je ustavila čas, in obtičala v njem.
Se opravičujem, ker sem malce bolj dolgovezno spisal tole, ampak upam, da ste dobili eno okvirno sliko, izsek iz mojega obdobja. Kar želim je, da mi nekdo pove, če je že imel izkušnje biti partner z nekom, ki živi s tem bremenom.   Dobrodošla je tudi vsaka misel, bilokaj.

Lep dan vsem in lep pozdrav.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #1 - 16.05.2005 at 09:52:14
 
Imam izkušnje s partnerji ljudi, ki so zboleli. Partnerski odnos s shizofrenikom je tako rekoč nemogoč. Ker enostavno ni pogojev za partnerstvo, pri čemer imam v mislih kriterije kot so spoštovanje, ljubezen, pripadnost...

Sam si pogruntal, da si služil kot koš za odpadke....

Odnos, ki ga lahko vzpostaviš s shizofrenikom, je bolj tiste sorte, ko skrbiš zanj (odnos mati - bolan otrok, ali v pravnem jeziku: skrbništvo)  In prenašaš ves bullshit, ki ti ga servira. A pri tem nujno rabiš drug(e) kvalitetne odnos(e) v svojem življenju, da tudi sam lahko preživiš v psihološkem smislu.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #2 - 16.05.2005 at 10:46:07
 
Kaj pa je spoštovanje, se sprašujem?

En bo menil, da ga spoštuješ, ker se mu boš priklonil, ga pozdravil, ga poslušal, mu bil ob strani, ker je tako bojda prav. Lahko je čista zmota.

En ta drug pa bo videl, da ga spoštuješ, ker ga npr. nisi pozdravil - bil si resničen, to kar si čutil v trenutku. Bil si bolj pozoren, rahločuten, v trenutku, kot tisti v prvem primeru. Ta drug ima za moje pojme večje spoštovanje do življenja, kot ta prvi, ki se je naučil olike.

Spoštovanje izkazuješ, kadar nekaj počneš s srcem, kakorkoli že to zgleda in karkoli je to.

Še vnadalje spet sprašujem, ali je treba verjeti eni takšni diagnozi? Noben nima lahke poti, in vsak mora priti do tega, da spoštuje vsaj nekaj v življenju ali življenje samo, v nasprotnem primeru ne bo pač nikoli deležen spoštovanja z druge strani, ker ga ne bo videl.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #3 - 16.05.2005 at 11:39:56
 
Osebno razumem spoštovanje v partnerskem odnosu kot človekovo kapaciteto, da drugega (s)pozna in upošteva kot avtonomno osebo.

Glede tega, ali verjeti diagnozam- vsak je do sebe odgovoren, da poskrbi zase in do drugih odgovoren, da jih ne ogroža.
To ne pomeni, da mora kar prvemu dohtarju verjet, ko mu da diagnozo. Danes imamo na razpolago toliko tovrstnih storitev, da res ni problem pridobiti si več neodvisnih mnenj.

Nekaj drugega pa je, če govorimo o nekom, ki pojma duševna bolezen ne priznava. Vprašanje realitetne kontrole...
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #4 - 16.05.2005 at 11:55:39
 
Quote:
Kaj pa je spoštovanje, se sprašujem?



Spoštovanje je zelo širok pojem, ki je razpet vse od ponižnosti sprejemanja pa do vzajemnosti sprejemanja in vzajemnosti spoštovanja.

Do celovitosti celote (sveta, kozmosa ali boga če hočeš) smo lahko samo ponižno spoštljivi, ko pa smo v razmerju do nečesa, kar nam je enako ali na istem nivoju tedaj se spoštovanje lahko gradi samo na vzajemnosti (tu je lep primer naš pokojni nadškof Grmič, ki ni hotel pokletniti pred papeža in mu poljubljati roke, rekoč, da se kleči samo pred Bogom in da ne ve, zakaj bi klečal pred človekom ter mu lizal roko).


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Miki007
1
*
Offline

Te quiero, quienquiera
y dondequiera usted es..

Posts: 12

Gender: male
Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #5 - 16.05.2005 at 12:11:35
 
Spoštovanje ni zgolj nekoga pozdravit na cesti in se mu priklonit. To je stvar olike, bontona. Ni spoštovanje tisto kar se napiše na pismu spodaj, " s spoštovanjem". Tisto je brezosebno in rutinsko. Spoštovanje, posebej kar se tiče življenja v dvoje je to, da jemlješ partnerja kot enakovrednega človeka, se z njim pogovarjaš in se z iskrenostjo soočaš z njegovimi odločitvami, mislimi, čustvi... Da se zavedaš, da ima človek srce, dušo in um. Sam npr. recimo nisem takšna oseba, da bi se prepiral z nekom in ga pošiljal nekam v p***. Zame je vedno je iskren pogovor rešitev vseh težav. Vendar to je zgolj moje mnenje, v takem duhu sem bil vzgojen.  

Diagnoza, ki je bila postavljena moji simpatiji tudi sam nisem hotel verjeti. Četudi je bilo pomanjkanje spoštovanja pri njej, ko je stopila skrivaje v zvezo s prijateljem, jo še jaz zmeraj spoštujem. Želim ji vse dobro v življenju in v ljubezni, čeprav ne boma hodila skozi življenje skupaj. Hotel sem jo zasovražit, izbrisat vendar mi ni uspelo, nisem tak. Še zmeraj je v meni zmes ljubezni in spoštovanja.

Tri stvari so, katere dajem osebi, ki jo ljubim in obenem ni to nekaj nepojmljivega, če pričakujem to vrnjeno. To so ljubezen, spoštovanje in zaupanje. In verjamem, ko imata dve osebi vse to, sta lahko srečna in hkrati premagata vse prepreke in preizkušnje v življenju.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #6 - 16.05.2005 at 12:31:24
 
Miki007 wrote on 16.05.2005 at 12:11:35:
Tri stvari so, katere dajem osebi, ki jo ljubim in obenem ni to nekaj nepojmljivega, če pričakujem to vrnjeno. To so ljubezen, spoštovanje in zaupanje. In verjamem, ko imata dve osebi vse to, sta lahko srečna in hkrati premagata vse prepreke in preizkušnje v življenju.


Oprosti, ampak v tem sestavku oz. pričakovanju od druge osebe, da ti bo ljubezen vrnila, ker jo sam "daješ" vidim več shizofreničnega kot pa v tem, da je ona sprejela zvezo z nekom drugim in da s tem kaže nespoštovanje do tvoje "ljubezni".



Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #7 - 16.05.2005 at 12:52:54
 
Quote:
Oprosti, ampak v tem sestavku oz. pričakovanju od druge osebe, da ti bo ljubezen vrnila, ker jo sam "daješ" vidim več shizofreničnega kot pa v tem, da je ona sprejela zvezo z nekom drugim in da s tem kaže nespoštovanje do tvoje "ljubezni".





Loops, jaz mislim, da bi bil pravilnejši izraz simbiotično.
Sploh v primeru, da bi hoteli izsiliti ljubezen.
Če pa imamo ob vstopu v odnos pričakovanja, kako naj bi ta odnos izgledal, ni s tem nič narobe, vse dokler ne poskušamo določenih zadev izsiliti.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #8 - 16.05.2005 at 13:05:57
 
Lilith wrote on 16.05.2005 at 12:52:54:
Loops, jaz mislim, da bi bil pravilnejši izraz simbiotično.
Sploh v primeru, da bi hoteli izsiliti ljubezen.
Če pa imamo ob vstopu v odnos pričakovanja, kako naj bi ta odnos izgledal, ni s tem nič narobe, vse dokler ne poskušamo določenih zadev izsiliti.


Ne razumem, kje bi naj bil izraz simbiotično.

Velikokrat že samo pričakovanje izsiljuje.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #9 - 16.05.2005 at 13:16:30
 
Quote:
Ne razumem, kje bi naj bil izraz simbiotično.



Tam, kjer si ti zapisala shizofrenično. Saj je krepki tisk v quotu.

Quote:
Velikokrat že samo pričakovanje izsiljuje.



Pričakovanja doživljajo kot obvezujoča predvsem ljudje, ki so tudi sami po naravi odvisni - simbiotični. Avtonomen človek s pričakovanji nima težav.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Miki007
1
*
Offline

Te quiero, quienquiera
y dondequiera usted es..

Posts: 12

Gender: male
Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #10 - 16.05.2005 at 13:48:36
 
Quote:
Oprosti, ampak v tem sestavku oz. pričakovanju od druge osebe, da ti bo ljubezen vrnila, ker jo sam "daješ" vidim več shizofreničnega kot pa v tem, da je ona sprejela zvezo z nekom drugim in da s tem kaže nespoštovanje do tvoje "ljubezni".





Mislim, da se nismo razumeli tule najbolj. Ne zahtevam in nikoli nisem od partnerja, da mi izkazuje ljubezen, oz. da me ljubi, če to ni mogoče. Nisem ji rekel "Ej ljubica, zdaj pa pričakujem, da me ljubiš, spoštuješ in mi zaupaš!" Ljubezen se ne vozi po enosmerni cesti, najbrž je to jasno. Nespoštovanja do ljubezni... narobe. Nespoštovanja do osebe, človeka. Ne vem, zakaj bi bil simbiotičen ali celo shizofren, če mi je v neki resni zvezi, samoumevno, da mora biti ljubezen obojestranska? Ne poznam ljudi, kateri bi živeli skupaj, kljub temu, da jim je vseeno, če partner ljubi ali ne.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #11 - 16.05.2005 at 13:52:07
 
Miki007 wrote on 16.05.2005 at 13:48:36:
Mislim, da se nismo razumeli tule najbolj. Ne zahtevam in nikoli nisem od partnerja, da mi izkazuje ljubezen, oz. da me ljubi, če to ni mogoče. Nisem ji rekel "Ej ljubica, zdaj pa pričakujem, da me ljubiš, spoštuješ in mi zaupaš!" Ljubezen se ne vozi po enosmerni cesti, najbrž je to jasno . Nespoštovanja do ljubezni... narobe. Nespoštovanja do osebe, človeka.


Bom pa vprašala, kar sem mislila že sprva, in ne vem, zakaj je nekam ušlo: Zakaj misliš, da je to nespoštovanje do osebe, človeka, če se spustiš v zvezo z nekom drugim? Ljubezen je vendar svobodna.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #12 - 16.05.2005 at 13:56:08
 
Lilith wrote on 16.05.2005 at 13:16:30:
Pričakovanja doživljajo kot obvezujoča predvsem ljudje, ki so tudi sami po naravi odvisni - simbiotični. Avtonomen človek s pričakovanji nima težav.


A lahko en človek, ki je zrasel gor na simbiotičen način (četud je kazal avtonomen obraz) postane sploh avotnomen oz. kdaj in kako?


Back to top
 
 
IP Logged
 
Miki007
1
*
Offline

Te quiero, quienquiera
y dondequiera usted es..

Posts: 12

Gender: male
Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #13 - 16.05.2005 at 14:12:46
 
Quote:
Bom pa vprašala, kar sem mislila že sprva, in ne vem, zakaj je nekam ušlo: Zakaj misliš, da je to nespoštovanje do osebe, človeka, če se spustiš v zvezo z nekom drugim? Ljubezen je vendar svobodna.





Z veseljem ti pojasnim. Zgoraj sem napisal kaj je zame spoštovanje. Meni je bilo hudo, ko sem se hotel pogovorit, pa je bila skoraj vsaka beseda presekana, zavržena. Včasih sem se se bal kaj reči, zato sem raje molčal, ker bi se vsul plaz ostrih besed. Redkokdaj je bil pogovor na nivoju. Da, ljubezen je svobodna, ne moreš jo vsilit, ne moreš je zapret v sobo in jo obdržat za vedno, če to ni mogoče. Vendar, vse lepo in prav, če bi mi odkrito povedala, da ljubi drugega. Razumel bi, kajti njej in meni bi bilo lažje. Pa sem bil na koncu jaz sam tisti, ki sem moral poiskat resnico. Takšnemu dejanju dandanes pravijo varanje. In varanje zame ni znak spoštovanja.  

Hvala ti, Lilith, ker me razumeš.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #14 - 16.05.2005 at 14:35:13
 
Resnično avtonomnih osebkov ni - ne morejo obstajati.
To pa zaradi preprostega dejstva, ker življenja ne moreš reducirati na nek individualni pojav, saj imamo opravka z globalnm procesom katerega korenine segajo milijarde let v preteklost ...

Simbioza je primarni modus in predpogoj našega obstoja.
Vseh neštetih soodvisnosti se zaradi neznanja pogosto niti ne zavedamo.

Da ne omenjam posebej vseh čisto človeških potreb in pozornosti, ki smo jih v družbi stalno deležni, a se jih tragično zavemo šele, če smo od njih odtegnjeni, bi spomnil tudi na tiste bolj osnovne in življensko nujne odvisnosti, ki jih delimo tudi z drugimi živimi bitji, naprimer s tistimi majcenimi bitji,  ki nas oskrbujejo s kisikom in brez katerega bi itak umrli v nekaj minutah.

Torej na kakšno popolno avtonomnost sploh ni mogoče niti pomisliti.
Lahhko se pa zamislimo nad dokaj pogostim občutkom ogroženosti in poskusov osvobajanja od tega občutka.
Dejstvo, da smo življensko odvisni od drugih in da bi povsem samostojno v trenutku prenehali obstajati seveda ni nujno razlog, da bi se zaradi tega morali počutili tudi ogrožene (v enem takem bolestno shizofrenem diskurzu, kaj bi bilo, če bi bilo ali če ne bi bilo, če tega pa tega ne bom dobil, pa kako bi se tega in onega znebil in podobno)

Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 8