Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 
(Read 33899 times)
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #60 - 05.03.2005 at 20:13:07
 
Roll Eyes Shocked Shocked Shocked Roll Eyes

a se sploh slište!!!

kaj to govorite!!!


kaj bo pa pol s forumom, če nas več ne bo!!!


dejte se raj mal v roke vzet, be4 is 2mleko!!! al con latte?

al kaj sploh že skos hočm povedat? pa itak nimam pojma? Grin Cheesy Cry

6499---------)  na ukrivljeni poti v 7
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #61 - 05.03.2005 at 20:29:14
 
siaj wrote on 05.03.2005 at 10:08:43:
ma ja, Grin Grin Grin

4.  Shocked Shocked Shocked Shocked možne variante

lp Smiley

za razumevanje tega, je heideggerjevo ontološko diferenco potrebno nadgradit z dvema novima pojmoma in sicer sta v tem kontekstu pomembni pri-bit (morda bolj znana tudi kot pr-bit) in pa za-bit.

pri-bit  je del možnosti biti (Seinkönnen), pa vendar pri-bit ni le bit, temveč je prav tako ne-bit. tu-bit se skozi pri-bit zreducira na enotiteto (Seinende oz. bolje Irrenede), vprašanje biti pa izgubi svojo prioriteto in ontološki status, in ga delno ali v celoti zamenja ontičnost izražena skozi pri-bit.

za-bit pa pomeni omejitev možnosti biti, ki jo tu-bit včasih postavi sami sebi.

upam, da ti bo razjasnitev teh dveh filozofskih kategorij v pomoč pri podobnih razpravah.

Tongue

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #62 - 05.03.2005 at 20:38:29
 
Quote:
za razumevanje tega, je heideggerjevo ontološko diferenco potrebno nadgradit z dvema novima pojmoma in sicer sta v tem kontekstu pomembni pri-bit (morda bolj znana tudi kot pr-bit) in pa za-bit.

pri-bit  je del možnosti biti (Seinkönnen), pa vendar pri-bit ni le bit, temveč je prav tako ne-bit. tu-bit se skozi pri-bit zreducira na enotiteto (Seinende oz. bolje Irrenede), vprašanje biti pa izgubi svojo prioriteto in ontološki status, in ga delno ali v celoti zamenja ontičnost izražena skozi pri-bit.

za-bit pa pomeni omejitev možnosti biti, ki jo tu-bit včasih postavi sami sebi.

upam, da ti bo razjasnitev teh dveh filozofskih kategorij v pomoč pri podobnih razpravah.

Tongue

lp bp



a si spet mogu vse zasrat, jst sem se pa lih prpravljala mal zjokat Cheesy
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #63 - 06.03.2005 at 19:07:04
 
Quote:
za razumevanje tega, je heideggerjevo ontološko diferenco potrebno nadgradit z dvema novima pojmoma in sicer sta v tem kontekstu pomembni pri-bit (morda bolj znana tudi kot pr-bit) in pa za-bit.

pri-bit  je del možnosti biti (Seinkönnen), pa vendar pri-bit ni le bit, temveč je prav tako ne-bit. tu-bit se skozi pri-bit zreducira na enotiteto (Seinende oz. bolje Irrenede), vprašanje biti pa izgubi svojo prioriteto in ontološki status, in ga delno ali v celoti zamenja ontičnost izražena skozi pri-bit.

za-bit pa pomeni omejitev možnosti biti, ki jo tu-bit včasih postavi sami sebi.

upam, da ti bo razjasnitev teh dveh filozofskih kategorij v pomoč pri podobnih razpravah.

Tongue

lp bp


  Grin Grin Grin ja, mi je v pomoč  Grin hvala

predvsem tista irrenede faza mi je znana

(pri vsem skupaj je najbolj zajeban to, da se človek tud svoje lastne sence ne more znebit)



Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #64 - 06.03.2005 at 20:25:07
 
titud wrote on 05.03.2005 at 12:01:25:
Kar se spozanvanje origanlne misli preko njihovih  interpratcij tiče: ponavad mi je to povod, da me na nekaj opozori in če mal le možnst se pol na tisto spravima v originalu (magari v prevodu v jeziku, ki ga kolkrtolk razumem). Tko sem se v življenju že predihal aristotla (o duši), marxa (zbrana dela),  freuda (nelagodno v kuturi), camusa (vsi romani in eseji),  junga (eseji kolektivno nezavednem,  arhetipih, animi), fromma (imeti ali biti, o ljubezni, psihoanaliza i zen  budizem). Čakajo me še gnostični evangeliji (zdej jih spoznavam prek uršiča),  enkrat bom od začetka do konca prebral platona (pravkar preveden!), kar naprej srečavam plotina, pred nedavnim sem odkril poppra (preko  sosrosa, še iščem kako njegovo knjigo o odrti družbi), hussrela, heideggra, levinasa, lacana zdaj spoznavam preko hribarja (prej sem predvsem slednjega preko žižka) ... tko da s tem se moja filozofsak lestvica izčrpva. A ja, pokukal bom še k hansu albertu, ker ga mam na sumu, da je inspiriral našega t -ja za njegovo lastno teorijo kritičnega preizkušanja resničnosti (pa še unega filozofa, ki ga je t zgoraj sam omenil)...

A ja, še mitoligiji, ki da ne odgovaja na tvoje vprašanje o vpetosti levinasa v konkreten tukaj in zdaj. S citiranjem tineta, sem ti skušal prikazat, kako  levinas prikazauje vpetost evropskega človeka v tukaj in zdaj. Seveda je tud sam vpet v tukaj in zdaj točno na tak način, kot si to sam predstvalja, sebe pač ne more izzvemat. Po moje se ma za dediča sbovobodomislne-liberalne evropske tradicije v nasprotju s heideggrom, ki ga uvršča v mitiloški kolektivizem. Tega po moje tinetova interpretacija ni potvorla.

Več o lastni interpretaciji  mističnosti drugačnosti M/Ž pa drugič...

In hvala da deliš svoje bogato zanje o filoziiji (tudi) z nami.  


titud, a veš kaj, zelo rada debatiram, ker me ravno debate v tem kontekstu potegnejo ven iz "šolskega", kot tistega prostora, ki je po navadi vse preveč samoumeven in tudi jaz preverjam tukaj neke koncepte, predvsem se pa sprašujem in daleč od tega, da bi imela nek izdelan sistem al pa da bi nevem kako poglobljeno brala, v bistvu isto kot ti ... če me kaj posebno zanima

drugače sem pa jaz vpisala filozofijo čisto po pomoti (čeprav sem vedno rada brala) in dostikrat si nisem mogla privoščit razkošja poglobljenega branja, dostikrat sem šla na izpite dobesedno blefirat

danes pa pri določenih stvareh ne morem več blefirat, samo se knjige, ki jih moram predelat merijo na metre

in včasih si zamišljam nek utopični kraj, kaj vem, nekje na samoti, tam sem, popolnoma brez skrbi, okrog mene letajo metuljčki, sonce, ampak jaz v senci in berem .... in potem včasih, me kaj tako noro zadane, da knjigo odložim in se rahlo zamislim, ne, ne preveč, ravno prav, narahlo, samo da malo um razgibam in ne da si ga pretegnem

evo in malo tega utopičnega kraja najdem tudi tukaj, čeprav imam včasih občutek, da okrog mene letajo sršeni, ne pa metuljčki

kar se Hribarja tiče, ne, sploh ne mislim, da kaj potvarja, on spravlja to v svojo filozofijo in tudi on ima dejansko zasluge, da se je akademski prostor odprl tudi za kakšne druge koncepte

izredno spoštujem Spomenko, ona je dejansko veliko storila za demokratizacijo v SLO in tudi ima veliko tistega samokritičnega momenta, ki ga pa nekako morda pogrešam pri Tinetu in od tukaj potem izhaja tudi ta "zmeda" okoli tega kdo je o kom kaj rekel

jaz to okolje forumsko dojemam pač (to sem že velikokrat povedala) kot simulirano okolje, dostikrat besede zradikaliziramo tudi zato, da je več zabave, seveda se tudi naučimo

recimo, na pomen  z a u p a n j a  si me opozoril ti, prej sem to nekako spregledala (tudi pri Kojcu, na primer), oziroma sem imela to v sebi "potlačeno" in sem celo občutila govorjenje o zaupanju kot zoprno (ena taka celo skrajna nezaupljivost do sveta pri meni, ki jo zadnje čase poizkušam nevtralizirat, če je že takoj odpravit ne zmorem)

(( o bogastvu mojega znanja o filozofiji, ki si mi ga pripisal, pa tudi dvomim  Tongue... po moje, da je tvoje znanje precej bolj bogato ... lahko pa da imava eno potezo skupno: veselje do tega ))


Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #65 - 06.03.2005 at 20:33:21
 
Quote:
... gre zato, da se žal vseh stvari ne da razložiti na način, kot nas je naučila okolica, izobrazevalne ustanove...
za nekatere odgovore je potrebno iti globje vase, preko vseh popredalčkanih teorij...


se popolnoma strinjam, saj zato se pa pogovarjamo  Wink in kot je rekel Pascal:

"Če je v tem, da živiš, ne da bi iskal, kaj si, čeznaravna zaslepljenost, pa je grozo zbujajoča v tem, da živiš v hudobiji kljub veri v Boga."

Ampak:

"Moč kreposti nekega človeka se ne sme meriti po tem, kakšni so njegovi izjemni napori, ampak po tem, kakšen je njegov vsakdan."


In:

"Znati je treba dvomiti, kjer je potrebno, biti prepričan, kjer je potrebno, in se ukloniti, kjer je potrebno. Kdor ne ravna tako, ne pozna moči razuma. So taki, ki grešijo proti tem trem načelom, bodisi da so prepričani, da je vse dokazljivo, ker se ne spoznajo na dokazovanje; bodisi da dvomijo o vsem, ker ne vedo, kje se je treba ukloniti; ali pa se v vsem uklanjajo, ker ne vedo, kje je treba presojati."

Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #66 - 07.03.2005 at 08:26:50
 
siaj wrote on 06.03.2005 at 20:25:07:
titud, a veš kaj, zelo rada debatiram, ker me ravno debate v tem kontekstu potegnejo ven iz "šolskega", kot tistega prostora, ki je po navadi vse preveč samoumeven in tudi jaz preverjam tukaj neke koncepte, predvsem se pa sprašujem in daleč od tega, da bi imela nek izdelan sistem al pa da bi nevem kako poglobljeno brala, v bistvu isto kot ti ... če me kaj posebno zanima

drugače sem pa jaz vpisala filozofijo čisto po pomoti (čeprav sem vedno rada brala) in dostikrat si nisem mogla privoščit razkošja poglobljenega branja, dostikrat sem šla na izpite dobesedno blefirat

danes pa pri določenih stvareh ne morem več blefirat, samo se knjige, ki jih moram predelat merijo na metre

in včasih si zamišljam nek utopični kraj, kaj vem, nekje na samoti, tam sem, popolnoma brez skrbi, okrog mene letajo metuljčki, sonce, ampak jaz v senci in berem .... in potem včasih, me kaj tako noro zadane, da knjigo odložim in se rahlo zamislim, ne, ne preveč, ravno prav, narahlo, samo da malo um razgibam in ne da si ga pretegnem

evo in malo tega utopičnega kraja najdem tudi tukaj, čeprav imam včasih občutek, da okrog mene letajo sršeni, ne pa metuljčki

kar se Hribarja tiče, ne, sploh ne mislim, da kaj potvarja, on spravlja to v svojo filozofijo in tudi on ima dejansko zasluge, da se je akademski prostor odprl tudi za kakšne druge koncepte

izredno spoštujem Spomenko, ona je dejansko veliko storila za demokratizacijo v SLO in tudi ima veliko tistega samokritičnega momenta, ki ga pa nekako morda pogrešam pri Tinetu in od tukaj potem izhaja tudi ta "zmeda" okoli tega kdo je o kom kaj rekel

jaz to okolje forumsko dojemam pač (to sem že velikokrat povedala) kot simulirano okolje, dostikrat besede zradikaliziramo tudi zato, da je več zabave, seveda se tudi naučimo

recimo, na pomen  z a u p a n j a  si me opozoril ti, prej sem to nekako spregledala (tudi pri Kojcu, na primer), oziroma sem imela to v sebi "potlačeno" in sem celo občutila govorjenje o zaupanju kot zoprno (ena taka celo skrajna nezaupljivost do sveta pri meni, ki jo zadnje čase poizkušam nevtralizirat, če je že takoj odpravit ne zmorem)

(( o bogastvu mojega znanja o filozofiji, ki si mi ga pripisal, pa tudi dvomim  Tongue... po moje, da je tvoje znanje precej bolj bogato ... lahko pa da imava eno potezo skupno: veselje do tega ))




Filozofskih razprava v 'šolskem porsotoru' oziroma filozofskih razprav kot se pojavljajo v samologih in dilagih med filozofi bi se po moje tle gor gor tud za izogibat, ker pol bi forum zgubu tisto tretjo razsežnost, zrada katere  nanjga vleče tud klasično izobražene filozofe, ki se sicer srečujejo naj zofijini strani  pa na linku filozof.pavliha.net pa  še kje.

Enako velja tud za to njuejdževske/ezoterične razprvave, ki če so čist heremtične tud zgubijo tisto tretjo dimenzijo, ki jo jim dajo filozofi s svojo vljučitvijo vanje.  

Vsem razpravom pa daje tisto ta  pravo tretjo dimenzijo in s tem  tisto potrebno slutnjo  celovitosti forma itak osebna izkušnja, ki jo vsak investira tle gor  v katerikoli dimenziji je že doživljnena. Moja osebna  (vsaj tista, na katero si bla ti pozorna)  je  z a u p a n j e, ki izhaja iz iskrenega  čudednja drugačnosti, ki si  jo s spoznavanjem  s pridobinajem  zaupanja učiš najprej dopuštačt, potem pa se ji  prepuščat in  jo sprejemat na vseh nivojih in dimenzijah.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #67 - 07.03.2005 at 10:56:05
 
siaj wrote on 04.03.2005 at 20:50:18:
aja, a bi lahko bolj konkretno o mistični drugost M in Ž, titud, to se mi zdi, da je pa na tvojem "zeljniku zraslo" ....


Najnbrž misliš na tole:

Po levinasu se 'nč ne zgodi' zdaj,  ker se idenititeti ne  združita/spojita zdaj in tukaj, ampak v prihodnosti, v času, v še neeksitirajočem  tretjem. Ta časovni zamik jima omoča, da tukaj  in zdaj ostajata to kar sta, moški in ženska, vsak v svoji tukaj in zdaj  nepresegljivi/skrvnostni drugačnosti, ki je tako neusahljiv vir njune erotične privlačnosti.    

Tole mističnost tud mene mika razkrit  že od  nekdaj, to  tle na forumu zadnji dve leti je samo tud drugim vidna sled tega početja, puščana itak z namenom, da bi se sam znal po njej boljš orientirat. Pisanje na forumu je oblika dvojenga zrcaljenja, ki  v besedah  odslika najprej se lastno podobo o seb in jo potem daje na ogled še drugim, da dobi se preko njihovih menj  še njihova zralane podobe, s katerimi korigiraš pol svojo.  

Zdej pa še o mističnosti drugosti m/ž. Ta se itak začne pri skrivnostni drugosti samega sebe. Kulturno/biloška pogojesnot naše eksistence, zarad katere se rodimo nesposobni zavedanja lastne celovitosti nas prislijuje v to, da se cel lajf sestavljamo (nazaj?). Tako kot telo in v duši. Nč odtega pa ne moremo nardit samo sami s sabo, ker tud če se sestavmo kot telo sami,  to lahko storimo samo na način istovetnja z zrcalno podobo, ki si jo utvarimo  o seb, torej s sojo razdvojitvijo. Podoba ni jaz, je preslikava, je predastva o meni, je ego, ki je v bistvu nekdo drug, s katerim smo se pistovetli. Istovetenje s to podobo nas nardi celovitga, vendar nas to istovetnje kastrira tud za avtentičnost občutja samega sebe in s tem lastne celovitosti.  Ta  neavtentičnost narcizma, zaljubljenosti v lastno podobo, po kateri se sploh razpoznavamo kot celovita osebnost, ta dualnost, to jebanje samega sebe nas dela ljubusmne nase,  nas nervira in dela v svoji nepotešenosti agresivne, zato jo skušamo razrešit s preslikovo na drugega kot drugega, ki pa je žal  v enaki histerični zagati kot jest sam. Pride do narcisoidne  zaljubljenosti kot navideznega  persegenja lastne dualnosti in narcizma, katare ugodje pa je še vedno nervotično, ker je na ravni podob oz. virtualno.

Zaljubljenost preide v odgovorno ljubezen  med moškim in žensko šele s samorefleksijo, s preseganjem s poistovetnaja spredstavo  o seb in preslikavo teh podob lastnih podob na drugega.  To preseganje se zgodi s  posredovanjem simbolnega, z obojestranskim  sprejemom simbolnega pomena, ki ga imata drug za drugega, v kateri se trasnormira  tisto krčevito narcisoidno poistovečanje s svojo podobo in ki naredi prosotor za sprejem celovitisto drugega v vsej svoji dejanski drugačnosti. Človek je za razliko od živali pač simbolno bitje, ki se povezuje z drugim na simbolni ravni in ne neposredno, ker se  tud sam zarad 'prezgodnjega' rojstava ne reflektira ( kaj šele refleksira) celovito. Realno/konkretno je tako za človeka izveljivo le s posredovanjem simbolnega,  tko je tud konkretno drugi (m/ž) realen samo, če  je z njim odnos vzpostavljen na simbolni ravni (porsto po psioalitikih, bi  blo pa o tem fajn še kaj bolj prosto po seb za povedat. Tongue).

Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #68 - 07.03.2005 at 12:36:18
 
titud, de best!

a veš, sem na eni točki celo jaz sama hotela ponudit moj odgovor na to vprašanje, bolj v smislu ugibanja, kaj naj bi ti s tem mislil (in seveda kot lastno spraševanje)

in imela sem v rokavu nekaj, kar bom sedaj stresla iz rokava, opravičujem se, ker ne bo preveč artikulirano

recimo to, kako ima človek to nezadržno željo po združitvi v eno, tako nostalgijo in hrepenenje po celoti (ki se dostikrat res kaže za nazaj ali se obeta v prihodnosti)

ta želja drsi in se izmuzne in to po eni strani ljudi vrže v iskanje "pravega" partnerja, tudi v neko zaporedje menjavanja partnerjev ali znajo to furat kako drugače (prvo zelo dobro razumem, in to drugo je meni najbolj skrivnostno)

če poskušamo problem zapopasti psihoanalizo se da to zapopast skozi zrcalni stadij (podoba) in skozi vprašanje narcizma (to si več kot odlično pokazal ti, tako da nebi ponavljala) in skozi fantazmo izvora

ampak, tudi ti odgovori ne povedo vsega (to je kakor razumem jasno tudi na nivoju akademskega)

potem se mi zdi tudi zanimivo kako v intervjuju z Manco Košir (Moški ženske ali nekaj podobnega) Peter Mlakar celo potegne ven tantro

in morda je tantrično izkustvo nekaj, kar združi dva v celoto tu in zdaj (pa ravno na podlagi "ukinitve" tega, kar navadno imamo za moraliziranje)

ampak ta tantra, ko se pojavlja v razpravah (takšnih in drugačnih) je zame pokazatelj ravno te (slošne) nezmožnosti doseganja te celote, skratka, dostikrat se mi zdi nek ideal, ki ga bo treba še doseči

hkrati pa ta model imaginarno rešuje zadrego, ki jo imamo z našo lastno telesnostjo

zadrego mislim dobesedno kot zadrego, kot sram, nerodnost, (telo kot nekaj, v kar se vpisuje že kultura z vsemi tabuji, prepovedmi in tistim, kar naj bi bilo zaželjeno - a po drugi plati menim, da ima telo že v samem sebi ustvarjalni potencial, v smislu osvobajajočega potenciala, kakor nas (recimo dušo) po eni strani omejuje, nas po drugi osvobaja)

se pravi, ja, ena mistika je, zame pa še najbolj mistično to, kako ljudje doživljamo mistično ravno v nedosegljivem in ko je to prenešeno v vsakdan se vsa ta mistika, ko mine zaljubljenost, izgubi

vprašanje je kako to mistiko ali še naprej gojit, ali pa it res v en odgovoren zrel odnos (to se meni zdi del tisega, kar jaz rečem umetnost življenja, oziroma to, kako iz svojega življenja narediti umetnost, pa vprašanje, če ni to spet želja narcistične osebe)

drugačnost, pri tej drugačnosti oziroma različnosti se mi pa spet zaleti

seveda različnost, drugačnost je dana, predpostavljena pri Levinasu,  le v oklepaju, kot tisto skrivnostno

zaljubljeni človek igra igro istovetenja, razlike, kolikor se pokažejo, znajo biti moteče

pri najboljši volji, pa ne vem, kako misliti spojitev v prihodnosti ?!?



toliko za enkrat
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #69 - 07.03.2005 at 15:55:47
 

To tantrično razrešitu eksistencialne stiske/tesnobe, ki iz modernega človeka dela  shizofrenika, je zahodnemu človeku teoretično in praktično predlagal osho in s tem z velikom uspehom  dosegu po moje tisto, s čimer  se spogledoval zahodni filozofi od heideggra do sartra in  psihoanalitiki od junga do fromma.

Zanimiv, da je tako tantrično  razrešitu napetosti in shizem v mojih odnosih s partenercio zarad potrebe po moji  stalni  (samo)analizi uvidu tud gape že v mojmu prvemu topiku. Za tako mistično razrešitu pa moraš bit pripravljen, moraš zaupat, se moraš pustit prepustit, moraš imet korajžo  past v praznino/brezno  biti, v prostor brez podob in zrcaljenj, brez dvojnosti ipd., kar pa mi kot zahodnjaku ne gre od rok, če prej ne zdefiniram te praznine, če mi ni logično obrazloženo, zakaj do te praznine pride in čemu služi.

Mistiko je po mojem treba gojit tud v zrelemu partnerskem odnosu, tista romantična potenca odnosa, po katerem se je je možno v drugega (narcisoidno)preslikat ne sme ugasnt, treba  je to preslikavo samo prenest na simbolno raven, da se pol lahko zgodi brez ostanka točno na način, kot dvema med seboj različnima subjektoma/individuumoma to ustreza ne na način, da bi morala zatajit svojo individualnost.  V književnsti in mitologiji je takih  konkretnih vzorov mogoče najt več kot v filozofioji in psihoanalizi, ker sta obe preveč na ravni prakse, čeprav se mi tak mal poetičen pristop ponuja ravno v jungovi animi/animusu in poznejših imago terpaijah, ki pogamajo partnerjem prit drug do drugega celostno in  konkretno prav  s tem, ko se  partnerja razbremenita konkretnih  predstav  drug  o drugem in ta odnos preide na na simbolno raven, ki ni več enopomenski.

Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #70 - 07.03.2005 at 23:45:05
 
mit je ena zelo zanimiva zadeva

po eni stani je zelo trdno strukturiran, kar se tiče funkcij in mest, ki jih zasedajo akteriji v samem mitu

po drugi plati pa za tem dokaj monotonim in trdnim "jedrom" tiči enormno pomenov

in spet, po eni strani je čisto enopomenski (kot prvo branje)-- s tem izvršuje funkcijo v smislu "od nekdaj je tako bilo in tudi sedaj je", se pravi, na delu so neka večna nespremenljiva dejstva in kot tak je "nazadnjaški" in cel kup avtorjev je, ki ga uporabljajo v slabšalnem pomenu, kot nekaj kar ljudi drži v stanju kjer so, jih drži na mestu, v tem smislu je mit celo lahko nekaj lažnega, pretvarja se, da je neka kozmologija, (kot da bi simuliral nek red od prazačetka) .... in cela serija znanstvenih odkritij gre ravno "proti mitu", se pravi se mitu postavlja nasproti -- sem spada tudi kritika kapitalistične potrošniške družbe, kot tiste, ki "zlorablja" mit, se pravi že to dano mitsko strukturo -- sem spada tudi kritika mita kot "slabega" zgodovinskega dejstva in tu se mit zoperstavljajo zgodovini (pri čemer ima, ironično sama zgodovina kolikor je pisana s strani človeka dostikrat ravno ta mitološki status)

po drugi strani pa je mnogopomenski,  ne da se ga fiksirat z enim samim pomenom in včasih se celo kakšnemu znanstveniku zazdi, da je v kakšnem mitu tudi zakodirano znanje (posvečeno znanje) in dejansko je bilo veliko poskusov in nekateri so bili uspešni; dobesedno: zgodovinska dejstva zakodirana v mitu, pa ne samo to ... ravno Jung je pokazal še na druge dimenzije mita in mitskih figur, v smislu nekega "višjega" pomena (ali pa "globljega"), ampak ta izraz je zelo zavajajoč, saj o tem na ta način Jung ni govoril

recimo, sam princip sinhronosti to onemogoča: človek je po tem principu vse hkrati; višje, nižje, širjava, daljava, globina, plava, leta in živi v hiši....je buden ko sanja in sanja ko je buden

samo po tem fantastičnem Jungovem principu odpadejo vsa komunikacijska sredstva, ki jih človek iz dneva v dan izumlja, samo če bi zaupali temu principu, bi odpadli vsi strahovi pred padcem v brezno, v nič, ali v vse, v bit

Jung je po moje s tem princpom v svoji teoriji postavil temelje za prehode v vse dimenzije hkrati

///ampak seveda, so nekaj takega pogruntal že prej, na Kitajskem, knjiga premen, ki je čudovit "stroj", ki deluje po principu sinhronosti, pa mogoče še prej, pa prej, kdo ve kdo, pa kdo ve kje, morda je ravno to tisto, kar meni mistično izveni, ko rečem: kozmos, ali ko me fascinira že sam pogled na nočno nebo polno zvezd ....///

pri mitu, kot tudi pri književnosti, poeziji (seveda tudi pri dobrem slikarstvu ...), se pomeni plastijo, na voljo imamo neskončno branj in bralec je že vračunan v samo strukturo, se pravi, ko beremo, odkrivamo plast za plastjo in spet: tudi odvisno kje in kdaj beremo, kakšen je naš interes ob branju in seveda a beremo prvič, drugič ... in hkrati skozi kakšno vnaprejšnjo vednost, izkustva beremo ...

zdaj ravno berem od Gastona Bachelarda Poetiko prostora ... (on je najbolj znan po ti. "epistemološkem rezu"), in glej kaj je on rekel takoj na začetku knjige:

"Filozof, ki je svojo celotno misel oblikoval tako, da se je loteval temeljnih tem filozofije znanosti, ki je kar najbolj dosledno sledil osi dejavnega racionalizma, osi racionalizma, ki ga poraja sodobna znanost, mora, če želi proučiti probleme, ki jih zastavlja domišljija, pozabiti svoje znanje, prekiniti z vsemi navadami filozofskega raziskovanja. V tem primeru kulturna preteklost ne šteje; dolgotrajni napori povezovanja in konstruiranja misli, napori, ki trajajo tedne in mesece, so brezplodni. Treba je biti navzoč, navzoč v trenutku podobe ..."

In pazi ... kasenje celo govori o odnosu med "novo poetično podobo in arhetipom, ki drema na dnu nezavednega" ... pa da bo moral pojasniti, da ta odnos ni zares kavzalen ...

osvobajajoče

(vse v tem postu je moja osebna (intimna) interpretacija, ni šolska in ni cenzurirana, ... skratka Tongue)
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #71 - 08.03.2005 at 09:59:39
 
Mit je res dvorezna zadeva. Ko se v navezavi  nanjga splete enopomenski  vedenjski vzorc (navada/obred/pravilo/dogma/zakon), izgubi svojo simbolno funkcijo, ki omogoča različne/induvidulane pristope k njegovemu kot  kot ti praviš 'monolitnemu jedru'. V tem smislu je po moje  treba resno  jemat ljudsko opozorillo, da je 'zakon smrt za ljubezen' in hkrati lascanovo tezo da je 'ljubezen oblika samomora'.

Po drugi strani zrela in odgovorna  partnerska ljubezen sama okrog sebe ustvarat  mit, je v bistvu  bistvu 'neverendenig story', zarad katere tisti, ki jo pišejo, zmerom  puščajo odprt konec. Zarad simbolnega pristopanja k 'jedru' dva zaupata vsak svoji arhetipsko določeni vlogi, ki ju v odnosu drug zadrugega špilata brez v naprej napisnega scenarija, ki bi ga spisal  za drugega kdorkoli od njiju ali pa nekdo tretji zanju. V tem smsilu se mi je zdel impresivno levinasovovo razmišljanje o dualni zaprti in  intimni družbi para, ki nimata istovetne skupne vsebine, ampak gre pri njijuju za identiteto čustva/občutenja, ki presega vsakokratno konkretnost in omogoča, da je drugi, ljubljena kot drugačna je v ljubezenskem stiku isto kot jaz, obenem pa ločena od jaza. To je po moje  tista alkimija, ki razkraja  narcisoidno poistovetnje sebe z drugim (kot podobo o sebi/egom) in preslikavo tega drugega (podobe/ega) v partnerja.

Jest v seb nekak nisem sposoben ustvarit zaupanja v to,   da je ta preobrazba (ega) mogoča v odnosu samim sabo kot drugim   (gape bi reku skoz meditacijo), ampak se nagibam k temu, je mogoča le skoz konkretnega drugega kot drugačnega (gape bi temu reku skoz ljubezen). V nobenem od obeh primerov pa preobrazba ni mogoča brez (erotične?)strasti: jaz polno ljubim le, če me ljubi drugi in to ne zaradi priznanja po drugem, marveč zaradi tega, ker njegova slast oživlja mojo slast in ker se v tej povezanosti, ki ne pomeni poistovetenja, v tej trans-substanciaciji Isto in Drugo ne spojita, temveč se onstran vsakega možnega projekta, okraj vsake smiselne in umnostne moči – rodi otrok. Otrok je tle lahko v primeru meditavnega pristopa  le prispodoba za tisto tretje, kar (še) ni, za metamorfozo (v mitu o narcisu je to narcisa), ki se zgodil  v času zato, da ne pride tukaj in do strahu pred  izgubo osebnostne idenitite oz. da se na ta način preseže strah pred padcem  v brezno (globočino tolmuna) praznine biti, ko  jaz izgubi več možnost razpoznavat se prek  zracaljenja v drugega (v ego).

V zrelem/odgornem partnersekm odnosu pride torej do vzajemne podpore in zaupanja, da  vsak svojo identiteto črpa  neposredno iz tega  'trdnega mitskega jedra' na simbolen način, ki vsakomur  dopušča svobodo interpreatcijo in realizacijo tega doživljaja. Da je to mogoče dosečt, se mora par naučit komunicirat na simbolen način, se pravi z besedami ne kot zanki/ukazi, ki terjajo enoznačno izpolnitev/potešitev ampak kot  željami, ki v drugem vzbudijo željo po želji drugega, poželenje je poželenje po poželenju, naslada naslada ob nasladi drugega.    
 












Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #72 - 08.03.2005 at 10:56:35
 
siaj wrote on 07.03.2005 at 23:45:05:
"Filozof, ki je svojo celotno misel oblikoval tako, da se je loteval temeljnih tem filozofije znanosti, ki je kar najbolj dosledno sledil osi dejavnega racionalizma, osi racionalizma, ki ga poraja sodobna znanost, mora, če želi proučiti probleme, ki jih zastavlja domišljija, pozabiti svoje znanje, prekiniti z vsemi navadami filozofskega raziskovanja. V tem primeru kulturna preteklost ne šteje; dolgotrajni napori povezovanja in konstruiranja misli, napori, ki trajajo tedne in mesece, so brezplodni. Treba je biti navzoč, navzoč v trenutku podobe ..."

In pazi ... kasenje celo govori o odnosu med "novo poetično podobo in arhetipom, ki drema na dnu nezavednega" ... pa da bo moral pojasniti, da ta odnos ni zares kavzalen ...

osvobajajoče



Filozof bi bil  po moje prisiljen  opustit racionalizem sodobne znanosti in se podat  v neizrekljivo mistično le v primeru, ko bi prišel do vrha lestve, ko zmanjka klinov in ko je prisiljen vstopit v prazno. Filozof pa ne bi bi bil filozof ampak bi bil mistik če ne bi iz te praznine neizrekljivega stkal nov klin, na katerga se bo oprl pred nadaljnim  spustom/vzponamom v praznino. Sploh ni nujno, da je klin iz iste snovi  kot racionalistična/pozitivistična znanost, mora pa vzdržat kljub tej  drugačnosti. V tem smislu sta poetika  in filozofija šli zmerom z roko v roki, samo da se poetikom  iz megle/mista  staknih podobob nikol  ni blo treba logično utemljevat. To so  zanje itak delali filozofi, ki pa jih je po moje  zato dveh vrst: so tisti ki jim je filozofija sama sebi namen in so tisti, ki jim je filozija le v pomoč pri razjasnitvi lastnega stališča. Slednji filozofijo le instrumentalizirajo, mednje spada tvoj zgoraj citiran filozof in mednje se prišteval tud wittgenstein, ki je izjavu: za vzpon je potrebna lestev, kdor se je povzpel po njej, je ne potrebuje več...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #73 - 08.03.2005 at 11:37:09
 
What are you talking about in this thread, titud? If you could tell me in two sentenses maybe (po domače skratka Grin)
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #74 - 08.03.2005 at 11:51:47
 
Quote:
What are you talking about in this thread, titud? If you could tell me in two sentenses maybe (po domače skratka Grin)


Skušam v hišo strahov, ki sem jo ustvaril  z množico (popačenih) zracaljenj, nardit (spet)  prijazno za bivanje.    Undecided
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6