Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 
(Read 33581 times)
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #75 - 08.03.2005 at 11:54:25
 
titud wrote on 08.03.2005 at 11:51:47:
Skušam v hišo strahov, ki sem jo ustvaril  z množico (popačenih) zracaljenj, nardit (spet)  prijazno za bivanje.    Undecided


Ja, ok, sam kaj tukaj pomaga filozofiranje o nemoralisticni odgovornosti? Wot? Če pa nismo opredelili niti morale, kaj šele, da večina ne ve, da je odgovornost svoboda?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #76 - 08.03.2005 at 12:13:12
 
Quote:
Ja, ok, sam kaj tukaj pomaga filozofiranje o nemoralisticni odgovornosti? Wot? Če pa nismo opredelili niti morale, kaj šele, da večina ne ve, da je odgovornost svoboda?


Nemoralistično vzem kot tisto, ki se utemljeje v (svetem?) prepričanju, da je tisto, iz česar pri svojem delovanju izhajaš, pravilno. Svobodo pa vzem kot možnost, da  ta tvoj prav izrazi na teb lasten način, saj le za tako izražen prav lahko prevzameš vso odgovornost. Zdej na konc pa se moraš še vprašat, kdo si ta ti, ki prevzemeš vso odgornost za pravilnost na svoj način   izraženega prepričanja.  Ker če si  ta ti  nekdo drug (tvoja podoba/preslikava/ego), pol je lažno  tako prepričanje kot svoboda in ti zanjga  ni treba prevzet odgovornosti. Je vse skup  en blef, ki ga je treba pokrit z moraliziranjem.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #77 - 08.03.2005 at 12:15:29
 
titud wrote on 08.03.2005 at 10:56:35:
Filozof bi bil  po moje prisiljen  opustit racionalizem sodobne znanosti in se podat  v neizrekljivo mistično le v primeru, ko bi prišel do vrha lestve, ko zmanjka klinov in ko je prisiljen vstopit v prazno. Filozof pa ne bi bi bil filozof ampak bi bil mistik če ne bi iz te praznine neizrekljivega stkal nov klin, na katerga se bo oprl pred nadaljnim  spustom/vzponamom v praznino. Sploh ni nujno, da je klin iz iste snovi  kot racionalistična/pozitivistična znanost, mora pa vzdržat kljub tej  drugačnosti. V tem smislu sta poetika  in filozofija šli zmerom z roko v roki, samo da se poetikom  iz megle/mista  staknih podobob nikol  ni blo treba logično utemljevat. To so  zanje itak delali filozofi, ki pa jih je po moje  zato dveh vrst: so tisti ki jim je filozofija sama sebi namen in so tisti, ki jim je filozija le v pomoč pri razjasnitvi lastnega stališča. Slednji filozofijo le instrumentalizirajo, mednje spada tvoj zgoraj citiran filozof in mednje se prišteval tud wittgenstein, ki je izjavu: za vzpon je potrebna lestev, kdor se je povzpel po njej, je ne potrebuje več...


glej, tole je spet nekaj zelo zanimivega

namreč, predvsem mislim na to delitev filozofov, kot tistih, ki jim je "filozofija samim sebi namen" in tistim, ki jim je filozofija pomoč "pri razjasnitvi lastnega stališča" in "slednji filozofijo le instrumentirajo"

recimo, takoj mi pade na misel pri tej delitvi, tista znana "interna" in popolnoma nereflektirana trditev, (v bistvu mnenje), ki deli filozofe na platonovce in aristotelovce

in enkrat me je nek profesor tako ob kavici prav resno vprašal, "kam se pa ti prištevaš? ... a bolj Platon ali Aristotel ...?"  ... in veš kaj, še sedaj mi ni jasno, zakaj bi bila sploh potrebna taka delitev, ali pa sploh delitve, kot da so me že v otroštvu cepili proti delitvam ... in če bi morala res razjasnit svojo pozicijo, bi jo kot popolnoma ambivalentno, kot tisto, ki je zunaj in znotraj ali pa iščočo, se pravi, da ičšeš točko vpisa, točko "klica", "poklica"

in zaradi tega me je pripeljalo do avtoric, ki tematizirajo ravno to, se pravi, se nekako spopadajo s tem "mi", s tem splošnim, kot mestom izrekanja, ki je zelo vprašljiv, ker za tistim "mi" tiči prav on ali ona, nekdo, ki je utelešen

torej filozofija kot sama sebi namen: ja

in filozofija kot pomoč pri razjasnitvi svojega lastnega stališča: ja

čeprav, resnično, si prišel s svojim razmišljanjem zelo blizu mojemu trenutnemu razmišljanju o tem, zakaj in čemu se jaz, ki sem tu, s tem ukvarjam - sploh v okviru tega prostora "tu" (forum)

tako dostikrat primerjam filozofijo kot nekaj, s katero je mogoče določene stvari naredit (instrument), primerjam jo s svojim znanjem šivanja, oblikovanja, ki je nujno pri procesu ustvarjanja

tudi pri šivanju in slikanju osvojiš določena znanja in jih potem dokaj avtomatično izvajaš (tu mi pride na um recimo zen budistično slikanje, ko moraš popolnoma osvojit tehniko, da potem naslikaš v trenutku, ki je popolnoma izpraznjen misli..) a hkrati ustvarjaš nek presežek

potem pa hkrati, pri meni, nek užitek v debatiranju, ki se lahko primerja s tisto ljubeznijo do filozofije

vendar moje zanimanje za teorijo (s tem tudi filozofijo) preneseno v real life  ima tudi neko družbeno funkcijo (tudi politično, ampak ne v dobesednem pomenu, od tiste institucionalizirane politike se strogo distanciram) v tem smislu je ta teorija moj poklic, za katerega moraš tudi obvladati določene veščine in tu spet filozofija in teorija kot orodje za nekaj počet, ampak kar narediš moraš pa regulirat, dobro premislit, biti zelo natančen, se držat enih pravil, etike (etika se začne že pri citiranju), ker vstopaš v prostor, ki ima drugačne razsežnosti

v bistvu filozofija v procesu razsvetljevanja, pa ne strogo v ezo smislu, ampak kot tisto, kar se veže na tradicijo razsvetljenstva

ker razsvetljenstvo samo ima (vsaj) dva momenta, eden je izobraževanje, učenje, drugi moment bi bilo mogoče opisati kot nekaj kar se mora nujno zgoditi pri posamezniku samem (se mu posveti, v nekem trenutku doživi razsveljenje, morda kot tiste zen budistične fore učenja, ko učitelj lopne učenca po glavi) to se zgodi v odnosu z drugim (lahko dogodek, predmet, preblisk duha in hkrati močno čustveno doživetje)

zdej Bachelarda in Wittgensteina bi morda zelo težko metali v isti koš, sta pa oba enako odštekana in sta mi oba zelo blizu

Bachelard se je v tej knjigi, ki jo trenutno berem (še nisem prišla čez) oprl na fenomenologijo, tam iz naftalina vleče tudi izraz duša (v francoskem prostoru se ta izraz nekako ni tako prijel kot v nemškem)

Wittgenstein.. , z njim je pa res problem, veš, ... recimo on ni imel ugodnega mnenja o šolski filozofiji, je celo svetoval svojim študentom, naj presedlajo na drugo stroko, saj filozofija ni nikakršen poklic (sam je hotel postat tudi vse kaj drugega po poklicu, ampak se je vračal k filozofiji), v zadnjih letih svojega življenja se je pa "tresel", če ga bodo vzeli kdaj pozneje za predhodnika ali ustanovitelja lastne šole ljudje, ki bi mu bili nesimpatični in s katerimi ne bi hotel imeti nič skupnega

to je vprašanje prisvojitve simbolnega, se pravi kako si nekateri neke filozofe kar prisvojijo, no in Wittgenstein se je tega dobro zavedal

Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #78 - 08.03.2005 at 12:18:08
 

titud wrote on 08.03.2005 at 12:13:12:
Nemoralistično vzem kot tisto, ki se utemljeje v (svetem?) prepričanju, da je tisto, iz česar pri svojem delovanju izhajaš, pravilno. Svobodo pa vzem kot možnost, da  ta tvoj prav izrazi na teb lasten način, saj le za tako izražen prav lahko prevzameš vso odgovornost. Zdej na konc pa se moraš še vprašat, kdo si ta ti, ki prevzemeš vso odgornost za pravilnost na svoj način   izraženega prepričanja.  Ker če si  ta ti  nekdo drug (tvoja podoba/preslikava/ego), pol je lažno  tako prepričanje kot svoboda in ti zanjga  ni treba prevzet odgovornosti. Je vse skup  en blef, ki ga je treba pokrit z moraliziranjem.        


Uf, hvala. Verjameš ali ne, do tega vprašanja sem tud jaz prišla, edino da bi morda moraliziranju dala večji prostor in bi mu rekla nadzorovana norost  8)


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #79 - 08.03.2005 at 12:37:55
 
Quote:
Uf, hvala. Verjameš ali ne, do tega vprašanja sem tud jaz prišla, edino da bi morda moraliziranju dala večji prostor in bi mu rekla nadzorovana norost  8)




Moraliziranju se daje večji pomen zato, ker  je ponavad na začetku in ne na koncu verige kot sem jo jest navedu: ker ne veš, kdo/kaj avtententično si,  ne moreš prit do lastnih  (svetih) prepričanj,  ki bi si jih želu izrazit na svoje lasten način in  bil zato zanje pripravljen  prevzet  vso odpovornsot, se v bojazni pred shizmo zatečeš k mortaliziranju, ki te drži na silo skupaj tko kot ti z njim držiš na silo skupj druge, ki bolehajo za istim sindronom lastne neavtentičnosti kot ti sam.
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #80 - 08.03.2005 at 12:41:27
 
titud wrote on 08.03.2005 at 11:51:47:
Skušam v hišo strahov, ki sem jo ustvaril  z množico (popačenih) zracaljenj, nardit (spet)  prijazno za bivanje.    Undecided


Po Bachelardu je dom ena največjih povezovalnih sil za človekove misli, spomine in sanje. Brez doma bi bil človek raztreseno bitje, podpira ga v neurjih neba in in neurjih življenja. Je telo in duša. Je prvi svet človeškega bitja.

O hiša, o trata, vsa v zarji žareča,
nenadoma tu si, pred nami ležeča,
pred nami vse objemajoča, objeta.

(R.M. Rilke)

Grin Grin Wink Tongue

go on, titud
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #81 - 08.03.2005 at 12:42:46
 
titud wrote on 08.03.2005 at 12:37:55:
Moraliziranju se daje večji pomen zato, ker  je ponavad na začetku in ne na koncu verige kot sem jo jest navedu: ker ne veš, kdo/kaj avtententično si,  ne moreš prit do lastnih  (svetih) prepričanj,  ki bi si jih želu izrazit na svoje lasten način in  bil zato zanje pripravljen  prevzet  vso odpovornsot, se v bojazni pred shizmo zatečeš k mortaliziranju, ki te drži na silo skupaj tko kot ti z njim držiš na silo skupj druge, ki bolehajo za istim sindronom lastne neavtentičnosti kot ti sam.


Pol ne verjameš, da dejansko lahko obstajajo ljudje, ki so svoj neobstoj sprejeli, in jim ni potrebno za nadaljnji neobstoj moralizirati? Recimo, da jim zadošča takšno okolje kot protiutež?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #82 - 08.03.2005 at 13:03:59
 
siaj wrote on 08.03.2005 at 12:15:29:
resnično, si prišel s svojim razmišljanjem zelo blizu mojemu trenutnemu razmišljanju o tem, zakaj in čemu se jaz, ki sem tu, s tem ukvarjam - sploh v okviru tega prostora "tu" (forum)

tako dostikrat primerjam filozofijo kot nekaj, s katero je mogoče določene stvari naredit (instrument), primerjam jo s svojim znanjem šivanja, oblikovanja, ki je nujno pri procesu ustvarjanja

tudi pri šivanju in slikanju osvojiš določena znanja in jih potem dokaj avtomatično izvajaš (tu mi pride na um recimo zen budistično slikanje, ko moraš popolnoma osvojit tehniko, da potem naslikaš v trenutku, ki je popolnoma izpraznjen misli..) a hkrati ustvarjaš nek presežek

potem pa hkrati, pri meni, nek užitek v debatiranju, ki se lahko primerja s tisto ljubeznijo do filozofije


Jest sem to vselje do debatiranja v smisilu ljubezni do modrosti itak prav odkril šele tukaj, prej je so bli to bolj notranji dialogi. In ker je to kao 'ezo' forum mi je tud instrumentaliziranje filozofske znanja prav prišlo pri dopolnjevanja religioznega  kocepta razsvetljenja z njegovimi razsvetljenskimi filozofskimi dimenzijami, ki sem jih itak vzel za svoj moto z enisteinovim rekom, da je zanavenje mističnega vir vsake prave znanosti. Pol sem  pa  začel odkrivat, da so religiozni spisi v bistvu tud filozofski, da so bli mnogi filozofi hkart mistiki in da so bli religiozni mistiki dostkrat predvsem filozofi, najbolj pa so mi bli itak bliz tisti filozofi, ki so vsaj na pol literati ali teoretiki in praktiki v smislu psihonalaize, tko sem  se  predsodkov do  'čiste filozofije' skor čist uspel znebit. Ampak to je po moje splošen pojav, isto se dogaja z premagovanjem predsodkov do religije, psihologije, umetnosti  in posameznih vej znanosti, ki so  jih je postmoderna scena zbezala na plano izza svojih slonokoščenih stolpov.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #83 - 08.03.2005 at 13:05:54
 
siaj wrote on 08.03.2005 at 12:41:27:
Po Bachelardu je dom ena največjih povezovalnih sil za človekove misli, spomine in sanje. Brez doma bi bil človek raztreseno bitje, podpira ga v neurjih neba in in neurjih življenja. Je telo in duša. Je prvi svet človeškega bitja.

O hiša, o trata, vsa v zarji žareča,
nenadoma tu si, pred nami ležeča,
pred nami vse objemajoča, objeta.

(R.M. Rilke)

Grin Grin Wink Tongue



Svoj dom nosi vsak človk s sabo v srcu (in glavi).
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #84 - 08.03.2005 at 13:16:17
 
titud wrote on 08.03.2005 at 13:05:54:
Svoj dom nosi vsak človk s sabo v srcu (in glavi).


Točno v tem pomenu je bilo tudi mišljeno (in je).
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #85 - 08.03.2005 at 13:41:10
 
Quote:
Pol ne verjameš, da dejansko lahko obstajajo ljudje, ki so svoj neobstoj sprejeli, in jim ni potrebno za nadaljnji neobstoj moralizirati? Recimo, da jim zadošča takšno okolje kot protiutež?


Sprejamanje  svojga neobstoja predpostavlja tvoj obstoj, iz katerga svoj obstoj lako zanikaš. Človk, ki  je po drugi strani  sposoben vratolomno zanikat svoj  obstoj (npr.s samomorom ali zavestnim  žrtvovanjem), tega zihr ne stori  nekdo drug, ampak drugi njega samega, v katerega se prezarcali in s katerim se identificira.

Vse kar mora zrel in odgovoren človek nardit, je  presečt presilikavo, to pa lahko nardi le s konkrenkretnim in dejasnkim drugim, s katerim vzpostav celosten, vendar hkart simbolen odnos (mati/oče, ljubimec/mož). Tak odnos ga razveže hlapčevske  identifikaciei  sebe s svojo  gospodovalno zrcalno podobo in mu odpre možnost dostopa do sebe na samoreflesiven, neenoznačen, svoboden in odgovoren način.  Enovitsot takekga človeka bo vzdževala  lastna morala, sam pa  ne bo imel potrebe po vsiljevanju svoje morale drugim. Tak človk se ne bo odpovedal lastnemu bivanju zarad tega, ker bi se počutu nevrednega  pred svojo  podobo, zato tud nima nobene potrebe vzbujat občutka nevrednosti  tud drugim, da bi se pol lahko počutu v družbi samih  grešnikov sebe vrednega.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #86 - 08.03.2005 at 14:12:26
 
Kar pojmujemo za konkretnega drugega je še vedno le naša predstava o njem. Iz tega jaz pol menim, da vzpostavitev celostnega odnosa z drugim ni potrebna v dejanskosti, niti ni mogoča. Ker drugače ne bi mogli neobstoja niti približno dojeti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #87 - 08.03.2005 at 14:34:27
 
Quote:
Kar pojmujemo za konkretnega drugega je še vedno le naša predstava o njem. Iz tega jaz pol menim, da vzpostavitev celostnega odnosa z drugim ni potrebna v dejanskosti, niti ni mogoča. Ker drugače ne bi mogli neobstoja niti približno dojeti.


Ta predstava o konkretnem drugem je res predstava, ki izhaja iz naše predstave o seb. Naša predstava o seb pa je posledica naše prisilne  ločenosti od sebe, ki je kulturno/biološko  pogojena oz. je posledica nesposebnosti, da bi se od rojstva naprej dojemali celovito kot so to sposobne živali. Mi smo svojo preslikavo oz.  v dojemanja sebe kot virtualnega drugega prisiljeni zato, da smo kot taki v naslednji fazi svojo celovitost šele sposobni  vzpostovit  prek  konretnega drugega. Da smo celoviti v sebi turej  rabimo tako virtualnega sebe kot konkretnega drugega, v tem je naše prekletstvo, da nismo sami seb zadost in v tej obsojenosti drug na druzga, da zadostimo lastni celovitosti,  je tud naša priložnost in prihodnost  kot posameznikov, da se ne odtujimo od sebe in med sabo  in ne  iztrebimo.  
Back to top
« Last Edit: 09.03.2005 at 08:54:49 by titud »  
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #88 - 11.03.2005 at 11:56:50
 
bom dodala še nekaj svojega.
vsak ljubezenski odnos je v biti nekakšno tveganje. dobesedno. tvegamo ali bomo sprejeti ali zavrnjeni. tvegamo tisti košček svojih čustev, ki so v biti najmočnejša in najbolj občutljiva. mene boli isto kot tebe, mene osrečuje to, kar tebe, jaz sem del tebe in ti si del mene. to je v biti tista prava karitativna, brezpogojna ljubezen. vsaka moja podoba o meni se zrcali šele v tebi. tukaj ni nobenega moraliziranja, nobenih zahtev. jaz sem odgovoren za tebe, ker te imam rad in ker si želim, da me ljubiš tudi ti. vsi vemo kaj pomeni karitativna ljubezen. zakaj potem sprašujete o odgovornosti? Vsak je na prvem mestu odgovoren najprej za sebe, zato vsak posameznik že ve, kaj je prav in za kaj naj odgovarja.
samo to sem imela namen napisat.
lp
Angel

PS: saj poznate: <nikoli ne sprašuj komu zvon zvoni-morda zvoni tebi...>
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
fragment
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 3

Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #89 - 07.04.2005 at 12:59:02
 
Zakaj toliko besed, ugibanj, razmišljanj, ....zakaj??'

Ljubim nemoralistično .., vedno znova.., in znova.., ....

Česa naj se sramujem.., ???' Kdo bi vedel..,

Kam pelje vse skupaj???.....Pa ljubim,...njega,..njo ,..sebe,...jutri spet nekoga drugega. Dvignem te v Empirej.., spustim te na beton,....za soncem vedno pride dež....,...jaz pa ljubim,.....
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6