Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6
(Read 33579 times)
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #30 - 01.03.2005 at 11:36:28
 

Tale Ivo Boscarol je taprav Levinasov učenc:


http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=slovenija;action=display;num=1109...



Če ni odgovornosti, naj bo vsaj denar.




uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #31 - 01.03.2005 at 12:30:47
 
En kup ljudi poznam, ki bi jih doživljala kot veliko bolj odgovorne, če NE BI imeli otrok.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #32 - 01.03.2005 at 12:48:32
 
še en ljubek članek s katerim naši novinarčki zavajajo folk.

Starajoča se Z evropa te davke že pozna, vendar pa z nekaj korektivi
- davek plačujejo vsi brez otrok po 35 letu in davek je glede na starost progresiven (in nima nobene veze s statusom, poročen neporočen, gay, zoosexofil etc.)
- davka so eskulpirani pari, ki jim v 4 poskusih z medicinsko pomočjo ne uspe dobiti otrok

Po drugi strani imajo te države učinkovito (poudarek na učinkovito), družinsko, štipendijsko politiko in politiko preprečevanja nasilja v družinah, nasilja v šolah ... neplačevanje preživnin, pa je za njih pravljica iz zaostalega Balkana

Tako da, ko naši lobotomizirani novinarji tako demagoško zadevo predstavijo gredo vsi ljudje v luft .... ama resnica se skriva v celotni sliki, ne pa le v tem drevesu.

(Sinjeoka, ki je v zadnjem tednu izgubila še zadnje upanje v človeško zdravo pamet  Angry  na slovenskem)

slovenski folk je enostavno glup (se učim sprejemati)
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #33 - 01.03.2005 at 13:37:42
 
Mater vam...

odovorna ljubezen, vsaj kolkr jest štekam levinasa, nima nobene veze s konkretno moralo, kaj šele z uzakonjanjem neke  morale v  populizacijski politike neke nacije. V tem je ravno njena ne-moralističnost/metafizičnost.

Otrok je tle kot potencilna drugost oz. tretjost prisotna tud če par uporablja kontracepcijo al pa tud  pa še ni 'zrel' sprejet konkretne odgovornosti za otroka al pa če se otrok iz takega al pa drugačnega razloga sploh ne zgodi. Element erosa (izzivanja/premagovanjna smrti, eros-tanatos), vzopstaljen med dvema kot drug drugemu drugima je lahko  na polno  vzpostavljen le  z vpeljajvo  (magari odsotnega in nikoli do konca realiziranega) tretjega.
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #34 - 01.03.2005 at 14:23:14
 
titud wrote on 01.03.2005 at 13:37:42:
Mater vam...

odovorna ljubezen, vsaj kolkr jest štekam levinasa, nima nobene veze s konkretno moralo, kaj šele z uzakonjanjem neke  morale v  populizacijski politike neke nacije. V tem je ravno njena ne-moralističnost/metafizičnost.

Otrok je tle kot potencilna drugost oz. tretjost prisotna tud če par uporablja kontracepcijo al pa tud  pa še ni 'zrel' sprejet konkretne odgovornosti za otroka al pa če se otrok iz takega al pa drugačnega razloga sploh ne zgodi. Element erosa (izzivanja/premagovanjna smrti, eros-tanatos), vzopstaljen med dvema kot drug drugemu drugima je lahko  na polno  vzpostavljen le  z vpeljajvo  (magari odsotnega in nikoli do konca realiziranega) tretjega.  


seveda mora priti v metafiziki vedno še neko tretje kot preseganje različnosti (dualnosti), kot nek povezovalni člen, nek presežek

ker zgolj pri pluralnosti in različnosti stališč in pozicij se ne da ostat, to je sicer po moje dovolj za vrednoto, ne pa za moralo

ker potem se ne bi dalo niti v družbi kaj zmenit niti v družini

sicer je zanimivo, pač tipično stališče filozofov, ki bi radi ohranili čiste koncepte, se pravi neobremenjene z empiričnim, ampak žal to tko z lahka ne gre

drugače je pa Levinas tipičen filozof po drugi svet. vojni (če se ne motim, je dal empirično skozi taborišče - strah pred drugačnostjo, premagovanje smrti) in iz tega stališča tudi jaz razumem to njegovo prizadevanje za preseganje smrti, zavzemanje za ljubezen, za življenje, hkrati je pa pri njem zaznati (tudi precej značilno) nek umik, odmik od političnega, v smislu razširitve vprašanj na družbo

ampak seveda je tuki govora tudi o družbenem ... morda je pri njem v igri celo tak idealni sorodstveni atom, se pravi neka najmanjša enota družbe za boljšo družbo - kar pa po moje to metafiziko predstavi v malo drugačni niansi, precej bolj konkretno

tudi pri filozofih brez tega "tukaj in zdaj" ne gre


Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #35 - 01.03.2005 at 17:21:02
 
siaj wrote on 01.03.2005 at 14:23:14:
seveda mora priti v metafiziki vedno še neko tretje kot preseganje različnosti (dualnosti), kot nek povezovalni člen, nek presežek

ker zgolj pri pluralnosti in različnosti stališč in pozicij se ne da ostat, to je sicer po moje dovolj za vrednoto, ne pa za moralo

ker potem se ne bi dalo niti v družbi kaj zmenit niti v družini

sicer je zanimivo, pač tipično stališče filozofov, ki bi radi ohranili čiste koncepte, se pravi neobremenjene z empiričnim, ampak žal to tko z lahka ne gre

drugače je pa Levinas tipičen filozof po drugi svet. vojni (če se ne motim, je dal empirično skozi taborišče - strah pred drugačnostjo, premagovanje smrti) in iz tega stališča tudi jaz razumem to njegovo prizadevanje za preseganje smrti, zavzemanje za ljubezen, za življenje, hkrati je pa pri njem zaznati (tudi precej značilno) nek umik, odmik od političnega, v smislu razširitve vprašanj na družbo

ampak seveda je tuki govora tudi o družbenem ... morda je pri njem v igri celo tak idealni sorodstveni atom, se pravi neka najmanjša enota družbe za boljšo družbo - kar pa po moje to metafiziko predstavi v malo drugačni niansi, precej bolj konkretno

tudi pri filozofih brez tega "tukaj in zdaj" ne gre




Kolkr jest poznam levinasa, se je razšel  heideggrom ravno pri  konceptu kolektivite, ko se je ta pridružil nacizmu, levinas pa je kot žid na svoji koži  spoznal nevarno nesposobnost  priznavanja drugačnosti   drugega, ki se ne presezeže  v ljubezni ampak v gnusu/odporu do drugega/drugačnega in s tem v smrti/genocidu. No, heideger je na starost ploščo malo obrnil in prodajal kot lasten obrat isto, do česar se je pred njim dokopal že levinas. Levinasu podoben koncept in družbeno funkcijo erotike  sem kasneje zaledil pri frommu, le da je bil ta kot psihoteravet v ljubezni bolj naklonjenih časih lahko tud na  praktičnem področju bolj dejaven od filozofa levinisa.

Sicer pa verjamem, da se le  težkih okoliščinah ustvarjajo briljantni teoretični uvidi, ki  če so res globoki, itak začnejo okrog sebe ustvarjati okoliščine, ki so nujno potrebne za njihovo potrditev v praksi. Ta magija deluje tako znanosti kot polju  resničnega, umetnosti kot polju lepega ali politiki kot polju moralnega.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #36 - 01.03.2005 at 20:16:40
 
titud wrote on 01.03.2005 at 10:44:20:
Kolikor jest zastopim ta princip jin-jang, se nasprotja združijo v enem kot harmoniji in pri tem  ne gre za strastno in v bistvu nezdružljivo vztrajanje pri drugačnosti (ali pa vsaj jest jin-jang razumem kot  platonistično združevanje dveh ločenih polovic nazaj v predeksistirajoče eno).  

Po moje ma animalna ljubezen (in njena erotika/strast) ravno tako svoj metafizičen izvor, samo se z drugostjo drugega samo poigrava oz. z njo koketira brez možnosti fatalnega preseganja  te drugosti. otrok  kljub temu eksistira kot neobstoječe tretje.

Finta neodgovorne,animalistična, otroške ljubezni je v bistvu samo v nesposobnosti/nepripravljenosti  priznavanja  drugega kot drugega.




jin jang v smislu, da je v enem zametek drugega in v drugem zametek prvega.

poigravanje in sposobnost nesposobnosti priznavanja drugega kot drugega, ne vem no. beseda moralistično namiguje na vrednostni sistem, sploh pa je vse zaciklano in se spreminja. tudi neka metafizičnost in preseganje in eksistenca obstoječega tretjega je lahko minljiva. misliš, da ne? ali pač  metafizičnost, kot jo pojmuje avtor ni dana/dosegljiva vsakomur po načelu enakih možnosti in s tem avtomatično padejo v drugo skupino. nikakor ne želim deliti stvari po skupinah, ampak kot je očitno zagovarjam tezo, da je moralistično razmerje ravnotako metafizično kot tako kakršno je, ker seveda subjektivno ne menim, da gre za nesprejemanje drugega in poigravanje v slabšalnem smislu.

kaj je to meta-fizika, anyway.  Smiley

Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #37 - 01.03.2005 at 21:08:34
 
Mae wrote on 01.03.2005 at 20:16:40:
jin jang v smislu, da je v enem zametek drugega in v drugem zametek prvega.

poigravanje in sposobnost nesposobnosti priznavanja drugega kot drugega, ne vem no. beseda moralistično namiguje na vrednostni sistem, sploh pa je vse zaciklano in se spreminja. tudi neka metafizičnost in preseganje in eksistenca obstoječega tretjega je lahko minljiva. misliš, da ne? ali pač  metafizičnost, kot jo pojmuje avtor ni dana/dosegljiva vsakomur po načelu enakih možnosti in s tem avtomatično padejo v drugo skupino. nikakor ne želim deliti stvari po skupinah, ampak kot je očitno zagovarjam tezo, da je moralistično razmerje ravnotako metafizično kot tako kakršno je, ker seveda subjektivno ne menim, da gre za nesprejemanje drugega in poigravanje v slabšalnem smislu.

kaj je to meta-fizika, anyway.  Smiley



Meta-fizično v aristotelovskem pomenu tisto, kar je za-fiziko, v ozadju procesov in zakonosti, ki oblikujejo našo dejanskost.   Ti so tudi za-fiziko psiholoških zakonitosti, ki oblikujejo  aktualne vrednote,  etiko, estetiko, moralo ipd.  Meta-fizika v tem smilu ni nekaj minljivega in spremenljivega, spremenljiva je samo pojavnost, ki jo ta fizika  oblikuje in ki je tudi sama spoznavna  po teh pojavih.

Metafizično zato ni pishološka kategorija, s katero bi bil lahko kdo bolj ali manj obdrajen, imel kdo boljše ali slabše predispozicije za njeno realizacijo. Lastnost metafizičniga je itak v njeni potencialnosti, ki vsebuje vse možnosti realizacije in se zato vedno induvidualno realizira edino možen in s tem tudi  na najboljši možen in najbolj ustrezen način. Zato se  ne more vrednotit in zato  ne more  bit moralna kategorija.

Nemoralistična ljubezen  sem očitno v naslov prav poneserečno vtaknu. Mislim, da levinas ljubzen ne ločuje na moralno in nemoralno, ker zanjga ljubezen itak totalna kategorija. V nekem intervjuju o čisti ljubezni itak dejal, da gre za ljubzen brez poželenja, za zastonjsko ljubezen brez povračila, skratka za ljubezen za nič.  

Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #38 - 01.03.2005 at 21:23:05
 


Levinas je imel predvsem en problem, da ni razumel Heideggerja.

Bil pa je ta Levinas radikalni altrust, ki bi v vsakem trenutku žrtvoval življenje za drugega - sam še zdaj mi ni jasno, kako da je živel še krepko v devetdeseta.




uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #39 - 01.03.2005 at 21:32:19
 
t wrote on 01.03.2005 at 21:23:05:
Levinas je imel predvsem en problem, da ni razumel Heideggerja.

Bil pa je ta Levinas radikalni altrust, ki bi v vsakem trenutku žrtvoval življenje za drugega - sam še zdaj mi ni jasno, kako da je živel še krepko v devetdeseta.


uživajte!


Jest mam najbrž problem, da ne razumem ne enga ne drugega. Me pa tolaži dejstvo, da predsem levinasa malokodo, pa kljub temu človeka ziritira njegov koncept drugega, da nje težko it hladno mim :
http://filozof.pavliha.net/forum/viewtopic.php?t=71
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #40 - 01.03.2005 at 21:51:54
 
titud wrote on 01.03.2005 at 21:32:19:
Jest mam najbrž problem, da ne razumem ne enga ne drugega. Me pa tolaži dejstvo, da predsem levinasa malokodo, pa kljub temu človeka ziritira njegov koncept drugega, da nje težko it hladno mim :
http://filozof.pavliha.net/forum/viewtopic.php?t=71




Bit in čas, od Heideggerja je treba prebrat (tam je vse česar Levina ni bil sposoben razumet), potem pa šele na Levinasa.

Samo mene niti Heideggerjanci niso ne vem kolk prepričal, kvazi heideggerjanci tipa Levinas so pa itaq pevčki.

Čeprav je res, da ima Martin H. nekaj odličnih idej, še boljši pa je Hans Georg Gadamer pa potem hermenevtični krog.


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #41 - 01.03.2005 at 22:33:41
 
bit
z bitjo
v-biti
pri-biti
po-biti
za-biti
tu-bit


dolgo-časno


(to je pa moj komentar Heideggra  Tongue)

(pa naj mi oprostijo vsi filozofski bogovi  Lips Sealed)

Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #42 - 02.03.2005 at 08:46:23
 
t wrote on 01.03.2005 at 21:51:54:
Bit in čas, od Heideggerja je treba prebrat (tam je vse česar Levina ni bil sposoben razumet), potem pa šele na Levinasa.

Samo mene niti Heideggerjanci niso ne vem kolk prepričal, kvazi heideggerjanci tipa Levinas so pa itaq pevčki.



Jest sem postal  nanjga pozoren ravno zarad njegove poetičnosti. Če je zraven še mal filozofa, mu štejem samo v plus. Bi blo pa drgač, če bi ga imel predvsem za filozofa, ker pol bi mu bla pa poetika samo mašilo za pomanjkanje  filozofske lucidnosti.    

Quote:
Čeprav je res, da ima Martin H. nekaj odličnih idej, še boljši pa je Hans Georg Gadamer pa potem hermenevtični krog.


A si po  gadamerjevi resnici in metodi izdelal lastno teorijo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #43 - 02.03.2005 at 11:49:29
 
titud wrote on 02.03.2005 at 08:46:23:
Jest sem postal  nanjga pozoren ravno zarad njegove poetičnosti. Če je zraven še mal filozofa, mu štejem samo v plus. Bi blo pa drgač, če bi ga imel predvsem za filozofa, ker pol bi mu bla pa poetika samo mašilo za pomanjkanje  filozofske lucidnosti.    


Ne vem, če je to ravno poetičnost - prej bi rekel, da je nemožnost dojemanja fenomenologije zamenjal za moraliziranje. - kar je seveda moje osebno mnenje. Nekako naj bi tudi uradno bil tisti, ki naj bi prevzel moralistično regijo.

Heidegger namreč ni imel neke izoblikovane etike ali estetike. Zanimivo pa, da so ga (Bit in čas) takoj zagrabili Japonci - že pred II. svetovno vojno je bilo kakšnih 10 prevodov v japonščino. Pa tudi sam se je proti koncu precej spogledoval z zenovci.

(se mi zdi, da je ena od njegovih izjav tudi, da po Auschwitzu poezija ni več možna)

titud wrote on 02.03.2005 at 08:46:23:
A si po  gadamerjevi resnici in metodi izdelal lastno teorijo?



Niti ne, čeprav mi je Gadamer še vedno precej blizu.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #44 - 02.03.2005 at 12:10:14
 
t wrote on 02.03.2005 at 11:49:29:
Ne vem, če je to ravno poetičnost - prej bi rekel, da je nemožnost dojemanja fenomenologije zamenjal za moraliziranje. - kar je seveda moje osebno mnenje. Nekako naj bi tudi uradno bil tisti, ki naj bi prevzel moralistično regijo.


Sem pa res  ta pravga najdu za predstavitev nemoralistične ljubezni  Undecided Smiley.


Quote:
Heidegger namreč ni imel neke izoblikovane etike ali estetike. Zanimivo pa, da so ga (Bit in čas) takoj zagrabili Japonci - že pred II. svetovno vojno je bilo kakšnih 10 prevodov v japonščino. Pa tudi sam se je proti koncu precej spogledoval z zenovci.


Jest sem itak nanjga ratov pozoron šele zarad japoncev (oz. fromma, ki je citiral suzukija, ki je omenjal heideggra - o tem sva že govorla)

Quote:
(se mi zdi, da je ena od njegovih izjav tudi, da po Auschwitzu poezija ni več možna)


Jo je zato  skušal zakamuflirat v pod svojo  filozofijo.



Quote:
Niti ne, čeprav mi je Gadamer še vedno precej blizu.


A ti je tud uršičev  marko?



Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6