Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 ... 18
(Read 160633 times)
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #90 - 22.01.2005 at 14:37:43
 
sinjeoka wrote on 22.01.2005 at 11:38:19:
meni se zdi pa tale UTD sistem ena huda egič varianta


Vse je egič varjanta! Roll Eyes

sinjeoka wrote on 22.01.2005 at 11:38:19:
ker gape ino t nista odgovorila na vprašanje kje ali komu bosta jemala za ta UTD (ker recimo zdaj dobiva 50 000 ljudi po cca 80 000 SIT/mesec, potem pa če to maso denarja, ki je trenutno namenjena za socialo razporedim na 2 milijona dobi vsak 2000 SIT s katerimi si (vsaj po mojem mnenju ni baš za pomagat)


Stvar matematike in racionalizacije. A si že slišala za medgeneracijski sporazum? Take stvari bo treba počasi na novo osmisliti. Velike rezerve so tudi v kmetijstvu. Treba je obdavčiti kurbarijo pa mamile pa religije...

sinjeoka wrote on 22.01.2005 at 11:38:19:
če se jima približno sanja koliko tetk naj bi s tem zgubilo službo?  (ker tale ideja, da stroški administriranja odpadejo je bosa) - se pa verjetno res zmanjšajo, ama fanta pozabljata, da to morda pomeni, da na vsakem Csd v slo največ ena tetka izgubi službo. kar recimo je na vso slovenijo ene 500 tetk s povprečno bruto plačo 300 000 SIT, kar pomeni še dodatnih 75 SIT na vsakega slovenca ?


Tetk je po mojem izračunu več, precej več in niso vse samo na csd imaš tud druge tetke in strice.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #91 - 22.01.2005 at 15:11:33
 
kaj čm ti rečt sinja?
najboljš da nč ...

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #92 - 22.01.2005 at 20:09:45
 
gape wrote on 22.01.2005 at 15:11:33:
kaj čm ti rečt sinja?
najboljš da nč ...



jep ...

lahko narediš recimo tole:
če hočeš izračunat koliko kora plačat delodajalec, če hoče študentu izplačat 150 000 SIT in koliko delavcu, ki je zaposlena za polni delovni čas direkt na račun...

ti lahko za študenta kar jaz pomagam ...

150 000 sit neto + 10% stroškov ŠS (15 000) + 20% DDV na koncesnino (3 000 SIT) = SKUPAJ 168 000 SIT

zdaj pa lahko ti narediš izračun za delavca


potem pa še naredi izračun za koliko naj se zniža prispevna stopnja za delodajalca če se delo študenta in delavca obremeni enako (torej da država dobi enako); ugotovil boš da tudi delodajalec ne plača prav več


tisto o vaši firmi glede vaših računalničarjev pa lahko narediš naslednji eksperiment:
Prinesi jim pogodbo za polni delovni čas, seveda z enako neto plačo, kot jo prejema do sedaj in formulirano tako, da je odpovedni rok za firmo 3 mesece (tako kot to zahteva zakon) in brez odpovednega roka za delavca (kar trenutni zakon dopušča) ... torej jim boš v okviru zakonodaje omogočil full vso socialno zaščito in vso svobodo.

... potem pa mi povej kdo je podpis zavrnil


res - a izobraževanje je pravica  Roll Eyes dej mi potemtakem razloži v čemu je potem smisel sprejemnih izpitov, če ne ravno selekcije ?

se tudi strinjam, da študenti nimajo kaj delat, ampak da je njihovo delo zgolj študij - zato naj socialno ogroženi dobijo več kot le tisti mizerni drobiž s katerim si ne bodo mogli pomagat
Back to top
« Last Edit: 23.01.2005 at 13:19:51 by sinjeoka »  
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #93 - 22.01.2005 at 20:12:35
 
t wrote on 22.01.2005 at 14:37:43:
Tetk je po mojem izračunu več, precej več in niso vse samo na csd imaš tud druge tetke in strice.



uživaj!


je tudi res - samo tiste tetke ne bodo zgubile službe zaradi UDT in poenostavljene administracije, ker z dodeljevanjem in razpolaganjem socialnih pomoči nimajo nobene veze.

(se pa strinjam, da bi rabili eno oreng metlo)


aja pa za medgeneracijski sporazum sem slišala - ama ta koncept malo minira dejstvo, da je mladih vsak dan manj  (razen, če si imel v mislih oni sporazum med živimi ino mrtvimi)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #94 - 22.01.2005 at 20:51:42
 
eh, raj direkt ljudi vprašam, kokr ene cifre obračam Wink
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #95 - 23.01.2005 at 02:07:43
 
Ena zanimivost, ki se tiče tistih ta najbolj debelih riti in pa seštevanja.

Če sem dobil prave podatke, potem ena mesečna plača za prav vse funkcionarje (ne pa tudi uradnike in druge državne uslužbence) v RS, od predsednika države pa navzdol ne bi zadoščala za izplačilo rekreacijskega dodatka za upokojence v znesku 10.000 SIT, kot si je izborila DeSUS v koalicijskih pogajanjih. Menda bi pa šlo, če bi se vsi funkcionarji odrekli dvema mesečnima plačama.

Kakšen bi bil prispevek tet z CSD-jev k UTD pa si lahko prav enostavno izračunate. Če mislite, da si lahko s tem prispevkom  kjerkoli v Sloveniji kupite vsak mesec eno kavo, ali v celem letu eno pizzo, ste se v izračunu zmotili vsaj za red velikosti.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #96 - 23.01.2005 at 10:15:25
 
sinjeoka wrote on 22.01.2005 at 20:12:35:
aja pa za medgeneracijski sporazum sem slišala - ama ta koncept malo minira dejstvo, da je mladih vsak dan manj  (razen, če si imel v mislih oni sporazum med živimi ino mrtvimi)




Pri tem sporazumu me moti predvsem dejstvo, da ga nikoli nista podpisali obe strani: to je sporazum, ki je sklenjen brez podpisa in vsaj kar se mene tiče mu ne priznavam nobene veljave. Takšne anomalije bo potrebno odpraviti ali vsaj na novo osmisliti: pri čemer bi se UTD  lahko izkazal za dobro vmesno rešitev.

Miniranja takšnih zadev se je pač potrebno lotiti z močnim orožjem, še preden bo potrebno za kaj takšnega ukinjanje demokracije. Ker ko bomo enopetinjska družba, tedaj se lahko začne resnična štala.


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #97 - 23.01.2005 at 13:18:23
 
t wrote on 23.01.2005 at 10:15:25:
Pri tem sporazumu me moti predvsem dejstvo, da ga nikoli nista podpisali obe strani: to je sporazum, ki je sklenjen brez podpisa in vsaj kar se mene tiče mu ne priznavam nobene veljave. Takšne anomalije bo potrebno odpraviti ali vsaj na novo osmisliti: pri čemer bi se UTD  lahko izkazal za dobro vmesno rešitev.

Miniranja takšnih zadev se je pač potrebno lotiti z močnim orožjem, še preden bo potrebno za kaj takšnega ukinjanje demokracije. Ker ko bomo enopetinjska družba, tedaj se lahko začne resnična štala.


uživaj!



napaka v konceptu : medgeneracijski sporazum je med 3 in ne 2 generacijama  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #98 - 23.01.2005 at 13:21:36
 
sinjeoka wrote on 23.01.2005 at 13:18:23:
napaka v konceptu : medgeneracijski sporazum je med 3 in ne 2 generacijama  Wink



Zaradi mene lahko tudi med 10 generacijami, če ga določene generacije niso nikoli sprejele, potem je tak sporazum ničen, vsako govorjenje o njem pa zgolj metanje peska v oči - kot pravi stara modrost: bolje kamen v žepu kot pesek v očeh.


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #99 - 23.01.2005 at 13:27:30
 
t wrote on 23.01.2005 at 13:21:36:
Zaradi mene lahko tudi med 10 generacijami, če ga določene generacije niso nikoli sprejele, potem je tak sporazum ničen, vsako govorjenje o njem pa zgolj metanje peska v oči - kot pravi stara modrost: bolje kamen v žepu kot pesek v očeh.


uživaj!


ne, ne ne - generacije so točno 3 na pa 1-5-10 ali veliknajst - če ti ni jasno zakaj, potem ne razumeš koncepta "medgeneracijskega sporazuma"

Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #100 - 23.01.2005 at 15:43:49
 
sinjeoka wrote on 22.01.2005 at 20:09:45:
res - a izobraževanje je pravica  Roll Eyes dej mi potemtakem razloži v čemu je potem smisel sprejemnih izpitov, če ne ravno selekcije ?

ustava reče tkole

Izobraževanje je svobodno.
Osnovnošolsko izobraževanje je obvezno in se financira iz javnih sredstev.
Država ustvarja možnosti, da si državljani lahko pridobijo ustrezno izobrazbo.
http://www.gov.si/dz/si/aktualno/spremljanje_zakonodaje/ustava/ustava_rs.html

če država NI ustvarla 'možnosti, da si državljani lahko pridobijo ustrezno izobrazbo' ... jest RES nism tuki za to da bom za to odgvoren.
sprejemnibrbemni me ne zanimajo, nimajo sploh veze s 'pravico do izobraževanja'.
razumem pa da nekdo ki bi hotu tm it, tm ne more, ker je preslab, zarad česarkoli že pač ... lahko pa se gre kamorkoli drugam izobraževat ... tm kjer ni sprejemnih izpitov npr ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #101 - 24.01.2005 at 08:31:08
 
gape wrote on 23.01.2005 at 15:43:49:
ustava reče tkole

Izobraževanje je svobodno.
Osnovnošolsko izobraževanje je obvezno in se financira iz javnih sredstev.
Država ustvarja možnosti, da si državljani lahko pridobijo ustrezno izobrazbo.
http://www.gov.si/dz/si/aktualno/spremljanje_zakonodaje/ustava/ustava_rs.html

če država NI ustvarla 'možnosti, da si državljani lahko pridobijo ustrezno izobrazbo' ... jest RES nism tuki za to da bom za to odgvoren.
sprejemnibrbemni me ne zanimajo, nimajo sploh veze s 'pravico do izobraževanja'.
razumem pa da nekdo ki bi hotu tm it, tm ne more, ker je preslab, zarad česarkoli že pač ... lahko pa se gre kamorkoli drugam izobraževat ... tm kjer ni sprejemnih izpitov npr ...



sej lepo, da znaš prepisovat in copy pastat ...

ama pravica ni izobraževanje ampak svobodno izobraževanje ... in the meaning of ... da te ne morejo prisilit, da greš na neko šolo, ki ti ni .., in pa, da ti država nudi možnost ... lahko pa določi vstopni cenzus ... torej vsem pod enakimi pogoji, če jih pač ne dosežeš si v ritki ...

... ker potemtakem bi moral diplomo direkt dobit, ko si star 18 let, ne pa pridobit s pridnim študijem
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #102 - 25.01.2005 at 10:25:06
 
Preden zavzamem stališče do nečesa tko celovitga kot je utp, se moram po moje vprašat vsaj tole:  ali  sem lahko produktiven (se pravi sposoben ustvarjat neko presežno vrednost s katero sem soudeležen v ustvarjanju dobrin  v svoji  skupnosti)  ne da bi me v to gnala prisila (grožnja s prikarjšanostjo pri udeležbi v delitvi dobrin, ki ogroža mojo ekistenco) ali pohlep (želja pri udeležbi v dobičku, to je pri pridobivanju dobrin ne iz dela ampak iz lastnine).

Če pri sebi odgoviš z da, pol alternativne oblike distribucije dobrin kot je univerzalni temeljni dohodek v ničemer ne ogrožajo  tvoje ekistence in eksutence nobenga, ki pri seb najde enak odgovor. Osvobaja pa te pritiska  služenja lastnemu pohlepu ali prisilnega služenju pohlepu nekoga drugega, ki  nujno  hromi tvoje lastne kreativne potenciale in s tem tud tvojo lastno produktivnost.

Ravno alternativne  ideje kot je utp kažejo na to, da je kreativna energija posmeznikov, ki jo je (tega nima smisla zanikat) osvobodila  tud kapitalistična oblika proizvodnje s formalno induvidualno  svobodo,  presegla okvire poglepa kot glavnega motivatorja produkcije in da človek tolk 'odrastu', da je lahko kreativen in motiviran za produkcijo presežkov, ki ga delajo človeka,   tudi ob osvoboditvi suženjstva lastnemu pohlepu in pohlepu drugih.   
Back to top
 
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #103 - 25.01.2005 at 12:49:20
 
DD  Wink
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #104 - 25.01.2005 at 12:54:49
 
stane wrote on 25.01.2005 at 12:49:20:
DD  Wink




DD je lahko ena od možnih rešitev, vendar pa je neustrezna, saj država ni (samo) podjetje, poleg tega pa bi s tem najbrž nastala tudi nova administracijska kolobocija, ki bi samo še povečevala število zaposlenih v administraciji.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 ... 18