Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6
(Read 16530 times)
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: zakaj smo feministke
Reply #15 - 20.11.2004 at 20:26:04
 
da se ženskam to, kar se reče človekove pravice, ne uresničujejo v enaki meri kot moškim ... je jasno

boj za te pravice je pa res izgubljen, če ni neke solidarnosti, ker dokler nek segment družbe smatra, da ni potreben tak boj ... itak.

ne vem, zakaj bi se sama primerjala z živaljo (pa naj bo to prasica ali kokoš) ker v tem se zrcali nespoštovanje do živali in tudi do ljudi, saj vemo približno kako grejo največkrat primerjave z živalmi

sicer pa ... bolj ko opazujem, bolj se mi zdi, da ni nobene razlike med moškim in žensko, razen biološke

upam, da to nihče več ne misli, da naj bi bil razum moška kvaliteta, še najmanj pa ženske (tok daleč upam da smo že prišli tle na forumu, kar se tiče pa debate na žuru, ki sem ga omenila --  ???)
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: zakaj smo feministke
Reply #16 - 20.11.2004 at 20:47:20
 
Devi wrote on 20.11.2004 at 16:58:38:



kolegialnost, zasnovana izključno na spolu, zaradi medsebojne podpore in zaščite pa se mi zdi neumnost, saj po svoje samo potrjuje nek podrejen položaj, ki ga po moje noben ne bi smel ne doživet niti čutit (če pa ga nekdo doživi in čuti, pa to več ne velja, ker pol je treba it v boj)


dobr tole napisala Devi Wink Smiley

sem mal razmišljala (morda preveč ?) kako je morda feminizem kot gibanje (množično) nekaj, kar daje neko "korensko", "družinsko" povezavo (varnost, zaščita)

in morda so se nekatere ženske za to povezavo deklarirale, ker se niso videle v kakšni drugi "patriarhalni" povezavi - niso izrekle tem vrednotam svoje lojalnosti - ali jih je celo ta sistem vrednot razočaral

sicer pa veliko žensk poznam, ki so šle čez takšno ali drugačno fazo "feminizma" - sama sem šla v zgodnjih študentskih letih, nisem se sicer mogla poistovetiti z etiketo feministka, tudi danes se ne morem (ker včasih pride res do nesmislov kar se tega tiče, na primer, valitev krivde za asimetrijo v družbi na moške)... sem pa nekako simpatizirala s tem gibanjem in še ... zavedam se namreč, da naše (naše kot ženske) pravice niso samoumevne, ampak izborjene ...  Roll Eyes
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: zakaj smo feministke
Reply #17 - 21.11.2004 at 08:50:24
 
dekleti, moj posting sta slabo razumeli, oziroma Devi ... z drugimi besedami si povzela mojo misel  Grin (kar v bistvu sploh ni slabo )


žensak, ženski prasica .... je v bistvu ironija na izrek človek človeku volk... starorimski izrek, ki pa na volkove meče eno čudno luč...čisto nič volčjo. Point tega je bil, da ženska žensko običajno ožre bolj(skritizira), kot je to kdarkoli sposoben katerikoli moški.

Vzrok za vlogo ženske v družbi so odgovorni tako moški, kot tudi ženske. Glede na to, da sem kakšne 3 mesece nazaj zamenjala službo in zdaj delam v izrazito ženskem kolektivu. Za razliko od moškega ego fighta, ko je rezulatat in vzrok prepira vsaj znan in se ve, kaj je tisti interes zardi katerega sta se spoprijela, pa se ženske podjebavajo ... vsaj za moje pojme, samo zato da se podjebavajo. V teh fajtih ni važno kakšen bo rezultat, zmaga pač tista, ki je sposobna drugi pod kolena vreči večji kup polen ... ne glede na to, da bo sama karkoli od tega imela.

Tako da ... sprememba se začne pri zavedanju  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: zakaj smo feministke
Reply #18 - 21.11.2004 at 10:11:24
 
sinjeoka wrote on 21.11.2004 at 08:50:24:
Devi ... z drugimi besedami si povzela mojo misel  Grin

ja, vidim, da res Grin sori, ni blo namerno :hm

siaj wrote on 20.11.2004 at 20:47:20:
feminizem kot gibanje nekaj, kar daje neko "korensko", "družinsko" povezavo (varnost, zaščita)
in morda so se nekatere ženske za to povezavo deklarirale, ker se niso videle v kakšni drugi "patriarhalni" povezavi - niso izrekle tem vrednotam svoje lojalnosti - ali jih je celo ta sistem vrednot razočaral

sem nekej astrologijo včer študirala, pol pa tole tvoje prebrala, pa mi je dalo mislit
ženska v patriarhalni družbi bi verjetno ustrezala arhetipskemu modelu Eve, ki kolk nazaj gre ne more drugač kot podrejeno ravnat, tak da mora za podlago enakopravnosti direkt druge korene si poiskat in iskat navdih v Lilith?
mi je blo zanimivo, da imamo ženske dve čist različni 'pramateri', medtem, ko imajo moški samo Adama.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: zakaj smo feministke
Reply #19 - 21.11.2004 at 10:49:55
 
Devi wrote on 21.11.2004 at 10:11:24:
ženska v patriarhalni družbi bi verjetno ustrezala arhetipskemu modelu Eve, ki kolk nazaj gre ne more drugač kot podrejeno ravnat, tak da mora za podlago enakopravnosti direkt druge korene si poiskat in iskat navdih v Lilith?
mi je blo zanimivo, da imamo ženske dve čist različni 'pramateri', medtem, ko imajo moški samo Adama.



Še bolj je zanimivo to, da je želja po nadvladi očitno po defaultu zakoreninjena v moški naravi (vsaj skozi mitološko izročilo to izhaja, ko si je Adam skušal Lilith podrediti, pa ta na to ni pristala).  Bog je nato ustvaril Adamu "pomočnico" Evo, kar meni daje slutiti, da je pristal na neenakovredno razmerje moči.

Bi pa tukaj Tonija prosila, ki res obvlada to sceno (pa tudi vsi ostali ste vabljeni, da ne bo diskriminacije Smiley, da mi pove naslednje:
- a je Bog vedel za Adamovo težnjo, že ko ga je ustvarjal?
- če ja- je namenoma ustvaril partnerja v pričakovanju drame
- če ne- a pomeni pojav Eve nek skriti Božji pristanek na stvari, katerih v moški naravi ne more obvladovati


Se mi zdi, da pojav feminizma ni toliko novodobno gibanje , kolikor ima nastavke, kot Devi ugotavlja, že v samem nastanku človeštva.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: zakaj smo feministke
Reply #20 - 21.11.2004 at 11:46:18
 
Lilith wrote on 21.11.2004 at 10:49:55:
Še bolj je zanimivo to, da je želja po nadvladi očitno po defaultu zakoreninjena v moški naravi (vsaj skozi mitološko izročilo to izhaja, ko si je Adam skušal Lilith podrediti, pa ta na to ni pristala).  Bog je nato ustvaril Adamu "pomočnico" Evo, kar meni daje slutiti, da je pristal na neenakovredno razmerje moči.



zanimivo tole... kaj pa če krivda ni božja, ampak človeška? Da je zamenjava Lilith za Evo, zgolj prva zarota v zgodovini človeštva? In da je zgodba o Evi, le zgodbica, ki jo je Adam pripovedoval svojim otrokom, ko je njihovo mamo zapodil od doma?

Druga še bolj zanimiva teza pa je, diskurz in večni boj med ženskami dveh tipov: potomkami mame Lilith, ki so večne deviške in neuklonljive amazonke, ki iščejo svojega izgublenega partnerja in servilnimi deklicami, potomkah upogljive in ubogljive matere Eve.

Moški je v pradavnini izbral raje pomočnico kot partnerko in se je zato posledično odrekel svobodni partnerski vezi in je raje izbral vlogo navideznega vladarja v služabniškem razmerju do svoje žene. Ženska pa je tista, ki skozi vlogo večne žrtve, dejansko vlada v odnosu.

Obe ženski pa sta na izgubi:
Lilith je pristala na svobodo brez partnerja ... torej ima svobodo v samoti. Eva pa je izbrala, človeško družbo v povezavi s suženjstvom možu. Ali je katera od njiju srečna, oziroma srečnejša? Moj odgovor je... nobena ni ne srečna, ne srečnejša.

Še večji hec pa je problem izvirnega greha... kača je zapeljala Evo, Eva pa Adama ... ali bi lahko recimo kača zapeljala neodvisno in samosvojo Lilith? Torej .. če bi Adam obdržal Lilith bi verjetno skupaj s svojimi potomci ostal za vekomaj v raju.

Izgon iz raja potemtakem skozi arhetipske podobe pomeni izgon iz ravnovesja spolnih vlog. Ljubezen je namreč tista, ki ljudem na zemlji povzroča največ trpljenja.

Izvirni greh potemtakem ni Evin, ampak Admov.


Zdaj samo upam, da imajo te besede sploh kakšen smisel, ker so napisane zelo po nekem navdihu.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: zakaj smo feministke
Reply #21 - 21.11.2004 at 12:12:47
 
sinjeoka wrote on 21.11.2004 at 08:50:24:
žensak, ženski prasica .... je v bistvu ironija na izrek človek človeku volk... starorimski izrek, ki pa na volkove meče eno čudno luč...čisto nič volčjo. Point tega je bil, da ženska žensko običajno ožre bolj(skritizira), kot je to kdarkoli sposoben katerikoli moški.


Statistično gledano moški dejansko precej bl skp držimo kot ženske, kar je po mojem mnenju zapuščina patriarhalne družbe.

Do dokončne spremembe miselnosti (poudarek je prav na besedi miselnost) bo prišlo tekom naslednjih generacij z izumrtjem šovinistov Smiley, in predvsem, ko bo ženska lohk sama pr seb sprejela, da je že enakopravna in se bo tut obnašala tako.

Feminizem pri tem procesu naredi več škode kot koristi: če se proti nečemu boriš, tistemu priznavaš in s tem daješ moč. Seveda s tem ne pravim, da je pasivnost pravi način. Ženska se mora v individualnih situacijah odločno izrazit, pri tem vztrajat in vzet za samoumevno.

Bistveno je tut, da začnete ženske skp držat (žal večinoma res velja, da je ženska ženski najhujša sovražnica), tvort sestrščine, se iztrgat iz vloge gospodinje, gradit svoje organizacije...počet karkoli pač hočte...če iz tega izhajajoči osebni in družbeni moči prištejemo še moško obsedenost z vagino, imate dost dobre možnosti zavladat svetu...Grin...šovinist se tega potihem zaveda, zato tut je šovinist. enivej, ne vem zakaj ni jasno, da bomo z manipulacijami, z borbo za premoč, vsi skp moč samo zgubil ???
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: zakaj smo feministke
Reply #22 - 21.11.2004 at 12:18:07
 
ixtlan wrote on 21.11.2004 at 12:12:47:
Statistično gledano moški dejansko precej bl skp držimo kot ženske, kar je po mojem mnenju zapuščina patriarhalne družbe.




glede tega imam zate eno zelo zelo žalostno novico. Imam namreč mlajšega brata, starega okoli 20 let. Fantje njegove starosti so skozi proces feminizacije pobrali najslabše kvalitete žensk. Med seboj se podjebavajo še huje, kot recimo ženske moje starosti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: zakaj smo feministke
Reply #23 - 21.11.2004 at 12:51:27
 
sinjeoka wrote on 21.11.2004 at 12:18:07:
glede tega imam zate eno zelo zelo žalostno novico. Imam namreč mlajšega brata, starega okoli 20 let. Fantje njegove starosti so skozi proces feminizacije pobrali najslabše kvalitete žensk. Med seboj se podjebavajo še huje, kot recimo ženske moje starosti.


ja pri dvajsetih se tut fantje obnašajo kot tekmeci. tekmovalnost se potem manjša obratnosorazmerno testosteronu in samoizpolnitvi. od štirinajstega do enaindvajsetega leta je pač v ospredju tretja čakra-samozavest, samospoštovanje, samo-*
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: zakaj smo feministke
Reply #24 - 21.11.2004 at 21:23:37
 
sinjeoka wrote on 21.11.2004 at 11:46:18:
Izgon iz raja potemtakem skozi arhetipske podobe pomeni izgon iz ravnovesja spolnih vlog.

kapo dol izpeljava :1

če pa bi preslikali zgodbo iz SP v zgodovino, bi bil lahko čas Lilith matriarhat, čas Eve pa partiarhat.
V matriarhatu se je častilo plodnost in žensko, in Lilithin greh mogoče niti ni bil ta, da je bila deviška amazonka, ampak samo ta, da je bila svobodna ženska, ki je nosila življenje. Kar pomeni moč.

Lilith wrote on 21.11.2004 at 10:49:55:
Bog je nato ustvaril Adamu "pomočnico" Evo, kar meni daje slutiti, da je Bog pristal na neenakovredno razmerje moči.

Da moški lažje prevzame v upravljanje vire moči, si pozneje izmisli Boga, ki mu 'zamenja' partnerko. Namreč, če moški lahko postavlja Bogu pogoje, potem moški=bog.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: zakaj smo feministke
Reply #25 - 21.11.2004 at 22:07:12
 
Devi wrote on 21.11.2004 at 21:23:37:
kapo dol izpeljava :1

če pa bi preslikali zgodbo iz SP v zgodovino, bi bil lahko čas Lilith matriarhat, čas Eve pa partiarhat.
V matriarhatu se je častilo plodnost in žensko, in Lilithin greh mogoče niti ni bil ta, da je bila deviška amazonka, ampak samo ta, da je bila svobodna ženska, ki je nosila življenje. Kar pomeni moč.



Matriarhat pomeni vladavina žensk. Torej vladavina=prevlada in ne partnerstvo. Jaz Lilith dojemam kot nekaj enakovrednega Adamu.

Se mi zdi, da je današnji feminizem včasih že prešel mejo enakosti in zahteva že nadvlado. In to ni fajn.

Je pa lepo, da si me opozorila na to, da amazonke verjetno niso bile deviške, ampak da so le utelešenje moškega strahu pred močno in neodvisno žensko. Verjetno ni bil problem, da so bile nedotakljive, ampak so jih imeli za nedotakljive.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: zakaj smo feministke
Reply #26 - 22.11.2004 at 01:33:48
 
Nisem se nameraval vtakniti v to temo, vendar me je vzpodbudilo spodnje razmišljanje, ki pa sicer nima kaj dosti skupnega z osnovno temo (no, ravno zato sem se oglasil, ker me osnovna tema ne zanima kaj dosti).

Namreč, čeprav ne poznam dobro svetega pisma (samo nekatere najbolj znane dele) pa sem ravno na temo izvirnega greha in “izgona iz raja” že pred mnogimi leti prišel do neke svoje razlage, ki ji še do dan danes nisem našel kakšne dopolnitve (ali pa nisem bil sposoben), skratka še vedno se mi zdi najbolj logična. Res pa je, da ne iščem pretirano kakšne druge razlage in sem s trenutno (ali celo stalno) kar nekako “zadovoljen”. Razum pač izpelje neko logično shemo s pomočjo duševnih izkušenj seveda in se zadovolji v svoji “konservativnosti”. Razum tudi ne more prav uspešno razlagati duševna stanja oz. stanja zavesti, ker ni za to namenjen ampak je njegovo “polje delovanja” samo logika in kopičenje informacij in znanja. Tudi se mi ne zdi smiselno, da bi kar naprej izumljal nove variante, ker mi je bolj pomembno izkustveno znanje, kot pa neka razlaga iz svetega pisma ali bilo katerega verskega ali kakršnegakoli spisa.


sinjeoka wrote on 21.11.2004 at 11:46:18:
... kaj pa če krivda ni božja, ampak človeška?

Še večji hec pa je problem izvirnega greha... kača je zapeljala Evo, Eva pa Adama ...

Izgon iz raja potemtakem skozi arhetipske podobe pomeni izgon iz ravnovesja spolnih vlog. Ljubezen je namreč tista, ki ljudem na zemlji povzroča največ trpljenja.

Izvirni greh potemtakem ni Evin, ampak Admov.

Zdaj samo upam, da imajo te besede sploh kakšen smisel, ker so napisane zelo po nekem navdihu.


Ta del svetega pisma razumem v tej prispodobi:
Torej raj je samo prispodoba za človekovo dušo, to je stanje breztelesnosti. Ko je bog ustvaril človeka mu je najprej dal dušo. To še ni bil človek v vsej svoji materialni podobi saj sploh ni bil viden z našimi čuti (vid, tip, sluh, okus, razum). In tudi ta duša ni bila sposobna videti materialnega sveta kot ga vidimo mi s svojimi čuti. Duša je bila v stanju, ki ga mi opisujemo kot meditativno stanje zavesti, torej odklopljeno vseh čutov s katerimi imamo stik z okolico (materialnim). To je pač značilnost duše => popolno stanje zavesti neobremenjeno z materialnim skratka stanje, ki ga nekateri označujejo za samadi, stanje popolne blaženosti ali kaj podobnega. To je nedvomno izredno počutje, ki mu lahko pripišemo rajske razsežnosti, skratka raj v pravem pomenu besede.

No in sedaj se bog “odloči” da bo tej duši "dodal" materialno komponento, da bo lahko s svojimi čuti opazovala tudi materialno “sfero” narave. Dal je duši telo (ustvaril človeka analogno tudi ostala živa bitja) in s tem možnost stika z materialnim. To je v bistvu darilo saj je nadgradnja zavesti, ki pa je človeka potisnila v težko situacijo saj se je zaradi čutov ki jih je prejel kot božje darilo, človek takoj usmeril navzven in počasi popolnoma zapustil svojo notranjo bit. Zunanje luči so pač bolj vsiljive kot notranje in ravno tako velja za vse ostale človekove čute. Človek je to svoje darilo zlorabil in bolj ali manj takoj pozabil na svoj notranji izvor.

To bi lahko bil tisti izvirni greh, izvirni pa zato saj se je to zgodilo takoj, ko je človek dobil materialno podobo.

Človeško telo jaz pač razumem samo kot vmesnik (“interfejs”) med materialnim (moje telo, drugi ljudje, narava oz. vesolje) in nematerialnim (duša – popolno stanje zavesti). Izvirni greh tudi zato, ker v tem materialnem svetu ta človek ne more najti popolnosti pa naj si ustvari o tem kaj je to popolnost kakršnokoli idejo hoče. Npr, če meni, da lahko razdeli neko palico na dva popolnoma enako dolga ali težka dela mu to zanesljivo ne bo uspelo. Na koncu bo moral šteti atome pa še takrat bo spoznal, da se dolžina (teža) stalno spreminja, ker nič materialnega na tem svetu ne miruje. Njegova “popolnost” bo odvisna samo od natančnosti merilne naprave.V materialnem svetu lahko išče bilo kakšno popolnost samo v okviru toleranc in nikakor ne v tem kar si je on zamislil pa naj je njegova ideja popolnosti še tako “popolna” in logična vedno bo “obvisel” v okviru nekih odstopanj. Zato se mi zdi npr. tudi iskanje nekega “popolnega” in “pravičnega” družbenega sistema jalovo početje. Izguba energije, ki povzroča, da se ne naredi tisto kar je možno narediti ampak se raje poskuša narediti nekaj kar je nemogoče oz. utopično. Tako imamo npr. vedno večje število zakonov in regulativ, red pa se kljub vsemu ne izboljšuje toliko kot bi želeli. Človek oz. družba se v tem primeru usmerja navzven v materialno (zakoni, regulative) in pri tem pozablja kje iskati red in popolnost (to je v sebi). Popolnost v materialnem svetu je subjektivna ocena in ne objektivna, ker je človek tisti ki določa kaj naj bi bilo popolno in kaj ne. To ni narava. Kdo pa naj bi določal kaj neki je popolno, če ne bi bilo človeškega bitja. Narava sama zase nima o tem nikakršnega “mnenja”, človek je tisti ki o tem kar naprej nekaj fantazira in pri tem pozablja kje je njegova popolnost in kje jo iskati. Skratka tu vidim ta izvirni greh, ki ni nikakršna moralna “komponenta” niti ni vezan na spol. Ni kriv niti Adam niti Eva in tudi bog ne, saj je tudi krivda subjektivna ocena, ki jo lahko poda samo človek.

Izvirni greh je torej to, da smo s tem, ko smo dobili telo izgubili svojo blaženost.

Pridobili smo telo, davek na to pa je trpljenje (usmerjenost navzven kamor v bistvu sodi tudi ljubezen do drugega bitja,  bolezni, bolečina, smrt). To usmerjenost navzven plačujemo tudi z utrujenostjo tudi, če je vse ostalo v redu, saj kar naprej od nas zahteva, da se  periodično “oklapljamo” (npr. spanje). Tudi če cel dan lenarimo moramo zvečer iti spat, ker so ti zunanji dražljaji naših čutov zelo utrujajoči. Torej v svojem pojmovanju izvirnega greha ne vidim nikakršne seksualne ali moralistične komponente v smislu krščanske, češ da smo grešniki od rojstva in da moramo početi dobra dela, da bi prišli v nebesa. Nebesa imamo stalno na “dosegu roke” in samo od nas je odvisno ali posežemo po temu darilu ali ne. Naš ”izvirni greh” ob rojstvu je v tem, da z rojstvom izgubimo blaženost. Takoj doživimo: “buci, buci, kako je luškan” pa še nekdo nas kresne po riti.

Bog (stvarnik) nam je omogočil, da lahko vedno najdemo svoj izvor. Samo na nas je ali smo toliko modri in pridni, da se za to tudi potrudimo. O sem se razpisal ne da bi hotel tako na dolgo in se opravičujem. Bom dodal še eno Kabirjevo pesem na to temo z mojim približnim prevodom. Pesem nas poziva naj se usmerimo vase in tudi, kako naj to naredimo (zadnji dve vrstici):


Ne hodi v cvetlične vrtove, prijatelj moj!
Ne hodi tja,
v tebi je cvetlični vrt.
Odpočij se na tisočih listih lotosovega cvetja
in od tam opazuj Neskončno Lepoto.
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: zakaj smo feministke
Reply #27 - 22.11.2004 at 15:55:30
 
ixtlan wrote on 21.11.2004 at 12:12:47:
*********************************************
Do dokončne spremembe miselnosti (poudarek je prav na besedi miselnost) bo prišlo tekom naslednjih generacij z izumrtjem šovinistov Smiley, in predvsem, ko bo ženska lohk sama pr seb sprejela, da je že enakopravna in se bo tut obnašala tako.

Feminizem pri tem procesu naredi več škode kot koristi: če se proti nečemu boriš, tistemu priznavaš in s tem daješ moč. Seveda s tem ne pravim, da je pasivnost pravi način. Ženska se mora v individualnih situacijah odločno izrazit, pri tem vztrajat in vzet za samoumevno.

Bistveno je tut, da začnete ženske skp držat (žal večinoma res velja, da je ženska ženski najhujša sovražnica), tvort sestrščine, se iztrgat iz vloge gospodinje, gradit svoje organizacije...počet karkoli pač hočte...če iz tega izhajajoči osebni in družbeni moči prištejemo še moško obsedenost z vagino, imate dost dobre možnosti zavladat svetu...Grin...šovinist se tega potihem zaveda, zato tut je šovinist. enivej, ne vem zakaj ni jasno, da bomo z manipulacijami, z borbo za premoč, vsi skp moč samo zgubil ???


zelo lepo povedano ixtlan, jaz nimam kaj dodati  Smiley



Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: zakaj smo feministke
Reply #28 - 23.11.2004 at 08:02:56
 
Lilith wrote on 21.11.2004 at 10:49:55:
Še bolj je zanimivo to, da je želja po nadvladi očitno po defaultu zakoreninjena v moški naravi (vsaj skozi mitološko izročilo to izhaja, ko si je Adam skušal Lilith podrediti, pa ta na to ni pristala).  Bog je nato ustvaril Adamu "pomočnico" Evo, kar meni daje slutiti, da je pristal na neenakovredno razmerje moči.

Bi pa tukaj Tonija prosila, ki res obvlada to sceno (pa tudi vsi ostali ste vabljeni, da ne bo diskriminacije Smiley, da mi pove naslednje:
- a je Bog vedel za Adamovo težnjo, že ko ga je ustvarjal?
- če ja- je namenoma ustvaril partnerja v pričakovanju drame
- če ne- a pomeni pojav Eve nek skriti Božji pristanek na stvari, katerih v moški naravi ne more obvladovati


Se mi zdi, da pojav feminizma ni toliko novodobno gibanje , kolikor ima nastavke, kot Devi ugotavlja, že v samem nastanku človeštva.


Lilith,
poleg vseh zelo zanimivih razmišljanj na to temo, bi mogoče šel malo vstran od  Božjih namenov in opozoril na notranjo napetost  razvoja, ki jo Biblija dopušča. Človek se namreč vpraša, zakaj bi nekdo " spisal " takšno literarno delo, če bi mu bil izključni    cilj blagosloviti moški del življenja, t.j. moško moč podrejanja in posedovanja ? Potem bi verjetno struktura te svete " knjige izgledala drugače - bila bi bolj enosmerna , neživljenjska .
Iz dinamike odnosa Boga z njegovimi Sinovi ( Kristus, Sotona ) je razbrati, da sta sinova ves čas nekako bolj aktivna kot  Bog sam. Na nek način bolj   ozaveščena in prisotna v prostoru življenja.
Menim, da je Bog s takšno zastavitvijo Adama temu "dal" nek prostor življenja znotraj katerega se mora sam odločiti kje bo iskal svojo srečo in varnost. Ali v slepem hlepenju po moči ali pa bo zmogel uravnoteženo dopolniti tudi  drugi manjkajoči ženski del, katerega po mitoloških in svetopisemskih virih predstavlja Lilith ( ženski princip ) . In ta ženski del predstavlja dimenzijo Modrosti. Primarno pomeni zame modrost sposobnost daljnovidnosti ( v odločitvah ) ,  sposobnost spoznavanja nadrejene resnice in je delujoča na povsem drugem nivoju . Kot takšna je tako pogosto v nasprotju s težnjo po moči, ki pomeni pogosto dokaj kratkoročne  v sebi omejene cilje - cilje, ki so v svoji izpolnjujoči moči pogosto krajši od življenja posameznika.

Znotraj te dinamike je tako  povsem vmesno   vprašanje : Kam umestiti prisotno svetovno zavest ( znanstvena in tehnična kultura )? Meni osebno se zdi zelo moška ( kapital, dobiček, idr ). Če si dovolim oceno večinskega svetovnega javnega mnenja, je ta zavest sprejeta kot pozitivna , kar pomeni, da ljudje verjamejo v lastno prihodnost in v prihodnost človeštva skozi to smer. Znanost je tista, ki bi naj prevzela mesto Boga.  A je takšna smer tudi modra ?


Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: zakaj smo feministke
Reply #29 - 23.11.2004 at 08:31:09
 
siaj wrote on 19.11.2004 at 15:07:09:
pa ko smo eno volilno kampanijo imeli celo možnost izvoliti predsednico namesto predsednika države ... so jo skoz vsi novinarji spraševali kako pa bo kaj familija trpela ... (a moškega tega nihče ne vpraša) .. po drugi plati pa se trenutno veliko sliši o tem, koliko malo žensk bo v vladi ... tale SLO se men zdi res konzervativna, čedalje bolj


Če bi jo podprle vse volilne upravičenke......... Shocked Cheesy

Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6