Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 14
(Read 34910 times)
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
pravica otroka do varnega družinskega okolja
14.10.2004 at 10:53:17
 
ime topika je zelo poenostavljeno napisano, in se deloma dotoka tudi teme o tem ali dopustiti možnost, da bi istospolno usmerjeni lahko posvojili otroke.

Glede na to, da je alkoholizem rak slovenske družbe, sem se pred nekaj časa soočila z zanimivo dilemo ... zakaj slovenske institucije ne vzamejo otroka staršem, ki so alkoholiki? Odraščanje v alkoholnem ozračju je daleč od "urejenih družinskih razmer"?

Moja ugotovitev ... sicer se sliši zelo turobno, toda meni se zdi, da je vzrok tiči v tem, da je alkoholizem tako zelo razširjen, da v bistvu teh ubogih otrok ne bi mogli nikomur dati v rejo ... z drugimi besedami ... premalo je tiste mase ljudi, ki imajo urejena družinska razmerja.

.... in zaradi pomanjkanja zdrave kritične mase v Slovenski družbi je alkoholizem družbeno toleriran ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #1 - 14.10.2004 at 11:28:19
 
....in od prodaje alkohola država kasira mastne denarce....

Sem gledal v torek v Preverjeno, kako je trinajstletna deklica zašla v drogo in še vse ostalo kar paše zraven. Doma alkoholiki, trinajstletnica ob 22.10 sama na zadnji avtobus iz kina, tam jo je pobral 20 letni mladenič, jo zvabil k sebi in opijal in pol sta se tudi "dol dala"-tako je deklica povedala in ko je vse skupaj prijavila, je bil dečko oproščen, ker kao sta na podobni  zrelostni stopnji. Ker naj bi deklice prej dosegle zrelost. 20let in 13 let, podobna zrelost. Ne me basat. Roll Eyes
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #2 - 14.10.2004 at 15:55:19
 
Cry ueeeeeeeeeeee noben se noče z mano igrati

a je tema tako smotana? ali tako daleč od realnosti? ali preveč kruta, da bi o njej sploh razmišljali?

Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #3 - 14.10.2004 at 16:27:42
 
sinjeoka wrote on 14.10.2004 at 15:55:19:

a je tema tako smotana? ali tako daleč od realnosti? ali preveč kruta, da bi o njej sploh razmišljali?



sploh ne, zelo aktualna ...
Je za uzakonit, TAKOJ !!!
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #4 - 14.10.2004 at 17:08:24
 
sinjeoka wrote on 14.10.2004 at 15:55:19:
Cry ueeeeeeeeeeee noben se noče z mano igrati

a je tema tako smotana? ali tako daleč od realnosti? ali preveč kruta, da bi o njej sploh razmišljali?



Je prezapleteno, preveč ljudi je vpletenih, odvzem otroka iz družine pa ni rešitev pač pa le eden od korakov pomoči.
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #5 - 14.10.2004 at 17:11:54
 
vida wrote on 14.10.2004 at 16:27:42:
sploh ne, zelo aktualna ...
Je za uzakonit, TAKOJ !!!


Kaj je treba uzakonit, lahko razložiš?
Back to top
 
 
IP Logged
 
miha-
4
****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 445

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #6 - 14.10.2004 at 17:43:12
 
moje mnenje->
zdej odvisno kok je otrok star..ce se ga lahk prasa a mu je bols bit z mamico /ockom , ali brez, potem->
ce otrok hoce stran, potem bi blo smiselno ga premestit.. drugac pa pac ne..

ce si vsak otrok zbere starse vnaprej, je nek smisel v tem da je pri njih,......

zato ce se otrok ne more odlocit, potem ga jaz nebi vzel alkoholicarski druzini
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #7 - 15.10.2004 at 08:23:28
 
lola wrote on 14.10.2004 at 17:08:24:
Je prezapleteno, preveč ljudi je vpletenih, odvzem otroka iz družine pa ni rešitev pač pa le eden od korakov pomoči.



zakaj prezapleteno?

in pomoč za koga?
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #8 - 15.10.2004 at 08:37:43
 
miha- wrote on 14.10.2004 at 17:43:12:
moje mnenje->
zdej odvisno kok je otrok star..ce se ga lahk prasa a mu je bols bit z mamico /ockom , ali brez, potem->
ce otrok hoce stran, potem bi blo smiselno ga premestit.. drugac pa pac ne..

ce si vsak otrok zbere starse vnaprej, je nek smisel v tem da je pri njih,......

zato ce se otrok ne more odlocit, potem ga jaz nebi vzel alkoholicarski druzini


mislim, da se nisva razumela, ne govorim o ločitvah, ampak o okoliščinah, ko je v družini prisoten alkohol in ko drugi partner vztraja ob alkohoholiku (ali ko drugega  partnerja ni ...)
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #9 - 15.10.2004 at 10:18:03
 
sinjeoka wrote on 15.10.2004 at 08:23:28:
zakaj prezapleteno?

in pomoč za koga?


Že sama opredelitev, kdaj je družina toliko  nefunkcionalna, da je večja škoda za otroka, da ostane v njej, kakor da gre drugam, je zapletena. Kljub  vsemu, kar se dogaja (ali ne dogaja) v družini, običajno obstajajo močne čustvene vezi med njimi. Pred namestitvijo otroka v rejniško družino je potrebno družini ponuditi druge oblike pomoči v smislu boljšega funkcioniranja in prepoznavanja težav. Pri pomoči pa ima seveda prioriteto otrok, ki sam zase ne more poskrbeti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #10 - 15.10.2004 at 10:28:33
 
miha- wrote on 14.10.2004 at 17:43:12:
moje mnenje->
zdej odvisno kok je otrok star..ce se ga lahk prasa a mu je bols bit z mamico /ockom , ali brez, potem->
ce otrok hoce stran, potem bi blo smiselno ga premestit.. drugac pa pac ne..

ce si vsak otrok zbere starse vnaprej, je nek smisel v tem da je pri njih,......

zato ce se otrok ne more odlocit, potem ga jaz nebi vzel alkoholicarski druzini


Stvari niti približno niso tako enostavne.
Vsak otrok znotraj obstoječe družine - pa tudi če z njim ravnajo neopisljivo zverinsko- vendarle čuti neko varnost. Varnost v smislu predvidljivosti tega, znanega mu okolja.
Da lažje preživi se praviloma še identificira s svojimi agresorji in si nalaga krivdo za to, da slabo ravnajo z njim.

Tak otrok, če ga vprašaš, ali bi šel iz družine, ti bo odgovoril da ne. Pravzaprav sem v petih letih dela z otroci spoznala le eno deklico, ki si je dejansko želela proč (pa je tam šlo za čisto drugo problematiko, ne za nasilje ali slabo ravnanje). Vsi ostali so se močno oklepali primarnih družin.
In tu je tisti del, ko moramo včasih narediti tudi kaj mimo volje otroka, ker s tem ščitimo njegove koristi.

Da je prav tako postopati - nam dajejo povratno informacijo otroci, ki so bili odvzeti iz matičnih družin, ki se v kratkem času praviloma dobro aklimatizirajo v novem okolju in se prav bojijo, da bi jih vrnili v družino. Bojijo zato, ker so vmes že izkusili možnost boljšega življenja.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #11 - 15.10.2004 at 11:23:41
 
Mene pa  tale tema spomni na temo, v kateri stane z uzakanitvijo prepovedi jodiranja soli in zakona DD računa vzpostavit blaginjo za slovenski narod. Men se zdi tak pristop k odpravljanju alkoholizma in njegovih negativnih posledic utilitarističen. Utemeljevanje takih avtoritavnih pristopov s tem, da so edino realni in da so ostali utopični, se mi zdi v direktnem nasprotju z realnostjo. Realnost, zgrajena na avtoriteti oblasti (zakona), je kvazi realnost, je delovanje v  matrici. Podložnost kemični avtoriteti alkohola se v ničemer ne razlikuje od podložnosti avtorteti, ki podložnost  uživanju alkohola sankcionira tko al pa drugač.  

Če je mogoče nardit kaj, da se otroke zaščit pred poslednicami take podložnosti, pol to zihr ni to, da se jih nardi podležene oblasti, ki jih iz tega okolja iztrga. Če je kaj sploh mogoče nardit, je to, da se okolje ne obnaša do otrok kot do bolnikov in žrtev amapak da se obnaša do njih kot do zdravega potenciala, ki ma priložnost, da se glih zarad tega, ker ma priložnost v živo na seb občutit posledice podložnosti (alkohola), razvije imunost proti vsaki obliki podložnosti. Odraščanje  v alkoholizirani družini je za otroka  priložnost, ne  pa stigma ali hendikep in če bi vsi vključno z njim verejl da je temu res tko, pol se bo okrog njega samo začelo vzpostvljat okolje, ki ga  bo v tem podpiralo. Intervencija države mu tega okolja zihr ne more ustvarit, njena vloga je samo zaščitit otrokovo eksitenco  v primeru, če odpove vse podprno okolje, tega okolja pa s svojim intervecionizmom in  avtoriteto zihr ne more vzpostavit,  ne da bi hkrat  sama vzpostavla podložnost seb.

Včasih je država   z raznimi kasarniškimi sirotišnicami in hlapčevskim odnosm to pričakovanje podložnosti tud čist jasno izrazla. Podložnosti se predpostavlja in zahteva tud dons, le da  jo zna oblast  boljš zakamuflirat.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #12 - 15.10.2004 at 11:24:11
 
sinjeoka wrote on 14.10.2004 at 15:55:19:
Cry ueeeeeeeeeeee noben se noče z mano igrati

a je tema tako smotana? ali tako daleč od realnosti? ali preveč kruta, da bi o njej sploh razmišljali?



Sama si navedla precej že trenutnih dokončnih resnic:

- alkoholizem rak slovenske družbe,
- otrok ne bi mogli nikomur dati v rejo
- premalo je tiste mase ljudi
- pomanjkanja zdrave kritične mase
- IGA: velik priliv davkov za državo

Moje mnenje je, da se danes prav veliko revolucionarnih zakonov ne sprejema. Se pa, če se drživa alkoholizma, to vseeno spreminja, sicer precej slow, toda spremembe so. Rezultati tud na nek način.

Alkoholizem je omejil Kebrov zakon, pol kao nadzor-prijava nad domačimi pridelovalci (treba prijavit če skuhaš tok in tok šnopca Wink ), tu je še prometni zakon, ki znižuje mejo s katero lahko voziš avto. Torej če pogledava drugače (iz populističnega vidika):
- ne v službi pit (včasih se je po firmah dobesedno popivalo, alko se je mimo vratarjev vozil skorajda z viličarji. Ker poznam in sem videl razmere v večjih slovenskih fabrikah (Sava, Iskra), vem da se je poraba glede na stare čase precej zmanjšala. Podobno velja tudi za državne institucije, kjer se je že do konca šihta včasih precej popilo.
- ne za volanom pit - podobna situacija, ki tudi statistično kaže, da pijanih voznikov je vse manj, medtem ko se je včasih po naših cestah ob vikendih valilo precej avtomobilov.

Iz tega bi lahko speljali ali pričakovali, da bi se lahko taka varovalka, zdej kako in na kak način, to vedo bolj strokovnjaki (psihologi, zdravniki, pravniki, ...) vgradilo v starševski zakon. Torej NE bit vzgojitelj - alkoholik.

Ugotavljaš tudi da je kolektivna zavest slovencev, na nizki stopnji. Vendar, z ustrezno kampanjo, aktiviranjem tistih, ki so odraščali v takem okolju, ki v takem okolju živijo, bi se dalo tudi tu kaj hitreje premaknit.

Tu igrajo veliko vlogo lahko mediji. Spet se mi misel na hecen način poigrava s primerom norih krav.

Poglejmo kok pozornosti je bil deležen tovrstni primer. Seštejmo ure porabljene na TV, dnevnikih, oddajah, napisane časopisne vrstice, debate, forume, in nato koliko Slovencev je umrlo zaradi norih krav. Dobimo, da je za enega mrtvega Slovenca zaradi norih krav bilo porabljenega toliko in toliko medijskega prostora...

pomnožimo torej ta prostor, z mrtvimi zaradi alhkohola ter dajmo prostor še njemu.... (se pa mal bojim, da bomo cel večer gledali kampanjo proti alku  Wink ).

Alternativa, bi bila tudi, da se dobičkonosne panoge, oziroma močne oglaševalce, dodatno obdavči. Če zdej med filmom vidiš 5 reklam za praške, 3 za mobitele, rečmo, da 10% vrednosti reklame namenimo za spodbujanje boja proti odvisnostim (alko, tobak, mamila).

Tu je še en pomemben faktor, in to so strokovnjaki za celjenje vzrokov, zakaj je nekdo alkoholik, torej psihologi, sociologi, psihiatri. Kakor poznam razmere, je dobro plačanih in tudi tistih, ki dobijo službo kar malo.

Mogoče bi Rugelj s svojo dolgoletno prakso, dobro statistiko tudi kaj pripomogel, če bi se mu dalo malo več vrednosti. Dejstvo pa je, da za ozdravitev nekega odvisnika, potrebuješ močna orodja, trdno voljo, sodelovanjem okolice v katero je vpleten.

Teh orodij pa v današnjih časih, ko ma skor vsa populacija še sama s seboj tok problemov, ko se človek precej obrača vase, ko se dela samo na preusmerjanju pozornosti, ne bo lahko postavit.

Vendar pa drži, da dokler ne začneš, dokler ne stopiš na pot, tud ni možnosti za napredek.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #13 - 15.10.2004 at 12:52:50
 
titud wrote on 15.10.2004 at 11:23:41:
Če je mogoče nardit kaj, da se otroke zaščit pred poslednicami take podložnosti, pol to zihr ni to, da se jih nardi podležene oblasti, ki jih iz tega okolja iztrga. Če je kaj sploh mogoče nardit, je to, da se okolje ne obnaša do otrok kot do bolnikov in žrtev amapak da se obnaša do njih kot do zdravega potenciala, ki ma priložnost, da se glih zarad tega, ker ma priložnost v živo na seb občutit posledice podložnosti (alkohola), razvije imunost proti vsaki obliki podložnosti. Odraščanje  v alkoholizirani družini je za otroka  priložnost, ne  pa stigma ali hendikep in če bi vsi vključno z njim verejl da je temu res tko, pol se bo okrog njega samo začelo vzpostvljat okolje, ki ga  bo v tem podpiralo. Intervencija države mu tega okolja zihr ne more ustvarit, njena vloga je samo zaščitit otrokovo eksitenco  v primeru, če odpove vse podprno okolje, tega okolja pa s svojim intervecionizmom in  avtoriteto zihr ne more vzpostavit,  ne da bi hkrat  sama vzpostavla podložnost seb.


Včasih je država   z raznimi kasarniškimi sirotišnicami in hlapčevskim odnosm to pričakovanje podložnosti tud čist jasno izrazla. Podložnosti se predpostavlja in zahteva tud dons, le da  jo zna oblast  boljš zakamuflirat.    


Veseli me, da lahko to preberem, ker sem točno to želela tud jaz izrazit, pa ne bi znala tako razložit, pol pa bi spet izpadlo da se spravljam na koga. Odnosi v družinah so tako zelo kompleksni in delikatni, kot je življenje samo, zato mi je ta odgovor v potrditev, da tud če avtoriteta te vrste obstaja in si jemelje verodostojnost odločat o nekogar življenju, le-to vseeno še zmeraj najde odprtino, in se pokaže kot možna pot. Dejstvo pa je, da moramo vsi "umret" vsaj v tolko, da smo morali dopustiti, da se je to zgodilo ob svojem času.  

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: pravica otroka do varnega družinskega okolja
Reply #14 - 15.10.2004 at 14:15:17
 
Gru-gru, če se ne motim, ti misliš, da je možno škodo, ki jo dela alkohol, omilit  edino na način, da se prisotnost alkohola v okolju zmanjša/ukine na splošno, z restrikcijami v  proizvodnji, prodaji, marketingu,  dostopnmosti in pozitivnimi medijski kampanjami.    Kolkr pa jest razumem sinjeoko, ni finta zmanjševanja škode tolk v administrativnih ukrepih, ki bi omejili alkoholizem ( ker škoda je že narejena in otrok ne more čakat na to, da bodo starši zarad ostrejše politke nehal pit) ampak v tem, da se  z adminstrtivnimi ukrepi, ki naj bi bli v interesu otroka poseže v družino samo. Jest sem mnenja, da niti na en niti na drug način ne bomo omilil problema odvisnosti oz. potebe po podrejenosti, s katero smo kontaminirani in  ki se prenaša iz generacijo na generacijo, iz kemije v duševnost in obratnmo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 14