Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 14
(Read 39253 times)
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Ko beseda lahko ubija
06.10.2004 at 16:49:34
 
Dolgo že opozarjam na nevarnost internetnih "nasvetov" in na našo lastno odgovornost za to, kakšne nasvete dajemo in kaj drugim sporočamo.

Včeraj se je ena taka tragedija pripetila - prilagam linke.
Mlada mamica se je (najbrž v poporodni depresiji) potožila na forumu, kjer so jo nekateri napadli, le zakaj jamra in zakaj sploh ima otroka, če ni sposobna zanj skrbeti. Pa je bilo to očitno kaplja čez rob in je naredila samomor.

http://med.over.net/phorum/read.php?f=11&i=337291&t= 337291


http://med.over.net/phorum/read.php?f=11&i=337467&t=337467

Vsem nam v razmislek.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Ko beseda lahko ubija
Reply #1 - 06.10.2004 at 17:41:51
 
Pretiravanje!
Nevarne so ravno tako tudi drugačne in bolj običajne oblike (ne-internetnih) svetovanj.  
Sicer pa je tudi na internetu mogoče najti kak koristen nasvet, tako, da ne moremo kar pavšalno trditi, da bi bil en komunikacijski medij nevarnejši od drugih.

Osebno dani nasveti so lahko na nek način še bolj škodljivi, ker niso pod "budnim očesom" javnosti.
Pa tudi nasvetom stroke (odvisno katere in v kakšnih slučajih) ni dobro vedno stoodstotno verjeti.

Največ svetovanja se pa itak dogaja med vsakodnevnim druženjem, kjer se "dobronamernim" dajanjem nasvetov med običajnim klepetom težko kdorkoli upre, čeprav ti pogosto bolj škodujejo kot koristijo.

Nenazadnje, kaj pa sploh ni nevarno.
Živeti je smrtno nevarno!

Back to top
 
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Ko beseda lahko ubija
Reply #2 - 07.10.2004 at 08:26:15
 
depepresija -  poporodna je v biti duševna bolezen, ki je potrebna zdravljenja. omenjena bi si morala poiskati zdravniško pomoč, ne pa brskat po forumih. tako je moje osebno mnenje.
lp
Angel
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Ko beseda lahko ubija
Reply #3 - 07.10.2004 at 08:38:06
 
Lili, thx, za tole....

Zgodba pa se začne tule

http://med.over.net/phorum/read.php?f=11&i=328931&t=328393#reply_328931

Ko sem mal prebral, vse okrog tega kar se dogaja, je tud mene mal stisnilo.

Moje mnenje je .... (mah po kavi.......)   Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Ko beseda lahko ubija
Reply #4 - 07.10.2004 at 09:04:27
 
Lilith wrote on 06.10.2004 at 16:49:34:
Mlada mamica se je (najbrž v poporodni depresiji) potožila na forumu, kjer so jo nekateri napadli, le zakaj jamra in zakaj sploh ima otroka, če ni sposobna zanj skrbeti. Pa je bilo to očitno kaplja čez rob in je naredila samomor.
Vsem nam v razmislek.


Povej, Lilith, a boš ti tudi razmišljala o svoji odgovornosti glede tvojih namigovanj, da so napad in obtožbe očitno bile kaplja čez rob, če bi kdo tistih tole prebral in začutil takšno krivdo ter naredil samomor? Undecided

Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Ko beseda lahko ubija
Reply #5 - 07.10.2004 at 09:16:13
 
Quote:
Povej, Lilith, a boš ti tudi razmišljala o svoji odgovornosti glede tvojih namigovanj, da so napad in obtožbe očitno bile kaplja čez rob, če bi kdo tistih tole prebral in začutil takšno krivdo ter naredil samomor? Undecided



Roll Eyes

Saj če nočeš razumeti, kaj pomeni, če se nekdo konstantno nate spravlja (kot napr. ti na mene), pol pač ne razumi, pa živi še naprej v (zlaganem) občutku, da nisi za nič odgovorna, ne kriva.

Glede mojih namigovanj pa - niso "moja" - o tem je pisala njena prijateljica. In če bi se ti vsaj toliko potrudila, da bi to prebrala, zdaj ne bi rabila mene obtoževati na ta način.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Ko beseda lahko ubija
Reply #6 - 07.10.2004 at 09:21:44
 
Se strinjam z bardotom, da je je javnost/odprtost foruma edina možna zaščita pred tem, da izjave  posameznega udeleženca foruma  ne dobijo  večje teže  kot si jo zaslužjo. Ne vem kako je s to odprtostjo na drugih forumih, ker na njih ne sodeljujem. Jest sem za odprtostjo tega čist zadovoljen in sem prepričan, da  posamezne izjave ne morejo nobenmu škodit, če  je 'duh' foruma zdrav oz.  če virtualno odraža pestrost opcij življenja samega.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Ko beseda lahko ubija
Reply #7 - 07.10.2004 at 09:26:32
 
Ob pregledu postov, ki so ji bili namenjeni, je mogoče opaziti, da je večina dobronamernih, takih, ki jo vzpodbujajo, nekaj ji je ponudilo celo osebno pomoč,  nekaj je pa tudi direktnih nasvetov, naj si poišče strokovno zdravniško pomoč, ker je verjetno v poporodni depresiji, ki je sicer nekaj čisto običajnega.

Po moji oceni, se je ti "internetni" nasveti sploh niso dotaknili.
Po svoje je to lahko razumeti, saj vsi dobro vemo, da nas najbolj zadenejo dobronamerni nasveti, pa tudi zbadanja naših najbližjih,  ki jih osebno poznamo in s katerimi živimo, v veliko manjši ali v skoraj nobeni meri pa tistih, ki na kakšnem (brezveznem) forumu nekaj kracajo in s katerimi nimamo osebnih stikov ali jih sploh ne poznamo.

Vzroke za njen samomor bi bilo torej bolje iskati v njenem ožjem družinskem okolju in v dejstvu, da je imela že od prej načete živce (posledica zlorabe v otroštvu, sovraštvo do moških in otrok in podobno, tudi naslov topica "znorela bom" je že dovolj zgovoren)

Usodneje je bilo (tudi zaradi neizkušenosti), da najverjetneje ni bila deležna večjega in tako potrebnega razumevanja in podpore s strani najožjih družinskih članov in prijateljev, morda je bila deležna celo zbadanja ali prikritega namigovanja na nesposobnost, kar je vse skupaj končni kolaps samo še pospešilo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Ko beseda lahko ubija
Reply #8 - 07.10.2004 at 09:31:24
 
Bardo_Thodol wrote on 07.10.2004 at 09:26:32:
Po svoje je to lahko razumeti, saj vsi dobro vemo, da nas najbolj zadenejo dobronamerni nasveti, pa tudi zbadanja naših najbližjih,  ki jih osebno poznamo in s katerimi živimo, v veliko manjši ali v skoraj nobeni meri pa tistih, ki na kakšnem (brezveznem) forumu nekaj kracajo in s katerimi nimamo osebnih stikov ali jih sploh ne poznamo.



Mogoče to vsi ostali dobro veste, razen mene. Moja izkušnja je povsem drugačna. Jaz v krogu mojih bližnjih nimam nikogar, ki bi me zbadal na način, da bi me prizadel.
Tukaj na forumu sem bila pa v preteklosti izjemno prizadeta.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Ko beseda lahko ubija
Reply #9 - 07.10.2004 at 09:39:00
 
Bi se spet strinjal z bardototom. Forum ni primarna skupnost in je ne more nadomestit,  ker je po defultu le prostor za odprto razpravo. Primarne skupnosti so zaprte oz, vsaj težko propustne, člani delijo svoje skrivnosti in intimnosti in so zato čustveno trdne. Če pride do krize odnosov/zaupanja v primani skupnosti, na forum ni možno prenest njenih fukcij, ne da bi prišlo do ponovne krize/razočranja zaupanja še na tem nivoju. Forumska javnost ti lahko osvetli tvoj oseben problem oz. ga  prikaže v eni drugi luči, ne more pa ga razrešit. Niti s tem, da ti ga zanika. Razreševat ga je treba zmerom tam, kjer je nastal.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Ko beseda lahko ubija
Reply #10 - 07.10.2004 at 09:41:36
 
Lilith wrote on 07.10.2004 at 09:31:24:
Mogoče to vsi ostali dobro veste, razen mene. Moja izkušnja je povsem drugačna. Jaz v krogu mojih bližnjih nimam nikogar, ki bi me zbadal na način, da bi me prizadel.
Tukaj na forumu sem bila pa v preteklosti izjemno prizadeta.


A si se vprašala, zakaj pol sploh rabiš okolje foruma, da dožiš izkušnjo, za katero si v primarnem okolju prikrajšana?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Ko beseda lahko ubija
Reply #11 - 07.10.2004 at 09:46:32
 
Mam podobno mnenje kot Bardo. (,.. he he,,, mi ne bo treba tipkat tok vsega).

Dejansko se usodni pritisk ne zazna iz postov, ki jih je dobila v odgovor.

Sem pa ugotovu, da se tudi na med-u, dogaja da ima Primož veliko opravka s provokatorji, oziroma osebami, ki hitro zapadejo v zbadlivke, žaljivke.

Precej očitno je da so taki časi, in da informacije, ter komunikacija poteka v sedanjosti precej hitreje kot še kako leto nazaj. V to je vključenih vse več ljudi od mirnih do nemirnih. In mnogi svoje probleme raje preusmerijo v to da se lotijo, napadajo drugega.

Vsekakor verjamem, da nek vpliv dobiš v vsej tej množici odgovorov, ki priletijo ko zastaviš neko vprašanje. Enako velja za spodbudna in negativna sporočila. Redki so, ki se jih to ne dotakne. Takih običajno niti ne srečamo na samih forumih, iz preprostega razloga, ker svoje probleme običajno rešujejo sami. Mnogi zastavijo vprašanje, zgolj iz radovednosti, da si potrdijo svoje lastno prepričanje.

Vsekakor pa je vedno tisti, ki odgovarja sam odgovoren, za besede (spodbudne ali destruktivne) ki jih spusti v eter. Vsekakor s svojim delovanjem vplivamo na osebo ki ji odgovarjamo, in zato je potrebno prevzeti odgovornost.

Ljudje se iz dneva v dan potrjujemo in pozitiven feed-back, v nas sproža precej pozitivnih, veselih in spodbudnih občutkov. Če pa dobiš od 100 odgovorov, 90 kritičnih (zbaljivih, žaljivh, ponižujočih), ter si obenem še obdan s takšnim okoljem, pa je lahko pot navzdol tudi pospešena.

Če že odgovarjaš, je po mojih izkušnjah tu predvsem pomemben reakcijski čas. Če si vzameš čas, malo premisliš, prebereš svoj odgovor vsaj še enkrat, se kar velikokrat zgodi, da pride do popravkov. Če upoštevaš in pridaš malo sočutja, postavljanje v kožo spraševalca, pa sploh.

Tuki se lepo potrdi pravilo:"Hiti počasi".

Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Ko beseda lahko ubija
Reply #12 - 07.10.2004 at 09:54:39
 
titud wrote on 07.10.2004 at 09:41:36:
A si se vprašala, zakaj pol sploh rabiš okolje foruma, da dožiš izkušnjo, za katero si v primarnem okolju prikrajšana?


In za kaj sem jaz po tvojem mnenju prikrajšana v primarnem okolju? In zakaj po tvojem mnenju "rabim" forum?
Bi mi bilo všeč, če bi mi odgovoril na pm, ker mi javne kvazianalize moje osebe (sploh tiste, za katere nisem prosila in jih nočem tukaj) močno pokvarijo dan.


Je pa res zanimivo, kako se vas je dotaknil tale moj začetni post - nekatere tako zelo, da je bilo treba udariti po meni osebno. Boste kaj razmislili o tem?
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Ko beseda lahko ubija
Reply #13 - 07.10.2004 at 09:55:56
 
Lilith wrote on 07.10.2004 at 09:54:39:
Je pa res zanimivo, kako se vas je dotaknil tale moj začetni post - nekatere tako zelo, da je bilo treba udariti po meni osebno. Boste kaj razmislili o tem?


Lilith, kar se mene tiče, mi lahko nastaviš še drugo lice...
Wink Wink Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Ko beseda lahko ubija
Reply #14 - 07.10.2004 at 09:57:00
 
Gru Gru wrote on 07.10.2004 at 09:55:56:
Lilith, kar se mene tiče, mi lahko nastaviš še drugo lice...
Wink Wink Wink


Ne razumem, kaj mi hočeš povedati. Lahko razložiš?
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 14