Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 8
(Read 26281 times)
exodus
Ex Member




Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
06.10.2004 at 09:10:18
 
Predlagam Arleni, Stojchyju in predvsem Miški, da si naslednji tekst v celoti prečitati, po možnosti tudi sprintate in preučite, ker se ekskluzivno na vas nanaša, vsaj po moji oceni:  Wink

Odpuščanje je tako kompleksen duševni proces, da se ne da dati preprostega odgovora. Odpuščanje je lahko izjemno koristno in plodno za tistega, ki ga zmore izpeljati, v nekaterih primerih pa je povsem neprimerno ali celo nevarno.

Na primer: če nekomu še vedno grozi neka zloraba, bi bilo povsem nesamozašččitno, da bi potencialna žrtev poskusila odpustiti tistemu, ki jo trenutno ogroža. Kot je bilo že zapisano, žrtve pogosto, žal, še prerade odpuščajo in se slepijo z iluzijami, "da ni tako hudo". če se na primer žena trudi, da bi odpustila možu, ki je do nje nasilen, bo potlačila svojo jezo in druga negativna čustva. Brez jeze pa ni energije, da bi se branila. Nasprotno velja za žrtve zlorabe, ki ni več aktulana. Te žrtve so pogosto razdvojene, ali bi si dovolile, da si zacelijo svoje rane in poskušajo odpustiti tistemu, ki jih je prizadel, ali ne. Gre za nezavedno prepričanje, da bi s popolnim okrevanjem od travme morda (prehitro in prelahko) opravičili storilca. Žrtev lahko tudi verjame, da je bilo destruktivno vedenje do nje prehudo, da je preveč trpela in da tega grdega ravnanja ni mogoče z ničemer nadoknaditi oziroma poplačati.

Odpuščanje je "nepravo", če ga uporabljamo zato, ker ne zmoremo prenesti jeze do storilcev. Jeza je namreč potrebna, da sploh lahko stopimo v proces "očiščenja in olajšanja" (katarze). Z jezo na storilca pridobimo občutek moči in šele od tu naprej lahko usmerimo svoje doživljanje v proces odpuščanja. Nepravo odpuščanje je tudi [b]"prezgodnje" odpuščanje: v bistvu gre za nezmožnost, da bi se soočili s tistim, ki je z nami grdo ravnal. Morda se ne počutimo dovolj varno za tako soočanje (se tega človeka upravičeno ali neupravičeno bojimo) ali pa se nimamo za dovolj "vredne" za tako soočanje(morda celo sprevrženo menimo, da tako ravnanje zaslužimo ali smo tudi mi krivi, da je do zlorabe prišlo - na primer žrtev spolne zlorabe z zelo nizkim samospoštovanjem; ravno take sprevržene misli so ene od hudih duševnih posledic zlorabe). Tako prezgodnje ali "instant" odpuščanje je lahko tudi nezaveden subtilen odpor same žrtve, da bi se trudila za odpuščanje (kot je že bilo povedano, se s tem zanika bolečina, hkrati pa gre za izogibanje resnemu čustvenemu delu, ki je potrebno za avtentično odpuščanje).

Nekateri ljudje lahko celo silijo žrtve, naj "odpustijo"; lahko gre za zelo površno povzemanje nekaterih religioznih ali psihoterapevtskih stališč. S takim siljenjem izpade odpuščanje kot nekaj trivialnega, neka vrste socialne spodobnosti, vljudnosti, lahko pa s siljenjem v odpuščanje manipuliramo z žrtvijo. Žrtve se tako sili, naj potisnejo svojo jezo na tiste, ki so z njimi grdo ravnali, in naj zanikajo svojo duševne bolečine. čE SILIMO LJUDI K ODPUŠčANJU ZATO, KER SE NAM TO ZDI "SPODOBNO", SMO ZANESLIJIVO NAJMANJ NESPOŠTLJIVI DO NJIHOVEGA TRPLJENJA. če pa manipuliramo z žrtvijo (da bi morali zaščititi uglednega storilca ali da nam ne bo treba spremeniti odnosa do storilca), tudi zanesljivo postanemo soudeleženi v zlorabi. Ljudje od katerih se zahteva "instant" odpuščanje, se lahko počutijo dvojno krive[b]: ker se lahko krivijo, da so postali žrtve, in dodatno, ker ne morejo zares odpustiti. [b]Tako prezgodnje odpuščanje - hote ali nehote - ima namen, da v končni meri storilca osvobodi odgovornosti. V ozadju procesa odpušččanja ne gre za pasivno vdano prenašanje preteklih zlorab, ampak ZA OJAčEVANJE AGRESIVNOSTI. Ta je potrebna, kot je že bilo omenjeno, za občutke jeze, ki so nujna predhodnica odpuščanja in samozaščitnega vedenja.

Pristno odpuščanje je dolg čustven proces in ne dogodek ( da naenkrat rečemo, tako - sedaj pa sem odpustil(a) in je vse rešeno). Do tega procesa ne vodi nobena bližnjica ali lažja pot in nikogar se ne da prisiliti vanjo. Ob odpuščanju vedno plačamo tudi osebno ceno - odreči se je treba "mračnemu zadovoljstvu", ki ga prinaša zamera.

čisti altruizem pomeni torej izrazito osebno neodvisnost - v tem primeru nam da občutek, da smo osvobojeni od moreče čustvene povezanosti s storilcem zlorabe. Ampak tudi v alturizmu (krščanski in new-agerski termin o "vseprežemajoči ljubezni") lahko gre za drug pomen le-tega: tako je nezavedno lahko altruistično vedenje namenjeno tudi temu, da bi ljudje sami sebi dokazali, da so "dobri", da bi torej prekrili svoje nizko samospoštovanje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Back to top
 
 
IP Logged
 
bogglefreak20
3
***
Offline


Posts: 180

Gender: male
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #1 - 06.10.2004 at 12:18:56
 
exodus wrote on 06.10.2004 at 09:10:18:
Odpuščanje je tako kompleksen duševni proces, da se ne da dati preprostega odgovora. Odpuščanje je lahko izjemno koristno in plodno za tistega, ki ga zmore izpeljati, v nekaterih primerih pa je povsem neprimerno ali celo nevarno.

Na primer: če nekomu še vedno grozi neka zloraba, bi bilo povsem nesamozašččitno, da bi potencialna žrtev poskusila odpustiti tistemu, ki jo trenutno ogroža. Kot je bilo že zapisano, žrtve pogosto, žal, še prerade odpuščajo in se slepijo z iluzijami, "da ni tako hudo". če se na primer žena trudi, da bi odpustila možu, ki je do nje nasilen, bo potlačila svojo jezo in druga negativna čustva. Brez jeze pa ni energije, da bi se branila. Nasprotno velja za žrtve zlorabe, ki ni več aktulana. Te žrtve so pogosto razdvojene, ali bi si dovolile, da si zacelijo svoje rane in poskušajo odpustiti tistemu, ki jih je prizadel, ali ne. Gre za nezavedno prepričanje, da bi s popolnim okrevanjem od travme morda (prehitro in prelahko) opravičili storilca. Žrtev lahko tudi verjame, da je bilo destruktivno vedenje do nje prehudo, da je preveč trpela in da tega grdega ravnanja ni mogoče z ničemer nadoknaditi oziroma poplačati.


Zdi se mi, da ne gre zamenjevati odpuščanja s pozabljanjem.

Nekomu odpustiti ne pomeni vztrajati v statusu quo in trpeti zlorabo še naprej. Odpuščanje je čustvena kategorija, ki nosi največ duševne koristi tistemu, ki odpušča, ne pa tistemu, ki je odpuščeno.

Če žrtev odpusti svojemu napadalcu, je to korak, ki njej omogoči korak naprej v svojem življenju. Pomeni, da razume in sprejme dejstvo, da ta oseba, ki ji je kakokroli škodovala pač v tistem trenutku in situaciji ni znala ali hotela drugače. Odpuščanje pomeni odložitev duševnega bremena. To ne pomeni, da naj žrtev naslednjič zopet pasivno dopusti zlorabo.

Banalen primer po točkah:
1. ugrizne me pes.
2. ko dozori v meni spoznanje, da ta pes v tistem trenutku pač ni mogel drugače, kot da me je ugriznil bodisi iz strahu in samoobrambnih namenov bodisi iz nagona bodisi iz žive zlobe, to dejstvo sprejmem in mu odpustim.
3. temu psu se vseeno več ne približam, ga pa tudi ne dojemam kot sovražnika, ga ne preklinjam in ga ne želim fentati. prav tako ne pozabim na ugriz in morda sem zato ob srečanju z drugimi psi previdnejši (toda ne v smrtnem strahu ali paranojičnem prepričanju, da mi vsi psi želijo škodovati).
Back to top
 

Beatus, qui venit in nomine Domini!
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #2 - 06.10.2004 at 17:27:53
 
bogglefreak20 wrote on 06.10.2004 at 12:18:56:
Zdi se mi, da ne gre zamenjevati odpuščanja s pozabljanjem.

Nekomu odpustiti ne pomeni vztrajati v statusu quo in trpeti zlorabo še naprej. Odpuščanje je čustvena kategorija, ki nosi največ duševne koristi tistemu, ki odpušča, ne pa tistemu, ki je odpuščeno.

Če žrtev odpusti svojemu napadalcu, je to korak, ki njej omogoči korak naprej v svojem življenju. Pomeni, da razume in sprejme dejstvo, da ta oseba, ki ji je kakokroli škodovala pač v tistem trenutku in situaciji ni znala ali hotela drugače. Odpuščanje pomeni odložitev duševnega bremena. To ne pomeni, da naj žrtev naslednjič zopet pasivno dopusti zlorabo.

Banalen primer po točkah:
1. ugrizne me pes.
2. ko dozori v meni spoznanje, da ta pes v tistem trenutku pač ni mogel drugače, kot da me je ugriznil bodisi iz strahu in samoobrambnih namenov bodisi iz nagona bodisi iz žive zlobe, to dejstvo sprejmem in mu odpustim.
3. temu psu se vseeno več ne približam, ga pa tudi ne dojemam kot sovražnika, ga ne preklinjam in ga ne želim fentati. prav tako ne pozabim na ugriz in morda sem zato ob srečanju z drugimi psi previdnejši (toda ne v smrtnem strahu ali paranojičnem prepričanju, da mi vsi psi želijo škodovati).



lepo prosim, da psa in ostalih živali ne enačite z agresorjem v podobi homo sapiensa

homo sapiens ima namreč čudovito sposobnost zavestnega odločanja in relativne svobodne volje
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #3 - 08.10.2004 at 14:05:51
 
bogglefreak20 wrote on 06.10.2004 at 12:18:56:
Zdi se mi, da ne gre zamenjevati odpuščanja s pozabljanjem.


Njop, to ni isto, niti ne vidim, od kod si razbral to iz konteksta, saj nikjer ne namiguje, da bi enačli odpuščanje s pozabljanjem?
Back to top
 
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #4 - 08.10.2004 at 18:13:26
 
Winkhej , EXO...
ali ti je zopet dolgčas , prijateljček?
ne ljubi se mi ponavljati eno in isto v stotih variantah...
mogoče , kdaj drugič...
Cheesy Roll Eyes

Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #5 - 08.10.2004 at 20:36:14
 
arelena wrote on 08.10.2004 at 18:13:26:
Winkhej , EXO...
ali ti je zopet dolgčas , prijateljček?
ne ljubi se mi ponavljati eno in isto v stotih variantah...
mogoče , kdaj drugič...
Cheesy Roll Eyes



Aralena, ne da bi imel karkoli proti tebi, ker se mi zdiš povsem OK, ampak moti me ta stvar, da nisi NARAVNA. Delaš se, da si nekaj, kar v bistvu nisi, se pravi prirejena.  Bodi "einfohen" človek, čisto preprost in povej, kaj si zares misliš, čemu vsa t pretvarjanja, ko koketiraš s svojim lažnim ali zlaganim jazom, preoblečenim v takle pocukrano new-agersko platno prisiljenega altruizma oziroma ljubezni, ki ni pristna. S tem odbijaš ljudi, verjemi mi, tvoj slog pisanja je identičen Stojchyjevemu. Vem, da nekaj poskuša, iščeš neke izhode, da bi se našla, ampak išči še naprej, tako da boš ti ti. Žal veš to tudi ne bo šlo, če si pogledaš nekega budista, pa skušaš živeti po tem, ti ne bo uspelo, žal, bila si vzgajana v drugem kulturološkem in socialnem okolju, in kar je še najbolj pomembno, to tvoje okolje ti je zadalo čustvene rane, verjetno družina,kar pri teh menihih ni slučaj, in to je biszvena razlika med tabo in temi.  RAzumeš, ker či si preveč v tej tvoji veri, kar sklepam da si, mi ne boš niti pripravljena prisluhniti in boš še naprej vztrjajala pri svojem, svojih iluzijah, kar pa veš, da te lahko drago stane. Bodi Arlena, ne pa poskušaš biti nekdo drug, pa ne si lagat, da imaš vse ljudi rada, ker togre za obrambni mehanizem ZANIKANJA, sploh če skušaš vzljubiti ljudi, ki so ti zadali največ ran.... ker odpuščanje je proces, niti ni priporočljivo vedno odpuščat, saj veš vsak dobi izpostavljeni na koncu svoj račun,..

Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #6 - 09.10.2004 at 09:54:56
 
WinkEXO , veš , saj sem te tudi jaz kar malo pogrešala... Cheesysem , kar sem in sem sama svoja ...sprejmi pač tako ...kot sem
uživaj... Kiss
Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #7 - 09.10.2004 at 12:27:07
 
arelena wrote on 09.10.2004 at 09:54:56:
WinkEXO , veš , saj sem te tudi jaz kar malo pogrešala... Cheesysem , kar sem in sem sama svoja ...sprejmi pač tako ...kot sem
uživaj... Kiss


Veš v čem je tvoj osnovni problem? To, da vsiljuješ drugim svojo voljo s takšno trdoto in neomajno  togostjo, predvsem pa z vsiljivostjo, ki je na čase res nevzdržna, da človeku dobesedno piješ kri, kot radi rečemo.  

Zakaj nekaj ne napišeš iz sebe, to, kar si ti misliš,  namesto, da na vsak post daš replay: oj, ah, prijateljček, veš, saj, sprejmi, rad, ah, hi, hu, ha,ljubezen, hehe, ojla, tralala, hopsasa, prijatelj, hihi.......   Napiši cel stavek ,ki pa ne ne bo tako osladno pocukran, ampak boš izhajala iz sebe? Saj vem, da morda preveč zahtevam, ampak morda pa se je bil ovsaj vredno poskusiti, kaj? Tale tvoja pritajenost in nenaravnost se vidi na milje daleč, to pa odbija ljudi....
Back to top
 
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #8 - 09.10.2004 at 14:22:48
 
 Winkočitno sem ti taka tudi všeč , ker se vedno zapneš z menoj...
???...
narobe je , ker verjetno niklo ne bereš , kaj tii kdo napiše s pozornostjo...
veš , znam se tudi kregati in ne le od Grinpuščati , če ti bo sedaj laže...vwndar se trudim , da tudi , ko to počnem , nisem preveč destruktivna in napadam le osebnost in ne Bistva V ČLOVEKU...
in , če si mi kar simpatičen , kaj te to moti...
no ...vsaj dokler ne zatežiš z vedno istimi temami...
daj , spomi se kaj novega , pa  se bom z veseljem odzvala...
do tedaj EXO...obilo ljubezni...tako in drugače Cheesy Grin Kiss

Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #9 - 11.10.2004 at 08:54:22
 
exodus wrote on 06.10.2004 at 09:10:18:
Predlagam Arleni, Stojchyju in predvsem Miški, da si naslednji tekst v celoti prečitati, po možnosti tudi sprintate in preučite, ker se ekskluzivno na vas nanaša, vsaj po moji oceni:  Wink

Dragi exo!

Ponovno globoko ganjena ob tvoji tolikšni skrbi za druge (da ob tem pozabljaš celo nase Grin ) ti sporočam, da sem z vso pozornostjo prebrala in preučila tale tekst in da se z vsem napisanim (na tvoje presenečenje) – STRINJAM…

Tvoja ocena je bila torej (kot ponavadi) – zgrešena…

Pa lep dan ti želim!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Angelus
Guest




Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #10 - 13.10.2004 at 10:57:59
 
Dragi exodus,pri meni si tudi naletel na nestrinjanje...zakaj kompliciraš? Malo mi je čudno, da si se odločil rangirati odpuščanje na "nepravo" in "instant". Tudi ti dragi exodus zlorabljaš pravi pomen besede odpuščanje. Zelo pomembno: ne gre enačiti odpuščanja z opravičevanjem nekega dejanja. To, da nekomu odpustiš, sploh ne pomeni, da njegovo dejanje opravičiš (dejanja svojega predznaka minus ne izgubijo), oziroma kot si se ti izrazil, da živiš v t.i. iluziji "ni tako hudo". Odpustiti pomeni sebe osvoboditi škodljivosti zamere, ki kot veste povzroča tudi raka. Zamera razjeda človeka, s tem imam osebne izkušnje; oseba, ki ji pa zameriš, s tem nima več nobene zveze, odpuščanje je to, da se znebiš bremena, ki ti škoduje, ne glede na dejanje, ki je to povzročilo. Dragi Exodus: ODPUŠČANJE JE ABSOLUTNO SAMO DOGODEK IN NE DOLG ČUSTVEN PROCES. Odpuščanja se da naučiti, če iz tega nastane dolg čustven proces, je nekaj narobe z metodo...Vizualiziraj in odpusti! Lep pozdrav vsem, lepo se igrajte skupaj. In tako je.
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #11 - 13.10.2004 at 11:06:02
 
Angelus wrote on 13.10.2004 at 10:57:59:
ODPUŠČANJE JE ABSOLUTNO SAMO DOGODEK IN NE DOLG ČUSTVEN PROCES. .


Lep pozdrav Angelus

Zanimiva trditev. Bi bil lahko deležen obširnejše razlage prosim ?

en bk
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #12 - 13.10.2004 at 11:27:22
 
en_bk wrote on 13.10.2004 at 11:06:02:
Lep pozdrav Angelus

Zanimiva trditev. Bi bil lahko deležen obširnejše razlage prosim ?

en bk


Če ti ni odveč, en_bk, menim, da je pod to mišljeno, da je odpuščanje-odpustiti v veliki meri odločitev nekoga, kakor navsezadnje tudi odločiti se, da bomo nekomu podarili ljubezen.

Hm, samo zdaj vidim, da sem nekaj nasprotnega rekla. Da uvidimo, da je ljubezen svodbodna, pa je potreben proces... al kaj? (somebody stop me - zmeda Grin). Dogodek je, ja, preseneti te, zato je to mal težko sprejet, da zmeraj bil svoboden.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Angelus
Guest




Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #13 - 13.10.2004 at 11:29:03
 
Odpuščanje ima, kot sem že prej rekel, opraviti samo z osebo, ki zameri. Vsak dogodek se zgodi zato, da nam v danem trenutku nekaj pokaže oz. hoče, da se nekaj naučimo-nič se ne zgodi kar tako!!! Pozoren je treba biti na VSE, kar se TUKAJ in ZDAJ dogaja, ker sedanji trenutek je edino kar šteje, točka moči je vedno v sedanjem trenutku (Louise L. Hay). Obstaja vaja odpuščanja, kako človeku, ki ti je storil nekaj hudega, odpustiti. Najprej je seveda treba odpustiti sebi za zamero, ki jo gojiš (negativno čustvo-ni v skladu z naravnimi zakoni). Ko dosežeš to, da si objektivni opazovalec situacije v kateri se nahajaš (to dosežeš tako, da enostavno pustiš, da misli letijo (postaneš pretočen), hkrati se pa nobene misli ne okleneš. Če se ti to zgodi, samo preusmeri pozornost na dihanje-bodi dihanje. Nato pride najtežji (najlepši) del: Osebo, ki ji zameriš, si predstavljaj kot ŽRTEV ŽRTVE (če bi bila ta oseba ozaveščena, tega zagotovo ne bi storila), kot otroka, ki trpi zaradi tega ker dela slabo, hkrati pa ne ve, kako nehati trpeti. Pobožaj tega otroka, da se mu prikaže nasmešek na malem objokanem obrazu, povej mu da je vse v redu...Igrajta se skupaj. Z vizualizacijo dosežeš vse...Nato ga pa spusti, osvobodi ga in posledično-sebe. Naslednji kontakt z osebo je povsem drugačen...Odnos spremeniš v petih minutah, samo verjeti je treba, verjemite mi Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Zloraba pravega pomena besede odpuščanje
Reply #14 - 13.10.2004 at 11:46:31
 
Angelus wrote on 13.10.2004 at 11:29:03:

Osebo, ki ji zameriš, si predstavljaj kot ŽRTEV ŽRTVE (če bi bila ta oseba ozaveščena, tega zagotovo ne bi storila), kot otroka, ki trpi zaradi tega ker dela slabo, hkrati pa ne ve, kako nehati trpeti. Pobožaj tega otroka, da se mu prikaže nasmešek na malem objokanem obrazu, povej mu da je vse v redu...


meni se ob takih in podobnih razmišljanjih postavita vprašanji:

1. Večina problemov pri današnji mladi generaciji dokazano izvira iz preveč permisivne vzgoje, ali bolje rečeno zaradi razvajenosti. Recimo, en tak primer je tisti fant, ki je pobil straše in polbrata iz koristoljubja v Rovinju. Razvajeni ne vedo kaj je trpljenje in kaj je trud ... njim je vse prinešeno na pladnju ... pa vendar taki razvajenčki, ki jim ni nič hudega postanejo najhujši kriminalci in tirani  ???

2. Zakaj je treba vizualizirat, da je ta človek otrok, če pa ni otrok, če je odrasel? Meni to spominja na bagateliziranje in "zloraba" otrok ... recimo jaz osebno, če mi otrok reče ali stori kaj slabega tega niti ne jemljem za zlo in zamero...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 8