Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 6
(Read 22635 times)
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

PRAVI IN LAŽNI JAZ
17.09.2004 at 14:47:10
 
Še nekaj na temo "jaza":

Rekli smo, da pristnost stika izvira iz najzgodnejših izkušenj v odnosu z materjo. Za Winnicotta jaz ni samoumeven, ampak se trdni jaz lahko razvije samo v okolju, ki je v stiku z otrokovo neopredeljeno tesnobo in otrokovimi potrebami po stiku. V primerih, ko otrokovo okolje otroka popolnoma spregleda oz. se nanj ne prilagodi, otrok razvije lažni jaz, to je jaz, ki je povsem skladen z okoljem, ne da bi bil v stiku z otrokovimi spontanimi potrebami in vzgibi.
Zato je eden ključnih mehanizmov zdravega razvoja prav mehanizem zrcaljenja, ko mati otroku zrcali njegovo podobo in njegova čustva ter njegove potrebe in s tem uravnava tisto nezamisljivo tesnobo, na robu katere je otrok. Odsotnost zrcaljenja je torej ena najhujših travm, ki jih lahko doživi otrok...

Iz knjige "Odkritje odnosa" - Lia Katarina Kompan Erzar
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #1 - 18.09.2004 at 10:19:53
 
Winnicotov koncept izgradnje pristnega selfa (jaza):

- ko se povprečno dobra (dovolj dobra) mati naravno odzove na otrokove potrebe, se ustvari skladnost med otrokovimi potrebami in materinimi odgovori. Običajno se mati pripravlja na ta proces že v času nosečnosti, ob svojih prvih poskusih komuniciranja s fetusom.

- takšna skladnost pomeni pot do izgradnje pristnega selfa (jaza) in predstavlja bistvo zaupanja vase, v svojo samostojnost, neodvisno od objektov (ljudi).

- kadar frustracije presegajo določen nivo, jih ni možno zadržati znotraj izkušenj pristnega selfa - posebno ko se mati prisiljuje v odnos z dojenčkom in zadeva neskladno na njegove spontane potrebe. Take negativne izkušnje oblikujejo lažni self - to je nekoga, ki se podreja materinim presojam.

- formiranje selfa pomeni izgradnjo identitete. Če so zunanji pogoji takšni, da pride do cepitve selfa na pristni in lažni self, ima lažni self funkcijo ščititi pristni self pred narcističnimi ranami, vendar ga pri tem oropa intimnosti (nesposobnost za bližino, zaupanje, intimnost).
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #2 - 20.09.2004 at 08:39:53
 

Naš pravi Jaz je spontan, se razširja, je ljubeč, daje in komunicira. Čuti, pa naj bodo občutki radostni ali boleči. Ta čustva tudi izraža. Pravi jaz sprejema naša čustva brez obsojanja in strahu in jim dovoli, da obstajajo kot veljaven način ocenjevanja dogodkov... Lahko je podoben otroku v najvišjem, najbolj zrelem in razvitem pomenu besede. Potrebuje igro in zabavo. Pa vendar je ranljiv, morda zato, ker je odprt in zaupljiv. Predaja se sebi, drugim in končno vesolju. Vendar je močan v praven pomenu besede. Zdravo je prizanesljiv do sebe, uživa ob razvajanju drugih in ko drugi razvajajo njega. Odprt je tudi do tistega našega prostranega in skrivnostnega dela, ki ga imenujemo nezavedno. Pozoren je na sporočila, ki jih vsak dan sprejemamo od nezavednega, kot so sanje, notranji boji in bolezni. Ker je resničen, lahko raste. In medtem ko naš so-odvisni (nepravi) jaz pozablja, se naš pravi Jaz spominja naše Enosti z drugimi in vesoljem.


Čudežna preobrazba - Joan Borysenko
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #3 - 20.09.2004 at 09:34:25
 

Vse tole nabijanje o pravem in lažnem Jazu mi nikakor ne gre pa ne gre skupaj, saj se mi zdi zgrešeno najmanj na dveh nivojih:
- Najprej je zgrešeno na nivoju sintakse in pomena: ko se namreč ne loči več med sebstvom (ang. self, nem. Ich) in jazom (ang. I, nem, Ich), se zabriše pomembna razlika med nečim, kar naj bi bilo samo na sebi in po sebi - torej o nečem, kar vedno obstaja (ali naj bi obstajalo) pa se nam je samo nekako zakrilo, na eni strani je torej nekaj popolnega izvirnega na drugi pa nekaj drugotnega, nekaj, kar se skozi naš osebnostini razvoj šele razvije (oseba - persona je nekaj sekundarnega, v stari grščini pomeni persona masko, katero nosijo gledališki igralci).
- Drugi nivo je metodološki nivo, kjer se mešajo različni nivoji: najprej nivo globinske psiholgije, ki se naenkrat zmeša s pedagoškim navojem, vse skupaj pa se zabeli še  s psihologističnim odrešenjstvom in sociologijo (tu gre očitno predvsem za neko modernistično ideologijo poboljševalcev človeka - kako narediti primernega podložnika).



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #4 - 21.09.2004 at 10:38:14
 
T, a hočeš svojo drugo alinejco malo bolj razložit?
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #5 - 21.09.2004 at 11:29:36
 
bom poenostavila.
pravi jaz sem jaz. lažni jaz pa je angel.
skupej sva dva. prava nepopolna, vačasih popolna angelska bitja.
sem torej jaz, s svojimi čustvi, hotenji, željami, dobroto in slabostjo. pa popolona, nepremagljiva in nedosegljiva angelska Metka.
lp
Anđi
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #6 - 21.09.2004 at 11:31:40
 
t wrote on 20.09.2004 at 09:34:25:
- Drugi nivo je metodološki nivo, kjer se mešajo različni nivoji: najprej nivo globinske psiholgije, ki se naenkrat zmeša s pedagoškim navojem, vse skupaj pa se zabeli še  s psihologističnim odrešenjstvom in sociologijo (tu gre očitno predvsem za neko modernistično ideologijo poboljševalcev človeka - kako narediti primernega podložnika).



recimo, da za izhodišče vzamemo self, kot nek psihološki termin,  najprej je ta self postavljen kot neka osnova, potem naj bi se ta osnova razvijala in posledično skozi identiteto še cepila na nekaj, kar je njena identiteta in nekaj kar je še vedno ta prava stvar, pri čemer pa je ta prava stvar še vedno določana in usmerjana po nekih kriterijih od zujnaj (in torej spet ni nič drugega kot samo neka nova identiteta - le da tokrat po volji nekoga drugega, ki pa spet spada le med iste zunanje dejavnike kot prvi sklop, ki nastopa pri lažnem selfu)

(tu vidim mešanje in pobolševanje - skratka krog brez konca in smisla)

(in kar se mene tiče, mi takšno razpredanje o pravem in lažnem na tak način pove predvsem to, da ta, ki se tega tako loteva, svoji temi ni dorasel)


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #7 - 21.09.2004 at 11:49:30
 

"How does one seek union with God?"
"The harder you seek, the more distance you create between Him and you."
"So what does one do about the distance?"
"Understand that it isn't there."
"Does that mean that God and I are one?"
"Not one. Not two."
"How is that possible?"
"The sun and its light, the ocean and the wave, the singer and his song — not one. Not two."

© Anthony de Mello, SJ

...

Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #8 - 22.09.2004 at 10:10:07
 
Grinkako si pa to naredu?
Grinjest bi tud primala sebe oziroma mojo sliko gor. Grin
Grinpa nc. bom ostala Ahil in Kruhasti pit. Grin
lp
Anđi Grin
z lepimi zobki Grin
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #9 - 22.09.2004 at 12:19:33
 
t wrote on 21.09.2004 at 11:31:40:
(in kar se mene tiče, mi takšno razpredanje o pravem in lažnem na tak način pove predvsem to, da ta, ki se tega tako loteva, svoji temi ni dorasel)


res, v tem primeru se teme gotovo ne bi lotevala ...
Tu je bilo nekaj govora o shizofreniji :
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=100434...

in me zanima, ali je pogoj za razvoj bolezni ravno ta razcepljenost osebnosti  ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #10 - 23.09.2004 at 03:13:16
 
vida wrote on 22.09.2004 at 12:19:33:
in me zanima, ali je pogoj za razvoj bolezni ravno ta razcepljenost osebnosti  ???




če mene vprašaš je razcepljenost osebnosti, kvečjemu znak bolezni (simptom)

pogoji ali vzroki za bolezni so pač nekje drugje (moj priljubljen odgovor je, da v neravnovesju)


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #11 - 23.09.2004 at 12:02:04
 
Vsak človek ima razcepljeno osebnost. To je del obrambnega mehanizma.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #12 - 23.09.2004 at 12:30:43
 
Quote:
Vsak človek ima razcepljeno osebnost. To je del obrambnega mehanizma.



Osebnost je že sama po sebi nekaj, kar ni del človeka: recimo grki pojma osebnost sploh niso poznali - beseda persona (iz katere pride tudi osebnost) je v stari grčiji pomenila masko, katero so nosili gledališki igralci.

Osebnost torej sploh ni nekaj, kar bi bilo del nas, temveč nekaj, kar si nadenemo, da bi sebe zaščitili.


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #13 - 24.09.2004 at 08:28:48
 
t wrote on 23.09.2004 at 12:30:43:
Osebnost je že sama po sebi nekaj, kar ni del človeka: recimo grki pojma osebnost sploh niso poznali - beseda persona (iz katere pride tudi osebnost) je v stari grčiji pomenila masko, katero so nosili gledališki igralci.

Osebnost torej sploh ni nekaj, kar bi bilo del nas, temveč nekaj, kar si nadenemo, da bi sebe zaščitili.


uživajte!


Saj po moje osebnosti ni tko težko definirat, bolj zajeban je ozavestit nejno funkcijo oz. jo uprabljat tko,  da kljub zavedanju, da je maska,  ta maska deluje  avtentično. Ker če ni avtententična nima ne zate ne za druge nobene funkcije.  

Znano je,  da smo skoz fizično  masko   clo avtentičnejši kot pa bi bli  brez nje, ker nam omogoča, da laže  izrazmo tud svoje nezavedno. Skratka, če osebnost zavestno uporabljaš  za to, da  preko nje lahko vpostavljaš stik oz. vzdržuješ vez s svojo  avtentičnostjo (sebstvom), si zato zihr bolj   preprepričjiva in sugestivna osebnost kot pa če svoj  jaz z  osebnostjo  popolnoma poistovetiš in se tako osiromašiš za s stik s svojim sebstvom  oz. za  svojo avtentičnost.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: PRAVI IN LAŽNI JAZ
Reply #14 - 24.09.2004 at 12:44:36
 
titud wrote on 24.09.2004 at 08:28:48:
Ker če ni avtententična nima ne zate ne za druge nobene funkcije.  

Is there such a thing kot je npr. neavtentična maska. Skušam najti en primer tega ...

Smiley
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 6