sinjeoka wrote on 13.08.2004 at 08:43:56:kar sem ti napisala, je direkt moja izkušnja, kaj je volja in trdo delo, da se izkoplješ iz govna ... in v času ko se mi je to dogajalo sem spoznala zadosti ljudi z dokaj podobnim problemom in danes s časovno distanco lahko rečem, tisti, ki so imeli voljo (in jih sploh ni tako malo) so čez to prišli ...
...tisti, ki niso danes plavajo še globlje
Jaz pa sem ti točno na to tvojo izkušnjo povedala, da fino fajn, če si takšna, ampak niso takšni vsi. Nekateri včasih potrebujejo zunanjo spodbudo. Zakaj jim ne bi pomagal? Ampak pomagati jim ne boš mogel, če jih obsojaš. Hmm… edino, če jim nočeš pomagati… ampak tudi to izhaja verjetno iz tega, ker obsojaš, ali kako?
sinjeoka wrote on 13.08.2004 at 08:43:56:jaz tukaj ne ponujam recepta o "pravi poti" jaz tukaj polemiziram o tem, kaj človeku pove, da njegova pot ni prava in da mora najti drugo (ne pa katero)
govorim o motivaciji za spremembo, ne pa o tem kakšna naj bo sprememba
In jaz sem ti odgovorila točno na tisto, o čemer hočeš ti polemizirati - da se ključ (odgovor, kaj je tisto) skriva v vsakem posamezniku. Če pa želiš od mene slišati konkretno, kaj to je, ti pa žal ne morem odgovoriti. Ker sem mnenja, da odgovor ni en sam, ampak da je odvisen in različen od človeka do človeka. Da se torej tisto, kar človeku pove, da njegova pot ni prava in da mora najti drugo, razlikuje od človeka do človeka. Če želiš debatirati o konkretnih stvareh, vprašaj konkretno.
sinjeoka wrote on 13.08.2004 at 08:43:56:še vedno velja, da povprečnemu človeku zadostuje beseda, četudi je obsojanje ...
Zate. Zame recimo ne… Pa ti dam banalen primer. Imaš recimo enega malega večnega upornika. Ki se že od malega upira vsemu in vsem. Kot pubertetnik recimo pade v družbo alkohola, mamil, recimo tudi kriminala. Ti si torej mnenja, da je možno tega malega upornika »razsvetliti« in vrniti na »pravo« pot z obsojanjem? Z obsojanjem in kaznijo, da ga recimo zapreš v zaprt prostor, od koder ne bo imel možnosti pobega v svojo družbo? Morda. Ampak takoj, ko bo ta kazen prenehala, bo mali upornik spet v isti družbi. Na isti, stari poti. Še nalašč se bo vrnil tja. Zato, da ti pokaže, seveda. Zato, da se ti ponovno upre… Nope, draga Sinjeoka – tega pač ne morem kupiti. Mi pa seveda lahko poskusiš to pokazati na primeru. In če najdeš takšen primer, ki bo prepričal tudi mene, da je možno, da obsojanje naredi tisti »klik« v človeku… ja, potem bom svoje mnenje spremenila. Prej pač ne...
sinjeoka wrote on 13.08.2004 at 08:43:56:palica nima vzgojnega učinka v segmentu, ko pada ... ampak v segmentu zanesljivosti padanja ... če je zelo verjetno, da se prekršek
a) odkrije
in
b) da mu bo sledila kazen
toliko manj verjetno bo, da bo nepridiprav zločin ponovil... jaz torej se zavzemam za predvidljivost in predvsem za ZANESLJIVOST kaznovanja (seveda ob sorazmernosti)
čisto banalen primer, če bi vedela za 100%, da bo policaj stal na križišču Ajdovščina in meril hitrost vozil, bi ti zelo verjetno poskrbela, da bi mimo peljala po predpisanih 50 km/h
in da potegnem vzporednico ... dokler bodo posiljevalci uspešno prelagali odgovornost za svoja dejanja na koga drugega, toliko bolj verjetno je, da bodo svoja dejanja ponavljali
OK. Najprej policaj… Seveda - definitivno bi zmanjšala hitrost, če bi vedela, da me na križišču čaka policaj. Ampak, če bi vedela, da ga naslednjem križišču ni, bi veselo zdrvela skozi naslednje križišče. Na prvem križišču sem hitrost namreč zmanjšala samo iz strahu pred kaznijo. In če bi mi na drugem križišču pred avto priletel otrok, bi mi ta moj strah pred kaznijo iz prvega križišča, ki je takrat »deloval« na mojo reakcijo bolj malo pomagal. Nič, bolje rečeno. Šele takrat, ko bom v svoji glavi spremenila svoje mišljenje in razmišljala z védenjem, da mi na vsakem križišču lahko pod avto prileti otrok, bom skozi vsa križišča vozila počasi. Obstaja pa možnost, da vsak trenutek na vsakem križišču stoji policaj. To pa ja. V tem primeru bom pa seveda tudi z »napačnim« razmišljanjem v svoji glavi počasi vozila skozi križišča. In ob tem preklinjala policaje, seveda…
In potegni še zdaj vzporednico na posiljevalce… Dokler bodo posiljevalci prevzemali odgovornost za svoja dejanja samo iz strahu pred kaznijo, bodo svoja dejanja še vedno ponavljali. Takrat, ko strah ne bo prisoten, seveda. Seveda pa obstaja tudi tukaj možnost stalne prisotnosti strahu. Le uvesti je treba dosmrtno kazen za vsak poskus posilstva, za vsako posilstvo in nevem če ne kar vsaj po enega policaja, ki bo hodil za vsakim moškim in vsako žensko (pa še to je treba prej preveriti, ali ni tudi tisti policaj slučajni potencialni posiljevalec). Ker – kaj pa veš. Vsi smo potencialni posiljevalci oz. nikoli ne veš, kje te čaka… Malo pretiravam, seveda.
Aja – evo ti ga na… sem našla eno varianto, pri kateri dopuščam, da bo obsodba oz. kazen dosegla svoj namen za dlje časa. Pri pretirano prilagojenem otroku. Ampak tak otrok pa žal sploh nima svojega mišljenja in deluje po razmišljanju svojih staršev. In če takega otroka njegovi starši obsodijo – ja, tukajle dopuščam možnost, da bodo starši s kaznijo dosegli svoje. Tudi za dlje časa. Ampak – v takem otroku je itak polno strahu in še en strah več – ma, ampak saj je vseeno, ali kako ???
Dajva zaključit to temo, ker ne bova skupaj prišli. Ostajava torej vsaka s svojim razmišljanjem…
sinjeoka wrote on 13.08.2004 at 08:43:56:zadela si žebljico na glavico in naši socialni delavci (no vsaj nekateri), se zelo potrudijo, da se žrtev teh občutkov ne znebi...
čist simpl vprašanje ... kakšno krivdo nosi 5, 8, 13, 15 letnica, ki jo oče napade ... s čim po tvoje žrtev sprovocira dejanje očeta ...(res bi rada slišala tvoj odgovor)
Kar se socialnih delavcev (in drugih strokovnih delavcev tiče) – jaz sem vesela, da poznam tudi drugačne…
Kar se pa občutkov krivde tiče, pa… težko vprašanje si mi postavila, Sinjeoka. In ti spet žal ne morem odgovorit. Vsaj na splošno ne. Ker spet žal ni enega odgovora, ki bi veljal za vse žrtve. In so ti občutki krivde tudi odvisni od tistega, ki jih spolno zlorablja (od očeta, recimo). Ti pa lahko povem del neke zgodbe. Tudi tokrat resnične. O občutku krivde…
Bila je stara 5 let. Imela je leto dni mlajšega bratca. Živeli so na kmetiji in nekega popoldneva sta se otroka igrala na dvorišču. Nekje sta našla sekiro in jo uporabila kot igračo. Zgodilo se je. Deklica je v igri zavihtela sekiro in sekira je padla. Na ročico njenega bratca. Poškodba je bila tako huda, da je bratec izkrvavel in umrl. Takrat jo je oče začel zlorabljati. Češ, da je ona kriva smrti malega bratca in jo bo kaznoval. Danes je stara čez 20 let in še vedno nosi v sebi občutek krivde zaradi smrti svojega brata. In očetova kazen je bila pač popolnoma na mestu…
Drugače pa – nisem ravno prepričana, če lahko od otroka pričakuješ, da bo prevzemal odgovornosti za svoja dejanja. In če 5-letna deklica gola skaklja po dvorišču in s tem vzburja očeta… ne moreš 5-letni punčki obesiti odgovornosti za to njeno dejanje… čeprav je recimo lahko sprovociralo očeta…
sinjeoka wrote on 13.08.2004 at 08:43:56:in kaj sem rekla jaz ... ???
aja ... da pot do rešitve ni po principu "razsvetljenja" ampak trdega dela na sebi
Kaj si rekla ti? Ti si rekla tole:
sinjeoka wrote on 12.08.2004 at 11:09:25:1. zato, ker ji noben ne pove, da ji je dovoljeno (ker živi z vzorcem v galvi, da kot ženska pač mora potrpeti.)
Če bi ji torej kdo povedal, bi zmogla drugače. In jaz sem samo razložila, da temu pač ni tako. Četudi takšni ženski nekdo namreč pove, da ji je dovoljeno tudi drugače, tega še vedno ne zmore… Če sem te pa narobe razumela, se ti pa seveda opravičujem…
sinjeoka wrote on 13.08.2004 at 08:43:56:prekvalifikacije danes niso problem, večina žensk, ki doživlja nasilje je tudi zaposlenih zato otroke tako ali tako puščajo pri nasilnem očetu ...
Prekvalifikacije da danes niso problem? Kako to misliš?
In zdaj mi res ni nič več jasno. Najprej te vprašam, kako po tvojem mnenju ženska, ki v zakonu trpi nasilje, izstopi iz tega, tvoj odgovor se nanaša kot da je lena, ker ne zmore najti lastnega vira financiranja. Že takrat se mi je zdelo čudno – ne samo, da je ta razlog sicer res lahko eden izmed razlogov, še zdaleč pa ni najpomembnejši, ampak OK, sledim tebi in temu, kar napišeš. In zdaj pripelješ notri ženske, ki so zaposlene in doživljajo nasilje – torej imajo lasten vir financiranja in tako sploh odpade tvoj prvi razlog… Najprej ženske nimajo lastnega vira financiranja in so prelene, da bi ga našle, potem pa kar obstajajo zaposlene ženske, ki itak otroke puščajo nasilnemu očetu... Na kaj naj torej odgovarjam?
Ne vem, Sinjeoka, ne vem. Malo sem bila presenečena nad temle tvojim zadnjim postom… Sem sicer že ugotovila, da hočeš imeti ti vedno zadnjo besedo in ti jo z veseljem pustim, če odgovarjaš samo še zato. Če tipkaš samo zato, da nekaj tipkaš in v mojih postih nočeš videti mojega sporočila (ker v bistvu skoraj ne vem več, kaj naj ti še napišem – saj sem v glavnem vse skoraj že napisala in se že ponavljam) – v tem jaz pač ne vidim smisla. Tokrat sem še odgovorila. Pa veš zakaj? Zato, ker se že nekaj časa sprašujem, ali nimaš prav ti sama v tem, o čemer se tukaj pogovarjamo, nek hakelc, ki ga poskušaš rešiti. Da prav tule na tej temi biješ nek osebni notranji boj. Ampak potem bi bilo fino, če bi govorila konkretno. Lahko pa, da se tudi motim, seveda…