Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 8
(Read 32176 times)
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: konstruktivna komunikacija
Reply #15 - 06.06.2004 at 14:53:20
 
Ok,če te prav razumem,se ti zdi dialog,ki sem ga opisala v prvem postu smešen? Grin Grin
Ok,poslušamo do konca,vse lepo in prav,čez pet dni pa ugotovimo,da smo si narobe interpretirali tisto,kar nam je sogovornik povedal...Npr.,v najini ljubezni en banalen primer:Partnerja se dogovorita,da gresta na partijo tenisa,za osebo A to pomeni:'Greva v nedeljo po kosilu na teniško igrišče s tistima oguljenima loparjema,ki ležita tam v kotu in igrajva,se zraven zabavajva in ko bova imela dovolj,greva domov.Oseba B:Greva v nedeljo po kosilu na teniško igrišče z najboljšimi loparji in igrava po vseh pravilih,resno in brez komentarjev,dokler nekdo ne izgubi in potem pomiva posodo ves mesec. Wink
Pa to je samo banalen primer,v dost bolj kompliciranih in bolečih zadevah pa je to za odnos lahko pogubno.Se pravi,da sem mnenja,da je super,če sproti preverjamo,če smo si partnerjevo izjavo sploh prav interpretirali.
Se pa strinjam tudi,da v primeru,če se pač partner ne želi spremenit in mi ne želimo sprejet njegovega obnašanja,pač gremo narazen al pa se celo življenje kregamo okrog tega,tut take maš.
Me pa bolj zanima,kaj vi mislite o tem,kako bi se to dalo uporabit na forumu,če bi se pač strinjali,da je tak način komunikacije ok,ker se mi zdi,da se prepiramo predvsem zaradi napačne komunikacije(če obstaja v bistvu še kak drug razlog...zdele se ne morem nč spomnit,mogoče jih je pa malo morje... ??? Embarrassed).
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: konstruktivna komunikacija
Reply #16 - 06.06.2004 at 14:54:21
 
Zakaj se mi dozdeva,da se vam zdi ta način butast... Sad Sad
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: konstruktivna komunikacija
Reply #17 - 06.06.2004 at 14:55:14
 
Jah,jebi ga,se bomo pač veselo kregali in pljuvali naprej...Tut prav. Undecided
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: konstruktivna komunikacija
Reply #18 - 06.06.2004 at 15:01:07
 
Mae wrote on 06.06.2004 at 14:40:21:
Iga, dej se do konca kregaj z mano. Pa probej me poslušat  Wink

A. Iga, jst bi ful bla s tabo (pa pustmo zdej okoliščine), ampak mi ni fajn, če ti skoz zaudarjaš po alkoholu. Men ni fajn.

B. ...

Smiley


B: A sem prav razumel, da bi ti bila ful z mano, ampak ti ni fajn, ker zaudarjam po alkoholu?

A: Ja prav si me razumel...(ugiban odgovor)

B: Ampak, draga Rose, Iga sploh ne pije alkohola. Torej nikoli ne zaudarja po alkoholu. Tongue Wink Grin Torej če sem prav razumel tvoj prvi stavek, si torej lahko ful z mano. Grin
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: konstruktivna komunikacija
Reply #19 - 06.06.2004 at 15:07:02
 
picola wrote on 06.06.2004 at 14:54:21:
Zakaj se mi dozdeva,da se vam zdi ta način butast... Sad Sad


Picola, ma ni ravno butast, le nekako ne sede, da bi venomer ponavljal vsak stavek. Saj valjda nismo tolk omejeni, da si ne bi mogli zapomniti in premleti eno izpoved. Le poslušati jo moramo pazljivo. To je to.

Kar je pa na forumu itak potrebno. Če nekomu odgovarjamo, bomo valjda prebral vse kar je napisal. Ne samo prvi stavek.

A ne bi na forumu to zgledalo tako, da bi vedno vse quotal in pol najprej napisal povzetek kaj si vse razumel in pol še odgovor napisal. Bi bilo morda preveč pisanja. Če nekomu odgovoriš, valjda odgovoriš, ko si prebral njegov post v celoti. Vsaj jaz tako počnem.

Pa ne se kregat. Kiss Kiss
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: konstruktivna komunikacija
Reply #20 - 06.06.2004 at 15:10:43
 
Quote:
B: Ampak, draga Rose, Iga sploh ne pije alkohola. Torej nikoli ne zaudarja po alkoholu. Tongue Wink Grin Torej če sem prav razumel tvoj prvi stavek, si torej lahko ful z mano. Grin


A. ok hun, deal.  Grin

Picola, a je blo to konstruktivno, al kaj.  Wink
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: konstruktivna komunikacija
Reply #21 - 06.06.2004 at 15:30:56
 
To bi lahko uporabljal,ko vidmo,da se dva ne moreva nekej zment.To valda bi blo res tu mač,da bi se tkole skos menl,sej ni potrebe po tem.Če pa zagusti...pa se mi ne zdi potrata časa,ampak ravno obratno-zadeva res zahteva več časa in energije,zmenmo se pa za skos,ne pa da pogrevamo stare zadeve v nedogled...
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: konstruktivna komunikacija
Reply #22 - 06.06.2004 at 21:51:21
 
Picola, jaz te pa čisto razumem, kaj želiš sporočiti in škoda, ker ste tako zbanalizirali tole temo, ki bi bila po vsej verjetnosti koristna tudi za marsikoga izmed nas. Je Jakob_Ostrjan zelo dobro povedal stvari, pa morda vseeno še enkrat:

Sistematično poslušanje pomeni:
1. partnerstvo, to je zavračanje avtoritativno – ukazovalnega načina govorjenja,
2. osredotočenost na sogovornika, torej zavračanje usmerjenosti in zaverovanosti vase,
3. sprejemanje in vzdrževanje pozitivnega pogleda na sogovornika, kar pomeni izogibati se delnemu ali popolnemu zavračanju in (bodisi pozitivnim ali negativnim) sodbam,
4. zagotoviti si vso vednost in spretnosti, ki so potrebne za to, da zmoremo zastavljati koristna vprašanja in reagirati odgovorno,
5. dopustiti sogovorniku svobodo in neodvisnost, ko se le-ta hoče svobodno izraziti in odpreti in terja prostor za svojo enkratnost in istovetnost,
6. zadovoljitev osnovne človeške potrebe »vsakdo potrebuje uho, v katerega lahko tarna.

In čeprav je načrtno poslušanje odločilno pri dvogovoru, ima svoje meje. Zavedati se je potrebno, da je naše poslušanje subjektivno in selektivno in zato tudi izkrivljeno. Nanj vplivajo (zavestno in podzavestno) naša čustva in želje, naše ideje, naša domišljija in naše izkušnje iz preteklosti. Ko poslušamo, sliši vsakdo malo drugače – zato, ker je vsako uho malo drugačno.

(povzeto po Important steps Towards the Helping Dialogue, Wilfried Weber).

In zakaj ne bi torej preverili, ali smo slišali tisto, kar nam je sogovornik želel sporočiti? Morda se ti, Iga, res čudno sliši tole ponavljanje tega, kar je rekel tvoj sogovornik pred teboj. A če upoštevaš, da ga ne poznaš dovolj dobro, da ne znaš videti in brati njegovih misli, da njegova sporočila bereš skozi svoja barvna stekla, … se ti res zdi nesmiselno potruditi se in ga poskusiti razumeti? In kako ga boš razumel, če ne boš preveril, kaj ti je z nečim želel sporočiti? Torej ponovil tisto, kar ti je on rekel tik pred tem? Saj je verjetno to potrebno le na začetku – dokler nekoga ne spoznaš dovolj dobro, da si že precej blizu pravi interpretaciji njegove resnice. In kasneje, ko ga res dodobra poznaš, znaš prebrati njegova barvna stekla, poznaš svoja barvna stekla tudi tole ponavljanje verjetno ni več tako zelo potrebno…

In za konec morda vprašanje, ki naj odgovori prav na to, kar je želela picola sporočiti s to temo – kdo izmed vas je tule zares sistematično poslušal (bral) picolo?

Tebi pa vse čestitke, picola, če zmoreta z Marijanom funkcionirati na ta način. Saj to je le začetek – sčasoma bosta drug drugega prav preko tega načina spoznala v tolikšni meri, da se bosta zmogla slišat in razumet tudi brez tegale ponavljanja, kaj je kdo rekel predtem in se prav zato izognit marsikateremu nesporazumu, da ne rečem celo prepiru. Keep going on good work! Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: konstruktivna komunikacija
Reply #23 - 06.06.2004 at 22:40:35
 
picola wrote on 06.06.2004 at 14:54:21:
Zakaj se mi dozdeva,da se vam zdi ta način butast... Sad Sad


način je kulj

smo pa mal smešn pogovor zgradil

čit vsazga stavka pomoje res ni treba ponavljat, je pa zlo fino da se lahko človeka ustav in se reče, a te prov razumem da ... ... ... ... in poveš ... in on reče ... aaaaa ... noooo ... jest sm to mislu tko : .... .... .... .... .....

k včasih k hočeš razumet neki kar še nikol nisi prej vidu - meu u zavesti, dejansko izpadeš tak - k en butlj ... k skoz ponavljaš kaj je nekdo povedu ... k hočeš razumet ... če ...
in drugim je vse jasn, ti pa še kr rineš in si ojasnjuješ ...

in pol nekdo sliš in reče ... e ... tkole ...
in pol veš ...


tam kjer pride do konfliktnih situacij, predvsem na forumu, bi bla ta praksa nujno potrebna, pa jo redkokdo uporablja ... sej se jo da zakamuflirat v mnenje ...
na forumu je clo ta scena da majo ljudje o nečem preveč al pa premal informacij ... preveč v smislu da si neke stvari načitajo jih povežejo z enimi drugimi in majo celo zaroto ... med drugimi so pogosto spet neke netočnosti ...
pri premal informacijah pa je ponavad predvsem to da ljudje nekoga ne poznajo zadost in pol si na osnovi trenutnega stanja njegovega prelahko ustvarijo pravico do obsojanja ...



picola ... maš sto posto prav ... samo mal si zapretiravala ... včasih je pač tud to treba ... igi in rose se pa pač heca ... men se je pa že nehal hecat ... na to temo ...

ker maš prov, kot tud jakob in miška ...

marsikomu bi mnjogo pomagala ta tehnika ...

za razumet je zlo krasna ... razumet je pa fino, da pol laži sprejmeš ... če za nč druzga ne ...

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: konstruktivna komunikacija
Reply #24 - 06.06.2004 at 22:58:45
 
Miska wrote on 06.06.2004 at 21:51:21:
In zakaj ne bi torej preverili, ali smo slišali tisto, kar nam je sogovornik želel sporočiti? Morda se ti, Iga, res čudno sliši tole ponavljanje tega, kar je rekel tvoj sogovornik pred teboj. A če upoštevaš, da ga ne poznaš dovolj dobro, da ne znaš videti in brati njegovih misli, da njegova sporočila bereš skozi svoja barvna stekla, … se ti res zdi nesmiselno potruditi se in ga poskusiti razumeti? In kako ga boš razumel, če ne boš preveril, kaj ti je z nečim želel sporočiti? Torej ponovil tisto, kar ti je on rekel tik pred tem? Saj je verjetno to potrebno le na začetku – dokler nekoga ne spoznaš dovolj dobro, da si že precej blizu pravi interpretaciji njegove resnice. In kasneje, ko ga res dodobra poznaš, znaš prebrati njegova barvna stekla, poznaš svoja barvna stekla tudi tole ponavljanje verjetno ni več tako zelo potrebno…

In za konec morda vprašanje, ki naj odgovori prav na to, kar je želela picola sporočiti s to temo – kdo izmed vas je tule zares sistematično poslušal (bral) picolo?




Najprej odgovor na zadnje vprašanje. Jaz sem pozorno prebral Picolo.

In kontra vprašanje? Ali si ti pozorno prebrala, preden si vse skupaj označila z banaliziranjem.

V bistvu nisem o poslušanju in sprejemanju čustev napisal nič drugega kot to, kar je napisala Picola. In se tudi popolnoma strinjam z njo, razen to mi ni sedlo, da bi moral ponoviti vsak stavek. Saj s tem bi tisti, ki hoče orisat nek problem, izgubil nit. Naj pove del tega kar ima za povedati, naprimer en tematski del celote in potem ponovimo in sogovorniku pokažemo ali smo razumeli. In morda tudi v tem trenutku povemo svoje mišljenje in naj nam sogovornik potrdi, če je nas razumel. Je pa spet vse skupaj odvisno od teme pogovora. Tu ne poslušanja ne moremo posploševati.

Poslušanje bi morali v bistvu že starši čimbolj naučiti otroka, ker konec koncev znati poslušati pomaga tudi pri razumevanju neke snovi v šoli. In še in še.

Miška me veseli, da si se oglasila. Sem te pogrešal tle na forumu.

LP Iga Kiss

P.S. Mogoče boš pa odgovorila:
"Iga, če sem te prav razumela, te veseli, da sem se oglasila in da si me pogrešal."  Wink Grin
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: konstruktivna komunikacija
Reply #25 - 06.06.2004 at 23:09:42
 
Quote:
marsikomu bi mnjogo pomagala ta tehnika ...


Meni recimo to pomaga. Mislim, da sem se naučil poslušat. In takoj ko mi kaj ni jasno vprašam še enkrat. Povej mi to še enkrat, jaz ne štekam tega. In prav tako vprašam, ali si me razumel-a?

V čem je vsa tehnika? Ko poslušaš, ne smeš v glavi rolati nekih drugih filmov ali pripravljati obrambo(v primeru če te nekdo obsoja), preden sogovornik konča svoje. Sem v zadnjem času marsikaj skužil ravno s tem, da sem se osredutočil na poslušanje in razumevanje.

Ma ja, z Rose sva se malo pošalila.  Grin
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: konstruktivna komunikacija
Reply #26 - 07.06.2004 at 09:05:29
 
Quote:
In kontra vprašanje? Ali si ti pozorno prebrala, preden si vse skupaj označila z banaliziranjem.


Quote:
Ma ja, z Rose sva se malo pošalila.  Grin

Je treba še kaj rečt? Grin Namesto besede »pošalila« sem pač uporabila besedo »zbanalizirala« in če je bila le-ta preostra, se opravičujem, jo vzamem nazaj in jo nadomestim s »pošalila«. Bo to bolje?

In prosim – naj zdaj ne izpade, kot da jaz obvladam sceno. Ker je ne. Se tudi jaz učim. Tudi jaz sicer ne sprašujem in ponavljam kar vsakega stavka, se pa sama sebe zalotim, kako vedno več sprašujem, če sem pravilno razumela, preverim, kaj je nekdo s čim mislil, prosim za dodatno pojasnilo… in se mi zdi, da to predvsem zato, ker sem dejansko ozavestila, kako zelo pomembno je prav to – ne znam namreč videt v srce nekoga drugega in ne znam brati misli nekomu drugemu. Edini način, na katerega pač to lahko preverim, je beseda. In to je to… Aja, morda še tole: to počnem veliko bolj pogosto, pa tudi veliko bolj pomembno mi je to početi pri ljudeh, ki so mi blizu in ki so mi pomembni. In v resnih pogovorih, seveda.

P.S: Iga, če sem te prav razumela, te veseli, da sem se oglasila in da si me pogrešal? Grin In če sem te prav razumela, seveda, potem upam, da te ne bom razočarala, če se mi močno dozdeva, da bom šla spet nazaj med »aktivne bralce«. Vsaj glede na fazo, v kateri je trenutno tale SP. Ni to namreč okolje, v katerem bi jaz želela biti, bivati in obstajati… Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: konstruktivna komunikacija
Reply #27 - 07.06.2004 at 09:34:44
 
Quote:
Picola, ma ni ravno butast, le nekako ne sede, da bi venomer ponavljal vsak stavek. Saj valjda nismo tolk omejeni, da si ne bi mogli zapomniti in premleti eno izpoved. Le poslušati jo moramo pazljivo. To je to.


Če znamo poslušat, itak ni problem. Če pa ne znamo, je pa ta metoda lahko super način, da sploh začnemo. Možno je, ko enkrat začnemo, ko to ozavestimo, počasi lahko opustimo ponavljanje stavkov. Torej, jaz razumem to kot metodo, kako se naučiti poslušanja sogovornika, potem pa že zlaufa.

Se mi pa zdi kul Jakobov post, bistvo konstruktivne komunikacije je poslušanje.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: konstruktivna komunikacija
Reply #28 - 07.06.2004 at 18:40:06
 
Jst se pa nisem nič hecala. Sam nisem vedla kako bi Igi drugač povedala, da bi jst bla ful z njim.  Grin

Picola, ne vzet za slabo. Midva sva se obesla na eno vejco, ker pač očitno iščeva vsako priliko za mal humorja. Ni bilo nič proti tebi mišljeno. Seveda, da podpiramo konstruktivno komunikacijo.

Včasih jo jst v službi uporabljam še preveč, sem še preveč strpna in poslušajoča in razumevajoča. Ampak kot rečeno, neka osnova mora biti v obeh, da se to hočta it. Oba morata imeti interes biti konstruktivna, da uporabim besedo interes. V službi pa podrejene medtem ko ti govoriš interesira npr. to, kaj bodo popoldne počel doma. In potem pač stokrat ponavljam, ker je spet v mojem interesu, da nekaj naredijo. Tepst jih tut ne moreš.  Grin Ampak eni bodo vedno, ne otroci, ampak otročaji, k jih jst ne bom mogla vzgojit, če so že komunikacijsko nevzgojeni. In pol te dostkrat prime, da obupaš. Samo v tolk, s tega realnega kota in iz same sile je prišel ven histerični humor. Če ni konstrukcija je pa destrukcija, pač. Vzgoja, zrelost, kultura, interes, konstruktivnost. Nevzgoja, nezrelost, nekultura, neinteres, destruktivnost. Pa brez zamere & lp.  Smiley

Mae wrote on 05.06.2004 at 12:19:01:
Picola, to je ok, če maš srečo, da je tut partner prebral to knjigo, in da se hoče to it. Če pa partner reče, to je bull shit, pa ni pomoči. Če si v osnovi konstruktivno naravnan se lahko greš konstruktivno komunikacijo, sicer pa ne vem, sej v tem je ravno dispute, ker včasih nismo vsi konstruktivni.

Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: konstruktivna komunikacija
Reply #29 - 07.06.2004 at 19:32:00
 
Quote:
Picola, ma ni ravno butast, le nekako ne sede, da bi venomer ponavljal vsak stavek. Saj valjda nismo tolk omejeni, da si ne bi mogli zapomniti in premleti eno izpoved. Le poslušati jo moramo pazljivo. To je to.

Kar je pa na forumu itak potrebno. Če nekomu odgovarjamo, bomo valjda prebral vse kar je napisal. Ne samo prvi stavek.

A ne bi na forumu to zgledalo tako, da bi vedno vse quotal in pol najprej napisal povzetek kaj si vse razumel in pol še odgovor napisal. Bi bilo morda preveč pisanja. Če nekomu odgovoriš, valjda odgovoriš, ko si prebral njegov post v celoti. Vsaj jaz tako počnem.

Pa ne se kregat. Kiss Kiss


Hm, Iga, jaz sem poskusil...pred časom že...vzpostaviti takoimenovano zavestno komunikacijo z ženo /ma lažem...oba sva poskusila/, ko so se najina mnenja razhajala do bolečine, zamere, jeze, užaljenosti, prizadetosti recimo. In deluje zelo. Potrebna pa je osebna disciplina in spoštovanje določenih pravil pri komunikaciji te vrste. Jo uporabljava, če le ni afekt premočan, takoj, sicer pa malo kasneje.
Grin

en bk
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 8