Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4
(Read 9442 times)
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Duh časa
11.05.2004 at 14:39:36
 
Duh časa je " način vedenja in čutenja ", ki očitno dobi avtonomijo s tem, ko se v nekem določenem času "poloti " večine ljudi, in vodi k jasni  enostranskosti, s tem pa ne izbriše nasprotnih načinov   mišljenja in čutenja, ampak jih zgolj izrine v ozadje, kjer skrite in v miru kljub temu živijo naprej.
Duh časa je kolektivno-duševni fenomen, ki temelji na arhetipskih osnovah ob sovplivanju socioloških, ekonomskih, političnih in religioznih dejavnikov.

                    Helmut Barz, Zurich, 1986
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Duh časa
Reply #1 - 11.05.2004 at 15:22:43
 
Toni_Zamene wrote on 11.05.2004 at 14:39:36:
Duh časa je " način vedenja in čutenja ", ki očitno dobi avtonomijo s tem, ko se v nekem določenem času "poloti " večine ljudi, in vodi k jasni  enostranskosti, s tem pa ne izbriše nasprotnih načinov   mišljenja in čutenja, ampak jih zgolj izrine v ozadje, kjer skrite in v miru kljub temu živijo naprej.
Duh časa je kolektivno-duševni fenomen, ki temelji na arhetipskih osnovah ob sovplivanju socioloških, ekonomskih, političnih in religioznih dejavnikov.

                    Helmut Barz, Zurich, 1986


Duh časa se vedno odraža v t.i. objektivni resničnosti, ki deluje nate tud če se ji ne podrejaš in je  ne sprejemaš. Objektivno realnost obstaja ne glede na to, da je sproducirana v naših glavah in spoznanje dejstva, da je realnost produkt naših   glav še ni noben agrument za to, da je resničnost  samo v glavi in da zunaj nje ne obstaja. Newageski pristopi k resničnosti se nagibajo  tovrstnemu subjektivizmu in na tak način skušajo odkoln duha časa, ki prisega na objektivino realnost,  zanihat nazaj proti subjektivni realnosti, samo je paradoks v tem,  da je nihalo možno  obtežit samo, če subjektivna realnost dobi določeno objektivno težo. To pa po domače povedano pomeni, da večina posameznikov  mora za svojo subjektivno resnico  prevzet subjektivno resnico nekoga drugega,  da ta realnost lahko postane objektivna/realna sila, pa naj bo to krščanstvo, islam ali fundamentalizimi v liberalni ali konzervativni obliki.            
Back to top
« Last Edit: 23.06.2004 at 16:43:47 by titud »  
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Duh časa
Reply #2 - 17.06.2004 at 13:17:13
 
Kdaj je resnica o nekih družbenih ali individualnih situacijah ali dogodkih odraz ustrezne intelektualne morale posameznika in kdaj odraz preseravanja oz. bluzenja?
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Duh časa
Reply #3 - 17.06.2004 at 13:32:43
 
Toni_Zamene wrote on 17.06.2004 at 13:17:13:
Kdaj je resnica o nekih družbenih ali individualnih situacijah ali dogodkih odraz ustrezne intelektualne morale posameznika in kdaj odraz preseravanja oz. bluzenja?


*
...če zaigra na strune tvojega srca, potem ga vzemi za svojega. Če je karkoli manj od tega, potem ga pusti brez obsojanja, ker je bilo namenjeno nekomu drugemu, ne tebi...



Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Duh časa
Reply #4 - 17.06.2004 at 14:00:48
 
Quote:
*
...če zaigra na strune tvojega srca, potem ga vzemi za svojega. Če je karkoli manj od tega, potem ga pusti brez obsojanja, ker je bilo namenjeno nekomu drugemu, ne tebi...





Nekje sem ta citat že prebral pred kratkim, v nekem drugem kontekstu sicer, a mi je všeč  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Duh časa
Reply #5 - 05.07.2004 at 11:12:18
 
Toni_Zamene wrote on 17.06.2004 at 13:17:13:
Kdaj je resnica o nekih družbenih ali individualnih situacijah ali dogodkih odraz ustrezne intelektualne morale posameznika in kdaj odraz preseravanja oz. bluzenja?


Če prav razumem tvoje vprašanje, se nanaša na problem lastne osebne/moralne drže posameznika.

Jaz mislim, da je osnovna ločnica najprej v tem, ali se je človek sposoben do neke stvari osebno opredeliti- kadar se ne, pa ima o stvari vendarle veliko povedati, gre za preseravanje najhujše vrste, kjer človek v osnovi ni v stiku s samim seboj in o kakšni osebni/moralni drži ni niti govora.

Naslednja ločnica bi bila vzeti si pogum za določitev motivacijskega ozadja določenih situacij oz. dogodkov. Tudi tu se da streljati v prazno zaradi subjektivnih deficitov, samo tega več ne bi poimenovala preseravanje, mogoče bi to bilo bolj bluzenje, ki je kot takšno prepoznano šele, ko nas življenje v resnih situacijah velikih preizkušenj postavi na svoje mesto in ko (šele) takrat ugotavljamo na lastni koži, kje smo bili v zmoti.

Zadnja faza pa je, ko se je človek sposoben odločiti, ali je operirati z resnico o nekih družbenih situacijah/dogodkih sploh smiselno oz. potrebno (zaradi lastne osebne integritete) ali pa se da kvalitetno preživeti tudi brez scanja proti vetru. Mainstream (beri:človeška neumnost) je zelo trdovraten in največji strup, kar jih poznam, za uničevanje osebne sreče posameznika.

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Duh časa
Reply #6 - 05.07.2004 at 14:48:07
 
Lilith wrote on 05.07.2004 at 11:12:18:
Če prav razumem tvoje vprašanje, se nanaša na problem lastne osebne/moralne drže posameznika.

Jaz mislim, da je osnovna ločnica najprej v tem, ali se je človek sposoben do neke stvari osebno opredeliti- kadar se ne, pa ima o stvari vendarle veliko povedati, gre za preseravanje najhujše vrste, kjer človek v osnovi ni v stiku s samim seboj in o kakšni osebni/moralni drži ni niti govora.

Naslednja ločnica bi bila vzeti si pogum za določitev motivacijskega ozadja določenih situacij oz. dogodkov. Tudi tu se da streljati v prazno zaradi subjektivnih deficitov, samo tega več ne bi poimenovala preseravanje, mogoče bi to bilo bolj bluzenje, ki je kot takšno prepoznano šele, ko nas življenje v resnih situacijah velikih preizkušenj postavi na svoje mesto in ko (šele) takrat ugotavljamo na lastni koži, kje smo bili v zmoti.

Zadnja faza pa je, ko se je človek sposoben odločiti, ali je operirati z resnico o nekih družbenih situacijah/dogodkih sploh smiselno oz. potrebno (zaradi lastne osebne integritete) ali pa se da kvalitetno preživeti tudi brez scanja proti vetru. Mainstream (beri:človeška neumnost) je zelo trdovraten in največji strup, kar jih poznam, za uničevanje osebne sreče posameznika.



Lepo pozdravljena LIlith,

Tako kot si razdelala stvari, jih tudi jaz sam  v celoti čutim.

Biti v tem današnjem svetu relativiziranja vsega ( in vsakogar ) osebno opredeljen je pravzaprav izreden psihološki napor in zahteva od posameznika veliko poguma , moči in  "notranje luči " . Osebno pa sem prepričan, da je človek - posameznik , ki se skozi proces zavestno odloči za to " pregnanstvo ", bogato poplačan.

Če govorim o ženski osebi, potem je to tisto Zdravo v njej, kar Clarissa Pinkola Estes  ( Ženske , ki tečejo z  volkovi ) imenuje z oživitvijo Divje ženske ( beri: življenja v  njegovi celoti ). To je to, kar me pri njej   očara,   vzbudi pri meni popolno zaupanje in odpravi strahove v odnosu. Na nek način je to zvestoba samemu sebi in potrditev drugega v odnosu, kljub nevarnosti, da bom  s strani okolja" izgnan " v osamo ali  pridobil drugačne oznake.

Se spomnim, da si v topicu Ženske, ki tečejo z volkovi enkrat celo sama navedla izvleček, ki govori o tem, da je prav, da Divja ženska ,ki ni sprejeta v nekem okolje ali ji to po svoji naravi ni blizu,  ustvari novo  kulturo razmišljanja, občutenja,doživljanja, bivanja ,itd .

Ja, to je v osnovi ločevanja posameznika od  črede, kar šele omogoči človeka, ki bo sposoben moralno/etičnega odločanja v vseh dimenzijah življenja.




Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: Duh časa
Reply #7 - 05.07.2004 at 17:01:43
 
Duh našega časa smrdi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Duh časa
Reply #8 - 13.07.2004 at 19:46:24
 
Če nadaljujem razmišljanje o duhu časa...
Prevladujoča resnica o nekih družbenih dogajanjih ali dogodkih je zame problematična predvsem zaradi enoumja, znotraj katerega ni prostora za kritičnega duha, osvobojenega bolj ali manj subtilnih družbenih pritiskov.

Če se posameznik ne prilagaja mainstreamu, ga le-ta hitro proglasi za zločinca, ki dela nasilje nad mainstreamom. Človeška neumnost, ki me vedno znova fascinira s svojo slepoto pa je v tem, da mainstream ni sposoben prepoznati, da pravzaprav znotraj lastne filozofije vrši zločinsko nasilje nad "neprilagojenim" posameznikom.

Kar mene osebno tolaži oz. kar mi daje upanje je v bistvu historična zakonitost, da se post festum vendarle razkrije resnica ob čemer se "od sistema uničeni" posameznik rehabilitira. Večinoma v tem ni neke osebne vrednosti za posameznika- bodisi je že mrtev, bodisi pa so mu v tistem trenutku pomembnejši novi izzivi, s katerimi se sooča. V bistvu to torej ni osebna zmaga nekega posameznika, pač pa moralna zmaga Resnice, ki v moje (pa še čigavo) zadovoljstvo slej kot prej le pride na dan.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Duh časa
Reply #9 - 13.07.2004 at 21:25:23
 
Lilith wrote on 13.07.2004 at 19:46:24:
Kar mene osebno tolaži oz. kar mi daje upanje je v bistvu historična zakonitost, da se post festum vendarle razkrije resnica ob čemer se "od sistema uničeni" posameznik rehabilitira. Večinoma v tem ni neke osebne vrednosti za posameznika- bodisi je že mrtev, bodisi pa so mu v tistem trenutku pomembnejši novi izzivi, s katerimi se sooča. V bistvu to torej ni osebna zmaga nekega posameznika, pač pa moralna zmaga Resnice, ki v moje (pa še čigavo) zadovoljstvo slej kot prej le pride na dan.

Meni tole razmišljanje počasi pelje proti teorijam resnice.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Duh časa
Reply #10 - 13.07.2004 at 21:35:39
 
Quote:
Duh našega časa smrdi.





duh vsakega časa smrdi - starejši ko je, bolj je usmrajen  Roll Eyes
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Duh časa
Reply #11 - 14.07.2004 at 07:55:45
 
Quote:
Meni tole razmišljanje počasi pelje proti teorijam resnice.

bp


Vse kaže, da boš počasi osvojil bistvo/definicijo duha časa.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Duh časa
Reply #12 - 14.07.2004 at 16:48:59
 
Lilith wrote on 14.07.2004 at 07:55:45:
Vse kaže, da boš počasi osvojil bistvo/definicijo duha časa.

Hmm,

Spomnim se, da lahko na meniju najdem:
- korespondencno in semanticno teorijo
- koherencno teorijo
- konsenzualno teorijo
- pragmaticno teorijo
- resnico kot socialni konstrukt

servirano kot:
- subjektivno
- objektivno

in s prikuho kot:
- absolutno
- relativno

kaksna je torej tvoja ponudba dneva?

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Duh časa
Reply #13 - 14.07.2004 at 16:53:54
 
Quote:
kaksna je torej tvoja ponudba dneva?

bp


Smiley
Mene bolj "skrbi" tvoja ponudba. Kakšna že? Hmm...Aja, nimaš je. Grin
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Duh časa
Reply #14 - 14.07.2004 at 17:11:54
 
Lilith wrote on 14.07.2004 at 16:53:54:
Mene bolj "skrbi" tvoja ponudba. Kakšna že? Hmm...Aja, nimaš je. Grin

Imam, tudi jest svojega favorita, tukaj objavljenega ze kar nekaj casa. Od vseh teh teorij mi je se najbljizje  konsenzualna. Vsi pridevniki kot so absolutno in podobno pa tam odpadejo kar sami.

Iz tvoje ponudbe sem uspel do sedaj razbrat samo, da bi bila rada in bog in batina. Wink Ubogi Toni. Nic cudnega, da potem pise taksne proste spise v katerih se skusa prepricat o smiselnosti svojega pocetja. Tongue

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4