Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 4724 times)
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Konec odnosa
06.07.2004 at 16:44:57
 
Osmišljanje končanih odnosov kot lekcij, ki naj bi nas naučile, katerih napak ne smemo ponavljati, nima kaj dosti duše v sebi. Tudi dogodki iz osebne preteklosti nam potrjujejo, da vedno znova ponavljamo iste napake. Ne gre za to, da naj bi se učili na teh domnevnih napakah, pač pa bi se preko le-teh lahko približali naši duši oz. svoji biti.

Če sprejmemo občutke, ki spremljajo konec, če sprejemamo misli in čustva v povezavi s tem, potem lahko znova zaživimo.
Jeza zaradi razpadlega odnosa ovira številne ljudi na poti k iniciaciji in novemu življenju. Počutijo se žrtve drugega in ne najdejo izhoda iz nastalega položaja. Kaj narediti s to jezo? Če jo potlačimo, postane nevarna. Če jo izražamo, se zapletemo v igro moči, v smislu: postzavi stvari na svoje mesto, ne kloni in ne dovoli, da te drugi premaga. Kaj potem?
Jeza je lahko odziv na dogodke, lahko pa je manifestacija  Marsa, ki se je naselil v človeku. Obliki se precej razlikujeta. V prvem primeru gre za čustveni izbruh, v drugem pa za izražanje Marsovih lastnosti- trdnosti, moči, intenzivnosti, jasnosti in usmerjenosti. Jeze nam torej ni treba ne potlačiti, ne direktno izražati.  Z njo lahko oblikujemo notranjo trdnost in moč in tako pripravimo trdne temelje za prihodnje razmerje. Če jo shranimo globoko vase, njeno moč in intenzivnost pa vgradimo v značaj in prekalimo srce, s tem iniciiramo dušo. To pa je dejanje, ki je nujno za intimen odnos z drugim.

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Konec odnosa
Reply #1 - 06.07.2004 at 16:55:20
 
Konec odnosa, v katerem prepoznamo iniciacijo duše, ima globji pomen za psihoterapijo. Marsikdo se zateče k terapiji, ker čuti, da se bliža konec razmerja ali ločitev, in išče nasvete terapevta v jalovem poskusu, da bi jo preprečil. Terapija je le oblika pomoči, da bi človek izkusil iniciacijo duše. Iniciacija pa ne more biti uspešna, če je ne spremljajo močna "negativna" čustva. Terapevt lahko človeku pomaga, da ostaja znotraj čustev in podob, ki spremljajo konec razmerja. Poleg tega, da bo izkustvo dragoceno za dušo, se bo vanjo tudi trdno vgradila odločitev, kaj narediti z razmerjem ali z njegovimi ruševinami. Delo z dušo vselej bolj obogati življenje kot "praktični" odzivi nja konec - varovanje pred bolečino, ohranjanje razmerja za vsako ceno, občutek žrtve ali razumevanje, zakaj se je pač moralo tako zgoditi.

Pravega konca, ne le obrambnega umika, ne prinesejo odločitve, temveč delovanje usode in časa. Globoke navezanosti, ki se oblikuje v zakonu, družini, prijateljstvu ali skupnosti ne smemo razdreti zlahka. Čeprav se divje upiramo koncu, lahko doživimo njegovo iniciacijo. To je odločilni trenutek za dušo - priložnost za novo in višjo raven odprtosti ali pa umik v togost. Ko bi mogli misliti na dušo, ne le nase in na čustveno obrambo, bi odkrili, da konec pomeni vrata, ki se odpirajo v neznani in obetajoči svet.


povzeto po Duše dvojčice - Thomas Moore
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Konec odnosa
Reply #2 - 07.07.2004 at 23:14:35
 
Težke trenutke nam pomaga prebroditi upanje. Skrbi za to, da ne ostajamo pasivni. Pri tem sploh ni bistveno, ali je upanje realno. Pomembno je le, da je človek prepričan o njegovi uresničljivosti. To mu daje voljo do življenja.
Lahko pa upanje pomeni blokado v življenju. To se zgodi, kadar človek ni aktiven. Namesto aktivnosti se pojavlja magično pričakovanje (na obnovitev odnosa, vrnitev varnosti, simbioze)), ki se hitro spreobrne v razočaranje in obup.

Žalovanje ob koncu odnosa vidim kot nihanje med praznimi in realnimi upi. Prazni upi povrnitve v prejšnje stanje se morajo sesuti, da lahko človek živi svoje življenje dalje. Soočanje z realnostjo nas vodi skozi faze obtoževanja, jeze, depresije, obupa. Šele ko v srcu pokopljemo prejšnje upe, lahko pričnemo graditi nove, ki nas potegnejo v novo življenje.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Konec odnosa
Reply #3 - 22.07.2004 at 10:31:54
 
Eden od najlepših filmsko prikazanih koncev odnosa je zame nedvomno tisti v Devet 1/2 tednov.

Film je bil predstavljen kot film o seksu, prikaz ledeno hladne erotike...ipd. Gre za zgodbo o ženski, ki se zaplete v sprva neosebno afero z moškim in v katerem se lika vzajemno zlorabljata za lastno zabavo.

Ampak zame je ta film veliko več kot zgolj to. Doživljam ga kot pričevanje o tem, da lahko tudi neosebna telesna intimnost v nas vzbudi globoko potrebo po pripadanju, zlivanju...in kako smo zavoljo prav teh potreb pripravljeni prenašati poniževanje najhujše vrste...vse do točke - ko (in če) se odločimo za lastno življenje...

Pa si poglejmo konec tega filmskega odnosa skozi moje oči. Ob ponižanjih in razosebljanju, ki jih dnevno prinašajo spolne igrice, Elizabeth te občutke sprva zatira....s prebujajočo jezo še ne zna prav ravnati, saj še niti ni prebila nivoja zavednega. S stopnjevanjem sadizma pa se njena jeza izrazi v tipični Marsovi obliki- namesto, da bi podlegala izbruhom besa znova in znova in se s tem zapletala v igro moči, se v glavni junakinji prebudi trdnost, moč in usmerjenost - končati odnos, ki je za oba akterja izjemno destruktiven. V tej odločitvi prepoznam iniciacijo njene duše, ki ji odpira vrata v nov svet samospoštovanja....

Prešla je čez magična pričakovanja o vrnitvi, varnosti, ponovni simbiozi, ki jih partner še goji, kar je lepo razvidno v zame izjemno ganljivem filmskem prizoru, ko ona odide za vedno, on pa jo (že v njeni odsotnosti) prosi, naj se vrne....naj se vrne v času, ko bo preštel do sto... Kamera prikazuje dve sceni izmenično...on šteje....ona odhaja... V tem prizoru je nekaj izjemno powerful...Ker ona pretrga začarani krog- odreče se kratkotrajnim a izjemno intenzivnim izpolnitvam njenih najglobjih potreb po pripadanju, da bi dolgoročno lahko zaživela.

Njega ta del še čaka...enkrat bo moral pokopati upe, da bo lahko na novo zaživel.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Konec odnosa
Reply #4 - 22.07.2004 at 13:59:45
 
Lilith wrote on 22.07.2004 at 10:31:54:
Eden od najlepših filmsko prikazanih koncev odnosa je zame nedvomno tisti v Devet 1/2 tednov.

Film je bil predstavljen kot film o seksu, prikaz ledeno hladne erotike...ipd. Gre za zgodbo o ženski, ki se zaplete v sprva neosebno afero z moškim in v katerem se lika vzajemno zlorabljata za lastno zabavo.

Ampak zame je ta film veliko več kot zgolj to. Doživljam ga kot pričevanje o tem, da lahko tudi neosebna telesna intimnost v nas vzbudi globoko potrebo po pripadanju, zlivanju...in kako smo zavoljo prav teh potreb pripravljeni prenašati poniževanje najhujše vrste...vse do točke - ko (in če) se odločimo za lastno življenje...

Pa si poglejmo konec tega filmskega odnosa skozi moje oči. Ob ponižanjih in razosebljanju, ki jih dnevno prinašajo spolne igrice, Elizabeth te občutke sprva zatira....s prebujajočo jezo še ne zna prav ravnati, saj še niti ni prebila nivoja zavednega. S stopnjevanjem sadizma pa se njena jeza izrazi v tipični Marsovi obliki- namesto, da bi podlegala izbruhom besa znova in znova in se s tem zapletala v igro moči, se v glavni junakinji prebudi trdnost, moč in usmerjenost - končati odnos, ki je za oba akterja izjemno destruktiven. V tej odločitvi prepoznam iniciacijo njene duše, ki ji odpira vrata v nov svet samospoštovanja....

Prešla je čez magična pričakovanja o vrnitvi, varnosti, ponovni simbiozi, ki jih partner še goji, kar je lepo razvidno v zame izjemno ganljivem filmskem prizoru, ko ona odide za vedno, on pa jo (že v njeni odsotnosti) prosi, naj se vrne....naj se vrne v času, ko bo preštel do sto... Kamera prikazuje dve sceni izmenično...on šteje....ona odhaja... V tem prizoru je nekaj izjemno powerful...Ker ona pretrga začarani krog- odreče se kratkotrajnim a izjemno intenzivnim izpolnitvam njenih najglobjih potreb po pripadanju, da bi dolgoročno lahko zaživela.

Njega ta del še čaka...enkrat bo moral pokopati upe, da bo lahko na novo zaživel.


???

Kaj naj prevedem v slovenščino?


No, saj se hecam. Samo resno me zanima, tisti, ki ste ta film gledali, kako ste ga doživeli.
Anybody?
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Konec odnosa
Reply #5 - 22.07.2004 at 15:06:52
 
Lilith wrote on 22.07.2004 at 10:31:54:
Kamera prikazuje dve sceni izmenično...on šteje....ona odhaja... V tem prizoru je nekaj izjemno powerful...Ker ona pretrga začarani krog- odreče se kratkotrajnim a izjemno intenzivnim izpolnitvam njenih najglobjih potreb po pripadanju, da bi dolgoročno lahko zaživela.

Njega ta del še čaka...enkrat bo moral pokopati upe, da bo lahko na novo zaživel.


Mah, mega si opisala. Smiley

Pa vendar se ob "trganjih" začaranih krogov sprašujem (vedno znova), a je tisti, ki pretrga začaran krog res Tisti?

Ker to, kar me malce zmeraj gloda je prav to: zakaj mislimo, da se je potrebno odreči svoji najglobji potrebi, kot si se lepo izrazila, da bi lahko nekdo dolgoročno zaživel?


Sicer pa je "moj" film Lady hawk.




Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Konec odnosa
Reply #6 - 22.07.2004 at 16:47:33
 
Quote:
Ker to, kar me malce zmeraj gloda je prav to: zakaj mislimo, da se je potrebno odreči svoji najglobji potrebi, kot si se lepo izrazila, da bi lahko nekdo dolgoročno zaživel?




Hmm...tukaj lahko kvečjemu racionalno razmišljam, ker tega izkustva še ne delim v celoti. Najbrž gre za dolgoročno srečo napram trenutnemu izmenjavanju evforične sreče in nesreče.
Se pa včasih vprašujem, ali ni tista dolgoročna sreča nekam medla v primerjavi s kratkoročno evforijo? Undecided

Verjetno ni univerzalnih odgovorov, verjetno si bo vsak od nas odgovoril sam, ko (in če) bo čas zrel za kaj takega.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Konec odnosa
Reply #7 - 23.07.2004 at 07:53:55
 
Lilith wrote on 22.07.2004 at 16:47:33:
Najbrž gre za dolgoročno srečo napram trenutnemu izmenjavanju evforične sreče in nesreče.
Se pa včasih vprašujem, ali ni tista dolgoročna sreča nekam medla v primerjavi s kratkoročno evforijo? Undecided



Če malo razmišljam o odnosih, ki prinašajo izmenjevanje evforične sreče in nesreče, pa če malo poenostavim, očitno se tistemu, ki izstopi iz tega odnosa, po seštevanju plusov in minusov, ki jih v odnosu doživlja, račun preprosto ne izide več. Minusov je preveč, da bi lahko odtehtali pluse in zato izstopi iz odnosa.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Konec odnosa
Reply #8 - 23.07.2004 at 08:24:43
 
lola wrote on 23.07.2004 at 07:53:55:
Če malo razmišljam o odnosih, ki prinašajo izmenjevanje evforične sreče in nesreče, pa če malo poenostavim, očitno se tistemu, ki izstopi iz tega odnosa, po seštevanju plusov in minusov, ki jih v odnosu doživlja, račun preprosto ne izide več. Minusov je preveč, da bi lahko odtehtali pluse in zato izstopi iz odnosa.


Tu pa se sedaj pojavi ključno vprašanje. Kaj mi bodo v življenju pomenili sešteti minusi, ki so v večini ?

Ali zgolj mehanizem, za končanje nekega odnosa ter vstopa v nov odnos, ki ga bom zaključil po istem mehanizmu, itd. , s čimer bo omenjeni mehanizem pričel  določati mene kot človeka tudi v odnosu do drugih mojih duševnih vsebin ( v zunanji obliki izpade kot t.i. stil življenja ) ;
 Ali je pa že narava  notranje strukture tega "mehanizma", tista, ki že po sebi ni najbolj prijazna temu kar poimenujemo s samospoštovanjem  ( neglede na kulturno in okoljsko določenost tega pojma ), torej to kar se na neki točki "prebudilo" v Elizabet. Zame se je v njej "prebudilo " nekaj kar je bistveno nekaj drugega in nekaj več kot sešteti minusi.
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Konec odnosa
Reply #9 - 23.07.2004 at 08:36:59
 
Toni_Zamene wrote on 23.07.2004 at 08:24:43:
...torej to kar se na neki točki "prebudilo" v Elizabet. Zame se je v njej "prebudilo " nekaj kar je bistveno nekaj drugega in nekaj več kot sešteti minusi.


(h)

Torej, če bi to bilo tako, potem bi dejansko lahko rekli, da je sledila svoji najglobji potrebi po pripadanju.
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Konec odnosa
Reply #10 - 23.07.2004 at 08:43:28
 
Toni_Zamene wrote on 23.07.2004 at 08:24:43:
Ali zgolj mehanizem, za končanje nekega odnosa ter vstopa v nov odnos, ki ga bom zaključil po istem mehanizmu, itd. , s čimer bo omenjeni mehanizem pričel  določati mene kot človeka tudi v odnosu do drugih mojih duševnih vsebin ( v zunanji obliki izpade kot t.i. stil življenja ) ;
 Ali je pa že narava  notranje strukture tega "mehanizma", tista, ki že po sebi ni najbolj prijazna temu kar poimenujemo s samospoštovanjem  ( neglede na kulturno in okoljsko določenost tega pojma ), torej to kar se na neki točki "prebudilo" v Elizabet. Zame se je v njej "prebudilo " nekaj kar je bistveno nekaj drugega in nekaj več kot sešteti minusi.


Saj pravim, da je bilo zelo poenostavljeno rečeno, to s plusi in minusi. Pod tem si predstavljam tudi to, da v enem trenutku, kot je nastanek take zveze, oseba, ki kasneje zvezo konča, dovoli destruktivno vedenje druge osebe do sebe, ker sama nima dovolj npr. samospoštovanja, ko pa se to v njej prebudi, si tega ne dovoli več. Ja, šele z njenim dozorevanjem, prebujanjem, postanejo tisti minusi očitni in močni. Prej jih ne vidi, ne čuti.

Saj ne vem, zelo težko ubesedim to, kar mislim.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Konec odnosa
Reply #11 - 23.07.2004 at 09:20:30
 
Zanimivo

žal filma nisem videla, ga pa verjetno bom, če ga imajo v naši videoteki.

evforija ali neka "medla sreča"

meni je odgovor na to vprašanje dala knjiga "Ženske, ki preveč ljubijo", in moja ugotovitev je, da ljubezen ni evforična, kakor se jo vidi po TV, bere v romanih ... ljubezen je preprosto topla, je bolj stanje duha, nekako tako kot zadovoljstvo

"in še vedno ugotavljam, da mi racionaliziranje teh feelingov ne gre najbolje" Undecided

sem se pa s tem vprašanjem sama veliko ubadala
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Konec odnosa
Reply #12 - 23.07.2004 at 09:21:28
 
Quote:
(h)

Torej, če bi to bilo tako, potem bi dejansko lahko rekli, da je sledila svoji najglobji potrebi po pripadanju.


Ja, ampak pripadanju komu ?   Mislim, da vsak sam mora sebi izbrati "komu" bo pripadal. To kaj pa bom izbral ( komu ali čemu bompripadal ) pa odloča o tem ali bom znotraj tega " zgolj ohranjal življenje " ali pa " zmogel tudi ustvarjati življenje " .
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Konec odnosa
Reply #13 - 23.07.2004 at 09:26:02
 
lola wrote on 23.07.2004 at 08:43:28:
Saj pravim, da je bilo zelo poenostavljeno rečeno, to s plusi in minusi. Pod tem si predstavljam tudi to, da v enem trenutku, kot je nastanek take zveze, oseba, ki kasneje zvezo konča, dovoli destruktivno vedenje druge osebe do sebe, ker sama nima dovolj npr. samospoštovanja, ko pa se to v njej prebudi, si tega ne dovoli več. Ja, šele z njenim dozorevanjem, prebujanjem, postanejo tisti minusi očitni in močni. Prej jih ne vidi, ne čuti.

Saj ne vem, zelo težko ubesedim to, kar mislim.


Pa saj si ubesedila.
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Konec odnosa
Reply #14 - 23.07.2004 at 10:11:23
 
Toni_Zamene wrote on 23.07.2004 at 08:24:43:
Ali je pa že narava  notranje strukture tega "mehanizma", tista, ki že po sebi ni najbolj prijazna temu kar poimenujemo s samospoštovanjem  ( neglede na kulturno in okoljsko določenost tega pojma ), torej to kar se na neki točki "prebudilo" v Elizabet. Zame se je v njej "prebudilo " nekaj kar je bistveno nekaj drugega in nekaj več kot sešteti minusi.


Jaz tudi mislim, da je k Elizabethini odločitvi pripomogel "zdravi" del njene osebe, nekaj zdravega v njej, kar je prišlo na površje, spodbujeno z dovolj velikim številom minusov ali bolje rečeno, z dovolj "grozljivim" enim minusom.
Lahko tudi ne bi imela te kapacitete.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Pages: 1 2