Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 10
(Read 68456 times)
natural
3
***
Offline

crazy monkey
Posts: 211
lj
Gender: male
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #15 - 05.01.2004 at 22:52:01
 
Se strinjam z Devi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #16 - 06.01.2004 at 08:48:19
 
Mene pri tej razpravi o senci moti nekaj. Se strinjam, da so tiste negativne lastnosti, ki jih čustveno zaznam pri drugih ljudeh, tudi v moji senci. Ne strinjam pa se s tem, da mi nekdo dopoveduje, če  so te lastnosti v moji senci, da jih v drugih ni, torej da jih vidim le zaradi lastne sence. Po moje ta negativna lastnost, ki jo vidim v drugem, v drugem tudi je, ključ, da je tudi v moji senci, pa je v tem, da me to čustveno razburi.

Lahko pa zaznam negativne lastnosti v drugih brez čustvenega razburjenja. Takrat najbrž v moji senci nimam težav s to lastnostjo oz. je nimam v svoji senci.

Samo ne mi dopovedovat, da so vse negativne lastnosti, ki jih vidim tudi v drugih, le v meni, a so potem drugi ljudje sami angeli, ali kaj?
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #17 - 06.01.2004 at 09:03:30
 
Devi wrote on 05.01.2004 at 22:31:51:
In če se ne zavedaš, da je to, kar gledaš zunaj sebe, zbrka v tebi, pol nikol ne moreš niti začet odmotavat pa razstrupljat svojega bitja.

ja. nikol ne smemo krivit drugih za nase trpljenje. drugi so lahko (oz. dostkrat so) le instrument v rokah "poravnave". zakrivil smo pa v zacetku mi. katera tocno je ta zbrka v nas in kako jo lahko enkrat in za vselej poslihtamo pa je ze druga tema.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #18 - 06.01.2004 at 09:08:18
 
Med socializacijo in lastno/nepogojeno  precepcijo obstjaa en v bistvu nerazrešljiv paradoks. V vbistvu gre za enako razmerje kot v odnosu med božanskim in človeškim.

Nekje sem že citiral, da če ne bi blo kulturnih obrazcev kako izživet ljubezensko čustvo, posameznik tega čustva sploh ne bi uspel razpoznat in izživet. Ker ljubezen je socialna kategorija, ne (samo) induvidulana. Tud bog je socialna kategorija,  človk ga je bil prisiljen ozvestit  šele skoz medsebojne odnose, ker samo zase ga ne bi imel  nobene potrebe vzpostvljat, kljub temu, da ima vse potenciale za ozveščanje njegove prisotnosti v seb. Zato se jest tud nagibam ke temu, da razsvetljenje ni transcedentalna kategorija, ampak vezana na tukaj in zdaj, na konkreten zgodovinsaki trenutek in induvidualno človekovo izkušnjo tega trenutka. To v bistvu priznavajo tud vse religije, po moje  še dost bolj kot ateizem, saj s svojimi pravili in rituali transcedentantalno situacijo simulirajo tukaj in zdaj z namenom, da bi se individumu zmanjšal razkorak med induvidualnostjo in njegovo realizacijo v konkretnem času in prostoru. Religiozen posameznik tega ne čut kot pritisk na njegovo induvidualnost ampak kot uslugo skupnosti do njegove induvidulane  ekistence. Kot sence se mu tako ne kažejo konflkiti med lastno in socializirano podobobo, ampak se mu sence kažejo v obliki že socializiranih demonov (hudič, mitološki zli demoni, ki jih sam tudi ne more odravit, zato jih lahko prežene le duhovnik/vrač/eksorcist).  Ateist mora  za svoje rasvetljenje nardit dost več, saj mu socialno okolje  ne prihja prijazno nasprot in mu sence niso že v naprej  socialno demonizirane, ampak ga ogroža tkorekoč vse, al pa nekritično sprejme tkorekoč vse za dobro. Slej ko prej pa se mora soočit s sencami, ki se jih ne more znebit tako kot religiozen človek, da jih demonizira in izloč  izven sebe, ampak jih mora sprejet kot del  sebe in se nuči  z njimi živet, čeprav dejansko niso njegove.  Zato je  v post religoznem obdoju tud  nastala potreba po psihoanalizi in psihoterpijah, ki pa žal ni uspela odpravit demonizacije senc in vezanje zla na določene socialne kategorije ljudi: od judov, muslimanov, tujcev, revežev in drugače misličeh sploh.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #19 - 06.01.2004 at 09:26:14
 
titud wrote on 06.01.2004 at 09:08:18:
Med socializacijo in lastno/nepogojeno  precepcijo obstjaa en v bistvu nerazrešljiv paradoks. V vbistvu gre za enako razmerje kot v odnosu med božanskim in človeškim.

vse je vecno razresljivo, izrekljivo, pojmljivo, ce se lahko iskreno predamo Bogu/Absolutu.
v Absolutu vse obstaja v popolni harmoniji. vse in vsakdo ima svoj namen, smisel in naravno aktivnost. problem je, ker se "mi" (se) ne znamo ali nocemo vklopit v Absolutno druzbo, kulturo. ampak tud to bo vse prslo...
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #20 - 06.01.2004 at 09:29:12
 
Lilith wrote on 05.01.2004 at 18:51:55:
- mogoče je to v nas samih, pa tega ne maramo in projiciramo na zunanji svet (arhetip sence)


ok, to je zdaj drugačno razumevanje 'sence' kot sem ga quotala prej... kako sploh razumete senco?


4222
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #21 - 06.01.2004 at 09:30:43
 
lola wrote on 06.01.2004 at 08:48:19:
Mene pri tej razpravi o senci moti nekaj. Se strinjam, da so tiste negativne lastnosti, ki jih čustveno zaznam pri drugih ljudeh, tudi v moji senci. Ne strinjam pa se s tem, da mi nekdo dopoveduje, če  so te lastnosti v moji senci, da jih v drugih ni, torej da jih vidim le zaradi lastne sence. Po moje ta negativna lastnost, ki jo vidim v drugem, v drugem tudi je, ključ, da je tudi v moji senci, pa je v tem, da me to čustveno razburi.

Lahko pa zaznam negativne lastnosti v drugih brez čustvenega razburjenja. Takrat najbrž v moji senci nimam težav s to lastnostjo oz. je nimam v svoji senci.

Samo ne mi dopovedovat, da so vse negativne lastnosti, ki jih vidim tudi v drugih, le v meni, a so potem drugi ljudje sami angeli, ali kaj?



hm, v bistvu zate sploh ni pomembno, katere negativne lastnosti so v drugih ljudeh, ali pač?

služijo ti samo kot pokazatelj tvojih ran?
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Eva
5
p
*****
Offline


Posts: 2679
Kranj
Gender: female
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #22 - 06.01.2004 at 09:31:26
 
lola wrote on 06.01.2004 at 08:48:19:
Mene pri tej razpravi o senci moti nekaj. Se strinjam, da so tiste negativne lastnosti, ki jih čustveno zaznam pri drugih ljudeh, tudi v moji senci. Ne strinjam pa se s tem, da mi nekdo dopoveduje, če  so te lastnosti v moji senci, da jih v drugih ni, torej da jih vidim le zaradi lastne sence. Po moje ta negativna lastnost, ki jo vidim v drugem, v drugem tudi je, ključ, da je tudi v moji senci, pa je v tem, da me to čustveno razburi.

Lahko pa zaznam negativne lastnosti v drugih brez čustvenega razburjenja. Takrat najbrž v moji senci nimam težav s to lastnostjo oz. je nimam v svoji senci.

Samo ne mi dopovedovat, da so vse negativne lastnosti, ki jih vidim tudi v drugih, le v meni, a so potem drugi ljudje sami angeli, ali kaj?

včasih res zgleda, kto da v drugh tega ni... jest sm bla enkrat "obtožena" nečesa, da sem taka pa taka... me je čist presenetlo.. in sem si misila, da se je ta oseba sprojicirala vame

sem pa pol kasnej ugotovila, da je to tud v meni

zdej vprašanje je, al sem jaz takrat, ko sem rekla: projiciraš se vame, to je po resnici v tebi - opazila v njem tisto, kar je v meni
al pa gre za to, da je to osebo ta lastnost tko bolj motila pri sebi in je imela antene naravnane na to, da jo res izvoha kjerkoli je, pa čeprav mene takrat ntii slučajno ni motila

hmm, če veste kaj hočem povedat..
pol v bistvu velja oboje...
včasih se mi res zdi, da eni ljudje niso taki, kot jih drugi vidjo, da je res samo projekcija

bo treba še kej nameditirat  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #23 - 06.01.2004 at 09:48:55
 
lola wrote on 06.01.2004 at 08:48:19:
Mene pri tej razpravi o senci moti nekaj. Se strinjam, da so tiste negativne lastnosti, ki jih čustveno zaznam pri drugih ljudeh, tudi v moji senci. Ne strinjam pa se s tem, da mi nekdo dopoveduje, če  so te lastnosti v moji senci, da jih v drugih ni, torej da jih vidim le zaradi lastne sence. Po moje ta negativna lastnost, ki jo vidim v drugem, v drugem tudi je, ključ, da je tudi v moji senci, pa je v tem, da me to čustveno razburi.

Lahko pa zaznam negativne lastnosti v drugih brez čustvenega razburjenja. Takrat najbrž v moji senci nimam težav s to lastnostjo oz. je nimam v svoji senci.

Samo ne mi dopovedovat, da so vse negativne lastnosti, ki jih vidim tudi v drugih, le v meni, a so potem drugi ljudje sami angeli, ali kaj?


je tud v drugih, zato lahko to v njih sploh zagledaš ... ponavad ... nujno ni ... pa ni v tem point ... ni point v drugih, point je v tebi ... kar se tebe tiče ... tebe zanima kaj je v tebi ...

sej veš

vidiš trsko v očesu drugega, ne vidiš pa bruna v svojem očesu ... al neki na to temo ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #24 - 06.01.2004 at 10:07:44
 
we are Borgs...

..resistance shall be futal....


Quote:
Tukaj bi se strinaj s teboj Mind, ampak samo eno stvar bi popravil, ne med Bogove, ampak NAD Bogove.
Kajti, kdor si zamišlja, da je vse NAŠE kar vidimo, ta se hoče z vso svojo nepopolnostjo dvigniti NAD Boga ali nad Bogove, kakor pač kdo to dojema.

Zato pa, vsak nauk resnico opisuje le z enega, ozkega stališča. Religije imajo, na primer, iskren namen pomagati človeku, vendar tega ne morejo zares storiti, ker jim je doktrina pomembnejša kot posameznik. Če cerkev nekoga naredi za kristjana, ni zanj kot za osebo naredila nič, samo prilagodila ga je doktrini, ker ni izhajala iz njega.

Tako pa človek, ki misli, da je vse naše, sebe dviguje nad Boga.
Celo živi v zmoti in se ne da in ne more se ga prepričati, ker je samo prilagojen temu mišljenju.
Ali pač hoče nafilati svoj ego do te mere, da postane pomemben, vendar ponavadi pomemben samo zase.

Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #25 - 06.01.2004 at 10:14:04
 
m wrote on 06.01.2004 at 09:29:12:
ok, to je zdaj drugačno razumevanje 'sence' kot sem ga quotala prej... kako sploh razumete senco?

Tisto, kar sicer vedno hodi naokrog z mano, pa vendar(recimo ker si tega ne priznam, ne razumem, ne morem spoznat) ni del mene (kar pa ne pomeni, da drugi tega ne vidijo in da se svoje sence ne da opazit).

Za tiste, ki ste bili v zadnjem casu kaj v Gradcu, meni je bil zelo vsec Scahttenturm (sencni stolp), ki so ga postavili nad mestom.  Ima enako velikost in obliko kot originalni urni stolp in stoji zraven originalnega stolpa, samo da je popolnoma crn in se zato ne da niti priblizno spoznat njegovega namena, vsebine in uporabnosti.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #26 - 06.01.2004 at 10:27:45
 
Quote:
Za tiste, ki ste bili v zadnjem casu kaj v Gradcu, meni je bil zelo vsec Scahttenturm (sencni stolp), ki so ga postavili nad mestom.  Ima enako velikost in obliko kot originalni urni stolp in stoji zraven originalnega stolpa, samo da je popolnoma crn in se zato ne da niti priblizno spoznat njegovega namena, vsebine in uporabnosti.

lp bp



off topic: kje pa je ta zadeva?
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #27 - 06.01.2004 at 10:34:27
 
m wrote on 06.01.2004 at 10:27:45:
off topic: kje pa je ta zadeva?

off-topic: v centru Graza, na grajskem hribu, 10 metrov za urnim stolpom. (pa 5 kilometrov naprej od shopping centra West v smeri centra mesta Grin)
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #28 - 06.01.2004 at 10:48:39
 
Quote:
off-topic: v centru Graza, na grajskem hribu, 10 metrov za urnim stolpom. (pa 5 kilometrov naprej od shopping centra West v smeri centra mesta Grin)


off topic: ne ti meni s centrom West Grin (btw, zdaj majo en novi šoping center Grin) - a je blizu starega centra, Jakominiplatz (pa indijske restavracije in turške trgovinice in to)?
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #29 - 06.01.2004 at 10:54:36
 
Eva wrote on 06.01.2004 at 09:31:26:
včasih res zgleda, kto da v drugh tega ni... jest sm bla enkrat "obtožena" nečesa, da sem taka pa taka... me je čist presenetlo.. in sem si misila, da se je ta oseba sprojicirala vame

sem pa pol kasnej ugotovila, da je to tud v meni

zdej vprašanje je, al sem jaz takrat, ko sem rekla: projiciraš se vame, to je po resnici v tebi - opazila v njem tisto, kar je v meni
al pa gre za to, da je to osebo ta lastnost tko bolj motila pri sebi in je imela antene naravnane na to, da jo res izvoha kjerkoli je, pa čeprav mene takrat ntii slučajno ni motila



V seb imamo  nastavke za vse filinge, ali jih bomo artikuliral oz. na kakšen način jih bomo  artikuliral pa je odvisno predvsem od socilanih okoliščin (veljanih moralnih norm, etičnih vrednot, represivnih/stimultitivnih ukrepov okolja). S projekcijami je tko: ko nek filing zaznamo, se sprož mehnizem za artikulacijo tega fliniga v nas po enih socilaiziranih vzorcih, tko da je nemogoče ločit, a so ti filingi  na koncu dejansko naši ali smo si jih samo prisvojili zarad njihove artikulacije. Potlačitve in druge oblike psihičnih vsebin, ki se nam kažejo skoz sence, so  sence zato ker jih iz moralno/etičnih zadržkov  nismo pripravljen artikulirat kot svoje, ampak samo tako, kot da so demoni, ki v drugemu zadobijo svojo človeško podobo/artikulacijo. V bistvu boljš da v drugem kot da v nas, če ne se nas neartikulirano prilastijo prilastijo na duševni ravni, tko da je njihova odprava težja kot pa če se artikulira navzven. Zato so psihonalitiki tud pogruntal, da je človeka ni mogoče obravnavat ločeno  od njegovga socialnega  okolja, odtod tud skupinske terpaije, TA ipd.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 10