Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 15
(Read 44091 times)
aryan
Ex Member




Re: SMISEL ?
Reply #30 - 23.09.2003 at 10:36:29
 
titud wrote on 23.09.2003 at 10:17:06:
In kaj nam je torej za storit? Dejmo z eno mero uživat v vsem, kar nama je dano v uživanje! Brez izjem.

titud... vso sreco! Wink

(kje si izgubil inteligenco?)

uzitek povzroci nemir (ker nas skrbi kok casa bo trajal, ker itak vemo da ne bo).

ne-uzitek (nedelovanje) nam omogoca mir, ampak smo vznemirjeni ker hocmo tud uzivat.

kot sem ze ten-neju napisal. treba je najdet mir, ampak ne za ceno uzitka, in uzitek ampak ne za ceno miru. mir in uzitek hkrati je sicer logicno nemogoce dosezt, ampak je logicno potrebno/zazeljeno dosezt za izpolnitev.

ampak kaj ko smo ponosni, in mislimo (upamo), da bomo to dilemo razresil izkljucno s svojimi omejenimi zmoznostmi. zdej al je to res nemogoce dosezt (ceprav nam intuicija in zelja govorita drgac), al pa "neki manjka". sam kaj ko smo tok ponosni, da mislimo, da smo kompletni sami v seb in da ne potrebujemo nikogar (ceprav se nam skoz kaze, da to ni lih ciz tko).

ena ornk dilema je kle. custvom ne mors dat neomejeno in prosto pot, ker jih ustavlja inteligenca, inteligenci pa tud ne mors dat neomejeno in prosto pot, ker jo ovirajo custva.

kako spravt skupi inteligenco in custva? nemogoce? ali je mogoce?
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: SMISEL ?
Reply #31 - 23.09.2003 at 10:55:16
 
titud, a ves kam te bo pripeljalo to tvoje nenehno spekuliranje? do te mere, da bos "oprijemljivo" zacutu da je se neki vec, ampak da te izkljucno spekuliranje ne more do tja pripeljat. kar je tud neki. neki je boljs k nc. Smiley

vcasih je potrebno pridt (oz. nas pripeljat) do tolerancne meje frustracije, da postanemo ponizni. sam kaj ces. ce ne gre drgac, more it pa tko.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: SMISEL ?
Reply #32 - 23.09.2003 at 11:03:08
 
kaj je treba narest?

Happiness is the absence of the striving for happiness.  

ne stremet za srečo in 'delat na tem', da ona pa jutr pride naokrog (po domače ... še tole popedenam pol bo pa lepo ... ne, lepo je že zdej ... k bo pa še lepš, bo pa tist tud lepo, ampak bo kvaliteta druga), ampak bit srečen, tukaj in zdaj.
kot je ars lepo povedala, pa ixtlan ... in ostali ... sej je vse povedano, vse napisano ...



eh mind
če ti probam odgovort

eh, gape....če jutri ne bi bil pomemben, zakaj se potem ne zadrogiraš ali kako drugače uživaš samo za ta trenutek "zdaj" ?  
kako pa veš da tega trenutka zdaj ne uživam, me sicer praska, ampak to mi ne more več odvzet užitka v trenutku.

saj če je pomembno samo "zdaj" potem zakaj ne "uživaš zdaj"  nonstop  ?  
sej pravm, kako veš da ne?
zdele že ...
(včasih pač ni glih 100% užitek, je pa to odvisno izključno in samo od percepcije (mojega idividuuma))

zakaj se izobrazuješ ?
kako veš da se?
največ se izobrazim od vas, potem pa od samoopazovanja ... zdej sm se par dni učil za en izpit (bolj zaradi drugih kot zaradi sebe) ... knjige komi kej berem ... se ne, sploh ne v smislu izobrazbe kao neke šole, katerekoli vrste že.

, zakaj nabiraš kondicijo  ?
moje nabiranje kondicije je enako lopata + kramp

, zakaj "delaš na sebi ?"
viš to ne vem, to se mi zdi da zaradi sebe, je pa čist 100% da je moje delo na sebi, precej drugačno od tvojega dela na sebi. zihr neke reči delava podobno, večine pak skor zihr ne.

, zakaj se preprosto ne vdaš zdajšnjim trenutkom in pozabiš na prihodnost ?
kako veš da se ne?
fotr mi je od zmeri govoru da žvim od dons na jutr, pa to je blo takrat ko nism niti vedu za duhovneže, pa ezo & co

zakaj "zdaj" delaš nekaj, z namenom, da boš "zdaj, potem,jutri, v prihodnosti" srečen ?
to delam zelo redko ... en od teh projektov recimo je hiša.
ker v prejšnjem domovanju sm bil minimalno utesnjen.
tudi pri temu projektu, ne gledam na reč tko kot ti, al pa mateja recimo, ona bo popolnoma zadovoljna šele, ko bo hiša tip top, flawless, use fertik ... zihr je srečnejša tuki, kt pa v prejšnji hiši, ni pa še do daske ... jest sm srečen že skoz, odkar sm se uselu, odkar smo začel delat, tud k smo delal sm bil povečini srečen ...

v bistvu praviš, da "jutri" ni pomemben, saj se ga "tukaj in zdaj" gradi....to je enako kot da bi rekel, da hiša ni pomembna ker je pomembno , da se "tukaj in zdaj" hiša gradi
NATANKO TAKO ... hiša se gradi in smo srečni v njej, in ona ni pomebna niti pod razno, pomebni smo mi ki jo uporabljamo.

sej pravm
kurac nastane ko stvari postanejo pomebnejše od tistih ki stvari uporabljajo.

osvobajanje od sebe vam lahko marsikaj obrazloži.



morm dodat še tole

obstajajo skrajnosti
materialno življenje
in
duhovno življenje
...
najprej nas naučijo materialnega, potem sa sami učimo duhovnega (tko je blo pr men). ker smo zlo v materialnem svetu (tukaj in zdaj), je relativno dobr uporabljat tehnike, ki te nekolikanj prestavijo v duhovno, vsaj vsake tolko časa, da se ne pogrezneš preveč v materialno. preveč duhovnega ni dobr, ker zmanjka materialno. the best je, imho, srednja pot ... vsakega eno zdravo mero s čimmanj navezavami.
filozofija za tem je pač ogromna in je ne bi ponavlju.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: SMISEL ?
Reply #33 - 23.09.2003 at 11:18:16
 
gape wrote on 23.09.2003 at 11:03:08:
Happiness is the absence of the striving for happiness.

tega strivinga se ne bos mogu nikol znebit, pa ce se se nevemkok trudis. lahko pa seveda probas. (kot jih je ze veliko).
 
Quote:
ampak bit srečen, tukaj in zdaj.
kot je ars lepo povedala, pa ixtlan ... in ostali ... sej je vse povedano, vse napisano ...

mozno, da je lepo napisano, povedano, razlozeno, "nameravano" itd, sam kaj ko praksa kaze drgac. ampak kot se zgori napisu... lahko probas (kot jih je ze veliko).

Quote:
kako pa veš da tega trenutka zdaj ne uživam, me sicer praska, ampak to mi ne more več odvzet užitka v trenutku.


Quote:
sej pravm, kako veš da ne?


Quote:
(včasih pač ni glih 100% užitek, je pa to odvisno izključno in samo od percepcije (mojega idividuuma))

heh. lepo napisano, nameravano, upano.... lahko probavas in probas (veliko jih je ze).

Quote:
kako veš da se?


Quote:
kako veš da se ne?


Quote:
sej pravm
kurac nastane ko stvari postanejo pomebnejše od tistih ki stvari uporabljajo.
osvobajanje od sebe vam lahko marsikaj obrazloži.


enkrat sem nekje tole napisu...

Quote:
men so zelo zanimive tiste osebe, ki se na vso moc trudijo zakrit sonce (seb in ostalim) sred belga dneva s pomocjo njihove dlani.

"kroglo" itak lahko zakrijejo le pred sabo, ampak se zmeri je krogla tam ( in drugi jo vidijo) in tudi bel dan (soncni zarki) je se zmeri uzun.

res so mi zanimive te osebe.



Quote:
obstajajo skrajnosti
materialno življenje
in
duhovno življenje
...
najprej nas naučijo materialnega, potem sa sami učimo duhovnega (tko je blo pr men). ker smo zlo v materialnem svetu (tukaj in zdaj), je relativno dobr uporabljat tehnike, ki te nekolikanj prestavijo v duhovno, vsaj vsake tolko časa, da se ne pogrezneš preveč v materialno. preveč duhovnega ni dobr, ker zmanjka materialno. the best je, imho, srednja pot ... vsakega eno zdravo mero s čimmanj navezavami.
filozofija za tem je pač ogromna in je ne bi ponavlju.

mas eno skrajnost pa drugo. nekateri bi jih radi iznicil, nekateri bi jih radi stopil v eno, nekateri bi radi eno pa ne druge, nekateri bi radi drugo pa ne prve, nekateri bi vsake mal (kot ti npr.) ampak nbena od teh ni prevec "pametna".

pametno je dve skrajnosti skupi porocit v ljubezni. ampak kako je mozno dve nasprotji zdruzit v eno, ampak ne za ceno njune raznolikosti? Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: SMISEL ?
Reply #34 - 23.09.2003 at 11:23:29
 
titud:
Quote:
saj  smo v bistvu sami seb ta duhovni izvor.



titud:
Quote:
Ker nč  ne posedujemo, niti sebe,  vse nam je dano samo v uživanje.


titud:
Quote:
Če je inteligenca/kreativnost tista tipično človeška lastnost, ki nam na en socialno pogojen način prinaša zadovoljstvo,  pol jo predvsem z  ničemer ne smemo omejevat pa pogojevat, ker se s tem frustriramo kot svobodni individumi.


zadovoljstvo z vidika "socialne pogojenosti" je pomoje ljubezen, saj se le-ta lahko producira le v socialnem okolju (vsaj dva)

s tega vidika so verjetno tud živali sposobne sproducirat zadovoljstvo, vendar imamo mi inteligenco s katero lahko princip tega "produciranja" razumemo

ne vem kaj misliš s tem, da nam je vse (vključno z nami) dano v uživanje, ter da ne posedujemo niti sebe, če pa hkrati praviš tudi , da smo sami sebi izvor ?  

zakaj ne bi smeli posedovati sebe, če smo hkrati izvor ?

meni se vendarle zdi, da mi nismo sami sebe sproducirali, ter da je izvor nekje drugje, in če vključimo ljubezen kot univerzalno zadovoljstvo, potem je jasno, da brez privoljenja izvora ne bomo nikoli zadovoljni

izvor nas je ustvaril z nekim namenom in vse kaže na to, da je namen zadovoljstvo (ljubezen)....ampak jasno je, da izvor more bit udeležen v ljubezni, saj zakaj bi nas drugače sploh ustvaril ?  




LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: SMISEL ?
Reply #35 - 23.09.2003 at 11:29:23
 
Quote:
titud... vso sreco! Wink

(kje si izgubil inteligenco?)

uzitek povzroci nemir (ker na skrbi kok casa bo trajal, ker itak vemo da ne bo).

ne-uzitek (nedelovanje) nam omogoca mir, ampak smo vznemirjeni ker hocmo tud uzivat.

kot sem ze ten-neju napisal. treba je najdet mir, ampak ne za ceno uzitka, in uzitek ampak ne za ceno miru. mir in uzitek hkrati je sicer logicno nemogoce dosezt, ampak je logicno potrebno/zazeljeno dosezt za izpolnitev.

ampak kaj ko smo ponosni, in mislimo (upamo), da bomo to dilemo razresil izkljucno s svojimi omejenimi zmoznostmi.


Materialnost se kaže v  neurejenost, kaosu, nemir in nagonskost je mehanizem, s katerim vse živo ta nemir vkomponira v vzdrževanje lastne individualnosti znotraj evolucijske niše, za keatero je življenje opremljeljeno. V tem smislu se živ organizem v ničemer ne razlikuje od pojavnih oblik materije, iz katere je sestavljen.  

Ampak zakaj so nam prav tako materialni elementi, kot so npr. sonce zvezde in planeti, vir kozmičnega reda, harmonije miru in sinonim za duhovnost, v astrologiji npr. za psihično urejenost? Zato, ker je pogeld v s teleskopom kozmos v nekem smislu pogled skozi mikroskop v jedro  materije. In tako ugotovimo, da je materija kaotična samo zard svoje komplesnosti, ki je nismo sposboni s svojimi čuti v celoti dojet in da jo lahko  lahko v čist elementarni obliki v bistvu lahko čist komot dojamemo. Ta uvid nam je na enem nivoju  dan, nismo nč omejeno sposobni do njega prit  iz njega z inteligenco kompleksnejše  sisteme razumet.

Naš problem  je v tem, da kar nekaj delujemo ne da bi imel uvid v tisto, kar počnemo. Zarad  socialne pogojenosti svoje individualnosti  delujemo predvsem iz strahu pred socialno izoliranostjo/kaznijo in podobnimi  fobijami, ki niso v ničemer nadgradnja naših elementarnih živalskih preživetvenih nagonov in nas vežejo nazaj na katoično materialnost ne glede na to, kolk debele temelje smo naredl  zidovom, za katerimi naj bi na varnem uživali v svoji individualnosti.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: SMISEL ?
Reply #36 - 23.09.2003 at 11:31:25
 
gape:
Quote:
kaj je treba narest?

Happiness is the absence of the striving for happiness.  

ne stremet za srečo in 'delat na tem', da ona pa jutr pride naokrog (po domače ... še tole popedenam pol bo pa lepo ... ne, lepo je že zdej ... k bo pa še lepš, bo pa tist tud lepo, ampak bo kvaliteta druga), ampak bit srečen, tukaj in zdaj.
kot je ars lepo povedala, pa ixtlan ... in ostali ... sej je vse povedano, vse napisano ...



eh mind
če ti probam odgovort

eh, gape....če jutri ne bi bil pomemben, zakaj se potem ne zadrogiraš ali kako drugače uživaš samo za ta trenutek "zdaj" ?  
kako pa veš da tega trenutka zdaj ne uživam, me sicer praska, ampak to mi ne more več odvzet užitka v trenutku.

saj če je pomembno samo "zdaj" potem zakaj ne "uživaš zdaj"  nonstop  ?  
sej pravm, kako veš da ne?
zdele že ...
(včasih pač ni glih 100% užitek, je pa to odvisno izključno in samo od percepcije (mojega idividuuma))
 
zakaj se izobrazuješ ?
kako veš da se?
največ se izobrazim od vas, potem pa od samoopazovanja ... zdej sm se par dni učil za en izpit (bolj zaradi drugih kot zaradi sebe) ... knjige komi kej berem ... se ne, sploh ne v smislu izobrazbe kao neke šole, katerekoli vrste že.

, zakaj nabiraš kondicijo  ?
moje nabiranje kondicije je enako lopata + kramp

, zakaj "delaš na sebi ?"
viš to ne vem, to se mi zdi da zaradi sebe, je pa čist 100% da je moje delo na sebi, precej drugačno od tvojega dela na sebi. zihr neke reči delava podobno, večine pak skor zihr ne.

, zakaj se preprosto ne vdaš zdajšnjim trenutkom in pozabiš na prihodnost ?
kako veš da se ne?
fotr mi je od zmeri govoru da žvim od dons na jutr, pa to je blo takrat ko nism niti vedu za duhovneže, pa ezo & co
 
zakaj "zdaj" delaš nekaj, z namenom, da boš "zdaj, potem,jutri, v prihodnosti" srečen ?
to delam zelo redko ... en od teh projektov recimo je hiša.
ker v prejšnjem domovanju sm bil minimalno utesnjen.
tudi pri temu projektu, ne gledam na reč tko kot ti, al pa mateja recimo, ona bo popolnoma zadovoljna šele, ko bo hiša tip top, flawless, use fertik ... zihr je srečnejša tuki, kt pa v prejšnji hiši, ni pa še do daske ... jest sm srečen že skoz, odkar sm se uselu, odkar smo začel delat, tud k smo delal sm bil povečini srečen ...  

v bistvu praviš, da "jutri" ni pomemben, saj se ga "tukaj in zdaj" gradi....to je enako kot da bi rekel, da hiša ni pomembna ker je pomembno , da se "tukaj in zdaj" hiša gradi  
NATANKO TAKO ... hiša se gradi in smo srečni v njej, in ona ni pomebna niti pod razno, pomebni smo mi ki jo uporabljamo.

sej pravm
kurac nastane ko stvari postanejo pomebnejše od tistih ki stvari uporabljajo.

osvobajanje od sebe vam lahko marsikaj obrazloži.



morm dodat še tole

obstajajo skrajnosti
materialno življenje
in  
duhovno življenje
...
najprej nas naučijo materialnega, potem sa sami učimo duhovnega (tko je blo pr men). ker smo zlo v materialnem svetu (tukaj in zdaj), je relativno dobr uporabljat tehnike, ki te nekolikanj prestavijo v duhovno, vsaj vsake tolko časa, da se ne pogrezneš preveč v materialno. preveč duhovnega ni dobr, ker zmanjka materialno. the best je, imho, srednja pot ... vsakega eno zdravo mero s čimmanj navezavami.
filozofija za tem je pač ogromna in je ne bi ponavlju.



a nisi ti oni Gape, ki je zagovornik nameravanja, al je več Gape-ov na tem forumu ?

zakaj nameravaš, če je itak samo "tukaj in zdaj" pomembno ?



LP

Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: SMISEL ?
Reply #37 - 23.09.2003 at 11:39:04
 
mind wrote on 23.09.2003 at 11:31:25:
a nisi ti oni Gape, ki je zagovornik nameravanja, al je več Gape-ov na tem forumu ?

zakaj nameravaš, če je itak samo "tukaj in zdaj" pomembno ?

good point. k pa ne leti sam na gapeta na tem forumu ampak na velik clanov.

radi bi "tu in zdaj" (sedanjost in vseprisotnost), tko da bi ignoriral preteklost in prihodnost ter prostor. ampak samo z zanikanjem ne bo nic (na dolgi rok)  uspel. treba je preteklost, prihodnost in prostor razresit, ne ju samo zanikat, al pa kot bi gape rad, vsakega malo. ampak kot receno... let them try and ultimately fail. prakticnih nasvetov in opozoril je pa itak ze cez glavo po celem forumu, tko da na to se tud ne morjo vec izgovarjat.

ko je treba poslusat nasvet so itak vedno sami zase odgovorni... ko jim ne rata nekaj dosezt, pa so jim vsi drugi krivi. prav simpaticna in samozavestna ob tem pocetju je ARS-ka & co.

da ne govorimo o kali, ki je zagovornica "tu in zdaj" (se ob slikci ma napisan, da "time is now!") po drugi strani pa stalno pasta raznorazne predikcije, lune, planete ipd. ko jo vprasam zakaj to bere in pasta ce je itak time now (tu in zdaj) napise, da to pasta ce bi slucajno koga zanimal. dejmo ze odrastit pocas no. Wink

Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: SMISEL ?
Reply #38 - 23.09.2003 at 11:59:17
 
mind wrote on 23.09.2003 at 11:31:25:
gape:


a nisi ti oni Gape, ki je zagovornik nameravanja, al je več Gape-ov na tem forumu ?

zakaj nameravaš, če je itak samo "tukaj in zdaj" pomembno ?






namera je popolnoma brezčasna nestvar


v tem zdaj
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: SMISEL ?
Reply #39 - 23.09.2003 at 12:01:13
 
mind wrote on 23.09.2003 at 11:23:29:
zadovoljstvo z vidika "socialne pogojenosti" je pomoje ljubezen, saj se le-ta lahko producira le v socialnem okolju (vsaj dva)

s tega vidika so verjetno tud živali sposobne sproducirat zadovoljstvo, vendar imamo mi inteligenco s katero lahko princip tega "produciranja" razumemo

ne vem kaj misliš s tem, da nam je vse (vključno z nami) dano v uživanje, ter da ne posedujemo niti sebe, če pa hkrati praviš tudi , da smo sami sebi izvor ?  

zakaj ne bi smeli posedovati sebe, če smo hkrati izvor ?

meni se vendarle zdi, da mi nismo sami sebe sproducirali, ter da je izvor nekje drugje, in če vključimo ljubezen kot univerzalno zadovoljstvo, potem je jasno, da brez privoljenja izvora ne bomo nikoli zadovoljni

izvor nas je ustvaril z nekim namenom in vse kaže na to, da je namen zadovoljstvo (ljubezen)....ampak jasno je, da izvor more bit udeležen v ljubezni, saj zakaj bi nas drugače sploh ustvaril ?  

LP


Ljubezen je specifično človeška oblika njegovega socialnega bivanja, ker se lahko manisfestira le skoz določene kultutrne obrazce, da jo sploh lahko razpoznamo in jo kot tako tud prakticiramo.

Sebe v bistvu ne posedujemo, ker smo mi sami socialni produkt, tako biološko kot v sprotni interakciji s socilanim okoljem (nega in zgoja staršev, šola, soseka, delovno okolje, jezik, kultura, vera,  narod..). V tem smsilu smo na nek način splošna last, lahko bi se temu tud rekl v božjih rokah, smo ustvarjen za služenje. Ampak smo tud sami božanski, ker  s svojim zavestnim delovanjem sokreiramo to isto socialno okolje tako, da služi nam. Imamo v tem smislu svobodno voljo in odgovornost. Si ustvarjamo socilane pogoje za svoje samoureničevanje in  smo sami seb posreden vir svoje socialne pogojenosti. Se posedujemo, amak tisto, kar smo v bistvu ni naša 'last', je obča, družbena oz. božja če boga razumemo kot skrajni izraz občosti.      

Ja, to da smo tud (vsaj po principu) ustvarjeni iz ljubezni in da se lahko (vsaj zaenkrat) na tak način tud reprudiciramo, kje živ dokaz udeleženosti  izvora pri ljubezni. Ljubezen se razvije z nego, skrbjo in služenjem tako najprej  med partnerjema kot nato med otrokom in straši, ki smo na tak način  kot izvor udeležni z ljubezijo pri svojem otroku.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: SMISEL ?
Reply #40 - 23.09.2003 at 12:16:24
 
titud wrote on 23.09.2003 at 12:01:13:
Ljubezen je specifično človeška oblika njegovega socialnega bivanja, ker se lahko manisfestira le skoz določene kultutrne obrazce, da jo sploh lahko razpoznamo in jo kot tako tud prakticiramo.

taka socialno-kulturna ljubezen je lahko le kratkotrajne ali v redkih primerih dolgotrajne narave, torej za nas, (princip vecnosti) neizpolnjujoca. je pa lahko uporabna kot model za proucevanje univerzalnih zakonov in principov ljubezni.

Quote:
Sebe v bistvu ne posedujemo, ker smo mi sami socialni produkt, tako biološko kot v sprotni interakciji s socilanim okoljem (nega in zgoja staršev, šola, soseka, delovno okolje, jezik, kultura, vera,  narod..). V tem smsilu smo na nek način splošna last, lahko bi se temu tud rekl v božjih rokah, smo ustvarjen za služenje. Ampak smo tud sami božanski, ker  s svojim zavestnim delovanjem sokreiramo to isto socialno okolje tako, da služi nam. Imamo v tem smislu svobodno voljo in odgovornost. Si ustvarjamo socilane pogoje za svoje samoureničevanje in  smo sami seb posreden vir svoje socialne pogojenosti.

torej mi smo kemicno-bioloska struktura, po domac meso, zivci, kri, mozgani, H20 itd. mene zanima kako raznorazni materialisticni znanstveniki (zagovorniki tega) reagirajo na vprasanje, ce je clovek itak le proizvod nekih naravnih bioloskih in kemicnih zakonov, torej avtomatike (kar hocjo dokazat). od kje potem prihaja zavest, katere znacilnost je svobodna volja (ki je nujni element za razvoj ljubezni).

Quote:
Se posedujemo, amak tisto, kar smo v bistvu ni naša 'last', je obča, družbena oz. božja če boga razumemo kot skrajni izraz občosti.      

lej, se enkrat te opozarjam. boga ne mors "razumevat" in si ga domisljisko ali intelektualno definirat po svoje in to pol prodajat sebi in ostalim. s tem pocetjem se ornk prikrajsujes.

ilustracija : ce ti v puscavi vidis fatamorgano in teces proti njej zejen, bos na konc zelo razocaran. ampak a se upas potem iz tega spoznanja iluzije zakljucit da vode ni? (ce je ni v realnosti je ne more bit v iluziji, kjer se reflektira). voda je, le ti si jo iskal na napacnem koncu.

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: SMISEL ?
Reply #41 - 23.09.2003 at 12:25:22
 
Quote:
taka socialno-kulturna ljubezen je lahko le kratkotrajne ali v redkih primerih dolgotrajne narave, torej za nas, (princip vecnosti) neizpolnjujoca. je pa lahko uporabna kot model za proucevanje univerzalnih zakonov in principov ljubezni.

torej mi smo kemicno-bioloska struktura, po domac meso, zivci, kri, mozgani, H20 itd. mene zanima kako raznorazni materialisticni znanstveniki (zagovorniki tega) reagirajo na vprasanje, ce je clovek itak le proizvod nekih naravnih bioloskih in kemicnih zakonov, torej avtomatike (kar hocjo dokazat). od kje potem prihaja zavest, katere znacilnost je svobodna volja (ki je nujni element za razvoj ljubezni).



Svobodna voja ni imanentna lastost zavesti, zavest lahko obstaja brez nje. Svobodna volja je lastnost zavednja te zvesti, ki je socialna kategorija in je prišla iz socialnih interakcij med ljudi in se sproti širila na vse, kar obsega zavest. Od kje pa paride zavest kot taka, pa je zard mene lahko enako teološko kot filozofsko vprašanje v obeh primerih se je lotevamo skoz znanje in izskušnje iz zakladnice zavesti celega človeštva.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: SMISEL ?
Reply #42 - 23.09.2003 at 12:32:28
 
titud wrote on 23.09.2003 at 12:25:22:
Svobodna voja ni imanetna lastost zavesti, zavest lahko obstaj brez nje.

pac se motis. zavest=svobodna volja, tako kot sladkor=sladkoba. narava/lastnost sladkorja je sladkost. narava zavesti je svobodna volja. ceprav lastnost ni isto kot stvar, sta hkrati nerazdruzljiva. o substanci in potenci, njuni hkratni razlicnosti in enakosti pa itak ze ves.

Quote:
Svobodna volja je lastnost zavednja te zvesti, ki je socilana kategorija in je prišla iz socialnih interakcij med ljudi in se sproti širila na vse, kar obsega zavset. Od kje pa paride zavest kot taka, pa je zard mene lahko enako teološko kot filozofsko vprašanje v obeh primerih se je lotevamo skoz zanje in izskušnje iz zakladnice celega človeštva.  

no kot sem ti ze prej napisu...

Quote:
titud, a ves kam te bo pripeljalo to tvoje nenehno spekuliranje? do te mere, da bos "oprijemljivo" zacutu da je se neki vec, ampak da te izkljucno spekuliranje ne more do tja pripeljat. kar je tud neki. neki je boljs k nc. Smiley

vcasih je potrebno pridt (oz. nas pripeljat) do tolerancne meje frustracije, da postanemo ponizni. sam kaj ces. ce ne gre drgac, more it pa tko.


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: SMISEL ?
Reply #43 - 23.09.2003 at 14:22:27
 
Quote:
pac se motis. zavest=svobodna volja, tako kot sladkor=sladkoba. narava/lastnost sladkorja je sladkost. narava zavesti je svobodna volja. ceprav lastnost ni isto kot stvar, sta hkrati nerazdruzljiva. o substanci in potenci, njuni hkratni razlicnosti in enakosti pa itak ze ves.

no kot sem ti ze prej napisu...


Svobodne volje brez ali zunaj zavesti, ki zamejuje svet, znotraj katerga jo je sploh mogoče svobodno realizrat, seveda ni. Zavest ima tako v sebi potenco svobodne volje, samo se ta ne more realizirat,  če se subjekt te zavesti ne zaveda. Naša civilazacija to zavedanje enači s prilaščanjem lastne zavesti, zato  je za zahodna civilizacija tud  prilaščanje ene zavesti po drugi jemlje kot izraz sovobodne volje in je izkoriščanje legitimno in legalno , enako kot je legitimen izraz svobodne volje samomor, s katerim se posamreznik zavesti  magari odreče. Vzhodne civilizacije zavest o zavesti enačjo s  prepuščanjem  njeni samodejnosti, zato je prilaščanje zavesti drugega neetično, odsotnost zavesti pa enačjo preseganjem /transcendiranjem, zato tud smrti ne jemljejo kot konec zavesti in je samomor v tem smislu brezvezen akt, ki nima nobene veze z izražanjem svobodne volje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: SMISEL ?
Reply #44 - 23.09.2003 at 14:23:50
 
Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 15