Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 17595 times)
LittleStar
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #15 - 18.09.2003 at 12:12:15
 
Vzemimo primer električne žarnice. Dokler je ovita v črne ovoje, ne oddaja nobene svetlobe, naj bo še tako svetla. Soba, v kateri gori žarnica, bo ostala v temi. Ko pa z žarnice pričnemo odstranjevati ovoje, soba postane svetlejša, in odstranimo zadnji ovoj, postane popolnoma razsvetljena. Na podoben način duša odmetava prevleke razuma; osredotočen razum se v stiku s Shabdom bitri. Tokovi razuma zdaj tečejo v obratno smer in se vračajo v svoj izvor, duša pa spoznava svojo pravo podobo.

Razum je suženj čutil, intelekt je suženj
razuma; povej mi, kako naj motrim
Boga, ko pa je svet takšen kaos!  

Charan Das


Vse svoje sile in napore moramo usmeriti v obvladovanje razuma ter v povratek razuma v Trikuti. Vse religije in drugi filozofski sistemi poudarjajo potrebo po nadvladi nad razumom. Svetu nudijo tisoče metod. Pomagamo si z recitiranjem svetih knjig. Trpinčimo se strogostmi. Umivamo se v svetih rekah. Prižigamo kadila in svete ognje. Zapustimo celo domače ognjišče in se umaknemo v gorske votline. Z disciplino poskušamo odtegniti misli od svetnih objektov, vendar želje ostanejo pod površino. Razum hoče uživati. V vakuumu ne zdrži dolgo. Čez nekaj časa se upre in zdrvi v svet z isto močjo in pretkanostjo. Dejansko naše stanje postane še slabše, kot pri običajnih ljudeh. Bolj ko nekaj zatiramo, bolj se le-to odziva.
Nasilno nadzorovanje misli je, kot da bi strupeno kačo zaprli v košaro. Dokler je kopara zaprta, smo varni. V trenutku, ko odstranimo pokrov, kača pobegne in nas piči. Samo s tem, da položimo kačo v košaro, še nismo na varnem. Živimo v strahu in negotovosti. Če pa kačo ujamemo in odstranimo strup, postane popolnoma nenevarna in jo lahko celo nosimo okrog vratu.
Nadziranje razuma s pomočjo stroge discipline je kot prekrivanje tleče žerjavice s pepelom. Ognja ni videti, toda s prvim pišem vetra se žerjavica razpiha in ogenj se razplamti. Enako se vzdigne vihar strasti. Nad razumom izgubimo nadzor in misli s podvojeno silo zdrvijo v nepravilna dejanja.
Prisiljeno nadzorovanje lahko primerjamo tudi s predajo kriminalca policiji. Dokler je kriminalec v rokah policije, smo varni; v trenutku, ko ga osvobodijo, se povrne v kriminal. Če ga uspemo z nasveti in dobro besedo prevzgojiti v poštenega državljana, se za vedno znebimo njegovih slabih dejanj.
Svetniki svetujejo, naj razuma ne poskušamo obvladati s silo. Začano bi dosegli določen mir in blaženost, toda dolgo ga ne bi mogli brzdati. Če ga želimo obvladati, moramo najprej proučiti njegov značaj in navade. Iz izkušenj vemo, da ljubi užitke, in da je suženj navad. Nekaj ali nekoga lahko močno ljubi, a v trenutku, ko najde nekaj boljšega, opusti prvo in steče za drugim. Nobena ljubezen ali navezanost ga ne zadrži na enem mestu. Stvari, za katere smo nekoč pripravljeni žrtvovati življenje, po našem mnenju izgubijo vrednost in jih celo videti ne želimo več.


Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Sant Mat
Reply #16 - 18.09.2003 at 12:18:08
 
Quote:
Vzemimo primer električne žarnice. Dokler je ovita v črne ovoje, ne oddaja nobene svetlobe, naj bo še tako svetla.




butast primer


žarnica oddaja svetlobo VEDNO, kadar je prižgana (pa čeprav samo do ovojev).

in povoji so zelo dobro razsvetljeni


(dark is basic)  8)



Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #17 - 18.09.2003 at 12:30:48
 
Pravijo, da ima razum rad spremembe. Stvari ali ljudi se naveliča. Če se ozremo nazaj na svoje življenje, ugotovimo, da smo nekoč zelo ljubili starše. Odsotnost matere nas je spravila v jok. Kasneje smo isto ljubezen prenašali na brate in sestre. V šoli smo jo dajali prijateljem. Ko smo ustvarili družino, so naše srce osvojili partner in otroci. Na stara leta smo zvesti svojemu narodu, veroizpovedi in deželi. Vse to je ista ljubezen v različnih oblikah, poklonjena različnim ljudem in stvarem. Nobena vrsta ljubezni ni trajna, a kljub temu razum ves čas "potrebuje" takšno ali drugačno vrsto ljubezni, ki ga "okupira". Izgleda, da je v naravi razuma, da se predaja in navezuje. Ne more opustiti ene stvari, ne da bi se prej oprijel druge. Enako razume ne more opustiti svojih vezi in navezanosti do svetnih stvari, oseb in užitkov, dokler ne prejme nečesa bolj vzvišenega in plemenitega, kot je svetna ljubezen.
Kakšna je ta vzvišena ljubezen, zaradi katere je razum pripravljen opustiti svoje navezanosti na svet? Kateri je tisti boljši užitek kot pa vsi svetni užitki? Svetniki pravijo, da to okus Shabda, Nama, Besede, Logosa, notranje neslišne glasbe ali kakorkoli že imenujemo čisto duhovno energijo. Tako je sladka, transcendentna in privlačna, da se razum popolnoma poteši in umiri, ko ga preplavi. Kdor prejme rubine in diamante, odvrže drobiž. Odvezanost sama po sebi nikoli ne pripelje do navezanosti. Od neke stvari pa se odvežemo, če nas privlači in pritegne nekaj drugega. Mlado, neporočeno dekle ne bi moglo zapustiti in pozabiti staršev, bratov, sester in prijateljev. Ko pa se zaljubi, se samodejno vsa njena ljubezen prenese na moža in otroke. Če bi beraču hoteli izmakniti drobiž, bi se stepel zanj; Če pa bi mu v roke stisnili zlatnik, bi takoj izpustil drobiž. Guru Arjan Dev slikovito opisuje naravo razuma:


Na nešteto načinov sem se trudil, da bi
našel Boga, recitiral spise, prebiral
Vede in izvajal jogo, toda pet
sovražnikov me ni zapustilo - nasprot-
no - ego je rastel.

Ne, moj dragi prijatelj, to niso poti,
ki vodijo nazaj k Bogu. Verjemi mi,
nešteto takšnih poti sem prehodil
zaman.


Pripoveduje o svojem življenju in iskanju prave poti. Študiral in recitiral je svete spise, a učinek je bil nasproten. Z različnimi jogami si prav tako ni mogel pomagati. Nekatere jogijske tehnike privedejo do umiritve razuma v miselnem središču, vendar praktikanta ne povežejo z energijo Shabda. Shabd lahko učencu pokloni le Mojster ali Učitelj, ki je sam izpopolnjen v duhovnosti. Tehnike same po sebi razuma ne potešijo za stalno. Discipline zajezujejo reko misli kot jez, a ko voda zavrtih teženj razuma za jezom naraste prekomerno, poplavi bregove in napravi še več škode kot prej. Zajezovanje reke je koristno in nujno na poti samoobvladovanja, vendar le v primeru, da poleg jezu izpeljemo dodatni iztočni kanal. V našem primeru je to Shabd, kajti Shabd absorbira razumska hotenja. Vsakršno odrekanje zahteva nadomestilo. Nadalje Arjan Dev opisuje strogosti, ki jih je izvajal:


Zaprisegel sem se tišini in se zadovoljil
le s toliko hrane, kolikor mi jo je šlo v
dlan.

Hodil sem gol skozi gozdove, potoval
na štiri strani neba, obiskal vse svete
reke in mesta romanja.

Nisem se znebil nenehnega valovanja
razuma - še več - gnjavil me je do
skrajnosti, da sem se nastanil v svetem
kraju in se dal prežagati na pol.

Umazanija razuma se ni odstranila.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Joc
1
*
Offline

Tu nismo brez razloga...

Posts: 9

Gender: male
Re: Sant Mat
Reply #18 - 18.09.2003 at 13:05:23
 
Quote:

Ne vem zakaj bi potrebovali naknadno blagoslov -  dovoljenje (ta beseda me tako spominja na cerkvene ustanove), od koga le so dobili naknadno milost za spoznat Boga prvi pravi mojstri, Bog sam se najbrž ni realiziral-materaliziral in jim dal dovoljenje - blagoslov da izbrišejo sami sebi svojo karmo in se mu pridružijo...
Mislim, da nam je ta milost dana že pri samem stvarjenju duše začetnice in ne potrebujemo nujno mojstra poslanca, kot ga niso sami mojstri na svoji poti, seveda pa vsaka prava pomoč prav pride.



Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #19 - 18.09.2003 at 13:20:17
 
Joc wrote on 18.09.2003 at 13:05:23:
Ne vem zakaj bi potrebovali naknadno blagoslov -  dovoljenje

Bog je "nad" nami, mi smo mu podrejeni. torej ce hocemo pridt k njemu mora tudi on v to najprej privolit.

Bog je neomejen, mi smo omejeni (ocitno). nekdo ki je  omejen ne more spoznati nekaj neomejenga. in, tisti ki je neomejen, ni zares neomejen ce se ne more naredit poznanega omejenemu.

torej, za realizacijo Boga potrebujemo poleg nasega truda nujno tudi njegovo milost, oz. privoljenje.

Quote:
od koga le so dobili naknadno milost za spoznat Boga prvi pravi mojstri, Bog sam se najbrž ni realiziral-materaliziral in jim dal dovoljenje - blagoslov da izbrišejo sami sebi svojo karmo in se mu pridružijo...

"prvi" mojstri so dobili blagoslov od Boga, da so ga lahko spoznali, tako kot vsi "kasnejsi".

Bog je vecen, torej ni nekoc nastal ali se materializiral. On je izvor vsega in vzrok vseh vzrokov, tudi materije, ki je pogojena s casom in prostorom. On blagoslovi mojstre preko "duse" (spirita), ne materije.

Quote:
Mislim, da nam je ta milost dana že pri samem stvarjenju duše začetnice in ne potrebujemo nujno mojstra poslanca, kot ga niso sami mojstri na svoji poti, seveda pa vsaka prava pomoč prav pride.

ilustracija : mi imamo v sebi potencial ognja, tako kot les. ampak ta ogenj (speci) se ne bo zakuril sam od sebe, brez pomoci zunanjega ognja (ze realiziranega mojstra).
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #20 - 18.09.2003 at 13:31:02
 
Lahko se zaobljubimo tišini. Zapustimo dom in družino ter zbežimo v samoto. Odvržemo oblačila in hodimo goli naokrog. Odvržemo posode in jemo z rokami. Romamo v svete kraje. Lahko se celo prepustimo različnim mučenjem. Arjan Dev pravi, da se je dal prežagati na pols s sveto žago karwat. Rečeno je bilo, da se na tak način doseže nesmrtnost. Razum se s takšnimi strogostmi ne odveže od svetnik stvari. Tudi Bulleh Shah opisuje svoja iskanja:


Bog ne prebiva v mošeji, Kaba ni njegov dom, Koran in druge svete knjige ga ne vsebujejo, niti ga ne odkrijemo v ponavljanju molitev.

Nisem ga našel v romarskih krajih, le
noge sem zama utrudil.

V trenutku, ko je Bulleh našel svojega
Mojstra, so dvomi in hotenja izginila.



Bulleh Shah je prejel od svojega učitelja Innayat Khana Nam. To pomeni, da je bil posvečen v skrivnost Nama ali Sabda. Ko razum okusi Nam, se ljubezen in navezanost na svet pričneta ohajati. Njegova sladkost in magnetična privlačnost je daleč nad vsakršnim užitkom, ki ga nudijo čutila. Swami Ji je učil:


S poslušanjem glasbe Shabda
spravimo razum pod nadzor, druge
metode so neuspešne.

Jogi se goreče trudi z vajami, asket se
trpinči s strogostmi, puščavnik s
pokoro. Samotar sedi v samoti,
meditira na to ali ono podobo razuma,
tudi on je v prevari.

Učenjak prebilra Vede in razširja njih
filozofijo, kaj mu koristi poznavanje?
Kaj ti bo pamet? Celo učenjaki se na
koncu kesajo. Predaj se melodiji Shab-
da.


Ko iskalec resnice sreča Mojstra, ki pozna skrivnost Shabda, Mojster vanj vseje bolečino ločenosti od Boga. Duša prisluhne Shabdu in razum pride pod nadzor.
Swami Ji primerja osebo, ki obvlada svoj razum, z zmagoslavnim bojevnikom. Razum je smrtni sovražnik in ker je v nas samih, ga je izredno težko premagati. Swami Ji svetuje učencu, naj se izključno ubada samo s to nalogo in naj ne troši svojih moči v druge namene. Pravi, da metoda nadziranja razuma sestoji iz razvijanja predanosti do Mojstra in iz polušanja božanske glasbe znotraj - oboje je bistvenega pomena za nadvlado razuma.


Če sliši Mantro Guruja, kača razuma
odvrže svoj strup; očarana od Nama se
umiri.

Guru Nanak


Če nekoga piči kača, mu zdravnik vbrizga zdravilo. Zdravilo učinkuje kot protistrup in žrtev ozdravi. Prav tako je z nami, ki smo zastrupljeni v razumu. Poiščemo mističnega Izvedenca ali popolnega Mojstra in v skladu z njegovimi navodili združimo razum s silo Shabda. Ko razum okusi Shabd, se za večno umiri.

Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #21 - 18.09.2003 at 13:59:54
 
Joc wrote on 18.09.2003 at 13:05:23:
Ne vem zakaj bi potrebovali naknadno blagoslov -  dovoljenje (ta beseda me tako spominja na cerkvene ustanove), od koga le so dobili naknadno milost za spoznat Boga prvi pravi mojstri, Bog sam se najbrž ni realiziral-materaliziral in jim dal dovoljenje - blagoslov da izbrišejo sami sebi svojo karmo in se mu pridružijo...
Mislim, da nam je ta milost dana že pri samem stvarjenju duše začetnice in ne potrebujemo nujno mojstra poslanca, kot ga niso sami mojstri na svoji poti, seveda pa vsaka prava pomoč prav pride.


Sem tudi jaz tako nekako razmišljala. Ampak mislim, da ne samo, da prav pride, ampak je potrebna za celotno sliko. Ja, seveda pa, ko je učenec pripravljen.
Back to top
 
 
IP Logged
 
natural
3
***
Offline

crazy monkey
Posts: 211
lj
Gender: male
Re: Sant Mat
Reply #22 - 19.09.2003 at 08:49:52
 
Shabd ali zvok ni nekaj kar bi ti samo po sebi onemogočilo vezanost na ta svet.Shabd je del nas tako kot vsaka druga stvar na telesu.In vsakdo, ki želi lahko sliši ta zvok.In kaj sedaj?Nisem še videl realizranega sant matovca.V ničemer se ne razlikujejo od ostalih skupin.Ko je na vrsti praksa pa kar naenkrat stvari niso več tako rožnate, kar je prav pogost pojav pri teh raznoraznih duhovnih gibanjih.
Kdaj bo ljudem postalo jasno, da za dvigovanje zavesti ne obstajajo bližnice.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #23 - 19.09.2003 at 08:57:43
 
natural wrote on 19.09.2003 at 08:49:52:
In kaj sedaj?Nisem še videl realizranega sant matovca.V ničemer se ne razlikujejo od ostalih skupin.Ko je na vrsti praksa pa kar naenkrat stvari niso več tako rožnate, kar je prav pogost pojav pri teh raznoraznih duhovnih gibanjih.

kaj konkretno zate nakazuje, pokaze, da nekdo ni "realiziran" ali pa je?

Quote:
Kdaj bo ljudem postalo jasno, da za dvigovanje zavesti ne obstajajo bližnice.

ce prav razumem, hoces povedat, da je zate sant mat ena izmed teh dolgorocno gledano neuspesnih bliznjic?

kaj pa je pol tista pot po kateri mormo hodt, da nas bo tud dokoncno in dejansko pripeljala do cilja?
Back to top
 
 
IP Logged
 
natural
3
***
Offline

crazy monkey
Posts: 211
lj
Gender: male
Re: Sant Mat
Reply #24 - 19.09.2003 at 10:03:51
 
Quote:
kaj konkretno zate nakazuje, pokaze, da nekdo ni "realiziran" ali pa je?

ce prav razumem, hoces povedat, da je zate sant mat ena izmed teh dolgorocno gledano neuspesnih bliznjic?

kaj pa je pol tista pot po kateri mormo hodt, da nas bo tud dokoncno in dejansko pripeljala do cilja?

Na tvoje prvo vprašanje ljudje pišejo knjige debele 1000 strani in je to predvsem filozofsko vprašanje.Kot realizacijo lahko vzameš v primeru sant mata nenavezanost na materjo in ljubezen do boga ter napredek v meditaciji.Cilj se navadno izmika in izmika...Zvok in svetloba sta zame pripomočka in ne cilj.
Sant mat je v svojem bistvu močno orodje vendar s svojo navlako postane hitro breme, ki vodi v stagnacijo razvoja zavesti, kar je po mojem edini smisel obstajanja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #25 - 19.09.2003 at 10:08:24
 
natural wrote on 19.09.2003 at 10:03:51:
Kot realizacijo lahko vzameš v primeru sant mata nenavezanost na materjo in ljubezen do boga ter napredek v meditaciji.Cilj se navadno izmika in izmika...Zvok in svetloba sta zame pripomočka in ne cilj.

kaj pa je pol cilj, ce sta zvok in svetloba le pripomocka?

Quote:
Sant mat je v svojem bistvu močno orodje vendar s svojo navlako postane hitro breme, ki vodi v stagnacijo razvoja zavesti, kar je po mojem edini smisel obstajanja.

smisel obstajanja je pr teb dinamika in ne stagnacija?

ampak ocitno te tudi dinamika nekje moti, ker ...

Quote:
Cilj se navadno izmika in izmika...

kaj pa je narobe s to dinamiko? zakaj ni smiselna?
Back to top
 
 
IP Logged
 
natural
3
***
Offline

crazy monkey
Posts: 211
lj
Gender: male
Re: Sant Mat
Reply #26 - 19.09.2003 at 10:34:01
 
V mislih sem imel cilj ki si ga željo izsiliti.
Zame je cilj širiti zavest.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #27 - 19.09.2003 at 10:37:32
 
natural wrote on 19.09.2003 at 10:34:01:
Zame je cilj širiti zavest.

in kaj mas (naj bi imel) od tega?
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #28 - 19.09.2003 at 10:38:13
 
natural wrote on 19.09.2003 at 10:34:01:
V mislih sem imel cilj ki si ga željo izsiliti.
Zame je cilj širiti zavest.


Zakaj pa misliš, da njihov ni?  8)
Back to top
 
 
IP Logged
 
natural
3
***
Offline

crazy monkey
Posts: 211
lj
Gender: male
Re: Sant Mat
Reply #29 - 19.09.2003 at 11:24:08
 
Širjenje je proces oni želijo to narediti kot dogodek.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4