Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4
(Read 17591 times)
bogglefreak20
3
***
Offline


Posts: 180

Gender: male
Sant Mat
04.09.2003 at 11:47:57
 
Zanima me kolikim na tem forumu je znan oziroma se z njim celo bolj poglobljeno ukvarja.

Sam sem še v fazi zbiranja informacij, bil sem (en dan) na Satsangu s Sant Thakar Singhom v Italiji, me pa zanima koliko je kaj interesa v Sloveniji.
Nekaj ga že mora biti, ker je knjiga Juliana Johnsona velikokrat izposojena iz knjižnice  Wink  Upam, da kdo od bralcev zahaja tudi na ta forum.

Lahko bi malo poklepetali.

Lepo se imejte!
Back to top
 

Beatus, qui venit in nomine Domini!
 
IP Logged
 
stoychi
5
*****
Offline

Osmisli življenje s tem,
kar od sebe daš
Posts: 1616
Postojna
Re: Sant Mat
Reply #1 - 04.09.2003 at 13:20:46
 
Smiley
dragi buglfrik
sam sem pred mnogimi leti proučeval skupne točke religij in hotel o tem napisati knjigo., ko pa sem naletel na knjigo Pot mojstrov, sem videl, da je to on opisal mnogo bolje, kot bi kdajkoli jaz.
Sam sem že kar dolgo učenec mojstra Prem Rawat Maharajija, ki je postal mojster s svojimi osmimi leti in pričel svojo misijo na zahodu pri svojih trinajstih letih.
Ima na milijone učencev po celem svetu v sloveniji preko tisoč in je kar naprej na turneji po vseh kontinentih.
Na naših straneh  www.pozitivke.net
imaš veliko mojih zgodb, ki govorijo o tem., priporočil bi ti, da si prebereš:
http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=20030311165035439

http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=20021225165706813

http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=20030109005908390

in tu na: Prem Rawat Maharaji umetnost notranjega spoznanja3

lahko si ogledaš njegove strani na
www.tprf.org
www.maharaji.net
www.contact-info.net
(kjer lahko slišiš njegove triminutne govore in njegovo glasbo)

o video prireditvah po sloveniji na
www.ustanova-elanvital.si

tehnike so podobne, vendar je od tehnik še bolj pomemben sam mojster, ki jih podaja, tako da si prisrčno vabljen, če te ta stvar zanima.
Najboljši mojster je za vsakega tisti mojster,
pri katerem se ti najbolj udobno počutiš.
lp
Back to top
 

Dih ti je dan, dih ti je svet,&&spoznaj ta sveti kraj, &&preden ti bo vzet.&&Le kdor zadiha iz srca,&&njega blaženost spozna. Smiley
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Sant Mat
Reply #2 - 04.09.2003 at 13:32:25
 
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
natural
3
***
Offline

crazy monkey
Posts: 211
lj
Gender: male
Re: Sant Mat
Reply #3 - 04.09.2003 at 19:17:54
 
Sant mat ali pot mojstrov.Gre za versko skupino,ki ima mnogo podskupin in prav toliko edinih pravih mojstrov.Bistvo učenja je da vsak človek potrebuje za stik z bogom živega mojstra.Od njega prejme sveto iniciacijo.Navadno so to 2 meditacijski tehniki,včasih 4(zgoraj reklamirani Maharaji,ki ravno tako izhaja iz tradicije sant mata).Tehnike so poslušanje ter gledanje.Mojster te vodi skozi meditativne izkušnje,kot skozi tvoje življenje,seveda ni pogoj njegova prisotnost saj je on pravzaprav inkarnacija vsemogočnega boga,ponekod pravijo, da je še mogočnejši od samega boga...  Shocked Mojster ti ob inicijaciji po njihovih trditvah uniči vso karmo razen tiste,ki jo imaš v tem življenju.Le ta pa je seveda močno ublažena.Zagovarjajo vegeterjanstvo,ne sme se piti,drogirati,seks samo za potomstvo,poplna predaja mojstru,čiste misli,besede,dejanja,ponekod je tudi potrebno pisati spiritualni dnevnik,kjer se vpisujejo dnevni grehi.
Sčasoma sledilci razvijejo močne občutke krivde in manjvrednosti ter stahu pred tem ,da niso dovolj dobri za vsop v sač kand(pravi dom).Kaj lahko napr.stori potlačevanje spolne energije je jasno pokazal Thakar Singh s svojimi posilstvi(prevzemanje karme preko spolnih odnosov s tujimi ženskami).Dojenčkom je povezoval oči in ušesa da bi bili v stiku z zvokom in svetlobo.
Pomembno je da imaš pravega mojstra.Le da je danes že veliko pravih mojstrov ki so se namnožioli kot gobe po dežju s smrtjo Baba Sawan Singha pa tudi Kirpal Singha.Najdaljši sodni proces v Indiji poteka ravno zaradi kosa zemlje, ki si ga lastita 2 sant mat skupini.
Moje mnenje je da se je od časov Kabirja stvar grozovito izrodila in jo z vsem srcem odsvetujem.Vkolikor pa se boš odločil za to pot potem delaj tisto, kar se zdi tebi prav četudi ti bo mojster to odsvetoval,ob prvih občutkih krivde pa spokaj kolikor te nesejo noge.Videl sem primerke, ki so zreli za psihiatrijo v teh skupinicah,četudi so na ven na prvi pogled povsem normalni,je v njihovi notranjosti neredko pravi pekel.Duhovnost ni šala.
Premisli torej in poslušaj svoje srce.Ne moje ne njihovo temveč svoje.Vedno.
Aja pa še nekaj.Neglede kaj govorijo o tistih astralnih kavzalnih in ostalih izkušnjah ti povem da za prakticiranje teh tehnik in doseganje izkušnje ne potrebuješ nobenega mojstra.Bog je v tebi to tudi oni pravijo,če boš meditiral s pravimi razlogi se nimaš česa bati.Višji jaz ti bo pomagal veliko bolj kot pa neki Thakar singh.Vso njihovo literaturo lahko z lahkoto ovržem, ker je logično neskladna beri kontradiktorna.O tem bi lahko pisal še cel roman.Ampak nima smisla.Sam boš videl.
Back to top
 
 
IP Logged
 
stoychi
5
*****
Offline

Osmisli življenje s tem,
kar od sebe daš
Posts: 1616
Postojna
Re: Sant Mat
Reply #4 - 04.09.2003 at 23:02:40
 
Smiley
dragi natural,
z vsem kar si napisal se popolnoma strinjam. Dobro zrelo razmišljanje. Res srce posameznika je tisto, ki naj vedno odloča, ne to kar o nečem mislijo drugi. Samo osebne izkušnje. Tam, kjer človek začuti več umirjenosti, spokoja, nenarejenosti in iskrenosti, je pravo mesto zanj.
Vloga mojstra je, da učenca vzpodbuja pri njegovem vsakodnevnem poglabljanju in da mu razloži tiste stvari, ki jih učenec še ne razume.
Običajno se ljudje vse preveč haklajo na mojstrov izgled in način njegovega življenja, pri tem pa pozabljajo, da je mojster tu zato, da njim osebno pomaga, ko rabijo njegovo pomoč, kako se rešiti iz določenih osebnih težav  in to večina veliko premalo izkorišča.
Kar se mene tiče, sem izjema in izkoristim prav vsako priložnost, ki jo lahko. To so lahko videli tisti, ki so bili v Cankarjevem domu na Prem Rawatovi prireditvi.  Wink
Sam večkrat rad poudarim, da če ne bi bilo zame mojstra, bi jaz ta notranji trud vsakodnevnega poglabljanja že zdavnaj opustil, čeprav je to najslajša stvar, notranje se zrelaksirati v svojo globino, v samo bit, ali dušo in poslati svoje misli za tisto uro na dan lepo na dopust Kiss
Back to top
 

Dih ti je dan, dih ti je svet,&&spoznaj ta sveti kraj, &&preden ti bo vzet.&&Le kdor zadiha iz srca,&&njega blaženost spozna. Smiley
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #5 - 18.09.2003 at 09:22:30
 
 
Pot*Sant Mat
Maharaj Charan Singh


 
Bog ni ločen od nas, v resnici je On vse,
toda naše oko ga ne vidi in zato trpimo
v samoti ločenosti.

Bulleh Shah



Mošeja je zgrajena iz kamnov, velikih
in malih; enako stolp, na katerega se
povzpne mula in glasno kliče, dokler ni
hripav, kot da bi bil Gospod gluh.

Zakaj mula vpije? Kaj ne veš, o mula,
da Nevidni ni naglušen in da tisti,
katerega pozivaš tako glasno, prebiva
znotraj tvojega srca?

Turek gre v mošejo, Hindujec v
svetišče, vsak po svoje hitita, a znotraj
njunih teles je Nevidni Gospod - Njega
ne vidita.

Kabir



Kakšna škoda!  Prava tragedija!  V
umetno zgrajeno svetišče ali mošejo
hodiš in se trudiš zaman, medtem ko je
resnična mošeja ves čas znotraj tebe.

Tulsi Sahib                  
     


Sežgi molitvenike, poteptaj post v
blato, kvragu obredno recitiranje! Bul-
teh je našel Boga v sebi, toda ljudje
blodijo v nevednosti in zmoti.



Prebral sem Vede, prebral Koran, bral
sem do onemoglosti. Globoko sem se
priklanjal k molitvi, čelo sem si ogulil,
a le ugotovil, da Boga ni na romanjih
niti ga ni v Meki.

Kdor ga je našel, ga je našel znotraj
sebe, prijatelj moj.

Bulleh Shah






Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #6 - 18.09.2003 at 09:49:08
 
Prepreka ega*

 

Vsakdo se rodi iz ega in v egu umre.
Prihaja in odhaja, daje in sprejema,
služi in troši, laže ali pa govori resnico
- ves čas z egom.

Slaba dela, dobra dela in razglablja-
nja, pekel,  nebesa in reinkarnacije -
ničesar ni brez ega.




Ego je težka bolezen, katere zdravilo se
nahaja znotraj nas. Če Bog izkaže
naklonjenost, učenec skozi Gurujevo
besedo izniči svoj ego.




Bog je večno resničen in je najvišji od
najvišjih; toda zlomiti moraš svoj ego,
da ga uresničiš.

Guru Amar Das




Ne ponašaj se in bodi ponižen, o Dadu.
Ne prisegaj na velike stvari. Koliko jih
je že vstopilo in zapustilo to trgovino!

Dadu Sahib




Preženi dvojnosti iz srca in se nehaj
prepirati, kajti Turek in Hindujec se ne
razlikujeta.

Vse ljudi imej za sveta, ne pa za tatove,
kajti Bog prebiva v vsakomur.

Bulleh Shah




Ta ali oni sovražnik ti vedno sledita za
petami: poželenje odpraviš, a jeza os-
tane; pohlep se priplazi, ko jeza odide;
in ko to pohlep zapusti, častihlepje zapolni razum.



Kako naj bomo ponosni nase, če se zavemo svojega mentalnega stanja? Spoznanje, kaj smo, je ponavadi trpko. Priznanje napake zahteva precejšen pogum. Včasih za določene lastnosti razuma mislimo, da so vrline. Z meditacijo oz. nadvladovanjem razuma spoznamo, da so to v resnici slabosti. Če v temno sobo posije žarek svetlobe, vidimo v zraku polno prašnih delcev. Spoznamo, da "naša soba" ni tako čista, kot smo domnevali. Samospoznanje je zaradi tega nujno, preden spoznamo Boga.



Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #7 - 18.09.2003 at 09:58:41
 
Še?
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #8 - 18.09.2003 at 10:02:17
 
Quote:
Samospoznanje je zaradi tega nujno, preden spoznamo Boga.

ce je spoznanje sebe nujno preden spoznamo Boga (kot pise zgori), to pomeni, da smo "mi" in "Bog" razlicni?
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #9 - 18.09.2003 at 11:13:00
 
Razum

Kdo ali kaj je tisto, ki ljubi in je navezano na stvari tega sveta? To je naš razum. In če obstaja pregrada med dušo in Bogom, potem je to naš lasten razum. Razum je naš najhujši sovražnik, ker nas drži proč od Boga. V enem trenutku se kaže kot prijatelj, v naslednjem kot sovražnik. Če stvari dobro pretehtamo, bomo ugotovili, da se samo zaradi vpliva razuma pripadniki ene vere bojujejo z drugimi, narod proti narodu, brat proti bratu. Podlaga temu je vedno sebičnost. Vsakdo želi izvleči čimveč iz drugega. Vpletamo se v dejanja in kujemo spletke, ki prizadanejo druge. Glavni arhitekt vsega je razum, razpršen po grobi materiji. Dokler so tokovi misli usmerjeni v svet, ne moremo nadzirati razuma.

Kaj pomeni »nadzirati razum«? Tako kot je duša po svojem bistvu Bog, tudi razum ni neka ločena sila. Ustvaril ga je Bog, z določenim namenom. Tako kot je duša ločena od svojega izvora, je tudi razum ločen od svojega. Pripada Brahmu in njegov izvor je v Trikutiju, na vrhu duhovno - materialnega področja. Tudi razume je torej ločen od svojega izvora. Od tod izvira njegova nepotešenost na tem nivoju. Ujet je v gosto mrežo iluzije, zasužnjen s čutnimi užitki. Razum in duša sta med seboj prepletena. Posledice dejanj razuma tako trpi tudi duša. Dokler se duša ne odreče družbe razuma, ne more spoznati sebe niti svojega izvora. Duša pa zapusti družbo razuma, ko se slednji vrne v svoj izvor. Tedaj je prosta, da se tudi ona povrne v svoj izvor. Ves trud, ki ga vlagamo, mora biti usmerjen proti razpletanju vozla razuma in duše. "Spoznaj samega sebe", je zapisano Sokratovo geslo nad vrati grških templjev. Spoznati sebe je korak na poti k spoznanju Boga. Kabir je rekel: "Sadho, Satguru je napravil Nevidno za vidno, ko mi je omogočil, da sem spoznal samega sebe."

Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #10 - 18.09.2003 at 11:19:07
 
Quote:
Tako kot je duša po svojem bistvu Bog, tudi razum ni neka ločena sila.

tukaj pise, da je dusa po svojem bistvu Bog. ok.

Quote:
Spoznati sebe je korak na poti k spoznanju Boga.

in tu se ponovi moje vprasanje iz prejsnega posta.

ali je "dusa" potem razlicna od "Boga", ker moramo najprej spoznati sebe in sele nato Boga, ali sta enaka, kot trdis zgoraj?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Joc
1
*
Offline

Tu nismo brez razloga...

Posts: 9

Gender: male
Re: Sant Mat
Reply #11 - 18.09.2003 at 11:37:58
 
Pri tej stvari z mojstri mi ni nekaj čisto jasno. Namreč, kako lahko oni sami trdijo, da samo oni poznajo pravo pot in samo preko njih lahko dozoriš  na njihov ali božji nivo. Kako se lahko imajo za višje rangirane od boga, če pa se v svojih inkarnacijah tepejo za "svoje" učence, ali pa za košček zemlje.
Po mojem prepričanju naj ne bi bilo nivojev oz rangov posameznih ljudi ali živih bitji, so samo stopnje razvoja, ki jih mora vsaka duša ali entiteta od svojega nastanka pa do boga prehoditi oz spoznati sama, lahko pa ima pri tem svojem napredovanju ali padanju pomoč skozi vodnike ali pa v tuzemskem življenju mojstre, da je seveda pot nekoliko lažja...
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #12 - 18.09.2003 at 11:42:49
 
Joc wrote on 18.09.2003 at 11:37:58:
Pri tej stvari z mojstri mi ni nekaj čisto jasno. Namreč, kako lahko oni sami trdijo, da samo oni poznajo pravo pot in samo preko njih lahko dozoriš  na njihov ali božji nivo. Kako se lahko imajo za višje rangirane od boga, če pa se v svojih inkarnacijah tepejo za "svoje" učence, ali pa za košček zemlje.

ja veliko je takih "mojstrov" in "uciteljev", ampak to so le prevarantje. ce oni res imajo "nekaj vec" (Boga, neizmerno sreco, notranjo izpolnjenost itd.), zakaj bi se potem tepli za nekaj "nizjega", npr. stevilo ucencev ali zemlja itd. s tem se popolnoma strinjam.

tist ki je spoznal Boga je osvobojen vseh materialnih zelja. edina njegova zelja je, da bi sluzil Bogu, in pri tem tudi pomagal drugim, ce si to tudi sami zelijo.

Quote:
Po mojem prepričanju naj ne bi bilo nivojev oz rangov posameznih ljudi ali živih bitji, so samo stopnje razvoja, ki jih mora vsaka duša ali entiteta od svojega nastanka pa do boga prehoditi oz spoznati sama, lahko pa ima pri tem svojem napredovanju ali padanju pomoč skozi vodnike ali pa v tuzemskem življenju mojstre, da je seveda pot nekoliko lažja...

do neke mere lahko gremo "sami", brez pomoci vodnika, ampak od neke tocke naprej pa ne. za spoznat Boga moramo dobiti tudi njegov blagoslov (privoljenje), in ta milost konkretno je "realiziran svetnik" poslan od Boga.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #13 - 18.09.2003 at 11:50:55
 
Če resnično hočemo spoznati samega sebe, se moramo dvigniti nad področju razuma in materije. S tem odstranimo z duše tri pokrivala, t.j. fizično, astralno in vzročno telo, ter se dvignemo nad tri lastnosti – mirovanje, delovanje in harmonijo. Ta tri pokrivala ali lastnosti so ključni dejavniki materialnega in mentalnega nivoja ter so izraz delovanja razuma. Mirovanje, delovanje in harmonijo lahko ponazorimo z nihalom. Odklon nihala v eno smer je dejavnost. Na najvišji točki odklona doseže mirovanje, se za trenutek ustavi in nato obrne v nasprotno smer. Na vmesni točki med odklonom v eno smer in odklonom v drugo smer nastopi harmonija. Matematično izraženo je to plus, minus in ničla. Tako deluje tudi naš razum. Valovanje misli so odkloni. Nikoli se ne ustavijo, kajti vsak odklon povzroči naslednjega. Vsaka misel je odklon. Prehod ene misli k drugi je ničelno stanje. Nastopi nekakšen vakuum, ki pa pri običajnem človeku traja samo trenutek. Z meditacijo ali urjenjem razuma poskušamo ta čas nemisli in vakuuma podaljštai. Proces je zelo zahteven in obstaja vrsta tehnik, jog ali filozofskih sistemov, ki poskušajo to osvojiti. Obvladovanje miselnega procesa v miselnem središču pomeni začetek odkrivanja notranjosti.
Neobvladani razum je krivec vsega blata, ki lega na dušo. Blato sestoji iz karmičnega bremena. Breme je tako veliko, da je duša popolnoma nemočna pod težo. Hrepenenje duše po izvoru je neznansko, toda obremenitev je prevelika, da bi duša poletela proti domu. Osredotočenost misli čisti razum in karmično breme se manjša, kajti osredotočen razum stopi v stik s čistim duhom ali Shabdom. Proces je popolnoma samodejen; v trenutku, kor razum doseže "ničelno" ali neaktivno stanje delovanja v fizičnem svetu, je sposoben zaznati Shabd, ki neprenehoma valovi v nas. Shabd je ista energija kot duša. Shabd je Bog. V trenutku torej, ko razum "odpre pot" Shabdu se tokovi duše prično vzpenjati proti čistim duhovnim področjem. Naša duša je kot čista dežna kaplja, ki pa se je na tleh pomešala z blatom. Izgubila je provtni izgled, celo vonj je postal neprijeten. Ko posije sonce, se kaplja v obliki pare dvigne iz blatne kotanje v nebo. Sedaj spozna, da ej bila vedno čista kot biser.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Sant Mat
Reply #14 - 18.09.2003 at 12:01:30
 
kaksen pa je konkretn proces spoznavanja "shabd" oz. sebe?

in se zmeri mi littlestar nisi odgovorila na vprasanje iz prejsnih postov.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4