Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 
(Read 22497 times)
aryan
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #45 - 20.06.2003 at 12:51:58
 
ten-nej,

uzivaj. (tko bos vsaj cimprej spoznal o cem govoris)

Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #46 - 20.06.2003 at 13:36:49
 
maščoba je odsotnost vode
povsod okrog nas je maščoba, kjer le ni vode in ko se voda umakne praznino zapolni maščoba.


*zakaj je zdrav clovek zacel jemati drogo*
ponavad ne začne zdrav človk jemat 'drogo'. ponavad je bolan.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #47 - 20.06.2003 at 13:49:14
 
gape wrote on 20.06.2003 at 13:36:49:
*zakaj je zdrav clovek zacel jemati drogo* ponavad ne začne zdrav človk jemat 'drogo'. ponavad je bolan.

z zdravim sm mislu da tist ki se ni zasvojen. mogoce bi katermu bolj pasal uporabljeni izraz "clean".

ta primer se je nanasal na to, da zarad nase slabe diskriminacije (nevednosti) delujemo napacno, in scasoma se tok zapletemo v ta napacna delovanja, da ne najdemo vec poti ven. z lazjo prekrivamo drugo laz. z napako hocmo odstrant napako itd. v tem brezupnem polozaju nas lahko odresi le nekdo ki je vedno v pravilni diskriminaciji, ki ima vedno polno znanje in ki vedno pravilno deluje. ker ta oseba ocitno nismo mi (ker drgac ne bi nic trpel, nic iskal, nic jamral, nic hrepenel) more bit to nekdo drug. to je to o cemer jaz stalno govorim. sami sebe izkljucno z nasim trudom ne bomo nikol odresil trpljenja in dobil zadovoljstva. ce pa ne verjamemo, pomen da samo se nismo nabral dovolj izkusenj.

dostkrat slismo "ce si ne bom pomagal sam mi nben drug ne more". s tem se strinjam. potrebno je nase sodelovanje, prav tako pa milost od "zgori".
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #48 - 20.06.2003 at 20:53:37
 
Quote:
Mislim Aryan, da ga ti vse preveč piješ.

jaz ne jemlem intoksikantov kot so alkohol, droge ipd., in to priporocam tud vsem ostalim.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #49 - 22.06.2003 at 14:49:29
 
Quote:
Mislim Aryan, da tebi sveti spisi res ne pomagajo.

jaz nimam take izkusnje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #50 - 23.06.2003 at 10:36:55
 
Kolk pomembna je za dajanje smisla obstoju   in za trajno vspostavljanje  zadovljstva psihosocilano okolje, v katerem se sveti spisi prakticirajo? A je zunaj  skupnosti, npr.  skupnosti  za zavest krišne, sploh možno svete spise praticirat tko, da ti nudjo trajno zadovoljstvo? Pa ne mi spet rečt, da prakticiranje  nima nobene veze s čuti, čustvi, razumom in vsem psihičnim, s katerim operira človk pri zaznavnaju božjega ... Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #51 - 23.06.2003 at 11:02:33
 
titud wrote on 23.06.2003 at 10:36:55:
Kolk pomembna je za dajanje smisla obstoju   in za trajno vspostavljanje  zadovljstva psihosocilano okolje, v katerem se sveti spisi prakticirajo?

za praktikante zacetnike je pomembno pravilno druzenje ja. ponavad za "gonjenje" oz. razvijanje katerekol stvari (materialne al spiritualne) je predlagano, da si v druzbi "somisljenikov", ker ti da to druzenje moc in entuziazem za prakticiranje. ampak druzenje ali psiho-social okolje samo po seb ni dovolj brez individualnega prakticiranja. ti lahko pomaga, ampak ni pa cilj.  

Quote:
A je zunaj  skupnosti, npr.  skupnosti  za zavest krišne, sploh možno svete spise praticirat tko, da ti nudjo zadovoljstvo?

tud ja. tole je srila bhaktivinod thakur napisu leta 1896 (sri caitanya mahaprabhu, his life and precepts)

Sri Murti worshippers (castilci Boga) are divided into two classes, the ideal and the physical. Those of the physical school are entitled, from their circumstances of life and state of the mind to establish temple institutions. Those who are, by circumstances and position, entitled to worship the Sri Murti in mind have with due deference to the temple institutions, a tendency to worship usually by sravana (hearing) and kirtana (chanting) and their church is universal and independent of caste and color. Mahaprabhu prefers this latter class and shows worship in His Shikskastakam printed as an appendix to this book.

Quote:
Pa ne mi spet rečt, da prakticiranje  nima nobene veze s čuti, čustvi, razumom in vsem psihičnim, s katerim operira človk pri zaznavnaju božjega ... Smiley

direktno zaznavanje Boga in Bozjega ni mozno s temi instrumenti zaznave. tko kot ti s prostim ocesom ne mors vidt UV zarkov, tko z nbenim od nepopolnih instrumentov zaznave ne mors direktno zaznat nekaj kar je popolnega, to je logicno. indirektna zaznava pa pomen to, kot lahko npr. s prostim ocesom tud opazis UV zarke, ampak po njihovem efektu (npr. pr daljincu TV). torej indirektno zaznas da "obstajajo", kasnej pa se lahko lotis se drugih detajlov. spet srila bhaktivinod thakur 1896 (sri caitanya mahaprabhu, his life and precepts)

One who studies the Name, Forms, Attributes and the Lila (activities) of Krishna as described in the Srimad Bhagavatam with a sincere heart, mind and strength, in the company of one who has realized the Spirit, is expected to know it by the influence of bhakti (devotional practice). One who is apt to rationalize everything closely, does scarcely acquire the truth in matters of Spirit, as by law of God, reason in its present state can never reach the sphere of the Spirit.
It is needless to go further on this subject. Those who will have the opportunity to go as far as we have stated, will make a further enquiry from their heart, and the All-Beautiful Lord will then help them to realize the spirit, and to rise higher and higher in its realm. But as long as the mind is confounded with Spirit, there is no way to rise beyond matter and its relations. The great mistake that most of the western philosophers have generally made, is to identify the mind, the perverted ego (ahamkar) with the soul or Spirit. We are sorry for that.

kot sem ti ze ene parkrat predlagu lahko preberes cel ta text, ki ni dolg, in se ti bo se marsikatero neodgovorjeno vprasanje avtomatsko odgovorilo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #52 - 23.06.2003 at 11:58:09
 
Quote:
torej moje vprasanje je, koliko ljudi je pripravljeno priznati (in s tem spustiti svoj ponos), da zeljenega rezultata/zadovoljstva nimajo in se posledicno iskreno spravjo sistematicno iskat problem (v teoriji ali praksi) in ga v koncni fazi tud tam kjer je odpravt.


jaz bi zelo rad rad spoznal (in se tako na lastne oči prepričal) tistega, ki pravi, da ne išče zadovoljstva, takšnega ali drugačnega !

smisel obstoja je obstoj  ???

če  obstajaš (živiš) brez zadovoljstva (ali vsaj želje po njem), zakaj potem sploh živiš/mo.....zaradi trpljenja ?, brezvzročno ?  

tud živali še nisem srečal, katera ne bi hrepenela po "zadovoljstvu"....(da je sita, neogrožena,ljubljena...)


zdaj, problem je verjetno ta, da se nekateri čutijo povsem zadovoljne in mirne (vsaj mislijo tako, čeprav mogoče celo vedo, da to ne traja in nebo trajalo non-stop), in s tem se tudi lahko sprijaznijo (da nikoli ne bo "trajnega" zadovoljstva).....ok...it`s up to them

en čist preprost(banalen) primer iz lastnih izkušenj....nekaj let nazaj sem bil prepričan, da neizmerno uživam življenje (in tudi na nek način sem).....šele zdaj pa vidim da sem "lizal med skoz kozarec".....

in point je, da bi se lahko zadovoljil z tistim zadovoljstvom in "užival" življenje....ampak se nisem...

razlogov za to je več (odraščanje, punca, neke zdravstvene težave... ) ampak dejstvo je, da če bi mi prej kdo rekel da "ne uživam" se ne bi strinjal....no, zdaj vidim mojo zmoto

to vse mi govori in nakazuje, da se tud glede svojega "lastnega" zadovoljstva lahko motim (ne prepoznam, da gre samo za kratkotrajno) zato se mi zdi smiselno poslusat osebe in vire, ki to vedo

tud zdaj trenutno se mi zdi, da "uživam", nimam nekih posebnih težav(razen manjših pritiskov iz "okolice" ki (preveč) nestrpno pričakujejo mojo diplomo), imam puco s katero se razumeva, starše in prijatelje, materialne dobrine, itd..itd...

ampak izkušnja izpred nekaj let mi govori, da mogoče to ni TO !  tud moj strah mi kaže, da to ni TO. jaz si "zadovoljstvo" namreč predstavljam kot zadovoljstvo brez strahu...

čas je torej tisti, katerega me je strah.....

premagat strah pred časom pa je pomoje mogoče le z pomočjo nekoga, ki ni pod njegovim vplivom...




LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #53 - 23.06.2003 at 12:03:51
 
mind wrote on 23.06.2003 at 11:58:09:
jaz bi zelo rad rad spoznal (in se tako na lastne oči prepričal) tistega, ki pravi, da ne išče zadovoljstva, takšnega ali drugačnega !

smisel obstoja je obstoj  ???

če  obstajaš (živiš) brez zadovoljstva (ali vsaj želje po njem), zakaj potem sploh živiš/mo.....zaradi trpljenja ?, brezvzročno ?  

tud živali še nisem srečal, katera ne bi hrepenela po "zadovoljstvu"....(da je sita, neogrožena,ljubljena...)


zdaj, problem je verjetno ta, da se nekateri čutijo povsem zadovoljne in mirne (vsaj mislijo tako, čeprav mogoče celo vedo, da to ne traja in nebo trajalo non-stop), in s tem se tudi lahko sprijaznijo (da nikoli ne bo "trajnega" zadovoljstva).....ok...it`s up to them

en čist preprost(banalen) primer iz lastnih izkušenj....nekaj let nazaj sem bil prepričan, da neizmerno uživam življenje (in tudi na nek način sem).....šele zdaj pa vidim da sem "lizal med skoz kozarec".....

in point je, da bi se lahko zadovoljil z tistim zadovoljstvom in "užival" življenje....ampak se nisem...

razlogov za to je več (odraščanje, punca, neke zdravstvene težave... ) ampak dejstvo je, da če bi mi prej kdo rekel da "ne uživam" se ne bi strinjal....no, zdaj vidim mojo zmoto

to vse mi govori in nakazuje, da se tud glede svojega "lastnega" zadovoljstva lahko motim (ne prepoznam, da gre samo za kratkotrajno) zato se mi zdi smiselno poslusat osebe in vire, ki to vedo

tud zdaj trenutno se mi zdi, da "uživam", nimam nekih posebnih težav(razen manjših pritiskov iz "okolice" ki (preveč) nestrpno pričakujejo mojo diplomo), imam puco s katero se razumeva, starše in prijatelje, materialne dobrine, itd..itd...

ampak izkušnja izpred nekaj let mi govori, da mogoče to ni TO !  tud moj strah mi kaže, da to ni TO. jaz si "zadovoljstvo" namreč predstavljam kot zadovoljstvo brez strahu...

čas je torej tisti, katerega me je strah.....

premagat strah pred časom pa je pomoje mogoče le z pomočjo nekoga, ki ni pod njegovim vplivom...


LP


Zelo lepo si to vse napisal, mind.

Čas nam je naklonjen, edino pravzaprav kar imamo je čas, zato mu kar lepo zaupaj, predvsem pa sam bodi mil in strpen do sebe. Tako bodo tudi drugi. Potrpežljivost in sprejemanje obstoječega pa je itak največja lekcija, ki se jo moramo vsi naučit.  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #54 - 23.06.2003 at 12:40:55
 
Quote:
Čas nam je naklonjen, edino pravzaprav kar imamo je čas, zato mu kar lepo zaupaj...

cas nam je res indirektno naklonjen, ceprav se v vecini primerov zgodi tko da mi tega ne opazmo kot "naklonjenost", ampak prej kot "zlo".

cas nam vsem slej k prej pokaze, da nic ni nasega (med drugim tud to nase telo in vse kar je nanj "pripeto", na katerega smo tako navezani, kot posledica zmotnega poistovecanja). s tem nas indirektno uci, da nismo mi ekskluzivni gospodarji (kot se nam ponavad dozdeva). cas je torej nas "indirektni prijatelj", ker nam pove kdo mi nismo, kaj ni nase in kaj ni nasa dolznost in nas ponavad "grobo" potisne v smeri ko bomo zacel razmisljat o teh stvareh.

ce pa hocmo zvedt kdo mi smo, kaj je nase, in kasna je nasa dolznost pa bo potreben se "direkten prijatelj". ta je ponavad bolj nezen (za tiste ki so iskreni in ponizni).

cas nam veliko pove, veliko pomaga, ampak vseen nam ne razkrije cisto vsega.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #55 - 23.06.2003 at 12:53:53
 
Quote:
v  tem brezupnem polozaju nas lahko odresi le nekdo ki je vedno v pravilni diskriminaciji, ki ima vedno polno znanje in ki vedno pravilno deluje. ker ta oseba ocitno nismo mi (ker drgac ne bi nic trpel, nic iskal, nic jamral, nic hrepenel) more bit to nekdo drug.


V prava 'diskrimainacija' po moje je ni to, da je on že tam ti pa šele tle in ti pol un pomga najt pot do tam, ker on že je. Po moje unega s polnim zanjem  ni, ni fiksno določeno, se zmeraj na nov  vzpostavlja skoz razmerje. Tud v religioznem smislu ni bog nekaj fiksnega, kolkr kol ortodoksno je že njegovo razodetje. Fiksen je morda  rezultat (zadovoljstvo), poti do tega pa ni nogoče trdno prepisat in se mora vzostavljat zmerom znova. Zadovoljstvo ti religija sicer lahko razglasi in fiksira kot cilj in smisu tvoje eksitence, ampak samo po seb to in vnaprej to zadovoljstvo ne eksitira. Se zmerom znova vzpostavlja, je zakodirano v  razmerju med nečem,  v harmoniji z nečeim in s tem nočem rečt, da je razmerje lahko le relativno in začasno: čist verjamem, da je lahko  tud trajno in poplno.        


Quote:
to je to o cemer jaz stalno govorim. sami sebe izkljucno z nasim trudom ne bomo nikol odresil trpljenja in dobil zadovoljstva. ce pa ne verjamemo, pomen da samo se nismo nabral dovolj izkusenj.  


Mi smo kar smo (ljudje) skoz  razmerja do drugih in posledično tud do samga sebe. Ne noremo se odrešit mimo teh razmerij, izkušnje te poučijo lahko  smo to, da mim njih ne moreš, da ljubezen vlada in da se mim nje ne moreš trpljenja odrešit.
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #56 - 23.06.2003 at 12:56:39
 
littlestar: saj mu zaupam (času), ampak zakaj me je potem strah (časa) ?  edini odgovor je pomoje, ker (zavestno,ali podzavestno) vem, da ne živim v skladu z svojo (večno,brezčasno) pozicijo oz. ne delujem v skladu z njo

Quote:
predvsem pa sam bodi mil in strpen do sebe.Tako bodo tudi drugi.


do sebe ?  kdo do koga ?  jaz do sebe ? kako si to mislila ?



LP






Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #57 - 23.06.2003 at 13:11:54
 
q
do sebe ?  kdo do koga ?  jaz do sebe ? kako si to mislila ?
q


Pri meni vedno pali, če mi kdo napiše: bodi prijaznejša do sebe, prizanesljiva, milejša, strpnejša, imej se rada - takšne direktne skratka..., vedno me malce zbudi, se zamislim, in potem si mislim, joj, zakaj se večkrat tega ne spomnim. Seveda pa moram čutit blagost tistega. Zdaj sem pa očitno uporabila tisto znano obnašanje ljudi, ko druge najbolje učimo, to kar bi sami najbolj morali, potrebovali. Tvoji posti so mi namreč velikokrat ogledalo neke moje neizprostnosti do "razumeti", s tem do sebe - ta odsev torej opazim pri tebi (med drugim) Zato. Pač hočem rečt, ni ti treba razumet vsega. To mi pomeni biti "mil" do sebe. Trud je velikokrat ovira do resničnega razumevanja.








Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #58 - 23.06.2003 at 13:32:18
 
titud wrote on 23.06.2003 at 12:53:53:
V prava 'diskrimainacija' po moje je ni to, da je on že tam ti pa šele tle in ti pol un pomga najt pot do tam, ker on že je. Po moje unega s polnim zanjem  ni, ni fiksno določeno, se zmeraj na nov  vzpostavlja skoz razmerje.

tako je tvoje razmisljanje. ce si ti zadovoljen z njem, je good, ce pa ne, pa ugibaj in spekuliraj se naprej.

Quote:
Tud v religioznem smislu ni bog nekaj fiksnega, kolkr kol ortodoksno je že njegovo razodetje. Fiksen je morda  rezultat (zadovoljstvo), poti do tega pa ni nogoče trdno prepisat in se mora vzostavljat zmerom znova.

Bog je fiksen (ceprav neomejen), odnos med tabo in njem je fiksen (zmeri smo mi podrejeni Njemu), in tud rezultat zavestnega delovanja v tem odnosu je fiksen (trajno zadovoljstvo).

Quote:
... in s tem nočem rečt, da je razmerje lahko le relativno in začasno: čist verjamem, da je lahko  tud trajno in poplno.

no o tem trajnem in popolnem odnosu (in popolnem rezultatu, kot posledica delovanja v njem) se splaca bolj podrobno pozanimat pri verodostojnih virih informacij.        

Quote:
Mi smo kar smo (ljudje) skoz  razmerja do drugih in posledično tud do samga sebe. Ne noremo se odrešit mimo teh razmerij, izkušnje te poučijo lahko  smo to, da mim njih ne moreš, da ljubezen vlada in da se mim nje ne moreš trpljenja odrešit.

mi se trenutno "imamo" baje za ljudi ja (ceprav se dostkrat bolj obnasamo kot zivali). in to naso "clovecnost" oznacujemo, opazmo in pogojujemo z nasim zmotnim poistovecanjem v obliki telesa, ki je trenutno "clovesko". ampak ker je to clovesko telo minljivo, so tudi vsi odnosi v povezavi s tem minljivim telesom minljivi. in tudi ljubezen (in zadovoljstvo) teh odnosov je minljiva, in kot taka nezadovoljujoca in neizpolnjujoca in v stalni negotovosti (ker lahko vsak trenutek izpuhti), kar pa  nasim potrebam (dusi, principu vecnosti) ni lih povseci.
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #59 - 23.06.2003 at 13:44:32
 
Quote:
Pri meni vedno pali, če mi kdo napiše: bodi prijaznejša do sebe, prizanesljiva, milejša, strpnejša, imej se rada - takšne direktne skratka..., vedno me malce zbudi, se zamislim, in potem si mislim, joj, zakaj se večkrat tega ne spomnim.


praviš da to (da te nekdo na to opomni)  "pali"......da si prizanesljivejša, milejša, strpnejša, da se imaš rada....

ampak tud (posredno) praviš, da to ne traja....

zakaj pa to ne traja, pa je verjetno odvisno izključno iz tvojega/mojega/našega napačnega delovanja (razen če si ena izmed tistih, ki so sprijaznjeni z "trpljenjem"), in ne priznavajo (čeprav verjetno hrepenijo po njem)  trajnega zadovoljstva

mozno je torej dvoje: ali nekaj takšnega kot je "trajno" zadovoljstvo ne obstaja, ali pa mi napačno delujemo

jaz mislim, da drugo  Smiley



LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6