Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 6
(Read 22499 times)
aryan
Ex Member




Smisel obstoja... zadovoljstvo?
19.06.2003 at 13:01:56
 
ce nekdo ne cuti zadovoljstva (ali nima upanja da ga "bo" imel), pol mu ni vredno obstajati. iz tega sem jaz zakljucil da je zadovljstvo bistvenega pomena nasega obstoja, v kakrsnikoli obliki ze. ce nekdo tega zadovoljstav nima, ga bo nekak poskusal pridobit al pa se bo ubil oz. "zameglil" (intoksiciral, droge, itd.). ampak dolgorocno vemo da s tem ne uspemo dosezt nc druzga kot kratkotrajno oljasanje ki pa nas spet ne zadovolji in pripelje se v vecjo frustracijo.

ce zadovoljstva nimamo, pol je :

1. sigurno nekaj narobe, v teoriji ali v praksi (delovanju)
2. ali pa je zadovoljstvo le jalovo upanje in ga v resnic sploh ni

(* maslo = zadovoljstvo)

ce stepamo vodo, koliko masla lahko dobimo?
ce ne stepamo mlecne mascobe, koliko masla lahko dobimo?

- v prvem primeru je falil teoreticni koncept (iz vode se smetane ne da dobit), ceprav je praksa recimo pravilna. rezultata ni. masla ni. zadovoljstva ni.

- v drugem primeru je teoreticni koncept pravilen (v mlecni mascobi maslo je), vendar je praksa falila. nismo ga stepali. rezultata ni. masla ni. zadovoljstva ni.

na podobn nacin, mi vsi se strinjamo v eni stvari. vsi hocmo met zadovoljstvo. strinjamo se tud s tem da bi radi meli trajnega (al pa vsaj cimvec kokr ze je mozno).

od kje mi izvemo za teorijo in prakso pa je odvisn od nasega vira informacij, v katere bodisi "verjamemo" bodisi so iz nasih lastnih izkusenj.

ko smo bili zejni, smo "verjeli" ali smo iz prejsnih izkusenj "vedeli", da ce pijemo vodo se bomo odzejali. ce tega ne bi verjeli ali vedeli se ne bi lotili prakse pitja vode in se ne bi nikol odzejali.

ce smo "verjeli" da dedek mraz nosi darila in smo mu pisali pismo, na konc pa tocno "tistega zeljenega" darila nismo dobil, ampak nekaj drugega, smo bili nezadovoljni, ker je bila teorija napacna.

se prav je pomembna pravilna teorija in pravilna praksa da pride rezultat. torej moje vprasanje je, koliko ljudi je pripravljeno priznati (in s tem spustiti svoj ponos), da zeljenega rezultata/zadovoljstva nimajo in se posledicno iskreno spravjo sistematicno iskat problem (v teoriji ali praksi) in ga v koncni fazi tud tam kjer je odpravt.

tuki pa pol pridejo razlicni teoretski koncepti, razlicne prakse in razlicni rezultati. torej, kam, v kaj ali v koga ponavad polagate svoje zaupanje je moje vprasanje?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #1 - 19.06.2003 at 13:12:52
 
Smisel obstoja je predvsem in najprej obstoj. To je smisel, ki je v stvari sami. Lahko pa tudi sami pripišemo vsaki stvari kak nov smisel - temu bi rekel koristnostno posiljevanje stvari.


Zadovoljstvo kot tako pa je samo merilo našega subjektivnega občutka - merilo, ki nam pove ali in v kolikšni meri smo uresničili neko svojo namero oziroma nek svoj ideal.

Za nekatere je zato njihov smisel trpljenje in bolj ko trpijo, več zadovoljstva občutijo.


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #2 - 19.06.2003 at 13:17:35
 
Bardo_Thodol wrote on 19.06.2003 at 13:00:20:
Smisel obstoja je obstoj sam.

Zadovoljstvo je za sam obstoj nepotrebno in je  odziv naših sicer dokaj omejenih čustev na dražljaje. Kamen naprimer tudi obstaja, pa ne bi mogli trditi, da je smisel obstoja kamna njegovo zadovoljstvo (ki ga, mimogrede, sploh ne premore).



Se strinjam z z napisanim, razen z trditvijo, da kamen ne premore zadovoljstva. Tega si ne upam trdit, ker ne morem vedet zanj v smislu pametovanja.

Mogoče bi blo boljše, aryan, ko se ne bi tolk osredotočal in polagal svojo energijo v pehanju za zadovoljstvom, kot edinim smislom. Bardo ma prav, ko pravi, da je smisel obstoja obstoj sam. Zadovoljstvo je lahko le nagrada, ko človek najde samega sebe in svoje poslanstvo.  


Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #3 - 19.06.2003 at 13:23:55
 
Če pojem zadovoljstva razširimo tako, da velja, da so zadovoljni vsi, ki niso nezadovoljni, ...hm, ok, .. no potem bi lahko rekli, da je  tudi kamen zadovoljen  8)


Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #4 - 19.06.2003 at 13:38:27
 
Quote:
Bardo ma prav, ko pravi, da je smisel obstoja obstoj sam. Zadovoljstvo je lahko le nagrada, ko človek najde samega sebe in svoje poslanstvo.

se prav teb ni smisel najdt sebe in svoje poslanstvo, delovat v tem in pr tem dobit "zadovoljstvo"?
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #5 - 19.06.2003 at 13:44:10
 
Quote:
se prav teb ni smisel najdt sebe in svoje poslanstvo, delovat v tem in pr tem dobit "zadovoljstvo"?


Me zapeljuje želja po zadovoljstvu, ja. In vedno znova me radikalneje pripelje do sebe.

Bardo_Thodol wrote on 19.06.2003 at 13:23:55:
Če pojem zadovoljstva razširimo tako, da velja, da so zadovoljni vsi, ki niso nezadovoljni, ...hm, ok, .. no potem bi lahko rekli, da je  tudi kamen zadovoljen  8)


Zakaj bi sploh karkoli zaključevali o kamnu? Se ne mormo vzdržat? Saj govori zase..  

Quote:
torej moje vprasanje je, koliko ljudi je pripravljeno priznati (in s tem spustiti svoj ponos), da zeljenega rezultata/zadovoljstva nimajo in se posledicno iskreno spravjo sistematicno iskat problem (v teoriji ali praksi) in ga v koncni fazi tud tam kjer je odpravt.

torej, kam, v kaj ali v koga ponavad polagate svoje zaupanje je moje vprasanje?


V koga ali kaj pa ti polagaš zaupanje?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #6 - 19.06.2003 at 13:48:18
 
Quote:
Zakaj bi sploh karkoli zaključevali o kamnu? Se ne mormo vzdržat? Saj govori zase..  

Zakaj bi se pa omejevali in si ne bi dovoljevali karkoli zaključevati o kamnu? Saj kamnu je tako "vseeno", kaj o njemu zaključimo.



Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #7 - 19.06.2003 at 13:49:09
 
[quote author=ten-nej link=1056020516/0#1 date=1056021172] Quote:
Za nekatere je zato njihov smisel trpljenje in bolj ko trpijo, več zadovoljstva občutijo.

se prav se zmeri hocjo dobit zadovoljstvo, ceprav na "drugacen" nacin.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #8 - 19.06.2003 at 13:49:43
 
Bardo_Thodol wrote on 19.06.2003 at 13:48:18:
Zakaj bi se pa omejevali in si ne bi dovoljevali karkoli zaključevati o kamnu? Saj kamnu je tako "vseeno", kaj o njemu zaključimo.



Po moje se bolj omejujemo, če karkoli zaključujemo. In spet: kako veš, da je kamnu vseeno? Jaz si tega ne drznem trditi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #9 - 19.06.2003 at 13:55:45
 
Quote:
Me zapeljuje želja po zadovoljstvu, ja. In vedno znova me radikalneje pripelje do sebe.

no zakaj pol pravis da zadovoljstvo ni pomembno? a spoznat sebe teb ni pomembno? a bi rada obstajala 100 let, 200 let, ali celo vecno in bit nezadovoljna, al rajs ne bi mela tazga obstoja?

Quote:
V koga ali kaj pa ti polagaš zaupanje?

to bi pa tolikem casu ze lahko vedla. ampak ti bom se enkrat povedu in definiral v kaj ne zaupam in v kaj zaupam.

- ne zaupam znanju ki prihaja prek nepopolnih cutil, ker je popaceno, in si z njem glede realnosti ne mormo pomagat kej dost. prav tako ne zaupam vsem virom info, ki so podprti in odvisni od tega istega vira info (logika, eksperiment, ugibanje, hipoteze itd.).

- zaupam pa Vedski literaturi (ce te zanima zakaj ravno njim, sem velikrat o tem ze postal kle na forumu) in tistim osebam ki sledijo navodilom in naukom ki so zapisani tam, bodisi praktikante, bodisi ze samorealizirane.  

pa ti?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #10 - 19.06.2003 at 13:56:33
 
Quote:
In spet: kako veš, da je kamnu vseeno? Jaz si tega ne drznem trditi.

Do zdaj se mi še noben kamen ni pritožil (zaradi mojih zaključkov).
Dostikrat svoja čustva projiciramo tudi na predmete, ki  teh čustev nedvomno nimajo. (si upam trditi)


Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #11 - 19.06.2003 at 13:59:38
 
Bardo_Thodol wrote on 19.06.2003 at 13:56:33:
Dostikrat svoja čustva projiciramo tudi na predmete, ki  teh čustev nedvomno nimajo. (si upam trditi)


Čustva so nekaj drugega, kot Duh resnice, Duša, kakorkoli želiš. Vse je Duša. Pa ni treba zdaj pisat zgodbice o slonu v jami in kako je vsak potipal in tako našel le del enega njegovega telesa.  8)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #12 - 19.06.2003 at 14:04:33
 
Quote:
Čustva so nekaj drugega, kot Duh resnice, Duša, kakorkoli želiš. Vse je Duša.

Jaz sem pa mislil, da se pogovarjamo o čustvih ...

... Duh (Duša) resnice, uff, to je zdaj (ob tej uri 8)  ) malo prehuda tema, vsaj zame.



Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #13 - 19.06.2003 at 14:05:14
 
Quote:
no zakaj pol pravis da zadovoljstvo ni pomembno? a spoznat sebe teb ni pomembno? a bi rada obstajala 100 let, 200 let, ali celo vecno in bit nezadovoljna, al rajs ne bi mela tazga obstoja?

pa ti?


Pomembnost, ki jo dajemo zadovoljstvu je ovira do njega, to sem hotla rečt.

Zaupam Skrivnosti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Smisel obstoja... zadovoljstvo?
Reply #14 - 19.06.2003 at 14:15:59
 
Quote:
Čustva so nekaj drugega, kot Duh resnice, Duša, kakorkoli želiš. Vse je Duša. Pa ni treba zdaj pisat zgodbice o slonu v jami in kako je vsak potipal in tako našel le del enega njegovega telesa.  8)


OK, niso glih nekaj drugega. Ampak če niso 'čista in iskrena' povzročajo pač razdvojenost in ločenost od Vira.  Undecided
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 6