Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5
(Read 15644 times)
aryan
Ex Member




Re: Ekološka zavest in religioznost kot simptom
Reply #15 - 17.04.2003 at 17:49:58
 
mal si se zmotu pr transkripciji, ampak ok.

dej zdej napis se prevod, in kaj si hotu s tem povedat.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ekološka zavest in religioznost kot simptom
Reply #16 - 17.04.2003 at 17:58:03
 
Jaz v Vsem in Vse v Jazu.

8)Duh v Vsem in Vse v Duhu. 8)

Jaz v vseh bivajočih stvareh in vse bivajoče stvari v Jazu.

(tile trije prevodi so mi najbolj všeč)



To je vse, kar sem se naučil iz Ved.




lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Ekološka zavest in religioznost kot simptom
Reply #17 - 17.04.2003 at 18:14:38
 
no pol pa se tole nastudiri. marsikej se ti bo razjasnil.

Chapter 6. Sankhya-yoga
TEXT 29

sarva-bhuta-stham atmanam
sarva-bhutani catmani
iksate yoga-yuktatma
sarvatra sama-darsanah

SYNONYMS

sarva-bhuta-stham--situated in all beings; atmanam--the Supersoul; sarva--all; bhutani--entities; ca--also; atmani--in the self; iksate--does see; yoga-yukta-atma--one who is dovetailed in Krsna consciousness; sarvatra--everywhere; sama-darsanah--seeing equally.

TRANSLATION

A true yogi observes Me in all beings, and also sees every being in Me. Indeed, the self-realized man sees Me everywhere.

PURPORT

A Krishna conscious yogi is the perfect seer because he sees Krishna, the Supreme, situated in everyone's heart as Supersoul (Paramatma). Isvarah sarva-bhutanam hrd-dese 'rjuna tisthati. The Lord in His Paramatma feature is situated within both the heart of the dog and that of a brahmana. The perfect yogi knows that the Lord is eternally transcendental and is not materially affected by His presence in either a dog or a brahmana. That is the supreme neutrality of the Lord. The individual soul is also situated in the individual heart, but he is not present in all hearts. That is the distinction between the individual soul and the Supersoul. One who is not factually in the practice of yoga cannot see so clearly. A Krishna conscious person can see Krishna in the heart of both the believer and the nonbeliever. In the smrti this is confirmed as follows: atatatvac ca matrtvac ca atma hi paramo harih.
The yogi sees equally because he sees that all living entities, although in different situations according to the results of fruitive work, in all circumstances remain the servants of God. While in the material energy, the living entity serves the material senses; and while in spiritual energy, he serves the Supreme Lord directly. In either case the living entity is the servant of God. This vision of equality is perfect in a person in Krishna consciousness.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ekološka zavest in religioznost kot simptom
Reply #18 - 17.04.2003 at 18:31:38
 
Men je itak že vse jasn 8)


(pa tale transkripcija ni najbolj po standardih)



Shockedduh je vse in vse je duh Shocked



ti pa uživaj v prebiranju

(itak pa anglosaksonci tega ne morejo dojet - poskusi pri germanih ali pa pri starih pa tudi serbokroatarji niso kar tako)
Back to top
« Last Edit: 17.04.2003 at 19:45:17 by t »  

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Ekološka zavest in religioznost kot simptom
Reply #19 - 17.04.2003 at 20:24:05
 
ten-nej : ce povzamemo po tvoje "vse je duh in duh je vse" pol mi povej od kje prihaja trpljenje, oz. ce se teb zdi da je pol ves smisel absoluta le trpljenje, oz. da smisla ni, pol ti bo najbrz vsec tak koncept. kok casa bos pa se vstrajal pri tem pa ne vem.

ko bos dovolj zejen, bos ze poiskal vodo. takrat bo manj problema z ponosom.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ekološka zavest in religioznost kot simptom
Reply #20 - 17.04.2003 at 20:34:50
 
Aryan,

od take vode se jih je še malo odžejalo Wink


Sicer pa, še vedno je boljše toplo pivo, kot pa mrzla voda.

Ne vem, zakaj mi spet pripisuješ stvari, ki jih nisem govoril, niti jih ne mislim govoriti.


Pa me razsvetli, daj povej mi, od kje po tvoje prihaja trpljenje?
Nalij nama čistega vina, da vidiva, če je kaj resnice v njem!

(sam ne mi rečt, da naj spet kakšna angleška skropucala od Ved berem - povej po Slovensko ali pa umolkni)

pa

na zdravje!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Ekološka zavest in religioznost kot simptom
Reply #21 - 18.04.2003 at 00:14:30
 
t wrote on 17.04.2003 at 08:49:21:
Bog je videl vse, kar je naredil, in glej, bilo je zelo dobro. In bil je večer in bilo je jutro, šesti dan. (1Mz 1,28 )
Ali smo torej res predvsem neke duše, ki so se spustile v ta "umazani" materialni svet, da bi se reciklirale in nabrale nekaj izkušenj za večno blaženost v večnem zgoraj?


En dan sem odprla ekološko vprašanje na nekem krščanskem forumu in dobila odgovor, da nam narava ni bila dana zato, da bi jo arhivirali, zaprli v parke in pustili nedotaknjeno. Da smo mi tudi del narave, kjer preživi močnejši in da tako pač je, saj so tudi dinozavri izumrli, kaj zato, če še kaka druga vrsta za njimi.
Predpostavljam, da je to večinsko mnenje, čeprav verjetno precej kristjanov misli drugače.
Za njih se mi dejansko zdi, da mislijo, da so prišli v ta "umazani" materialni svet.

Religije, ki tako zelo povzdigujejo dušo, ta svet tako ali tako prezirajo, od tu se bodo spravili, če bo božja milost taka ali pa ko odplačajo svojo hudo karmo, ki jih je sem pahnila.

Bilo je rečeno: "Bog je videl vse, kar je naredil, in glej, bilo je zelo dobro. Po moje je bil Bog zadovoljen s tem svetom, z rastlinami, živalmi in ljudmi in med njihovo vrednostjo ni delal posebne razlike. Vsakemu je dal svojo nalogo in verjetno nobena ni bila manj vredna. Če je Bog bitje, ki je tako visoko nad vsem, potem med cvetenjem ene cvetlice in uspešnostjo nekega človeka najbrž ne dela enormnih razlih, za njega smo vsi enako mali in verjetno je pommebno samo, da vsako bitje pri nalogi, njej in njeni razvitosti primerni, pokaže rezultate... če je sploh to njena naloga in če ni res, da si bog želi samo, da bi bili srečni.

Indijanski animizem se zame od krščanstva in indijskih religij razlikuje po tem, da se mi zdi precej srečna religija, v nasprotju s poudarjanjem trpljenja, ki ga opažam pri drugih. Mogoče ta sreča izvira ravno iz tega, da so presegli prepotentnost duha in duše, ki težita nekam stran, in razvili plemenitost duha in duše, ki z ljubeznijo sprejema tisto, kar ima. Zato je spojena s tem, za to skrbi in ima to, kar ima, za "zelo dobro".
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Ekološka zavest in religioznost kot simptom
Reply #22 - 18.04.2003 at 00:45:54
 
Indijanci so dobro zastavili zadevo. Samo mi jih ne razumemo. 8)

http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=20030413081833672

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
himynameis
5
*****
Offline

Equilibrium.
Posts: 1392
Earth
Gender: male
Re: Ekološka zavest in religioznost kot simptom
Reply #23 - 18.04.2003 at 00:51:04
 
Quote:

Vsi dostopi do administracijske strani se beležijo.
Ta del spletne strani lahko uporabljajo samo pooblaščene osebe.


Hmm? ???

...
Back to top
 

Why? There is no why! Why is a mind f**king word!
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Ekološka zavest in religioznost kot simptom
Reply #24 - 18.04.2003 at 01:00:27
 
Quote:
Sicer pa, še vedno je boljše toplo pivo, kot pa mrzla voda.


Toplo pivo.......bljak Undecided Lips Sealed  
Hladna bistra studenčnica... Cheesy

Quote:
ten-nej : ce povzamemo po tvoje "vse je duh in duh je vse" pol mi povej od kje prihaja trpljenje, oz. ce se teb zdi da je pol ves smisel absoluta le trpljenje, oz. da smisla ni, pol ti bo najbrz vsec tak koncept. kok casa bos pa se vstrajal pri tem pa ne vem.


Trpljenje prihaja od znotraj. Smisel je, da poiščeš izhod iz trpljenja. Čeprav cerkev pravi, da je trpljenje nekaj pozitivnega, ker je tudi Jezus trpel za nas. Sam zakaj trpet?

LP Harry

Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Ekološka zavest in religioznost kot simptom
Reply #25 - 18.04.2003 at 01:04:50
 
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Ekološka zavest in religioznost kot simptom
Reply #26 - 18.04.2003 at 01:50:11
 
Quote:
Sicer pa, še vedno je boljše toplo pivo, kot pa mrzla voda.
??? Grin


Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ekološka zavest in religioznost kot simptom
Reply #27 - 18.04.2003 at 09:00:24
 
Telo je bilo v zgodovini krščanstva, za razliko od uboge duše, vedno vir greha, kar je za njim potegnilo tudi ostali snovni svet. Zato ima to precejšen vpliv tudi na odnos do sveta.

Recimo še vedno je dogma, da živali nimajo duše, (ribe se ob postu lahko jejo samo zato, ker so menihi ugotovili, da to sploh niso živai  Wink).


In če gremo nazaj do Mojzesa lahko preberemo:

Quote:
24 Bog je rekel: »Zemlja naj rodi živa bitja po njihovih vrstah: živino, laznino in zveri zemlje po njihovih vrstah!« Zgodilo se je tako. 25 Bog je naredil zveri zemlje po njihovih vrstah, živino po njenih vrstah in vso laznino na zemlji po njenih vrstah. Bog je videl, da je dobro.


Brez nas je torej bilo samo dobro, oceno zelo dobro dobi stvarstvo šele s človekom in njegovim gospostvom nad ustvarjenim (no ja potem, ko mu je naredil tudi žensko Wink). - kako je že rekel Grk - če bi konji in krave imeli svoje bogove, bi le ti imeli podobo konj in krav.

Še lepše pa so zastavili američani s svojim american way - ki je njihova nova doktrina ravnanja z vsem (my way or highway); mi smo gospodarji in če nekaj ni v skladu z našimi načeli (recimo manjša poraba fosilnih goriv) potem tega ne moremo sprejeti. Pri čemer so najbolj verno ljudstvo na svetu (predsednik ima boga vedno v ustih "God bless America", svojo vero pa izpovejo tudi na svojih najljubših podobicah - ki predstavljajo materializirano bistvo njihove vere).


lp

...

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Ekološka zavest in religioznost kot simptom
Reply #28 - 18.04.2003 at 10:19:13
 
ten-nej : vzrok vsega trpljenja je nase nesodelovanje z voljo Boga. ker pa on ni nek impersonalisticni napisan zakon, ampak je vrhovna oseba z zavestjo, nam dopusca svobodno voljo, katero lahko uporabimo za ljubece sluzenje njemu, ali pa odklanjanje te ljubezni. brez svobodne volje ni ljubezni, ampak bi bla to le prisila. ker pa prisila ne prinasa nbenga zadovoljstva, ne enmu ne drugmu je pol zraven te svobodne volje moznost izbire. eno ali drugo. riskiranje. svobodna volja je lahko najvecje samomorilsko orozje ali pa zelo koristen instrument. ce das ti noz kirurgu bo ta operiral nekoga in mu s tem resil zivljenje, ce ga pa das morilcu pa ga bo on uporabljal za ubijanje ljudi. ampak svobodna volja nam je vseen dana. to riskiranje "povecuje" ljubezen.

ce ne sluzis Bogu, pol moras obvezno (pod prisilo) sluziti njegovi eksterni energiji, ki pa nam dolgorocno prinasa le "nelagodje" kot ga cutis tud ti sam. ko pa se odlocimo spet se obrnit nazaj k Bogu nam on sam pomaga pri tem kako se mu spet priblizati.

vse te stvari si lahko bolj podrobno preberes v bhagavad-giti in pa tudi proces ponovnega zdruzevanja z Bogom. od tam naprej pa naj te vodi iskrenost.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ekološka zavest in religioznost kot simptom
Reply #29 - 18.04.2003 at 11:01:23
 
Aryan,

po tvoji logiki služenja vsakdo rabi svojga gospodarja  Shocked.


ljubezen pa se na tem nivoju ne more dogajati

logika ljubezni in logika služenja namreč že po defoltu ne gresta skupaj. Ljubezen je sprejemanje, ki se dogaja na področju enakosti, logika služenja pa se dogaja na področju gospodarja in hlapca (bistvo gospodarja je njegova absolutnost v tvojem primeru absolutnost Boga, ki niti sam zase ne more biti svoboden).

To, kar pa jaz čutim je tebi popolnoma nedostopno in izven tvojega dometa.

Ti postavljaš celoten problem na nivo svobodne volje (to pa je koncept, ki v Vedah nima nobene posebne veljave - ampak si ga tam pobral zato, ker bereš anglosaksonske prevode, ki tudi Vede gledajo predvsem znotraj svojega krščanskega kulturnega konteksta, zato ti močno priporočam, da se raje lotiš Biblije in krščanstva saj boš le tako lahko vsaj deloma lahko spoznal tudi to, kar te tako muči).

lp
Back to top
« Last Edit: 18.04.2003 at 12:03:22 by t »  

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5