Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 8 9 10 11 
(Read 54564 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Erotika v duhovnosti
Reply #135 - 09.09.2002 at 13:45:19
 
Quote:
Misliš, da so lahko posledice enega malo drugače obrnjenega stavka tako velike, kot so velike civilizacijske razlike med aborigini in nami?


Ne vem, v čem  vidiš tako veliko civilizacijsko razliko. Tud v dons se skoz sodoben ples lahko podobno izražiš kot so se nekdaj domorodci in tud domordci poznajo zelo kultivirane oblike izržanja skoz kiparstvo. Ampak zdaj vidim, da hočeš ti poudart  primitivnost pa nekultiviranost moje  definicije v primerjavi s tvojo civilizirano izpeljanko in ne to, da se pr men  kreativnost održa abstraktno(duhovno), tvoja pa konkretno (materialno).

Quote:
Zate je vrhunec erotike to, da ti neka aseksualna, pa sicer topla oseba zvečer v postelji, preden zaspiš, pripoveduje pravljice?

A so toplo mleko in piškoti tudi erotični?


Tudti, nikjer nism trdu, da je oseba aseksualna. Napsrotno, erotiko izraža tud  skoz seksualno privlačnost, zato tipa padeva nanjo. V teh okoliščanah, v kakršne nas je  postavu bp, sem hotu pač pokazat, kao se lahko razreš erotičen naboj tud brez sexa in od kod pravzaprav izvira. Ne trdim, da se erotika ne more skanalizirat skoz seks, ne more pa se brez ostnaka konzumirat skoz sex. Zato se erotika zame magari začne tam, kjer te sex  pusti nepotešenga, tega pa v zgodbici ni blo možno tko pokazat. V tem, da  se  napojiš še  v mleko pa piškotah pa zaujčkaš v  zgodbicah je lahko enako al pa več erotike kot v sexu. Še posebej, ker zgodbe v moških vzbudijo eno strast, da bi postali del  teh svetov,  eno željo po novem osvajanju naš način, pa magari z ognjem in mečem.  Kreiranju pač, pa magari v fizičnem svetu, ker za druge smo po defoltu bolj slabo usposobljeni. Si damo rajš perje v rit al pa kladu v roke, kot pravi bp.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Erotika v duhovnosti
Reply #136 - 09.09.2002 at 14:04:59
 
titud wrote on 09.09.2002 at 13:45:19:
Ampak zdaj vidim, da hočeš ti poudart  primitivnost pa nekultiviranost moje  definicije v primerjavi s tvojo civilizirano izpeljanko in ne to, da se pr men  kreativnost održa abstraktno(duhovno), tvoja pa konkretno (materialno).

No poudarit sem hotel tisto drugo, torej razliko med kamnom in sanjami.

lp bp

P.S. Mi je pa mogoče bolj jasen tisti vodni kamen in pa vulkanski kamni, s katerimi Andres okrog straši.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Erotika v duhovnosti
Reply #137 - 09.09.2002 at 14:22:53
 
Quote:
P.S. Mi je pa mogoče bolj jasen tisti vodni kamen in pa vulkanski kamni, s katerimi Andres okrog straši.


Tist vodni kamen mam jest za eno prispodobo, da če skoz pa  non stop voda teče, pol se na cevi ni hudič da kaj otipljivega pa trdnega nabere. Tko gledam tud jest na svoje početje tle gor. Vulkanski kamen je pripodoba nečesa, kar kdo  poseduje v neskončnost in zanjga nč vredno, je  komu drugemu  morda zarad nedsegljivosti tako dragoceno, da je pripravljen zadevo dost  preplačat. Ne vem, če je to tko, ampak andreasa mam na sumu, da hoče s temi kamni nekaj povedat in da ni z njimi tko jasno kot zgleda.
Back to top
« Last Edit: 09.09.2002 at 15:40:56 by titud »  
 
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Re: Erotika v duhovnosti
Reply #138 - 09.09.2002 at 20:00:53
 
Sem en malček pozna, to že vesta, si dam rajš mal več časa pri tako pomembnih vprašanjih, kot je tole.

No, pa kaj bi tajila,  še moja narava je počasna; (bi lahko rekla, da mam lastnosti ene mačke jaguar, he, he?) No zdej ni cajt za hec, čisto pošteno bi jo že odkurila prav na hitro, pa me moj ekranček tako prijazno toplo pozdravlja, da ne grem. Amen.

Hja, zdej si bom mal s števili pomagala: titud a veš, das si odprl topik z najbolj vročo temo (poleg rkc, pa cerkve v šlo..- bravo, fant). Ja, sem prisotna in prisebna tvojim uvodnim nagovorom - preverjeno. Dejmo še kak žarek na to občutljivo temo probat poslat, pa malo razsvetljevat - za narod? Takihle eksperimentov se bojda manjka... Ma, maen je od Titove Jugoslavije ostala samo tista zguljena fraza na 3U, pardon 3xU : Učiti se...

Kaj sem danes slastnega pripravila za kosilo na našem samotnem otoku?
Kaj se že igrata fanta, jest sem mal oslepela od močnega sonca, .., sem pa našla eno rožo, zraven pa flek krvi, kar me vsaj malo teši v duhu (zdej vem, da vse le niso samo ene blodne sanje, da nisem čist vsega v svoj glav nakvačkala).

Barvna slepota me pa ne skrbi zdej, ne rabim gledat modre hijacinte, me mal glava boli od novih klimatskih pogojev; kolk je že hotla Pehta za zdravilne kapljice, a mogoče vesta? Ah, n´č, jest bom zdej rajš še v temi, bom bolj jest, pa kreativna - sej to rabta a ne? Da bi me b´lo strah zdej? Ja, sem tud povedala kateri vrsti zveri pripadam, infra šele ponoč vklopim.

Barve se ne razlaga, se jih pač okuša. To je dobro vedet. Kako vem jaz? Sej ne, ampak sem danes dopoldne nekaj takega brala, ob raziskovanju eko-sistema tle gor. Ko je sončni bog vprašal hiajacinta ali lahko umre namesto njega (zaradi bolečine pred izgubo človeške družbe), mu je obenem rekel; tvoje je trpljenje, moj je zločin - zato ti bom večno pel. In prav ta sončni bog je imel rad vse lepe stvari, najbolj pa lepo hijacintovo telo "to watch him as he stood to throw the disc, ..., and always his merry laugh when he succedded made the god feel that nor man nor god could ever grow old."

Zatorej, draga moja spremljevalca, videla jih bosta šele, ko bosta okusila vse odtenke tega tena. [Pa ne oba mojega? Da sta tud vidva zdej eni roži? Me veseli da se poznamo. A da se? Men je vroče, glava me boli; a sta vidva dva brutalneža? Ali pa morda dva od treh vladarjev kozmosa? In kdo nas je pregnal sem gor? A da tisti šizofreni tipi?] Grin

Mogoče pa sploh ni več svetlobe, pa sem v totalni temi? Ne-po-z-veza-nost?
Kaj da naj  zdaj?
Shocked
Kaj je zdaj za-videt in kaj za-vedet? Kako bomo zdej pre-živel? Od komuniciranja ali od neizrečenega? Bomo zdaj cepil na "odsotno v prisotnem" ali pa "prisotno v odsotnem"?

Meni je kljub spoštovanju dobre hrane in duha ljubša kapljica dobrega/čistega vina, zato: "Erotika gre z dobrim vinom, ezoterika pa z drobovino."Wink  

Ne morem iz svoje kože, kaj č´mo?
Bom se pa potrudila bit bolj razločna, ne bit huda zdej, ampak se prebijam skozi temno totalno poraščeno zatohlo krajino 8)
Sama? Da preleti prava iskra je potrebna tudi ena "dobra merca" skromnosti.)

pozdrav vsem Anuk Karmen
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Erotika v duhovnosti
Reply #139 - 10.09.2002 at 10:39:25
 
Quote:
Hja, zdej si bom mal s števili pomagala: titud a veš, das si odprl topik z najbolj vročo temo (poleg rkc, pa cerkve v šlo..- bravo, fant). Ja, sem prisotna in prisebna tvojim uvodnim nagovorom - preverjeno. Dejmo še kak žarek na to občutljivo temo probat poslat, pa malo razsvetljevat - za narod? Takihle eksperimentov se bojda manjka...


Anuk, nč presenečen nad tem, ker je ta topik le poskus  ene teoretične nadgradnje topika za demistifikacijo mistike, ki je bil tud zlo dobr obiskan. Kot tam tud tle ne gre tolk gre za množično udeležbo v debat kot po moje za ene vrste voajerizem nad pisanjem o 'intimnih' zadevah. Inimnih sem dal nalašč v narekovaje, ker to zame niso, ker je erotika zame en odnos do kreativnosti in ma v pricipu lahko enako težo kot magari  religija, ekonomija, umetnost al pa duhovnost kar tko al pa kaj  drugega. Nč bolj intimen, ker je pač odnos do vsega, ne samo ponoč pa na skrivaj do partnerja al pa zadeva za na samotni otok, kamor jo je mal perverzno bp lociral.

Sm tud zato, da dejmo še kakšen žarek svetlobe v to dost temno pa srivnostno štalo  poslat. Nism pa zato, da bi se tle virtualno  voajerizizal pa se tud v pisarijah rajcal, ampak da štalo, ki se je nastala iz parjenja  erotike z duhovnostjo, mal spucamo pa plac nardimo za kakšne nežne pa nedolžene sadove te španovije.  



Back to top
 
 
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Kar pa se meni zdi pomembnRe: Erotika v duhovnosti
Reply #140 - 10.09.2002 at 13:09:04
 
Quote:
Anuk, nč presenečen nad tem, ker je ta topik le poskus  ene teoretične nadgradnje topika za demistifikacijo mistike, ki je bil tud zlo dobr obiskan.

Inimnih sem dal nalašč v narekovaje, ker to zame niso, ker je erotika zame en odnos do kreativnosti in ma v pricipu lahko enako težo kot magari  religija, ekonomija, umetnost al pa duhovnost kar tko al pa kaj  drugega.

Nč bolj intimen, ker je pač odnos do vsega, ne samo ponoč pa na skrivaj do partnerja

Nism pa zato, da bi se tle virtualno  voajerizizal pa se tud v pisarijah rajcal, ampak da štalo, ki se je nastala iz parjenja  erotike z duhovnostjo, mal spucamo pa plac nardimo za kakšne nežne pa nedolžene sadove te španovije.  


Saj ni tako težko, samo začet je treba..zame se navadno tako izkaže in celo v tem primeru take zahtevne debate (no, pa še privoščim si cajt, pa dobro ime ..) Sem že rekla, da bi jo odkurila prej, pa sta edina legitimna sogovornika mi v tej temi, zato ker tud jest mislim, da se erotike ne da delit na dva dela; eno za podnev, pa tisto za ponoč. S tega se pa že kar samo ponuja, da erotika v enem duhu ni n´č drugega kot ogledalo "erotike" seksa v enem telesu. Koža lahko pri tem tud simbolično ponazarja opno; kot je ta ista koža slikarjevo platno - opna med zunanjim in notranjim svetom.
Kdaj je več erotike v-na njej? Bi rada slišala od mene? Lepo, se bom bolj in lažje trudila v naprej.

Da znam s pisarijo zrajcat, še nisem slišala, pa mi kar gode tudi tako.
Kar pa se meni zdi zdaj pomembno poudarit v tej naši debati in je važno to, da smo mi tle zavestni enga pomembnega dejstva: "vsi smo in slikarji in gledalci pri pošiljanju najbolj nematerialne materije v to temo".
(Kaj na tej "koži" pomeni kompozicija, kdaj je slika živa, kaj pri slikanju pravzaprav delam..)

Sta mi všeč, ker ne odnehata in bp si se prav dobro znajdu s tole zgodbico, ker če nas zdej to omejeno kopno ne bi družilo, kje bi že bili?

pozdrav Anuk Karmen


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Erotika v duhovnosti
Reply #141 - 10.09.2002 at 13:49:21
 
Sem še enkrat prečekiral, kar je blo napisanga v tem topicu, pa bi zdaj odpravu ene nesporazume, ki so nastal zarad tega, ker pri pogovorjanju pač vidiš tisto, kar kočeš videt in ne tisto, kar je kdo hotu dejansko povedat.

Quote:
No poudarit sem hotel tisto drugo, torej razliko med kamnom in sanjami.


Bp, šele zdaj štekam, kako ti razumeš, da se    "skoz erotiko  samo izraža tist presežek, ki  kreativnost  postavlja v polje neomejenosti, večnosti in vseprisotnosti".  Ti  me razumeš, kot  da erotika funkcionira kot presežek lahko  sama zase, pa magari kot kot ritualni ples. Teb je pa bližje ("skoz kreativnost izraža tist presežek, ki erotiko postavlja v polje neomejenosti, večnosti in vseprisotnosti") da se preusmeri v kaj bolj koritsnega, npr. kiparstvo.
Ne morem mim tega, moram erotiko še nekrat ven iz tega šmorna potegnt, kamor sem jo tko po nemarnem  tud sam zamešal.

Erotika ni sama zase po moje nč. Je jst lepo razložu, da  'drugacni plani, drugacni standardi'. Da je na čustvenem planu le  čista  lepota/morala,  ki se na fizičnem planu kot taka ne more neposredno kazat, tko kot riba na zraku ne more dihat, čeprav ravno tko kot v vod kisk rab. Na fizičnem planu lahko to lepoto pogojno zaslutmo le skoz erotiko, pač prirejeno na naš psihizičen sistem funkcioniranja, in kot taka se nam kaže kot en presežek seksualne energije, ki ga ni moč do kraja izživet. Je jst tud   lepo reku, da je  višek seksualne energije čist pametno v  umetniško delo prelit, se na tak način od spodaj navzgor idealu lepote približat. Jest v tem smsilu ne vidm nobene razlike, če namesto kamna vzamemo samge sebe za umetniški  objekt pa ga poslikamo pa okičanmo in iz svojega telsa naredimo en erotičen objekt. Je pač živ v primerjavi s kamnitim apolonom. Na  'živi' kanalizaciji viška seksualne energije itak temelji kompletna modna pa kozmetična industrija in izrazna umetnost (glasba ples...), na 'neživi' pa avtomobilska pa gradbena pa upodabljajoča umetnost ( slikarstvo/kiparstvo).  

Ampak vztrajam na tem, da  lepota je doma  od znotraj, se kreira po enih drugih standradih, kot jih poznamo v fičnem svetu. Izhaja iz brezmejne kreativnosti, poplnosti ki je kot taka en presežek vskaršne končnosti, ki jo zmoremo v svoji fizični omejenosti skupaj spravit. V tem smsilu je locirana v pojmu duhovnosti.

Duhovnsot je pa ena novodobna  skovanka, ki bi si  želela vse  svetove prisvojit, ki jih je  zahodna duhovna tradicija  stakim trudom pa preciznostjo ločila. In zato je jst na uporabo termina 'erotika v duhovnosti' tako alergičen, ker to pomen, kot da  se lepota pa seks pa kreativnost pa  čustva pa msili lahko svobodno pa pa nekaznovano med sabo mešajo pa prepletajo. Na zlorabo termina duhovnost v povezavi z erotiko sem tud jest mislu, ko sem ta topic odprl. Me je bp tud v tem smislu podprl, ko  si je erotiko  rajš rezerviral za ta svet v nasprotju z mano, ki bi ga rajš sidririal v unmu ta drugmu.

Bi blo fajn še kakšno konkkretno slišat od koga, ki je zarad mešanja teh pojmov al pa napačnih predstav o erotiki v življernju tud po domače povedano najebal.
Back to top
« Last Edit: 10.09.2002 at 15:07:27 by titud »  
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Erotika v duhovnosti
Reply #142 - 10.09.2002 at 14:13:36
 
Quote:
Da znam s pisarijo zrajcat, še nisem slišala, pa mi kar gode tudi tako.


Sory, anuk, nisem pri tem tebe mislu, bolj na une zgodbice o samotnem otoku... Ampak nč hudga, če ti ni nč narobe.


Quote:
Kar pa se meni zdi zdaj pomembno poudarit v tej naši debati in je važno to, da smo mi tle zavestni enga pomembnega dejstva: "vsi smo in slikarji in gledalci pri pošiljanju najbolj nematerialne materije v to temo".  
(Kaj na tej "koži" pomeni kompozicija, kdaj je slika živa, kaj pri slikanju pravzaprav delam..)


Ti si zihr kakšna umetnica, slikarka al kaj. Po moje precej abstarktana, ker mam nek občutek, kot da v  človeka nočeš uvidet skoz več  svetov. Kot da bi bli ti nekje zunaj, niti skoz erotiko ne pustiš zaslutit te nematerialne materije,   skoz barvo pa kompozicijo mogoče...  Se spet opravičjujem, če te analiziram proti tvoji volji, sicer pa tud zate velja povabilo, kot sem ga spisal ob koncu prejšnjega posta, še prednen se tvoj tazaden post zamerkov.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Erotika v duhovnosti
Reply #143 - 10.09.2002 at 15:45:58
 
Titud,

Duhovnost pojmujem zelo ozko, samo kot "ukvarjanje s sabo in raziskovanje samega sebe", kot je bilo navedeno v tistem citatu iz Književnih listov.

Erotiko pa kot eno kategorijo čustev in občutkov, ki jih tako občutim, kot tudi izražam. Izražam jih z namenom, preko komunikacije, zavedne, kot tudi nezavedne, skozi svoja dejanja, skozi svoja delovanja.

Lepota se skriva v načinu izražanja teh in drugih čustev,  pa tudi v splolni privlačnosti jo iščem, pa še kje drugje tudi. Morala je tisto, kar moja raziskovanja omejuje in ne vodi.

Živim življenje, ki se bo gotovo enkrat končalo, v ooogromnem a končnem svetu, v katerem puščam neskončnost in vse absolute "za potem".

Erotika v duhovnosti torej zame ni tabu, ni nekaj kar me moti, kar bi hotel izničiti, preseliti na ne vem kakšen plan, ampak raziskati in ozavestiti, žačutiti in zaživeti polno.  Pa če bom zaradi tega tudi polno najebal, pač bom.

Mleka in piškotov, čokolina,  filmov, pravljic, zgodbic, Duhovnost (z velikim D) in podobnih nadomestkov pa ne zamenjam za pet minut občutka biti živ.

lp bp

P.S. Titud, do sedaj si me v tvojih prispevkih namenjenih drugim označil za perverznega, neokusnega, sedaj pa celo trdiš, da poskušam nevemkoga rajcat s svojimi posti. Kaj ko bi s tem in podobnim malo jenjal, ali pa se obrnil name, če ti gre kaj čez mejo sprejemljivega.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Erotika v duhovnosti
Reply #144 - 10.09.2002 at 19:38:04
 
Quote:
Erotika v duhovnosti torej zame ni tabu, ni nekaj kar me moti, kar bi hotel izničiti, preseliti na ne vem kakšen plan, ampak raziskati in ozavestiti, žačutiti in zaživeti polno.  Pa če bom zaradi tega tudi polno najebal, pač bom.


Komunicirat s tabo, bp, je zame uživancija, se mi res zdi škoda, da si nakopljem še kašno zamero s pregorečim  erotičnim mesijanstvom. Še posebej, ker se moja v gorečnost napaja prav v  upanju, da te bom vsaj tle spreobrnu, ker  te drugje zarad tvojih  zlo trdnih pa globokih racinalniističnih temeljev   ni  možno zamajat.

Sem opazu, da sem skoz dialog neredu še en paradoks: sem  ta topik na začetku  tko zastavu, da bi kritično obelodanu zlorabo erotike v duhovnosti, na konc pa zgleda, da to nezdravo španovijo  nekritično zagovarjam. Sem hotu samo točno definirat pogoje, pod katerimi je erotika v duhovnsoti tkorekoč po defoltu prisotna in nujna, kje pa se začne manipulacija, zdaj sem  se pa sam zapletu v manipuliranje, da bi s tem tebe, bp, čist nekaj drugega dokazal oz. te prepričal v nekaj, o čemer se moram še sam s tvojo pomočjo prepričat.

Hvala za potrpežljivost bp, pa brez zamere, se ti probam kako oddolžit.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Ti si zihr kakšna umetnicRe: Erotika v duhovnosti
Reply #145 - 10.09.2002 at 22:20:28
 
titud wrote on 10.09.2002 at 13:49:21:
Bi blo fajn še kakšno konkkretno slišat od koga, ki je zarad mešanja teh pojmov al pa napačnih predstav o erotiki v življernju tud po domače povedano najebal.

Ja, sem slišala tak kliše o eni ženski, ki ne glede na to, kako se obrne na-za/jebe?
Pa vem "en fajn" vic na temo, če se ženska ne obrne jo pa hudič vzame, če te zanima, ti bom napisala.
titud wrote on 10.09.2002 at 14:13:36:
Sory, anuk, nisem pri tem tebe mislu, bolj na une zgodbice o samotnem otoku... Ampak nč hudga, če ti ni nč narobe.

Ja a ti titud vplivaš na to, kaj te ali pa ne zrajca?

Quote:
Ti si zihr kakšna umetnica, slikarka al kaj. .. Se spet opravičjujem, če te analiziram proti tvoji volji, sicer pa tud zate velja povabilo, kot sem ga spisal ob koncu prejšnjega posta, še prednen se tvoj tazaden post zamerkov.

???
Ja, slikarka, pod pogojem da sprejmeš tud to dejstvo, da se hranim z barvili; sem že nekje napisala, da se stvari lotim temeljito in tko, da sem potem tega sita; pa ja, pri obeh otrocih mi tak način prehrane še ne špila, pa bo, ne gre tko, enostavno..;
ja, zloraba erotike v duhovnosti obstaja, rešitve za vse oz. zdravila ali pravila pa ni; ker je v osnovi mentalni konstrukt.

Quote:
Po moje precej abstarktana, ker mam nek občutek, kot da v  človeka nočeš uvidet skoz več  svetov. Kot da bi bli ti nekje zunaj, niti skoz erotiko ne pustiš zaslutit te nematerialne materije,   skoz barvo pa kompozicijo mogoče...  

No, titud, hvala ker me tolk zmerjaš;
Jest ne vem, kaj si hotel s tem povedat? Nisem dovolj občutljiva ali za vse enako dovolj?;  to drugo ni mogoče, pa ne mislim niti, da ti hočeš to poudarjat. Razen če mi hočeš samo dopovedat, da se premalo trudim za ene stvari, ki bi mi morale biti bolj pomembne in ki so bolj pomembne v uspešni razpravi oz. kompetenci nekoga.

Pa lp vsem Anuk Karmen

Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Erotika v duhovnosti
Reply #146 - 10.09.2002 at 22:39:05
 
titud wrote on 10.09.2002 at 13:49:21:
Bp, šele zdaj štekam, kako ti razumeš, da se    "skoz erotiko  samo izraža tist presežek, ki  kreativnost  postavlja v polje neomejenosti, večnosti in vseprisotnosti".  Ti  me razumeš, kot  da erotika funkcionira kot presežek lahko  sama zase, pa magari kot kot ritualni ples. Teb je pa bližje ("skoz kreativnost izraža tist presežek, ki erotiko postavlja v polje neomejenosti, večnosti in vseprisotnosti") da se preusmeri v kaj bolj koritsnega, npr. kiparstvo.
Ne morem mim tega, moram erotiko še nekrat ven iz tega šmorna potegnt, kamor sem jo tko po nemarnem  tud sam zamešal.

Erotika ni sama zase po moje nč. Je jst lepo razložu, da  'drugacni plani, drugacni standardi'. Da je na čustvenem planu le  čista  lepota/morala,  ki se na fizičnem planu kot taka ne more neposredno kazat, tko kot riba na zraku ne more dihat, čeprav ravno tko kot v vod kisk rab. Na fizičnem planu lahko to lepoto pogojno zaslutmo le skoz erotiko, pač prirejeno na naš psihizičen sistem funkcioniranja, in kot taka se nam kaže kot en presežek seksualne energije, ki ga ni moč do kraja izživet. Je jst tud   lepo reku, da je  višek seksualne energije čist pametno v  umetniško delo prelit, se na tak način od spodaj navzgor idealu lepote približat. Jest v tem smsilu ne vidm nobene razlike, če namesto kamna vzamemo samge sebe za umetniški  objekt pa ga poslikamo pa okičanmo in iz svojega telsa naredimo en erotičen objekt. Je pač živ v primerjavi s kamnitim apolonom.

Titud,

Pa saj ni važno ali klešeš in oblikuješ kamen, ali ga razbijaš z macolo, poslikuješ kakšno telo, ga ljubkuješ, ali pa ga natepavaš. Razliko temu daješ ti. Pomen vsemu daješ ti. In zato lahko katerokoli od teh reči počneš erotično. S posebnimi občutki in z namero izzvat nekaj takšnega tudi pri drugem (A ne Anuk, a sem vsaj delno prav razumel tvojo "samo z namero"?)

Ni planov, ni standardov, ni čiste lepote in čiste morale. Si samo ti sam. Pa seveda vsi, ki so del tvojega življenja.

In so plani in standardi, je čista lepota in morala, ampak samo dokler je vključena v to kar ti si in kar občutiš in živiš in ti pomaga živet.

Erotike ni brez tebe, tako, da nikoli ne bo sama zase. Ne more biti sama zase. Erotika ni nek duh, ki plava po nekem abstraktnem duhovnem svetu. Je med nami. Kadar je. Lahko je pa tudi ni. Lahko jo čutiš, lashko se izraziš in pri tem ti tud izzoveš erotičen odziv. Lahko si jo predstavljaš in začutiš v kakšni zgodbi, ampak je tam samo nadomestek za tisto, kar si ne upaš začutit v življenju. Za to, kar si ne upaš izrazit in pokazat v življenju. Ali pa ne znaš.

Ali pa si ne upam in ne znam.

lp bp

P.S. Anuk Karmen, hvala, brez tebe bi se mi tukaj še dolgo okrog vrele kaše lovil.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Malina
Guest




Re: Erotika v duhovnosti
Reply #147 - 10.09.2002 at 22:51:02
 
Glede na dolžino tega pogovora najprej priznam da nisem celega prebrala in nimam pojma kaj vse ste že povedali in kaj ne. Prosim naj nekdo na kratko povzame, če se mu zdi potrebno.

Tema je bila začeta z idejo izživljanja perverzij skozi spolnost. Mnogim od nas, ki smo šli skozi duhovne "šole" so nam te stvari dobro poznane. Vendar ko je človek zadosti star in v njem umrejo vsi seksualni tabuji, kje je potem erotika?

Pred nekaj meseci je Peter Mlakar na Studiu City razlagal svoje ideje o erotiki. Pravi, da erotičnost izhaja iz prepovedanega. Osebno se mi zdi to popolna definicija nezrelega in perverznega odnosa do spolnosti. Seveda se relativnosti svoje izjave popolnoma zavedam in do Petra ne izražam ničesar drugega kot blage antipatije. V tistem mesarskem "firtohu" na koncertu Laibacha v Cankarjevem domu mi je bil prav simpatičen.

Še enkrat torej vprašam: kaj bo Petru erotično, ko bo enkrat storil vse, kar mu je mama prepovedala? Kaj je erotika, ko pade tabu?

Podobno me zanima za duhovnost: kaj je v duhovnosti privlačnega, ko enkrat prebrodiš vse duhovne tehnike, v katere se ti je zabroditi zahotelo, ko poješ vse svete rastline, pa ti tega kakršnega - koli - že sveta ni uspelo zapustiti?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: Erotika v duhovnosti
Reply #148 - 10.09.2002 at 23:07:40
 
Hallo,

Po dobrem tednu sem zopet malce na forumu, da bi pridobil malce distance, pa malce zaradi okoliscin, ce sem odkrit.
Vidim, da tema se vedno zivi Smiley)).

Sem preletel nove poste, pa mi se vedno ni cist jasen pojem erotika in duhovnost.

Nekako mi ne gre iz glave, ko sem v nekem postu prebral, da avtorica, cuti erotiko do npr. gora, hribov itd., itd., kot izraz ljubezni do zivljenja. Oz. zaljubljena v zivljenje - ljubim zivljenje itd., itd. pa je potem prisla do erotike itd., itd. Tko nekako, ce sem si post zapomnil pravilno.

No, pa sem se odlocil, da grem na gorenjeskega ocaka nad Kranjem podozivet to obcutje.
Zal me je cca. 5-10 minut pred vrhom pregnala dol strela, ki je uzgala 10-20 metrov pred mano. Za trenutek sem se pocutil kot vrh Krna leta 1917 in namesto erotike obcutil zgolj silen strah.

No ja, vseeno sem nekaj odnesel. Ko sem prispel pod vznozje gore, na katero sem sel prvic, sem dejansko zacutil neki zanos, ki mi je dal novo voljo do hoje (kreativnost?), zavedal sem se lepote narave (njeno erotiko?), njeno krhkost (erotiko?), ko sem hodil po redkih zaplatah zemlje, pa na koncu proti vrhu tudi njeno mogocnost (ze spet?) in mojo sibkost(???), ko bi me lahko enostavno odpihnilo.

Ampak, tisto kar sem dejansko iskal pa nisem dozivel. Namrec erotike. Vsa tista lepota mi enostavno ni bila eroticna. Bil sem presunjen, ampak ne eroticno. Ko sem pocival cca. 2000 m visoko na nekem pomolu, sem malce v domisljiji poletel, pa videl Zeusa skozi njegove oci, kako je tam gor na Olimpu vladal (Bp, recimo, da sem se sel kreativno imaginacijo - sodobni ucbeniki o managementu jo priporocajo (toliko v moj zagovor in proti argument, da sem duhovno telovadil)). Bilo mi je res fino, ampak ni pa mi bilo eroticno.

Ko pa sem prisel v dol koco in bil poleg mlade premocene planinke, ki je bila vsa bedrata in prsata pa bi lahko konkretno govorili o eroticnih obcutjih. Ampak samo v pogojih fizicnega plana, da povem malce po svoje, pa sem se na koncu zgolj poslovil.

Titud posted on: Today at 1:49pm

Se trudim se naprej...


Lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: Erotika v duhovnosti
Reply #149 - 10.09.2002 at 23:18:18
 
zame je erotika v smislu zavedanja lepote in spoštovanja le te, ki jo ravno prav skrito predstavijo, a je dosegljivo  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 8 9 10 11