Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10 11 
(Read 35551 times)
aryan
Ex Member




Re: dogma II
Reply #120 - 17.02.2003 at 12:07:52
 
Bardo_Thodol wrote on 17.02.2003 at 12:03:49:
Dejansko je vse ENO, le da tega še ne vemo.
Malo pomeditiraj o tem.

sem ze, pa se mi je porodilo eno vprasanje.

ce je vse ENO, kako to da tega se ne vemo. a znanje o tem je zunaj Enosti? al smo mi zunaj Enosti? kasna Enost pa je pol to, ce je nekaj zunaj? razlicnostna enost?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: dogma II
Reply #121 - 17.02.2003 at 12:17:47
 
Quote:
ce je vse ENO, kako to da tega se ne vemo. a znanje o tem je zunaj Enosti? al smo mi zunaj Enosti? kasna Enost pa je pol to, ce je nekaj zunaj? razlicnostna enost?

Saj ni ničesar zunaj, le razumu se tako dozdeva, ko to enost razčlenjuje in daje nekaj "not", nekaj pa pusti "zunaj".




Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: dogma II
Reply #122 - 17.02.2003 at 12:21:31
 
Bardo_Thodol wrote on 17.02.2003 at 12:17:47:
Saj ni ničesar zunaj, le razumu se tako dozdeva, ko to enost razčlenjuje in daje nekaj "not", nekaj pa pusti "zunaj".

ok, se enkrat te isto vprasam z drugimi besedami, kokr si tud ti naredu.

kaj je ta "dozdeva razuma"? in kje je, ce je vse Eno in najbl pomembno zakaj je sploh? cemu sluzi?

pa se to, ce je ta "dozdeva" itak znotri Enosti, pol se je v koncni fazi niti ne da odstrant, kot ti to poskusas  in drugim predlagas s pomocjo "ozavescanja". kasn smisl ma pol meditacija s tako podlago?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: dogma II
Reply #123 - 17.02.2003 at 12:32:40
 
Quote:
kaj je ta "dozdeva razuma"? in kje je, ce je vse Eno in najbl pomembno zakaj je sploh? cemu sluzi?

"dozdeva razuma" je percepcija, zavestno gledanje skozi očala razuma.
Kdo je tisti, ki percipira, oziroma kdo sem jaz, ki se zavedam, je pa sploh osnovno vprašanje. Ko si boš odgovoril na to osnovno vprašanje (na katerega si mora vsak odgovoriti sam), bo odgovorjeno tudi na vsa ostala vprašanja kot so, zakaj je sploh? ali čemu služi?




Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: dogma II
Reply #124 - 17.02.2003 at 12:37:57
 
Bardo_Thodol wrote on 17.02.2003 at 12:32:40:
"dozdeva razuma" je percepcija, zavestno gledanje skozi očala razuma.
Kdo je tisti, ki percipira, oziroma kdo sem jaz, ki se zavedam, je pa sploh osnovno vprašanje. Ko si boš odgovoril na to osnovno vprašanje (na katerega si mora vsak odgovoriti sam), bo odgovorjeno tudi na vsa ostala vprašanja kot so, zakaj je sploh? ali čemu služi?

a je tole slisat kot glas "kapitulacije"? eh, brez veze.

kako si nej odgovorim na vprasanje "kdo sem" brez ogledala, ki ima zmoznost take reflekcije? aja sej res, tako ogledalo bi blo po tvoje nepotrebno, ker itak je vse eno, nic ni izven tega (mene) in jaz sem to. heh Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: dogma II
Reply #125 - 17.02.2003 at 12:38:38
 
Quote:
titud : se prav je po tvoje "vse kar je" in "vse kar ni" le virtualna resnica, ker tko al tko nismo zmozni dojet nbene stvari "as it is" ampak le "as it appears" tko kot je govoru tud Kant?


Po platonu po moje ni 'ding-an-sich', so stvari zmeraj dojejete v  luči nečesa. No mogoče stvari na seb clo so, ampak to zanjga etično, s človeškega stališča  gledano,  sploh ni važno. Človek to mora tako oblikanjo gledanja presečt, kar kasnejši filozofi mal zabanaliziral da se človeku stvar ne kaže neposredno kot stavr na seb ampak kot le skoz vnaprejšnjo  'naperjenost' na  to stvar. V platononskem smislu je naprejenost do stavri  zakodininarna v ideji o tej stvari, ki obstaja zunaj, kar je v naprotju  sodobna racionalistična filozofijo, ki je višek spoznaja vidla v 'objektivnosti' spoznanju stavri-na-sebi. Po platonu je edina stvar-na- sebi prazprav ideja stvari, jung pa je je to idejo lociral iz zunanjega sveta (sonca) nazaj v psiho, v arhetipsko  danost v človeku. Platonovo sonce je v tem smislu le projekcija dobrote, ki jo ma človek že v seb, idejo ma človk po jungu že  v seb in do vseh stavri je 'naprejen' iz sebe ven ne pa iz neke zunanje ideje. Edina stvar-na seb je v nekem smilsu 'kolektivno nezavedno' oz, v pricipu dobra ideja, zakodirana v človekovem nezavednem.

Če mal prafrziram,  za  spoznavanje po platonu bi rabu sončna očala pa kašen začitni faktor, pr jungu pa potapljašako opremo pa znanje o  dekompresiji. V obeh primerih pa bi pršov do tistga, iz katerga vse izhaja. Ideje o enosti, ki je dobra, ki se ji  je treba znat prepustit pa ji zaupat.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: dogma II
Reply #126 - 17.02.2003 at 12:41:55
 
titud wrote on 17.02.2003 at 12:38:38:
Če mal prafrziram,  za  spoznavanje po platonu bi rabu sončna očala pa kašen začitni faktor, pr jungu pa potapljašako opremo pa znanje o  dekompresiji. V obeh primerih pa bi pršov do tistga, iz katerga vse izhaja. Ideje o enosti, ki je dobra, ki se ji  je treba znat prepustit pa ji zaupat.

ce jaz prav slism, rabmo za spoznanje resnice pomoc? a nisem velikrat o tem ze jaz govoru, pa ni blo lepo "sprejeto"? Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: dogma II
Reply #127 - 17.02.2003 at 12:52:26
 
Quote:
a je tole slisat kot glas "kapitulacije"? eh, brez veze.

kako si nej odgovorim na vprasanje "kdo sem" brez ogledala, ki ima zmoznost take reflekcije?

Tole izgleda kot glas kapitulacije tvojemu razumu. Ne smeš pozabiti, da vsa ta vprašanja vrejo iz tvojega razuma, ki ga po drugi strani sicer zavračaš  Wink

Pomoč si lahko poskuša vsak iskati tudi pri drugih, nenazadnje lahko vsak redno prebira Vede ali Biblijo ali Koran ali pa enstavno sedi v senci Bodhi drevesa, vendar lahko do spoznanja pride le vsak sam.


Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: dogma II
Reply #128 - 17.02.2003 at 12:57:42
 
Bardo_Thodol wrote on 17.02.2003 at 12:52:26:
Pomoč si lahko poskuša vsak iskati tudi pri drugih, nenazadnje lahko vsak redno prebira Vede ali Biblijo ali Koran ali pa enstavno sedi v senci Bodhi drevesa, vendar lahko do spoznanja pride le vsak sam.

spet ponavljas isto misel z drugimi besedami.

ce lahko do spoznanja prides le sam, zakaj pol trenutno nisem spoznan?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: dogma II
Reply #129 - 17.02.2003 at 13:03:23
 
Quote:
spet ponavljas isto misel z drugimi besedami.

ce lahko do spoznanja prides le sam, zakaj pol trenutno nisem spoznan?

Ali nisi opazil, da se tudi ti ponavljaš z istim vprašanjem?

V bistvu trenutno si spoznan, že s tem, ko se (samo)zavedaš. Spoznanje se pa povečuje z "več zavedanja".
In ne bit tako nestrpen  8)
Z nestrpnostjo le nazaduješ ...




Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: dogma II
Reply #130 - 17.02.2003 at 13:08:29
 
Bardo_Thodol wrote on 17.02.2003 at 13:03:23:
Ali nisi opazil, da se tudi ti ponavljaš z istim vprašanjem?

ker zal skos dobivam nekontretne odgovore.
Quote:
V bistvu trenutno si spoznan, že s tem, ko se (samo)zavedaš. Spoznanje se pa povečuje z "več zavedanja".

a je ta "vec zavedanja" znotri Enosti al zuni? oz. kaj v kam se v tem primeru "povecuje", ce je pa itak vse ze eno ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: dogma II
Reply #131 - 17.02.2003 at 13:14:43
 
Quote:
ker zal skos dobivam nekontretne odgovore.

Ker žal nočeš dojeti, kar si sicer tudi sam že večkrat (bolj teoretično??) omenil, namreč, da se z omejenimi čutili in razumom, na ta vprašanja pač ne da odgovoriti.

Razumsko si ENO še najlažje predstavljamo tako,  da je vse medsebojno povezano in soodvisno in da iz te soodvisnosti ne more nič izpasti ali pobegniti (nič ni zunaj).



Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: dogma II
Reply #132 - 17.02.2003 at 13:25:13
 
Bardo_Thodol wrote on 17.02.2003 at 13:14:43:
Razumsko si ENO še najlažje predstavljamo tako,  da je vse medsebojno povezano in soodvisno in da iz te soodvisnosti ne more nič izpasti ali pobegniti (nič ni zunaj).

se prav smo tud za samospoznanje odvisni od necesa/nekoga, ce itak v tej enosti velja soodvisnost vecih entitet (drgac bi "soodvisnost" izgubila svoj smisel).

torej od cesa se teb zdi da smo odvisni (kar po tvojih prejsnih izjavah ne bi smel bit tko) za samospoznanje, ce pa vsi iskreni opazmo da trenutno to nismo, oz. po tvojih besedah "se se ne zavedamo?"
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: dogma II
Reply #133 - 17.02.2003 at 13:35:27
 
Ker je vse soodvisno in ENO torej nismo odvisni od ničesar dugega ali zunanjega, ampak le od tega ENEGA, kar smo v bistvu MI, JAZ.

ENO se nenehno spreminja in v tem spreminjanju se ENO v nekaterih točkah sebe zaveda bolj kot v nekaterih, vendar pa ne glede na stopnjo zavedanja v določeni točki, je to vse skupaj še vedno ENO.
(Taka je ena od razumskih razlag)



Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: dogma II
Reply #134 - 17.02.2003 at 13:58:25
 
Bardo_Thodol wrote on 17.02.2003 at 13:35:27:
Ker je vse soodvisno in ENO torej nismo odvisni od ničesar dugega ali zunanjega, ampak le od tega ENEGA, kar smo v bistvu MI, JAZ.

ENO se nenehno spreminja in v tem spreminjanju se ENO v nekaterih točkah sebe zaveda bolj kot v nekaterih, vendar pa ne glede na stopnjo zavedanja v določeni točki, je to vse skupaj še vedno ENO.
(Taka je ena od razumskih razlag)

no na take razlage jaz ne "padam". taka razlaga te "izsusi" vsega potencialnega zadovoljstva. to vem iz teorije in tud prakse. zato ljudem poskusam to povedat, ampak ker eni morjo vse izkusit (bog ne daj da bi sprejel nasvet), jim pac zazelim vso sreco.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10 11