Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 13539 times)
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Večnost in ČAS
Reply #45 - 09.01.2003 at 22:29:12
 
Quote:
Sicer pa, Aryan, jemlješ iz konteksta - MINDu sem odgovorila, omenjeno vprašanje pa zastavila zaradi tega, ker mi je na moje začetno "vprašanje" oz. zanimanje zgolj z vprašanjem odgovoril ...


ars: kaj te zanima ? V bistvu niti nisem razumel tvojega vprasanja, če je sploh to vprašanje bilo. Glede večnosti (čas, ki nima začetka in nima konca) sem  napisal svoje poglede, za katere nisem nikoli rekel, da absolutno držijo, saj se tudi z dneva v dan spreminjajo. Dva vprašanja, ki sem ti ju postavil, sta postavljena z namenom, da pri sebi razmisliš, katera trditev je bolj verjetna. In če bi enako razmisljala glede teh vprašanj kot jaz, potem bi to pomenilo, da razumeš, kaj sem hotel povedati v topicu Kdo smo. In to je, da se MENI zdi bolj verjeten brezkončen(večen) čas, kot pa čas z začetkom in koncem. No ti si pa očitno izbrala samo polovico nasprotne alternative:

Quote:
Niti prvo niti drugo; začetek že morda, konca pa nikakor ne; ma, danes prej prvo.


In še nekaj:
Če tebe iskreno zanima, kakšen pogled imam jaz glede teh stvari potem ni problema, ti še magari enkrat vse ponovim, ampak bojim se (oz. tak občutek imam ), da tebe pravzaprav to ne zanima in da ti je bolj pomembna pozornost, ki jo z svojimi vprašanji izzoveš. Seveda je to samo moje mnenje, in mi tudi ni problem to brez ovinkarjenja povedat.



LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Večnost in ČAS
Reply #46 - 09.01.2003 at 23:44:33
 
MIND, če se moj komentar Aryanu bere kot tebi očitek, vsekakor to ni bil moj namen; sem mu samo razložila, zakaj moje vprašanje tebi. Vsak pač pove na svoj način in toliko, kot se mu zdi; če nam kaj "umanjka", pa itak lahko ponovno vprašamo.

Res pa je, da nisem čist štekala, zakaj si mi postavil vprašanje, "katero predstavo izmed obeh si lažje predstavljam". Si v bistvu obe težko, a prvo vsaj malček lažje. Kar v bistvu samo potrjuje, da si večnost res močno težko.

mind wrote on 09.01.2003 at 22:29:12:
In če bi enako razmisljala glede teh vprašanj kot jaz, potem bi to pomenilo, da razumeš, kaj sem hotel povedati v topicu Kdo smo. In to je, da se MENI zdi bolj verjeten brezkončen(večen) čas, kot pa čas z začetkom in koncem.

Se mi zdi, da tudi če ne razmišljava enako, lahko razumeva, kaj je hotel kdo povedati; do meja najine zmožnosti predstavljanja ...  Wink

mind wrote on 09.01.2003 at 22:29:12:
Če tebe iskreno zanima, kakšen pogled imam jaz glede teh stvari potem ni problema, ti še magari enkrat vse ponovim, ampak bojim se (oz. tak občutek imam ), da tebe pravzaprav to ne zanima in da ti je bolj pomembna pozornost, ki jo z svojimi vprašanji izzoveš. Seveda je to samo moje mnenje, in mi tudi ni problem to brez ovinkarjenja povedat.

Ne se "bat";   Wink  Če me ne bi zanimalo in če ne bi začutila, da mi na izpostavljeni temi nekaj "manjka", topika niti začenjala ne bi. Zanimajo me pač pogledi na obe temi, ne le tvoji; sem pa tudi tvoje besede za iztočnico vzela, kar se mi ne zdi nič napak (tebi pa tudi ne, se mi zdi).

Ponavljati mi ni treba ničesar - bi bilo pa zanimivo, če lahko še kaj na "čas" napišeš, saj ti zagotovo ne predstavlja samo večnosti; morda celo kak izziv.

In pozornost zagotovo ni razlog mojih vprašanj ali pa mnenj - ma, saj bi si potem pa ja lahko za vsakogar, ki se tukajle gor pojavi, isto mislil, ane, tudi o sebi?   Wink  Ali pa sem ti jaz to samo nazaj "odsevala", bi kdo rekel ...   Grin Sicer pa, saj je že precej mojih vprašanj neodgovorjenih ostalo (ne s tvoje strani), tako da bi potem lahko zaključil pa tudi to, da jo precej slabo vzbujam ...  Grin  Šment, pa so, npr. v "Kdo smo?", vsa taka, da bi se mi z replikami lahko tut vremena zjasnila ...  In me veseli, da ne ovinkariš z mnenjem, kot tudi to, da še enkrat preveriš svoje razumevanje drugega besed preden "napadeš"; če sploh kdaj to storiš.

Mi je fino med strpnimi ljudmi; med nestrpnimi pa tudi. Se zmeri kaj novega naučim, še bolj sebe spoznavam, ali pa skozi drugega okno pogledam ...

Smiley
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Večnost in ČAS
Reply #47 - 10.01.2003 at 00:35:09
 
Quote:
Res pa je, da nisem čist štekala, zakaj si mi postavil vprašanje, "katero predstavo izmed obeh si lažje predstavljam". Si v bistvu obe težko, a prvo vsaj malček lažje. Kar v bistvu samo potrjuje, da si večnost res močno težko.


ja, mogoče zato, ker se poistovečaš s telesom, ki ima svoj začetek in konec...

kaj pa glede prostora ? si tega tudi lažje predstavljaš kot končnega ?

Quote:
In če bi enako razmisljala glede teh vprašanj kot jaz, potem bi to pomenilo, da razumeš, kaj sem hotel povedati v topicu Kdo smo. In to je, da se MENI zdi bolj verjeten brezkončen(večen) čas, kot pa čas z začetkom in koncem.  


Se mi zdi, da tudi če ne razmišljava enako, lahko razumeva, kaj je hotel kdo povedati; do meja najine zmožnosti predstavljanja ...  


maš prav

Quote:
Ponavljati mi ni treba ničesar - bi bilo pa zanimivo, če lahko še kaj na "čas" napišeš, saj ti zagotovo ne predstavlja samo večnosti; morda celo kak izziv.


kot sem povedal že, je moj namen zbiranje in seveda analiziranje informacij in situacij in izkušenj, ki jih vsakodnevno doživljam in na podlagi tega se mi izrisuje nekakšna slika, ki na trenutke doseže ostrino a jo lahko v naslednjem trnutku izgubi.

in da bi se to spreminjanje ostrine čim manjkrat dogajalo, si poskušam izrisovati takšno sliko, kjer je najmanjša verjetnost, da bi lahko v prihodnje jo kaj popačilo...

in govorili smo o tem Kdo smo. in pojavile sta se dve alternativi. evolucijska in božja. in ti dve se razlikujeta v pojmovanju časa. pri prvi gre za razvoj z začetkom in koncem pri drugi gre za stanje večnosti. in iz tega je potem sledilo moje bluzenje o času.

in zdaj mi je nakako šinila v glavo še ena ideja o času. zakaj sploh čas ? verjetno je čas sredstvo za uresničitev možnega in je torej potreben, da lahko nekaj uresničimo v smislu samorealizacije.kako nam to uspeva je drugo vprasanje, ampak dejstvo ostaja enako: čas potrebujemo


LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Večnost in ČAS
Reply #48 - 10.01.2003 at 00:42:56
 
ARS wrote on 09.01.2003 at 22:01:40:
Zanimivo. Če se ti bo dalo še kaj na obe temi/navedbi napisat, se priporočam.


Če večnost nima niti začetka, niti konca, če je, na primer, v dveh dimenzijah podobna neskončnemu (neskončno velikemu ali majhnemu) krogu, kjer središče sovpade z obodom,  potem bi težko našel neko "Arhimedovo točko" od koder, bi to večnost videl, drugače kot neskončno. To je večnost, ki se nikamor ne giblje, oziroma, je vse gibanje v njej sami; nima nobene točke "nič",  točke od koder bi začel, oziroma, od koder kamorkoli prišel - vedno si v njej in nikoli se nikamor ne premaknaš (Sizifu se v Hadu skala skotali s hriba; v večnosti pa Sizif nikoli ne pride do bližine, vrha, ali sredine hriba); če smo v to krožno večnost (sam ji raje rečem praznina - praznina, ki ni nič) umeščeni v trenutku-sedanjosti, in vključimo merilo časa, potem lahko rečemo, da je do sedanjega trenutka pretekla že cela večnost, to je, neskončen čas, zaradi česar je vse, kar je lahko tu, nekoč že moralo nastati.

Heraklit:

"Tega kozmosa (istega vsakemu) ni naredil noben bog in noben človek, je zmeraj bil in zmeraj bo: zmeraj živi ogenj, ki se po merah vnema in po merah ugaša."

"Čas je otrok, ki se igra s kamenčki: otrok na prestolu"




lp



Back to top
« Last Edit: 10.01.2003 at 16:41:07 by t »  

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Večnost in ČAS
Reply #49 - 16.01.2003 at 20:36:42
 
mind wrote on 10.01.2003 at 00:35:09:
ja, mogoče zato, ker se poistovečaš s telesom, ki ima svoj začetek in konec...
Se mi zdi, da če bi se enačila/poistovečevala s svojim telesom, bi to pomenilo, da mislim, da sem moje telo.   ???
Zatorej, nobenega dvoma ni, da lahko tvojo predpostavko ovržem. Moje telo je moja pojavna oblika, od podplatov do najvišje šrtlečega lasu (s svojima praviloma vidnima začetkom in koncem), a jaz nisem moje telo.

mind wrote on 10.01.2003 at 00:35:09:
kaj pa glede prostora ? si tega tudi lažje predstavljaš kot končnega ?

Omejen prostor si lahko prestavljam, pa neskončnega oz. brez konca.

mind wrote on 10.01.2003 at 00:35:09:
in govorili smo o tem Kdo smo. in pojavile sta se dve alternativi. evolucijska in božja. in ti dve se razlikujeta v pojmovanju časa. pri prvi gre za razvoj z začetkom in koncem pri drugi gre za stanje večnosti. in iz tega je potem sledilo moje bluzenje o času.

A ne gre pri evolucijiski teoriji za razvoj z začetkom, konca pa še nihče ne ve; če konec sploh bo? To mi je blizu, a hkrati me "konec" pa prav malo briga. A stanje večnosti mi je, po eni strani »miljama daleko«, neoprijemljivo, nepredstavljivo, po drugi strani pa je, vsaj meni, večnost povsem nedokazljiva in zgolj predpostavka ... ki me, konec koncev, pa tudi prav malo briga.


A nimam našega verbaliziranja za bluz; določeno količino časa, energije in razmišljanja pa že porabimo, da tukajle gor kaj napišemo ...   Wink  ... in se zraven mimogrede še kaj naučimo.

Meni je čas koristna merska enota, v kateri lahko izražam(o) trajanje česarkoli in se praviloma razume(mo) - n.pr. na sprehodu sem bila dve uri; vozila sem povprečno 100 km/h. Ure dneva so mi tudi čisto koristne, ker se lahko z njimi in v njih dokaj točno dogovorimo za karkoli (n.pr. za "kofe") ali pa dolčena pravila "igre" (n.pr. prihod/odhod v službo). In zanimivo se mi zdi, kako različno si razporejamo čas, pa priorite znotraj omjenega trajanja dneva, kako različno jemljemo, (ne)upoštevamo, zanemarjamo in živimo "časovne" dogovore ... pa kako zanimivo je opazovati, kako nekateri hitijo, nekateri imajo vedno dovolj časa za vse, nekateri pa kot da so v času ali pa zardi njega povsem izgubljeni ... in tko naprej.
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Večnost in ČAS
Reply #50 - 16.01.2003 at 23:33:14
 
Quote:
Se mi zdi, da če bi se enačila/poistovečevala s svojim telesom, bi to pomenilo, da mislim, da sem moje telo.    
Zatorej, nobenega dvoma ni, da lahko tvojo predpostavko ovržem. Moje telo je moja pojavna oblika, od podplatov do najvišje šrtlečega lasu (s svojima praviloma vidnima začetkom in koncem), a jaz nisem moje telo.


ars govorila si o tem, da se ti zdi prva predpostavka smiselnejša(z začetkom in koncem) zato sem sklepal, da se tudi poistovečaš z telesom in umom ki prav tako imata začetek in konec.

in zdaj praviš da  nisi tvoje telo, kdo si potem ?
duša, zavest ?  večna ali ne ?

Quote:
A ne gre pri evolucijiski teoriji za razvoj z začetkom, konca pa še nihče ne ve; če konec sploh bo? To mi je blizu, a hkrati me "konec" pa prav malo briga. .


ok, vsak lahko ima svoje mnanje in tvoje je, da začetek JE konca pa nikoli NI ? Dobro.

Quote:
po drugi strani pa je, vsaj meni, večnost povsem nedokazljiva in zgolj predpostavka ... ki me, konec koncev, pa tudi prav malo briga


logično, da je tebi večnost samo predpostavka in je nedokazljiva za tebe,saj te konec koncev prav malo briga za njo


Quote:
A nimam našega verbaliziranja za bluz; določeno količino časa, energije in razmišljanja pa že porabimo, da tukajle gor kaj napišemo ...     ... in se zraven mimogrede še kaj naučimo.


se strinjam


LP

Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Večnost in ČAS
Reply #51 - 17.01.2003 at 00:26:13
 
mind wrote on 16.01.2003 at 23:33:14:
ok, vsak lahko ima svoje mnanje in tvoje je, da začetek JE konca pa nikoli NI ? Dobro.

Ne, moje mnenje je, da "začetki" praviloma so, "konci" so pa velikokrat zgolj le predpostavke/predvidevanja.

mind wrote on 16.01.2003 at 23:33:14:
logično, da je tebi večnost samo predpostavka in je nedokazljiva za tebe,saj te konec koncev prav malo briga za njo

Nak, najprej je večnost zame nedokazljiva predpostavka, potem pride na vrsto, da mi je v življenju močno nepomembna, zato in šele nato pa posledično tudi to, da me večnost prav malo briga. Se pa nekoč vsekakor javim, če sem večna, in povem, da res sem ...   Wink
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
milka
Guest




Re: Večnost in ČAS
Reply #52 - 17.01.2003 at 19:54:47
 
Relativna stvar. Vedno obstajaš v sedanjem trenutku
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4