Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 11763 times)
LittleStar
Ex Member




Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #30 - 16.01.2003 at 09:25:22
 
Ej, sori, titud, le škoda se mi zdi, da te je. Kaj se tolk matraš?

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #31 - 16.01.2003 at 09:31:03
 
Če bi bil vedež, ne bi bl revež. Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #32 - 16.01.2003 at 10:41:54
 
titud wrote on 16.01.2003 at 09:31:03:
Če bi bil vedež, ne bi bl revež. Grin

Če bi bil revež, pa ne bi bil tu… Wink

Titud, meni so všeč vsa tvoja razmišljanja in mi je všeč tudi to, da vsako stvar pogledaš z desne, pa z leve, pa odspredaj, pa odzadaj… In vsaj jaz poskušam v vsaki situaciji, vsake debati in vsakem razmišljanju kjerkoli in kadarkoli prepoznati darila in si zapomniti biserčke – tisto, kar je dobro zame…

Kako že gre tisto: kar je dobrega obdržite, kar je slabega zavrzite…

Kar je dobrega poskusim obdržati, kar je (zame) slabega pozabim… In v tvojih razmišljanjih vsaj jaz najdem veliko biserčkov, ki tudi meni razširjajo obzorje…

Kar tako naprej!
m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #33 - 17.01.2003 at 12:58:46
 
titud, zdele sm prou za zaušesa, recmo in se en bom ne vem kolk poglabljala ti pa sam na hitrco povem to.. da potlej že kera kolk knjiga ki je.. al pa karkol, kar nas nekdo poskuša naučit.. da to je pranje možganov.. to da v bistvu se mormo mogoče res za vse sekirat... vsaj jest se zadnje čase ful.. kdo sm jest??? Sad ( Grin no ampak resno)
Če bi vsi komuniciral na tak način, bi blo tko, kot da bi vsi mogoče imel isto religijo? ... zgledal bi lahko prou fletn.. u ...bi blo pa to prkazan kot.. da smo na zgubi, saj smo vendarle različni... različni z namenom... menda ne samo zarad samih sebe, ampak zarad nas kot ene skupnosti...si pa ne bi delala ekstra skrbi zdej zarad te knjige... čeprav mogoče današnjega človeka laži pritegne, kot pa ena religija, al sekta...
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #34 - 17.01.2003 at 15:51:27
 
Evazh, ni finta tale knjiga. Sem že povedov, da bi se  skor vse, kar notr piše,   lepo dalo uporabit na seb in če bi to prakticitral pol bi  točno tak zadovoljstvo pa srečo pa zboganost s samim sabo pa okolico doživu, kot je notr obljubljeno. Problem je v tem, da nam s tem, ko nam  definira, kako pa po čem iskat pa najt pa razpoznat pa najt  naši pravi jaz, preko tega definiranja 'pravi jaz'  šele deformira, ne pa razkrije. Skreira pa nam ga  točno tkega, da ga lahko  čim bolj brez problema vkomponiramo v skupnost in srečna bo skupnost in srečni bomo mi, ker tako pašemo v srečno skupnost. Ker naš kriterij sreče je pasat lepo v skupnost, ne pa spoznat samga sebe. Ker če bi se človk zares lotu izkazovat svoj pravi jaz, pol je boljš, da gre to počet v kašno himalajsko jamo, ker ta pravi jaz nima v tko sformuliranih predstavh o srečnih skupnostih kaj delat, pa če je še tolk različen.

Kaj pa vem, morda me je pa samo naslov zmotu, morda bi naslov moral glasit: kako spegat moj pravi jaz? pa bi bil tih in vas spoštljivo opazoval pri peglanju Undecided Smiley    
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #35 - 19.01.2003 at 08:43:29
 
Aja, naslov je pa tko mišljen, če se bo izkazal moj pravi jaz v komunikaciji z drugimi, al se bom skrivala za zidom? Al bom povedala svoje pomembnejše občutke, ranljivosti.. ali ne... originalni naslov je namreč: Will the real me please stand up?
.. ne vem.. če ti to kej pomaga?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #36 - 20.01.2003 at 07:40:22
 
Titud, jaz naslov knjige (tudi mene je naslov zmotil na samem začetku Wink) razumem nekako takole:

Skozi vse, kar so nam vbijali v našo bučko, ko smo bili majhni, smo se naučili komunicirati tako, kot smo se pač naučili. In kakor smo skrili svoj pravi jaz za raznorazne maske, obrambne zidove, tako tudi komuniciramo. Kjer smo recimo prizadeti, odreagiramo (tudi skozi komunikacijo) tako, kot pač odreagiramo. Vedno tako, da se skrijemo za masko, ki smo si jo zgradili, se obvarujemo in zaščitimo. Lahko recimo takoj napademo nazaj, nehote in nevede, samo zato, da zaščitimo sebe. Ali se tudi skozi komunikacijo umaknemo, utihnemo in se potegnemo vase. Ali pa kaj tretjega - vsak po svoje se je tega naučil v svojem otroštvu. V nobenem primeru pa nikoli ne pokažemo našega pravega jaza. Naš pravi jaz ostane varno skrit za vsemi maskami, za vsemi obrambnimi zidovi, ki smo si jih zgradili – zato, da se zaščitimo. Ker se je recimo težko soočiti s samim seboj in si recimo priznati, da tudi mi nismo popolni, da imamo tudi mi napake, da tudi mi sprožimo nesporazum, komuniciramo tako, da krivdo zvalimo na nekoga drugega: ti si kriv, da sem jezen, ti si naredil to in to, da si prizadel mene, ti si… Ali pa se recimo sploh ne zavedamo, da imamo samo svojo resnico, ki smo jo sestavili skupaj na podlagi našega lastnega doživljanja, občutenja in razmišljanja. Predvidevamo (hudo to postane, kadar celo zahtevamo!), da je naša resnica tudi resnica vseh drugih, da je naša resnica torej popolna resnica. In tako tudi komuniciramo. Pa še razne druge maske, ki si jih nadenemo, da skrijemo svoj pravi jaz. Vendar vedno z namenom, da zaščitimo sami sebe.

Nekako tako – ko odkrijemo svoj pravi jaz, se naučimo tudi »pravilno« komunicirati. Tale pravilno sem dala v narekovaj – ker je pravilno samo zame, za Evo recimo, pa za avtorja tele knjige, pa morda še za koga. Za nekoga tretjega to recimo ni pravilno. Ta tretji raje ostaja za svojimi maskami in komunicira še naprej tako. Ampak, saj veš: njegova izbira, njegova odločitev… Ali: to je le moja resnica, druge vrste komuniciranje je resnica nekoga drugega... Pomeni pa le to, da je tale komunikacija tiste vrste, da se v vsakem primeru naučim ohraniti svoj jaz, drugemu dovolim njegov jaz in komuniciram tako, da drug drugega ne prizadaneva.

m.

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #37 - 20.01.2003 at 10:04:06
 
Ok., oglejmo si recept, po katerem po moje delujeju ti priročniki:

Predpostvka: 'pravi jaz' je  nekaj , kar je v nas že artikulirano/oblikovano.

Diagnoza:  nezmožnost 'pravi jaz'  avtentično predstavit pa uveljavit.  

Simptomi: 'Pravi jaz' nam je problem pokazat, ker cvikamo,  da taki kot 'v resnici smo',  ne bomo pravilno razumljeni, ker se bojimo,  kako bomo sprejeti, se skrivamo za maskami, za nerazumevanje obtožujemo druge  al pa smo pa kar tiho in se izključmo iz komunikacije. To vpliva povratno na razkrajanje našega 'pravega jaza'.

Zdravljenje : spoznajmo zakonitistosti komunikacije, uporabmo to orodje, da bo delalo za  naš 'pravi jaz', ne pa proti nam. Komunikacija je predvsem  sredstvo za utrjevnje 'pravega jaza'. Je poživilo za 'pravi jaz', če ga jemljete  v skladu s priloženenimi  navodili.

Kontraindikacije:  ker terapija  deluje na predpostavki, da je vaš  'pravi jaz' že izoblikovan oz. da sprejmete uprabo pravilne komunikacije le kot sredstvo za razkrivanje in utrjevanje  vašega 'pravega jaza', AVTORJI NE PREVZAMEJO NOBENE ODGOVOPRNOSTI  za neraziskne povratne učinke komunikacije na avtentičnost  vašega 'pravega jaza' samega.


Quote:
Nekako tako – ko odkrijemo svoj pravi jaz, se naučimo tudi »pravilno« komunicirati. Tale pravilno sem dala v narekovaj – ker je pravilno samo zame, za Evo recimo, pa za avtorja tele knjige, pa morda še za koga. Za nekoga tretjega to recimo ni pravilno. Ta tretji raje ostaja za svojimi maskami in komunicira še naprej tako. Ampak, saj veš: njegova izbira, njegova odločitev… Ali: to je le moja resnica, druge vrste komuniciranje je resnica nekoga drugega... Pomeni pa le to, da je tale komunikacija tiste vrste, da se v vsakem primeru naučim ohraniti svoj jaz, drugemu dovolim njegov jaz in komuniciram tako, da drug drugega ne prizadaneva.


Klinc, miška, jest ne verjamem v iste vrste komunikacijo. Komunikacije je tolk vrst, kolikor je posameznikov, vsak lahko drugega začut dirkert v srce, kaj mu hoče povedat. Do odtujenosti in nerazumevanja ne prihaja zarad napačne komunikacije, ampak zarad tega, ker ne čutmo potrebe  po vzpostavitvi enega totalenega zaupanja drug v drugega, znotraj katerga t.i. 'komunikacija' zlavfa brez pravil, šumov in napak.  Komunikacija je tako  uniformiranje posameznika, je pristajanje na osiromašeno opcijo bit razumljen in razumet drugega. S komunikacijo zmerom filtriraramo svoj 'pravi jaz', inštrumetalizaramo drug drugega. Komuniciranje  enostavno ni narejeno za to, da bi prek nje kazal svoj 'pravi jaz', ampak le zato, da izražamo svoje interese, ki z našim 'pravim jazom' nimajo nobene veze. Razen seveda, če svoj 'pravi jaz' zreduciram na nekogaršnji interes, pa naj bo ta uveljavitev mojga ineteresa na enmu drugmu al pa ponotranjenje interesa nekoga drugega. Sprejet interes nekoga drugega za svojga pa je itak interes tistih, ki vladajo, katerih moč temelji  na obvladovanju  orodij komunikacije. Bolje rečeno orožij. Angry
Back to top
« Last Edit: 20.01.2003 at 12:41:21 by titud »  
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #38 - 22.01.2003 at 08:42:47
 
Titud – recepti po mojem mnenju niso prava pot. Ker je treba za vsakega posameznika vsak recept začiniti z drugačnimi začimbami…Ni enakega recepta za vse. Vsak si piše svoj recept. Osnovne sestavine so lahko podobne, v nekaterih primerih celo enake, dodatke pa si doda vsak sam… Ali drugače: kar je dobrega obdržite, kar je slabega, zavrzite… Seveda pa so pripomočki, na osnovi katerih si lažje napišeš svoj recept. Tudi tale knjiga, recimo. Spet: kar je dobrega, obdržite, kar je slabega, zavrzite… Me razumeš, kaj želim sporočiti?

titud wrote on 20.01.2003 at 10:04:06:
Komunikacije je tolk vrst, kolikor je posameznikov, vsak lahko drugega začut dirkert v srce, kaj mu hoče povedat.

In podobno kot zgoraj pri receptih: ja, seveda je komunikacij toliko vrst, kolikor je posameznikov. Vsak komunicira po svoje, verjetno pa se boš strinjal vsaj s tem, da smo si nekje v sami osnovi smo kljub vsemu na nek način podobni? Recimo: neradi ali pa težko sprejememo kritiko na svoj račun (nianse pridejo po mojem mnenju pri samem doživljanju kritike, nihče pa si tega v sami osnovi ne želi), zato je pravilno sporočanje kritike pomembno. Seveda se spet lahko obesim na »pravilno« - za nekoga je pravilen nek način, za nekoga drugačen. Iskrenost in odkrit odnos pa omogočata lažje in primernejše sporočanje kritike drugemu. Ali pa svojega doživljanja, da ne bom uporabljala besede kritika, ki zazveni negativno. Nekako tako, kot pri receptih… Osnove so enake, dodatki so različni…

Se pa ne strinjam z drugim delom – da lahko nekoga začutiš direkt v srce, kaj ti hoče sporočiti. Po mojem mnenju to ni mogoče – spet iz razloga: jaz sem jaz in ti si ti. Jaz s svojim doživljanjem, svojim načinom razmišljanja, svojimi izkušnjami. Ti s tvojim doživljanjem, tvojim načinom razmišljanja in tvojimi izkušnjami. In edino v primeru iskrenega, odkritega in odprtega odnosa lahko spoznam nekoga tako dobro, da se lahko močno približam temu, da začutim, kaj mi želi sporočiti. V vsakem drugem primeru vsako stvar doživim in začutim na podlagi svojega doživljanja, svojega načina razmišljanja in svojih izkušenj… Žal je res tudi to, da nas v srce zadane najprej tisto, kar boli in torej začutimo najprej tisto, kar je za nas boleče. In sploh ni nujno, da je prav to boleče tudi za drugega. Ker on nima takšne izkušnje, ne ve, da to in to lahko sploh boli in stvar pove s popolnoma drugim namenom, kot jo v srcu začutimo mi... In, evotigana: spet en šum v komunikaciji...

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #39 - 22.01.2003 at 10:59:05
 
Kaj je kritika na svoj račun? Po moje to, da bi jes rad pri nekomu nekaj dosegu, pa se tega ne lotevam prav, ker izhajam iz svojih prestav, kaj je za njega dobr, kar po mojem  rabi, kakšen bi jest  rad vidu da bi on bil. On mi govori nazaj, da nimam prav, da delam narobe, da naj se spremenim  ali vsaj spremenim svoj  odnos do njega, da je on drgačen kot si jest  predstavljam da je; da on ne rab tega, kar jest  mislim, da rab. Sprejet kritiko na svoj račun pomen, da se zavem, da delam narobej, da se moram spremenit oz. spremenit odnos, če bom hotu, da bom od drugega sprejet, upoštevan, da bom skratka pri temu drugmu uveljavu svoj interes. Zdaj se postav vprašanje, kolk sem zarad upoštevnja te kritike bolj  avtentičen, kolk se je z upoštevanjem  kritike bolj izkazal moj pravi jaz? A nisem v bistvu svoj pravi jaz zataju,  če  bom pri njem zarad njegove kritike nehov  bit tak kot sem al   pa se bom njemu na ljubo  tolk prilagadu, da me bo  sprejel. Zakaj bi tistmu drugememu bolj zaupal, da ve, kaj je moj pravi jaz,  kot pa to vem jest sam? A me ni ravno zato kritiziral, ker sem jest njemu dopovedoval, kdo  in kaj je zame on?

Štos takšnih  knjižnih  priročnikov in psihoterapevtskih teorij in praks, ki mi obljubljajo, da mi  bodo predstavli kdo sem  oz. skoz kaj se lahko šle razpoznam, je torej v tem, da predpostvljajo, da bi rad s sabo nekaj dosegal oz.  bil nekaj, kar še  nisem  (uspešen, srečen, ljubljen, upoštevan). Prvo kar morajo z mano naredit je to, da me naredijo nezadovoljnega s tem, kar sem, da sem dovzeten za krtiko. To nima nobene veze razkrivanjem avtentičnosti mojga jaza, kvečjemu tolk, da ga lovijo na 'avtentično' potrebo, da bi rad boljši/drugačen kot je, ker mu obljubljajo, da mu bo le na tak način  boljš znesl.

Jaz, ki se želi izrazit tak kot je, za to ziher ne bo izbral komunikacije. Komunikacija je  sredstvo za uveljavljavljanje   pričakovanj (ukazov, prošenj, zapovedi, pogojevanj...) in zato vsak, ki se v komunikacijo spusti, mora v naprej pričakovat, da bo nerazumljen in mora bit zato  pripravljen na to, da bo svojo predstavo o seb  prisiljen  prilagodit/spremenit al pa podredit drugmu. Probelm je v tem, da samega  sebe ne znamo  več razumet  drgač kot skoz druge, zato ta jaz, ki si ga šele utvarim  skoz komunikacijo, vzamem za  avtentično svojga. To pa je postopek, ki ga s pridom izkoriščjo  medijska industrija, moda in tudi popularna psihologija in ki drži skup družbe, sestavljene iz le na videz avtentčnih in avtonomnih posameznikov, ki jim je  prav neavtentičnost garant za uspeh in srečo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #40 - 22.01.2003 at 12:51:56
 
titud wrote on 22.01.2003 at 10:59:05:
bil nekaj, kar še  nisem  (uspešen, srečen, ljubljen, upoštevan)

Titud, tole v oklepaju, a to je samo nekaj za primer navedenih abstraktnih lastnosti, naključno izbranih izmed mnogih možnosti?

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #41 - 22.01.2003 at 13:02:34
 
So izbrane za primer, so pa po moje najbolj uporabljane vabe, na katere nas lovijo. Une bolj plehke so bit lep, slaven, bogat..., ki bolj odkrito razkazujejo naš odnos do sebe skoz druge.
Back to top
 
 
IP Logged
 
tomi
Guest




Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #42 - 22.01.2003 at 15:14:43
 
Super topic! Rad berem pravila "kako bi moral delovati, da bi postal boljši človek (oz. dosegel razsvetlitev, odkril samega sebe...). Iz vsake takšne knjige lahko pobereš košček resnice, ne glede na to kako nerealna so avtorjeva pričakovanja pri vtisu na bralca.
Po moje (uvajam svojo osebno resnico) bi opisana pravila (vzeta v celoti)  držala v neki idealni družbi z idealnimi ljudmi, kjer razvoj ne bi bil več potreben. Res je da skozi razvoj začutiš resnico posameznih pravil, načel a da bi se jih naučil na pamet in potem tako funkcioniral se mi zdi hmm, ... tako kot je opisal titud ;D
Do vsakega spoznanja se pride z iskušnjami in ne skozi spoštovanje pravil. Če bi spoštoval VSA pravila dobrega, poštenega človeka, državljana bi razvoj verjetno stagniral, ker bi se kot ovca prilagajal vsemu in vsakomur. To je res drža BOGA, razsvetljenca, a smrtnik bi si (spet: po moje) naj prizadeval ravnati po izkušnjah svojega jaza na svoji lastni stopnji razvoja, ne pa IGRATI  popolneža vse svoje življenje. Sicer dvomim, da lahko to komu uspeva, redko katera družba sprejema takšne ljudi.

By titud:
Quote:
skoz komunikacijo se poočbit in se tko poobčenga sprejet kot objetiviziran 'pravi' jaz. Seveda si kot tak  bolj družaben, manj konflikten, bolj kooperativen, bolj toleranten, bolj voljen,  bolje uporabljiv/učinkovit, saj si vendar poobčen, v svojem bistvu dojet in sprejet kot sredstvo komunikacije z drugim.

Na žalost se tudi meni vedno bolj dozdeva, da je veliko newageosvse literature res plod in sredstvo kapitalizma... Res pa je, da jih lahko podrediš svojemu (svobodnemu) razmišljanju in imaš tako od njih korist.

Verjamem pa, da je komunikacija izražanje našega ega (kot je nekako povedal tudi titud), ne pravega jaza, katerega bi si z upoštevanjem vsevrstnih duhovnih pravil resda preoblikovali, da bi bil bolj sprejemljiv (verjetno za tržno gospodarstvo:)).
Če pa bi jaz upošteval vsa prej našteta pravila, ne bi imel več prav ničesar za povedat in bi se zavlekel v kakšno jamo, se valjat v širnih poljanah svojega solipsizma  ;)
Upoštevam oz.se trudim upoštevati (tudi če jih ne bi videl zapisanih)  tista, katerih resničnost sem sam izkusil.

Navdušenje nad knjigami katerih avtorji trdijo "Naredi to in dobil boš tisto!" je tudi mene minilo, evo logika pravil (katera sta mi sicer zelo povšeči): Quote:
5. Govoriti moramo le v svojem imenu. Ko se pogovarjamo, moramo jasno povedati, da govorimo le svojo resnico in ne popolne resnice
in Quote:
V vlogi poslušalca moramo le predlagati, nikoli pa ne smemo dajati navodil.

Dve pravili, za katera se mi zdi da jih avtor paradoksalno, neprestano krši . V bistvu nam daje navodila kako jasno govoriti le (njegovo) splošno resnico.  ;D
Ok, moram še prebrati celotno knjigo, da bom lahko kaj več napisal.
Ne glede na se pa mislim, da nam takšne knjige podajo nekaj spoznanj, do katerih smo že sami prišli, lepo črno na belem, kar pa je tudi svojega denarja vredno. Ostalih pa tako ponavadi ne posvojimo:
Quote:
Kako že gre tisto: kar je dobrega obdržite, kar je slabega zavrzite…
, pri čemer je slabo pač tisto nedoživeto...

Hmm, ne vem če sem zdaj vse skupaj napisal tako, da bi imelo neki point :-[ Če nisem sem pa odprt za kritike ;)
Aja pa še:
Quote:
14. Sporočilo, ki ga sprejemamo, si moramo razjasniti in skušati pravilno razumeti, kaj je hotel povedati sogovornik.

;D
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3