Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10 11 
(Read 45705 times)
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Cerkev v šoli?
Reply #120 - 30.08.2002 at 16:51:18
 
gape wrote on 30.08.2002 at 10:42:16:
jest nekako ne morem verjet da so si vse mladine in kompanija vse izmislile ... lahko da ...

pa še to, sveto pismo, nihče ne pravi da tam tko ne piše, ampak v budističnih svetih spisih piše malo drugače, v hinduističnih ravno tako malo drugače, koran je spet mal drugačen ... bistvo ... pa je povsod enako ... kvisko pitanje ... kaj je to bistvo ???


No, saj nisem trdil, da je vse izmišljeno. Trdim pa, da je velika večina pretiravanj, podtikanj, direktnih laži. Ljudje so si izmislili takšno množino grehov RKC, da preverim že vsak posamezen primer, - če imam čas, seveda, in če se mi zdi sploh vredno, - ali gre za zmoto, ali potvarjanje dejstev, ali za direktno laž, kajti po mojih preverbah, ki so pa seveda zelo omejene, je verjetnost, da so te trditve o grehih RKC tudi resične manjša od ene tisočine. Kako se ti zdi ta podatek? Mislim, da bi se vsaj ti, kot pošten človek, za kakršnega te imam, moral nad tem zamisliti.

Kar pa zadeva svete spise ostalih religij, sem jih kar precej bral. Pač firbec in nekakšna želja razčistiti tudi svoje krščanstvo. Pa sem na koncu pristal spet kar na Sv. Pismu. Razlog: je pač nekaj posebnega, nekaj enkratnega, spričo katerega zbledijo vse druge "svete" knjige na svetu. Tega preprosto ne gre metati v isti koš, kajti božje razodetje je samo eno, in to je shranjeno v judovsko krščanski Bibliji in v živi Cerkvi, ki bi jo prav zato radi mnogi preprosto likvidirali. Tako gledam na te stvari jaz.

Sicer je pa tam bil izražen dvom nad vrednostjo prevodov. Če v to dvomimo, moramo dvomiti v sleherni študij, v sleherno znanost, kajti v sodobnem svetu brez prevajanja tega preprosto več ni. Mar ni tako?
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Cerkev v šoli?
Reply #121 - 31.08.2002 at 19:48:42
 
Dnevnik, 31.avgust 2002
Nekaj stavkov iz članka Ranke Ivelja: Kalimerovščina

Krivični bi bili, če bi slovensko RKC, ki med vsemi družbenimi subjekti najbolj aktivno vodi razpravo o vrednotah, obtožili, da je v svojih prizadevanjih zgolj sprenevedava in oblastno nasilna. Marsikateri vrednotni koncept RKC dejavno uresničuje. Socialno integrativna vloga, ki jo igra v določenih okoljih, njena skrb za begunce, socialno deprivilegirane, za nacionalno dediščino, boljše medčloveške odnose je krščansko zgledna in družbeno dobrodejna. Problem je v tem, da Cerkvi to ne zadošča in da ne verjame, da bi lahko pridobivala duše brez vzvodov prisile. Sicer ni mogoče razumeti, da ji je danes, ko lahko ljudje svobodno pošiljajo svoje otroke k verouku, tako pomembno, da javna šola odpre vrata za verski pouk pod cerkveno taktirko, da je v ta namen pripravljena tudi zavajati in žaliti, kar si je privoščil na Brezjah dr. Rode. Za svoje težke besede ni namreč ponudil nobenega argumenta, če ne štejemo že neštetokrat argumentirano zavrnjenega prepričanja, da je Slovenija s svojim modelom verskega pouka v javni šoli nedemokratična in neevropska. Dr. Rode bi moral vedeti, da tak model obstaja v več evropskih državah in da je bila Slovenija zanj v evropskih forumih, kot je denimo Svet Evrope, deležna celo pohval.
Če so denimo učni načrti pri zgodovini, filozofiji itd… res takšni, da šola »ne daje objektivne informacije o veri in Cerkvi«, potem naj to v Cerkvi povedo. Jasno in korektno: pri katerem predmetu, na kateri šoli. Če kdo omalovažuje verska čustva otrok, na dan z imeni in kraji. Če v šolah in občinah otroke, ki obiskujejo verouk, ovirajo z nemogočim voznim redom šolskih avtobusov, se vprašanje glasi: kje, kdo in kako to počne. Ko so problemi ozemljeni, se namreč velikokrat izkaže, da ne gre za »subtilne družbene pogrome nad Cerkvijo«, temveč za ravnatelja Franca in občinsko svetnico Marico, za njune predsodke in povsem navadno človeško ozkosrčnost.  Kar je velikokrat mogoče rešiti »na terenu« samem.

Pa vendar, ali nadškofu in slovenski RKC za to, torej za reševanje problemov, sploh gre? Ali pa imajo prav tisti cerkveni kritiki, ki menijo, da Cerkvi položaj žrtve nadvse ustreza in se ga zato noče znebiti. Ker je, kot pravi sociolog Smrke, dobra mimikrija, s katero skriva naraščajočo družbeno in politično moč, ki ji jo omogoča vrnjeno premoženje. Po svoje potrjujejo to tezo tudi prvi cerkveni odzivi na pobudo mag. Matevža Krivica varuhu človekovih pravic za ustanovitev Sveta za spodbujanje spoštovanja vere in nevere.
Po Krivičevem mnenju naj bi to »mešano posredovalno telo« z neformalno avtoriteto, torej z ugledom svojih članov, prispevalo k postopnemu premagovanju nesporazumov med vernimi in nevernimi in s tem k večji strpnosti. Človek bi si seveda mislil, da bodo v Cerkvi z obema rokama podprli možnost, da se neka skupina ljudi, ki bi ji zaradi ugleda tudi mediji namenjali pozornost, loti natančno tistih problemov, ki žulijo Cerkev oz. vernike.
Ustanovitev takega sveta je, milo rečeno, nenavadna v družbi, kjer je še toliko drugih, hudih oblik diskriminacije in kršenj človekovih pravic (med ostarelimi je po predvidevanjih okrog 10% žrtev nasilja, pa za seboj, za razliko od vernih, nimajo nobene institucije). Varuh človekovih pravic se tega očitno zaveda, zato predlaga, naj telo za preprečevanje diskriminacij vseh vrst imenuje državni zbor.

Krivičevo pobudo so cerkveni kritiki podprli, Cerkev pa je ni podprla.
Dr. Ocvirk je v Večeru rekel, da bi bilo posredovalno telo kvečjemu za to, da se kršitve pometejo pod preprogo, država pa bi z njim dajala vtis pravnosti.
Ali zato, ker bi se utegnilo izkazati, da se vernim v naši družbi vendarle ne godi tako slabo in da s svojim položajem niso tako nezadovoljni, kot bi to rad prikazal cerkveni vrh? V tem primeru bi se Cerkev kaj hitro iz »žrtve« prelevila v Calimera.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Cerkev v šoli?
Reply #122 - 31.08.2002 at 20:57:18
 
ana wrote on 31.08.2002 at 19:48:42:
Dnevnik, 31.avgust 2002
Nekaj stavkov iz članka Ranke Ivelja: Kalimerovščina

... pouk pod cerkveno taktirko, da je v ta namen pripravljena tudi zavajati in žaliti, kar si je privoščil na Brezjah dr. Rode.


Nič podobnega ni v govoru dr. Rodeta na Brezjah, torej gre za nesramno zavajanje javnosti in želitve prav pri piscu tega članka. Ana, pravičnost je bolj pomembna, kot trobiti v isti rog...

Sicer ste pa pridigo lahko brali. In skupaj z mojim potrpežljivim odgovarjanjem na neštete neupravičene pripombe, ste končno morali spoznati, da so vsa podobna podtikanja laži, tudi tista, ki so bila zapisana na tem forumu. Samo to. Ne vidim smisla, da bi nekomu, ki je patološki lažnivec, dokazoval, da to je. Saj smo se učili, da je to težak psihični defekt. Pač moram samo konstatirati, da je teh defektov zelo veliko v Sloveniji predvsem med novinarji in raznimi forumaši.

Pa lep pozdrav!

Samson
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Cerkev v šoli?
Reply #123 - 31.08.2002 at 21:37:10
 
ana wrote on 31.08.2002 at 19:48:42:
Če so denimo učni načrti pri zgodovini, filozofiji itd… res takšni, da šola »ne daje objektivne informacije o veri in Cerkvi«, potem naj to v Cerkvi povedo. Jasno in korektno: pri katerem predmetu, na kateri šoli. Če kdo omalovažuje verska čustva otrok, na dan z imeni in kraji. Če v šolah in občinah otroke, ki obiskujejo verouk, ovirajo z nemogočim voznim redom šolskih avtobusov, se vprašanje glasi: kje, kdo in kako to počne. Ko so problemi ozemljeni, se namreč velikokrat izkaže, da ne gre za »subtilne družbene pogrome nad Cerkvijo«, temveč za ravnatelja Franca in občinsko svetnico Marico, za njune predsodke in povsem navadno človeško ozkosrčnost.  Kar je velikokrat mogoče rešiti »na terenu« samem.



Drugo področje, ki terja spremembe je področje šolstva. Naj se govori karkoli, naša šola ni nevtralna, ampak je ideološko pogojena in dejansko širi ateistični pogled na svet in na življenje. Ne samo, da ne daje poštene in objektivne informacije o veri in Cerkvi, ampak celo pospešuje negativen odnos in utrjuje predsodke do njiju. Zato moramo na tem področju z najširšim možnim konsenzom pravičnih in pametnih ljudi doseči določene premike: ker ta šola ni bila nikoli odraz narodovega konsenza, ampak je stvaritev ožje skupine levih ideologov; ker nas nasilno ločuje od naših kulturnih in duhovnih korenin; ker bo naredila iz nas narod brez zgodovinskega spomina, narod kulturnih izkoreninjencev; ker ogroža našo istovetnost in nam vsiljuje nekaj tujega; ker je nesprejemljiva in nerazumljiva anomalija v evropskem prostoru; ker je - če bo obstala - najbolj jasen dokaz poniglavosti in hlapčevstva slovenskih kristjanov, ki nič ne naredijo, da bi jo spremenili.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Andrej
Guest




Re: Cerkev v šoli?
Reply #124 - 19.09.2002 at 00:39:31
 

Kar se tiče VERSKEGA POUKA pa sem jaz za, vendar za takega, kot je predlagan. To je, najprej, da ima status obveznega izbirnega predmeta, drugo pa, da ima za alternativo npr. etiko, ne pa predmete, ki so iz popolnoma drugih sfer (jeziki, računalništvo,...).

In logično je, da za vsebine poskrbi Cerkev, saj tudi za računalništvo skrbijo računalničarji.

Za zaključek pa samo to: NIHČE S STRANI CERKVE NI NIKOLI PREDLAGAL VEROUKA AMPAK ZGOLJ RELIGIOZNI POUK, KAR JE PA BISTVENA RAZLIKA!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Cerkev v šoli?
Reply #125 - 19.09.2002 at 02:13:14
 
Quote:
Za zaključek pa samo to: NIHČE S STRANI CERKVE NI NIKOLI PREDLAGAL VEROUKA AMPAK ZGOLJ RELIGIOZNI POUK, KAR JE PA BISTVENA RAZLIKA!


Andrej!

Seveda, velike akcije se delajo potiho in počasi. To je seveda razlog, da nihče ni predlagal direktno in naravnost obveznega verouka temveč religiozni pouk, kar je le sodobna beseda za to isto stvar.   Naj se otroci odločijo sami ali bodo hodili k verouku v okviru cerkve ali pa bodo doma Bilblijo brali. Če ne izberjeo ne eno ne drugo na cesti ne bodo ostali. Vsaj jaz nisem. Naj pa imajo rešpekt do uradnikov. Torej tudi do duhovnikov in njihovega poklica.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Cerkev v šoli?
Reply #126 - 19.09.2002 at 11:12:57
 
Andrej wrote on 19.09.2002 at 00:39:31:
In logično je, da za vsebine poskrbi Cerkev, saj tudi za računalništvo skrbijo računalničarji.

Poučevanje računalništva, razvoj strojne opreme, razvoj programske opreme, skrb za informacijske pretoke in informacijsko tehnologijo v podjetjih in ustanovah, vse to so različni poklici, ki imajo sicer nek skupni nabor znanj.

Vendar se bo marsikateri fizik lahko bolje ukvarjal z razvojem strojne opreme, kot pa informacijski strokovnjak, tako kot bo računalništvo morda bolje poučeval dober profesor matematike, kot pa nekdo, ki profesionalno in ozko specializirano razvija programsko opremo.

Tvojega pogleda, da so samo duhovniki sposobni poučevati religiozni pouk, sam niti približno ne vidim kot samoumevnega. Tega se lahko po mojem mnenju hitro lotijo antropologi, sociologi, filozofi, dobri pedagogi, tako kot matematiki, fiziki in elektrotehniki, celo strojniki in gradbeniki dobro delajo na področju računalništva.

Po mojem mnenju ni za poučevanje verske vzgoje nihče vnaprej kvalificiran.

Tvoja trditev, da je logično, da za vsebino poskrbi Cerkev, je pa zame povsem nelogična.

Šolstvo je v pristojnosti države in ne cerkve, vsaj v Sloveniji je tako. In bi bilo za kaj takega potrebno prej spremeniti ustavo, preden bi lahko cerkev nadzorovala vsebino in izvedbo tega predmeta.

Duhovnike njihova pripadnost RKC ali drugim cerkvam pravzaprav zato morda celo dodatno diskvalificira za poučevanje verske vzgoje v javnih šolah.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Cerkev v šoli?
Reply #127 - 19.09.2002 at 12:35:09
 
Quote:
Duhovnike njihova pripadnost RKC ali drugim cerkvam pravzaprav zato morda celo dodatno diskvalificira za poučevanje verske vzgoje v javnih šolah.


točno tako

oz. enako pravico bi imeli poučevati kot pa recimo Lama Stephen, kot predstavnik tibetanskega budizma
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
pirx_
1
*
Offline

Obišči stičišče mladih
www.drustvo-mmm .si
Posts: 35
www.drustvo-mmm.si
Re: Cerkev v šoli?
Reply #128 - 19.09.2002 at 14:51:16
 
Predlagam, da si vzamete 5 minut časa in pregledate predmetnik, po katerem poučujejo  študente na TeF, FDV in FF. Hitro vam bo jasno, kateri strokovni profil ve o zadevi daleč največ. Teologi seveda. Za v šolo so - jasno - primernejši  laični (ne duhovniki) in če se jih kljub temu tako bojite (še bolj kot 50 let nazaj) lahko zaradi emne tudi "ateisti". Tudi teh namreč  na TeoF ne manjka.
Poleg tega, pa če vam je to všeč ali ne je v  Slovenijj daleč največji stokovnjak za verstva dr. Drago Ocvirk oz. na TeoF predava kar nekaj predmetov. Ne vidim razloga, zakaj vztrajate da bi moral učiti ta predmet nekdo, kateremu je predaval profesor, ki javno pravi da vero sovraži. Mar je matematik, ki matematiko sovraži, dober matematik? I don't think so!
Back to top
 

Obišči stičišče mladih: www.drustvo-mmm.si
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Cerkev v šoli?
Reply #129 - 19.09.2002 at 15:33:33
 
Če želiš študirat računalništvo, potem je verjetno morda še najbolje, če greš študirat na Fakulteto za računalništvo in informatiko (če študiraš v Ljubljani seveda).

Če želiš poučevati računalništvo, pa to lahko študiraš na  Pedagoški fakulteti, včasih pa je obstajal pedagoški program za matematiko in računalništvo tudi na Fakulteti za matematiko in fiziko, ne pa tudi na FRI.

In zdaj če primerjam predmetnik, bom gotovo našel največ računalniških predmetov na predmetnikih FRI, pa kakšnega uglednega in znanega profesorja tudi.

Kaj sem s tem dosegel, zdaj, ko sem videl sicer zelo zanimiv predmetnik TeoF?

Ali je teolog, ki ga zanima predvsem naprimer razvoj povsem določenih idej v zgodovini RKC tudi najboljši predavatelj o verstvih nasploh?

Za konec pa bi te vprašal še to, ali je vera in pa sovraštvo do vere res tako hudo nalezljivo, da se s profesorja, ki naokrog govori neumnosti, prenese na vse njegove študente? Lahko poveš še kaj več o tovrstnih epidemijah?

A gre tukaj za pouk o verah in verstvih sveta ali za povsem specifično versko ali protiversko indoktrinacijo?

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Cerkev v šoli?
Reply #130 - 22.09.2002 at 22:25:46
 
Quote:
Tvojega pogleda, da so samo duhovniki sposobni poučevati religiozni pouk, sam niti približno ne vidim kot samoumevnega. Tega se lahko po mojem mnenju hitro lotijo antropologi, sociologi, filozofi, dobri pedagogi, tako kot matematiki, fiziki in elektrotehniki, celo strojniki in gradbeniki dobro delajo na področju računalništva.
lp bp


No, bp, nekritično, tendenciozno, nevzdržno, že kar nerazgledano. Saj takšna trditev najbolj nazorno kaže, kako o programu Teološke fakultete nimaš najbolj blage veze, še bolj pretresljivo laično pa je tvoje zagotavljanje, da bi bili za poučevnje predmeta o religijah boljši tisti, ki mimo religij niti gredo ne, kakor tisti, ki jih na univerzitetnem nivoju znanstveno obravnavajo. Jasna tendenčnost in očitna svetovnonazorska ozkost se kaže v takšnem gledanju, ki ti onemogoče videti celo najbolj preproste resnice. Pa še ana te je pohvalila, kot sem videl. Ana ima namreč zelo "kritičen" pristop k problematiki, to sem že opazil. Pomembno je, da nekaj reče...

Mogoče bi bilo dobro dobiti kakšen priročnih od dr. Dragota Ocvirka, da bi se izobrazili. Toda nekateri nočejo brati, da bi vedeli za kaj gre, vsaj Amstel se je tako izrazila, bi mogoče ti, bp? Kar zajetno knjigo od omenjenega strokovnjaka za verstva imam celo pri sebi v elekronski obliki. Pač dal mi jo je, ker me ta tematika zanima. Seveda bi ga moral vprašati, preden bi jo komu posredoval naprej. In če bi opazil kje pri komu kakšno dobronamernost, dajem besedo, da bi jo bilo mogoče dobiti.

Lep pozdrav

Samson
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Cerkev v šoli?
Reply #131 - 23.09.2002 at 07:55:47
 
Samson wrote
Q
Pa še ana te je pohvalila, kot sem videl. Ana ima namreč zelo "kritičen" pristop k problematiki, to sem že opazil. Pomembno je, da nekaj reče...
Q

Grin he he, Samson, le tako naprej...  Grin
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Cerkev v šoli?
Reply #132 - 23.09.2002 at 11:37:55
 
Samson wrote on 22.09.2002 at 22:25:46:
In če bi opazil kje pri komu kakšno dobronamernost, dajem besedo, da bi jo bilo mogoče dobiti.


Kaj le to pomeni?
A mi lahko po-bliže razložiš?

Ker mene in še mnoge tukaj (najbrž), bi to zanimalo.

Edi
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Cerkev v šoli?
Reply #133 - 23.09.2002 at 19:47:30
 
Prav, Edi, da me vprašaš, kajti res sem mogoče prehitro pisal, da bi mogel biti povsem jasen. Z dobronamernostjo v tem primeru sem mislil na to, da bi posredoval literaturo tistemu, ki bi jo bil pripravljen resno prebrati in šele potem kritično govoriti o vsem, o čemer se mogoče nebi mogel strinjati. Tako bi se lažje govorilo ob konkretnem primeru. Ne bi pa bil pripravljen dajati na pretres bogate literarure samo zato, da bi se nad njo mnogi neokusno izživljali. Kdor ni bil pripravljen videti nadvse pozitivnih elementov v pridigi dr. Rodeta, ki smo jo pred kratkim rešetali na tem forumu, tudi ne bi bil dorasel tej literaturi, da bi jo sploh dojel. Metati bisere.... Ej, tega pa nebi rad. Mogoče jo bo kdo dobil na svoj mail naslov, glede tega mi lahko piše. Kajti vidim, da mnogi na tem forumu niso dorasli za resno debato; nekaterim primanjkuje znanja, drugim čisto osebne kulture, tretjim pa prav preproste resnicoljubnosti in dobronamernosti. In mislim, Edi, da se s tem strinjaš, kako se nebi?

Lep pozdrav!
Samson
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #134 - 23.09.2002 at 23:32:53
 
Spoštovani Samson.

Tole vprašanje je malo out of topic, ampak vseeno. Razloži mi tvoje stališče, kako ti vidiš zadevo med drtugo vojno na relaciji Vatikan-Hitler-Rusija-Anglija in genocid nad židi. Če se ti seveda ljubi diskutirati o tem.
Zgodovinska dejstva pa tako poznamo.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10 11