Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 5
(Read 19835 times)
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Cerkev slaba ali ne???2
29.08.2002 at 13:54:28
 
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Cerkev slaba ali ne???2
Reply #1 - 29.08.2002 at 14:45:54
 
Quote:
in nikol nism trdil da če živiš po načelih krščanstva da si slab fant, sploh ne, vsi smo kul fantje in punce, žalost pa je v tem da bi lahko bli še tolk zlo bl kul, pa nam neki govori da to pa mi že ne mormo bit, da če bi bli tko kt jezus, bi trpel k brata, na križ bi nas prbil, za cel svet bi pol trpel, to pa ni mogoče, saj nismo božji sinovi, tko kt je bil jezus, ampak gape ima novico ... SMO samo če hočmo bit, če se upamo ... ja to je v bistvu, to, ne da je cerkev slaba, ampak z risorsi (resources, možnosti) ki jih ima, bi lahko bila še tolk zlo noro bl dobra, da ker ni taka, niti ne dela na tem da bi v nekem doglednem času tja prišla, enkrat bo to nčne rečem, enkrat ... zato je že kr mal slaba.


Gape,  se mi zdi, da si to novico že parkrat objavu pa razgalsu. Mene se se je očitno nekaj od tega tvojga oznanjanja prijelo, je v prejšnjem postu vsebovano in zgleda kot eno moje razkritje, čeprav sem si ga pri teb sposodu pa ponotranju. Tko da, vidiš, gre se premika...

Pa dejmo še malo bolj konstruktivni bit: kaj s tistimi fanti pa punmcami nardit, ki niso slabi, ki ji cerku ni pokvarla, le od sebe jih noče spustit, da bi sami svojo luč najdl?Morda pa cerku že ve, zakaj jih tako počas pelje podnjo al pa clo mim.  A si že pomislu, da jih hoče pred spoznanjem prazpravl obvarovat, da so njeni nameni v tem pogledu čisti in dobri? Da so se mnogi, ki so preko nje al pa tud mino  nje na en hitrješ način hotl do razvsetljenja prit, scvrli? Pa ne da bi jih  cerku dobesedno na kakšni grmadi zarad krivoverstva scvrla, ampak so se dejansko pokončal v duševnih in telesnih mukah, ker so na poti do razsvetljenja zašli na stranpota. Saj kdo pa lahko jamči, katera pot je taprava? Lahko je rečt 'v seb boš najdu pot', a v seb boš najtu tud najhujša brezna. Skoz tisočletno duhovno tradicijo cerkeve je konec koncev za pričakovat, da se raje kakšnih  varnih  zavitih potk drži namesto da bi čez brezna z današnjim poznavanjem psihe ene tvegane pontoske mostičke gradila. Mogoče pa cerku ta odgovornost nazaj vleče pa se dejansko počut zapostavljena napram drugim cerkvam in novodobnim gibanjem, ki se za njene pojme dost bolj neogovorno s človeškimi dušami igrajo pa po  instant tehnologiji odrešitve ponujajo?

Tle bi jest debato naprej pelov, če se da, da ne bi poštenih fantov pa punc  z ukinjanjem  cerkve iz dežja pod kap postavljov...    
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Cerkev slaba ali ne???2
Reply #2 - 29.08.2002 at 15:00:05
 
titud wrote on 29.08.2002 at 14:45:54:
Gape, mes se zdi, da si to novico že parkrat objavu pa razgalsu. Mene se se je očitno nekaj od tega tvojga oznanjanja prijelo, je prejšnjem postu vsebovano in zgleda kot eno moje razkritje, čeprav sem si ga pri teb sposodu pa ponotranju. Tko da, vidiš, gre se premika...

prov vesel sm ko me kdo proglasi za karkoli drugega kot kretena ... najboljši filing je ko se premika ko ni več zastano ...

pa sej u bistvu ni res da bi jih cerkev ne hotla spustit, oni nočejo nje spustit, jim namreč daje vse uno zavetje in to, pred temo ki je zunaj, pred neznanim ki je zunaj, notri je lepo toplo, grešiš, se ti odpušča ... in gremo počas naprej ...
dobr ga izvajaš titud ... zihr je ta pot tudi zveličavna ni pa edinozveličavna, mam pa nekako filing da po tej poti ne moreš avtobusa ujet, sej pravm, počas, sej verjetno pride še kakšen.

cerkve definitivno nemoreš ukint ker bi res prišli pod slap ne pa pod kap, definitivno pa cerkev potrebuje prenovo ... ampak ... pa sej tko se je use začel klele gor ... ne moreš delat prenove, izdat v ta namen revijo in notri objavit loviščka, kako popolnoma nesprejemajoče govori o vseh nas, ki se imamo za luč, in tuki tud nastane problem, lahko da so nas ki se imamo za tiste ki hodimo po poti proti svetlobi, in tukaj uporabljamo pripomočke ki jih cerkev ne uporablja, kaj ne uporablja, mogoče celo odsvetuje ali celo prepoveduje, po domač povedan nategnl in u bistvu delamo za temo, ampak mislim da temu ni tako, mislim da en gape pa resni nevem kako zelo temačen človek, mal že je, mal smo vsi, ampak jest hodim proti svetlobi, iz teme.
cerkev, bi lahko reku, da dela isto, pa ne bom.
zanalašč.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Cerkev slaba ali ne???2
Reply #3 - 29.08.2002 at 19:42:31
 
Gender:
Posts: 473
 Re: Cerkev slaba ali ne???
« Reply #148 on: Today at 9:57am »  

TITUD citira Quote:
Quote: Samson: Nekako strinjam se, da k različnim verstvom pogosto zaidejo ljudje v težavah. Drugo je, živeti določeno vero zares, ti ljudje so običajno človeško zelo zreli in jih "vodenje" verskih norm preprosto ne moti. .. end of Quote:


Ta citat komentira zelo obsežno, navajam le nekaj od njegovega prizadevnega komentarja.

Quote:
titud pravi [/quote]: Sem prečekirla samsonove raplaye pa izbral tole  izjavo. Iz nje bi človek res lahko sklepal, da zrel človek, ki ponotranji določeno vero, cerkve kot inštiucije za  vodenje verskih norm v bistvu ne rabi. Ga tud osebno "ne moti", če niso (tole naprej  malo špekuliram)  čist v skladu z ponotranjeno religiozno izkušnjo.... Da dober pa iskren vernik cerkvi dopušča, .... da ma za svoje ne tolk prosvetljene člane ene norme, da jih za svojo vero pridobiva, do prosvetljenih pa druge, če jih noče zgubit? Quote:


Ne malo, veliko špekuliraš, titud. Pač kot se to pogosto zgodi, me nisi prav dobro razumel. Prehitro sklepaš, da krščanski vernik Cerkve kot institucije preprosto ne rabi. Nasprotno, bolj poglobljen je, bolj ga preplavlja cerkvena občestvenost in navdaja Kristusova živa pričujočnost, bolj se zaveda, kako v resnici integrirani del te Cerkve je. Jaz to tako doživljam. Jaz sem preprosto del te velike Cerkve, ki jo nekateri na tem forumu tako vztrajno preganjajo, in jo mislim braniti. Zame Cerkev ni zgolj človeška ustanova. Seveda jo poleg Kristusa sestavljamo ljudje, vendar jo je ustanovil neposredno Kristus in to izrecno. Takrat je tudi obljubil, da je "peklenska vrata ne bodo premagala". Obljubil je, da bo Cerkev trajala do konca časov, zato ne morete uspeti tisti, ki se trudite, da bi jo pokopali. To je obljubil za tisto Cerkev, ki temelji ne Petru, Skali, se pravi, Katoliški Cerkvi velja ta izrecna obljuba. To sem verjetno že omenil tudi tu, vsaj upam, če ne, pa navajam zdaj kot eno od središnih vsebin svojega verovanja. Zunaj Cerkve sem zunaj Kristusa, tega "luksuza" pa jaz ne maram.

Torej mi še kako gre za to Cerkev, da bi bila čim boljša. Imam pravico in tudi dolžnost, da skrbim v okviru svojih možnosti za njeno čistost in njeno svetost, če se naj izrazim bolj v krščanskem jeziku. Zato niti v sanjah ne vidim v kakršnem koli svojem pisanju, in tega ne moreš videti niti ti, titud, da ima Cerkev različne norme za različne svoje člane. To si o Cerkvi navrgel ti, tega jaz v Cerkvi preprosto ne vidim.

Quote:
titud: Cerku po moje res ostaja tistim, ki se nimjo namena do konca skozjno religiozno razvsvetlit. Ker če bi se, ti  enostvno ne bi mogli  tolerirat, da temelji na tistih, ki tega namena nimajo. Quote:


Jaz mislim v nedogled rasti v svoji veri. Seveda temu ne vidim konca, sploh pa ga ne vidim zunaj Cerkve. Spet popolnoma napačno sklepanje, titud! Rekel bi, da gre bolj za produkt tvojih želja, ki jih s svojim razmišljanjem nekako razodevaš. Če pa so nam že kaj obesili za vrat, so pač obesili, toda prav to pohujšanje, o katerem mnogi neprestano kokodakajo (ko da zanj že mi sami ne bi vedeli v bolj jasni luči!) pa v resnici izraža eno samo veliko, naduto licemerstvo zagrizenih kritikov Cerkve. S tem ne mislim tiste večine, ki meče blato na Cerkev, ker so v zmoti zaradi lastne nerazgledanosti ali nekritičnosti, ampak na tiste zavestne rušilce Božjega kraljestva na zemlji, ki je vendarle Kristusova Cerkev!, pa naj bo komurkoli to prav ali ne. To so zadeve, ki presegajo zgolj osebne želje in željice, in se izmikajo zavestnim in nezavestnim špekulacijam.

titud: Quote:
Tisti, ki v seb odkrivamo pa luščimo eno religioznost, dejansko nismo tolk butast, da bi si skoz cerkveno občestvo spet en posvetni balast naložil, ki se ga hočmo pravzaprav v seb znebit. Tle privlačnost nauka, jezus pa to, nima takšno moč, da bi šli preko. Quote:


Kdo je butast, kdo ni, to ne ve tisti, ki je zares butast, ampak tisti nebutasti, ki butastega opazuje. To veš, titud, saj si izjemno bister, kar še ni rečeno, da je bistro vse, kar bistri rečejo. Naša telesnost nas s svojo zakonitostjo telesne uklenjenosti v tosvetno okolje predestinira, da nečemu pripadamo, prirojene značilnosti človekove duševnosti (človek družbeno bitje! - med drugim) pa nas nujno včlenijo tudi v nekakšno organizacijo, pa magari ta forum. V pradavnini so to bili rodovi, potem plemena, potem so bile vse večje združbe - države, narodi, danes postajamo Zemljani... Prav tako se človek nujno identificira po mnogih različnih kriterijih, od katerih je kriterij verske pripadnosti eden od najmočnejših.


Tako, da me ne bi čisto napačno razumeli. Sicer pa preprosto niti prebrati nimam časa vsega, zato se opravičujem, če še kdo pričakuje moj odgovor, pa ga nisem zapazil ali mu nisem uspel odgovoriti.

Lep pozdrav in Kristusov blagoslov vsem!

Samson            
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Cerkev slaba ali ne???2
Reply #4 - 30.08.2002 at 11:01:11
 
Quote:
Prehitro sklepaš, da krščanski vernik Cerkve kot institucije preprosto ne rabi. Nasprotno, bolj poglobljen je, bolj ga preplavlja cerkvena občestvenost in navdaja Kristusova živa pričujočnost, bolj se zaveda, kako v resnici integrirani del te Cerkve je. Jaz to tako doživljam. Jaz sem preprosto del te velike Cerkve, ki jo nekateri na tem forumu tako vztrajno preganjajo, in jo mislim braniti. Zame Cerkev ni zgolj človeška ustanova. Seveda jo poleg Kristusa sestavljamo ljudje, vendar jo je ustanovil neposredno Kristus


Glej samoson, prizam da precej špekuliram, ampak to ni moj največji 'greh'. Te pač spodbujam, proviciram, da se da se bolj izjasniš pa odpreš, da zvem za tvoje globje motive za tako močno zlitiost s cerkvijo. Bi rad ven izlušču, če so iskerni in če me boš uspel prepričat, do so, jih bom skor da avtomatsko v svoja iskanja vkomponiral. Se me bodo tkorekoč 'prijela' kot marsikaj tle gor pa tud kje drugje.

Moj največji greh v tvojih očeh pa po mojem mnenju je, da teoretiziram. Da religioznosti, kolkor jo že premorem (če jo)  ne prakticiram skoz občestvo, katerokoli. Da si lahko stališča oblikujem samo na opazovanju in ne na notranjem izkustvu. Kolikor tega notranjega izkustva že mam, slutim, da eno razsvetljenje ne more 'ustavt' pa 'omejit', tud če je religiozno, znotraj  meja enega občestva. Se zavedam, da t.i. čista duhovnost ni nč, morda eden redkih tle gor. Se zavedam tko kot ti, da nas, kot sam praviš, "naša telesnost  s svojo zakonitostjo telesne uklenjenosti v tosvetno okolje predestinira, da nečemu pripadamo, prirojene značilnosti človekove duševnosti (človek družbeno bitje! - med drugim) pa nas nujno včlenijo tudi v nekakšno organizacijo, pa magari ta forum". Mi je jasno, da moramo svoj dolg svoji fizični pojavnsoti sproti plačevat, kakrkoli že v duhu naumimo. Ampak družbene organizacije pa ne bom nikoli jemal kot nekaj fizičnega: so le moje/naše skupne duhovne kreacije, jih vzdržjemo samo na astralnem pa mentalnem nivoju (kot bi se jst izrazu) in če jih v duhu razpustim, jih  zame ni, ne glede na vse njihove vladne palače pa templje al pa druge posvetne/sakralne materilane sledove, ki jih priznavajo drugi.  Kolk svetišič pa gradov pa vladarskih palač je prerstu mah pa zob časa sesul, kolk imperijev pa religij je že rapadl? Zakaj? Ker vse to so samo in predvsem materialni odsevi duhovnih kreacij, ki se odražajo skoz en družbene konsenz. Ko tega ni več, adijo organizacija, pa magari je to cerku, z materialnim podstatom vred.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Cerkev slaba ali ne???2
Reply #5 - 30.08.2002 at 11:01:45
 
Kaj hočem povedat? Se mi zdi omejeno, res butasto, da  cerku svojo materialno podstat opravičeju z dejstvom, da se drugače njeno religiozno/duhovno izkustvo ne more realizirat. To je skregano z logiko nauka samega, ne morejo verniki garantirat večnost cerkve na zidovih, čeprav je bla simbolično utemljena na skali. Ker zidovi nujno ločujejo, univerzalnost cerkvenega nauka se s cementiranjem njenega občestva  avtomatsko omejuje.

Univerzalnost nauka je zarad mene lahko utemljena na kristusu, tud večnost pa kar je še tega. Ampak naj se cerkev kot  občestvo v vsakdanjem prakticiranju tega nauka zaveda, da je znotraj/zunaj  sakralnih zidov in posvetnih oraganizacij  res samo in predvsem duhovna združba. In če jest z njo ne vzpostavljam duhovnega konsenza, me na  nobenem  nivoju nima pravice omejevat. In če jest znotraj/preko nje doživim totalno univerzalnost kristovega nauka, mi zarad tega ni treba okrog misionarit pa cerkveno občestvo okrog širit pa branit. Zakaj bi moral to počet, saj takrat sem v duhu itak eno z vsemi člani občestva, pa tud drugih občestev in stvarstva v celot.

Tko si jest predstavljam eno religiozno izkušnjo, ki me  bi  seveda v ničemer omejevat (ampak res v ničemer),  da bi okrog ne mogel izživet tako individulnih kot družbenih aspektov te izkušnje. Bi bil  tud križe pripravljen postavljat pa  molitvice mantrat pa pri karitasu delat  pa kar je še materializiranih  odsevov religioznega doživetja, če  bi se prek tega  navadu z enostjo konektat.  Al pa čist nč od tega, če bi mi tko pasal z enim isto bit. Si res ne predstavljam, da bi komu moral za to  izkušnjo posebej hvaležnost izkazovat oz. da bi se pustu na tako hvaležnost ujet. Se zavedam, da ma RKC dost pestro plaleto tovrstnih izbir, morda najpestrejšo od vseh cerkva. Ampak se bojim, da se za vzdrževanje te pestrosti religiozno iskustvo izrablja, ne pa v iz njih napaja. Tko kot v eni partnerski zvezi, ko se partnerja pri gradnji hiše/templja tko v ta templj vgradita, da pol v  njem  svoje ljubezni sploh ne  častita, ampak svojo zvezo le še ptrek družbene potrditve svojega materialnega dosežka utrjujeta.

Kot pravim, teoretiziram pa špekuliram, a na tem početju temeljijo ravno tako močne bojazni pa predsodki, kot je trdna tvoja sigurnost, ki  temelji na osebnem religioznem izkustvu. Probajva se v nadljni debati izognt vrednotenja, kaj je globje pa trdnjše pa več al pa manj vredno. Skušajva predpostavljat, da so to z  enega ekistencialnega vidika enakovredne zadeve.                
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Cerkev slaba ali ne???2
Reply #6 - 30.08.2002 at 13:21:40
 
pred časom sem prebrala (pa se ne spomnim več, kje) tole misel: Cerkev poudarja pomembnost svojega obstoja na domnevnih Kristusovih besedah: 'Peter, ti si kakor skala in na tej skali bom zgradil svoje kraljestvo.'
Kar se te skale tiče (govorim seveda samo kot laik in s svojimi besedami): Cerkev poudarja in priznava samo ZUNANJOST in zunanje lastnosti te skale: njeno trdnost in stabilnost, njeno dokajšnjo neranljivost glede na vremenske razmere.
Toda, kaj dobimo, če pogledamo v njeno notranjost, notranjost te nepremakljive skale? En kup atomčkov, ne prav preveč različnih od tistih, ki sestavljajo vse okrog nas, nenehno gibanje v atomih - vse se giblje. Togost Cerkve in njena neprilagodljivost z življenjem okrog sebe je ravno nezavedanje tega drugega pogleda na skalo.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Cerkev slaba ali ne???2
Reply #7 - 30.08.2002 at 14:32:08
 
titud wrote on 30.08.2002 at 11:01:11:
Glej samoson, prizam da precej špekuliram, ampak to ni moj največji 'greh'....

Moj največji greh v tvojih očeh pa po mojem mnenju je, da teoretiziram....
 
 

Titud, sploh ni potrebno govoriti o grehu, ali napaki. Saj se vendar razumeva. Seveda si špekuliral, pa je to bila tvoja osebna ustvarjalna špekulacija, ki jo je prijetno brati in da vsaj meni vedno veliko misliti. Tudi to, da teoretiziraš v mojih očeh ni nič hudega. Saj prav v tem sva si precej podobna. In mislim, da je teoretiziranje nekaj nujnega za razmišljajočega človeka. In ti si naravni mislec, zakaj bi si torej očital, kar ni nič narobe?

No, in jaz ti tudi prav nič ne očitam. Moral pa sem dati svoje pojasnilo, da ne bi kdo mislil, da so tiste misli, ko si ti špekuliral, zares moje. Zaradi tebe, pa zaradi drugih, pa tudi zaradi samega sebe imam zadeve rad razčiščene, če se da.

A kar zadeva tvoj naslednji post:

[quote]Kaj hočem povedat? Se mi zdi omejeno, res butasto, da  cerku svojo materialno podstat opravičeju z dejstvom, da se drugače njeno religiozno/duhovno izkustvo ne more realizirat. To je skregano z logiko nauka samega, ne morejo verniki garantirat večnost cerkve na zidovih, čeprav je bla simbolično utemljena na skali. Ker zidovi nujno ločujejo, univerzalnost cerkvenega nauka se s cementiranjem njenega občestva  avtomatsko omejuje. Quote:


Glej, zadeva ni tako preprosta. To je moje razmišljanje: Cerkev potrebuje določene materialne kapacitete za svoje delovanje, toda obstoj Cerkve je v svojem bistvu zasnovan v duhovnosti. Če si pozorno bral moje pojasnjevanje, si gotovo opazil, da jaz vedno predpostavljam predvsem duhovne komponente, Cekev kot duhovno tvorbo. In ker to duhovno združbo sestvljamo podobno verujoči ljudje, je normalno, da imamo eno takšne, drugi drugačne funkcije oziroma vloge v tej "družbi", ki je sicer duhovna. Tako jo jaz prednostno pojmujem in tako tudi Cerkev pojmuje samo sebe (s tem mislim uradni predstavniki Cerkve, ker institucija kot institucija in pojem tako ne more razmišljati).

[quote]Kot pravim, teoretiziram pa špekuliram, a na tem početju temeljijo ravno tako močne bojazni pa predsodki, kot je trdna tvoja sigurnost, ki  temelji na osebnem religioznem izkustvu. Probajva se v nadljni debati izognt vrednotenja, kaj je globje pa trdnjše pa več al pa manj vredno. Skušajva predpostavljat, da so to z  enega ekistencialnega vidika enakovredne zadeve. Quote:


No, se strinjam. Mislim, da je to kar prava pot.

Pozdrav


Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Cerkev slaba ali ne???2
Reply #8 - 30.08.2002 at 14:50:00
 
ana wrote on 30.08.2002 at 13:21:40:
pred časom sem prebrala (pa se ne spomnim več, kje) tole misel: Cerkev poudarja pomembnost svojega obstoja na domnevnih Kristusovih besedah: 'Peter, ti si kakor skala in na tej skali bom zgradil svoje kraljestvo.'
Kar se te skale tiče (govorim seveda samo kot laik in s svojimi besedami): Cerkev poudarja in priznava samo ZUNANJOST in zunanje lastnosti te skale: njeno trdnost in stabilnost, njeno dokajšnjo neranljivost glede na vremenske razmere.


Živjo, Ana! Samo kratko pojasnilo k temu tvojemu pojmovanju "skale", ki jo je uporabil Jezus v pogovoru z apostolom Petrom. Upam, da ti bom s tem samo ustregel. Jezus je kot jud tistega časa uporabljal značilno govorico judov tistega časa. Ta govorica je bila redno polna prispodob, prenesenih pomenov, šlo je za zelo slikovito izražanje. Zato je zanesljivo res, da Jezus s to skalo ni mislil fizične skale, ampak je poudaril trdnost kot duhovno stvarnost; - apostol Simon Peter bo trden kot skala zato, ker bo v njem v resnici živel on sam - Jezus. Cerkev  Jezus redno imenuje božje kraljestvo na zemlji. In to pojmuje kot duhovno skupnost vanj in v Očeta verujočih ljudi. To je potrebno torej tako razumet. In Cerkev to tako tudi razume. Druga stvar je pohujšanje v Cerkvi, ki gotovo marskikdaj in v maski kateri obliki je, toda, če smo pravični, bomo pogledali Cerkev kot celoto. Tedaj pa bomo zanesljivo prej ali slej videli, da je ta duhovna tvorba v resnici nekaj veličastnega, ki živi neko svoje, prav posebno življenje, ki "ni od tega sveta", kot bi rekel Jezus. Zato imajo prav tisti, ki pravijo, to je moje mnenje, da je Cerkev predvsem duhovna institucija in v bistvu ni od tega sveta. Dokaz za to je tudi že kar tradicionalno in skoraj bi rekel splošno preganjanje Cerkve.

Po vsem tem je gotovo jasno, da Cerkev ne pozna samo zunanjosti. V bistvu je njena zunanjost nekako nujno zlo zaradi našega človeškega ustroja, zaradi naše telesnosti in značilne duševnosti.

Topel pozdrav!

Samson
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Cerkev slaba ali ne???2
Reply #9 - 30.08.2002 at 15:18:03
 
Te moram, samsom, še nekaj čist konkretnega vprašat, kar je blo že v mojem prejšnjem postu sicer malo manj razvidno vsebovan. A ti ni skoz cerkvene obrede in druge občestvene dejavnosti servirana le  ena bogaboječnost pa tud ponižnost pa ena hvaležnost za vse, kar ti bog, razodevan direktno, tko al tko nud (varnost, mir...)? A znaš dejansko ločit, kaj ti nudi bog kot tak, kaj pa občestvo? Komu prazprav moraš hvaležnost izkazovat? A je vsaj zate po  verskem/cerkvenem nauku živet dejansko isto kot boga skoz sebe razodevat? So te stvari med sabo res povezljive in prehodne brez ostanka?

Sprašujem zato, ker v enem psihološkem smislu je pogosto tko, da če ti eno stvar vedenjsko prakticiraš, jo lahko tud tko  ponotranjiš, da postane del tebe tud v organskem smislu, npr. fiziološko,  v možganih. Ker po eni teoriji mamo vsi en  center za  občutenje boga tkorekoč v možganih, re- ligija je v tem smislu 'ponovno odkrivanje boga'. Po tej teoriji nam ta center nekako zakrni oz. zafunkcionira samo pod določenimi pogoji, potrebnimi za mistično razodetje nasploh. Ker če jaz zasledujem to teorijo, bi  konc koncev v  cerkvenem občestvu lahko vidi en smisu v tem, da te prek prakticiranja enih obredov (tud brez prave verske vneme članov občestva za nauk) pripelje po eni daljši poti do cilja, enega iskrenega religioznega občutja boga. Tle bi bla mogoče ena dolgoveznost pa ortodoksnot razsvetljevanja skoz  cerkveno   občestvo mogoče clo razumljiva, al kaj, samson? Jest zate seveda predpostvljam, da si mistično občutenje enosti z bogom na osebnem nivoju že dal skoz, pa ga obredno v občestvu le obnavljaš pa utruješ. Se opravičjeum, če sem preveč oseben, ampak jest ne vidim pomena o dobroti/slabosti cerkve na kakšen bolj splošen način  debatirat.              
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: Cerkev slaba ali ne???2
Reply #10 - 31.08.2002 at 00:17:46
 
titud wrote on 30.08.2002 at 15:18:03:
A znaš dejansko ločit, kaj ti nudi bog kot tak, kaj pa občestvo? Komu prazprav moraš hvaležnost izkazovat? A je vsaj zate po  verskem/cerkvenem nauku živet dejansko isto kot boga skoz sebe razodevat? So te stvari med sabo res povezljive in prehodne brez ostanka?


Veliko zanimivih vprašanj, titud. Preveč, da bi lahko na vse kar odgovoril. Pa vsaj nekaj: Cerkveni obredi - pa to so skupne molitve vernikov, ko se verniki srečujemo s svojim Bogom kot skupina, ko ga častimo, se mu priporočamo in se mu izročamo. Tako ni nobenega dvoma, da je vseskozi prisotna zavest o Bogu kot osebi in o božjem ljudstvu, ki tega Boga časti in v njemu prebiva. Tu ne vidm nobene nevarnosti za razvoj kakšne pretirane servilnosti do skupine. Tudi hvaležnost, le to glasno izražamo predvsem Bogu, rekel bi samo Bogu.

titud wrote on 30.08.2002 at 15:18:03:
ortodoksnot razsvetljevanja skoz  cerkveno   občestvo mogoče clo razumljiva, al kaj, samson??


Lahko bi se tako reklo, čeprav bi raje dejal, da občestvo razsvetljenja spodbuja in jim ustvarja pozitivno klimo. Je pa krščanstvo tipično družbena vera, zgodovinsko družbena, kjer se človek zveliča s svojim delovanjem v družbi z drugimi ljudmi. Jezus kategorično naglaša, da je enako pomembna ljubiti  Boga samega z vsem svojim bitje enaka drugi, ki je ljubiti svojega bližnjega kakor samega sebe.

Tu gre torej za nekakšno uradno občestvenost krščanstva. Vero živimo, če jo živimo v medsebojni ljubezni, odražati se mora v dobrih delih, sicer je naša vera mrtva, kot naglaša apostol Pavel. In tu je vodilo za praktično življenje večine zavestnih kristjanov, torej tudi moje.


Jtitud wrote on 30.08.2002 at 15:18:03:
est zate seveda predpostvljam, da si mistično občutenje enosti z bogom na osebnem nivoju že dal skoz, pa ga obredno v občestvu le obnavljaš pa utruješ. Se opravičjeum, če sem preveč oseben, ampak jest ne vidim pomena o dobroti/slabosti cerkve na kakšen bolj splošen način  debatirat.              

Ja, zelo si oseben, pa je kar prav tako. Se strinjam, zgolj naštevati nekakšne strašne reči o instituciji, ki ji pač tudi jaz pripadam, ne da bi upoštevali pri tem, da jaz to poslušam in verjetno doživljam po svoje, zna biti neuvidevno, včasih neotesano, vedno pa krivično. Seveda, če predpostavimo, da me jemljete za enakovrednega in dobrodošlega člana tega foruma. Jaz raje govorim osebno. Tako več povem, čeprav se tudi bolj izpostavim. Toda to rad naredim, ker sem prepričan, da samo iskrenost, ki edina lahko posreduje resnico, pomaga do osebnega osvobajanja od najrazličnejših tabujev. Tako mojih kot kakšnih drugačnih.

Ali sem že doživel mistično občutenje enosti z Bogom na osebnem nivoju, je pač vprašanje, na katerega ne morem odločno odgovoriti. Mislim, da se pogosto srečujem s svojim Bogom na zelo osebnem nivoju, in to je najvišja oblika osebne sreče, ki jo poznam. Toda tako to jaz doživljam, vendar ne vem, kako daleč je to. Ko berem spise sv. Janeza od Križa, življenjepis sv. Terezije Velike, pa še vrsto ostalih krščanskih mistikov, pa pogosto vidim, da imam do pravega mističnega združenja z Bogom še zelo daleč. Kajti v to človeka lahko potegne samo Bog sam, to je prav poseben dar, ki ga dobijo za to pripravljeni. Jaz pa mislim, da še nisem dovolj daleč. Ne, nikakor ne.

Seveda to govorim v svoji terminologiji. Kajti ne vem, kaj mistično združenje z Bogom pomeni tebi. Iz konteksta nekako opažam, da si ti to stvar predstavljaš mnogo bolj preprosto, kot si jo npr. jaz. Mistično združitev človeka z Bogom lahko ustvari le Bog sam, tega ne morem doseči jaz ne s svojim delovanjem, ne s svojo voljo. In če mi to Bog dodeli, tedaj to imam, sicer pa ne. Seveda pa se trudimo kristjani za to, da bi nekoč bili primerni za takšno združenje.

Zadovoljen z odgovorom?
Če sva v mistiki, je govorjenje nujno malo bolj mistično, mar ne?

Vse dobro ti želim, tebi in vsem ostalim!

Samson
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Cerkev slaba ali ne???2
Reply #11 - 31.08.2002 at 07:41:15
 
Samson wrote on 30.08.2002 at 14:50:00:
To je potrebno torej tako razumet.

hvala za odgovor, Samson, načelno se strinjam z njim, vendar seveda ne povsem. Ampak veš, pike dobim po celem telesu, ko mi eden reče: to je potrebno tako razumet.

Se ti ne zdi, da je to navadno vsiljevanje mnenja (in posiljevanje z njim) ter prepovedovanje lastnih misli? Poleg tega pa tudi dokazovanje sočloveku (in s tem poniževanje, kar nima veze s ponižnostjo), da nima toliko v glavi, da bi sam mislil, saj so že drugi domislili namesto njega?

Bog govori vsem enako. Od nas samih kot posameznikov je odvisno, ali ga bomo slišali. In zdaj naj ne zaupam Bogu, temveč nekomu tretjemu, da mi bo povedal, kako moram razumeti in pravilno slišati božje besede?


pa seveda eno lepo prijetno soboto želim vsem
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Cerkev slaba ali ne???2
Reply #12 - 31.08.2002 at 11:31:50
 
Quote:
Naša telesnost nas s svojo zakonitostjo telesne uklenjenosti v tosvetno okolje predestinira, da nečemu pripadamo, prirojene značilnosti človekove duševnosti (človek družbeno bitje! - med drugim) pa nas nujno včlenijo tudi v nekakšno organizacijo, pa magari ta forum.


Samson, to so samo vzorci, ki se jih ne zavedaš.

Lahko si to predstavljaš, kot boga, kot nekaj mističnega in v tem je skrivnost boga.

To je odgovor, zakaj ozaveščen človek ne rabi več religije.
Meja med nezavednim in zavednim izgine.

Pravzaprav, če je bog   v meni in če čutim strahospoštovanje do njega, se v resnici bojim sebe.
V cerkvi nam vedno vcepljajo, da je bog nekaj mogočnega in bi se ga morali bati.
Torej, nam preprečujejo, da bi spoznali nezavedni del sebe in se ozavestili.
Saj potem več ne bi rabili religije.

Quote:
, da imam do pravega mističnega združenja z Bogom še zelo daleč.

Gre se samo zate, Samson.....samo zate.
In dokler se boš "boga" bal, tako dolgo se ne boš mogel združiti z njim.

To je  začaran krog in v tem je tudi odgovor na to, zakaj ne bomo mogli sesuti cerkve.
Ja....Jezus je vedel......

Quote:
Seveda pa se trudimo kristjani za to, da bi nekoč bili primerni za takšno združenje.

Ne morete biti primerni za združenje, če ste v sebi ločeni.
Saj že "kristjan", pomeni pogojevanje.

Quote:
Vero živimo, če jo živimo v medsebojni ljubezni,

Tega ne razumem.
Saj se vera in ljubezen izključujeta.

Quote:
Tudi hvaležnost, le to glasno izražamo predvsem Bogu, rekel bi samo Bogu.


Kako lahko izražam hvaležnost nekomu, ki ga ne poznam ?

To je način, kako pobegnem od realnosti in s tem, da bi se soočil s sabo in se tako ozavestil.
Ampak.....potem ne bi rabil več religije......ne bi bilo strahu.....
Potem bi moral sprejeti odgovornost za svoje življenje.....


Življenje bi naj bilo ena sama hvaležnost in  ne želja. To pomeni, da je strah (ego )  zelo močan.

Kaj želite doseči s to željo ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Cerkev slaba ali ne???2
Reply #13 - 31.08.2002 at 12:07:38
 
Samson wrote on 31.08.2002 at 00:17:46:
Cerkveni obredi - pa to so skupne molitve vernikov, ko se verniki srečujemo s svojim Bogom kot skupina, ko ga častimo, se mu priporočamo in se mu izročamo.

zakaj govoriš o svojem bogu, s tem avtomatsko priznavaš da vi mate svojga, mi pa svojga - drugega. pa ni res, samo en je, samo drugač mu rečemo.
a bi lahko reku : 'srečujemo z Bogom'
takoj bi manj delil ljudi na nas (sebe) in druge

Q
o Bogu kot osebi in o božjem ljudstvu, ki tega Boga časti in v njemu prebiva
Q
ti torej dejansko vidiš boga kot osebo (strica z brado) v kateri prebivamo?


ljubiti svojega bližnjega, kakor samega sebe
tu, ti daješ poudarek pred vejico, jaz pa pravim da moraš najprej ljubiti sebe, in potem ravno toliko druge, če samega sebe ne ljubiš, potem tudi drugih ne, saj jih ljubiš toliko kolikor samega sebe, in če hočeš druge ljubiti brezpogojno moraš najprej ljubiti sebe.
takemu pa danes radi rečemo narcis, takim ki smo na poti da spoznamo samega sebe, da bi sploh vedeli kaj je to kar naj bi ljubili, da bomo potem sploh sposobni ljubiti druge v vsej njihovi veličini - BOG - jaz in vse&vsi ostalo&ostali


Q
Mislim, da se pogosto srečujem s svojim Bogom na zelo osebnem nivoju, in to je najvišja oblika osebne sreče, ki jo poznam.
Q
povej ... ti je takrat bolj fino kot pri orgazmu z ljubljeno osebo?


Q
pogosto vidim, da imam do pravega mističnega združenja z Bogom še zelo daleč. Kajti v to človeka lahko potegne samo Bog sam, to je prav poseben dar, ki ga dobijo za to pripravljeni.
Q
si kdaj pomislu, da se moraš samo odločit da si pripravljen, dopustiti si pripavljenost ... kej narest za to da boš postal pripravljen (vsaj namero sprožit v to smer), in pol si pripravljen (tukaj in zdaj), in ta dar imamo vsi, biti pripravljeni, na poti do tja je samo ego, jaz, ti ... tisto v tebi kar ni Bog.
sicer je del Boga ampak ni Bog.
jaz ne more spoznati prave ljubezni, dokler se ne prebije do tja, (ko ugleda višji jaz, ga šele lahko ljubi, in takrat šele lahko ljubi druge - brezpogojno), s tem da se spreminja, da vedno manj stvari DELUJE po svoje in jih začne delovati po Bogovo - po tej združitvi, po ozaveščenju tega, se šele začne priprava na združitev z BOGOM.


to da je to in to potrebno tako razumet, je dogma če jest kej štekam igro.


ps:
robi dobr si nam to zložu, takih manjka (meni) od tebe, take si v začetku tipku, tazga te mam rajši.
mogoče si tak mal slabši, ampak te vsaj jest štekam in se strinjam s tabo, si u bistvu napisu isto kt jest hkrati, iz skupne zavesti, po svoje, isto k titud zadnjič. bi lahko reku iz enosti.

ampak

Kaj želite doseči s to željo ?

to mi je pa takoj dvojnost dvignl gor - egiču ne sede to ... ta stavek ne spada v kontext, meni ne,


ne
vse tole:
Ampak.....potem ne bi rabil več religije......ne bi bilo strahu.....  
Potem bi moral sprejeti odgovornost za svoje življenje.....  
 
Življenje bi naj bilo ena sama hvaležnost in  ne želja. To pomeni, da je strah (ego )  zelo močan.

Kaj želite doseči s to željo ?


strah egiča, upor, v začetku si lepo povedu, pol je blo pa že preveč naenkrat, pomoje, sej veš ... lahko ...

no pa sej sm tud jest svoje 'izvajanje' tko zakluču, včasih je treba, to je res, treba pa je met filing kdaj se ustavt ... pri kazanju na ego, pri ogledalu v bistvu.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Cerkev slaba ali ne???2
Reply #14 - 31.08.2002 at 12:13:27
 
Quote:
ampak

Kaj želite doseči s to željo ?

to mi je pa takoj dvojnost dvignl gor - egiču ne sede to ... ta stavek ne spada v kontext, meni ne,  

Gape, tu mi manjka še en "puzzle" Smiley, zato takšno vprašanje.

Ja....RAZUMEVANJE....
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 5