Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 8 9 10 11 
(Read 45706 times)
vilma
5
*****
Offline

MIR IN HARMONIJA V VSAKEM
SRCU
Posts: 702
Celje, Slovenija
Gender: female
Re: Cerkev v šoli?
Reply #135 - 04.12.2002 at 16:53:01
 
Pozdravljeni,

Ko sem prebirala odgovore in mnenja, glede tega, ali Cerkev spada v šolo, oz, ste za verouk v šoli, sem pomislila, da bi bilo dobro, da bi podala še jaz svoje mnenje;
Mislim, da kot predmet o Verstvih sveta, ne bi bil slab. Pa še ta naj bi bil v višjih razredih, saj otroci - po moje takrat bolj razumejo zakaj se gre! Bilo bi zanimivo, saj so verstva sveta resnično zelo različna in po svoje zelo zanimiva. Če bi teolog predaval, bi to bilo po eni strani dobro, po drugi pa spet ne, čeprav imajo ti veliko znanja. Vendar, teolog, pa čeprav ni čisto zavezan kot duhovnik, je še vedno religiozen... Po moje, bi to moral biti ateist, čeprav šolan teolog...
Kar se pa tiče verouka, pa Cerkev nima tam kaj iskati, kajti, če se da prednost Katoliški Cerkvi, kdo pravi, da do verouka nimajo pravice tudi otroci nekristjani? Potem bi lahko po šoli hodili tudi Rabini, pa Hođže! Pa tudi, ali nismo kot farani dali denar, da imajo fare svoje učilnice? Mislim, da bi bilo to smiselno premisliti!
Pa lep pozdrav!
Back to top
 
 
IP Logged
 
DylanDog
5
*****
Offline


Posts: 791
somewhere in space..
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #136 - 05.12.2002 at 17:53:27
 
Jaz sem proti.


Cerkev nima kaj iskat v šoli, kot tudi v politiki in še kje ne,  že tako jim preveč dovolimo_popuščamo_odpuščamo_pozabljamo.  



LP, Dylan Dog
Back to top
 

Think P O S I T I V E
WWW WWW  
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Cerkev v šoli?
Reply #137 - 06.12.2002 at 18:33:13
 
Jaz sem pa za, vendar v okviru kroška, tako se lahko vsak sam odloči, ali bo hodil ali ne.
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
Terrania
5
*****
Offline

Dih brez namena. Sapa
v bogu. Veter.
Posts: 691
Maribor
Gender: female
Re: Cerkev v šoli?
Reply #138 - 06.12.2002 at 20:37:04
 
V okviru devetletke obstaja kot izbirni predmet Verstva in religije se mi zdi.

Stvar ni slaba, otroci si lahko predmet prostovoljno izberejo, se pravi ni obvezen. Poučuje ga specializiran družboslovni profesor, ki ponavadi poučuje tudi etiko. Stvar je odvisna od šole, ampak poznam način dela na eni izmed mariborskih šol in se mi zdi do neke mere vredu. Otroci majo priložnost zvedet več o zgodovini glavnih svetovnih religij. V prvem letu poučevanja tega predmeta, so otroci poleg učenja obiskali tudi predstavnike Krščanske cerkve, njihov samostan, Protestantsko cerkev, spoznali razlike med njima, se pogovarjali z Pravoslavnim duhovnikom, z Muslimanskim duhovnikom, z Mormoni, z Hare Krišna folkom.. morda sem kaj izpustila. To se mi zdi pozitivno in poučno. Tak način poučevanja religije v šoli je dober, verouka v šoli pa se mi zdi tudi kot oblika krožka bedarija. Verouk lahko poteka po času pouka, v cerkvi ali prostorih župnišča, v šoli pa nima kaj za iskat.
Back to top
 

It is a mistake to think you can solve any major problems just with potatoes. &&Douglas Adams
 
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Cerkev v šoli?
Reply #139 - 09.12.2002 at 13:10:12
 
za takšen pouk sem pa prec
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Cerkev v šoli?
Reply #140 - 09.12.2002 at 14:01:07
 
Zanimivo (in zabavno) je bilo videt v včerajšnjem filmu na tv (Hanah in sestre) kako je Woody Allen v iskanju smisla prestopil iz judovske v krščansko vero (ker se  je prejšnje preprosto naveličal in kar je seveda močno razjezilo njegovega fotra). Potem ga je bilo prav fletno gledat, kako je postopal po cerkvah, okoli raznašal cele kupe mašnih knjig, pa take in drugačne križe ter druge verske rekvizite. Ko je spoznal, da je vse skupaj ena sama komerciala, je poskušal dalje in pristopil k bolj preprostim harekrišnovcem (od katerih je tudi dobil cel kup literature), vendar se tudi zanje ni ogrel, ker mu ideja, bi si moral pobriti glavo in v rjuho odet plesati po cesti, nekako ni legla.

Na koncu je našel smisel med gledanjem nekega absurdno komičnega filma bratov Marx, ko se mu je posvetilo, da je življenje pravzaprav dragocen dar, ki ga je vredno polno živeti in to vsak trenutek posebej, ne pa se obremenjevati z razno nepotrebno navlako, ki nas v resnici le oddaljuje od samih sebe.

Back to top
 
 
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Cerkev v šoli?
Reply #141 - 11.12.2002 at 10:53:06
 
Škoda da sem ta film zamudila. Pa saj se verjetno tudi ne bi zmenila zanj, če mi ga ne bi priporočali, ker mi je Woody Allen nekoliko antipatičen.
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #142 - 11.12.2002 at 11:09:35
 
Quote:
Na koncu je našel smisel med gledanjem nekega absurdno komičnega filma bratov Marx, ko se mu je posvetilo, da je življenje pravzaprav dragocen dar, ki ga je vredno polno živeti in to vsak trenutek posebej, ne pa se obremenjevati z razno nepotrebno navlako, ki nas v resnici le oddaljuje od samih sebe.


Je alen ta pragmatizem vzel preveč dobesedno, je ta grd antipatičen star dedec obesu svojo moralo še enkrat na klin, ko se je spečal s svojo pohčerovljenko  Angry  

Je pa to že drug film zapored, ki prikazuje, da tud ortodoksna  verska vzgoja, kot je židovska, ne zaleže kaj dost pri globjih moralnih dilemah. Tko je zadnjič je tko en bogat zobar v enmu filmu dal ubit svojo ljubico, ker ga je začelo kao izsiljevat.  Je bil sicer mal v dilemi, da ga njegov jahve gleda, ampak je pragmatičen interes zmagov: ker ni noben zvedu, je obdržal hkrat ugled, dnar  in familjo in klinc gleda  jahveja pol  Angry ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Cerkev v šoli?
Reply #143 - 11.12.2002 at 11:11:34
 
To je poleg Annie Hall njegov najboljši film, v katerem Woody Allen niti ni osrednja figura. Pomembnejši vlogi igrata naprimer Mia Farrow in Michael Caine.

Ali je nesimpatičen ali ne, niti ni toliko pomembno, saj je več kot odličen z (inteligentnim) igranjem nevrotičnih oseb (tak je najbrž tudi v resničnem življenju) in takšni smo v manjši ali večji meri vsi zahodnjaki.

Kadar nam je nekdo izrazito nesimpatičen, se je vredno še posebej potruditi in v sebi poiskati tisti del naše lastne osebnosti, ki jo predstavlja in ki jo poskušamo na vse načine prikriti, oziroma potisniti.

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #144 - 11.12.2002 at 12:37:53
 
Ne me narobej zastopit, bardo. Tisto slabšalno, ne samo v fizičnem, ampak predvsem tud v moralnem smislu,  mu je ven udarlo v real-lajfu, ko je svojo lepo tapravo ženo mio varal z njuno posvojeno kitajko.

Drgač sem pa tud jest po moje skor vse njegove filme gledov in je tud mojo pozornost znal prikovat  nase s  svojim nervotičnim intelektualizmom. Žena ga sicer noče videt zarad zgoraj opisane antipatičnosti in škandalozne domače scene, jest sem pa v njegovih filmih začel opazovat njegovo nebogljenost, ko se je treba na karkoli fiksnega v življenju naslont. Na intelekt ne, na vero ne, na ljubezen ne... Ostane samo še nevrotično zadovoljevanje  pragmatične interesa, kjer so pa spet vsi tisti, ki ne intelektualizirajo, vsaj korak pred njim in daleč  uspešnejši (lepši, bogatejši, praktičnejši..). Vse kar mu ostane, je zapeljevanje z intelektom kot okrasnim perjem, ki pa do konca filma (namenoma la pa ne) tud pr men  izgubi svoj psihadeličeni lesk.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Cerkev v šoli?
Reply #145 - 11.12.2002 at 13:20:53
 
Trudim se, da ne bi sodil umetniških del po bolj ali manj "izprijenih" življenjih ustvarjalcev, ampak jih jemljem taka kot so, ter predvsem po tem, kaj in kako mi znajo nekaj izpovedati.

Sicer so (najbrž zaradi narave dela, ki zahteva vrtanje po neznanih kotičkih duše in ustrezno večjo občutljivost) tako skoraj vsi umetniki slavni tudi po svojem od širših množic obsojanja vrednem obnašanju. Tudi naš največji pesnik je bil naprimer pijanec z nezakonskimi in zapuščenimi otroci, vendar ta dejstva ne zmanjšujejo vrednosti in sporočilnosti njegovega dela.

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #146 - 11.12.2002 at 14:24:16
 
Ne da se ne bi mogu čist identficirat z njegovimi režisersko/igralskimi pogledi na svet samo zarad njegovga privat življenja.  Po moje je ostal  mal zadej tud svojimi intelektualnimi dilemami, zato tud kot karikature nimajo prave magije v seb. Današen intlektualec svoj pragmatizem že sproščeno  živi na način, kot ga je filmski alen šele odkrival kot edino možnega po števlnih nesupešnih pobegih v čisti intelekt, vero in  ljubezen. Sodobni intelektualec ne jebe nč od tega posmično oz. samo tolk, kolikor se po sili prilik drži pragmatičnega interesa: keša, družbenga položaja in duševno/telesnega uživaštva, ki je oboje strogo privatna zadeva.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Cerkev v šoli?
Reply #147 - 11.12.2002 at 15:36:59
 
Woody Allen sicer tudi ni na vrhu moje top lestvice najpriljubljenejših režiserjev ali igralcev, vendar trdim, da je ravno zaradi tako različnih in včasih kontroverznih reakcij na njegova dela, še vedno aktualen. Neaktualna so dela, ki puščajo gledalce hladno nezainteresirane, tako v pozitivnem kot v negativnem smislu, kar pa za Woody Allenove filme ne bi mogel trditi, saj gledalce ali izrazito odbijajo ali pa vedno znova pritegnejo.

Nevrotične intelektualce, nabite z iracionalnimi frustracijami in nerazumljivimi anksioznostmi, ki jih običajno v malce karikirani vlogi predstavlja v svojih filmih, je mogoče vsakodnevno srečevati tudi tukaj, med nami in ne samo v visoko urbaniziranem in hitroživečem New Yorku, v katerega so sicer njegovi liki umeščeni.
Sicer pa že sama skovanka pojma "sodobnega intelektualca" deluje v tem kontekstu dovolj komično, kar pravzaprav le potrjuje zgornje ugotovitve.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Moonlight
5
*****
Offline

You are the master of
ure Body and  ure soul.

Posts: 1189
MEDVODE
Gender: female
Re: Cerkev v šoli?
Reply #148 - 30.12.2002 at 10:38:08
 
DylanDog wrote on 05.12.2002 at 17:53:27:
Jaz sem proti.


Cerkev nima kaj iskat v šoli, kot tudi v politiki in še kje ne,  že tako jim preveč dovolimo_popuščamo_odpuščamo_pozabljamo.  



LP, Dylan Dog



Cerkev v šoli?
Zanimivo je to, da bi jo lahko vpeljali tudi v "državni zbor" 1 ura tega osnovanega predmeta jim ne bi škodila... Grin Grin

Ne, saj je vse lepo in prav, ampak naj imajo učenci in starši potem pravico -  naj bo to kot krožek, strinjam se s tem.

Back to top
 

Your soul has WINGS.
 
IP Logged
 
klimax
3
***
Offline

there is moment as you're
waking, when you become
aware of the real world
around you, but you're
still dreaming
Posts: 176

Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #149 - 30.12.2002 at 15:27:24
 
pa saj obstaja verouk....zakaj bi bili se cerkveni krozek v solah ?

krozek lahko tud kar zelo hitro postane izbiren predmet in izbiren predmet lahko postane obvezen...

sam sem recimo v osnovni soli dobu oceno iz racunalnistva, ki mi je pomagala pri uspehu...pa ni slo za noben izbiren predmet ampak krozek.

In potem imas ze privilegije krscanskih otrok v drzavnih solah, kar pa ni prav.

Cerkev najmanj spada v solo, pa naj bo to v obliki krozka al pa izbirnega predmeta...zelo pa podpiram to, da bi poucevali o vseh verstvih, tako da cerkev nebi imela nobenega vpliva. Vsak bi se potem lahko odlocil, kaj mu je najbolj pisano na kozo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 8 9 10 11