Jst
Guest
|
Hallo,
Brus Li, pa sej ne gre zato, da bi se vrnili nazaj k Naravi. Gre zato, da moramo danes, doseci sintezo med anticnim/podzavestnim in sodobnim/zavestnim.
Npr. stari Mag bi svoje budne sanje opisal takole: Prejel sem Bozjo milost in videl njegovo Voljo Sodobni psihoanalitik bi rekel: Imel sem lucidne sanje. Oba govorita o popolnoma isti stvari, le izrazi so drugi.
Opis npr. clovekove psihe in njenih sil je bil od obdobja do obdobja razlicen. Prilagojen je bil casu, ljudem, zunanjim okoliscinam itd., itd. Npr. anticni grk je uporabil svoje starogrske bogove s Zeusom na celu, srednjeveski pravoslavni grk, angele in demone namesto bogov, sodobni grski psihoanalitik pac spet druge izraze. Popolnoma druge besede za popolnoma isto stvar. Pac drugo zivljenje in cas itd.
Problem vidim v tem, da npr. stari grk je znal priklicati Zeusa v sebi ali drugih ljudeh. Srednjeveski grk je znal priklicati angele in se pogovoriti z njimi, znal je gospodariti demonu v sebi. Kaj pa sodobni grk? Ta sodobni izredno inteligentni znanstvenik prodirnega uma, ta doktor znanosti?
No, on zna predvsem govoriti, se pogovarjati, pisati knjige, analizirati, z razumom razumeti itd. v cimer je odlicen.
Sodobni znanstvenik/psihoanalitik ne sme zavreci svojega izrednega uma. Mora ga ohraniti, hkrati pa mora osvojiti tudi dejansko prakticno znanje starih narodov.
In ko bo sodobni psihoanalitik, poleg vse formalne izobrazbe, fakultet, doktoratov, ki so tudi sicer zelo pomembni, se znal zbuditi v sanjah in v njih potovati in morda celo poseci v sanje svojega pacienta ali pa biti v njih pasivno prisoten..., in nato v svojem znanstvenem jeziku vse to tudi opisati in prenesti svojemu pacientu in javnosti v preprostem razumljivem jeziku in praksi, sele potem bo on dosegel svoj cilj in si zasluzil naziv doktor znanosti iz zdravljenja dus. Ker bo izkustveno razumel sanje in ne zgolj na podlagi opisov pacientov/statistiki in pasivnemu opazovanju lastnih sanj/statistiki.
Do takrat pa bodo za mene vsi Jungi, Freudi itd. in ostali psihoanalitiki predvsem odlicni teoretiki brez nekega prakticnega znanja in sposobnosti zdravljenja.
Za konec naj recem, da nikogar ne podcenjujem, samo stvari je pac treba postaviti na svoje mesto. Filozofija je neprecenljiva, ker ti je lahko neizmeren vir teoreticnega znanjha in kar je bolj pomembno, idej, ampak prakticne vrednosti pa nima. Isto je s sodobno psihoanalizo.
Zaradi tega zgoraj opisanega jst tudi ne berem psihoanalitikov in filozofov, ker se po cca. 8 letih branja, branja, branja... trenutno pac ukvarjam s prakso, ki na koncu edina steje.
In ko bos obvladal prakso, bos z njenim opisom delovanja in rezultatov tudi sam lahko napisal odlicno filozofsko/psihoanaliticno knjigo, dal ljudem prakticne nasvete in razumel bos sile v cloveku in naravi, skratka Zivljenje bos razumel, ker ga bos izkusil na vseh njegovih nivojih, ne le na Fizicnem planu.
Tako je bilo vcasih. Danes pa najprej obvladas knjige, za prakso pa kakor kdaj in odvisno kdo.
|