Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 11704 times)
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #15 - 03.01.2003 at 14:03:57
 
Eva, pridno ti tole tipkaš… Wink


gape wrote on 02.01.2003 at 13:14:11:
edin _moramo_ je mal trda beseda ... pa naj ji bo

5. Govoriti moramo le v svojem imenu. Ko se pogovarjamo, moramo jasno povedati, da govorimo le svojo resnico in ne popolne resnice
Hmm, tale "moramo" je verjetno njegova resnica… Mogoče je pa njegova naslednja lekcija »moramo«? Wink

Je pa tudi sam v knjigi zapisal:
»Ljudje delamo napake in tudi jaz sem med njimi. Saj prav zato delajo svinčnike, ki imajo na drugem koncu radirko.«



Quote:
Ta pravila sem si že večkrat prebrala, celo prepisala sem si jih in obesila na omaro, ampak je res, da 'pridno' podlegam čustvom in jih vedno znova pozabljam.  Embarrassed


ARS wrote on 03.01.2003 at 12:02:45:
Lohk zmeri nuca, če še na kak način slišiš/prebereš.

Aha…Poznam to… Ne pomaga, če si jih prepišeš tisočkrat, če si jih obesiš na omaro ali na hladilnik, ne pomaga, če jih samo bereš ali poslušaš… Po mojem mnenju je edino izvedljivo na dva načina: ali da si vseskozi pozoren sam nase (se zavedaš samega sebe, svojih misli in svojih dejanj), kar je zelo težko, ali pa da imaš ob sebi nekoga, ki ti da iskreno ogledalce… Če sem recimo navajena, da uporabljam »ti« trditve, potem sama sebe niti ne slišim… Slišijo in občutijo pa me drugi… In če zmorem z nekom:

6. S sogovorniki moramo deliti vse svoje pomembnejše občutke
7. Moramo biti tako pogumni, da drug z drugim delimo svojo ranljivost,

potem mi ta nekdo lahko pove, da sem spet uporabila »ti« trditev, namesto »jaz« trditve. Pa spet in spet in spet… In rezultat? Hja: »jaz« sem te doživela tako in tako…

Ali pa obstaja še kakšna tretja možnost?
m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #16 - 03.01.2003 at 14:11:49
 
ARS wrote on 03.01.2003 at 12:02:45:
Se mi zdi, da mi tole zadnje, "jaz-ti", niti ni več izziv, sem se pa zavedla, da še vedno kaj rečem, pa čeprav niti slučajno ne mislim tako, kot je slišati

Približno enako, ARS.
Se mi zdi, da če pišem, tkole kot zdajle, npr. gre vse bolj počasi, premišljeno in bolj pazim, kaj pišem, enako, če pišem svoj dnevnik, ampak je pa velikokrat, predvsem z možem taka situacija, ko 'pravim( Grinmilo rečeno)' Al pa: Nehi me jezit! Angry  Sam je pa res tut to, da zadnje čase, če to rečem, mam zmeri to v mislih, da je MOJA reakcija, pa se začnem vn mazat: to kar delaš me jezi..  Sad & stuff in ko to nardim, pol avtomatično začnem razmišljat, zakaj me jezi pa tud on me vpraša, zakaj je tko in zato lahko pritrdim temule, kar mi je ful všeč, in zarad česar se ful splača popazit na te besede:
Quote:
Pomembna posledica vsega tega zame osebno je dejstvo, da bom odkril svoj resnični jaz, če bom 'lastnik' svojih odzivov in če bom sprejel odgovornost zanje. Počasi bom spoznal, da v moji naravnanosti obstaja nekaj hromečega, izkrivljenega, kar moram predelati. Tovrstna iskrenost se bo pokazala kot neustavljivo uvajanje v zrelost.

Quote:
Spoznali bomo sebe, kakršni smo v resnici, in ugotovili bomo, da smo vzpostavili iskrene zaupne odnose, namesto da bi se zapletali v prevare obtoževanja.

Tko da mi pomaga tut vzorce odkrivat.

gape wrote on 03.01.2003 at 12:45:49:
hudo dobra knjiga ...

me veseli  Wink
(sam kaj točno si pa mislu z besedo "hudo"  Shocked)
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #17 - 03.01.2003 at 14:35:32
 
Miska wrote on 03.01.2003 at 14:03:57:
Eva, pridno ti tole tipkaš… Wink

You can say that again  Grin (mam kompleks, rajš ne rečt)
Quote:
Je pa tudi sam v knjigi zapisal:
»Ljudje delamo napake in tudi jaz sem med njimi. Saj prav zato delajo svinčnike, ki imajo na drugem koncu radirko.«

Tole mi je všeč pri njem, ma zmeri take. Npr 5. točko, potem, ko 'soli pamet' kako in kaj je treba ravnat, zaključi: "Kako nespameten sem, ko se pretvarjam, da poznam vso resnico, ko dejansko poznam le en sam delček!"
Al pa 8. "Ah, saj res, hvala, da ste me poslušali."


Quote:
Ne pomaga, če si jih prepišeš tisočkrat, če si jih obesiš na omaro ali na hladilnik, ne pomaga, če jih samo bereš ali poslušaš…

Po mojem tut to pomaga, sploh če jih tisočkrat Cheesy Shocked Kar velikrat slišim, al pa napišem, se me začne počas prijemat, sploh pa, ko jaz to berem, se potrudim zraven tut kaj domislit no. (ne tko, kokr sm rožni venc molila pri maši Grin)
Quote:
Po mojem mnenju je edino izvedljivo na dva načina: ali da si vseskozi pozoren sam nase (se zavedaš samega sebe, svojih misli in svojih dejanj), kar je zelo težko, ali pa da imaš ob sebi nekoga, ki ti da iskreno ogledalce…

Prvo se strinjam, je težko, ampak vaja dela mojstra. Pravzaprav stric John pravi, da tri tedne vaje rabmo, da se nas stvari primejo, ampak je treba vadit vsak dan.
Kar se tiče druge možnosti, jest sicer pred možem velikrat na glas razmišljam, da mu lahko povem, kako se počutim, pa kako se te stvari pri meni dogajajo in potlej ko se on zapleta skoraj norca delam iz njega, ko mu poskušam pokazat, kako so stvari povezane,on mi pa govori, da to ni tko. Dočim, ker se vseeno pridno uči od mene, če mi kasneje sam poskuša pokazat, kje ga lomim, me prime samo: ZASE SE BRIGEJ!  Grin Potlej me pa oponaša pa on norca dela iz mene... Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #18 - 03.01.2003 at 21:12:57
 
Miska wrote on 03.01.2003 at 14:03:57:
Aha…Poznam to… Ne pomaga, če si jih prepišeš tisočkrat, če si jih obesiš na omaro ali na hladilnik, ne pomaga, če jih samo bereš ali poslušaš… Po mojem mnenju je edino izvedljivo na dva načina: ...

Ti zagotavljam, da lahko pomaga, tako prepisati kot opomnik si nekam dati ... torej zagotovo nista le dva načina; v vsakem primeru pa samo dejstvo nekega teoretično - kao - osvojenega znanja prav nič ne pomeni, če ga v življenje ne spravljaš ... in spraviš.

Lep večer,
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #19 - 04.01.2003 at 14:17:44
 
Nekaj imam v mislih. Se mi zdi, da bi mi čisto prav prišlo, če bi me tudi vi opozorili na kikse v zvezi s temi pravili, ki jih delam zaradi zmanjšane pozornosti ali pa ker pravil ne razumem dobro, oz. ne razumem, kako se kakšna situacija nanje nanaša, ali pa ker ne razumem dobro, kaj govorim - pišem, oz. ker preprosto kaj spregledam, al pa se mi samo ne da. Kakorkoli, bi mi blo čisto prav, če bi mi povedal, če vam kdaj kaj v oči pade. Lahko tudi privat. Če že ne tukaj. Je pa tale topic 'idealen'.
Tko da: Hvala. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #20 - 13.01.2003 at 12:12:05
 
Vidm zdej, da to ni točno tist, kar sem imela v mislih(http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=prijateljstvo;action=display;num=... pomaga pa lahko ravn tko.


13 Ko se nam ljudje zaupajo, morajo v naših reakcijah čutiti empatijo in oporo
V enem izmed šaljivih prizorov v filmu Rocky I se Adrian, sramežljivo dekle 'italijanskega žrebca', umakne za zaprta vrata. Rocky večkrat potrka na vrata, toda odgovora ne dobi. Končno reče v svojem zelo značilnem tonu: »Veš, nisem navajen pogovarjati se z vrati.« Odgovora pa še vedno ni.
Včasih, ko se lotevam mučnega procesa odpiranja sebe in ne dobim pomirjujočega odgovora, bi najraje uporabil Rockyev stavek. Občutek, da govorimo zaprtim vratom, je vedno neprijeten in nam jemlje pogum. Kar v resnici potrebujemo, je empatija, zagotovilo, da nas je človek slišal in se nam pridružil v našem doživljanju.

Empatijo imamo pogosto za nasprotje simpatije in nevtralnosti. Pri simpatiji delimo z drugim njegove čustvene reakcije. Človeku se pridružimo predvsem v njegovem trpljenju. Kadar izkazujemo simpatijo, vedno obstaja nevarnost, da bomo videti vzvišeni in zavetniški. Svoj odpor do zavetniške simpatije kažemo tedaj, ko odločno zavračamo, da bi nas ljudje pomilovali. Nevtralnost je bolj podobna zaprtim vratom. Nevtralnost pravi: »Popolnoma vseeno mi je.« Tovrstna ravnodušnost je za večino nas zelo boleča.
Pri empatiji v večji meri delimo z drugim njegovo izkušnjo; njegove misli, občutke in njegovo naravnanost. Pri empatiji se postavimo v kožo nekoga drugega. Z močmi svojega uma in domišljijo mislimo njegove misli, želimo tisto, za kar si prizadeva, čutimo, kar občuti drugi. Skratka, doživljamo, kar trenutno doživlja ta človek.
Ko beremo neko zgodbo ali gledamo film, običajno instinktivno občutimo empatijo. Poistovetimo se z nastopajočimi in podoživljamo dogajanje. Tudi če sta zgodba ali film domišljijska, postanejo nastopajoče osebe za nas resnične. Živo se poistovetimo z njimi. Srce nam bije hitreje, lasje se nam ježijo od strahu in skupaj z njimi nas spreletava cela paleta človeških misli in občutkov. V nekem smislu si nadenemo njihove osebnosti. S pomočjo tega procesa empatije nekako postanemo oni. Včasih si celo želimo, da bi 'barabe' ubežale, ker se istovetimo z njimi. Imamo jih za žrtve, čeprav jih v resnici zasledujejo 'dobri'.

Tako kot druge sposobnosti, ki so povezane s sporazumevanjem, je empatija sposobnost, ki jo lahko razvijamo. Včasih se mi zdi, da predstavlja glavno oviro za empatijo naše trmasto prepričanje, da so vsi ljudje natanko taki kot mi. Vztrajamo v veri, da vsakdo vidi stvari tako, kot jih vidimo sami. Vsi reagirajo – tako mislimo – ravno tako kot i. Če hočemo razviti svoje sposobnosti za empatijo, moramo priznati enkratnost in drugačnost vsakega človeka. Moramo se naučiti opuščati lastna merila in instinkte ter prevzeti merila drugih. V nekem smislu je empatija osnovna spretnost človeka, ki v procesu sporazumevanja posluša.
Kot smo že povedali, empatija zaradi razlik med nami ni enostavna. Še posebej težka je tedaj, ko se kdo ne strinja z nami, nas dejansko ne mara ali mu ni všeč, kar počnemo.Če v takih trenutkih stopimo iz svoje kože in si nataknemo njegovo, dosežemo popolnost empatije. Te gore človek ne prepleza, če nima veliko predhodnih izkušenj z nižjimi griči.Empatijo, tako kot večino spretnosti, si pridobimo damo s postopnim napredovanjem. Svetovalci bi morali vedeti, da os tedaj, ko človek razkriva sebe, pogosto še najmanj pomembne besede, ki jih uporablja. V prizadevanju, da bi razvili svoje sposobnosti za empatijo, moramo pozorno spremljati besedna sporočila drugega človeka. Toda še pomembnejši so nebesedni znaki. Sem spadajo izrazi na obrazu, jakost in barva glasu, predahi ter govorica telesa na splošno. Ni ravno enostavno prehoditi miljo v tujih mokasinih. Toda če se res hočemo poglobiti v misli in v naravnanost nekoga drugega ter vstopiti v jegovo doživljanje, to lahko storimo. Prvi potreben korak je ta, da stopimo iz svojih mokasinov.

Včasih ponudimo drugemu le svojo glavo. Poslušati samo z glavo je razmeroma lahko. Skrbno pretehtamo predstavljena dejstva in z njimi povezano logiko. Kdor posluša samo z glavo, lahko povzroči, da se človek, ki se razkriva, počuti kot sporna zadeva ali problem. Kadar prisluhnemo samo dejstvom, slišimo le del in preslišimo celoto. Običajno se človek, ki posluša samo z glavo, oddalji od empatije, ker sliši samo dobeseden pomen besed. »Točno tako si rekel,« nas opomni. Toda različnim ljudem besede le redkokdaj pomenijo isto. Govornike in učitelje večkrat opozarjajo: Ne smete slišati le vprašanja. Slišati morate človeka, ki postavi vprašanje.
Druga ovira za empatijo izvira iz dejstva, da ljudje navadno mislimo veliko hitreje, kakor smo sposobni govoriti. Zato si mora človek, ki posluša, prizadevati, da se osredotoči na govorečega. Ker mislimo hitreje, kot lahko govoreči pripoveduje, lahko postanejo manjši miselni odmiki prava skušnjava. Če tej skušnjavi podležemo, bo najbrž govoreči to opazil in sklepal, da smo naveličani ali do njega ravnodušni.
Najresnejšo oviro za empatijo pa vsekakor predstavlja naša zaverovanost v nas same. Kar slišimo, radi navezujemo na lastne izkušnje. Vsakomur postavljamo za merilo sebe in svoje izkušnje. »Čudno,« si mislimo, kadar slišimo kaj, česar sami še nismo doživeli. »Temule bi bilo pregledati kolesca. Zdi se mi, da mu eno manjka.« Ali pa imamo v mislih svoj program in ugibamo, kako dolgo še nas bo sogovornik zadrževal. Nestrpnost bo prosevala skozi naše zaigrano zanimanje. Govoreči navadno razločno razbere našo oceno: »Žal te ne uvrščam med posebno pomembne ljudi.«

...se nadaljuje
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #21 - 13.01.2003 at 12:12:24
 
Spominjam se neke noči, ko me je poklical po telefonu mlad moški, ki se je znašel v stiski. Glas se mu je tresel, ko me je vprašal: »Ali lahko pridem k vam še nocoj?« K sreči sem v njegovem glasu zaznal stisko in tesnobo ter ga brez oklevanja povabil, naj pride kar takoj. Ko je vstopil v mojo pisarno, ni sedel, ampak živčno hodil sem in tja. Povedal mi je, kako zelo ga je skrbelo, medtem ko je vrtel telefonsko številko in skušal priti v stik z menoj. Rekel je, da je kar naprej ponavljal vprašanje: »Kaj če ga ni doma?« Ker si je mladenič že večkrat prej poskušal vzeti življenje, sem sklepal, da čuti, kako ga smrt zalezuje in se mu približuje. Potreboval je pomoč, in to takoj. Vedel sem tudi, da je vir njegove stiske njegovo homoseksualno nagnjenje.
Potem ko je z nemirno hojo premagal nekaj začetne živčnosti, sem ga povabil, naj sede. Takole sem začel: »Frank, sam nisem homoseksualec in še nikoli nisem bil samomorilsko razpoložen. Toda že večkrat sem se spraševal, kako je to. Domnevam, da je izkušnja za vsakega človeka drugačna, vendar bi resnično rad vedel, kakšna je zate. Kako je biti ti? Ali mi lahko pomagaš, da bom razumel? Ko zjutraj vstaneš in pogledaš v ogledalo, kakšna je tvoja reakcija na tisto, kar vidiš?«
To ni bila svetovalska zvijača. Res sem hotel vedeti, kdo je moj mladi prijatelj in kaj preživlja. Očitno je bilo prav teh nekaj vprašanj, ki sem jih zastavil, vse, kar je potreboval, da je lahko začel. Govoril je celo ure, vmes sem ga le občasno opogumljal, s tem da sem mu postavil še kakšno vprašanje. Nazorno je opisal svojo osamljenost, mučne odnose z družino, svoj občutek, da je zapuščen in sam. Govoril je o tem, kako sovraži sebe, in mi zelo nazorno pripovedoval o preziru do sebe, ki ga razžira kot rak. V nekem smislu je bilo tako, kot bi bral napet roman ali gledal privlačen, a tragičen film. Vsaj ob tej priložnosti sem bil sposoben oditi od tam, kjer sem bil, in vstopiti v notranjost človeka v hudi stiski, čigar izkušnje so se zelo razlikovale od mojih. Gotovo sem vsaj stokrat sočutno zavzdihnil.
Na koncu je moj maldi prijatelj vstal in se nasmehnil. Spominjam se njegovih besed: »Veste, ko sem prišel sem, sem se počutil kot popolnoma razbit pajac, zdrobljen v tisoč koščkov. Rekel sem si: Nihče na svetu me ne more več sestaviti. Ampak veste kaj ... počutim se spet celega. Tega res ne razumem, toda tako lepo je biti spet cel. »Prijateljsko mi je stisnil roko in smehljaje se odšel.
Nato sem sedel, zaprl oči in razmišljal o doživetju. Mislim, da sem se tisto noč spustil v doline in se povzpel na vrh gora, kjer nisem bil še nikoli prej. Mislim, da sem se veliko naučil o zdravilni moči empatije. Pravijo, da se nikoli, ko odidemo iz kiše in se vrnemo domov, ne vrnemo isti, kajti naše izkušnje nas spremenijo. Prepričan sem, da enako velja, kadar gremo iz sebe, zato da bi krajši čas živeli v osebnosti in svetu drugega človeka. Nikoli se ne vrnemo v svoje življenje kot isti ljudje. Empatija zdravi in preoblikuje vedno obojestransko; zdravi in preoblikuje oba – človeka, ki sprejema, in tistega, ki daje.

Zame se povabilo k empatiji začne z nslednjim vprašanjem: Kako je biti ti? Če si res zastavim to vprašanje, ko se obračam na drugega človeka, bo ta slišal moje vprašanje kot dokaz o zavzetosti: »Ni mi vseeno.« Naj žalujemo ali se veselimo, za nas ljudi je težko, če smo tedaj sami. Če drugi reagira z empatijo, nas to tolaži in pomirja. Jasno in neizpodbitno nam govori: »Nisi sam. Sem s teboj, ker mi ni vseeno.«
To gotovo presega pogovor z zaprtimi vrati.


Vidim, da mam še veliko dela. Sem pa zadnjč rekla Mihu Grin Kako je biti ti? In še preden je reagiral sem imela že pripravljeno faco, kakor da sem povedala eno največjo šalo... res mi je blo ful čudno to vprašat.
»...tako lepo je biti spet cel...« mi je pa mogoče še najbliže, ker ko dobim občutek, da ni nič slabega biti jaz – da je kul bit jaz, potlej 'dobim nazaj' svojo svobodo - se sestavim...(G, a veste kaj sm hotla rečt?  Undecided  Grin)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #22 - 13.01.2003 at 20:35:16
 
Quote:
You can say that again

Eva, po temle, kar si napisala danes, mi kaj dosti drugega ne preostane, kot da ti spet rečem: hudo pridno ti tole tipkaš… Wink

Quote:
Pri empatiji v večji meri delimo z drugim njegovo izkušnjo; njegove misli, občutke in njegovo naravnanost. Pri empatiji se postavimo v kožo nekoga drugega. Z močmi svojega uma in domišljijo mislimo njegove misli, želimo tisto, za kar si prizadeva, čutimo, kar občuti drugi. Skratka, doživljamo, kar trenutno doživlja ta človek.

Ko beremo neko zgodbo ali gledamo film, običajno instinktivno občutimo empatijo. Poistovetimo se z nastopajočimi in podoživljamo dogajanje. Tudi če sta zgodba ali film domišljijska, postanejo nastopajoče osebe za nas resnične. Živo se poistovetimo z njimi. Srce nam bije hitreje, lasje se nam ježijo od strahu in skupaj z njimi nas spreletava cela paleta človeških misli in občutkov. V nekem smislu si nadenemo njihove osebnosti. S pomočjo tega procesa empatije nekako postanemo oni. Včasih si celo želimo, da bi 'barabe' ubežale, ker se istovetimo z njimi. Imamo jih za žrtve, čeprav jih v resnici zasledujejo 'dobri'.

Ne vem, ampak v temle delu se moje mnenje razlikuje od mnenja avtorja knjige. Po mojem mnenju namreč ne morem deliti z nekom drugim njegove izkušnje, njegovih misli, njegovih občutkov in njegove naravnanosti. Ne morem se postavimo v kožo nekoga drugega. Lahko (in to se mi še dogaja) tako rečem, vendar s temi besedami nikoli ne mislim točno tega, kar povedo besede same. Ne morem namreč doživljati točno tega, kar trenutno doživlja drug človek. Ne morem se popolnoma poistovetiti se z drugim človekom. Ne morem si nadeti osebnosti nekoga drugega. Ja, lahko postane oseba v filmu zame resnična. Lahko mi začne srce utripati hitreje, lahko spustim kakšno solzico, lahko se mi ježijo lasje ježijo od strahu in lahko me spreletava cela paleta človeških misli in občutkov. Ampak to se mi dogaja zaradi mojega doživljanja in ne doživljanja osebe v filmu. Ali v realnem življenju. Ne morem postati on/a.

Naj malce bolj razložim tole. Enkrat sem na threadu »Pedri in lezbijke« gapetu že razlagala o tem:

http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=102761...,
Reply #44

in podobno mislim še danes. Edino, kar dopuščam, je to, da se lahko zelo približam temu, da doživljam zelo podobno, kar doživlja nekdo drug, da si nadanem njegovo osebnost, da se z njim poistovetim. Podarjam: lahko se približam temu, vendar tega v popolnosti ne morem nikoli doseči. Približam se temu lahko v primeru nekoga, s katerim sem popolnoma iskrena, odprta in odkrita. In on/a do mene, seveda. In da imava recimo zelo podobne vzorce otroštva. Zelo podobne rane. Zelo podobne strahove. Zelo podobno razmišljanje. Zagovarjam namreč stališče, da niti dva človeka nista popolnoma enaka. Vsakdo izmed nas ima najprej drugačno genetsko zasnovo, vsaka duša si je zadala svoje poslanstvo in torej teži k izpolnitvi poslanstva, vsakdo izmed nas je imel drugačno otroštvo. Torej dveh popolnoma enakih ljudi ni. Po mojem mnenju vsaj. Celo za dvojčka si upam trditi, da nista popolnoma enakega mišljenja, enakih občutkov in enakih reakcij v istih situacijah. In zato ne morem nikoli doživljati popolnoma istega, kar doživlja nekdo drug. In zato si nikoli ne morem nadeti osebnosti nekoga drugega. OK – ponavadi uporabljamo te besede (jaz se jih učim izogibati in se učim uporabljati: jaz bi to doživela tako in tako in podobno), ampak četudi jih uporabljamo, se moramo zavedati različnosti med nami. Različnosti torej, ki jih skrivajo te besede, ni pa ta različnost med nami v teh besedah jasno izražena.

Nekako tako. Sem bila dovolj jasna?

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #23 - 15.01.2003 at 11:31:15
 
Kar se mene tiče, dovolj jasna, Miška. Smiley
Najprej sem takoj pomislila na 5-ko... potem sem se mogla tud vprašat, a se mi splača sploh kaj pretipkat, glede na to, da si že vse pojasnila... zdaj  al se avtor sam s sabo ne strinja   Grin al samo poskuša nekaj razložit z mal pretiravanja.. ker tisto od filma.. tega jaz res od nikogar ne pričakujem..


5. Govoriti moramo le v svojem imenu, ko se pogovarjamo, moramo jasno povedati, da govorimo le svojo resnico, in ne popolne resnice.

Večina nas rada posplošuje svoje osebne izkušnje. Pozabljamo, da so drugi ljudje pač drugačni, da se od nas razlikujejo.
Velikokrat  napačno domnevamo, da vsi reagirajo natanko tako kot mi. Zato pri opisovanju svojih osebnih odzivov rečemo kaj podobnega: "Danes me je na ulici ustavila terenska poročevalka. Vprašala me je, kaj mislim o našem novem županu. Začel sem nekaj blebetati, še preden sem si vzel čas za razmislek. Saj veš, kako je to. Jezik ti v preveliki vnemi in navdušenju teče kot namazan, še preden se utegne glava segreti. Potem se zaveš, da si zinil kakšno neumnost. Spoznaš, da si ga spet polomil. Ali ni tako?"
Nikakor! Čeprav imam sam osebno zelo podobne izkušnje, je mnogo ljudi, ki ravnajo bolj premišljeno in v takem opisu enostavno ne bi našli sebe ali svojih nagnjenj. Nekateri ljudje so celo tako redkobesedni, da nikoli ne govorijo veliko, tudi tedaj ne, ko jim v glavi kar roji. Lahko govorim zase, gotovo pa ne v njihovem imenu. Zares, govorim lahko le v svojem imenu. Strokovnjak sem le za sebe. Ko projiciram svoje odzive v druge ljudi, to pogosto povzroča zapletene situacije. Človeku, ki me posluša, naprtim neprijetno breme, da mora reči: "O ne, jaz sploh ne reagiram tako." V takem trenutku se bo človek, ki vztrajno govori v imenu vseh, verjetno mirno nasmehnil in rekel: "Ah, praviš, da ne, toda v resnici bi na mojem mestu reagiral povsem enako." Tedaj se večina ljudi tiho vpraša: "Kaj naj še rečem?"
Nagnjenje k posploševanju je znamenje, da pomanjkljivo dojemam drugačnost. Nisem še v polni meri spoznal, kako enkraten in poseben je vsak izmed nas. Zato se še vedno nagibam k projiciranju svojih reakcij v druge. Če me kaj prizadene ali teži, predvidevam, da bo prizadelo vse ljudi. Če določena situacija vzbuja v meni skrb kot reakcijo, pričakujem, da bo v taki situaciji vsakdo zaskrbljen. Takšna navada v razmišljanju in govorjenju me postavlja za merilo vse človeške resničnosti. Ste kdaj gledali risani film, v katerem nastopa oseba z imenom General Bullmoose? Njegov motto se je glasil: "Vse, kar je dobro za Bullmoosa, je dobro za narod." Bil je človek, ki je razmišljal in govoril v imenu vseh ljudi.
Dejansko imamo ljudje res veliko skupnega, toda vedno ostajamo le posamezniki. Način, kako reagiramo na stvari, celo na take kot sta lepota in šaljivost, bo drugačen pri vsakem izmed nas. Z drugimi besedami, lahko ti povem samo svojo izkušnjo, svojo reakcijo, in ti mi lahko poveš le svojo. Nobeden od naju si ne more domišljati, da pozna zapleteno delovanje duha in srca drugega. Toliko manj lahko domnevava, da najina uma in srci delujeta popolnoma na enak način.

(je še več.. pa glih ne vem, kolk se mi zdele da  Roll Eyes  Tongue )
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #24 - 15.01.2003 at 11:58:43
 
Dobr no, kolk sm res hudo pridna  Grin

Človek, ki se zaveda naše individualnosti in enkratnosti, ne bo samo govoril previdneje in le v svojem imenu, temveč bo tudi vprašal, preden bo postavljal domneve. Spominjam se, kako sem nekoč opazoval človeka pri določenem opravilu. Njegov način dela se mi je zdel zelo zamuden. Moje življenjsko pravilo je 'graditi boljše mišnice', najti nove in ustvarjalne načine za opravljanje vsakdanjih obveznosti. Vprašal sem človeka, ki sem ga opazoval: "Ali bi rad spoznal lažji način za opravljanje tega dela?" Ker sem predvideval, da bo odgovor 'da', sem stopil korak bliže. Prijatelj se je uprl: "Ali ti je kdaj prišlo na misel, da uživam v takem načinu in ne iščem lažje poti?" Ajej, še en primer uporabe lekcije o drugačnosti.
Človekova individualnost prinaša resne posledice, ko ptretresamo vprašanje, kaj je res in kaj je napačno. Na ameriških sodiščih od prič zahtevajo, naj govorijo 'resnico, vso resnico in nič drugega kot resnico'. Toda priče naj bi pričale le o tem, kar so osebno videle in slišale. Nobena priča domnevno ne pozna vse resnice. Mislim, da v teoriji to vsi priznavamo. Veliko težje pa je večini nas ravnati v skladu s tem, kar teoretično priznavamo. Ujamemo se v past in pripisujemo nezmotljivost svojim opažanjem, razlagam, svojemu pomnjenju. Zato pogosto delamo napake pri sporazumevanju.
Pravimo: "Ti si tako rekel. Ti si to storil. Dobro se spominjam." Ko bi govoril svojo resnico in ne resnico, bi verjetno rekel: "Zdi se mi, da si rekel to ali ono, vsaj tako mi je ostalo v spominu, da sem slišal. Ali si res to rekel ali me spomin vara?" Ko bi tako govorili, bi pripomogli, da bi učinkovito sporazumevanje lažje teklo, in podpirali bi lepšo izmenjavo mnenj.
Zelo pogosto zadevamo ob drugačna mnenja. Če bi rekli: "Tako gledam na zadevo jaz...," bi to pomenilo, da govorimo samo svojo resnico in da na zanimiv način vabimo k izmenjavi mnenj. Lahko tudi rečemo: "Vedno sem imel vtis, da ..." Ljudje, ki mislijo, da lahko govorijo resnico, se radi šopirijo z nezmotljivostjo: "Tako je. Tako je vedno bilo, je in vedno bo." Tovrstna ošabnost je za večino nas vabilo k nasprotovanju, ne k sporazumevanju.
Nihče na tem ljubem svetu ne pozna vse resnice. Vsak od nas je ima le delček; toda če smo pripravljeni deliti te svoje delce, svoje kose resnice, bomo vsi imeli v posesti mnogo širšo resničnost, veliko večji delež popolne resnice.
[(ful lep tale stavek  Smiley)]

Ob tem pomislim na prizor z dvema človekoma na nasprotnih straneh zidane ograje. Ena stran ograje je popleskana rjavo, druga zeleno. Če človek na zeleni strani vztrajno trdi: "Ta ograja je neizpodbitno zelena," bo vzbudil nasprotovanje v človeku, ki stoji na drugi strani ograje. "Ne, ni. Očitno je rjava." Vsak od njiju seveda pozna del resnice, tako kot v večini naših nesoglasij vsi poznamo le del resnice. Težko si je predstavljati, da bi se v kakršnikoli kompleksni zadevi kdo povsem motil. Vsak ima kakšen del resnice, ki ga lahko deli z drugim.
To je povsem razumljivo, mar ne? Zakaj torej tako pogosto ravnamo napačno? Včasih se mi zdi, da vprašanja, ki jih pretresamo in o katerih razpravljamo, nikoli niso ločena od širšega konteksta. V večini medčloveških odnosov obstajajo nevidne razpredelnice, kamor beležimo svoje zmage in poraze. Ženska, ki hrepeni po ljubezni ali hlepi po uveljavitvi, prav lahko zagovarja nasprotno stališče v kakšni zadevi samo zato, da lahko da duška svojim potlačenim čustvom. Moški, ki misli, da se krha ali zmanjšujej njegov jaz, prav lahko ravna enako.
Nekdo je modro dejal, da se nas večina ne prereka o konkretni sporni zadevi, pač pa svoje občutke prelagamo in jih vežemo na lažna sporna vprašanja. Zakonski mož se pritožuje, koliko denarja je porabila žena za svoje nove čevlje, žena pa ga spomni, da ni popravil vrat, kot je obljubil. Vendar cena čevljev in vrata niso tisto, kar ju teži. V takšnih okoliščinah se zdi osebno zmagoslavje bolj zaželeno kot resnica. Zato zaključimo stem, da zabeležimo svojo zmago v nevidno razpredelnico z rezultati. Dosežemo namišljeno zmago tako, da prevrnemo slamnate možice in pripovedujemo drugim resnico, vso resnico in nič drugega kot resnico!
Kako nespameten sem, ko se pretvarjam, da poznam vso resnico, ko dejansko poznam le en sam delček!

Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #25 - 15.01.2003 at 13:01:49
 
Jest mam en dvom v to, da se skoz 'pravilno' komunikacijo lahko izkaže ' moj pravi jaz'. Si je treba dopostit 'zmontne'  komunikacije,  ker 'zmotne' niso brez razloga.  

Namen tega priročnika je iz komunikacije naredit  orodje za spoznavanje 'pravega' jaza. Kako naj iz orodja, ki je namenjeno občevanju, torej ustvarjanju občega, za/vse/enako veljavnega,  brez napak in nedvoumno  izrazim  mene samega, ki sem unikaten in edinstven? Enostavno:  tako da se poobčim v koumunikacijo in se iz te poobčitve vzamem nazaj kot sebi in razumljiv objekt.

Pazite, ne subjkekt, ampak objekt!

V tem je fora in blazen biznis večine  zahodnjaških psihoteraterapevtskih metod: skoz komunikacijo se poočbit in se tko poobčenga sprejet kot objetiviziran 'pravi' jaz. Seveda si kot tak  bolj družaben, manj konflikten, bolj kooperativen, bolj toleranten, bolj voljen,  bolje uporabljiv/učinkovit, saj si vendar poobčen, v svojem bistvu dojet in sprejet kot sredstvo komunikacije z drugim. Si z  orodjem komuniciranja postal eno, zato  garantirano ne more prit do  šuma in napak. Si postal pravi jez brez napake.  

Mater, si se pa res spoznov, si se pares samu seb prbližov, si pa res pravi jaz odkril. Kapo dol!

Ups, mi je odlegl. Sorry, dajte me prosm opozorit, če sem se morda sprostu na napačne mestu. Brez straha, se, se ne bom  razpoznal  kot zmotna komunikacija, le primernješe mesto se bom prestavu svoj pravi jaz fušat  Lips Sealed      
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #26 - 15.01.2003 at 17:44:03
 
titud wrote on 15.01.2003 at 13:01:49:
Jest mam en dvom v to, da se skoz 'pravilno' komunikacijo lahko izkaže ' moj pravi jaz'. Si je treba dopostit 'zmontne'  komunikacije,  ker 'zmotne' niso brez razloga.

Katere besede so ti pa dale tko mislit? Ker jest zgleda še vedno nisem dovolj pozorna. Drugač sem ob prebiranju knjige dobila tak občutek, da naj bi se moj pravi jaz izkazal z odkritim govorjenjem o meni pa s tem, da sem pozorna na besede in fraze za katerimi se imam navado skrivat. Če se zalotim, da sem uporabila eno tako frazo, potem je že neizogibno, da se zavem, da sem nekaj hotla prikrit, oz. se izognit nečemu malo globljemu in če 'si upam' poskušam tud ugotovit, kaj to je. In na ta način sem jaz že marsikaj o sebi izvedla, pa sploh ne toliko v pogovoru z drugimi, ko imam že avtomatično debelejši zid, ampak predvsem skozi pisanje dnevnika, ker sem pisala o sebi in sem se enkrat začela trudit v tej smeri, da ne bi kar bleknila nekaj, kar tako ali tako vsi govorijo, ampak da za svoja doživljanja uporabim svoje besede... takrat sem se mogla mal bolj zamislit, nad tem, kaj sploh je tisto, kar občutim... Ne vem, očitno, dokler je blo vse v glavi, sploh nisem znala dobro začet, ampak sem mogla nekako preoblikovat v bolj 'očitno' obliko  ??? Seveda, potlej, ko sem se enih stvari že navadla, jih opazim tudi še dokler so v glavi.. ampak zmeraj pa tud ne. In se mi zdi, da je isto v komunikacii z drugim človekom, če mu pišeš, al pa če govoriš z njim..

Quote:
Kako naj iz orodja, ki je namenjeno občevanju, torej ustvarjanju občega, za/vse/enako veljavnega,  brez napak in nedvoumno  izrazim  mene samega, ki sem unikaten in edinstven? Enostavno:  tako da se poobčim v koumunikacijo in se iz te poobčitve vzamem nazaj kot sebi in razumljiv objekt.
Mislim, da se je dovoljeno izrazit kakor se hočeš, pa če sem samo zmes kopij drugih, se izrazim tako. Ampak, smola, to nisem jaz. Zato se izogibam raznim navadam v govorjenju, ki sem jih bržkone(kakor tole smešno besedo) prevzela od drugje.(konec koncev, sem malo katero besedo skovala sama, pa še to iz že obstoječih besed). Tole "obče" orodje je pa namenjeno sporazumevanju. Potlej, ko se izrazim, kot mi poželi srce al karkol(čeprav mi poželi, da se izrazim čimbolj tako, da me bodo drugi razumeli), potlej bi mogoče nekoga drugega celo zanimalo, kaj 'zaboga' sem hotla in če bi mi blo kaj do tega ( Grin pogoji dežujejo, G) bi uporabila prav tisto obče orodje, da drugemu vendarle pomagam razumet me... in ker verjamem, da mamo "podobne izkušnje" kot pravi stric John... bo iz te 'vzajemne' ugotovitve sledil en fin občutek: nisem sama... mah .. ne vem, razumevanje meni osebno ful sede... verjamem pa, da ni vsak tko zakompleksan na nekaterih koncih, kot jaz.  Undecided Smiley Pa potlej sama od tega, da me eden razume, ne bi mogoče imela nič, če bi bili pa vlogi zamenjani, če bi jaz poslkušala razumet nekoga drugega, se mi pa zdi, da mi to pomaga bolje razumet sebe. In mogoče res ne gre za kako hudo duhovno spoznavanje, ampak meni je itak spoznavanje sebe kot osebe še vedno izziv, tud mislim, da je to vse preveč povezan, da sploh ne morem reč, kaj točno spoznavam, kar se mene tiče, spoznavam tudi svojo dušo, kar mi je v bistvu še najpomembnejše (tuki kjer sem zdajle ob temle pisanju, se to zdi to)

Quote:
Seveda si kot tak  bolj družaben, manj konflikten, bolj kooperativen, bolj toleranten, bolj voljen,  bolje uporabljiv/učinkovit,
You make it sound so bad!? Bom mogla v tem še bolj napredovat, preden mi bo postalo tako nepomembno (če mi bo?), kot mi zdajle zveni, da teb izpade...kaj naj rečem?: vsakemu svoje.(?)

Quote:
Si z  orodjem komuniciranja postal eno, zato  garantirano ne more prit do  šuma in napak. Si postal pravi jez brez napake.  

Mater, si se pa res spoznov, si se pares samu seb prbližov, si pa res pravi jaz odkril. Kapo dol!

Ups, mi je odlegl. Sorry, dajte me prosm opozorit, če sem se morda sprostu na napačne mestu. Brez straha, se, se ne bom  razpoznal  kot zmotna komunikacija, le primernješe mesto se bom prestavu svoj pravi jaz fušat  Lips Sealed        

Sicer sm mal v dvomih, kolk zlo resno si tole mislu, ampak glede na to, da nikjer ni nobenga smajlija, naj ti resno povem, da je tole čist v redu mesto ... še ko sem tole zadnje pretipkavala iz knjige, sem imela tebe mal v mislih, ker tko, kot migrede opazim, 'veselo debatiraš vsenaokrog'  Smiley Prav zanimiv... da te je tolk 'rashudil'   Cheesy Da ne govorim o tem, kolk mi je simpatično ispadl. ČE sem te pa narobe razumela, mi pa lahko tud poveš.  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #27 - 16.01.2003 at 08:22:29
 
Quote:
Četudi se kaj takšnega ni zgodilo vam, verjamem, da se strinjate, da je to čisto možno. Imate vi sami kakšno takšno izkušnjo? Ko ste nekoga čisto narobe razumeli ali ko je nekdo vaše besede/dejanja razumel popolnoma drugače, kot so bile mišljene?

In zakaj pride do tega? Zaradi neuspešne komunikacije med nami in zaradi neuspešnega sporazumevanja. Zato, ker poznamo le sami sebe, poznamo le svoje vzgibe, svoje želje, svoje namene, ne moremo pa z gotovostjo trditi, da poznamo sogovornika, njegovo doživljanje, njegove reakcije. Lahko jih sicer predvidimo, vendar v takšnih primerih, bolj kot ne, ponavadi brcnemo v temo. Ker izhajamo iz sebe in ker se ne znamo uspešno sporazumevati…

Ali lahko to spremenimo?
Če vzamete v roke knjigo, boste v knjigi našli odgovor: DA, to je mogoče spremeniti. Pa to seveda ne pomeni, da postanemo jasnovidci, da bomo znali brati sogovornikove misli, da bomo poznali njegove občutke in njegova čustva. To pomeni le to, da se z uspešnim sporazumevanjem lažje izognemo raznim nesporazumom, morda neželjenim reakcijam sogovornika in konec koncev tudi to, da sogovorniku lažje povemo, kaj mi sami mislimo in kaj mi sami čutimo. Uspešno sporazumevanje je po besedah avtorjev te knjige vir zdravja in sreče. Vprašanje sporazumevanja je morda najpomembnejše vprašanje, ki smo se ga kdajkoli dotaknili.  
 

Evazh, tole mi je dal mislt: vera v odrešilno moč komunikacije, v uspešnost komunikacije kot vira zdravje  in sreče, vera v komunikacijo kot poti do samega sebe....

Komunikacija je bla in ostaja orodje za izražanje medsebojne pripadnosti, povezanosti, solidarnosti, socializacije...,  je  pa hkrat  tud sredstvo za  induvidalizacijo, razločevanja od drugega in drugih, zarad katere se lahko ta potreba po identificiranju šele vzpostav. Brez enega ni drugega. Ne moreš svoje sreče vezat  samo na to, da bi bil   'pravilno' razumljen, ker pol tej potrebi po  'pravilni' razumljenosti začneš prilagajat svojo induvidulanost, jo v bistvu začneš zgubljat, se v vanjo ne moreš več vračat po inspiracijo, zarad katere si lahko tud nerazumljen al pa napačno razumljen in ki te dela za subjekt, bit-za-sebe, za en potencilal, ki se nikol ne more postet bit-na seb, ki je  mogoče do konca objektivizirat...

Iskat odrešitu v  'pravilni' komunikaciji je  silit sebe  v  enost  na način izgube lastne identitete, je ene vrste pranje možganov, ki je zlo podobno psihološkim prijemom oz.  religioznim praksam raznih  sekt.  Zahodni človek, nenaravno atomiziran, odtujen od sebe in produktov svojega dela, je lahek plen odrešilnih praks, skoz katere bo lahko losal bremena svoje osamljenosti v induvidulanosti in se zlil z drugim/drugimi v enost, v kateri bo razumljen brez šuma in ostanka.


Ampak to ne pomen, da bo sprejet  kot v bistvu na nerazumljuenost obsojen induviduum, ampak da bo le pogojno sprejet  kot individum: če bo semega sebe razumel kot odslikavo vsega objektivnega,  tj. obče sprejetega in razumljivega.  Zat se najdejo ljudje, ki iz  komunikacije kot dvosmerne ceste ugledajo sredstvo posmeznikove  odrešitve: one vay to heaven.  

Ne vem, to je zame konec induvidulne kreativnosti, ki sreče pa zadovopljstva ne črpa samo iz tega, da bi bla
razumljena. Ki je lahko tud nekonformna in  konfliktna, ker je drugačna, ki hoče imet svoj plac pod soncem, tud če je nobeden ne šteka, če je  ignorirana al pa je  'sprejeta' s popljuvanjem.

Evazh, jest se v posmezne odlomke iz knjige ne bi spuščal, ker sami zase držijo, ob pravilni  uporabi delujeju in  so  nedvomno učinkoviti. Jest se samo sprašujem, kam taka učinkovitost v globalu bralca vodi.  Undecided Angry    Smiley      
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #28 - 16.01.2003 at 08:44:52
 
Sem razmišljala, titud... če te lahko vprašam... pa te bom: a si ti že od malega bil takšen kritik, al kaj se ti je zgodilo ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Se bo izkazal moj pravi jaz?
Reply #29 - 16.01.2003 at 09:11:52
 
Ti kar vpraš, samo garantiram, da  boš kaj zvedla oz če je tistmemu, kar boš zvedala, za verjet.  Undecided

Ok, moj problem od malga je bolj ta, da se hitr navdušim. Ker pa  vidim skor v vsaki  zadevi le tisto, kar bi me lahko v  celot zapolnil, se to po pravilu nikol ne zgodi, zato pol zadevo tud v celot zavržem, zlebdim v praznem in tolk zakriziram,  da postenem spet  nekritično odprt za vse, kar  bolj ali manj slučajno pride spet mim....

Tega je blo v življenju že kar nekaj, tko da sem se počas znjadu vsitruaciji, ko sem začel šarat po razbitinah pričakovanj. Brskam ven tisto, ki je ostalo kaj vredno in sestavljam iz črepinj  en mozakik, v katerga malokaj novga še sede. Tisto, kar slutim,  da  bi utegnilo sest, preventivno najprej razbijem in si ogledam, kaj je ostal od tega najbolj trpežno, da lahko vkomponiran v mozaik trajnih spoznanj.

Tko je tko, po moje: včasih sem  razusval naknadno  zarad  razočaranja nad neizpolnjenimi pričakovanji, zdaj preventivno, da se vnaprej začitim pred iz prevelikimi pričakovanji. Lahko bi temu reku isto sranje - drugo pakovanje, lahko se pa tud tko vzame, da sem se nekaj pa vendrle nauču Tongue Cry Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3