Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 9
(Read 32547 times)
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Sveta mesta
Reply #30 - 12.11.2002 at 23:06:39
 
Z zanimivimi stvarmi se ukvarjaš Jst. Bom pogledal tole na bloško planoto. Upam, da je ta cervkica narisana na zemljevidu.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Sveta mesta
Reply #31 - 13.11.2002 at 09:24:01
 
Tis, ki malo pozna Belo krajino, ve za Dimitrijev tempelj. To je pri Petrovi vasi, oz Rožancu, pred Črnomljem. In samo malo nad tem tepljem, je sredi gozda skrita cerkvica sv Jurija. Ne vem, če je res sveto mesto, ampak drugače si ne znam predstavljati. KKdo bi postvil cerkev na takšno osamo, če ne bi bil en drug razlog. Pa še "strašilo" me je enkrat tam. Je pa tam tak mir je tam, kot da bi se čas ustavil, ker je pa tako na osami, je pa tud kar malo grozljiv občutek. Tud moji predniki so tam pokopani in posebno mesto ima v mojem srcu, ker je povezana z mojim očetom.

Drug takšen kraj, bi pa rekla, da je Sv.gora ali Zasavska gora. To sem imela pa eno knjigo doma, od radiostezije in je tam omenjena.
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Sveta mesta
Reply #32 - 13.11.2002 at 13:36:09
 
na Dolenjskem je teh cerkvic ogromno, ko sem bla mala se spomnim, da sem jih vedno štela na poti proti Novemu mestu, menda jih je več ko 50 (al pa je to samo otroška domišljija bla na delu:)) te cerkvice ponavadi niti niso v vaseh, samo na hribčkih, včasih čisto osamljene...postavljene pa so bile baje glede na prikazovanja...
Obstaja pa ena knjiga o Višnji Gori, ki jo je napisala Mihaela Jarc Zajc, lokalna pesnica in zbirateljica mitov o tem starem mestu in tam so opisane vse cerkvice in kapelice tam, ki jih je tudi veliko, pa tudi njihove zgodbe...spomnim se, da sem brala, kako je pisala o eni cerkvici, da so drevesa tam rastla upognjena na cesto in da so govorili, da se ta drevesa priklanjajo angelom, ki hodijo po tej poti proti cerkvi...mislim da so tudi merili nekaj tam, samo se ne spomnim več dobro...
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
BRUS-LI
5
*****
Offline

sanje so več kot sanje...

Posts: 665

Gender: male
Re: Sveta mesta
Reply #33 - 13.11.2002 at 20:04:38
 
ne vem s čim bi prehvalil ta topic......en bolj plodnih........kdo je že uprašou za povezavo cerkvene simbolike......evo ga Fiziolog (Alexandria) je knjiga enga modela ki povezuje stare mite s krščansko simbolike.....marsikej odvihaš iz tega modela ven. Priporočam. Tko je nastal tut naš Karantanski črni panter , ki bo morda v prihodnosti povezovalec SLO naroda v kakršnikoli že pač obliki.

Jst , vidm da dobro poznaš Bloke....pa medvede Smiley))))

zanimive stvari odkrivaš.
Marjana pa Beno - idealka ...tajming pa mata......
Andres ..dej že zračunej ta mesta

aha

pa probejte najt vas Bočkovo na Notranjskem k so jo požgali zarad čarovništva.....vključno s tedanjo cerkvijo ki so jo malce spremenili......hmmmm.....dodelali.........

bom pomagou

plp

brus-li
Back to top
 

Kar 1 neumen dobro naredi, 100 pametnih zlepa ne popravi...
BRUS-LI  
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Sveta mesta
Reply #34 - 13.11.2002 at 20:51:07
 
Quote:
pa probejte najt vas Bočkovo na Notranjskem k so jo požgali zarad čarovništva.....vključno s tedanjo cerkvijo ki so jo malce spremenili......hmmmm.....dodelali.........

bom pomagou


Zanimivo Brusko. Katera vas je to in kje?  Moraš mal več informacij prinest, čeprav si ti nas prosil, da naj probamo to vas dobit.


Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Sveta mesta
Reply #35 - 14.11.2002 at 01:19:41
 
a_hero wrote on 12.11.2002 at 22:19:34:
Hi,

Po moje je vredu, da so teme o svetih mestih in potencialnih svetih mestih zdruzene na enem mestu. Cist tko iz prakticnih razlogov, nic drugega.

Hvala Andres za pomoc. Meni je prisla v nos cerkvica sv. Roka v Ravniku. V Atlasu Slovenije jo najdes na 166/A2.

Pritegnila me je zaradi Dudke. To je zelena zver, ki tokrat ne lezi pod nogami sv. Jurija, temvec pod nogami sv. nadangela Mihaela. Je pa kip na levi strani glavnega oltarja. Na desni strani je kip tudi s precej cudno simboliko, samo je nebi izpostavil, saj cerkveno simboliko premalo poznam, tako da morda ni nic tako zelo nenavadnega. Je pa bila neka podoba, ne spomnim se ali je bil angel ali svetnik in je drzala v narocju knjigo z ocmi. Zal je bilo ze precej temno v cerkvi, pa mudilo se mi je, tako, da me glede tega ne jemati kot 100% zanesljiv vir.

Je pa prijazna domacinka povedala, da je bila cerkvica pozgana med 2. sv. vojno. V neposredni blizini vasi so se srecali partizani in italijani in se spopadli. Po bitki je cerkvica nenadoma zacela goreti. Sedaj je resena pred nadaljnim propadom, vendar je bilo precej notranje opreme zal tudi ukradene, ceprav so glavne stvari ohranjene. Pa vseeno.

Zanimivo je tudi, da ko je bila cerkvica se razvaljena,  je na obeh stranskih oltarjih pognala po ena breza. Marko Pogacnik je brezo vsaj enkrat izpostavil glede sv. mest.

Torej, ta sv. Mihael s Dudko mislim, da je precej redka zadeva vsaj v Sloveniji in morda nam dejansko hoce kaj povedati.

Te podatke sem zbral na terenu. Zgodbica je vsaj na prvi videz precej zanimiva in ce ne verjamemo v nakljucja bi nekaj skoraj moralo biti zadaj.

Andres, ce se ti zdi zadeva zanimiva jo preveri. Upam, da bos rezultate delil z nami. Tudi jaz bom poskusal kaj narediti, ceprav skoraj ne verjamem, da bom najdel cas.

Imam pa kot "pravoveren katolican" v mislih se nekaj cerkvic, vendar, ker jih je v Sloveniji blizu 3000, ne morem posiljati ljudi kar k vsaki, ki se mi zazdi sumljiva. Ko jih preverim in ce najdem kaj zanimivega, kot zgoraj, pa jih bom vsekakor izpostavil.

Sicer pa moram omeniti se prekrasno, ampak res prekrasno okolico Bloske planote. Za zjokat lepo. Naj omenim, da v Ravniku medvedi ponoci lomastijo tudi po dvoriscih kmetij, ampak do sedaj ni bilo se nobenega problema z njimi. Zal se ljudje iz tega prekrasnega koscka Slovenije izseljujejo, ker pac ni dela, tako da Ravnik v bistvu umira. Ljudje pa so izredno prijazni.


Lp
Jst

P.S.:
Morda, pa so jih pri nas ravno zato toliko zgradili, da bi tiste "prave" lazje skrili.




Kot vidiš JST sem quotal tvoj celoten post.  Razlog je predvsem boljše razumevanja Ravnika.
Gledano iz mojega stališča bi se moral Ravnik imenovati Sv. ravnik. Ker je tam na enem kupu preveč nametanih sv. (svetih) krajev  so pač ravniku pustilu, da je ostal to kar je, torej Ravnik.

Glej v čem je poanta JST!   To je predvsem dolžina diagonale, ki seže od enega do drugega stičišča med dvema vzporednikoma in še ena diagonala, ki to prvo seka. Tam kjer se ti diagonali stikata je nastal Turjaški  grad, kar pomeni, da so že dolgo pred nami vedeli za plodnost gradnje na bolj zdravih mestih.
Ok greva naprej JST.  Vsaka diagonala je dolga 33670 metrov ali dobrih 33 kilometrov v naturi kar znaša na zemlejvidu 9,1 cm.  No tole naturo 33670 metrov zaenkrat pustim in se obrnem na drug izračun izključno v centimetrih na zemljevidu in ti jih kasneje pretvorim.  Od Sv. Gregorja do Ravnika je 2,7 centimetra. Od Ravnika do SV. Vida je 1,5 cm, Od Sv. Vida do prvotne točke Sv. gregorja je 5 cm. Izračun razdalij med vsemi tremi kraji je  ne boš verjel 9,2 cm kar daje v naturi le za malenkost več kot 33670 ali  točno 34040 metrov. Razlika ki sem jo dobil  442  metra. Razlog temu je moja površnost pri izračunavanju, napačna gradnja, namerno napačna postavitev objektov zaradi drugih infra, struktur, napačni zemljevid in še tisto kar je najbolj verjetno,  cerkve v Ravniku ni označena na zemljevidu, ker je kraj verjetno manjši kot cerkev sama hi hi hi Smiley. Merilo je obveljalo kot kraj Ravnik. Četudi sem se zmotil za 0,1 mm  množenje prinese svojo potenco in temu sledi, da je to lahko krvavo delo. Tudi je, saj mi je vzelo dve uri časa.  In koncu koncev, delati z zemljevidom v merilu 1:370 000 je vse prej kot enostavno, saj je samo Ravnik na njem viden z nič več kot 0,5 mm veliko piko.

Domnevam, da so ti sv. kraji in Ravnik nekakšen ščit za Turjaški grad in tisti drugi grad južneje. Možno pa je tudi, da je podoben ščit severo vzhodneje od Turjaškega gradu.

Andres
Back to top
« Last Edit: 16.11.2002 at 18:02:07 by Andres »  
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: Sveta mesta
Reply #36 - 14.11.2002 at 21:43:08
 
Hi Andres,

Najprej hvala za tvoj trud.

Moram reci, da si z omembo Turjaka v bistvu odprl popolnoma novo dimenzijo te teme. Vse kar lahko za enkrat recem je samo: "Zelo, ampak res zeloooo zanimivo!!!!!!!!!!!!"

Bom dal nekaj idej za nadaljno raziskovanje.

Naj omenim, da je danasnji turjaski grad naslednik starejsega gradu, ki je stal v neposredni blizini sedanjega. Rod Turjacanov, ki se je tako neizbrisno zapisal v naso zgodovino v bistvu ni prvi rod plemicev v tem gradu. Prvi rod Turjacanov je zal izumrl sredi 13. stol. Najbolj znameniti Turjacan iz prvega rodu je svobodni gospod Engelbert Auersperg, ki je znan po tem, da se je udelezil cetrte krizarske vojne in se tudi  vrnil domov.
Zdej, kaksna znanja naj bi krizarji prinesli iz Svete dezele je pa itak znano.

V tej smeri poglej ali je kaksna povezava s Turjakom in samotanoma Sticna in Kostanjevica. To sta cisterijanska samostana, nastala nekje v obdobju kot prvi turjaski grad (vsaj po njegovi prvi pisni omembi). Pravijo pa, da je bil red cisterijanov precej tesno povezan s krizarji.

Naj omenim, da so imeli prvi Turjacani v posesti tudi mogocen, zal sedaj razvaljen grad Cusperk, pa Ribnico.
No, iz Ribnice pa bi lahko pocasi ze prisli nazaj na Blosko planoto in morda tako dobili sklenjen krog.

Andres, upam, da sem vzbudil dovolj radovednosti v tebi, pa bos nadaljeval s delom. Se ti pa bom poskusal pridruziti.


Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Sveta mesta
Reply #37 - 14.11.2002 at 22:09:40
 
Jst!

Me veseli, da sem ti lahko ustregel. Tole kar si navedel v tem zadnjem postu bom pogledal ob prvi priložnosti. Utegne biti zanimivo.  
Je pa res, da sem sinoči hotel nadaljevati, s tem Turjaškim greadom, a je bilo že pozno in vse. to.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: Sveta mesta
Reply #38 - 15.11.2002 at 00:41:27
 
Hi Andres,

Glede Turjaskega gradu in mojega zadnjega topica bi ti dal se eno smernico. Gre za legendo katere podrobnosti se ne spominjam prevec natancno, a za tvojo raziskavo povsem dovolj.

Legenda se navezuje na nastanek cerkvice sv. Tomaza na Planinci. To je zaselek severno  cca. 1-2 km zracne linije od Krima.
Po legendi je sel eden od turjaskih grofov na lov. Tam kjer je cerkvica ali pa vsaj blizu je po cudezu prezivel napad divje zveri (medved, merjasec...., ne vem). V zahvalo pa je potem postavil cerkvico. Ker pisem legendo po spominu, bom rekel, da sem 98,5%, da je cerkvica prava. Sicer pa mislim, da je cerkvica tako stara, da bi moral biti grof se iz prvega rodu, ampak zal ne morem reci tega zatrdno. Bom poskusil preveriti zadevo naknadno.

Ce bos najdel kaksno povezavo med Kostanjevico in Turjakom, ti bom navrgel novo idejo kam pogledati.

Dej povej mi, kje v Ljubljani lahko kupim dobre zemljevide Slovenije in pa mest. Ce ves seveda. Da se ti malce pridruzim pri delu.


Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Sveta mesta
Reply #39 - 15.11.2002 at 01:20:20
 
Tole bom upošteval za naslednjič, ko se delat spravim.
Kje kupiš zemljevid.  Kjerkoli, najrajši v knjigarni. 1:300 000 je slabši kot tisti 1:370 000 Na prvem se Ravnika ne vidi oz ni označen, na drugem pa je.  Za tebe je najbolje, če kupiš tisti zemljevid slo kjer se bo videl Ravnik s piko kjer je kraj označen.  Ta bo ok. Ampak ne zato, ker ti iščeš te stvari o cerkvi v Ravniku. Predvsem zato, ker je Ravnik mala vas in če jo boš našel na zemljevidu bo ta dovolj nadroben, za kaj takega.

Jaz imam tri Slo. zemljevide. Na enem nisem našel Ravnika, na dveh pa.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Sveta mesta
Reply #40 - 15.11.2002 at 23:44:08
 
Quote:
Naj omenim, da je danasnji turjaski grad naslednik starejsega gradu, ki je stal v neposredni blizini sedanjega.


Zdaj si me zdražil JST.  Smiley Greva midva po vrsti.   Je bila pravilna oziroma prvotna lokacija Turjaškega gradu okrog 200 - 500 metrov bolj jugovzhodno?

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: Sveta mesta
Reply #41 - 16.11.2002 at 01:33:36
 
Hi Andres,

No, lepo da sem te malce zdrazil.

Pred sabo imam staro dobro Valvazorjevo Topografijo.
Na idealiziranem gricu je novi oz. Zgornji Turjak, pred njim, na nizjem gricu, pa so razvaline starega oz. Spodnjega Turjaka. Zdej, narisane so tudi smeri neba, sam to bo sedaj malce vecji problem...

Jest bi po sliki rekel, da je spodnji Spodnji Turjak jugozahodno od Zgornjega Turjaka. Mojo trditev zal potrjuje tudi opis lege v grajskem leksikonu, ki pravi: "...katerega razvaline so na skalnatem pomolu nad zelimeljsko dolino, lucaj pod njegovim naslednikom vrh hriba." Zelimeljska dolina je vsekakor zahodno od Turjaka.

Drugace pa imam pred sabo zemljevid v merilu 1:25000. Dobra zadeva. Je pa na njej jugovzhodno, priblizno cca. 400 m stran od Zgornjega Turjaka oznacena trigonometricna tocka (karkoli ze to pomeni) s oznako 552. Po moje si nanjo naletel.

Naj povem, da je v obmocju Blok majhen del gozda poimenovan Pekel. Jugo zahodno od njega tece potok imenovan Sladka voda in jugo zahodno od njega je hrib poimenovan Krstni hrib. Na njem je tudi trigonometricna tocka.
Pa tudi cerkev posveceno Sv. Mihaelu sem zasledil na obmocju Blok. Morda je tukaj kaksna asociacija s Sv. nadangelom Mihaelom iz cerkvice Sv. Roka iz Ravnika stojecim nad zverjo (iz Pekla?) imenovano Dudka. Bi blo morda fino pogledat, ce ima ta cerkvica Sv. Mihaela kaksen kip Sv. Roka notri itd., itd.

Bi blo dobr tukaj malce bolj poznati krscansko simboliko, pa si kaksno cerkvico ogledat v zivo itd., itd, saj so oltarji v njih, pa slike itd., itd. verjetno kot kaksni stripi, ki ti povejo vse, sam ce ves kaj slikice pomenijo in kako jih gledati.
Ce predvidevamo, da so dejansko postavljali cerkvice na svetih krajih namerno, so jih zagotovo tudi uredili karakterju svetega kraja primerno. In ce je bilo na nekem obmocju vec cerkvic energetsko povezanih med sabo, so to povezanost zagotovo z ustrezno okrasitvijo skusali se ojacati. In tisti, ki pozna simbolno govorico starih krscanskih/katoliskih mojstrov mu je morda dovolj, da se usede v eno ali dve cerkvice, pa zna skleniti krog.

No, upam da ne spekuliram prevec. Namrec pri sebi trdno upam, da je tako. Navsezadnje naj bi bile vse te cerkvice namenjene vernikom, ki so na podzavestni ravno s molitvijo v njih jacali ta energetski krog tako na mikro kot makro ravni (I hope!!!). Tko naj bi bilo vsaj po ucbenikih.
Pa pustmo zdej politiko, ker je out of topic.


Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Sveta mesta
Reply #42 - 16.11.2002 at 02:16:16
 
Quote:
Zdaj si me zdražil JST.   Greva midva po vrsti.   Je bila pravilna oziroma prvotna lokacija Turjaškega gradu okrog 200 - 500 metrov bolj jugovzhodno?


Quote:
Jest bi po sliki rekel, da je spodnji Spodnji Turjak jugozahodno od Zgornjega Turjaka. Mojo trditev zal potrjuje tudi opis lege v grajskem leksikonu, ki pravi: "...katerega razvaline so na skalnatem pomolu nad zelimeljsko dolino, lucaj pod njegovim naslednikom vrh hriba." Zelimeljska dolina je vsekakor zahodno od Turjaka.  


Zgoraj sta moj in tvoj quote.  In veš JST, pripeljal si me v zelo kratkem času do točke, o čemer  jaz rajši nebi tu na forumu pisal. Vsaj za sedaj ne. Je preveč odprto vse skupaj.
Z eno besedo, Verjamem, da prvotno mesto Turjaškega gradu skupaj s samostanom v Stični in še tremi drugimi objekti tvori nek nov kompleks horizontalnih gradenj.

Andres  
Back to top
 
 
IP Logged
 
KarmenA
Ex Member




Re: Sveta mesta
Reply #43 - 16.11.2002 at 02:55:31
 
a_hero wrote on 16.11.2002 at 01:33:36:
Hi Andres,

No, lepo da sem te malce zdrazil.

Pred sabo imam staro dobro Valvazorjevo Topografijo.
Na idealiziranem gricu je novi oz. Zgornji Turjak, pred njim, na nizjem gricu, pa so razvaline starega oz. Spodnjega Turjaka. Zdej, narisane so tudi smeri neba, sam to bo sedaj malce vecji problem...

Jest bi po sliki rekel, da je spodnji Spodnji Turjak jugozahodno od Zgornjega Turjaka. Mojo trditev zal potrjuje tudi opis lege v grajskem leksikonu, ki pravi: "...katerega razvaline so na skalnatem pomolu nad zelimeljsko dolino, lucaj pod njegovim naslednikom vrh hriba." Zelimeljska dolina je vsekakor zahodno od Turjaka.

No, upam da ne spekuliram prevec. Namrec pri sebi trdno upam, da je tako. Navsezadnje naj bi bile vse te cerkvice namenjene vernikom, ki so na podzavestni ravno s molitvijo v njih jacali ta energetski krog tako na mikro kot makro ravni (I hope!!!). Tko naj bi bilo vsaj po ucbenikih.
Pa pustmo zdej politiko, ker je out of topic.


Lp
Jst


Jst quotam ti samo en del tvojega zapisa. Preprosto se norčuješ ali pa si zrel za psihiatrijo. Toliko nonsensev kot se ti je tukajle zapisalo, pa ne požre niti sam sv. Oče ali mag. Kdorkoli.  


Karmen

Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Sveta mesta
Reply #44 - 16.11.2002 at 03:02:04
 
Karmen!

Jaz JSTa razumem on pa mene.   JST! V Begne ne greva, bom jaz boljšo lokacijo  našel.   8) Ena takšnih je pri Medijskih toplicah.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 9