titud wrote on 25.02.2011 at 11:30:12: Ne da se osvobodit od pravljice mimo tega, da izkusiš njeno resniičnost, torej mimo načina, na kakršnega ona zajamčeno razreši življensko dramo, ki jo seveda sama ustvari, saj je scenarij pravljice vedno pisan 'od zadaj naprej'. Dramautrški zapleti so ustavrjeni z namenom, da se razpletejo v ta 'happy end'. I kaj/kdo dejansko jamči ta 'hapy end', to zmago dobrega nad zlim, življenja nad smrtjo, pravice nad krivico? Pripovedovalec zgodbe. Resničnost zgobe (kljub zavedanju, da je pravljična in v tem smislu fikitivna/nerealna/izmišljena) se izpričuje/jamči s pripovedovalcem oz. zgolj s tem, da se jo pripoveduje 'od tukaj nazaj'. Pa naj bo ta pripovedovalec konkretna oseba (starš, učitelj, zgodbar, duhovnik, guru, ...) ali pa zgolj medij (materialni npr. knjiga, slikanica, strip, film ali osebni notranji glas, domišljiske slike, sanje... ali transcedentni bog, duh ...). Zato se je iz sveta pravljice kot edinega načina bivanja resničnosti mogoče umaknit le molkom/umaknitvijo garanta te resničnosti, t.j. pripovedovalca.
Seveda, pripovedovalec ustvarja nešteto zgodb, ki je človeški um, bolj ego kot um v stvari, ampak hec je pravzaprav v tem, da je pripovedovalec sam že neka svoja zgodba, oziroma splet tisočerih zgodb. Kot v frazi: strah ima velike oči, znotraj je pa votel. Na isti način je pripovedovalec zgodbe/ego ustvarjen ravno s strani raznih zgodb, ki vse samo poudarjajo njega samega, in se recimo če moram ugibat razvije preko tisoč in tisoč let ponavljanja enih in istih zgodb, potem pa na nekateri točki prevzame "lastno identiteto", torej zgodba sama ko je zadosti kompleksna postane "pripovedovalec", se kao zgodba oddalji od sebe in reče - jaz sem nekaj več, sem več kot le zgodba, sem pripovedovalec zgodbe, pa je v resnici samo še vedno zgodba sama po sebi.
Ob pisanju tega se mi je nehote prikradla asociacija na računalniško kodo, ki jo toliko omenjajo v sci-fiju: da se namreč delček računalniške zgodbe združi in ustvari nekaj novega - umetno inteligenco.
In prav možno je, da se je človeški ego razvil iz jezikovne zgodbe opisa sveta, in da je na neki točki prevzel mesto pripovedovalca kot ločenega od zgodbe, je pa v resnici sam zgolj in vedno samo opis samega sebe! Z drugimi besedami, pripovedovalec zgodbe in zgodba sta eno in isto, ker ne more biti drugače, pride pa do zmotnega poistovetenja, da se je zgodba povzdignila nad samo sebe in je sedaj od sebe ločena v obliki pripovedovalca - s tem si zagotavlja svoj nadmočni status, ki zgolj garantira, da se sama (zgodba) nikdar ne konča, dokler seveda misli, da obstaja pripovedovalec, ki jo pripoveduje.
Lp