rogljicek1
1
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 37
|
Visoke plače, dodatki in nagrade vodilnih uslužbencev
Menedžerji podjetij ne ustanavljajo v dobrodelne namene, ampak zato, da bi z njim dobro zaslužili. In največ se da zaslužiti, če denar čim bolj učinkovito preusmerijo v lastne žepe. Vodstva podjetij si zato izplačujejo čim večje plače. Pa ne samo plače: na račun firme si lahko privoščijo luksuzne počitnice (za poslovno poročilo je vedno mogoče najti menedžerske seminarje na Havajih, Sejšelih, Bermudih, Davosu,...); zraven seveda sodi še “nadstandarden” avtomobil (jasno, na leasing); od knjigovodske iznajdljivosti je odvisno, ali lahko med stroške svojega pronicljivega vodenja podjetja vpišejo tudi nadomestilo za ločeno življenje, najemnino za stranovanje v mestu, šolnino za otroke,... Lahko si izplačajo še kak ugoden kredit, bodisi neposredno iz računa podjetja, ali z garancijo firme, ki bančnemu posojilu zniža obrestno mero; če so pri kreditu dovolj iznajdljivi, bodo zanj plačevali manj obresti, kot jih v bankah ponujajo za vezane vloge.
Danes že tudi slovenski managerji ponosno poudarjajo, da je vse večji delež managerskih dohodkov odvisen od uspeha podjetja. Če zaključni račun kaže dobiček, je vodstvo upravičeno do posebne nagrade; če vrednost delnic skoči za več kot v pravilih o managerskem nagrajevanju določen odstotek, prav tako. A če si ogledamo bistvene vzroke za propad ameriških gigantov kot so Enron, Global Crossing, WorldCom,..., lahko hitro ugotovimo, da tako managersko nagrajevanje kar kliče po “prilagajanju” pokazateljev uspeha podjetja: nagrade so namreč odvisne le prikazanega uspeha podjetja, ne dejanskega stanja, ki ga je zelo težko razkriti. In vodstvu, ki si na osnovi prikazanih uspehov izplačuje nagrade, je še kako v interesu, da je poslovanje podjetja predstavljeno v najlepši luči.
Tudi v Sloveniji bi našli vrsto iznajdljivih poslovnežev, ki so svoja podjetja z luksuzno limuzino ob astronomski plači odpeljali do bankrota. A prave umetnike “nagrajevanja po uspehu” najdemo predvsem v ZDA in njihovo najbolj dobičkonosno orodje so t.i. opcijski nakupi delnic (stock options). Za obdobje (najbolj običajno) 5 let je managerju na razpolago za več deset milijonov dolarjev tržne vrednosti delnic po fiksni ceni, ki je deset- ali dvajsetkrat nižja od tržne, včasih tudi kar simbolično določena v vrednosti 1 dolarja za delnico (ne glede na tržno ceno). Dokler pogodbeno opravlja svojo funkcijo, lahko manager (s 5-letno pogodbo) izkoristi do 20% svojih delniških opcij vsako leto. Lahko jih po fiksni ceni kupi in obdrži, a v večini primerov vodilni uslužbenci svoje razpoložljive opcije takoj prodajo na borzi, ter iz prihodka plačajo kupnino svojemu podjetju; od razlike morajo še (vsaj v teoriji) oddvojiti 25% davka na kapitalske dobičke (za primerjavo: kdor je v Sloveniji v letu 2001 zaslužil nad 7.675.412 SIT – 30.073 USD - je moral plačati dohodnino po 50% stopnji). Seveda si lahko “uspešni” managerji izplačujejo še dodatne pakete opcijskih delnic, pač v skladu z dogovorjenim pravilnikom o nagrajevanju.
|