titud wrote on 22.02.2007 at 13:35:26:
V uravnoteženi družbeni strukturi mora bit prostor za različna, tudi za med seboj nasprotujoča civilnodružbena gibanja. Represivni organi so sredstvo za družbene uravnoteženje točno toliko, kolikor sa sami 'utelešenje' ravno teh različnih civilnodružbenih interesov. Do tega urnavnoteženja na družbeni ravni torej ne mor prit, če represivni organi prevzamejo eno od civilnodružbenih inicitaiv za svojo samo zato, ker ta odraža večinsko družbeno klimo, saj je znano in zgodovinsko potrjeno, da je ta zaradi svoje iracionalnosti lahko za družbo usodna. Strah in ogroženost tako nacije kot posmeznika sta dobro znano gojišče iracionalnosti.
Za civilnodružbeno iniciativo po dosmrtni izolaciji stojita realena strah in ogroženost, motiv za vkomponiranje tega realnega občutka v kazensko politiko pa je seveda političen, ki ta strah in ogroženost dela iracionalen in ga izkorišča za utrjevanje oblastnih pozicij v zameno za prostovljno odpoved osebnim svoboščinam in človekovim pravicam v imenu večje varnosti.
Kot rečeno, iracionalnost realno obstoječega strahu in ogroženosti se začne, ko ga politika začne izkorićat preko njej podrejenega represivnega sistema za povečevanje svoje moči v strukturi oblasti. Politika sama zihr ni utelešenje humanizma niti niso to samo civilnodružbena gibanja. Duh humanizma se skriva v celotni strukturi.
Razmišljam o razvoju kazenske politike v zadnjih desetletjih v Sloveniji. Dejstvo je, da se je ponekod zaostrila. Zvišala se je najvišja možna kazen. Poostrile so se kazni in ukrepi pri spolnih deliktih, zlasti ko gre za otroke in slabotne osebe. Poostrili so se ukrepi v primerih družinskega nasilja.
Zagotovo je prišlo do teh sprememb zaradi drugačnega razmišljanja v različnih segmentih družbe. Morda so izražale večinsko mnenje, morda ne. Tega ne vem.
Ti ukrepi so bili vpeljani ob hkratni demokratizaciji družbe in prizadevanjih za povečanje osebnih svoboščin in človekovih pravic. In v tem dejstvu ni nobenega neskladja.
Ob razmišljanju o strahu pred predvlado večinske družbene klime dobivam asociacije na razvoj nacističnega sistema. Vendar začetka nacističnega sistema ne predstavlja prevladujoča družbena klima. Nacistična ideologija je produkt manjšega števila posameznikov, ki so uspeli zavladati sistemu z umetnim ustvarjanjem vzdušja ogroženosti, ki pred pojavom nacistične ideologije ni obstajal.
Množično preganjanje čarovništva je produkt manjšega, vendar vplivnega segmenta družbe, ki je svojo ideologijo z represivnimi sredstvi vsilil večinskemu delu prebivalstva. Šele naknadno je ta ideologija postala sestavni del mentalitete kultur in način razreševanja vseh vrst sistemskih neravnovesij. Ko takšen način funkcioniranja ni več služil potrebam oblasti, ga je poskušala izkoreniniti. V končni instanci je začelo prihajati do situacij, ko so oblasti poskušale rešiti posameznike pred linčem ljudskih množic.
V primeru Casiraghi imamo spontano (verjetno) prevladujočo družbeno klimo brez intervencije in (domnevam) brez interesa oblasti. Casiraghi ni (sproducirani) verski ali politični nasprotnik, ki je bil še pred kratkim naš dobri sosed ali sodelavec. Strah in ogroženost ljudi sta v tem primeru pristna, izvorna, brez kakšnega posebnega vmešavanja neke politične ideologije.
Se pa strinjam, da ga njegova osebna izpostavljenost, negativna podoba, ki jo je ustvaril s svojimi dejanji in nekakšna izločenost iz običajne človeške družbe, postavljata v pozicijo tarče ljudskega gneva. To je neizogibno. Ampak tu nihče ne predlaga, da bi se storilce kaznivih dejanj prepustilo 'pravični jezi' množic. Tudi dvomim, da bi izražanje agresije do nekaj takšnih storilcev lahko kanaliziralo sistemske napetosti.
Ko sem zapisala, da nasprotovanje uvedbi dosmrtnega zapora ni izraz mnenja večine, nisem imela s tem v mislih, da je zaradi mnenja večine nujno potrebno spreminjati določene družbene politike. Podvomila sem pa v upravičenost argumentov vztrajanja pri dosedanji kazenski politiki s strani določenih pripadnikov strokovnih in političnih krogov. Večinsko mnenje sem omenila zato, ker se zanika v omenjenih debatah.
Tudi pri vpeljevanju že uveljavljene ostrejše kaznovalne politike so se pojavljali podobni argumenti kot pri Casiraghiju: da gre za iracionalne maščevalne impulze, za težnjo množice po linču, povečevanje represivnosti na škodo človekovih pravic in svoboščin,... Na koncu so prevladali drugi argumenti. V uravnoteženem dialogu vseh segmentov družbe.
Mislim, da je definicija človekovih pravic in svoboščin en tak zelo prilagodljiv in raztegljiv koncept. Svoboda pomeni tudi odgovornost. In v svobodnem poseganju v svobodo drugega nosimo tudi odgovornost za svoje dejanje. Kot storilci ali kot soustvarjalci družbenih pravil, prepovedi in sankcij.
Ko zagovarjamo uveljavitev ali odpravo določenih družbenih pravil, se zavedamo, da smo jim podvrženi tudi sami. S tem preizkušamo meje, ki jih postavljamo svoji svobodi, odgovornosti, varnosti.
Lahko se poistovetimo z usodo storilca ali svojo usodo v podobnih okoliščinah. Vemo, da bomo z enakim dejanjem podvrženi enaki sistemski represiji, zato se nam zdi, da bi prenesli nekaj desetletij brez 'svobode', ne bi pa prenesli dokončnosti 'nesvobode'. Nismo pripravljeni plačati te cene, zato zavračamo strožjo kaznovalno politiko. Lahko pa se nam zdi ta cena tudi sprejemljiva, ker ima svojo pozitivno plat v zagotavljanju pravice in svoboščine nekomu drugemu. Stvar tehtanja.
Zdaj je pa verjetno že čas, da neham s tem dosmrtnim zaporom

.