Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 
(Read 35468 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Denar
Reply #45 - 08.06.2006 at 11:30:37
 
Devi wrote on 07.06.2006 at 14:27:50:
Quote:
Ampak tvoj ugovor, kot te razumem, ne gre temu denarnemu/blagovnemu fetišizmu, ampak razporeditvi denarja med prebivalstvo, ki ne odslikuje samo vloženega dela in truda, ampak včasih bolj zgodovinske okoliščine in/ali brutalnost/moč/iznajdljivost.

fetišizem se mi zdi v bistvu bolj simptom nezdravega sistema razporeditve in pretoka denarja, ne pa vzrok težav sam po sebi


Blagovni fetišizem jest razumem tko, da  je denar opredmeten odnos/razmerje med ljudmi v procesu blagovne produkcije/menjave. Tko da nezdrav sistem razporeditve denarja je zakodiran že v denarju samem kot opremetenju nezdravih produkcijskoblagovnih odnosov.

Quote:
Titud, ti si član LETS'a? Kak pa to v praksi gre?


Študiram teorijo in iščem primere kolkr tolk delujoče prakse, ki pa je še nism zasledu, ker naj bi sistem deloval v manjših sorazmerno zaprtih in povezani skupnosti. Zasnovan je na lokalno skupnost, kjer se ljudje med sabo poznajo in si osebno zaupajo, mene  pa predvsem  zanima, če bi lahko deloval  tud virtulano pod pogojem,  da bi med čalni te virtulane skupnosti vladala visoka stopnja zuapanja. Ne zanima me religiozna skupnost ali sekta amapk skupnost, ki bi imela le skupno vero v realno možnost menajve dobrin in storitev brez  posredovanja denarja in katere člani bi v njej  vidli večjo možnost samorealizacije kot skoz prevladojuče odtujene denarne odnose.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Denar
Reply #46 - 08.06.2006 at 15:48:27
 
gape wrote on 07.06.2006 at 21:03:53:
denar je provzaprov energija
tko kot vsaka druga


jap... pa ti, ko dobiš denar, maš to v zavesti
mislim v tistem trenutku, se zavedaš, da si dobil energijo?
in ko ga 'zapravljaš' ali uporabljaš?
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Denar
Reply #47 - 08.06.2006 at 15:52:14
 
Evo en zanimiv tekst:

Quote:
Money is a psychic reality, and as such gives rise to divisions and oppositions about it, much as other fundamental psychic realities – love and work, death and sexuality, politics and religion – are archetypal dominants which easily fall into opposing spiritual and material interpretations. Moreover, since money is an archetypal psychic reality, it will always be inherently problematic because psychic realities are complex, complicated. Therefore, money problems are inevitable, necessary, irreducible, always present, and potentially if not actually overwhelming. Money is devilishly divine.

Money is as deep and broad as the ocean, the primordially unconscious, and makes us so. It always takes us into great depths, where sharks and suckers, hard-shell crabs, tight clams and tidal emotions abound. Its facts have huge horizons, as huge as sex, and just as protean and polymorphous.

Money is like the id itself, the primordially repressed, the collective unconscious appearing in specific denominations, that is, precise quanta or configurations of value, i.e., images. Let us define money as that which possibilizes the imagination. To find imagination in yourself, turn to money behaviors and fantasies. You both will soon be in the underworld.

Therapy draws back. Do you know of the study done on therapeutic taboos? Analysts were surveyed regarding what they feel they must never do with a patient. It was discovered that touching and holding, shouting and hitting, drinking, kissing, nudity and intercourse were all less prohibited that was “lending money to a patient.” Money constellated the ultimate taboo.

Just as animals were spirits or gods in material forms, so too is money, a kind of third thing between only spirit and only the world, flesh, and devil. Hence, to be with money is to be in this third place of soul, psychic reality. And, to keep my relation with the unclean spirits whether the high daimones or the low daimones, I want some coins in my purse. I need them to pay my way to Hades into the psychic realm. I want to be like what I work on, not unlike and immune.

The cut between Caesar and God in terms of money deprives the soul of world and the world of soul. The soul is deflected onto a spiritual path of denial and the world is left in the sins of luxuria, avarice, and greed. Then the soul is always threatened by money, and the world needs the spiritual mission of redemption from the evil caused by the Weltbild that cuts Caesar from God. That money is the place where God and Caesar divide shows that money is a “third thing” like the soul itself, and that in money are both the inherent tendency to slit into spirit and matter and the possibility to hold them together…

If money has this archetypal soul value, again like the ancient coins bearing images of gods and their animals and backed by these powers, money will not, cannot, accept the Christian depreciation, and so Christianity time and again in its history has had to come to terms with the return of the repressed – from the wealth of the churches and the luxury of its priests, the selling of indulgences, the rise of capitalism with Protestantism, usury and projections on the Jews, the Christian roots of Marxism, and so on…

That we cannot settle the money issue in analysis shows money to be one main way the mothering imagination keeps our souls fantasizing. So, to conclude with my part of this panel, Soul and Money: yes, soul and money; we cannot have either without the other. To find the soul of modern man or woman, begin by searching into those irreducible embarrassing facts of the money complex, that crazy crab scuttling across the floors of silent seas.




iz Soul and Money;
Hillman, J. (1989) A Blue Fire. New York: HarperCollins Publishers.


me iz nekega neznanega razloga na tituda spominja  Smiley
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Denar
Reply #48 - 08.06.2006 at 20:49:10
 
titud wrote on 08.06.2006 at 11:30:37:
skupnost, ki bi imela le skupno vero v realno možnost menajve dobrin in storitev brez  posredovanja denarja in katere člani bi v njej  vidli večjo možnost samorealizacije kot skoz prevladojuče odtujene denarne odnose.

dobr si jo definiru ...


m wrote on 08.06.2006 at 15:48:27:
gape wrote on 07.06.2006 at 21:03:53:
denar je provzaprov energija
tko kot vsaka druga


jap... pa ti, ko dobiš denar, maš to v zavesti
mislim v tistem trenutku, se zavedaš, da si dobil energijo?
in ko ga 'zapravljaš' ali uporabljaš?

u bistvu za moje pojme jest dnar uporabljam
zapravljam (per se) skorde nikoli ... ne rabim ... sej veš ... mam vse ... kar rabim
trenutka ko denar dobim pa se ne zavedam, ker pride na račun, kadar pač pride, plača isto, mi je useen a je par dni prej al pa kasnej ...  


m wrote on 08.06.2006 at 15:52:14:
Therefore, money problems are inevitable, necessary, irreducible, always present, and potentially if not actually overwhelming.

no strinjajoča
moja izkušnja biti drugačna!

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Denar
Reply #49 - 09.06.2006 at 01:07:32
 
vem da ne maraš linkov, ampak tole me je pa kar mal spodneslo  Undecided
http://www.pozitivke.net/article.php/Imperij_Sramota
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Denar
Reply #50 - 09.06.2006 at 09:12:12
 
Devi wrote on 09.06.2006 at 01:07:32:
vem da ne maraš linkov, ampak tole me je pa kar mal spodneslo  Undecided
http://www.pozitivke.net/article.php/Imperij_Sramota



vem, Devi  Undecided
zato pa pišem o tem kar pišem.... o tam kako sistem funkcionira ... zakaj tako funkcionira ... in predvsem, kar se meni zdi najbolj zanimivo, kako je dojemanje denarja povezano s človeško psiho (aja, to je imho to, o čemer Hillman piše zgoraj). se mi zdi da je v tem ključ, da ozavestimo, individualno, te procese, in preko njih spremenimo družbo.

lets so ena od oblik, ki delujejo drugače kot 'nacionalni' denar, pa, verjetno prav zaradi premalega zavedanja ljudi, kaj vse denarni sistem potegne za sabo, v praksi bolj slabo funkcionirajo  Undecided
jaz še nisem našla stvari, za katero bi lahko rekla, to je to. se pa povsod pojavljajo drobtinice, ki peljejo v drugo smer  Smiley
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Denar
Reply #51 - 09.06.2006 at 09:24:45
 
Amstel wrote on 08.06.2006 at 16:25:21:
m wrote on 07.06.2006 at 11:45:00:
Kaj pa vam sploh je denar, a so to bankovci, al na kaj pomislite ko kdo reče denar?



Joj, jaz pomislim na ful bankovcev, da si kupiva hiško, pa vse, kar spada zraven... pa kake dobre oblekce... skratka.. obilje brez konca....

Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Denar
Reply #52 - 09.06.2006 at 10:48:59
 
titud wrote on 08.06.2006 at 11:30:37:
Študiram teorijo in iščem primere kolkr tolk delujoče prakse, ki pa je še nism zasledu, ker naj bi sistem deloval v manjših sorazmerno zaprtih in povezani skupnosti. Zasnovan je na lokalno skupnost, kjer se ljudje med sabo poznajo in si osebno zaupajo, mene  pa predvsem  zanima, če bi lahko deloval  tud virtulano pod pogojem,  da bi med čalni te virtulane skupnosti vladala visoka stopnja zuapanja. Ne zanima me religiozna skupnost ali sekta amapk skupnost, ki bi imela le skupno vero v realno možnost menajve dobrin in storitev brez  posredovanja denarja in katere člani bi v njej  vidli večjo možnost samorealizacije kot skoz prevladojuče odtujene denarne odnose.    

meni osebno se zdi LETS precej zapletena stvar, ker zahteva kar nekaj razumevanja teorije in administrativnega vodenja, še preden vse skupaj zalaufa. obenem je obhod denarnega sistema, ga pa tudi vključuje in zato, da začne delovat, ga moraš najprej postavit.
poznam pa precej primerov lokalnih skupnosti, v katerih ni nobenega delujočega sistema, delujejo pa zlo uspešno po principu 'usluga za uslugo' (kjer pa se denar tudi nujno ne izključuje).
se mi zdi, da v primerjavi z njimi LETS ureja nekaj, kar se pri lokalnih skupnostih drugače dela, namreč, ne rabiš it direktno k človeku, ki ga rabiš in ga vprašat, če bi s tabo sodeloval pri kaki stvari po sistemu menjave, pri LETSu poslujejo ljudje, ki se sami prijavijo in odločijo za tak način. Zdej, to je v redu, ker ljudi, ki jih rabiš, ne rabiš iskat al pa preko prijateljev dogovorit kake stvari, po drugi strani pa se mi zdi, da v bistvu LETS ne dela dosti na odnosih, vse skupaj je še vedno lahko popolnoma brezosebno in se ne približaš drugemu človeku v smislu, da ti je res mar poštena menjava. tud zato, ker se pri menjavah ne gre vedno samo za denar, ampak tud zato, da vsak res dobi tisto, kar rabi, potrebe ljudi pa so lahko včasih mal nižje kot je vrednost menjave, kdaj pa tud mal višje al pa mal drugačne in je pri ugotavljanju tega osebni odnos v bistvu dost boljši.
sam res pa je tudi, da gre pri 'uslugi za uslugo' precej stvari mimo države in da je včasih zihr težko imet urejene papirje.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Denar
Reply #53 - 13.06.2006 at 10:28:07
 
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Denar
Reply #54 - 13.06.2006 at 21:20:30
 
Moje osebno razmišljanje glede denarja gre predvsem v tisto smer, da je denar oblika energije, ki je pogosto, na žalost, neenakomerno razporejena, to je res. Ampak, kljub temu mislim, da je denar plačilo za vloženo energijo, delovno, ustvarjalno. Tako kot cenim vložek mojega dela v skupnost in za dobrobit skupnosti, cenim tudi delo drugih. Denar, po moje, naj bi krožil in ne zastajal. To je ideal in če ga postavim v razmerje z realnim stanjem je rezultat precej klavrn.

Denar meni ne pomeni sam po sebi užitek ali smoter ali zadovoljstvo. Vse to je možno tudi brez denarja. Problem pa vsekakor je, v naši kulturi, da se vrednost posameznika meri po debelini njegove denarnice, ki je kaj lahko imaginarna debelina, saj se v naši kulturi kaže kot nek degeneriran potlač razkazovanja dobrin, ki naj bi sugerirale na tisto debelino denarnice. Te igre se skušam čim bolj ognit, čim bolj pravim, a se prav zalotim, ko se kdaj ujamem. Kar se mene tiče, se igra denarja odvija bolj v tistem, kaj vse sebi in otroku za nek denar lahko privoščim. Ja, in ko si, potem sem kdaj tudi bolj zadovoljna s seboj. Vendar to zame ne pomeni tistega absolutnega zadovoljstva, najbolj sem zadovoljna, ker delam, to kar rada delam in da delam, da nekam spadam, da nekaj počnem.

Bolj na hitro sem nekaj prebrala tudi o plačevanju članarine splošnim knjižnicam ... po moje je tista članarina precej simbolična, je pač odvisno kako ima posamezna knjižnica urejeno financiranje. Precej bolj problematično se mi zdi plačevanje zobozdravstvenih storitev brez računa, pa osnovna šola v Sloveniji ... halo ? a je zastonj, ? ja, pa je obvezna, za razliko od članstva v splošnih knjižnicah. Šolske knjige morajo plačati tudi nezaposleni starši, medtem ko so v splošnih knjižnicah članarine oproščeni vsi, ki prinesejo potrdilo iz zavoda in seveda tudi vsi otroci do 18. leta. Skratka, da ne bom preveč »out off«, zadeve glede pravic in dolžnosti pri nas niso glih urejene in zato ta naš denar precej čudno kroži in pride do anomalij.

tko po moje

lp

Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Donna
3
***
Offline

I love Angel
Posts: 219
slo
Re: Denar
Reply #55 - 26.07.2006 at 15:33:31
 
sej ni vse v denarju...nekaj je tudi v diamantih, pa zlatu...
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Denar
Reply #56 - 20.01.2015 at 11:57:03
 
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt

npr
Luxembourg[note 1]      3,472,282,000,000      31 March 2014  ---      3,696,467      3,443 - procentov BDP
Ireland      239,672,886,310      30 September 2014      ---      1,008 - procentov BDP
so zadolženi

Slovenia      61,230,000,000      30 June 2011      ---      47.6 - procentov BDP


smo na ~50 mestu
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Denar
Reply #57 - 22.02.2015 at 18:20:47
 

Quote:
bankovci ki ne merijo eure ampak čas.
enote 1/10 ure, 1/2, 1/4, 1 ura, 5 ur.
vsak clan dobi svoj 'racun'. In za prvo uporabo koriscenje od drugih clanov mora najprej dati. Pa najsi je to storitev delo, ali pa protivrednost. Ta pa je sledeca: 1 ura = 10,00 EUR.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Denar
Reply #58 - 10.12.2016 at 17:25:08
 
alternativne valute, menjalna sredstva, denar, lokalne valute, ...
hočmo svojo vzporedno valuto !
... zlato pokritje denarja - ki ga ni, bankovcev je samo par odstotkov, ...

Katere alternativne valute poznamo v Sloveniji?
Marjana Kos

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Denar
Reply #59 - 12.12.2016 at 11:49:57
 
Alternative denarju so, tudi v SLO, samo poznamo ji (še) ne vseh  Cool

Ena takih je lon - Ł.

...

Deluje na dveh poskusnih platformah. Ena je  Tržnica za izmenjavo dobrin in dejavnosti za lone Ł  v  wordpressu http://zalon.si, kjer vsak uporabnik  odpre stojnico, iz katere izmenjuje svojo ponudbo  s ponudbo drugih stojničarjev v okviru vrednosti svojih ponudb, izraženih v lonih.  V bistvu gre za v tržnico spremenjeno  spletno trgovino, ki pa zahteva precej ročnega administriranja, zato je do administratorja in uporabnika precej prijaznejša  njena testna varianta na platformi cyclos.org https://communities.cyclos.org/zalon#home, ki  pa potrebuje še kar nekaj prilagoditev platforme za SLO uporabnike (testni objavi ponudb lahko najdete v meniju marketplace v rubriki skupnosti/umetnine in dobrine/starine). Ta platforma omogoča začetne kredite, ki jih administrator naloži uporabnikom, in sprotno nalaganje vrednosti opravljenih 'nakupov' v  notranji valuti Ł med ponudbami uporabnikov na njihove kreditne račune...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5