Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 5
(Read 16194 times)
spark
3
***
Offline


Posts: 184

Gender: female
Lipa
28.12.2005 at 11:39:14
 
Quote:
Tole je moja prijateljica Katka.


Žal ni več med nami. Včeraj je umrla pred Lipo, ko se je želela s prijatelji

malo pozabavati.

UPAJMO, DA NJENA SMRT NI BILA ZASTONJ.

Iz tega tragičnega dogodka bi se morali vsi nekaj naučiti.

1. DISKOTEKE MORAJO IMETI ZA SVOJE DELO DOVOLJENJE,
2. DISKOTEKE MORAJO BITI POŽARNO VARNOSTNO USTREZNE,
3. DISKOTEKE LAHKO ORGANIZIRAJO SAMO PRIREDITEVE, KI PRITEGNEJO
   ŠTEVILO LJUDI, KI JIH LAHKO SPREJME,
4. REŽIM VSTOPA NAJ BO VES VEČER ENAK,
5. DISKOTEKE NAJ BODO USTREZNO VAROVANE.


Ne pa da lahko vsak kuzl bar k ma pet minut časa organizira fešto s 1500
ljudmi, pa za to nimajo dovoljenja in z ljudmi zunaj ravnajo kot z živino.



Prosim tiste, ki lahko na tem področju kaj naredijo (da ne bi še kdo ostal
brez prijatelja ali prijateljice, kot sem jaz), naj to storijo.

PROSIM, POŠILJAJTE TA MEJL VSEM, KI JIH POZNATE, NA INŠPEKCIJSKE SLUŽBE,
POLICIJO, MEDIJE IN POVSOD TJA
KJER MISLITE, DA BI LAHKO KAKO POMAGALI UREDITI NERED IN S TEM REŠEVATI
NAŠA ŽIVLJENJA.

Moje sožalje Katkinim domačim in tudi vsem, ki ste bili blizu ostalim
žrtvam.


evo tole sem dobila na mail in posredujem...

Moje sožalje vsem prizadetim!

Ob tem se tud spomnim da se je en tedn ali dva še hujša gužva in nejevolja dogajala pred Hoferjem... tudi tam je vrjetno malo manjkalo pa bi bil scenarij lahko da tragičen- in če bi bil-kdo bi bil potem kriv? ali bi zaprli glavnega v hoferju in vse hoferje po sloveniji? saj tam tudi kapaciteta ni premogla obiskovalcev ???


Želim si, da se taka tragedija -ne pred diskotekami in ne pred trgovinami- ne bo več ponovila!!!

Back to top
 

There is nothing special about me&&I am just a little star&&If it seems like I’m shining it’s probably &&a reflection of something you already are&&I forget about my self sometimes when there’s so many others around&&When deep inside it feels the darkest&&That is where I can always be found
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Lipa
Reply #1 - 28.12.2005 at 11:50:27
 
Ni blo prvič, ni blo zadnjič pa še se bo zgodil in se dogajal.

Tist k je nasilen do sebe je posledično tud do drugih. Tist k je nasilen do drugih je posledično tud do sebe.

Ampak če pogledaš iz enga druzga zornega kota pa vidš da je tud v tem neki dobrega. Vprašanje je sam kdaj se bo kdo zavedu nauka.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Lipa
Reply #2 - 28.12.2005 at 12:16:55
 
Tiste rešitve, ki so zgori navedene ne morjo, niti ne bojo reševale življenj. Še noben ni preživel. Razen tist, ki živi. Življenje izvira iz Življenja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Lipa
Reply #3 - 28.12.2005 at 15:54:54
 

Problem te tragedije je, da bi se lahko zgodila tudi, če bi bilo za vse ustrezno poskrbljeno.

Gre za to, da množica v gužvi deluje kot valjar, ki vse melje pred seboj.

Seveda pa je res, da obstajo pravila zaradi tega, da se možnost takšnih nesreč zmanjša na minimum in da so bila praktično vsa ta pravila popolnoma neupoštevana, za kar je v prvi vrsti kriv lastnik - v drugi vrsti pa vsi tisti, ki jih plačujemo za to, da skrbijo za spoštovanje takšnih pravil.

Načeloma je še najmanj kriva mladež, ki se je gužvala pred lokalom - čeprav bi z nekoliko več tistega, čemer se reče kultura, do nesreče ne bi prišlo (in res je, da lahko pomanjkanje kulture opazimo tudi pri starejših).



uživajte!

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Mateja B.
4
p
****
Offline


Posts: 441

Gender: female
Re: Lipa
Reply #4 - 29.12.2005 at 13:48:35
 
Mene vse skupaj spominja na čredo. Če bi imeli ljudje več posluha za drugega, več zavesti o tem, kaj v življenju je res pomembno, se to ne bi zgodilo. (Ne pravim, da so krivi samo ljudje; družba/država bi morala narediti več zanje, ampak tudi sami bi morali več narediti zase.)

Z mojega gledišča niti pod razno ni naključje, da se je to zgodilo ravno v norem decembru, ko so ljudje še posebej obremenjeni z masovno potrošniško mrzlico. In strinjam se s t-jem, da bi se tragedija lahko zgodila tudi, če/kjer bi bilo za vse poskrbljeno, je pa vseeno manj presenetljivo, da se je zgodilo ravno nekje, kjer že po predpisih skoraj nič ne štima. Tako kruta zgodba, kot je konec treh mladih življenj, se vendarle ne pripeti nekomu, ki je delal vse prav (pa ne samo formalno, po predpisih).

Spomnim se, da je na koncu TV članka na to temo bilo rečeno, da je treba bolje poskrbeti za mlade potrošnike. Poskrbeti – krasno. Ampak uporaba besed je izjemno pomenljiva. Ste opazili, kako v zadnjem času besedo ljudje vedno pogosteje nadomeščajo z besedo potrošniki? (Zveza mladi potrošniki se, vsaj meni, sliši še posebej neustrezno.) Način poročanja pač izkazuje duha časa. In (vsaj v medijih) prevladujoči duh promovira potrošništvo. (Bilo pa je na nacionalki nekaj dobrih oddaj ob zaključku leta, to moram pripomnit.)

Ko ljudi zamenjajo s potrošniki, je jasno, da je v center pozornosti namesto človeka, za katerega naj bi družba/država skrbela, prišel kapital. In to je glavna težava. Napačna usmeritev.

Hribar (njegovega članka na nekem drugem topiku, ki govori o tem, (še) nisem prebrala) je včeraj v oddaji Omizje povedal dobro delitev: 19. stoletje je bilo obdobje produkcije, 20. doba organizacije, 21. pa bo čas orientacije. Kapitalizem, kakor je v večini razumljen pri nas (pa ne samo pri nas), je še vedno v 19. stoletju. Tisti, ki so uvideli, da bistvo ni več proizvajanje dobrin (v "razvitem" svetu se tako ali tako totalno hiperproducira), ampak zniževanje porabe in s tem stroškov (samo pomislite, koliko stvari preveč imamo doma), so dojeli nauke 20. stoletja. Najmanj pa je tistih, ki so resnično že v 21. stoletju in znajo podati take smernice, ki bodo vodile naprej v ljudem in Zemlji prijazno prihodnost. Prištevam se med slednje. In ker nas je manj, bomo morali biti toliko glasnejši. Pa na kakršen koli način že: skozi politiko, gospodarstvo, umetnost, delovanje v majhnem krogu družine, prijateljev in znancev ali še kako drugače. Vsak po svojih zmogljivostih in nalogah.

No, tole se komu mogoče zdi odmik od téme, pa pravzaprav ni. Ker je vse tesno povezano. Katere povezave vidiš, pa je odvisno samo od tega, od kod gledaš. Kje torej stojiš.
Back to top
 

I love to live and I live to love.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Lipa
Reply #5 - 29.12.2005 at 14:46:01
 
Po moje so tovrstne tragične masovke posledica odstotnosti pripadnosti mularije raznolikim življenjskim stilom, ki bi jih definarale npr. različne glasbene zvrsti, različne lokalne indentifikacije...

13/14/15 letnike briga samo to, da se nekaj dogaja masovno, da pridejo še sami delat gužvo, da so na tak način 'in', čeprav se v bistvu ne dogaja nič drugega kot gužva. Pridejo drug zarad drugega in tud sam sem opazu, da npr. dva lokala sploh ne moreta vporedno funkcionirat z  zmerno gužvo in da tak poskus prej ali slej konča s tem, da ima en prenapolnjeno, druga pa je polprazen, tud če se ta drugi  matra s še tako zanimivim programom  slej koprej crkne.  Ustvarjanje gužve preko vseh meja je tkorekoč zakonitost showbiznisa vsaj za pubertetnike, ker mularijo placi, kjer ni gužve ali pa je gužva zmerna, sploh ne zanimajo. Tega s pravili ni mogoče regulirat, ker gužva ma  po defoltu lastna  pravila. Požari, mendranja, množična prerivanja in pretepi so tkorekoč edina  selekcija, ki nardi takemu gužvanju konec s tem, da se ponavad gužvanje samo prenese na drugo lokacijo...

Tko da popolna  nesposobnost samoorganizacije zabave  mladih v mladinskih klubih ali na drugih večinoma  neformalnih oblikah smoorganizirane zabave in ne nespoštovanje zakonov povzroča množične morije.  Take situacije bi moral zato izkoristit ne za množično represijo nad možnostmi za druženje mladih ampak za podporo projektom samoorganizirane zabave, ki je v principu še bolj nezakonita in anarhačina, a varnejša. Jest bi tle podprl marka breclja in njegovo klubsko mrežo, podprl bi prizadevanja po subvencioniranju pop kulture, ki bi povečala njeno dostopnost, dekomercializacijo in pluralizacijo,  za kar se se že desetletja brez politične  podpore zavzema gregor tomc...  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Lipa
Reply #6 - 29.12.2005 at 14:55:39
 
Madan Gopal Das wrote on 28.12.2005 at 12:16:55:
Tiste rešitve, ki so zgori navedene ne morjo, niti ne bojo reševale življenj. Še noben ni preživel. Razen tist, ki živi. Življenje izvira iz Življenja.

Izvor vseh Življenj je Življenje. Če nismo živo v kontaktu z Njim, nas je strah.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mateja B.
4
p
****
Offline


Posts: 441

Gender: female
Re: Lipa
Reply #7 - 29.12.2005 at 16:33:34
 
To z gužvanjem se mi zdi res dobr point. Takih družb, ki se niso hodile gužvat, tud takrat, ko smo bli še mi najstniki, ni bilo ravno veliko. Naša družba je bla bolj solo. (Gneča mi ni sedla od nikoli. Nisem uspela ugotovit, v čem je njen čar. Oziroma to, kar je mnogim blo gut, men ni blo glih.) Fantje so v družbenem al kulturnem al kakšnem že domu pod odrom mel na razpolago plac za vadit. Ful je bil dober. Odrček z bobni, veliki zvočniki, muzički stolp, kavč, fotelji, stoli, stene polimane s kartoni/platoji za jajca, tarok, prazne flaše in polni pepelniki ... rock'n'roll skratka. Grin Dogajal se je svašta. Smo se tud precej poparčkal.
Gut je blo. Ne preveč na hard pa tud ne glih čist izi ... Ko gledam takole nazaj, se spet spomnim, kok kul je blo v bistvu. Že blazno dolg nisem razmišljala o tem.
Hvala titud, da si me s svojim pisanjem spomnil. Cheesy

Aja, pa to sem prej pozabila napisat: moja 15-letna nečakinja je bila že zmenjena, da jo (in še neke frende) tisti dan mami pelje v Lipo. Pa se ji potem zvečer kar ni več dalo it – pa niso šli.
Good choice, mala, ni kej.  Wink
Back to top
 

I love to live and I live to love.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Lipa
Reply #8 - 29.12.2005 at 18:03:46
 
Naša družba (država, potrošniki ali pa samo posamezniki) je plačala krvni davek lastni nekulturi.

Hofer, nedeljske trgovine -10%, najstniki pred Lipo, lastnik Lipe, nedelujoče institucije - od tržnega inšpektorata do potrošniških organizacij - no, vse to so le pojavne oblike (alias simptomi) iste bolezni

Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Lipa
Reply #9 - 29.12.2005 at 21:20:48
 
sinjeoka wrote on 29.12.2005 at 18:03:46:
Naša družba (država, potrošniki ali pa samo posamezniki) je plačala krvni davek lastni nekulturi.

Hofer, nedeljske trgovine -10%, najstniki pred Lipo, lastnik Lipe, nedelujoče institucije - od tržnega inšpektorata do potrošniških organizacij - no, vse to so le pojavne oblike (alias simptomi) iste bolezni



V prejšnjih časih se to ni dogajalo, ker bi lastnik, ki je bil zaradi tega, ker nima licence, ovaden že več kot stokrat, že zdavnaj prej moral zadevo zapret, ker bi sicer že zdavnaj za rešetkami banane jedel.

Kapitalizem in požrešnost za dobičkom in prepočasen in skorumpiran pravni sistem, pa dovoljujeta takšne stvari.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Lipa
Reply #10 - 29.12.2005 at 21:38:50
 
Quote:
V prejšnjih časih se to ni dogajalo, ker bi lastnik, ki je bil zaradi tega, ker nima licence, ovaden že več kot stokrat, že zdavnaj prej moral zadevo zapret, ker bi sicer že zdavnaj za rešetkami banane jedel.

Kapitalizem in požrešnost za dobičkom in prepočasen in skorumpiran pravni sistem, pa dovoljujeta takšne stvari.



kjer je povpraševanje je tudi ponudba, oziroma se je za vprašat ali je diskač primern način za preživljenje prostega časa za mularijo od 13-16 let?

1. Kar se tiče diskotek v Ljubljani, bi si upala stavit, da nobena izmed njih ne bi zadostila pogojem požarne varnosti (oziroma, da bi se pravčasno izpraznila ob morebitnem požaru - čeprav bi imela vse papirje in štampiljke, nenazadnje so tudi te na prodaj.)

2. Verjetno sem ena izmed zadnjih generacij, ki je v letih od 15-18 imela enkart mesečno organizirane šolske plese pod nadzorstvom prfoksov (brez cigaret in alkohola). Pa so se le ti na koncu uprli, ker so dijaki začeli delati preveč oslarij na plesih. Pa je nekaj staršev predlagalo, da bi suprevizijo  prevzela nekakšna komisija sestavljena iz staršev - pa straši niso bili zato - očitno, ker so vedli ali vsaj domnevali s kakšno mularijo imajo opravka. (s tem si dobil odgovor na moje retorično vprašanje)


3. Face it pravna država ni nekaj imaginarnega. "Pravna država" so ljudje tako kot ti in jaz in so del naše tako vsemogočno povampirjene "družbe". Sprijazni se, da sva del te povampirjene družbe tudi ti in jaz. Torej je odgovornost za dogodek tudi najina.


p.s. A ne bi slučajno še malo vadili sprejemanja?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Lipa
Reply #11 - 30.12.2005 at 09:43:01
 
Jest mam izkušnjo iz konca 80-ih, ko sem kot lokalni mladinski funcionar 'držal štango' zadnjim lokalnim mladinskim klubom pred izginotjem ali komercializacijo. Že takrat so bili klubi sicer na 'slabem glasu'  zaradi možnosti poceni pijančevanja, vendar  se vsaj  ni sistematično  izkoriščalo inciacije pubertetnikov v stanja druge zavesti z drogo in alkoholom in so si ti hkrati izoblikovali svojo subkulturo te iniciacije.  So si pa v začetku 90-ih nekateri  klube res prilastil in  začel delat iz njih   privat biznis dokler niso gostinci znorel zarad nelojalne konkurence in zateval, da naj se jih neha  obravnavat drgač kot njih (sanitarno, davčno...). To je vsaj deloma iztrebilo skomercializirane  klube, hkrat pa je uničl  vsako samoiniciativnost neformalnih skupin in samoorganiziranosti mladih na področju druženja in   zabave, s tem pa tud pestro paleto maldinskih subkluktur 80-ih. Od konca 90-ih je na tem področju vlada puščava, druženja in zabeve željni mulci  pa se v njej brez brez možnosti prave izbire zlivajo k izvirom radosti kot čreda ovac.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Lipa
Reply #12 - 30.12.2005 at 19:47:50
 
titud ...

nad besedo komercializacija, ki je v naši družbi kao vir vsega zla, lahko samo še zavijam z očmi ...

če bi bili potrošniki tako vzgojeni, da bi skomercializirali razne zabave ob soku, vodi in podobnem, potem razni pajzli ne bi imeli nobene moči...

Mladoletne potrošnike vzgajajo straši; kakšne pa so vrednote staršev ....??? (stanje občega duha v naši družbi)

btw. Zgodba, ki jo pripoveduješ se danes ponavlja pri t.i. salsa in tango klubih. V teh klubih se zbirajo tridesetletniki, ki se "drogirajo" s plesom in popijejo pre-malo, da bi bili razni klubi zaintereserani gostiti tovrstne večere (ker je povpraševanje na drugem tržnem segmentu - alkohola - večje)

KMŠ v Ljubljani je tudi tempirana bomba, pa je v bistvu mladinski klub (z alkoholno vsebino)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Lipa
Reply #13 - 30.12.2005 at 19:54:12
 
sinjeoka wrote on 29.12.2005 at 21:38:50:
3. Face it pravna država ni nekaj imaginarnega. "Pravna država" so ljudje tako kot ti in jaz in so del naše tako vsemogočno povampirjene "družbe". Sprijazni se, da sva del te povampirjene družbe tudi ti in jaz. Torej je odgovornost za dogodek tudi najina.

p.s. A ne bi slučajno še malo vadili sprejemanja?


jaz nisem kriv, ker sem proti takšni družbi, ki je sedaj. Sem proti kapitalizmu in izkoriščanju.

Glede sprejemanja pa se moraš obrniti na druge naslove. Jaz nisem pravi. Nisem za vseobsegajoče sprejemanje. 8) Grin
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Lipa
Reply #14 - 30.12.2005 at 20:02:11
 
sinjeoka wrote on 30.12.2005 at 19:47:50:
titud ...
Mladoletne potrošnike vzgajajo straši; kakšne pa so vrednote staršev ....??? (stanje občega duha v naši družbi)


Moja šestnajstletnica si da dopovedati, da je pač še premlada, da bi hodila ponoči naokoli. Smo jo tako vzgajali. In se o vsem lepo pogovorimo. So šle z družbo že v disko, ampak je bila ura dana do enih in potem sem jaz prišel po njo in nekaj prijateljic in sem jih razvozil domov. Bolje kot pijani dvajsetletnik z 3000 kubičnim BMW-jem, ki ga ne obvlada.

Sicer ne vem kako dolgo bo tako, vendar se zaenkrat taka komunikacija z dogovorom obnese. poznam pa nekaj primerov, kjer staršem slatko jebe kje je njihova hči ob treh zjutraj.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 5