Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 8
(Read 27055 times)
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #30 - 18.05.2005 at 11:34:32
 
Bardo_Thodol wrote on 18.05.2005 at 11:18:10:
Kolikor sem razumel, Miki nima psihičnih problemov.
Bega ga le obnašanje njegove kolegice in pač sprašuje, kaj naj to pomeni in kaj bi mu bilo najbolje za storiti.



Ahm, in ta problematika je po tvoje strogo ekonomska, daleč daleč od psihološke... Roll Eyes

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #31 - 18.05.2005 at 11:38:32
 
Lilith wrote on 18.05.2005 at 11:34:32:
Ahm, in ta problematika je po tvoje strogo ekonomska, daleč daleč od psihološke... Roll Eyes



Ne tudi ekonomska ni!
A nisi dojela, da sem podal prispodobo (metaforo) za lažje razumevanje abstraktnega koncepta, ki se ga je sicer, če je preveč ozko gedano, težje predstavljati, kar pa vodi do napačne predstave.  

Ok, a je to jasno, ali naj še to zabelim z metaforo  8)


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #32 - 18.05.2005 at 12:05:19
 
Bardo,  denar je menjalno/občevalno strestvo, ki predpostvlja zavest  o avtonomnosti  posameznika, saj prepostvlja tržišče kot sredstvo  za  izmenajvo dobrin in storitev med  avtonomnimi posamezniki. Neposedovanje denarja  ni nobeno znamenje neavtonomije enako kot ni znak aboslutne avtonomije, če bi posedoval ves denar na tem svetu, saj se lastnik
/nelastnik le  vzajemno lahko utemeljujeta vsak v svoji zavesti o  avtonomnosti.  

Ker  dosedanaje  brezlastninske družbe niso bile   utemeljena na zavesti o avtonomnosti posameznika, imamo po moje napačen vzorec, da brezlastninskih odnosv ni moogoče vzpostavit drgač kot da  hkrat  (na silo)  odpravimo   zavesti  o lastni avtonomnosti/induvidualnosti. Ker jo upravičeno štejemo  za naš najvišji  razvojno civilizacijski dosežek, se po  mojem čist neupravičaneo odrekamo tud viziji brezlastnisnke družbe. Zavest o lastni individualnosti in brezlastniska družba sta po moje združljivi, samo da ne premoremo še vedenja  tem, kako.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #33 - 18.05.2005 at 12:39:01
 
titud wrote on 18.05.2005 at 12:05:19:
Neposedovanje denarja  ni nobeno znamenje neavtonomije enako kot ni znak aboslutne avtonomije, če bi posedoval ves denar na tem svetu, saj se lastnik/nelastnik le  vzajemno lahko utemeljujeta vsak v svoji zavesti o  avtonomnosti.  

Saj tega nisem nikjer trdil.
Denar sem omenil v zvezi s trditvijo "da avtonomije ni več ali manj, ampak da je ali ni", kar se mi zdi smešno in zdelo se mi je, da bi to še najlažje razjasnil na analogiji z denarjem (na katerega se itak vsi "dobro spoznamo").

Zgleda, da imam enake težave, kot jih je imel že en pridigar pred dvatisoč leti, ki je tudi poskušal kaj razjasniti v prispodobah, ki so ljudem bolj domače, da bi ga bolje razumeli.

Ljudje so pa mislili, da jim govori o osnovah kmetovanja  ...   Cheesy


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #34 - 18.05.2005 at 13:12:27
 
Denar je mal poneserečeno uporabljat za metaforo o količini avtonomije, ker je  sam utemeljen na predpostavki o avtonomiji posmeznika. Brez te avtonomije ga sploh ne blo, zato velikost  njegovovega posedovanja   v ničemer ne povečuje/zmanjšuje avtonomije posameznika.   To sem v bistvu hotu povedat.

V bistvu res zleda kot da si je avtonomijo mogoče kupit, ampak če  pristaneš na tako logiko, pol moraš pristat tud na to, da je brez dnarja sploh nimaš. S tem pa je razčistu že rosseau, ko je na avtonomijii posameznika prvi zasnoval tud njegovo neodtujljivo  dostojanstvo, ki jo je dolažn rešpektirat  še tako kompleksen sistem.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #35 - 18.05.2005 at 13:24:24
 
Denar nima nobene veze z avtonomijo posameznika, morda kvečjemu z avtonomijo družbe (države), v smislu da neavtonomna  družba težko uveljavi svoj denar.

Sicer so pa denar uporabljli tudi sužnji, tisti najbol poteptani ali zatirani, pri katerih je bila avtonomija na minimumu. Denar lahko koristno uporabljajo tudi hudo bolni ali nepokretni, ki so zaradi bolezni izgubili dobršen del samostojnosti (avtonomnosti) hranijo jih drugi, čistijo jih drugi, skratka drugi jih ohranjajo pri življenju, niso pa še izgubili fnančne samostojnosti.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #36 - 18.05.2005 at 13:39:14
 
V zvezi z naslovno temo bi mogoče priporočil ogled filma Čudoviti um, posnet po resnični osebi, matematiku in nobelovcu iz ekonomije, ki je zbolel za shizofrenijo in ki brez nesebične podpore njegove partnerice, ki mu je v najtežjih trenutkih stala ob strani, nikoli ne bi dosegel tega, kar je dosegel.



Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #37 - 18.05.2005 at 13:41:54
 
Bardo_Thodol wrote on 18.05.2005 at 13:24:24:
Denar nima nobene veze z avtonomijo posameznika, morda kvečjemu z avtonomijo družbe (države), v smislu da neavtonomna  družba težko uveljavi svoj denar.

Sicer so pa denar uporabljli tudi sužnji, tisti najbol poteptani ali zatirani, pri katerih je bila avtonomija na minimumu. Denar lahko koristno uporabljajo tudi hudo bolni ali nepokretni, ki so zaradi bolezni izgubili dobršen del samostojnosti (avtonomnosti) hranijo jih drugi, čistijo jih drugi, skratka drugi jih ohranjajo pri življenju, niso pa še izgubili fnančne samostojnosti.


Se mi je zdelo, da boš reku, da je za denar mogoče kupit  tud sužnja oz. nekoga prodat za belo blago. A po drugi strani se je ravno zato, ker ima suženjstvo svojo ceno, za denar mogoče odkupit  tud iz suženjstva in prositucije, tko da vsakem primeru je zavest o  avtonomiji  posameznika predpogoj trgovanja tudi z ljudmi. Ne določa  trg  avtonomije posmeznika ampak avtonomija posmeznika tržišče.

Opravilna samostojnost za ravnanje z denarjem je praviloma odvzeta oz.  še ni dana le  tistim, ki se dokazano ne zavedajo lastne avtonomnosti oz. zanjo niso pripravljeni prevzeti odgovornosti,  zato  v tem smsilu rabijo pooblaščene skrbnike.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #38 - 18.05.2005 at 13:44:07
 
titud wrote on 18.05.2005 at 13:41:54:
Se mi je zdelo, da boš reku, da je za denar mogoče kupit  tud sužnja oz. nekoga prodat za belo blago.  

Tega nisem nikjer rekel, čeprav drži da je mogoče tudi ljudi uporabljati kot "menjalno" sredstvo.
Napisal sem, da tudi če človek ni avtonomen, to ni nobena ovira, da ne bi mogel uporabljati denarja.

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #39 - 18.05.2005 at 13:54:18
 
Avtonomija je stanje duha, ki ni vezano na položaj posameznika v družbi. Ponavadi se ga veže na posmeznikovo dušo, katere avtonomnost je zelo prepričljivo utemelju že aristotel.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #40 - 18.05.2005 at 13:59:01
 
Avtonomija duha je stanje duha (eno od stanj).

Za avtonomijo človeka kot celote, pa avtonomija duha ne zadošča.
Nekomu, ki je priklenjen na voziček in se še vsrat ne more sam, mu do večje avtonomije niti avtonmija duha prav veliko ne pomaga.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #41 - 18.05.2005 at 14:09:41
 
Bardo_Thodol wrote on 18.05.2005 at 13:59:01:
Avtonomija duha je stanje duha (eno od stanj).

Za avtonomijo človeka kot celote, pa avtonomija duha ne zadošča.
Nekomu, ki je priklenjen na voziček in se še vsrat ne more sam, mu do večje avtonomije niti avtonmija duha prav veliko ne pomaga.



Ko že ponujaš razmejitve. V navedeni situaciji (začetek tega topica) je bistvena avtonomija duha, ne pa tisto, kar ti imenuješ avtonomijo človeka kot celote.
In nekdo, ki je na vozičku, se mirno lahko povsem avtonomno userje, kadar si to želi... če je le toliko avtonomen, da si življenje na primeren način uredi.

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #42 - 18.05.2005 at 14:21:37
 
Bardo_Thodol wrote on 18.05.2005 at 13:59:01:
Avtonomija duha je stanje duha (eno od stanj).

Za avtonomijo človeka kot celote, pa avtonomija duha ne zadošča.
Nekomu, ki je priklenjen na voziček in se še vsrat ne more sam, mu do večje avtonomije niti avtonmija duha prav veliko ne pomaga.



Tkole se zmenva: avtonomija  človekove duše se glede na stanje duha   bolj ali manj uspešno manifestira v trenutnem  družebnozgodovinskem okviru in  položaju posameznika v  konkretni družbi. Trenutna stopnja manifesticje avtonomnosti v družbnem ali osebnem razvoju  torej ne postavlja pod vprašaj avtonomnosti človeka kot  bitja, ki teži k samorealizaciji.  Roll Eyes Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #43 - 18.05.2005 at 14:27:40
 
titud wrote on 18.05.2005 at 14:21:37:
Tkole se zmenva: avtonomija  človekove duše se glede na stanje duha   bolj ali manj uspešno manifestira v trenutnem  družebnozgodovinskem okviru in  položaju posameznika v  konkretni družbi. Trenutna stopnja manifesticje avtonomnosti v družbnem ali osebnem razvoju  torej ne postavlja pod vprašaj avtonomnosti človeka kot  bitja, ki teži k samorealizaciji.  Roll Eyes Smiley

Bolj težko se bova zmenila, ker zgleda, da ne razumem prav, kaj hočeš povedati.   8)

Če nekdo teži k popolnosti, iz tega ne sledi, da je popoln. Prej obratno, sicer ne bi težil, ampak bi tam že bil.
In kaj ima težnja po samorealizaciji veze z avtonomnostjo konkretnega človeka?

Back to top
 
 
IP Logged
 
Miki007
1
*
Offline

Te quiero, quienquiera
y dondequiera usted es..

Posts: 12

Gender: male
Re: Živeti z shizofrenikom
Reply #44 - 18.05.2005 at 14:44:57
 
Pričakoval sem, da se bo vsul plaz mnenj, razmišljanj in polemik. Ne se bat zame in za mojo avtonomnost.  Grin Saj sem dejal, da bo dobrodošla vsaka misel, bilo kaj. Me veseli, da ste se razpisali. Res pa je, da sem od vsega tega potegnil od nekoga nekaj več, od nekoga malce manj. Stvar je že itak del moje preteklosti, le da sem se obrnil na ta forum, kjer sem opazil, da vam takšne zadeve niso tuje.

Me pa zanima nekaj... Ta simbiotičnost. Recimo, jst pričakujem, da bom naredil nekaj iz sebe, diplomiral (to mi je že malodane obvezujoče Smiley), si ustvaril družino itd. Torej me to naredi simbiotičnega, v večji meri odvisnega od samega sebe. In s tem ni nič narobe, mar ne? Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 8