Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10 
(Read 47897 times)
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: partnerski trojček
Reply #120 - 20.02.2005 at 11:59:10
 
exodus wrote on 18.02.2005 at 13:43:44:
Miška, tale debata o sprejemanju je mišljena v tem kontekstu, da človek naj razumsko presodi, kaj je vredno sprejemanja in kaj ni - ne pa da vsepovprek sprejema, ker to je zame neki brezčutni in prirejen "grupnjak", nasilje proti sebi. Pri vseh življenjskih odločitvah je potrebna dobršna mera objektivnosti ("zdrave pameti"), ki je očitno pri tebi in ljudem podobnega kova, ki razmišljate v new-agerskem slogu, kar nekam izpuhtela - verjetno tak način razmišljanja izhaja predvsem iz lastnih nepredelanih travm. Razum je treba uporabljati v vseh situacijah v svojem življenju, saj rabimo racionalno cedilko ali sito, da presejemo in ločimo pleve od semena. Namreč kruh iz plevela ne bo dober, lahko se kvečjemu zastrupiš in še naprej haluciniraš, da ga še več poješ in govoriš, češ kako je dober. Torej, kaj si mislim o vsem tem:

Exo, kaj pravzaprav tebi pomeni sprejemanje?  

exodus wrote on 18.02.2005 at 13:43:44:
- to, da če je človek bolj zatiran (spolno, duševno, čustveno zlorabljen), npr. že od otroštva, bolj bo prepričan, da mora "vse ljubiti" in "vse sprejemati", ker paradoksalno, sam ni bil ljubljen in sprejet - torej se postavi v vlogo svojega zatiralca in poskuša zaigrati podoben scenarij v odnosu do drugih ljudi, le da tokrat v vlogi "dobrotnika" (če mene niso imeli radi, bom pa jz druge imel rad in še "dober" sem zaradi tega). Tako kot nekateri slabi gospodarji delajo s psi, da jih tepejo, pa se kuža kljub temu priplazi h gospodarjevim nogam in zraven spušča cvileče glasove, ki so podobni obžalovanju...
Torej tukaj se mi zdi, da gre za poskus iz obupa, da bi bili sami sprejeti in ljubljeni, ko smo navdušeni nad idejami, da bi morali vse brezpogojno ljubiti in sprejemati, tudi ljudi, ki z nami delajo nečastno in grdo.

To je sicer res. Ampak res je tudi to, da je to, kar si ti opisal, le ena izmed možnosti. Druga možnost je recimo ta, da človek popolnoma prevzame tisto, kar je doživljal v svojem otroštvu – da kot odrasla oseba tudi on zatira (spolno, duševno ali čustveno) druge točno tako, kot je to sam doživljal v svojem otroštvu. Pa obstaja še kakšna možnost poleg teh dveh. Polno je nians razvoja individuuma in ni recepta, po katerem bi kar vedeli in določali, kakšne točno bodo posledice in kakšen točno bo razvoj vsakega posameznika glede na okoliščine, v katerih je rasel.
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: partnerski trojček
Reply #121 - 21.02.2005 at 12:39:15
 
Miska wrote on 20.02.2005 at 11:59:10:
Exo, kaj pravzaprav tebi pomeni sprejemanje?  



Miška, za odgovor na tvoje vprašanje exo-tu ti bom poskušala opisat eno resnično zgodbo iz našega okolja (poslušala sem jo po radiu v soboto ob 18.15, ki jo vodi Julka Vahen):
sin je doživel težko prometno nesrečo in je na vozičku, zanj skrbi mati, ki bi zanj naredila vse, skratka se razdaja in ob tem pozabi nase. To traja mislim da šest let. Do neke mere se sinu stanje izboljša, potem pa ne več. Mati srčno upa v izboljšanje, a stanje obtiči na mestu ...Znajde se v precepu, kako naprej ... Prijateljica ji svetuje, naj začne skrbet zase, da tako ne more več živet ... sooča se z občutki krivde, nato sprejme odločitev ... sprejme sinovo stanje točno tako kot je, ker situacije z vsem njenim žrtvovanjem ne bo zmogla spremenit, lahko le še sama zboli. V trenutku sprejema te odločitve se ji je zgodilo ... Življenje je steklo, dela nove stvari, za katere prej ni vedela niti verjela, da bi jih zmogla.





Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: partnerski trojček
Reply #122 - 21.02.2005 at 13:43:52
 
Quote:
Titud,

Sem se trudil kar se da izognit dobrim ali slabim namenom, pa vsem internim stanjem in transcendenci in tudi vsemu drugemu, kar bi morda še lahko prišlo tukaj v poštev in sem se poskušal omejit samo na neposredne reakcije v sicer izmišljeni situaciji.

Torej po tvojem mnenju samo po dejanjih, akcijah in reakcijah ni mogoče ugotoviti, ali nekdo sprejema, ali ne?

lp bp


Ker je sprejetje brezpogojno ali pa ga ni in ga ni mogoče pogojevat s tako ali dugačno akcijo/reakcijo.

Tako nepogojeno celostno je npr. sprejetje matere svojega otroka, ki ji ta  v bistvu ne more naredit nč takega,  da bi bila njena reakcija nesprejemanje. Al pa obratno, lahko otrok nardi čist vse, da bi  materi vzbudu reakcijo občutneja njegovga sprejetja, pa ga ne more z pri njej z ničemer vzbudit.  

Lahko nekoga zarad njegovih akcij in svojih reakcij sicer vzljubiš, amapk to ni nobeno jamstvo, da ga boš zato sposoben tud  celostno sprejet. Enako ni rečeno, da če boš nekoga zarad njegovih akcij oz. svojih reakcij zasovražu, tega človeka ne boš mogu v celot sprejet.

Celostno sprejetje po moje  ni rezultat izsledljivih in  predvidljivih  psiholoških mehanizmov in  je zato kot tako mistični dogodek, ki se mu lahko samo ponižno  čudiš, kako da je nekaj tako nemogočega  sploh mogoče.    

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: partnerski trojček
Reply #123 - 21.02.2005 at 14:12:01
 
vida wrote on 18.02.2005 at 14:44:44:
se strinjam, v sobivanju sem še poudarila.


.. pod predpogojem,  da  gre za sobivanje na ravni eksistenc, ki se med sabo ne pogojujejo.

Najbolj   jebeno je npr. materi sprejet, da je otrok od nje v bistvu nepogojena eksistenca, čeprav ta otrok šera cel njen psihični ustroj. Tko da ravno na tej elementarni eksistencialni  ravni je razvidno, kako nepomebno vlogo majo pri sprejemanju psihološki mehanizmi vključno z moralnimi, estetskimi ali razumskimi sodbami o drugemu/drugih.    
Back to top
« Last Edit: 22.02.2005 at 08:13:11 by titud »  
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: partnerski trojček
Reply #124 - 22.02.2005 at 09:24:58
 
exodus wrote on 18.02.2005 at 13:43:44:
- to, da če je človek bolj zatiran (spolno, duševno, čustveno zlorabljen), npr. že od otroštva, bolj bo prepričan, da mora "vse ljubiti" in "vse sprejemati", ker paradoksalno, sam ni bil ljubljen in sprejet - torej se postavi v vlogo svojega zatiralca in poskuša zaigrati podoben scenarij v odnosu do drugih ljudi, le da tokrat v vlogi "dobrotnika" (če mene niso imeli radi, bom pa jz druge imel rad in še "dober" sem zaradi tega).

Torej tukaj se mi zdi, da gre za poskus iz obupa, da bi bili sami sprejeti in ljubljeni, ko smo navdušeni nad idejami, da bi morali vse brezpogojno ljubiti in sprejemati, tudi ljudi, ki z nami delajo nečastno in grdo.


Miška je napisala drugo skrajnost, možen način delovanja, da človek popolnoma prevzame tisto, kar je doživljal v svojem otroštvu - da kot odrasla oseba tudi on zatira (spolno, duševno ali čustveno) druge točno tako, kot je to sam doživljal v svojem otroštvu. Kot jaz razumem tole, je ta druga skrajnost že vpeta v osebo, ki čuti nujo po sprejemanju tako zelo, ker je z nujo po ljubezni že prevzel nase tisti curse, zaradi katerega je menil, da ni bil ljubljen. Čeprav nekdo zlorabljen neposredno ne zlorablja drugih pa se lahko izkaže "dajanje ljubezni drugim" in sprejemanje, kot zloraba nad samim seboj, če sčasoma ne prepozna isto v sebi, za kar je obtožil "drugega" storilca zlorabe nad seboj. Šele tako se prične pravi proces odpuščanja, sočutje in pristna ljubeča naravnanost do sebe. Seveda je ta lahko "prepoznana" tudi vmes.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: partnerski trojček
Reply #125 - 22.02.2005 at 10:07:58
 
Dajanje "ljubezni" je lahko tudi velika manipulacija, ki izvira iz najglobjega obupa človeka, ki si obupno prizadeva, da bi bil "vreden" ljubezni, da bi ga nekdo imel rad. Ta obup je lahko tako globok, da če se malo vživim v njegovo kožo, takšnega človeka osebno niti obsojati ne morem.
Ampak slej ko prej se izkaže, da tovrstni biznis itak ne pripelje do tolikanj željene ljubezni. Pa če ima človek res srečo in kanček božje milosti, se prične ljubiti sam. In to je verjetno največ, kar lahko naredi. Ostalo potem steče po svojih poteh.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: partnerski trojček
Reply #126 - 22.02.2005 at 10:19:06
 
To je res, samo, če je človek obupan, potem ne moremo govoriti o manipulaciji, se mi zdi. In pravzaprav se sprašujem, če je res tako brezplodno dajanje ljubezni, čeprav je ne čutiš???, ker si tisto vrednost, ki si jo iskal v očeh drugih, prisiljen najt v sebi, nekje na koncu.

A. Grabar je simpatizer prisilne daritve, tako pravi temu.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: partnerski trojček
Reply #127 - 22.02.2005 at 10:55:21
 
Mislim, da lahko ljudje manipuliramo tako iz hladne preračunljivosti, kakor tudi iz globokega obupa. Le da je slednje praviloma težje prepoznavno osebi, ki manipulira. Ko se zave početja, se lahko pojavijo občutja sramu in ozaveščenje je tudi edina pot do vzpostavitve ljubezni do samega sebe. Šele ko si dovoljkrat zavrnjen in ti ljudje dovoljkrat zrcalijo tvoje početje - šele takrat po moje lahko "dokončno obupaš" in najdeš izhod drugje- ali v črnem scenariju v smislu suicida...ali pa na poti zemeljske odrešitve oz. ljubezni do samega sebe.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: partnerski trojček
Reply #128 - 22.02.2005 at 11:18:46
 
Lilith wrote on 22.02.2005 at 10:55:21:
šele takrat po moje lahko "dokončno obupaš" in najdeš izhod drugje- ali v črnem scenariju v smislu suicida...ali pa na poti zemeljske odrešitve oz. ljubezni do samega sebe.


Ja, ampak kar mene konstanto bega, je vprašanje smrti ega v smislu dokončne predanosti obupu, temi, karkoli že to zate je, kar naj ne bi vključevalo samovolje v smislu suicida; tako bi ljubezen do samega sebe ne bi bila prisila oz. delovanje. Ker bi bila "preostanek".

Uff, ne vem, če je vidno notr, kaj me "vznemirja".
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: partnerski trojček
Reply #129 - 22.02.2005 at 11:31:15
 
Quote:
Ja, ampak kar mene konstanto bega, je vprašanje smrti ega v smislu dokončne predanosti obupu, temi, karkoli že to zate je, kar naj ne bi vključevalo samovolje v smislu suicida; tako bi ljubezen do samega sebe ne bi bila prisila oz. delovanje. Ker bi bila "preostanek".

Uff, ne vem, če je vidno notr, kaj me "vznemirja".


Hm... mogoče bi najprej poskusili uskladiti besednjak....ker zame smrt ega pomeni razpad v psihozo....ampak tega najbrž ti nimaš v mislih... Zdaj razmišljam o naslednjih dveh variantah, pa mi povej, katera je taprava, če sploh katera:
- ko te življenje zlomi, pohodi...in ostane samo še pasivnost in v tem smislu "vse kar ti ostane"...kar bi bilo potem zgolj sprejemanje vsega ....to bi lahko navzven izpadlo tudi kot "pomiriti se sam sabo", a v svojem bistvu ne verjamem, da je to res pomiritev, prej propad osebe.
- ali pa ponižnost pred življenjem, ki vključuje za razliko od prejšnje variante aktivno komponento...v smislu aktivnega sprejemanja stvari, ki ne prekoračijo tvoje osebne meje...ampak zdaj smo pa tam...čim je meja, potem je tud ego...


Nekje sem prebrala, da kjer ni napora, tam ni življenja. Da kjer je samo sprejemanje, tam o življenju ne moremo govoriti. Kot da bi imelo življenje samo po sebi, po defaultu vgrajeno aktivno komponento.

Približno čutim, kaj imaš v mislih....ampak nimam pojma, kako to poimenovati...niti nisem prepričana, da je to v resnici ljubezen.

Bi me zelo veselilo, če bi se Toni na tem mestu vključil v diskusijo.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: partnerski trojček
Reply #130 - 22.02.2005 at 11:49:53
 
SmileyRes maš talent za jasno razčlenitev, pa vendar - morda ti bo (oz. meni) s tem quotom iz filozofije Shopenhauerja kaj bližje pojem pasivnosti, pod katerega ti daješ sprejemanje in pojem aktivnosti, pod katerega pojmuješ življenje. Poskusi obrniti. Se mi zdi, da kot naročen paše v obravnavano dilemo.

Q
Estetsko motrenje je utemeljeno v harmoniji, ki jo spoznavajoči subjekt doseže, ko spozna večne ideje.Takrat sta subjekt in objekt osvobojena individualnosti in združena v eno, kolo časa pa je zaustavljeno. Kajti spoznavajoči subjekt brez volje, je čista inteligenca brez cilja ali namena, je svobodna izkušnja čutne naslade. Volja je tista, ki ga vodi v trpljenje in bolečino. Zato je potrebno voljo zaustaviti.
Q
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: partnerski trojček
Reply #131 - 22.02.2005 at 13:09:03
 
Lilith wrote on 22.02.2005 at 11:31:15:

Bi me zelo veselilo, če bi se Toni na tem mestu vključil v diskusijo.


Lilith,   v tem tvojem razmišljanju o teh stvareh prepoznavam tudi meni lastni odnos   do teh stvari .


Tudi sam ne morem prav razumeti hotenja ( ali mogoče potrebe) nekaterih, da prisotnost  ali dajanje ljubezni povezujejo  z ukinitvijo ( ali " smrtjo" ) ega  kot pogojem.
Ego   je vendar  tako rekoč glavni strukturni element naše zavestne osebnosti .

Seveda pa dopuščam, da misli Loops na povsem nekaj drugega.
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: partnerski trojček
Reply #132 - 22.02.2005 at 13:19:33
 
Loops, sem se prav namučila s temle "filozofskim vložkom", take abstraktne stvari so mi zelo tuje....lažje pa mi je slediti tvoji iztočnici, naj poskusim stvari obrniti.

Torej...moja analogija je šla v smeri: sprejemanje =pasivnost/ življenje = aktivnost.

Ugotavljam, da je tudi življenje lahko pasivnost, ampak ne tisto življenje v njegovem vitalnem smislu, pač pa življenje v smislu životarjenja, nekritičnega, pasivnega sprejemanja vsega....

In da je v sprejemanju, če ne gre za pasivno predajo življenju...verjetno lahko vitalna iskra, tista aktivna komponenta....

Bolj in bolj se mi zdi, da je tole sprejemanje in vseobsegajoča ljubezen vir spora med nami ne toliko zaradi dejanskega razhajanja v mišljenju, pač pa bolj zaradi različnega razumevanja, kaj nek pojem pomeni. Undecided

Toni, hvala za prispevek...bolj me pa zanima tvoje razumevanje tistega, kar je Loops poimenovala - če parafraziram - z "neprisilna ljubezen do sebe v smislu vsega, kar ostane". Če zmoreš to začutiti, seveda...jaz se mi zdi zmorem začutiti, ne znam pa poimenovati , še manj umestiti na kontinum vitalnega - nevitalnega.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: partnerski trojček
Reply #133 - 22.02.2005 at 13:34:26
 
Stanje  istosti na ravni  biti/eksitence, kar naj bi pomenilo totalno sprejetje drugega, nima niti aktivne niti pasivne komponente. Samo je.

Jest ne verjamem, da obstaja samo aktivna ali samo pasivna pot do vzpostavitve  istosti na ravni biti. V bistvu  po moje niti ne gre tolk za  neko naknadno doseganje,  ampak bolj  za ponovno 'obuditev' občutja  neločenosti lastne biti od tistega, kar je.  

To   stanje  polnosti lastne eksistence  pa je  po moje nemogoče 'obuditi' tako skozi ekstaitično  občutenje odtujenosti od vsega, kar je, kot tudi  skozi ekstatično občutenje enosti z vsem, kar je. Tovrstna transedenca je nekonkrentna in nadzgodovinska, na  njej pa se vzdržujejujo odrešenjske religije in ideologije s svojimi čisto konkretnimi časovnimi in zgodovisnkimi cilji.

Stanje občutnja polnosti lastne eksitetnce, ki je hkarti dejavna znotraj konkretnega časa in prostora in ki je hkarti tudi nedejavna in nesmiselna v nekem dolgoročnem/nadčosovnem/transcedentnem  smislu, je po moje mogoče doseči le ob odpovedi prizadevanja po odrešitvi sploh. To je tisto hkrati aktivno in pasivno dejanje, ki je značilno za sizifa, ko vali svojo skalo ob polnem zvedanju, da je ta njegova dejavnost nesmiselna in prazna (ne vodi k odrešenju), a vendar bolj  polna in izven vsakega dvoma, kakor bi sploh mogla bit. Le na tak način  se (ne)delujoče ekistence lahko občutjo celovito in nedeljeno, ker le če nimajo kaj za zgubit oz. če se nimajo za kaj (izven njih samih) za prizadevat, so si lahko brezpogojno solidrane.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: partnerski trojček
Reply #134 - 22.02.2005 at 13:45:40
 
titud wrote on 22.02.2005 at 13:34:26:
Stanje  istosti na ravni  biti/eksitence, kar naj bi pomenilo totalno sprejetje drugega, nima niti aktivne niti pasivne komponente. Samo je.



Zdaj si me spomnil na nekaj, kar sem prej bežno omenila. V eni od knjig jungovsko orientiranega avtorja sem prebrala, da je Bivanje nasprotno Življenju, ker je samo bivanje, tam ni življenja. In moram reči, da sem se s tem zelo strinjala.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10