Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 20403 times)
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #30 - 07.02.2006 at 15:18:09
 
uuuuuuuu...super......
Hvala, siaj! Kiss
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
Mhotep
1
*
Offline

oriens
Posts: 23
Gaya
Gender: male
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #31 - 08.02.2006 at 12:46:47
 
Samovzgoja je zavestna vzgoja podzavesti.  Wink
Back to top
 

Infinite love is the only truth, everything else is illusion
WWW WWW  
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #32 - 10.02.2006 at 08:30:13
 
Mhotep wrote on 08.02.2006 at 12:46:47:
Samovzgoja je zavestna vzgoja podzavesti.  Wink


Mi je všeč ta stavek. Pa vendar, eni pravijo, da there's no such thing as podzavest. Shocked Kaj pol torej? Se vzgajat, ker je npr. kolektivno zavedno (ali pa recimo drugega zavest) drgačna kot si ti oz. se ti to zdi?

Lilith wrote on 28.01.2006 at 12:19:41:
Če povem le na enem primeru - recimo, če je v človeku latentni strah pred bližino: tudi če si človek zavestno zelo želi zvezo, bo na nezavednem nivoju naredil vse, da zvezo sabotira. Ker mu je tako bolj varno. Ne sliši se logično, je pa psiho-logično.


Je kdo pomislil, če ni to, kar je tukajle opisano kot nezavedno pravzaprav zelo zavest? In je to pravzaprav osebnostna meja drugega in previdnost zavoljo varnosti pravzaprav sočut in pomoč sočloveku, da ohrani svoj individum. Tisto, kar nekdo zavestno čuti kot željo po zvezi bi prej rekla, da ga le vleče neizpolnjeno v sločloveku. Neke vrste karma, nakar je ozaveščeno pa dharma. Al kako že? Wink

Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #33 - 10.02.2006 at 10:02:36
 
Quote:
Pa vendar, eni pravijo, da there's no such thing as podzavest. Shocked

kdo so ti ... eni?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #34 - 10.02.2006 at 10:25:12
 
Ne vem, gape, al pa celo ni važno, lahk pa ti prlimam en  text pesmi "They" od Jem


Who made up all the rules
We follow them like fools
Believe them to be true
Don't care to think them through

And I'm sorry so sorry
I'm sorry it's like this
I'm sorry so sorry
I'm sorry we do this

And it's ironic too
Coz what we tend to do
Is act on what they say
And then it is that way

And I'm sorry so sorry
I'm sorry it's like this
I'm sorry so sorry
I'm sorry we do this

Who are they
And where are they
And how can they possibly
Know all this
Who are they
And where are they
And how can they possibly
Know all this

Do you see what I see
Why do we live like this
Is it because it's true
That ignorance is bliss

Who are they
And where are they
And how do they
Know all this
And I'm sorry so sorry
I'm sorry it's like this

Do you see what I see
Why do we live like this
Is it because it's true
That ignorance is bliss

And who are they
And where are they
And how can they
Know all this
And I'm sorry so sorry
I'm sorry we do this
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #35 - 10.02.2006 at 10:47:37
 
ne razumeti pointa ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #36 - 10.02.2006 at 18:37:23
 
Jst tut ne...

Kaj pa naj bi blo namest podzavesti, če ona ne obstaja... Huh
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #37 - 13.02.2006 at 17:06:28
 

Da podzavesti ni, trditi, je prav tako pretirano, kot ne podvomiti oz. razmisliti, kaj to je podzavedno (da malo omilim svojo izjavo Undecided).

Z besedami se to težko razloži in dojame, ker je paradoksalno, tako kot tisto o iskanju nečesa in potovanju na drugi breg (reke), ko pa vendarle prispeš, pa izveš, da si bil ves čas tam oz. da ga ni. Prispeš, ko to izveš.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #38 - 17.02.2006 at 11:34:06
 
Meja ne- zavedno je hudo zmuzljiva stvar in je pravzaprav v funkciji obrambe lastne osebe, v funkciji preživetja.

Tisti tekst /besedilo pesmi pa berem kot upor proti vsiljevanju neke univerzalne Resnice, ki je motivacijsko čisto korektno pogojen s težnjo, da sami stopamo na Pot in se na njej (na)učimo Resnice...tudi če se na koncu izkaže za sorodno tisti "univerzalni", ki nam je bila vsiljevana.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #39 - 25.02.2006 at 22:33:44
 
Evo mene spet z enim vprašanjem... Smo se zadnjič nekej pogovarjal v službi in prišli na temo, kolk starševska vzgoja vpliva na razvoj otroka. Jst sem mnenja, da ima odločilno vlogo (90 % al pa clo več), ostali so bli mnenja, da pa res ne more bit tolk in da velik vpliva tut okolje (sošolci, učitelji, itd. ). Sama sem mnenja, da je okolje večinoma samo sekundarni dejavnik, ker otrok bi najbrž neko zadevo, nek problem z npr. sošolcem predelal drugače, če bi imel drugačen starševski vpliv... Vaše mnenje? Aja..., a za vas pod 'vzgojo' spada tut npr. ločitev staršev in njene posledice (ipd.)?
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #40 - 26.02.2006 at 13:23:12
 
picola wrote on 25.02.2006 at 22:33:44:
Evo mene spet z enim vprašanjem... Smo se zadnjič nekej pogovarjal v službi in prišli na temo, kolk starševska vzgoja vpliva na razvoj otroka. Jst sem mnenja, da ima odločilno vlogo (90 % al pa clo več), ostali so bli mnenja, da pa res ne more bit tolk in da velik vpliva tut okolje (sošolci, učitelji, itd. ). Sama sem mnenja, da je okolje večinoma samo sekundarni dejavnik, ker otrok bi najbrž neko zadevo, nek problem z npr. sošolcem predelal drugače, če bi imel drugačen starševski vpliv... Vaše mnenje? Aja..., a za vas pod 'vzgojo' spada tut npr. ločitev staršev in njene posledice (ipd.)?



Picola, malo si kdaj poglej kaksnega najstnika na cesti ali prisluhni kaksnemu pogovoru v lokalu. Otroci niso samo tista bitja od 0-5 let.

Na splosno, pa je to odvisno od tipa vzgoje. Permisivna vzgoja dela otroka bolj ranljivega in dojemljivega za vplive in drazljaje iz okolja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
picola(Guest)
Guest




Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #41 - 26.02.2006 at 19:10:37
 
Ne vem čist točno, kaj si mislila s tem, da otroci niso samo bitja od 0-5 let...
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #42 - 26.02.2006 at 20:51:59
 
Quote:
Ne vem čist točno, kaj si mislila s tem, da otroci niso samo bitja od 0-5 let...



Gre za posplositev v smislu od rojstva do vstopa v vrtec (ali katero drugo obliko varstva kjer je prepuscen predvsem druzbi sovrstnikov). Kako otroci pobirajo fore od prijateljckov  Cheesy, ti bi najlazje razlozil kdo, ki je otroka dal pred kratkim v vrtec. Napisano je tudi na tvojo izkusnjo z malim necakom iz katere nekako izhaja, da je tvoje prvo bliznje in intenzivnejse srecanje z malim cloveckom.

V koncni fazi je odrascanje zgolj proces osamosvajanja, katerega edini namen je, da se otrok usposobi na zivljenje brez starsev. Ce bi bil neobcutljiv na informacije iz okolja, bi bil neprilagojen, ne pa odrasel.
Back to top
 
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #43 - 27.02.2006 at 00:33:45
 
Ja, kul...strinjam se s tabo...Normalno je, da na otroka vplivajo tudi drugi...vendar sem še vedno mnenja, da so starši (oziroma tisti odrasli, ki so pač njegovi primarni vzgojitelji) tisti odločilni dejavnik, ki najbolj vpliva na to, v kakšno osebnost se bo otrok razvil. Šele daleč za njimi so vsi ostali, od vrstnikov do učiteljev in tako dalje. Pa še to je po moje manjši oziroma manj intenziven vpliv. Večkrat sem že slišala, da v bistvu človek ponavlja celo življenje situacije, ki so se mu zgodile v prvih 7 letih njegovega življenja. Zelo malo naj bi bilo vzorcev naknadno pridobljenih. Mogoče še v mladosti nekaj, v odrasli dobi pa skoraj nič. Kaj misliš o tem?
Upam, da si me sploh razumela, kaj ti želim sporočit...(včasih znam tolk zakomplicirat... Wink)
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #44 - 27.02.2006 at 09:27:01
 
picola wrote on 27.02.2006 at 00:33:45:
Ja, kul...strinjam se s tabo...Normalno je, da na otroka vplivajo tudi drugi...vendar sem še vedno mnenja, da so starši (oziroma tisti odrasli, ki so pač njegovi primarni vzgojitelji) tisti odločilni dejavnik, ki najbolj vpliva na to, v kakšno osebnost se bo otrok razvil. Šele daleč za njimi so vsi ostali, od vrstnikov do učiteljev in tako dalje. Pa še to je po moje manjši oziroma manj intenziven vpliv. Večkrat sem že slišala, da v bistvu človek ponavlja celo življenje situacije, ki so se mu zgodile v prvih 7 letih njegovega življenja. Zelo malo naj bi bilo vzorcev naknadno pridobljenih. Mogoče še v mladosti nekaj, v odrasli dobi pa skoraj nič. Kaj misliš o tem?
Upam, da si me sploh razumela, kaj ti želim sporočit...(včasih znam tolk zakomplicirat... Wink)



Sem ti ze odgovorila, za vplive in vzorce iz okolja so bolj dovzetni otroci s permisivno vzgojo, medtem ko so otroci z avtoritarno (in ne avtoritativno) bolj dovzetni za vztrajanje na privzgojenih družinskih vzorcih.

No in v bistvu, se strinjam, da so straši tisti, ki so odgovorni za pridobljene vzorce otorka. Tudi za tiste vzorce, ki niso lastni staršem, pa so jih otorci fasali zaradi različnih oblik zanemarjanja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4