Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4
(Read 20398 times)
roberto
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 11

VZGOJA, knjige o vzgoji
01.12.2004 at 02:11:11
 
Najbrž se strinjate, da je delo na sebi = vzgoja samega sebe. Morda imate tudi vi otroke ali pa delate v vzgojnih institucijah.

Rad bi z vami delil knjige, ki se mi zdijo zelo kvalitetne glede same vzgoje:

Zoran Milivojević : Mala knjiga za velike starše
Bogdan Žorž: Razvajenost
Silvano Fausti: Razlikovanje duhov

revija Vzgoja

pa vi?
kako gledate na 100 letno permisivno vzgojo?
kako gledate na infantilnost družbe - hedonizem, mehkužnost, iskanje ugodja in beg pred trudom?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #1 - 02.12.2004 at 00:58:07
 
roberto wrote on 01.12.2004 at 02:11:11:
Najbrž se strinjate, da je delo na sebi = vzgoja samega sebe.

pa vi?
kako gledate na 100 letno permisivno vzgojo?
kako gledate na infantilnost družbe - hedonizem, mehkužnost, iskanje ugodja in beg pred trudom?



Ma ne vem, če bi vsakemu delu na sebi rekel vzgoja. Kadar delam na idealni postavi to delam zato, da se ne bi posušil, če se lotim razgibavanja se najbrž ne vzgajam, če se umivam je to prej posledica moje vzgoje, kot pa vzgajanje.

Ma tudi na splošno bi rekel, da je zgoja omejena bolj na otroke do 7 leta, ostalemu bi raje rekel učenje ali kaj drugega.

Žal pa nisem strokonjak na tem področju, da bi vedel, kaj je 100 letna permisivna vzgoja, vendar pa se mi zdi, da je to nekaj precej butastega. Vzgoja, kakršnakoli že naj bi bila, ne sme trajati predeolgo (razen za nekatere, ki dobijo prevzgojo - vendar se mi zdi, da je to nekaj bolj represivnega).

Vzgoja je, kakorkoli jo obrnemo, vedno represivna, saj gre za podrejanje nekim normam, podrejanje pa nikoli ni nekaj, kar naj bi človek (ali katerokoli živo bitje) počel z veseljem.

(Se pa spomnim, da je mojster Rousseau dal svoje mulce v sirotišnico, medtem ko je sam pisal svojo revolucionarno knjigo Emil ali o vzgoji, kjer je postavil svoje teze o nedolžnosti otrok in o tem, kako naj bi ji vzgajali brez palice8))

Hedonizem je pa že bolj kul, čeprav se mi zdi, da sam po sebi nima neke nujne naveze na mehkužnost ali beg pred trudom - za hedonizem je treba delat, se je treba borit.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #2 - 07.12.2004 at 11:09:53
 
t wrote on 02.12.2004 at 00:58:07:
Ma ne vem, če bi vsakemu delu na sebi rekel vzgoja. Kadar delam na idealni postavi to delam zato, da se ne bi posušil, če se lotim razgibavanja se najbrž ne vzgajam, če se umivam je to prej posledica moje vzgoje, kot pa vzgajanje.


uživaj!


mislim da je roberto bolj mislil delo na sebi,kot pucanje vzorcev svoje preteklosti,itd,ne pa kot nekaj fizičnega...se pa strinjam,da je to bolj učenje,kot pa vzgoja...prej nekakšna prevzgoja...
Aja pa še to...zanima me,če ima kdo izkušnje z Waldorfsko šolo? Namreč še posebej me zanima ali je res preveč permisivna?
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
roberto
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 11

Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #3 - 22.12.2004 at 02:03:28
 
res je. vzgojo sem mislil kot delo na sebi. učenje je samo pridobivanje znanja, ponavljanje... čudenje je samo zbiranje informacij.

Vzgoja pa vključuje tudi, da si postavljamo meje, da vztrajamo, ko je težko, da izbiramo poti, katere delno poznamo, smo se jim čudili ali pa veliko o njih znamo, ker smo se o njih učili.

Glede zunanjosti mislim, da je v glavnem delo za grajenje image-a.... Drugo je, če imaš normalno nego telesa kot privzgojeno navado ali pa kot delo na boljši samopodobi,

Še vedno vztrajam na samopodobi.

O permisivni vzgoji nam je na PA veliko govoril Robi Kroflič... seveda negativno ... mislim, da ima on tudi največ objektivnega za povedati o Waldorfski šoli... če se ne motim je pred meseci interaktivno odgovarjal na pop tv 24ur.com... poišči si preko najdi.si

O permisivni vzgoji je veliko napisal in čisto novo smer odkril psihoterapevt gestalt smeri Bogdan Žorž v knjigi Razvajenost....
Back to top
 
 
IP Logged
 
roberto
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 11

Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #4 - 22.12.2004 at 02:10:50
 
opsa napaka ...

ne vem kako, da sem napisal, da še vedno vztrajam na samopodobi ....

mislil sem, da še vedno vztrajam na VZGOJI ....

večkrat se spomnim ČUDENJA, kar je glavni način učenja pri dojenčkih in tudi velikokrat pokaže na odpsrtost in sprejemanje pri vernikih ( npr. Marija in fiat)

Učenje je tudi bolj mišljeno kot pridobivanje, če ne celo piflanje novih znanj.

Vzgoja pa je namensko spreminjanje poti, pa čeprav je prekleto bolj težko kot ostati na isti poti. Pomeni, da ti starši in avtoritite ne postavljajo več meja, ampak si sam določene meje podiram in nove meje postavljam...

Je tako kot maraton. Maraton ni nikakor samo učenje, ampak vzgoja volja, vzgoja vzdržljivosti in sistema...

Prevzgoja pa je, ko ti manjkajočo ali negativno avtoriteto nadomesti nova od države dana in ponavadi strokovna avtoriteta ...O tem nam je predaval dr. Janez Bečan, ki je delal v takem prevzgojnem domu, sedaj pa uči socialno psihologijo na FF.... zelo pameten in trezen -moder človek....
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #5 - 22.12.2004 at 08:37:58
 
t wrote on 02.12.2004 at 00:58:07:
Vzgoja je, kakorkoli jo obrnemo, vedno represivna, saj gre za podrejanje nekim normam, podrejanje pa nikoli ni nekaj, kar naj bi človek (ali katerokoli živo bitje) počel z veseljem.


To se sliši kar hudo, da je vzgoja vedno represivna.

V vzgoji med drugim postavljaš meje in to se meni ne zdi vedno represivno. Meje so nujne v medsebojnih odnosih, v upoštevanju in spoštovanju sočloveka. Brez omejitev zraste razvajen otrok, o slabostih in škodljivosti tega izčrpno piše Žorž v svoji knjigi o razvajenosti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gandalf
1
*
Offline


Posts: 27
Ljubljana
Gender: male
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #6 - 26.12.2004 at 20:58:02
 
Enkrat sem delal referat glede na govorico telesa...
Po pomoti sem vzel tudi videokaseto o vzgoji otrok...
Avtor mislim da je Allan Pease (ne zamert če sem se zmotil)... Uglavnem knjiga in video sta zelo ok

Mislim da nekje omeni da je treba otroke bolj vodit k spoznanjem (to bodo delali tako ali tako) kot pa jih učit!!! Vsekakor je treba tudi kdaj otroka ustavit v igri in učenju vendar ne prej dokler ne dojame lekcije!!!
Da pa to lahko delaš moraš poznati kaj hočejo (govorica telesa)
Vsi pa vemo da si najhitreje in najbolje zapomnimo stvari ki nas zanimajo.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
nomad
3
***
Offline


Posts: 107
vsepovsod in nikjer
Gender: male
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #7 - 27.12.2004 at 12:25:10
 
res zelo dobra knjiga, predvsem bi jo predlagal vsakemu staršu...

Otrok nove dobe - Osho
Back to top
 

vse dobro,..
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #8 - 28.12.2004 at 22:06:13
 
roberto wrote on 01.12.2004 at 02:11:11:
kako gledate na 100 letno permisivno vzgojo?


Še prav posebej zanimiva permutacija ali bolje rečeno perverzija permisivne vzgoje je tista, ko bi starši želeli imeti t.i. prijateljski odnos z otroki. To pomeni, da bi otroci odločali kot enakopravni partnerji v dialogu.  Verjetno del staršev ne počne to s slabimi nameni, pač pa zato, ker so sami doživeli pretrdo vzgojo.  Delu staršev pa najbrž ne sede odgovornost, ki gre s starševsko vlogo, pa še zoprni so videti, ko so v vlogi tamočnejšega oz. tistega ki odloča.

Vendar pa - in to se mi zdi bistveno poudariti - otroci na številnih področjih NE MOREJO odločati sami o sebi, dokler ne pridejo do ustreznega razvojnega obdobja. In če se starši na teh področjih odrečejo moči odločanja in lastni odgovornosti do otroka, jaz to poimenujem z zlorabo.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #9 - 13.09.2005 at 08:05:23
 

Bi dal podnaslov tega topica : Darovi in vrednote ( njihovih staršev)

Kako ravnati v vlogi starša z darovi mojega otroka ?

Darovi otroka so t.i. močne strani otroka, ki si jih ta neodvisno prinese na svet. Vsak starš jih opazi pri svojem otroku. Seveda jih opazi bolj ali manj "skozi sebe" ali po svoji podobi. Te močne stvari so lahko marsikaj : lepi lasje, lep nos, velikost z lepo postavo, inteligentnost, barva las, lep  glas, dober posluh, idr.....

Od tukaj naprej pa se stvari zakomplicirajo. T.i. močne stvari, ki si jih prinese otrok na svet so vsaj v svojem začetku prepuščene v "upravljanje" staršem. Starši pa s temi darovi ravnajo po svoji podobi oziroma po lastni vrednostni določenosti ter modrosti.

( Ker nimam veliko časa, da bi to problamatiko širše razvijal bom kar prešel k temu, kar me "žuli" ).
Torej a je modro v vlogi starša pristopiti k otrokovemu daru na način "trženja in prodajanja" tega daru ?  Ali ima otrok pravico ( in starš dolžnost ), da ostane njegov dar potrošniško in tržno "neomadeževan" ?
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #10 - 13.09.2005 at 08:33:25
 
Toni_Zamene wrote on 13.09.2005 at 08:05:23:
( Ker nimam veliko časa, da bi to problamatiko širše razvijal bom kar prešel k temu, kar me "žuli" ).
Torej a je modro v vlogi starša pristopiti k otrokovemu daru na način "trženja in prodajanja" tega daru ?  Ali ima otrok pravico ( in starš dolžnost ), da ostane njegov dar potrošniško in tržno "neomadeževan" ?


Morda bi veljalo najprej razjasniti, kakšne sorte trženja imaš v mislih?
Ker si - z izjemo inteligentnosti- navajal predvsem zunanje atribute, najprej pomislim napr. na neposredno trženje v smislu pridobitve keša - napr. če je posredi fizična lepota - produkcije mladoletnih ali celo otroških manekenk, fotomodelov, igralcev.

Ali pa morda govoriš o sekundarnih koristih - kot je recimo slava, občudovanje.

Znano je, da imajo napr. nadpovprečno lepi otroci slabše možnosti za osebnostni razvoj, ker en kup koristi pridobijo že zavoljo videza. Ali te zanima ta vidik - s kakšnim posluhom oz. kako pristopiti k nečemu, kar prvi hip izgleda kot dar, lahko pa se v življenju izkaže kot prekletstvo?
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #11 - 13.09.2005 at 08:36:55
 
Lilith wrote on 13.09.2005 at 08:33:25:

 Ali te zanima ta vidik - s kakšnim posluhom oz. kako pristopiti k nečemu, kar prvi hip izgleda kot dar, lahko pa se v življenju izkaže kot prekletstvo?


Ja, ta vidik imam v mislih.
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #12 - 13.09.2005 at 08:57:21
 
Toni_Zamene wrote on 13.09.2005 at 08:05:23:
( Ker nimam veliko časa, da bi to problamatiko širše razvijal bom kar prešel k temu, kar me "žuli" ).
Torej a je modro v vlogi starša pristopiti k otrokovemu daru na način "trženja in prodajanja" tega daru ?  Ali ima otrok pravico ( in starš dolžnost ), da ostane njegov dar potrošniško in tržno "neomadeževan" ?


Izvzet neko otrokovo lastnost kot izjemno hkrati pomeni otroku signalizirat, da ostale njegove lastnosti niso izjemne.

Otrok mora po moje dobit občutje o svoji unikatnosti/individulanosti  kot celoti, ki mu je dana in v tem smilsu sama po seb ni nč posebenega, ker jo ma itak vsak. Posebni darovi so v tem smislu le sredstvo za utrjevanje nejgove zavesti o unikatnosti nasproti težnji družbe po uniformiraniranosti in potopljenosti posameznika v skupnost.

Če otroka s darovi obremenimo kot  z izjemnostmi, ki ga delajo posebnega, pomeni, da  bo okrog teh  izjemnosti uzačel gradit svoj ego, da jih bo okalupil z egom. To pomeni, da jih bo razvijal iz čisto egoističnih razlogov, torej kometativno, kar hkrat pomen, da jih bo razvil drugače, kot če  bi jih razvijal koopreativno. Ta egostična kompetativnost tud pomen, da  večine posebnih darov  otrok sploh ne odkrije, ker mu kao ne  koristijo, ker ga po našem mnenju itak delajo  samo nesrečenega in nekometatitvnega.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #13 - 13.09.2005 at 13:12:59
 
titud wrote on 13.09.2005 at 08:57:21:
Izvzet neko otrokovo lastnost kot izjemno hkrati pomeni otroku signalizirat, da ostale njegove lastnosti niso izjemne.

Otrok mora po moje dobit občutje o svoji unikatnosti/individulanosti  kot celoti, ki mu je dana in v tem smilsu sama po seb ni nč posebenega, ker jo ma itak vsak.

 


Tule se pa pojavi ena past. Če bo otrok odraščal brez zavedanja svojega daru, se mu zna zgoditi, da si ne bo znal razložiti, kaj se mu v življenju dogaja in zakaj (t.i. prekletstvo, ki ga prinaša ta dar).

Po drugi strani pa zavedanje, ki s seboj pelje manipulacijo s tem darom, tudi ne prinaša nič dobrega.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: VZGOJA, knjige o vzgoji
Reply #14 - 13.09.2005 at 13:43:49
 
Lilith wrote on 13.09.2005 at 13:12:59:
Tule se pa pojavi ena past. Če bo otrok odraščal brez zavedanja svojega daru, se mu zna zgoditi, da si ne bo znal razložiti, kaj se mu v življenju dogaja in zakaj (t.i. prekletstvo, ki ga prinaša ta dar).


Darove je treba  vsekaor   zavestno razvijat, ampak tud ob zavestnem tveganju, da niso nujno samo  koristni/nagrajeni  in da lahko prinašajo tudi žalost in nesrečo. Taki darovi  so empatija, analitičnost in  intuitivnost, ki  so v kombinaciji  z osebnostnimi lastnostostmi kot je nežnost/neagresivnost in socialna senzibilnost lahko delujejo hudo deprimirajoče ali kot prekletstvo  kot ti praviš. Otrok se je pač primoran učit, da ne ceni le darov, ki so neposredno nagrajeni, ampak vse darove, s katerimi si lahko okrog sebe ustvraja  tako okolje, da ga bo podpiralo pri  samorelaizaciji teh darov. Če jim v tem smsilu ne zaupa, pol je res brez veze, da jih komurkoli na čast (in seb v nesrečo)  razvija sploh.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4