Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 16
(Read 64175 times)
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #15 - 26.10.2004 at 17:24:11
 
t wrote on 26.10.2004 at 15:59:25:
Stane, nauči se brati!


Bi, pa nimam tvojega pravopisa Undecided
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #16 - 26.10.2004 at 23:32:46
 
sinjeoka wrote on 26.10.2004 at 15:02:24:
če bo kdaj dosegla pravo demokracijo .... bo in to v tistem trenutku, ko bodo naši volilci nehali glasovati po principu rdeče-beli (oziroma po principu, če je bil moj ata partizan/belogardist bom volil za...) .. do takrat pa bo v naši državci pad položaj

Na splošno imam vtis, da mešaš dve različni zadevi. socialno državo in demokracijo.

Demokracija je zgolj način postavljanja voditeljev družbe-države. Socialna država pa je način prerazporejanja denarja v taisti družbi.
Obstaja pa povezava med tema dvema pojmoma. Država skozi davke pobere precejšnje količine denarja in glede na "kakovost demokracije" je odvisno kako efektivno in pravično se bo denar pobran z davki razporedil in porabil.

mislim da misliš na mentaliteto in ne na nataliteto severnjakov  Grin ... mentaliteta ni nekaj, kar bi bilo zabetonirano, recimo že izraz "generacijski prepad" ... pomeni, nekakšno spremembo mentalitete Wink


ko si postavil primer delavcev v tovarni ... pred približno 1 letom smo v tedanji firmi imeli razpis za poslovno sekretarko. Zahtevani pogoj je bil samo učljivost in srednja šola. (Plača dokaj solidna, dopusta načeloma ni problema koristit, zaradi bolniške noben ne komplicira - razen če se res zlorablja za vsak nahod, delavne ure od 7-15, kakšen dan pa se lahko zaradi urgentne zadeve lahko tudi zavleče ... tak dan se je zgodil približno 1x na mesec, za enkrat tudi nobena delavka ni imela problema z odhodom na porodniško)

... torej glede na službe danes razpisni pogoji dokaj normalni (pri vsej jebariji, ki se jo gredo današnji delodajalci)

prijav je bilo 750, ko pa so se začeli intervjuji, je na moje veliko presenečenje 95% žensk odklonilo, da bi šle na stroške delodajalca v računovodski tečaj, ali kakšno drugo izobraževanje, za znaje, ki ga delodajalec specifično potrebuje.

... skratka duševna lenoba ...

... se strinjma ... delavcu je treba poštimat plačo ... vendar pa demokracija ni kriva za slabe delavske razmere ... krivo je pomanjkanje demokracije

in to velja v vseh problematičnih slovenskih podjetjih, kakor tudi v takšnih primerih kot sta bila ameriški Enron, WorldCom, italianski Parmelat ... do teh kriz je prišlo izključno in samo zato, ker je bil nekdo (običajno manager podjetja) bolj enak pred roko pravice kakor ubogi delavci in opeharjeni vlagatelji (delničarji) ... vendar pa ta neenakost ni demokracija



Ja, malo se mi je zatipkalo. Lahko pa dodam, da smo po mentaliteti nekoliko podobni. Tudi oni menda nimajo preveč otrok.  Shocked Wink

Mentaliteta pri nas ne more biti nikoli takšna kot na severu. Če pogledaš samo voznike. Če je tam omejitev 40, niti ne pomislijo, da bi se peljali več, pa ne zato, ker bi se bali radarja, ampak zato, ker tako piše.

Glede volitev. Mogoče narod ne voli ravno na podlagi dednega izročila, so pa res nekateri zanimivi v svojih izjavah, naprimer, sem slišal že marsikoga, ki je rekel, bom kar LDS volil, oni so že dovolj pokradli, imajo že vsega dovolj, če volim drugega, bodo pol še oni zase pokradli, tako, da za nas ne bo ostalo nič več. In podoben šmorn.

Kaj je demokracija vem, ali si pa predstavljam. Je pa tako. Pri nas se vse preveč vse prepleta med sabo. Demokracija-socijala, politika-gospodarstvo....skratka politika se preveč meša povsod. Me res zanima, kaj bo sedaj naredila Janševa garnitura. Ali se bodo šli resno delo, ali pa bodo za začetek pospravili vse, kar jim je do sedaj stalo na poti. Ker zame bo dobila vlada pozitivno piko, ko ne bo več zamenjavala raznih predsednikov uprav v firmah, pa čeprav le ti delajo dobro, samo v pravi stranki niso.

Quote:
... se strinjma ... delavcu je treba poštimat plačo ... vendar pa demokracija ni kriva za slabe delavske razmere ... krivo je pomanjkanje demokracije


Kako zdaj misliš? Kdo naj poštima plače? Demokracija ali socialna država?

O tistem razpisu, ki ga omenjaš....takih je pri nas bore malo.
Da so lenobe se strinjam. V naši firmi je prišlo do kar nekaj kadrovskih sprememb in je bil vsak pripravljen se dodatno izobrazit ali opravit kak tečaj.  
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #17 - 26.10.2004 at 23:39:34
 
stane wrote on 26.10.2004 at 15:51:27:
Uživam v tem, kako si nasedel na 8. člen in kako si si sam dokazal, da človek ne more biti lastnina neke stvari, temveč, da je vedno obratno.
Država je od državljanov in nikakor obratno Wink Grin


Država je od vladajoče kaste. V socializmu je bila kao naša, pa so vseeno bogateli le eni, zdaj pa zopet bogatijo le eni.

Delavec je bil vedno izkorišča. V vseh sistemih in bo tako ostalo. Na žalost.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #18 - 27.10.2004 at 00:17:32
 
Quote:
Delavec je bil vedno izkorišča. V vseh sistemih in bo tako ostalo. Na žalost.


Na tvojo, jaz imam DD Wink
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #19 - 27.10.2004 at 00:29:45
 
stane wrote on 27.10.2004 at 00:17:32:
Na tvojo, jaz imam DD Wink


Če jo imaš ti, zakaj je nimam še jaz? Pa on in oni tretji in vsi državljani?  Tongue Grin
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #20 - 27.10.2004 at 00:32:32
 
Pa res Shocked Roll Eyes Angry Grin
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #21 - 27.10.2004 at 00:40:01
 
stane wrote on 27.10.2004 at 00:32:32:
Pa res Shocked Roll Eyes Angry Grin


Daj jo v skener, pa jo tule gor nalimaj, da jo vsaj vidimo, mi zavistneži. Grin

Pa poročaj kakšne devidende boš dobil. Tongue
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Oktobrska revolucija
Reply #22 - 27.10.2004 at 08:22:39
 
Quote:
Kako zdaj misliš? Kdo naj poštima plače? Demokracija ali socialna država?



demokracija

se vprašaš zakaj?

ena izmed prvin demokracije so tudi urejena sodišča, ki predvsem delajo HITRO in vedo kaj delajo.

ampak ... pustiva za moment to vprašanja (se bom vrnila, I promise)

najprej se vprašajva kako pri nas deluje v principu gospodarstvo...

delavci so bolj mizerno plačani, marksov koncept, da si lastniki kapitala prilaščajo presežke pa pri nas ne drži čisto. Kdo so pri nas lastniki kapitala ... v marsikaterem podjetju so to kar delavci, pa a dobivajo dividende?  

pri nas gospodrastvo deluje po principu zniževanja stroškov na račun delavcev in s tem podjetje doseže dober poslovni izid. Zaradi dobrega poslovnega izida si uprava in nadzorni svet izplačata nagrade, ostanek pa gre za "rezerve" (no obstaja tudi nekaj izjem)

... delavci delničarji so 2x oškodovani

no potem pa obstajajo tudi podjetja, ki so tonejo v izgubo, delavcem ne izplačujejo plač ... toda uprave in nadzorni sveti pa si kar talajo nagrade za uspešnost ...

...seveda obstajajo zakoni, ki taka početja prepovedujejo, obstajajo inštitucije, ki bi tako delo morale preprečevati in nenazadnje vsak delavec ali delničar bi lahko sprožil postopek pred sodiščem ...

... in zakaj se tega ne posluži....

(pa sva spet nazaj pri sodiščih) ... zato ker naša sodišča potrebujejo nekaj let, da se premaknejo in nekaj dosodijo, potem se mora obrnit ves proces pritožb  Undecided ... in ko se končno zgodi pravnomočna sodba ... tistega dosojenega denarja ni več kje vzet ... je biž že ene 100x prekanaliziran ...

(zlo nazoren primer za tako jajcanje je zdaj primer Orion)
Back to top
 
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #23 - 27.10.2004 at 09:09:49
 
Ko si bomo državljani, lastniki države, začeli deliti dividende iz dobička države, bodo del tega dobička deležni tudi delavci v podjetjih iz davka na dobiček. Dokler pa ta temeljna hrbtenica ne bo formalizirana, bo pač tako, kot praviš.
Res smo državljani prodali sredstva države, ki smo si jih zastonjsko razdelili s certifikati, na srečo pa še nismo prodali države same.
Toda, tudi to se lahko hitro zgodi brez DD Undecided
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: Oktobrska revolucija
Reply #24 - 27.10.2004 at 11:14:14
 
stane wrote on 25.10.2004 at 10:34:38:
Miro, moj komentar ti ni všeč, je preveč razgaljujoč ???


Kje pa, saj sem naturist!  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #25 - 27.10.2004 at 11:34:57
 
sinjeoka wrote on 27.10.2004 at 08:22:39:
demokracija

se vprašaš zakaj?

ena izmed prvin demokracije so tudi urejena sodišča, ki predvsem delajo HITRO in vedo kaj delajo.

ampak ... pustiva za moment to vprašanja (se bom vrnila, I promise)

najprej se vprašajva kako pri nas deluje v principu gospodarstvo...

delavci so bolj mizerno plačani, marksov koncept, da si lastniki kapitala prilaščajo presežke pa pri nas ne drži čisto. Kdo so pri nas lastniki kapitala ... v marsikaterem podjetju so to kar delavci, pa a dobivajo dividende?  

pri nas gospodrastvo deluje po principu zniževanja stroškov na račun delavcev in s tem podjetje doseže dober poslovni izid. Zaradi dobrega poslovnega izida si uprava in nadzorni svet izplačata nagrade, ostanek pa gre za "rezerve" (no obstaja tudi nekaj izjem)

... delavci delničarji so 2x oškodovani

no potem pa obstajajo tudi podjetja, ki so tonejo v izgubo, delavcem ne izplačujejo plač ... toda uprave in nadzorni sveti pa si kar talajo nagrade za uspešnost ...

...seveda obstajajo zakoni, ki taka početja prepovedujejo, obstajajo inštitucije, ki bi tako delo morale preprečevati in nenazadnje vsak delavec ali delničar bi lahko sprožil postopek pred sodiščem ...

... in zakaj se tega ne posluži....

(pa sva spet nazaj pri sodiščih) ... zato ker naša sodišča potrebujejo nekaj let, da se premaknejo in nekaj dosodijo, potem se mora obrnit ves proces pritožb  Undecided ... in ko se končno zgodi pravnomočna sodba ... tistega dosojenega denarja ni več kje vzet ... je biž že ene 100x prekanaliziran ...

(zlo nazoren primer za tako jajcanje je zdaj primer Orion)


Pa kljub temu da se strinjam z zgoraj napisanim, menim, da te lahko držim za besedo, ko si enkrat prej napisala, da mešam demokracijo in socialno državo. Zdaj ti mešaš državno upravo, vlado, itd z demokracijo. Če sem prav razumel, si tedaj napisala, da je demokracija samo to, da ljudje lahko na volitvah izvolijo svoje "voditelje". Vidiš, tukaj je haklc. In pri nas se demokracija konča takrat, ko so prišteti volilni lističi.

Pa še eno vprašanje zate ki si bolj doma na tem področju.

Poznam eno firmo, ki je že nekaj let v riti. Pa ni d.o.o., ampak je D.D....in po najnovejših informacijah, so vse trgovine te firme dobile navodilo, da ne smejo zvečer dnevnega inkasa nakazati preko banke (trezorja), ampak, da bodo gotovino pobirali kar sami iz matične firme. Pa mi to zelo smrdi. Ker, če bi denar nakazovali preko banke, se ta na ta denar vsede in firma nima nič z njim. Če poberejo gotovino, pa je vprašanje, kje bo ta gotovina končala. Se pravi, meni se to ne zdijo ravno legalni kšefti. Kaj pa tebi?
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Oktobrska revolucija
Reply #26 - 28.10.2004 at 15:19:03
 
Quote:
Če sem prav razumel, si tedaj napisala, da je demokracija samo to, da ljudje lahko na volitvah izvolijo svoje "voditelje". Vidiš, tukaj je haklc. In pri nas se demokracija konča takrat, ko so prišteti volilni lističi.



U bistvu je res krivda na moji strani za nastali nesporazum, ker sem res zelo zelo simplificirala razlago.

OK bom šla tokrat še malo globlje.

Torej demokracija je voljenje predstavnikov...parlamentarcev. Zdaj pa poglejva kaj ti parlamentarci delajo; volijo vlado, ustavne sodnike, vse navadne sodnike, postavljajo generalnega tožilca...
skratka določajo "glavo" posameznim vejam oblasti. Od osebnih zančilnosti teh ljudi je odvisno, čemu bodo dajali poudarek, v katero semer bo krenila država... (saj sva do zadaj upam da že ugotovila, da zgolj dobro napisani zakoni ... niso dovolj za red v družbi)

socialna država je sistem. U bistvu bo najlažje, da ti povem kaj socialna država NI. Tipičen primer ne-socialne države so ZDA. Tak tip se označuje tudi za "liberalno državo".

ZDA ne poznajo državnih sistemov zdravstvenega, pokojninskega, invalidskega, brezposelnega zavarovanja.

Ali sploh bo, kje bo in za kakšno vsoto in kakšne rizike bo posameznik zavarovan je stavr vsakega posameznika posebaj.

Evo zdaj sva pa trčila na tisti del, koder se "demokarcija" in "socialna država" srečata.

Problem je namreč v obsegu in financiranju pravic.

Pri nas imaš recimo pravico do brezplačnih zdravstvenih storitev in ko prideš k zdravniku dobiš napotnico (nato pa čakaš do onemoglosti)... in si nato (nekoč) deležen zdravstvene storitve brezplačno (če si še živ seveda)

ali drug primer

imaš pravico do zobozdravstvene oskrbe (brezplačne seveda) ... ko pa se usedeš na stol, ti zobar reče, če želite solidno plombo, boste morali doplačati (uhuhu) SIT, kajti material, ki ga plačuje ZSSS se uniči že po 0,5 leta

(evo primara sta nekoliko karikirana)

torej ti pravice imaš ... problem je v tem, ker te pravice niso solidno podprte z denarjem, da bi se pravočasno in pravilno realizirale.

Potem se pa vprašaš, kam hudiča je šel ves tisti keš, ki si ga in ga še plačuješ v razne sklade ... in ugotoviš, da je bil tako ali drugače nenamensko porabljen, zaradi ljudi (ki si jih posredno ali nepostedno izvolil).

in če je američanu približno jasno, da brez nič ni nič, je pri nas malo manj jasno kako to, da se tok plačuje, pravic in denarja pa vseeno ni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #27 - 29.10.2004 at 10:30:24
 
sinjeoka wrote on 28.10.2004 at 15:19:03:
Torej demokracija je voljenje predstavnikov...parlamentarcev. Zdaj pa poglejva kaj ti parlamentarci delajo; volijo vlado, ustavne sodnike, vse navadne sodnike, postavljajo generalnega tožilca...
skratka določajo "glavo" posameznim vejam oblasti. Od osebnih zančilnosti teh ljudi je odvisno, čemu bodo dajali poudarek, v katero semer bo krenila država... (saj sva do zadaj upam da že ugotovila, da zgolj dobro napisani zakoni ... niso dovolj za red v družbi)

socialna država je sistem. U bistvu bo najlažje, da ti povem kaj socialna država NI. Tipičen primer ne-socialne države so ZDA. Tak tip se označuje tudi za "liberalno državo".

ZDA ne poznajo državnih sistemov zdravstvenega, pokojninskega, invalidskega, brezposelnega zavarovanja.

Ali sploh bo, kje bo in za kakšno vsoto in kakšne rizike bo posameznik zavarovan je stavr vsakega posameznika posebaj.

Evo zdaj sva pa trčila na tisti del, koder se "demokarcija" in "socialna država" srečata.

Problem je namreč v obsegu in financiranju pravic.


Še vedno pa me bega nekaj. Tudi v t.i. socializmu smo imeli pri nas urejeno socialno državo, čeprav je bil enopartijski sistem.  Danes pa je kao prisotna demokracija, torej večstrankarski sistem.Na določenih področjih je delovala celo bolje kot sedaj. Pa je bilo pol rečeno, da je bila država socialno uspešna zaradi tega, ker se je preveč zadolževala, da je lahko pokrivala vse socialne dobrine. Vendar kot vemo se tudi danes država zadolžuje u iber.

Zdaj, ko smo postali "demokratična država" pa se že kažejo indici, da država rine vse bolj v "liberalne vode", torej proti ZDA. Vedno poslušaš, da gre preveč denarja za zdravstvo, da ni denarja in kot si že napisala, če ne plačaš pri doktorju, potem si obsojen na čakanje.

In če grem še malo v ene skrajnosti in se grem poigravanje z imeni strank, je do sedaj državo vodila "liberalno" demokratska stranka, ki je recimo manjšala socialne pravice državljanov, se mogoče zdaj obeta bolje, ker nam bo vladala stranka demokratov, ki se naj ne bi zavzemala za liberalizem. Shocked Grin







Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #28 - 29.10.2004 at 14:36:25
 
Quote:
Še vedno pa me bega nekaj. Tudi v t.i. socializmu smo imeli pri nas urejeno socialno državo, čeprav je bil enopartijski sistem.  Danes pa je kao prisotna demokracija, torej večstrankarski sistem.Na določenih področjih je delovala celo bolje kot sedaj. Pa je bilo pol rečeno, da je bila država socialno uspešna zaradi tega, ker se je preveč zadolževala, da je lahko pokrivala vse socialne dobrine. Vendar kot vemo se tudi danes država zadolžuje u iber.

Zdaj, ko smo postali "demokratična država" pa se že kažejo indici, da država rine vse bolj v "liberalne vode", torej proti ZDA. Vedno poslušaš, da gre preveč denarja za zdravstvo, da ni denarja in kot si že napisala, če ne plačaš pri doktorju, potem si obsojen na čakanje.

In če grem še malo v ene skrajnosti in se grem poigravanje z imeni strank, je do sedaj državo vodila "liberalno" demokratska stranka, ki je recimo manjšala socialne pravice državljanov, se mogoče zdaj obeta bolje, ker nam bo vladala stranka demokratov, ki se naj ne bi zavzemala za liberalizem. Shocked Grin



Z librealnim konceptom demokracije ni v principu nč narobe, ker liberalizem pomeni osnovat odnse v državi (pa tud nadnacionalno) po ključu  osebnih  pravic. Te so ta glavne, država jih je dolžna zagotavljat vsem pod enakimi pogiji, čeprav pol posamezniki te pravice v skladu z lastnimi  sposbnostmi lahko poljubno izkoristijo. Neenakost v tem smislu liberlcem ne predstavlja problema, če je bla vzpostavljena za vse pod enakimi pogoji. Liberlaci  socialo  pojmujejo pač kot strošek, ki ga je treba v enmu obsegu pač plačat za posebno zaščito tko al drgač hendikepiranih ali še neusposobljenih za konkurenčno borbo na svobodnem tržišču. Liberalci so v principu  demokrati, enako kot so v pricipu demokrati tud  republikanci, le da republikanci pred pravico posameznika  postavljajo  dobro skupnosti (republike/ nacije) in so praviloma lastniki kapitala,  vezanega na državo oz. prevadujoč narod v njem    ter predstavniki vladajočih idologij (cerkev) in jih zato  večinoma povezujmo  s konzervativzmom. Imamo še en tip v  demokratov, to pa so t.i. komunitaristi, ki podobno kot republikanci postavljajo v ospredje dobro skupnosti, samo da ti svojo pripadnost skupnosti izražajo po socialanem/razrednem   ključu (socilaisti, labursiti, levičarji vseh vrst, tretja pot,  zeleni, manjšici vseh vrst, antiglobalisti, clo anarhisti.. ). Tko da  težko bi za koga trdu,  da je bolj demokratičen od drugega, vsak je itak predvsem tok, kolikor ga konkurenti za obalst  ne prisiljo v to, da mora bit. Al pa se njihova elita lepo zdila na oblasti  (temu se reče korporativizem tipa fašizem/nacizem/komunizem/mafijska država ) in majo demokracijo bolj za krinko pred folkom al pa še za to ne.              
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Oktobrska revolucija
Reply #29 - 29.10.2004 at 15:19:40
 
Quote:
Še vedno pa me bega nekaj. Tudi v t.i. socializmu smo imeli pri nas urejeno socialno državo, čeprav je bil enopartijski sistem.  Danes pa je kao prisotna demokracija, torej večstrankarski sistem.Na določenih področjih je delovala celo bolje kot sedaj. Pa je bilo pol rečeno, da je bila država socialno uspešna zaradi tega, ker se je preveč zadolževala, da je lahko pokrivala vse socialne dobrine. Vendar kot vemo se tudi danes država zadolžuje u iber.

Zdaj, ko smo postali "demokratična država" pa se že kažejo indici, da država rine vse bolj v "liberalne vode", torej proti ZDA. Vedno poslušaš, da gre preveč denarja za zdravstvo, da ni denarja in kot si že napisala, če ne plačaš pri doktorju, potem si obsojen na čakanje.

In če grem še malo v ene skrajnosti in se grem poigravanje z imeni strank, je do sedaj državo vodila "liberalno" demokratska stranka, ki je recimo manjšala socialne pravice državljanov, se mogoče zdaj obeta bolje, ker nam bo vladala stranka demokratov, ki se naj ne bi zavzemala za liberalizem. Shocked Grin



socializem je gradil na enakosti v bedi


kdaj je nekdo reven in kdaj bogat, je odvisno od subjketivne presoje. Če so opcije fičo, yugo in 101-ka je bilo med sosedi zavisti manj, ker smo bili vsi v istem sosu in smo verjeli, da drugje skoraj ni drugače.

V bivši jugi smo imeli tudi blokiran pretok informacij. Danes recimo veš, da bi ti dohtar moral dati originalno zdravilo, da ti pa najcenejši manj učinkovit generik. Diokler smo verjeli, da so fičo, bel kruh, 3 vrste bombonov, edina opcija, ki je bila vsem dostopna.

Danes je izbira večja in zato se pojavlja tudi sistem ne(dostopnosti) ... problem pa je v tebi, ker si se tega začel zavedat.  Wink

praviš, da naša država plava k liberalizmu ... ni čist res ... ker potem bi tudi zmanjševala in črtala davke ... in krčila SISTEME socialnega zavarovanja

... tako pa krči samo obseg PRAVIC socialnim upravičencem (davkoplačevalcem)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 16