sinjeoka wrote on 26.10.2004 at 15:02:24:če bo kdaj dosegla pravo demokracijo .... bo in to v tistem trenutku, ko bodo naši volilci nehali glasovati po principu rdeče-beli (oziroma po principu, če je bil moj ata partizan/belogardist bom volil za...) .. do takrat pa bo v naši državci pad položaj
Na splošno imam vtis, da mešaš dve različni zadevi. socialno državo in demokracijo.
Demokracija je zgolj način postavljanja voditeljev družbe-države. Socialna država pa je način prerazporejanja denarja v taisti družbi.
Obstaja pa povezava med tema dvema pojmoma. Država skozi davke pobere precejšnje količine denarja in glede na "kakovost demokracije" je odvisno kako efektivno in pravično se bo denar pobran z davki razporedil in porabil.
mislim da misliš na mentaliteto in ne na nataliteto severnjakov

... mentaliteta ni nekaj, kar bi bilo zabetonirano, recimo že izraz "generacijski prepad" ... pomeni, nekakšno spremembo mentalitete

ko si postavil primer delavcev v tovarni ... pred približno 1 letom smo v tedanji firmi imeli razpis za poslovno sekretarko. Zahtevani pogoj je bil samo učljivost in srednja šola. (Plača dokaj solidna, dopusta načeloma ni problema koristit, zaradi bolniške noben ne komplicira - razen če se res zlorablja za vsak nahod, delavne ure od 7-15, kakšen dan pa se lahko zaradi urgentne zadeve lahko tudi zavleče ... tak dan se je zgodil približno 1x na mesec, za enkrat tudi nobena delavka ni imela problema z odhodom na porodniško)
... torej glede na službe danes razpisni pogoji dokaj normalni (pri vsej jebariji, ki se jo gredo današnji delodajalci)
prijav je bilo 750, ko pa so se začeli intervjuji, je na moje veliko presenečenje 95% žensk odklonilo, da bi šle na stroške delodajalca v računovodski tečaj, ali kakšno drugo izobraževanje, za znaje, ki ga delodajalec specifično potrebuje.
... skratka duševna lenoba ...
... se strinjma ... delavcu je treba poštimat plačo ... vendar pa demokracija ni kriva za slabe delavske razmere ... krivo je pomanjkanje demokracije
in to velja v vseh problematičnih slovenskih podjetjih, kakor tudi v takšnih primerih kot sta bila ameriški Enron, WorldCom, italianski Parmelat ... do teh kriz je prišlo izključno in samo zato, ker je bil nekdo (običajno manager podjetja) bolj enak pred roko pravice kakor ubogi delavci in opeharjeni vlagatelji (delničarji) ... vendar pa ta neenakost ni demokracija
Ja, malo se mi je zatipkalo. Lahko pa dodam, da smo po mentaliteti nekoliko podobni. Tudi oni menda nimajo preveč otrok.

Mentaliteta pri nas ne more biti nikoli takšna kot na severu. Če pogledaš samo voznike. Če je tam omejitev 40, niti ne pomislijo, da bi se peljali več, pa ne zato, ker bi se bali radarja, ampak zato, ker tako piše.
Glede volitev. Mogoče narod ne voli ravno na podlagi dednega izročila, so pa res nekateri zanimivi v svojih izjavah, naprimer, sem slišal že marsikoga, ki je rekel, bom kar LDS volil, oni so že dovolj pokradli, imajo že vsega dovolj, če volim drugega, bodo pol še oni zase pokradli, tako, da za nas ne bo ostalo nič več. In podoben šmorn.
Kaj je demokracija vem, ali si pa predstavljam. Je pa tako. Pri nas se vse preveč vse prepleta med sabo. Demokracija-socijala, politika-gospodarstvo....skratka politika se preveč meša povsod. Me res zanima, kaj bo sedaj naredila Janševa garnitura. Ali se bodo šli resno delo, ali pa bodo za začetek pospravili vse, kar jim je do sedaj stalo na poti. Ker zame bo dobila vlada pozitivno piko, ko ne bo več zamenjavala raznih predsednikov uprav v firmah, pa čeprav le ti delajo dobro, samo v pravi stranki niso.
Quote:... se strinjma ... delavcu je treba poštimat plačo ... vendar pa demokracija ni kriva za slabe delavske razmere ... krivo je pomanjkanje demokracije
Kako zdaj misliš? Kdo naj poštima plače? Demokracija ali socialna država?
O tistem razpisu, ki ga omenjaš....takih je pri nas bore malo.
Da so lenobe se strinjam. V naši firmi je prišlo do kar nekaj kadrovskih sprememb in je bil vsak pripravljen se dodatno izobrazit ali opravit kak tečaj.